Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus vyznamenal 21 lidí, Řád Bílého lva dostali tři váleční veteráni

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, propůjčil prezident Václav Klaus u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa třem veteránům druhé světové války. Řád obdrželi tankista Mikuláš Končický, Jan Velík a pilot Václav Djačuk. Všichni ocenění působili na východní frontě. Klaus je ocenil za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. Válečné veterány spojuje účast v bojích na východní frontě. Podobný měli osud i po nástupu socialismu. Končický byl v roce 1970 propuštěn z armády kvůli odmítavému postoji k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Velík a Djačuk byli propuštěni z armády už po nástupu socialismu. Velík po roce 1968 vrátil všechna sovětská vyznamenání.

Prezident vyznamenal 21 osobností. Mezi oceněnými jsou rovněž anglista a překladatel Martin Hilský, jenž převedl do češtiny Shakespearovo dílo, legenda skoku na lyžích Jiří Raška, kreslíř a karikaturista Vladimír Renčín, zakladatel Černého divadla Jiří Srnec a klavírista a skladatel, jazzman Emil Viklický. Obdrželi Medaili za zásluhy. K dalším oceněným patří světově uznávaný kardiochirurg Jan Černý, podnikatel, zakladatel a ředitel firmy na inovativní nemocniční lůžka Zbyněk Frolík a manažer a vysokoškolský učitel Jan Kruliš-Randa, jenž v emigraci spolupracoval s protikomunistickým exilem. Medaili obdrželi rovněž americký klimatolog a geolog českého původu Jiří Kukla a kněz, vědec a politik, exministr školství Petr Piťha. Medaili za hrdinství Klaus udělil Davidu Sukačovi, mladíkovi, jenž loni pomohl kamarádovi tonoucímu v řece Ostravici v Ostravě-Habrůvce. Chlapec se zachránil, tehdy šestnáctiletého Sukače ale strhl vodní vír a sám utonul.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka Klaus propůjčil sedmi lidem za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Převzali je jedna ze zakladatelek Mezinárodního sdružení Terezínská iniciativa Dagmar Lieblová, předseda Svazu Pomocných technických praporů Vladimír Lopaťuk, protikomunističtí odbojáři Karel Páral, Ladislav Suchmomel, František Suchý a Marie Škarecká a řádová sestra Anna Magdalena Schwarzová, jež zažila perzekuce za nacismu i za socialismu.

Václav Klaus vyzval kvůli "stavu neklidu" k návratu k osvědčeným hodnotám

Prezident Václav Klaus označil současnou společenskou situaci za stav neklidu a nespokojenosti. K obratu není podle něho jednoduchý návod, je však potřeba vrátit se k osvědčeným modelům, hodnotám a ctnostem. Klaus v projevu u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa varoval před umělým stupňováním sociálního napětí a zpochybnil "oslavování a velebení globálna". Svět si podle prezidenta namlouvá, že si díky internetu, umělé inteligenci nebo politické korektnosti se vším poradí, a tváří se, že není nic než přítomnost a budoucnost. "To je velký omyl," zdůraznil Klaus. Právě nyní potřebuje podle něho pýcha lidského rozumu vědomí rámce tím, že se poučí z historie a tradic. Ačkoli České republice nehrozí rozvrat jako koncem 30. let minulého století, společnost podle Klause nežije v klidu, v uspokojení a v bezstarostnosti. "Soudržnost naší komunity má vážné a spíše narůstající trhliny, nedůvěra jedněch společenských skupin vůči druhým je poměrně vysoká," řekl prezident. Jmenoval mimo jiné politické strany, většiny a menšiny, Romy a ne-Romy a bohatší a chudší lidi. Chybí podle Klause schopnost naslouchat argumentům druhé strany, kvůli sporům se problémy často pragmaticky neřeší.

Premiér Petr Nečas lidem v České republice ke státnímu svátku popřál, aby zvládli problémy, které mají vzhledem k nelehké ekonomické situaci před sebou. Předseda vlády to uvedl v americkém hlavním městě Washingtonu, kde na závěr své dvoudenní návštěvy Spojených států položil věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Washingtonský památník Masarykovi vznikl zásluhou společnosti Američtí přátelé České republiky. Socha byla odhalena v roce 2002.

Předseda ČSBS: Sociálně vyloučení jsou větším nebezpečím než terorismus

Sociálně vyloučení lidé představují větší nebezpečí pro republiku než terorismus, varoval při slavnostním shromáždění k výročí vzniku Československa předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. Vodičkův projev u příležitosti státního svátku vyzněl podobně kontroverzně jako vystoupení jeho předchůdkyně ve funkci nedávno zesnulé Anděly Dvořákové. Vodička kritizoval sociální politiku státu a škrty a varoval před extremisty. "Sociální politika je nastavena tak, že žene lidi do bídy," řekl Vodička. Podotkl, že Německo ve 30. letech minulého století za hospodářské krize omezovalo státní výdaje a výsledkem byl nástup nacistů k moci. Vodička v tomto ohledu varoval před "hnědnutím" společnosti.

Projevy na shromáždění pronesli rovněž předsedové parlamentních komor Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). Šéf Senátu Štěch zdůraznil, že je důležité uplatňovat klady první republiky v současnosti a vyzval k tomu, aby se její dějiny více vyučovaly. Varoval ale před překrucováním historie krajně pravicovými politickými proudy. V duchu obhajoby národní a státní identity se nesl projev Němcové, podle níž se vlastenectví nesmí pokládat za nacionalismus. Při slavnosti zazněl husitský chorál i slovenská a česká hymna.

Obama a Nečas mluvili o Temelínu a možném výcviku pilotů v ČR

O americkém zájmu o tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně i o projektu na vznik centra Severoatlantické aliance pro výcvik pilotů v Česku ve Washingtonu jednali český premiér Petr Nečas a americký prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu při setkání ocenil ČR jako dobrého spojence. Vyzdvihl například spolehlivost českých vojáků v Afghánistánu. Petr Nečas po schůzce řekl novinářům, že se odehrála ve velmi přátelské, korektní pracovní atmosféře. "Pan prezident Obama má schopnost bavit se velmi přirozeně. Pokud s ním mluvíte, tak byste rozhodně neřekli, že mluvíte se šéfem nejmocnější země na této planetě. On má nesmírně civilní vystupování," uvedl premiér, který se již dříve s Obamou sešel na summitu NATO v Lisabonu.

Oba státníci mluvili o nadcházející vrcholné schůzce NATO v Chicagu v příštím roce. Nečas pak americkému prezidentu předestřel český zájem o vznik aliančního centra na výcvik pilotů vrtulníků v Česku. Americká strana podle něj jak na schůzce v Bílém domě, tak třeba při jednání se šéfem zahraničního výboru Senátu Johnem Kerrym návrh přijala vstřícně. Český premiér nezastíral, že projekt je určitou náplastí na americké odstoupení od zájmu vybudovat v Česku a Polsku prvky protiraketové obrany. "My jsme hodně z hlediska strategické spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy hodně politicky investovali do zapojení se do systému protiraketové obrany. Poté, co ten původní projekt byl vlastně zrušen, tak je trošku i naše vina, že jsme neměli připravenou jakousi paletu dalších možných kroků a strategických projektů, kterými bychom podpořili strategické partnerství mezi ČR a USA, a teď to musíme napravit," řekl Nečas. Jednání o výcvikovém středisku, které by vzniklo v Pardubicích, jsou podle něj teprve v počátku, byť Česko by je mohlo spustit hned. Již nyní tam odborníci cvičí afghánské piloty. Centrum by podle premiéra přineslo významné úspory jak České republice, tak alianci. Financovaly by je totiž společně partnerské země, což je důležité v současné době rozpočtových škrtů zasahujících i armádu.

Co se týče Temelína, vyjádřil Obama podle Nečase stejně jako již dříve představitelé Francie a Ruska podporu účasti jeho země ve výběrovém řízení. "Já jsem jednoznačně ujistil pana prezidenta Obamu, že v České republice proběhne férový a transparentní tendr, že očekáváme tři kvalitní nabídky a že nejlepší vyhraje," uvedl český premiér. O zakázku na dostavbu Temelína kromě firmy Westinghouse sídlící v USA usilují ještě francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi. Američané vidí hlavně pracovní místa, které by zakázka vytvořila v USA, které v poslední době sužuje vysoká nezaměstnanost. O tom, že Američané tendru přikládají velkou důležitost, svědčila i přítomnost amerického ministra energetiky Stevena Chua na dnešním jednání. Naopak původně avizovaná ministryně zahraniční Hillary Clintonová nakonec schůzku nestihla.

Česká armáda po 12 letech ukončila své působení v Kosovu

Česká armáda po dvanácti letech ukončila své působení v Kosovu. Zástupcům místních obyvatel čeští představitelé předali symbolické klíče od místa, kde dříve Češi měli základnu. Českou vlajku na kopci nad městem Šajkovac pak vystřídala na stožáru vlajka Kosova. Zbylí čeští vojáci nyní míří do vlasti. Zástupce společného operačního centra ministerstva obrany plukovník Jaroslav Kankia obyvatelům Kosova popřál klid pro práci do dalšího svobodného života a mír jak mezi nimi, tak se sousedními zeměmi. "Situace se rapidně zlepšila a je čas odejít, aby si Kosovo řešilo svoje problémy samo," dodal Kankia. V Kosovu se v nedávné době objevilo napětí mezi etniky, které jeho území obývají. "Je to opravdu jenom lokální. V místech, kde žije srbská menšina, která se hlásí o určitá práva. Je to spíše politická záležitost, která se do ostatních částí Kosova nerozšířila," vysvětlil velitel posledního českého kontingentu major Josef Nejedlý.

Vojáci i jejich civilní partneři v průběhu ceremoniálu zavzpomínali i na své kolegy, kteří v Kosovu přišli o život. Minutou ticha uctili památku Luďka Severy a Vlastislava Hendricha. Oba vojáci zahynuli v září 2002 při havárii obrněného transportéru. V misi KFOR se vystřídalo více než 8000 českých vojáků z 23 jednotek. "Byla to pro nás obrovská zkušenost. Dokázali jsme nejenom sami sobě, že dokážeme spolupracovat s koaličními partnery. V některých věcech se jim vyrovnáme, v hodně věcech jsme dokonce lepší," řekl novinářům ČTK a TV Prima Kankia. Vojáci, kteří prošli Kosovem, podle něj nyní dále pracují například v Afghánistánu. Stažení z Balkánu tak armádě "uvolní ruce" pro její hlavní úkol, který má ve válkou zmítané asijské zemi, dodal plukovník.

Téměř 500 nových vojáků české armády složilo v Praze přísahu

Sborové "Tak přísaháme" znělo hromově Hradčanským náměstím. Před sídlem českých králů a prezidentů přísahalo téměř 330 studentů prvního ročníku Univerzity obrany a 153 nových vojáků české armády, kteří absolvují základní výcvik ve vojenské akademii ve Vyškově. Slavnostní přísaha je součástí oslav 93.výročí vzniku samostatného Československa. Krátce poté prezident Václav Klaus na Hradě jmenoval tři nové generály a dva generály povýšil. "Složení vojenské přísahy je symbolický akt a je to také akt právní, kterým jste dobrovolně na sebe převzali obrovskou zodpovědnost," řekl nastoupeným vojákům a vojákyním prezident republiky Václav Klaus. Ministr obrany Alexandr Vondra zase poukázal na to, že akceschopná a připravená armáda je nezbytná pro fungování každého státu.

Na shromáždění DSSS v Havířově bylo asi 30 lidí, trvalo 20 minut

Na zakázaném shromáždění v Havířově-Šumbarku se sešlo asi 30 lidí. Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas mítink zhruba po 20 minutách ukončil. Učinil tak až chvíli poté, co ho k tomu vyzvala zástupkyně havířovského magistrátu. Policie nezasahovala. Její mluvčí Zlatuše Viačková ČTK řekla, že policisté budou situaci ve městě sledovat, aby předešli případným konfliktům. Pravicoví radikálové shromáždění zdůvodňovali tím, že chtějí s místními obyvateli promluvit o stěhování takzvaně nepřizpůsobivých obyvatel do města. Magistrát mítink zakázal kvůli obavám o zdraví lidí a jeho rozhodnutí potvrdil Krajský soud v Ostravě. I přesto extremisté do města přijeli.

Podle policejních statistik kriminalita ve městě opravdu stoupla a radnice připravila sérii opatření, která mají situaci zlepšit. Primátor Zdeněk Osmanczyk (ČSSD) například lidem přislíbil, že město v problémových lokalitách posílí hlídky strážníků a zřídí v nich služebny.

ČT: Švýcarský úřad pro migraci zamítl Pitrovu žádost o azyl

Švýcarský Federální úřad pro migraci zamítl žádost uprchlého podnikatele Tomáše Pitra o azyl, informovala Česká televize. Pitr se proti rozhodnutí úřadu může odvolat. Podle jeho advokáta Jana Křivánka se azylové řízení může protáhnout ještě na několik měsíců. Pitr svou žádost odůvodnil obavou o život a podjatostí české justice. Za daňové delikty z roku 1994 poslal vrchní soud Pitra v roce 2006 na pět let do vězení. Podnikatel byl loni v červenci zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je ve vazbě. "Pan Pitr nemá status uprchlíka a jeho žádost o azyl byla zamítnuta. Ale proti tomuto rozhodnutí se může do 30 dnů odvolat k soudu," řekl ČT mluvčí švýcarského Federálního úřadu pro migraci Joachim Gross. Ministerstvo spravedlnosti zatím žádnou oficiální informaci o rozhodnutí švýcarského úřadu nemá.

Krejčíř připustil, že byl u nedělní přestřelky v Pretorii

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř byl v neděli svědkem incidentu, při kterém byl v jihoafrické Pretorii postřelen jeho spolupracovník Jason Domingues a který místní média označují za přestřelku pákistánské a johannesburské mafie. Svou přítomnost na místě Krejčíř ve čtvrtek potvrdil jihoafrickému serveru The New Age. Podle jihoafrické policie se Domingues před incidentem podílel na loupežném přepadení obchodu s elektronikou. "Byl jsem tam, když postřelili Jasona Dominguese do ruky," prohlásil Krejčíř. "Nikdy bych to nečekal, zrovna jsem projížděl kolem," dodal český podnikatel, a uvedl, že se jednalo jen o krátkou projížďku z Bedfordview do Pretorie, která se málem proměnila v krvavou lázeň. Jihoafrická policie v poslední době řeší mimo jiné několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno. V okolí českého podnikatele bylo postupně od roku 2009 zavražděno sedm osob.

Jančura chce na trať Praha-Brno-Břeclav i přes odmítnutí ministerstva dopravy

Soukromý železniční dopravce RegioJet Radima Jančury chce vstoupit na trať Praha-Brno-Břeclav i přes to, že ministr dopravy Pavel Dobeš jeho nabídku na převzetí rychlíkové dopravy na této relaci odmítl. Uvedl to server Aktuálně.cz. "Žádná povolení neexistují, můžeme tam začít jezdit klidně od zítra," řekl Jančura Aktuálně.cz. S Jančurou souhlasí i Pavel Skála ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). S tou má RegioJet rámcovou smlouvu, která mu v Česku umožňuje jezdit, kde chce. Jedinou podmínkou je podle něj volná kapacita. Zde však naráží na povolení od ministerstva dopravy, které sestavuje jízdní řády. A v tom, který bude příští rok platit na trase do Brna, prozatím RegioJet chybí.

Jančura, který již konkuruje Českým drahám na trati Praha-Ostrava, chtěl na trati provozovat rychlíkovou dopravu bez státních dotací, které nyní čerpají ČD. Ministerstvo dopravy uvedlo, že plánuje soutěže všech zájemců o provozování dálkových vlaků. Případné soutěže se vedle RegioJetu a Českých drah zřejmě budou účastnit i další soukromí dopravci, tedy Veolia Transport, Arriva, Abellio CZ a společnost Leo Express podnikatele Leoše Novotného.

STEM: Tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s přístupem EU k Řecku

Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s tím, jak EU přistupuje k situaci zadluženého Řecka. Celkem 79 procent občanů pak sdílí pocit, že situace v Řecku během dvou let výrazně ovlivní i ČR. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury STEM mezi 1277 dospělými respondenty. Tyto názory jsou podle agentury sdíleny prakticky univerzálně, výrazně je neovlivňuje věk, vzdělání ani stranické preference. Výrazně více jsou přitom o dopadu řešení řecké krize na Česko přesvědčeni odpůrci členství v EU. Představitelé EU se tento týden dohodli se soukromými bankami a pojišťovnami na odpisu až 50 procent řeckého státního dluhu. Dohoda má zabránit dalšímu šíření dluhové krize. Evropské banky však budou muset současně kvůli stabilizaci bankovního sektoru navýšit kapitálovou přiměřenost na devět procent.

Ve 72 letech zemřel spisovatel a diplomat Jiří Gruša

Ve dvaasedmdesáti letech dnes v Německu zemřel spisovatel a diplomat Jiří Gruša. ČTK to řekl předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. Básník, prozaik, překladatel, novinář, diplomat a politik Gruša v Německu žil. Podle Dědečka tam zemřel během operace srdce. Gruša, v minulosti mimo jiné rovněž předseda Mezinárodního PEN klubu, pochází z Pardubic, narodil se 10. listopadu 1938. Politická angažovanost ho před listopadem 1989 vedla nejen k podpisu Charty 77, ale zanedlouho také k nucené emigraci do Německa. Po roce 1989 působil i jako velvyslanec v Německu a Rakousku, půl roku vedl české ministerstvo školství. Mezi jeho nejvýznamnější literární práce patří například básnické sbírky Cvičení mučení, Modlitba k Janince či próza Dámský gambit. Bývalý československý a český prezident Václav Havel na své internetové stránce uvedl, že je nenadálou smrtí svého mnohalétého přítele šokován. Lítost nad úmrtím českého spisovatele a diplomata Jiřího Gruši vyjádřil také rakouský prezident Heinz Fischer. Grušu označil za stavitele mostů mezi Prahou a Vídní a ocenil, že jako velvyslanec dokázal mnohokrát vyjasnit vzájemné pozice obou zemí tak, že byly v Rakousku i v Česku přijatelné.

Zájem o prohlídku parlamentu i dalších míst byl tradičně velký

Návštěvníci i obyvatelé hlavního města ve velkém počtu využili příležitost prohlédnout si vnitřní prostory obou parlamentních komor, Obecního domu i rezidence pražského primátora. Všechna jmenovaná místa, otevřená při příležitosti výročí vzniku Československa viděly během dne tisíce lidí. Horní komoru si prohlédlo 2500 lidí. Zájemců by bylo víc, na všechny se ale nedostalo. Senát otevřel návštěvníkům oba své paláce, Valdštejnský a Kolovratský. Velký zájem byl tradičně také o den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně. Kromě hlavního jednacího sálu lidé navštívili zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů.

Moravský Krumlov uspořádal happening za Muchovu epopej, přišlo 200 lidí

Zhruba dvě stě lidí na náměstí do Moravského Krumlova přišlo na happening za udržení pláten Alfonse Muchy ve městě. Cyklus Slovanská epopej se má stěhovat do Prahy, místní jsou proti. Na náměstí podepisovali petici, adresovanou pražskému zastupitelstvu, které má o Slovanské epopeji rozhodnout. Krumlov chce plátna udržet, dokud Praha nesplní slib malíři a nepostaví pro plátna nový výstavní pavilon, řeklna místě starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Zhruba polovina shromážděných se pak vydala na první část pochodu do Prahy. Celkem chtějí obhájci pláten ujít do Prahy štafetovým způsobem pěšky 310 kilometrů. Potrvá jim to šest dní. Na místo dorazí 3. listopadu, kdy zasedá pražské zastupitelstvo.

Hrady a zámky se loučí s hlavní sezonou, připravily zábavné akce

Na hradech a zámcích v tuzemsku končí o tomto prodlouženém víkendu hlavní turistická sezona. Návštěvníky čekají na řadě míst kromě běžných prohlídkových tras i doprovodné akce, jako jsou kostýmované či večerní prohlídky. Lidé se potkají se šermíři, strašidly a dalšími pohádkovými postavami. Například jen do památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu letos přišly do konce září téměř čtyři miliony návštěvníků, což je asi o dvě procenta méně než v předchozím roce. Tržby památek ovšem v porovnání s loňským rokem stouply o bezmála 15 procent. Přesáhly tak hranici 350 milionů korun. Největšímu zájmu turistů se i letos těšil jihomoravský zámek Lednice, následují zámky v Českém Krumlově a Hluboké nad Vltavou. Přestože hlavní turistická sezona v památkách končí koncem října, mnohé objekty se letos ještě pro návštěvníky neuzavírají zcela. Například v listopadu je ještě otevřen hrad Karlštejn a zámek Konopiště, zámek Mníšek pod Brdy je přístupný až do konce roku. Mnohé památkové objekty chystají oslavy adventu či vánoční jarmarky.

Baťův kanál je po úspěšní sezoně s 65.000 návštěvníky uzamčen

Plavbou ze Spytihněvi do Uherského Hradiště a následným uzamčením toku a okružními plavbami skončila symbolicky letošní plavební sezona na Baťově kanále, který patří k největším turistickým atrakcím Zlínského a Jihomoravského kraje. Provozovatelé kanálu považují letošní rok za velmi úspěšný. Vodní spojnici navštívilo a na lodích se svezlo 65.000 lidí, což je zhruba o 13.000 více než loni, řekl ČTK ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. V příští sezoně by se měli turisté dočkat především zlepšení zázemí v přístavištích. Již letos se někteří rejdaři a provozovatelé restaurací na březích Baťova kanálu pustili do zásadních rekonstrukcí svých objektů. Baťův kanál má délku 53 kilometrů, plavební hladinu udržuje 13 jezů s plavebními komorami, vodní cestu překlenuje 50 mostů. Kanál vznikl ve 30. letech, především kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta částečně vede korytem Moravy.

Archeologové budou v Praze vystavovat poklady Velké Moravy

Pražané i návštěvníci hlavního města budou mít během festivalu Týden vědy a techniky jedinečnou příležitost si prohlédnout velkomoravské poklady, které archeologové v minulosti objevili na velkomoravském hradišti u moravských Mikulčic. Jde o nálezy mimořádné historické a umělecké ceny, uvedl tiskový odbor Akademie věd. Brněnský archeologický ústav přiveze do Prahy zlaté šperky, kování opasků či zbraně, které archeologové v místech bývalého hradiště objevili. Podle odborníků jde o unikátní doklady vyspělé hmotné kultury Velkomoravské říše v době od 9. století do první poloviny 10. století a nesporně prokazují vysoké společenské postavení majitelů. Výstava bude 2. a 3. listopadu 2011 od 10:00 do 18:00 otevřena v sídle Akademie věd v Praze na Národní třídě.

Halloween si v ČR oblíbily hlavně děti

Halloween, svátek, který je úzce spjat s tradicemi a zvyky starých Keltů, nemá v České republice dlouhou tradici. Oblíbily si ho poslední dobou hlavně děti a mnohé školky, školy a družiny v následujících několika dnech pořádají akce spojené například s přespáváním ve škole nebo průvodem při svíčkách. Na svátek Všech svatých se připravují i cizinci žijících v Čechách. Na webu expats.cz si vyměňují tipy na večírky v hororovém stylu, půjčovny kostýmů a rekvizit a výlety s tajemnou atmosférou, například k Faustovu domu. Také restaurace už se přizpůsobily novému svátku a nabízejí speciální menu. Kromě tradiční dýňové polévky se na něm objevují třeba i halloweenské oči nebo sněhová pavučina.

Podle legendy lidé v dávných dobách věřili, že v noci z 31. října na 1. listopad se domů vracejí duše zemřelých a vyhledávají pomoc příbuzných, aby jim pomohly překročit onu hranici do Země Mrtvých, kde vládl bůh mrtvých Anwinn. Aby duchové viděli na cestu, lidé jim svítili svítilnami z vydlabaných řep. Převlékali se do starých hadrů a malovali si obličeje, aby byli ochráněni před zlými duchy. Dnes se místo řepy používají dýně, neboť jich roste víc.

Vyšli Broučci s novými 3D ilustracemi a komiksovými bublinami

Místo lucerničky mají Broučci baterku, místo Kmotříčka vstupuje do děje Kmotr podobný postavě z hollywoodského filmu. To jsou jen dvě z mnoha inovací, které do klasické dětské knihy Broučci od Jana Karafiáta vnesl ilustrátor nového vydání Aleš Čuma. Bonusem k ní jsou 3D brýle, jimiž lze prohlížet deset trojrozměrně provedených výjevů. Karafiátův text zůstal v novém vydání beze změn. Nové ilustrace jsou však moderně pojaté a postavy na obrázcích promlouvají v komiksových bublinách.

Evangelický farář, spisovatel a publicista Karafiát žil v letech 1846 až 1929. Broučky vydal v roce 1876 anonymně a vlastním nákladem. Dílo nevyvolalo prakticky žádnou pozornost. Až o několik let později si Broučků povšimnuli odborníci a neznámého autora v tisku označili za českého Andersena. Teprve 10. vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů. Autorem patrně nejznámějších ilustrací k Broučkům je Jiří Trnka.

Kvitová porazila na tenisovém Turnaji mistryň i Radwaňskou

Tenistka Petra Kvitová vyhrála na Turnaji mistryň v Istanbulu i třetí zápas. Polku Agnieszku Radwaňskou porazila 7:6, 6:3, vyhrála Červenou skupinu a v sobotním semifinále nastoupí proti Australance Samantě Stosurové. Díky výhře Kvitové nad Radwaňskou 2:0 postoupila spolu s Češkou do semifinále i Ruska Věra Zvonarevová, která bude hrát s Běloruskou Viktorií Azarenkovou.

Kvitová úvod utkání s Radwaňskou nezvládala. Dělala chybu za chybou, hrála nepřesně a bez razance, až sama nad sebou kroutila nevěřícně hlavou. Dokonce si za stavu 1:3 chtěla jít po zkaženém bekhendu sednout na lavičku, ale prohrávala teprve 15:40. Schovala hlavu do ručníku a game ztratila až o dva míče později. Za stavu 1:4 přišel wimbledonskou vítězku zachránit trenér David Kotyza, ale ještě jednu hru trvalo, než v sobě Kvitová objevila tenis. A pak se Radwaňská nestačila divit. Češka ji drtila jako v předešlých zápasech Zvonarevovou i světovou jedničku Caroline Wozniackou z Dánska a bez problémů vyrovnala na 5:5. Kvitová se mocně povzbuzovala, hecovala po vítězných míčích a o sadu bojovala. Zápas vyhrála po proměněném prvním mečbolu za hodinu a 42 minut.

Počasí v Česku:

Bude zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení. Teploty vystoupí na 6 až 10 a v místech s malou oblačností na kolem 12 stupňů Celsia.