Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Karek Schwarzenberg po sněmu opět v čele TOP 09, oznámil zájem o Hrad

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je po víkendovém jednání své TOP 09 nejen nadále předsedou této strany, ale nově i jejím oficiálním kandidátem na funkci prezidenta. Druhý sněm mladé strany v Hradci Králové hladce potvrdil ve funkcích dosavadní členy vedení, tedy i prvního místopředsedu, ministra financí Miroslava Kalouska. Jediným nováčkem ve vrcholném vedení strany je místopředsedkyně Helena Langšádlová. Nikdo ze zvolených neměl při hlasování soupeře. TOP 09 je první parlamentní stranou, která má oficiálního prezidentského kandidáta. Schwarzenberg se o funkci hodlá ucházet za všech okolností, tedy i v případě, že neprojde zavedení přímé volby a prezidenta budou nadále volit poslanci a senátoři. Předseda TOP 09 přitom čeká, že v takové podle něj pravděpodobnější volbě bude existovat v horní komoře skoro jistá většina nalevo od středu, tedy pro jeho zvolení nepříznivá. Třiasedmdesátiletý Schwarzenberg se zmínil i o svém zdravotním stavu, na četných zahraničních cestách prý zjistil, že je schopen zátěž prezidentského úřadu vydržet.

Předseda TOP 09 se na sjezdu vymezil vůči prezidentovi Václavu Klausovi. Připomněl první Československou republiku a jejího prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, který se prý rád setkával a diskutoval i se svými silnými názorovými oponenty. Jiní členové strany, například Kalousek či šéf poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, označili Schwarzenberga za nejlepšího možného prezidentského kandidáta. TOP 09 nadále preferuje přímou volbu hlavy státu a ve snaze o dohodu na jejím prosazení je podle svých politiků ochotna v Poslanecké sněmovně k významným ústupkům. TOP 09 se na ukončeném sněmu profilovala jako jasně proevropská strana. V prostředí EU podle Kalouska konzervatismus neznamená negaci všeho.

ODS členů ubylo; TOP 09 by byla ráda, kdyby jich získala víc

Vládní ODS zaznamenala v poslední době úbytek více než 2000 členů, má jich nyní zhruba 28.000. TOP 09 zase nepřibývají ke zhruba 4000 tak rychle, jak by si její vedení přálo. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na víkendových sjezdech obou stran. ODS se ve srovnání s poměrně mladou TOP 09 může chlubit zhruba 28.000 členů, v posledním roce jich ale o 2000 až 3000 ubylo. Pokles přičítají politici ODS zpřísnění pravidel pro nábor. Kvůli takzvaným velrybářům byla zavedena v loňském roce potom, co se strana potýkala s umělým navyšováním členské základny v některých regionech.

Kongres ODS prodloužil Petru Nečasovi mandát, strana chce referendum o euru

Nevolební kongres ODS podle očekávání prodloužil předsedovi Petru Nečasovi a jeho vedení strany mandát do konce příštího roku. ODS tak bude vybírat nové vedení až po krajských a senátních volbách, které budou na podzim 2012. Kongres také schválil některé další úpravy stanov a usnesl se, že by o případném vstupu České republiky do eurozóny mělo rozhodovat referendum. Kongres tak zcela naplnil scénář, který si představoval předseda strany Petr Nečas. V debatě sice zazněly některé kritické příspěvky ke stavu dnešní ODS, žádné významné vnitrostranické opozici ale Petr Nečas nečelil a své pozice zatím ustáli i místopředsedové ODS. Nevyhnuli se ale kritice některých delegátů za to, že údajně lídra strany málo podporují a jsou mu spíše na obtíž. Otázce prezidentské volby, kterou rozvířilo rozhodnutí předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga kandidovat na příští hlavu státu, se ODS vyhnula. Podle Petra Nečase je předčasné téma řešit. Karlu Schwarzenbergovi vzkázal, aby se dále věnoval především povinnostem ministra zahraničí.

Petr Nečas: Podpoříme vše nezbytné ke stabilizaci eurozóny

Česká republika kvůli ekonomické provázanosti s ostatními státy potřebuje stabilní eurozónu. Před s napětím i obavami očekávanými klíčovými summity EU a eurozóny to řekl premiér Petr Nečas. "Podporujeme stabilní eurozónu. Záleží nám na ní. Jsme silně ekonomicky provázáni s eurozónou, takže jsem připraveni podporovat všechna, i třeba legislativní opatření, která povedou ke stabilnímu euru," zdůraznil Petr Nečas. Evropští lídři se i na dalším mimořádném summitu eurozóny ve středu pokusí přijít s komplexním plánem a opatřeními na řešení současné dluhové krize, u níž hrozí, že by se mohla z Řecka převalit i do dalších zemí bloku. To by ale mohlo mít velmi tvrdé dopady nejen pro tyto země, ale i pro celou evropskou i světovou ekonomiku.

Van Rompuy: EU zváží kvůli krizi změnu unijních smluv

Evropská unie zváží možnost změny stávajících unijních smluv. Novinářům to po summitu EU řekl unijní prezident Herman Van Rompuy. Jde o reakci na současnou dluhovou krizi, která sužuje eurozónu. Evropa chce zřejmě tímto prohlášením ukázat, že to se snahou urovnat současné vážné ekonomické potíže a zabránit opakování této krize myslí vážně a že je kvůli tomu připravena i k razantním a dříve jen těžko představitelným krokům. Dojednávání lisabonské smlouvy totiž bylo velmi složité a zdlouhavé, stejně jako její ratifikace. Premiér Petr Nečas nechtěl postoj ČR k případným změnám smluv příliš komentovat. Nejprve prý musí proběhnout analýza, jestli je to opravdu nutné. Až pak by se případně rozběhla debata o tom, co konkrétně měnit. Česko členem eurozóny není. V přístupových smlouvách se ale zavázalo, že společnou evropskou měnu přijme. Žádný termín pro to ale nemá.

Vládním stranám podle ČSSD vystavili účet demonstranti

Vládě, jejíž dvě hlavní strany uspořádaly sjezdy, vystavily podle opoziční ČSSD účet tisíce lidí, kteří přišli v sobotu v Praze na demonstraci proti plánovaným reformám. Podle policie se pochodu účastnilo 3000 lidí. Kongres ODS v Praze i sněm TOP 09 v Hradci Králové potvrdily neoficiálně mandát předsedům Petrovi Nečasovi a Karlu Schwarzenbergovi, z obou míst zazněla výzva k pokračování v reformách, které levice kritizuje. "Máme bezradnou vládu škodící zemi. Vládu, které lidé oprávněně nedůvěřují. A premiéra, který si to vše nedokáže přiznat," komentoval dění na kongresu ODS předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér Nečas podle něj zapomněl říct, že vládní reformy zaplatí jen střední vrstvy a skupiny s nízkými příjmy a že náklady reforem nejsou spravedlivě rozloženy. Opozice podle Sobotky také postrádá konkrétní plán proti rizikům, která s sebou nese vývoj v Evropě. Podle místopředsedy sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka vláda není schopna čelit korupci "balkánských rozměrů" a zvyšuje sociální nerovnosti. Expert ČSSD na zahraniční politiku kritizoval také postoj vlády k řešení problému eurozóny.

Sněmovna může jednat o vetovaných reformách začátkem listopadu

Sněmovna bude moci jednat o vládních reformních zákonech, které vetoval nebo vrátil Senát, v prvním listopadovém týdnu. Poslanci je obdrželi podle informací na sněmovním webu tento týden a bude splněna zákonná desetidenní lhůta, po jejímž uplynutí mohou předlohy posoudit. Očekává se, že koaliční většina v dolní komoře zamítavá stanoviska Senátu s opoziční většinou přehlasuje. Očekává se, že předlohy budou zařazeny na úterý 1. listopadu. Jde o důchodovou, zdravotnickou a sociální reformu a dále o prodloužení platnosti letošních úsporných opatření ministerstva práce a sociálních věcí i na další léta. Poslanci by měli posoudit také změny v zákoníku práce a změny v dani z přidané hodnoty a omezení státní podpory stavebního spoření. Pokud koalice ve sněmovně levicový Senát přehlasuje, pod předlohami bude chybět už jen prezidentův podpis. Zákony by měly platit od příštího roku. Z balíku reformních a úsporných předloh schválil Senát jen jedenu; mění vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem. S pozměňovacími návrhy poslal do sněmovny zákon o zdravotnické záchranné službě a návrh na omezení podpory stavebního spoření. Více než než desítku dalších zákonů Senát zamítl.

Karolína Peake: Vláda připravuje tým státních zástupců pro boj s korupcí

Koaliční skupina pro reformu justice a státních zastupitelství se ve čtvrtek sejde s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Představitelé vlády by s ním měli diskutovat o vytvoření týmu státních zástupců, kteří by se specializovali na velké korupční případy a závažnou kriminalitu. V diskusním pořadu TV Prima to řekla místopředsedkyně vlády a šéfka vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake. Vznik speciální skupiny žalobců prosazuje právě nejvyšší státní zástupce Zeman. Minulý týden uvedl, že by tento útvar neměl na starosti pouze dozorování korupčních případů. Podle ministerstva spravedlnosti by zřízení speciální skupiny pomohlo odstranit místní vazby mezi podsvětím a žalobci. Speciální státní zastupitelství by mělo spadat do kompetence nejvyššího státního zástupce, který by měl mít dlouhodobý mandát, aby nebyl příliš ovlivnitelný ministrem spravedlnosti, řekla Karolína Peake. Vedení týmu i státní zástupci by měli procházet výběrem, který nebude politický, ale odborný, dodala místopředsedkyně vlády. Opoziční ČSSD se vznikem zvláštního státního zastupitelství obecně souhlasí. Podle místopředsedkyně strany a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové se doba posunula a rozbujelou korupci je třeba potírat.

Šéf vězeňské služby připustil možnost dalších pokusů o vzpoury

V nejbližší době by se mohly objevit další pokusy o naplánování vzpoury ve věznicích kvůli jejich přeplněnosti, připustil v diskusním pořadu České televize šéf vězeňské služby Jiří Tregler. Podle něj bylo nedávné odhalení příprav vzpoury v pěti českých věznicích výjimečnou událostí. Odráží nicmémně situaci, která v českém vězeňství panuje. Rozpočet vězeňské služby na příští rok podle něho vypadá tristně. "Podle ekonomů se nebude vězeňské službě dostávat přibližně 1,3 miliardy korun pro příští rok," uvedl. Dodal, že podle některých odborníků by na opravu zanedbaných objektů, které vězeňská služba spravuje, bylo potřeba deset až dvacet miliard korun. Rozpočet vězeňské služby přitom v minulých letech klesal. Zatímco před dvěma lety měla k dispozici 8,3 miliardy korun, letos měla na výdaje ve schváleném rozpočtu asi o miliardu méně. V návrhu kapitoly ministerstva spravedlnosti má pro příští rok vyčleněno 7,62 miliardy korun. Jiří Tregler také v pořadu uvedl, že z přípravy vzpoury v pěti českých věznicích zatím podezírají šest lidí. Podle něj se však případ stále vyšetřuje, a číslo tak nemusí být konečné.

Na anonymních vkladních knížkách ČS leží stále přes 2,5 mld. Kč

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny měli lidé ke konci září uloženo stále přes 2,5 miliardy korun. Od počátku roku tak klienti spořitelny vybrali zhruba 151 milionů korun. Na dotaz ČTK to sdělila Česká spořitelna. Od počátku převodů v roce 2002 lidé z těchto knížek vyzvedli přes 117 miliard Kč. Banka musí podle zákona anonymní vkladní knížky, kterých je doposud 2,55 milionu, zrušit kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz. Klienti si mohou prostředky vyzvednout do konce roku 2012, pak peníze podle zákona propadnou bance. Česká spořitelna ovšem chce vyplácet i promlčené úložky. "Pokud toto legislativa umožní i po roce 2012, bude Česká spořitelna nadále postupovat stejně jako doposud," uvedla již dříve banka. Úspory na anonymních vkladních knížkách již spořitelna od roku 2003 neúročí a vklady tak nepřinášejí majitelům žádné zisky. Na počátku převodů v roce 2002 měli lidé asi na 6,5 milionu anonymních knížek uloženo zhruba 120 miliard Kč.

Euro: ŘSD si vezme úvěr ve výši až 30 mld. Kč

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) plánuje změnit příspěvkovou organizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na akciovou společnost, která si vezme úvěr 20 až 30 miliard korun. Tedy ve výši, jaká bude chybět na financování dopravní infrastruktury už v letech 2013 až 2015. Píše to v nejnovějším vydání týdeník Euro. Úvěr by se přitom podle týdeníku neměl stát součástí veřejného dluhu. "Pokud se mi nepodaří transformovat ŘSD do konce roku 2013, budu to považovat za osobní neúspěch," prohlásil ministr dopravy pro Euro. Podobné opatření přitom funguje již v některých evropských zemích, které běžně čerpají na financování dopravní infrastruktury úvěry nebo dluhopisy a splácejí je například z výnosů z mýta. Záměr ministra dopravy však může narazit na postoj bank. Výstavba dopravní infrastruktury totiž může stabilně počítat jen s příjmy ze silniční daně, dálničních kuponů, podílu ze spotřební daně z minerálních olejů a mýta. To celé dohromady vygeneruje ročně očištěný příjem zhruba 20 miliard korun, přičemž jen na údržbu a opravy infrastruktury by bylo ideálně třeba 15 miliard korun.

V zahraničí pracovalo 32,5 procenta Čechů, uvádí průzkum

V zahraničí již nějaký čas pracovalo 32,5 procenta obyvatel České republiky. V porovnání s dalšími státy regionu to však není nijak vysoké číslo. Například ze Slovenska zamířilo někdy za prací do ciziny 55,5 procenta lidí a z Polska téměř 48 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu společnosti Grafton Recruitment, který se uskutečnil mezi uchazeči o zaměstnání v sedmi zemích střední a východní Evropy. Více než polovina (57 procent) Čechů je schopna odcestovat za prací do jiné země do jednoho měsíce. Naproti tomu pouze 13 procent respondentů uvedlo, že by se za prací nestěhovalo. Největšími překážkami pro přijetí práce v zahraničí je pro polovinu lidí rodina a pro více než čtvrtinu jazyková bariéra. Z těch, kteří jsou ochotni odejít do zahraničí, by většina preferovala práci v západní Evropě, zejména v Británii (29 procent) a v sousedních zemích jako Rakousko (10,9 procenta) a Německo (20,7 procenta). Na Slovensko by chtělo jít pracovat pouze osm procent lidí. Nejdůležitější roli v motivaci odstěhovat se do zahraničí hrají plat a možnost kariérního růstu.

V Rakovníku si 60 extremistů připomnělo smrt kolegy

V Rakovníku se v sobotu večer sešlo 60 pravicových extremistů, aby pochodem a shromážděním uctili památku kolegy, který byl před třemi lety zavražděn poté, co se nepohodl s jiným mužem na diskotéce. Akci přihlíželo na 220 policistů, neprovázely ji žádné incidenty. Extremisté se začali scházet na vlakovém nádraží, odkud se vydali na Husovo náměstí. Tam shromáždění po několika minutách ukončili. "Byl nasazen standardní počet sil a prostředků, jako bývá každý rok. To znamená, že jsme měli zvýšený výkon služby a lidi v pohotovosti pro případ zákroku proti narušení veřejného pořádku," řekl ČTK mluvčí rakovnické policie René Černý. Poznamenal, že organizátoři shromáždění dostáli slibu, že akce bude pokojná. Vražda sedmadvacetiletého muže se stala před třemi lety před diskotékou na Husově náměstí, kde jej útočník dvakrát nožem bodl do hrudníku. Po smrti muže se k němu přihlásili pravicoví radikálové. O několik dnů později v Rakovníku uspořádali pietní akci, které se zúčastnilo přes 500 lidí. V dalších letech se na konci října do města sjelo vždy kolem 200 extremistů. Soud poslal pachatele vraždy na 12 let do vězení. Letos poprvé se vzpomínkového shromáždění nezúčastnila kvůli zdravotním důvodům matka zavražděného.

Nova České loděnice zahajuje výrobu dalších námořních lodí

Společnost Nova České loděnice začala stavět v loděnicích v Mělníku další velkou námořní loď, zatím pracovně nazvanou M 0018. Také v loděnicích firmy v Děčíně se schyluje k výrobě dalších dvou kusů plavidel s devadesátimetrovým trupem. Lodě si objednal nizozemský zákazník, sdělil ČTK výkonný ředitel společnosti Ivan Troutnar. Plavidlo s výtlakem 3250 tun je určené na moře pro zákazníka z Nizozemska. V Mělníku už několik lodí z této série zahraničnímu kupci dodávali. "Jde o lodě, které se pohybují mezi severní a jižní Evropou. Vozí kontejnery, ale jsou uzpůsobeny i pro sypký náklad," řekl Ivan Troutnar. Lodě mají speciálně přestavitelné přepážky a jsou připraveny i pro převoz ocelových svitků. Mají totiž vnitřní zesílení boků tak, aby byly dost vyztužené. Loděnice v Mělníku mají zakázky ještě také na dvě říční lodě dlouhé 135 metrů. V Děčíně se schyluje k výrobě dvou kusů lodí s devadesátimetrovým trupem, které budou široké 14,5 metru. Extrémní bude zejména jejich výška, v nejvyšším bodě lodě to bude 10 metrů a 15 centimetrů. "Loď budeme muset při přepravě částečně odstrojit, tak abychom ji mohli po Labi přepravovat a vešla se pod most v Drážďanech," uvedl Ivan Troutnar. Za každou z lodí by měl zákazník zaplatit zhruba tři miliony eur (asi 73 milionů korun).

Tiffany otevře v Praze svůj první obchod v zemích východní Evropy

Luxusní klenotnictví Tiffany & Co. otevře příští rok v Praze svůj obchod, který bude prvním obchodem provozovaným firmou ve východní Evropě. Praha se má stát východiskem firmy pro další expanzi v regionu. Vyplývá to z prohlášení společnosti. Obchod se má otevřít v létě. Bude se nacházet v Pařížské ulici 10, tedy v ulici, která je velmi oblíbená mezi prodejci luxusního zboží. Po Praze plánuje expanzi i do dalších měst, včetně Varšavy a Budapešti. Tiffany má již několik let obchody v Moskvě, které však neprovozuje sama. Firma prodává těmto obchodům v rámci velkoobchodních dohod své šperky. Společnost v posledních letech agresivně expanduje v zahraničí. Vybírá si oblasti se silně rostoucí ekonomikou. Nové obchody Tiffany otevřela v Latinské Americe či Číně. Společnost Tiffany vznikla v roce 1837, kdy otevřela svůj první obchod na Manhattanu. Na konci loňského fiskálního roku provozovala 96 značkových obchodů, z toho 29 v Evropě.

Režisér Gregory Abels přihlížel 200. repríze hry v Řeznické

Dvoustou reprízu měla v sobotu večer v pražském Divadle v Řeznické hra amerického dramatika italského původu Franka DúAlessandra Římské noci. Hercům Simoně Stašové a Oldřichu Víznerovi zatleskal z hlediště i americký režisér Gregory Abels, který zde tuto brilantní konverzační komedii nastudoval v české premiéře v květnu 2006. Simona Stašová ztvárňuje herečku Annu Magnaniovou, Oldřich Vízner dramatika Tennesseeho Williamse. Příběh začíná koncem 40.let minulého století, kdy se poprvé setkali. Na základě historických pramenů líčí jejich úspěchy i pády, vztahy k přátelům i milencům. To vše autor zarámoval do padesátých a šedesátých let a premiéry v Řeznické se před pěti lety osobně zúčastnil. Římské noci měly premiéru v roce 2002 na off-Broadwayi, dva roky nato se objevily v Londýně. Gregory Abels nastudoval v Praze začátkem 90. let Gardnerovu "jemnou komedii" Sbohem, lidi, ve které se Simona Stašová objevila se Stanislavem Zindulkou. Do Československa přijel poprvé v létě 1991 se svou ženou, která chtěla navštívit Brno, odkud v roce 1947 se svými rodiči emigrovala.

Národní památník na Vítkově ožije na konci října tancem

Národní památník na Vítkově 31. října ožije současným tancem. Tanečně-divadelní soubor Company ProART na místě uvede inscenaci o normalizaci a představení Foreign Bodies (Cizí těla) od choreografa Martina Dvořáka. Součástí tanečního večera na Vítkově bude i komentovaná prohlídka této nedávno zrekonstruované dominanty pražského Žižkova. ČTK o projektu Rituály dneška informovala Jana Stanulová z občanského sdružení ProART.

Do Brna přijedou špičkoví jazzmani a držitelé cen Grammy

Špičkoví zámořští jazzmani a držitelé cen Grammy ozdobí program čtvrtého ročníku jazzové přehlídky Moravia Music Fest v Brně. Přijedou saxofonista Ernie Watts se svým kvartetem a zpěvák Kurt Elling s doprovodnou skupinou. Na zahajovacím koncertu stejně jako v minulých ročnících zazní Jazzová mše Jaromíra Hniličky. Tentokrát to bude 30. října v bazilice na Starém Brně, sdělil ČTK pořadatel festivalu Josef Buchta. Hniličkova Jazzová mše se v roce 2008 dočkala na festivalu své obnovené světové premiéry. Letošní uvedení věnují organizátoři památce brněnského herce Ladislava Lakomého, který několik let recitoval verše propojující jednotlivé části Hniličkova díla. Lakomý letos zemřel, jeho hlas však bude koncertem provázet i tentokrát, a to díky nahrávce pořízené na předchozích představeních.

Umění komiksu nabídne České centrum Praha

České centrum Praha bude v listopadu hostit pestrou přehlídku současného českého komiksu. Expozice se od roku 2009 představila už v sedmi zahraničních městech a své putování zakončí právě v Praze. Součástí výstavy, kde nebude chybět ani slavný Alois Nebel či Voleman, bude i interaktivní instalace - pro prostory galerie v Rytířské ulici ji připravil známý kreslíř Karel Jerie. Expozice Umění komiksu, komiksovost v umění se bude od 4. do 26. listopadu konat v rámci letošního ročníku mezinárodního multimediálního festivalu KomiksFEST!. Návštěvníkům představí tvorbu deseti předních tuzemských autorů či autorských dvojic. Festival KomiksFEST! letos začíná již 28. října a potrvá do 5. listopadu. Kromě výstav nabídne i besedy s autory a ilustrátory či filmové projekce.

Závod v pomalém kouření dýmek vyhrál Štefan German

Přes osmdesát milovníků tabáku a dýmky, mezi nimž byl i herec Vladimír Čech, se v sobotu sešlo na 16. ročníku třebíčského kouření v Dalešicích. Snažili se co nejpomaleji vykouřit tři gramy tabáku. Nejlepší z nich, Slovák Štefan German, dokázal z dýmky popotahovat dvě hodiny a třináct vteřin, řekl ČTK organizátor akce Jaroslav Martínek. "Nešlo o rekord třebíčského kouření, ale vítěz jako jediný dosáhnul výkonu přes dvě hodiny," uvedl. Mezi soutěžícími byla jedna žena. Účastníci takových soutěží mají na začátku pět minut na nacpání dýmky, následně minutu na zapálení. Rozhodčí potom chodí a kontrolují, zda dýmka stále ještě hoří. Když se jim to nezdá, na pokyn musí soutěžící vypustit dým. Důležité je rozdrcení tabáku na co nejmenší kousky. A to musejí účastníci zvládnout právě za prvních pět minut. Pokud jsou kusy tabáku moc velké, rychle shoří a závodník brzy skončí.

Ze sportu:

Krasobruslař Michal Březina vyhrál Americkou brusli a poprvé triumfoval v závodu Grand Prix. Ve volné jízdě udržel průběžné vedení z pátečního krátkého programu, druhého Belgičana Kevina van der Perrena porazil o 3,52 bodu. Třetí skončil vicemistr světa Japonec Takahiko Kozuka. Michal Březina zvládl v Ontariu výborně a čistě krátký program, v němž se přiblížil osobnímu rekordu a vedl před Kozukou o více než osm bodů. Ani ve volné jízdě sice čtvrtý muž z posledních dvou mistrovství světa nezařadil plánovaný čtverný skok a při trojitém lutzu - posledním trojitém skoku v programu - upadl, i tak ale vedoucí pozici udržel a na prahu sezony prokázal výbornou formu. V seriálu Grand Prix, v němž loni jednadvacetiletý brněnský rodák vinou zranění nestartoval, se dostal na stupně vítězů podruhé v kariéře. Před dvěma lety na NHK Trophy v Naganu skončil třetí. Prvenstvím na Americké brusli napodobil Tomáše Vernera, který vyhrál loni v listopadu v Moskvě.

Tenistky Iveta Benešová a Barbora Záhlavová-Strýcová získaly v Lucemburku čtvrtý letošní společný titul ve čtyřhře. Ve finále porazily 7:5, 6:3 krajanku Lucii Hradeckou a Rusku Jekatěrinu Makarovovou. Nejvýše nasazené Benešová a Záhlavová-Strýcová, které na rozdíl od Hradecké nebyly nominovány na fedcupové finále v Moskvě, už letos triumfovaly v Sydney, Monterrey a Barceloně. Záhlavová-Strýcová navíc získala titul v Hertogenboschi s další českou hráčkou Klárou Zakopalovou. Benešová má na kontě 13 vyhraných turnajů v deblu, její tradiční spoluhráčka o dva víc.

Česká reprezentantka Kateřina Nash vyhrála závod Světového poháru v cyklokrosu v Táboře a připsala si druhý triumf v elitním seriálu v kariéře. Ve druhém dílu sezony zvítězila před Nizozemkami Daphny Van Den Brandovou a Sanne Van Paassenovou. Další česká závodnice Pavla Havlíková dojela se ztrátou 57 vteřin pátá. Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel v Táboře druhý a vylepšil o jednu příčku svůj výsledek z úvodního podniku v Plzni. S velkým náskokem vyhrál Belgičan Kevin Pauwels. Za Štybarem skončil na třetím místě další belgický jezdec Klaas Vantornout.

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Malajsie v kategorii do 125 ccm osmou pozici, což je jeho třetí nejlepší výsledek v sezoně po dvou sedmých místech z Jerezu a Brna. Vyhrál Španěl Maverick Viňales. Titul mistra světa si v Sepangu mohl zajistit vítězův krajan Nicolás Terol, ale v posledním kole udělal chybu, kvůli níž málem spadl, a skončil až pátý. I tak má ale španělský jezdec na aprilii šampionát dobře rozehraný - do závěrečné Grand Prix Valencie 6. listopadu půjde s náskokem 20 bodů před Francouzem Johannem Zarkem na derbi, jenž byl v Sepangu třetí.

Světová jednička Dánka Caroline Wozniacká, Ruska Věra Zvonarevová a Polka Agnieszka Radwaňská budou soupeřkami české tenistky Petry Kvitové v Červené skupině na Turnaji mistryň, který začne v Istanbulu v úterý. Rozhodl o tom dnešní los, který ženská organizace WTA zveřejnila na síti Twitter.

Pondělní počasí v Česku:

Zataženo, místy mrholení nebo déšť. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.