Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Bendl odmítá zastropování plateb od EU českým zemědělcům

Ministr zemědělství Petr Bendl nechce takzvané zastropování přímých plateb z EU pro zemědělce. Zhoršilo by to podmínky pro tuzemské zemědělce, řekl Bendl v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Zastropování navrhuje Evropská komise v rámci reformy společné zemědělské politiky EU. Komise chce omezit přímé platby jednomu podniku na maximálně 300.000 eur (7,4 milionu Kč) ročně, což by znevýhodnilo české farmy, které jsou v průměru největší v EU. Bendl také vyjádřil nesouhlas nad návrhem reformy, který počítá s tím, že by se nejméně na sedmi procentech půdy farmy nemělo hospodařit. Tato půda má být osazena například stromy. "Sedm procent je příliš. Dotklo by se to velkých podniků a výrazně snížilo jejich konkurenceschopnost," řekl Bendl. Podle něj by farmáři měli mít možnost vyčlenit půdu z hospodaření dobrovolně. Nesouhlas nad zastropováním plateb a vyčleněním půdy vyjádřil také stínový ministr zemědělství z ČSSD Michal Hašek. ČR by podle reformy měla mezi roky 2014 až 2019 získat v přímých platbách pro české zemědělce maximálně zhruba 890 až 893 milionů eur (až 22 miliard korun) za rok.

Pospíšil podporuje vznik útvaru žalobců pro boj s korupcí

Vytvoření speciálního útvaru státního zastupitelství pro závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci by podle ministerstva spravedlnosti pomohlo odstranit místní vazby mezi podsvětím a žalobci. Státní zástupci by zároveň měli možnost lépe spolupracovat s příslušnými policejními týmy. Vyplývá to ze zprávy, kterou úřad předloží ve středu vládě. Zvláštní útvar by měl spadat pod Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Podle analýzy ministerstva by se měl zabývat trestnými činy, u kterých hrozí ze strany představitelů veřejné moci největší nebezpečí ovlivňování při jejich vyšetřování nebo kterých se představitelé veřejné moci typicky dopouštějí. Obžaloby z těchto zločinů by pak státní zástupci podávali vždy ke krajským soudům.

V Terezíně se sešli pamětníci holocaustu

V Terezíně se v neděli sešlo více než 200 bývalých vězňů z tamního ghetta v době druhé světové války a jejich potomků. Připomněli si 70. výročí od zahájení deportací Židů z českých zemí. Na programu bylo i uvedení dětské opery Brundibár, která vnikla právě v terezínském ghettu, divadelní představení Šoa v podání pražského Švandova divadla či promítání uměleckého dokumentu Helga - L520. V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes 200.000 vězňů. Nejvíce, přes 150.000 lidí, trpělo v židovském ghettu. Byli mezi nimi lidé z Čech, Slovenska, Polska, Jugoslávie, Rakouska, Francie, Itálie, Nizozemska, Maďarska a z dalších zemí. Každý pátý zemřel přímo tam, na 100.000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech. Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín.

V Albrechticích pohřbili vojáka postřeleného v Afghánistánu

Stovky lidí se v sobotu v Albrechticích na Karvinsku rozloučily s dvaatřicetiletým českým vojákem Adrianem Wernerem, který minulou neděli zemřel na následky těžkých zranění v Afghánistánu. Utrpěl je 6. července v provincii Vardak. Ministr obrany Alexandr Vondra vojáka in memoriam jmenoval do hodnosti poručíka. Werner byl také posmrtně oceněn Křížem obrany státu ministra obrany ČR a zároveň Medailí ministra obrany ČR Za službu v zahraničí - bojové zahraniční operace III. stupně. Vyznamenání rodina oficiálně převezme na nástupu 4. listopadu na pražském Vítkově, a to za účasti členů jednotky, u níž Werner sloužil. Války v Afghánistánu se za deset let jejího trvání zúčastnilo více než 7000 českých vojáků. Werner je pátým příslušníkem ozbrojených sil, který v ní položil život. Do mise ISAF v Afghánistánu je nyní zapojeno 130.000 vojáků ze 48 států. Českých vojáků je nyní v zemi přibližně 720, příští rok by jich mělo být o sto méně.

Nova: Romové v Ústí nad Labem údajně napadli dva muže

Policie vyšetřuje útok skupiny Romů na dva muže v Ústí nad Labem. Útok se odehrál v pátek večer, oba napadení utrpěli zranění a skončili v nemocnici. Informovala o tom televize Nova. Televize uvedla, že incidentu v ústecké části Mojžíř předcházela oslava narozenin jednoho z napadených mužů. Na parkovišti je prý bezdůvodně napadli tři Romové s nožem, později se k nim přidali dva další se železnou tyčí. Podle svědků, kteří rvačku viděli, si útočníci počínali velmi surově. Romové ale popírají, že by útočníci patřili k místní romské komunitě. Policie také stále pátrá po dvou útočnících, kteří před časem v Novém Boru napadli mačetami zákazníky Baru. Tento útok vyvolal na severu Čech lavinu protiromských demonstrací.

Řidič havarovaného autobusu zřejmě přehlédl značení

Řidič rakouského autobusu, který v pátek večer havaroval na Českokrumlovsku, při předběžném výslechu připustil, že pravděpodobně přehlédl dopravní značení. Začátkem příštího týdne bude opět vyslechnut za přítomnosti státního zástupce, jeho právního zástupce a tlumočníka. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Nehoda se stala v pátek krátce po 19:00 u obce Rybník. Řidič při podjíždění viaduktu najel do mostní konstrukce a nárazem se utrhla celá střecha autobusu. Tři desítky lidí utrpěly zranění. Zranění cestující byli rozváženi do nemocnic v Česku i Rakousku. Na místě nehody podle Bajcury zasahovalo celkem sedm desítek záchranářů, hasičů a policistů. Podle policistů je místo nehody nebezpečné, jen letos se tam staly minimálně tři dopravní nehody, kdy řidiči rovněž přehlédli značení. Nedaleko Dolního Dvořiště se před osmi lety stala jedna z nejtragičtějších nehod autobusů v Česku. Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později.

Policie nalezla v Praze 10 zastřeleného muže a muže v bezvědomí

Zastřeleného muže a dalšího muže v bezvědomí v neděli před polednem nalezla policie v Praze 10. ČTK to sdělila policejní mluvčí Eva Stulíková. Zatím nejsou známy bližší okolnosti případu ani motiv činu. "Oba muži byli ve věku 32 let, jeden z nich byl usmrcen krátkou střelnou zbraní, druhý byl bez zranění, ale v bezvědomí po intoxikaci léky," řekla mluvčí. Policie zkoumá několik verzí, jak se mohla událost odehrát. "Zjišťujeme také, v jakém vzájemném vztahu oba muži byli," uvedla Stulíková. Podle ní však nebyli bratři, jak uvedla některá média.

Česká SKEX vybuduje ve Vietnamu tři vodní elektrárny

Česká exportní společnost SKEX, nástupce Škodaexportu, se chystá ve Vietnamu postavit tři vodní elektrárny. S vietnamským partnerem DLGL podepsala závazné memorandum a nyní jedná o termínech a postupech výstavby. Celkový objem kontraktu by měl přesáhnout jednu miliardu dolarů (17,8 miliardy korun). Sdělil to technický ředitel SKEX Jan Petr. Elektrárny budou mít celkový výkon 500 megawatt. Dvě z nich budou na jihu a jedna na severu Vietnamu. Dokončeny budou podle Petra v letech 2015 a 2016. Společnost DLGL již ve Vietnamu několik vodních elektráren provozuje, působí také například v dopravě a zabývá se produkcí kaučuku. V minulém týdnu Vietnam se skupinou podnikatelů navštívil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Několikrát zdůraznil, že české firmy by měly více naplňovat potenciál vzájemného obchodu s Vietnamem. Největší příležitosti pro české podniky podle něj leží v energetice, strojírenství a dopravě.

Legendární Jack Bruce zakončil hradecký jazzový festival

Vystoupením legendárního britského baskytaristy a zpěváka Jacka Bruce se v sobotu v Hradci Králové uzavřel 17. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes To Town. Bruce byl v 60. letech hlavním zpěvákem a komponistou světové superskupiny Cream, kterou ještě tvořili kytarista Eric Clapton a bubeník Ginger Baker. V Česku Bruce vystoupil vůbec poprvé. Do Hradce přijel s projektem Jack Bruce & His Big Blues Band. Před zaplněným velkým sálem Kongresového centra Aldis představil průřez nejúspěšnějších skladeb své tvorby. Hradecký festival začal v pondělí 10. října a celkem nabídl 15 souborů čítajících kolem 130 muzikantů z deseti zemí. Celkem na festival přišlo kolem 2500 lidí, všechna představení byla vyprodaná.

Brněnskou šestnáctku vyhrál korejský film Noční rybaření

Vítězem 52. ročníku festivalu Brněnská šestnáctka se stal korejský půlhodinový film režisérů Pak Čchang-wuka a Pak Čchang-kjonga Noční rybaření. Vybrala jej v konkurenci 52 krátkometrážních hraných snímků odborná porota v čele s režisérem Robertem Sedláčkem. Zvláštní ocenění získaly tři snímky: 25 km2 slovenské režisérky Jany Minárikové, Fatum! španělského režiséra Pabla Millana a snímek Aglaée francouzského tvůrce Rudiho Rosenberga. Letos dramaturgický tým vybíral z 356 přihlášených děl. Festival promítl i pozoruhodné starší filmy, například z archivu FAMU z 60. let minulého století. Program doplnilo pásmo avantgardních pokusů nedávno zesnulého režiséra Otakara Vávry z 30. let. Brněnská šestnáctka začala ve středu, program končí v neděli.

Mináčův film bude uveden v sídle britské akademie BAFTA

Dokumentární film s hranými pasážemi Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče čeká 10. listopadu britská galapremiéra přímo v sídle filmové akademie BAFTA v Londýně. Slavnostního uvedení se zúčastní 102letý sir Nicholas Winton i některé z někdejších dětí, které sir Winton před druhou světovou válkou zachránil před nacisty. ČTK o tom informovala Lucie Olšovská z agentury 2media. Po uvedení v sídle britské filmové akademie se uskuteční rovněž americká galapremiéra v New Yorku a následně ve Washingtonu. Odtud film zamíří na festivaly v Sydney a Hongkongu. Připravují se také německé a francouzské dabingové verze filmu pro uvedení ve Francii a v Německu. Mináčovům snímek Nickyho rodina získal například koncem srpna cenu diváků za nejlepší dokument na filmovém festivalu v Montrealu. Soutěžil tam společně s dalšími 53 tituly v sekci nazvané Dokumenty světa.

Gorila Moja zatím neodletí ze zdravotních důvodů do Španělska

Gorila Moja, první gorilí mládě odchované v pražské zoo, neodcestuje v pondělí ze zdravotních důvodů do Španělska. Odlet je odložen na jaro. Sdělil to ředitel zoo Miroslav Bobek. Moja měla být převezena do přírodního parku Cabárceno, kde měla žít s partnerem, který pochází z volné přírody. "Moja začala být apatická, má rýmu a je u ní podezření na virózu horních cest dýchacích. Její imobilizace a přeprava by tak mohly být spojeny se zvýšeným rizikem," uvedl Bobek. Podle něj by navíc hrozilo, že se od ní nakazí i gorily z cabárcenské skupiny. Náhradní termín přesunu Moji do Španělska teprve bude stanoven. Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

Lanovky v Krkonoších pojedou do listopadu

Služeb většiny lanovek v Krkonoších budou moci turisté využít ještě do konce října. Pak lanovky před zimní sezonou čekají odstávky a údržba. Výjimkou je kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, která bude jezdit o víkendech a svátcích i v listopadu. Nynější slunečné počasí přilákalo do hor mnoho turistů, například lanovka na Sněžku svezla stovky lidí.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová získala v Linci týden před Turnajem mistryň pátý titul v sezoně. Wimbledonská vítězka v dnešním finále zdolala 6:4 a 6:1 Slovenku Dominiku Cibulkovou, která v semifinále vyřadila českou dvojku Lucii Šafářovou.

Fotbalistu Marka Jankulovského čeká další zdravotní přestávka. Čtyřiatřicetiletý hráč si při sobotním návratu do ostravského dresu zřejmě opět utrhl přední křížový vaz v koleni a obnovil tak zranění, kvůli kterému předchozích sedm měsíců nehrál.

Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Austrálie v kategorii do 125 ccm třinácté místo a bodoval poosmé za sebou. Patnáctý závod sezony mistrovství světa vyhrál Sandro Cortese. Osmnáctiletý Kornfeil zaostal za Cortesem 43,349 sekundy a ziskem tří bodů potvrdil celkové dvanácté místo v MS. Český závodník vyšel v bodově naprázdno pouze ve třech z dosavadních patnácti Grand Prix v sezoně.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vstoupil do nového ročníku Světového poháru třetím místem. V Plzni se ve finiši vedoucí trojice jezdců radoval Belgičan Sven Nijs, druhý dojel jeho krajan Kevin Pauwels. Mezi ženami si rovněž pro bronzovou medaili dojela Kateřina Nashová.

Novým mezinárodním mistrem České republiky v motokrosu ve třídě MX3-Open se stal Martin Michek na stroji KTM. V kategorii MX2 získal titul Josef Kulhavý na suzuki, obhájci Florentu Richierovi z Francie nestačila ve finálovém závodě v Přerově ani dvě vítězství. Kulhavý skončil v obou jízdách druhý a Richier umazal z náskoku svého soupeře pouze šest bodů. Motokrosovou sezonu zakončí příští sobotu závod mistrovství ČR družstev v Kaplici.

Poprvé pod vedením nového trenéra Zbyňka Busty, který v minulosti koučoval týmy Bohemians 1905 a Varnsdorfu, nastoupili v sobotu fotbalisté Kladna. V utkání 10. kola ČFL zdolali 4:1 nováčka z Domažlic, ukončili svoji černou sérii pěti zápasů bez výhry a posunuli se na jedenácté místo tabulky. Chrudim porazila Loko Vltavín 1:0 a upevnila si vedoucí postavení v tabulce.

Jablonec znovu dokázal, že je nejlépe střílejícím týmem v první fotbalové lize, a v desátém kole deklasoval Příbram 5:1. Kanonádu zahájil svým už čtrnáctým gólem v sezoně Lafata, pak ho napodobili čtyři různí střelci. Za hosty jen zmírnil porážku Litevec Papšys.

Hokejisté Sparty porazili ve 12. kole extraligy Litvínov 5:1 a připsali si pátou výhru v soutěži za sebou. Pražané zároveň ukončili sérii šesti porážek od Litvínova ve vzájemných utkáních. Severočeši i v Praze potvrdili, že se jim momentálně nedaří. Po dobrém vstupu do sezony prohráli osmý z posledních devíti zápasů.

Fotbalisté Českých Budějovic remizovali v první lize s Teplicemi 1:1 a zůstávají posledním týmem, který ještě v nejvyšší soutěži nezvítězil. Alespoň bod jim zachránil pět minut před koncem Ondráček, který odpověděl na Rosův gól. Ještě předtím domácí Otepka neproměnil penaltu.

Jablonec znovu dokázal, že je nejlépe střílejícím týmem v první fotbalové lize, a v desátém kole deklasoval Příbram 5:1. Kanonádu zahájil svým už čtrnáctým gólem v sezoně Lafata, pak ho napodobili čtyři různí střelci. Za hosty jen zmírnil porážku Litevec Papšys.

Fotbalisté Bohemians 1905 uhráli v 10. kole první ligy doma s Duklou Praha jen bezbrankovou remízu a přišli tak o druhé místo v tabulce. Doma sice pojedenácté nepoznali porážku, ale potřetí za sebou z toho byl jen zisk bodu. Nováček z Julisky pak popáté za sebou nenašel přemožitele a navázal na minulou výhru v Liberci.

Nymburští basketbalisté vstoupili do VTB ligy prohrou. V Petrohradu osminásobní čeští mistři podlehli místnímu Spartaku 62:79. Nejlepším střelcem hostů byl autor 18 bodů Lamayn Wilson. Ve čtvrtek se Nymburk představí v Moskvě proti CSKA, příští neděli ho čeká první domácí zápas proti ukrajinskému Azovmaši Mariupol. Následně se Středočeši vydají do Krasnodaru, Vilniusu a Krasnojarsku, celkem je ve skupině B čeká 16 zápasů.

Baseballisté Olympie Blansko porazili na domácí půdě v rozhodujícím pátém utkání baráže o extraligu Skokany Olomouc 5:1. Celou sérii vyhráli 3:2 na zápasy. Do extraligy se Blansko vrací po tříleté přestávce.

Basketbalové lize žen dál vévodí pražské týmy USK a VŠ. Obhájkyně titulu zvítězily v Trutnově 89:59 a vyhrály i sedmý zápas v soutěži. V čele tabulky mají jednobodový náskok před celkem VŠ, který zdolal Pardubice 79:57 a připsal si šestou výhru. Východočeský klub je naopak po šesti zápasech stále bez vítězství.

Plochodrážní závodník Aleš Dryml se stal poprvé v kariéře mistrem republiky mezi jednotlivci. Pardubický jezdec potvrdil svůj premiérový triumf v závěrečném třetím finále v Mšenu, které vyhrál.

Vítězem Českomoravské ceny na závodišti v Mostě se stal tříletý hnědák Aprilius pod vedením žokeje Jaromíra Šafáře. V cílové rovince 1400 metrů dlouhého dostihu o 120 tisíc korun udržel vedení před favorizovanou Merbelou, kterou předčil o půl délky.

Počasí v Česku:

Bude jasno nebo skoro jasno, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

V neděli ráno bylo v Česku velmi chladno, na většině území byly teploty pod bodem mrazu a na 15 měřicích stanicích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) padly teplotní rekordy. Oproti sobotě však rtuť teploměru neklesla tak hluboko, například v osadě Jizerka, kde v sobotu naměřili devět stupňů pod bodem mrazu, dnes bylo přibližně minus sedm stupňů Celsia. Chladno bylo například také na Lysé hoře v Beskydech, kde teplota dnes v 5:00 klesla na minus 6,1 stupně Celsia, na Luční boudě v Krkonoších bylo časně ráno asi pět stupňů.