Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Podle Petra Nečase pád vlády Ivety Radičové není příznivá zpráva

Pád vlády premiérky Ivety Radičové poté, co slovenský parlament neschválil posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny, není příznivá zpráva, řekl český premiér Petr Nečas (ODS). Připomněl, že s koaliční vládou Ivety Radičové měla Česká republika blízké a přátelské pracovní vztahy. Podle prezidenta Václava Klause události na Slovensku ukazují, jak problematickým krokem takzvaný euroval je. Premiér Nečas zdůraznil, že Praha plně respektuje ústavní a politické procedury v sousední zemi. Také Václav Klaus uvedl, že se neodvažuje radit Slovensku, jak si s nynější situací poradit. "Jak všichni dobře víme, česká vláda je proti tomuto eurořešení, a na Slovensku kvůli tomu padne vláda. To jsou dva základní faktory, které bychom měli všichni vzít v úvahu a doufám, že se snad lidé nad těmito věcmi začnou o kousek více zamýšlet, než je tomu do teď," řekl ČTK a České televizi. Slovenský parlament v noci na středu odmítl navýšení pravomocí záchranného fondu EFSF. Kvůli odmítavému postoji parlamentu zároveň padla vláda, která hlasování spojila s vyslovením důvěry. Ve středu odpoledne se ale slovenské politické strany dohodly, že posílení pravomocí EFSF schválí.

Cestu ke zlepšení situace Romů vidí vláda ve vzdělávání dětí

Za klíčový prvek zlepšení sociální situace Romů v Česku považuje vláda zapojení romských dětí do plnohodnotných vzdělávacích aktivit. Česko je léta kritizováno za vysoký podíl romských dětí ve speciálních školách. Kabinet chce také zlepšit šance Romů na získání zaměstnání a ukazovat pozitivní příklady začlenění Romů do většinové společnosti. Po projednání vládní zprávy o situaci Romů za loňský rok to řekl premiér Petr Nečas. "Jsou i pozitivní příklady a ty musíme využívat," uvedl. Dodal, že zprávou se kabinet zabýval velmi podrobně. Dokument konstatuje, že významnou část romské populace postihuje sociální vyloučení. Jde podle ní o vážný systémový a společenský problém s komplexními politickými dopady. Za alarmující označuje materiál fakt, že se nepodařilo zastavit mezigenerační přenos sociálního vyloučení Romů, kdy romské děti ze znevýhodňujícího prostředí mají velmi malé šance na to, že se jim podaří v budoucnosti žít standardním způsobem.

Rozpočtový výbor doporučil ke schválení státní rozpočet

Sněmovní rozpočtový výbor hlasy poslanců vládní koalice doporučil sněmovně, aby v prvním čtení podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok. Tedy aby schválila jeho příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Ministr financí Ministr Kalousek (TOP 09) poslance upozornil, že vzhledem k současnému dění na evropských trzích není možné vyčíslit případné dopady těchto otřesů na českou ekonomiku, a tím i na český rozpočet. Evropa podle něj stojí s největší pravděpodobností před největšími problémy od druhé světové války. Pokud by vypukla systémová finanční krize, pak se velmi rychle přemění v krizi hospodářskou, což může českou exportní ekonomiku postihnout zcela zásadním způsobem, uvedl. "Žijeme v době mimořádné nejistoty a musíme být připraveni na všechny varianty," řekl Kalousek členům výboru. Ujistil je, že pokud by se vývoj ekonomiky kvůli návratu krize zásadně zhoršil, je vláda připravena přijít do sněmovny s novelou zákona o státním rozpočtu.

Ministr Kalousek: Deficit veřejných financí letos klesne pod 4 procenta

Deficit veřejných financí by měl letos klesnout pod čtyři procenta HDP. Informoval o tom na středečním jednání sněmovního rozpočtového výboru ministr financí Miroslav Kalousek. Původně ministerstvo očekávalo pro letošní rok deficit ve výši 4,2 procenta. "Deficit byl schválen ve výši 4,6 procenta, na jaře jsme jej modifikovali na 4,2 procenta, a jsem si jist, že konečný výsledek bude začínat trojkou," uvedl ministr. Deficit veřejných financí byl loni podle revidovaných údajů Českého statistického úřadu 4,84 procenta hrubého domácího produktu. ČNB počítá letos s poklesem deficitu na 3,8 procenta. Deficit veřejných financí je podle oficiální terminologie deficitem vládních institucí nebo deficitem vládního sektoru.

Miroslav Kalousek požádal NERV o alternativní návrhy výdajových rámců

Národní ekonomická rada vlády (NERV) vypracuje střednědobý výhled státního rozpočtu na roky 2012 až 2014 ve třech různých scénářích, které budou reflektovat možný vývoj v EU a dopad na příjmy státního rozpočtu. Na jednání rozpočtového výboru to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Důvodem je podle něj skutečnost, že Evropě hrozí finanční kolaps a nikdo nyní nedokáže zcela přesně odhadnout další vývoj. "Požádal jsem v pondělí NERV, aby na expertní úrovni zpracovala střednědobý výhled rozpočtu pro roky 2012, 2013 a 2014 v konzervativním, krizovém a katastrofickém scénáři," uvedl ministr. Konzervativní scénář by podle něj měl počítat s tím, že nenastane recese ekonomiky. Krizový scénář by měl reflektovat pokles hrubého domácího produktu o dvě až tři procenta. Katastrofický scénář by měl počítat ještě s horším vývojem, uvedl ministr.

Vladimír Tomšík: Český bankovní sektor sám o sobě není zdrojem rizik

Český bankovní sektor, v němž je drtivá většina domácích finančních aktiv, je odolný vůči šokům a sám o sobě není zdrojem rizik pro ekonomiku. Zprostředkovaně se mohou projevit nepřímá rizika v případě eskalace problémů mateřských bank. Na konferenci při příležitosti dvaceti let působení České leasingové a finanční asociace na českém nebankovním trhu to řekl viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík. Tuzemský bankovní sektor podle něj dosahoval i za finanční krize vysokého čistého zisku, dobré rentability kapitálu a vysoké kapitálové přiměřenosti. Dopad finanční krize na další finanční sektory nebyl zásadní, podotkl. Vladimír Tomšík uvedl, že centrální banka neuvažuje o zavedení nové regulace leasingových společností, protože ty nevytvářejí negativní šoky pro stabilitu finančního systému. Leasingové firmy by ale podle něj v budoucnu mohly být zařazeny do kategorie takzvaného stínového bankovnictví a případně tak čelit nové regulaci ze strany EU.

MPO: Vývoz vojenského materiálu z ČR byl loni rekordní

Tuzemské firmy loni vyvezly nejvíce vojenského materiálu a zbraní v historii ČR. Export tohoto zboží z Česka meziročně vzrostl ze 175 milionů eur (4,32 miliardy korun) v roce 2009 na loňských 217 milionů eur (5,36 miliardy Kč). Vyplývá to z Výroční zprávy o kontrole vývozu vojenského materiálu, ručních zbraní pro civilní použití a zboží a technologií dvojího užití v ČR za rok 2010, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Dovoz vojenského materiálu do Česka se loni zvýšil ještě výrazněji než vývoz, a to z 180 milionů eur (4,44 miliardy korun) v roce 2009 na bezmála 377 milionů eur (9,3 miliardy korun). Česko tak v této kategorii zboží vykázalo zápornou bilanci. Nejvíce vojenského materiálu loni z Česka směřovalo do Rakouska, na které připadl vývoz v hodnotě 31,3 milionu eur. Do Rakouska bylo podle statistik exportováno například 33 transportérů BVP-1 a PANDUR II, jejichž konečným uživatelem ale bude české ministerstvo obrany. Vozidla Pandur jsou totiž v Česku montována pro firmu Steyer se sídlem v Rakousku, která je dodává české armádě. Druhá pozice v rámci vývozu vojenského materiálu z ČR do členských zemí EU loni připadla Slovensku (10,9 mil. eur) a třetí bylo Španělsko (8,6 mil. eur), za kterým následovala Itálie (7,7 mil. eur). Mimo EU byl hodnotově největší vývoz vojenského materiálu z ČR evidován u Indie (29,4 mil. eur), Saudské Arábie (8,6 mil. eur) a Thajska (5,9 mil. eur).

Senát hlasy opozice odmítl zákon o důchodovém spoření ve fondech

Senát podle očekávání odmítl hlasy opozice reformní zákon, kterým chce vláda zavést důchodové spoření v soukromých penzijních fondech. Lidé by do nich odváděli část příspěvků, které nyní platí státu na průběžné financování penzí. Podle kritiků to může ohrozit státní výplatu důchodů. První část důchodové reformy se nyní vrací sněmovně, kde má vládní koalice možnost veto Senátu přehlasovat.

Senát zamítl dva reformní zdravotnické zákony

Senát zamítl podle očekávání opoziční většinou dva ze tří takzvaných kodexových zákonů zdravotnické reformy. Jde o předlohy o zdravotních službách a o specifických zdravotních službách. S pozměňovacími návrhy vrátil sněmovně návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. V něm chce ponechat současnou nejzazší dobu příjezdu záchranářů k pacientům a zavést odchodné pro záchranáře. Předlohy se vracejí do sněmovny. Vládní koalice v ní svou pohodlnou většinou s největší pravděpodobností senátní veta přehlasuje. Jak se poslanci postaví ke senátním změnám zákona o záchranné službě, není jasné. Koalice už avizovala, že bude souhlasit s odchodným. S ponecháním dojezdové doby však nesouhlasil i v Senátu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Vláda v předloze navrhovala prodloužit dobu až na 20 minut místo současných 15 minut. Podle senátorů by se tím ale zhoršila dostupnost zdravotní péče. Na odchodné ve výši až šesti měsíčních platů by měli mít nárok záchranáři pod dosažení 50 let věku, pokud u záchranky pracovali alespoň 15 let.

Senát vrátil poslancům návrh na omezení stavebního spoření

Senát chce zachovat podmínky státní podpory stavebního spoření na úrovni platné do roku 2010. Parlament tehdy schválil vládní návrh, který kromě jiného zdaňoval připsanou státní podporu a který později zrušil Ústavní soud. Vláda proto přišla s dalším návrhem na omezení státní podpory. Sněmovna ho sice schválila, ale Senát jí ho vrátil s pozměňovacím návrhem. Senátoři také chtějí, aby z vládního návrhu vypadlo plánované zdanění připsaných úroků ze stavebního spoření. Zpravodaj k návrhu Karel Korytář (ČSSD) tento postup zdůvodnil tím, že pokud by parlament aktuální vládní návrh zamítl, vzniklo by právní vakuum. Pak by podle něj nebylo možné čerpat žádnou státní podporu stavebního spoření.

Pospíšilův návrh na změnu anonymních akcií se VV zdá zdlouhavý

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce problém anonymních akcií řešit v rámci nového zákona o obchodních korporacích, který už projednává sněmovna. Navrhuje, aby vlastníci museli své akcie "zaknihovat", tedy zapsat do centrálního depozitáře. Firmy by mohly také akcie uložit u banky nebo jiného finančního ústavu. S návrhem seznámila vicepremiérka Karolína Peake (VV). VV podle ní chtějí co nejrychlejší změnu. V případě zákona o obchodních korporacích hrozí, že změna začne platit až v roce 2015, tedy rok po plánované účinnosti občanského a obchodního zákoníku, řekla. Nejmenší vládní strana poukazuje na červnový dodatek ke koaliční smlouvě, který počítá s tím, že anonymní akcie budou omezovány už v současné legislativě. Za zásadní Karolína Peake také považuje provázání nové úpravy anonymních akcií s chystaným zákonem o veřejných zakázkách. "Pro tuto vládu považuji za zcela zničující, pokud neomezí anonymní akcie už v době svého fungování," uvedla politička, jejíž strana požaduje úplný zákaz anonymních akcií.

TOP 09: U veřejných zakázek by vítězové měli odhalit vlastníky

TOP 09 chce, aby firmy, které získají veřejné zakázky, musely odhalit celou vlastnickou strukturu. Platilo by to i pro jejich subdodavatele. Tento klíčový protikorupční krok podle strany chybí v návrhu zákona o veřejných zakázkách, který připravil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV). Sdělil to předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík a další zástupci strany. O přípravě zákona, ke kterému koaliční poslanci chystají řadu pozměňovacích návrhů, by měli příští týden jednat šéfové poslaneckých klubů ODS, TOP 09 a VV. Podle návrhu TOP 09 by vítěz výběrového řízení u veřejné zakázky musel zveřejnit majetkovou strukturu firmy až do jejího konečného vlastníka.

Vláda chce návrhy, jak řešit komplikace dostavby Temelína

Vláda chce po ministerstvech a dalších úřadech, aby navrhly řešení takzvaných slabých míst připravované dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Vládá se obává například průtahů při získávání stavebních povolení a posudků vlivu na životní prostředí, a to především kvůli složitému procesu schvalování z hlediska české i evropské legislativy. Premiér Petr Nečas to uvedl po jednání vlády, která analýzu dostavby jaderné elektrárny projednala. V rámci posuzování dopadů stavby na životní prostředí (EIA), která má v případě jaderné elektrárny mezinárodní rozměry, už podle Nečase česká strana obdržela více než 7000 vyjádření z Rakouska a dalších 3000 z Německa. V rámci územního řízení navíc stále chybí zanesení některých staveb do plánu územního rozvoje, existují i problémy s definicí staveb ve veřejném zájmu a zjednodušení procesu řešení smluvních vztahů s majiteli pozemků. Návrhem řešení problémů dostavby jaderné elektrárny premiér pověřil ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu, zahraničních věcí, dále ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo dopravy a Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Unijní reforma zemědělství se českým zemědělcům příliš nelíbí

Návrh reformy společné zemědělské politiky, který představila Evropská komise, české zemědělce příliš nenadchl. Agrární komora nevylučuje, že změny nejen že neodstraní, ale ještě prohloubí nerovnosti v dotacích mezi farmáři v nových a starých členských zemích. Komise chce mimo jiné omezit přímé platby jednomu podniku na maximálně 300.000 eur (7,4 milionu Kč) ročně, což by znevýhodnilo české farmy, které jsou v průměru největší v EU. Proto proti zavedení "dotačních stropů" tuzemští zemědělci dlouhodobě brojí. "V současnou chvíli, po vyslechnutí slov zemědělského komisaře EU Daciana Ciolose, není nabízen zastánci vytvoření dotačního stropu pro velké podniky žádný pádný argument. Přitom Českou republiku, kde převládají velké agrární celky, by toto rozhodnutí nejvíce postihlo," řekl po shlédnutí přímého přenosu z Bruselu viceprezident Agrární komory Bohumil Belada.

ČSÚ: Letošní sklizeň je jedna z nejlepších v uplynulém desetiletí

Letošní sklizeň je jednou z nejlepších v uplynulém desetiletí, uvedl Český statistický úřad. Na základě zjišťování k 15. září odhadl sklizeň obilovin meziročně vyšší o 19,4 procenta, brambor se proti loňsku sklidilo o 18,2 procenta více. Sklizeň cukrovky se zvýšila o 13,2 procenta, u řepky vzrostla o 3,3 procenta. Obilovin se letos podle statistiků sklidilo 8,2 milionu tun, brambor 786.000 tun, cukrovky 3,471 milionu tun a řepky 1,077 milionu tun. U obilovin je sklizeň v porovnání s loňskem vyšší o 1,333 milionu tun při nárůstu průměrného hektarového výnosu o 0,89 tuny, tedy o 18,7 procenta.

Do Libye se vrátí český velvyslanec, pohlídá ho URNA

Do Libye se ve čtvrtek vrátí český velvyslanec Josef Koutský. Na jeho bezpečnost dohlídnou příslušníci policejního Útvaru rychlého nasazení (URNA). Praha zároveň zemi poskytne humanitární pomoc ve výši čtyř milionů korun, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Podle Koutského nezačne zastupitelský úřad fungovat hned, do provozu bude uváděn postupně. Mezi humanitární pomocí bude mimo jiné zdravotnický materiál, dodal velvyslanec na neformálním setkání s novináři. Velvyslanec Koutský byl zpět do ČR z Libye odvolán letos v únoru, po začátku nepokojů a bojů povstalců s režimem Muammara Kaddáfího. Česká republika 29. srpna uznala povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC), jejíž ozbrojenci mezitím obsadili libyjské hlavní město, za jediného zákonného politického představitele Libye.

Škoda Auto vyrobila desetimiliontý vůz v Mladé Boleslavi

Škoda Auto ve středu vyrobila v hlavním závodě v Mladé Boleslavi desetimiliontý vůz. Jubilejním vozem je bílá Fabia Monte Carlo. Automobil zůstane ve Škoda Auto muzeu, sdělila automobilka ČTK v tiskové zprávě. Vozy se v Mladé Boleslavi vyrábějí 106 let,. V hlavním závodě největší české automobilky začali průkopníci automobilismu Václav Laurin a Václav Klement s výrobou vozů v roce 1905. Škodovka vyrábí auta i ve svých závodech v Kvasinách a ve Vrchlabí a také v zahraničí, do pololetí jich vyrobila více než 13,5 milionu. "Deset milionů vyrobených vozů značky Škoda jen v Mladé Boleslavi je dokladem síly českého automobilového průmyslu a inženýrského umu," řekl předseda představenstva společnosti škoda Auto Winfried Vahland. Do roku 2018 chce automobilka, která od roku 1991 patří koncernu Volkswagen, svůj prodej minimálně zdvojnásobit na 1,5 milionu vozů ročně.

Vláda ocenila kardiologa Widimského Národní cenou za vědu

Vláda udělila přednostovi III. interní kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petrovi Widimskému Národní cenu za mimořádné vědecké výsledky. Ocenila jeho intervenční léčbu akutního infarktu myokardu. Vláda to zveřenila na svém webu. Profesor Widimský ovlivnil léčbu infarktu myokardu nejen v České republice, ale i jinde ve světě. "Osobně považuji tuto oblast činnosti profesora Petra Widimského za naprosto unikátní v české kardiologii," uvedl jeho kolega z Masarykovy univerzity v Brně Jiří Vítovec. Evropská vědecká komunita ocenila Widimského vědecké výsledky zvolením do funkce viceprezidenta Evropské kardiologické společnosti. Profesor Widimský je rovněž předsedou České kardiologické společnosti. Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Dotuje ji milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně.

Na 58.000 dětí se vrhlo na čtení, přispěly tak na charitu

Na 58.000 dětí se v uplynulém půlroce vrhlo na čtení knížek, aby tak přispěly na charitu. Za každou přečtenou knížku dostaly v rámci akce Čtení pomáhá virtuálních 50 korun, ty pak mohly poslat na některý z dobročinných projektů. Celkem tak děti "vyčetly" pět milionů korun a přispěly 56 potřebným, sdělil iniciátor programu a bývalý šéf ČEZ Martin Roman, který pak nadacím virtuální peníze proplatí. Školáci nejraději četli Harryho Pottera, ale také Bylo nás pět nebo Spalovače mrtvol. Mezi nejaktivnější patří Základní škola T. G. Masaryka v Poděbradech, kde se do programu zaregistrovalo 365 dětí. Vyplňování elektronických testů, kterými žáci prokazují, že vybrané knížky opravdu četli, zapojili prý do hodin informatiky. Když děti správně vyplní test, mohou si vybrat, na jakou dobročinnou akcí pošlou svůj vyhraný kredit 50 korun. Kromě toho prý pořádají čtenářské dílny, starší žáci chodí číst prvňáčkům a škola vybavuje knihovničky v každé třídě.

Ve Vysokém Mýtě začala filatelistická událost roku

Ve Vysokém Mýtě začala 1. česko-slovenská filatelistická výstava. Největší letošní akce svého druhu v zemi představí v Regionálním muzeu sbírky zhruba 80 vystavovatelů, řekl ČTK předseda organizačního výboru výstavy Petr Fencl. Kvůli značné ceně filatelistických předmětů museli pořadatelé zajistit zvláštní bezpečnostní opatření a pojištění. "Raději ani nechci uvádět pojistné hodnoty. Jsou to částky, které mi už týden nedají spát," uvedl Petr Fencl. Výstava byla slavnostně otevřena u pomníku 30. pluku v Jungmannových sadech. Detail pomníku je znázorněn na dopisnici vydané k výstavě, která byla s dvěma příležitostnými razítky představena. Do Vysokého Mýta filatelisté přivezli kolem stovky souborů, takzvaných exponátů. Každý se obvykle skládá z pěti rámů s 16 listy krytými sklem. Celkem se vystavuje na 343 výstavních plochách. Vzhledem k omezené kapacitě jsou exponáty vystaveny na 260 plochách, vybrané bude hodnotit pouze porota, diváci je tedy neuvidí. Soutěžní všeobecná filatelistická výstava, která potrvá do 16. října, má dvě kategorie, národní výstava a výstava premiéra.

Egyptské úřady našly ukradený artefakt objevený Čechy

Egyptské policii se podařilo vypátrat antický vápencový reliéf, o který počátkem roku přišli čeští egyptologové během plenění, jež provázelo revoluční nepokoje v zemi. Podle egyptského serveru Ahram Online dílo z nekropole staroegyptských panovníků v Abúsíru zobrazuje čtyři kráčející husy a hieroglyfický text. Artefakt se ztratil během chaosu, který Egypt ovládl po revoluci z 25. ledna. Objev českých egyptologů byl vysoký jeden metr a široký 60 centimetrů. Atif Abal Daháb z egyptského úřadu pro starožitnosti serveru Ahram Online řekl, že znovunalezený reliéf je jedním z těch, které byly uloupeny z depozitáře v Abúsíru. Úřad potvrdil pravost reliéfu. Nyní se nachází na policejní stanici a ve středu má být převezen do laboratoře na restaurační práce. Artefakt by pak mohl být vystaven v Egyptském muzeu v Káhiře.

Chebská galerie vystavuje výběr z tvorby malíře Jiřího Balcara

Galerie výtvarného umění v Chebu nabízí od středy reprezentativní výběr z tvorby malíře Jiřího Balcara, který patří ke klíčovým postavám českého výtvarného umění 60. let. A to nejen jako malíř, ale i coby autor knižních obálek a filmových i divadelních plakátů. Jeho reprezentativní výstava nazvaná Retrospektiva přichází po dlouhé době, ta předchozí se konala už před 20 lety v Galerii hlavního města Prahy, informoval ČTK ředitel galerie Marcel Fišer. Jiří Balcar v průběhu své nedlouhé kariéry prošel několika stylovými etapami, v nichž osobitě reagoval na aktuální vývoj ve světě, ať to byla existenciální abstrakce, lettrismus, později nová figurace nebo pop art. Jako výtvarník byl uznáván již za svého života a patřil k okruhu významného teoretika Jindřicha Chalupeckého. Balcarova knižní a grafická tvorba nevznikala na okraji jeho volné tvorby, byla její plnohodnotnou součástí. Pracoval hlavně se šablonovým písmem a textovými fragmenty, podotkl Marcel Fišer.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté si díky vítězství 4:1 v Litvě vybojovali účast v baráži o mistrovství Evropy, protože v souběžně hraném utkání Španělsko porazilo Skotsko 3:1. Svého soupeře pro vyřazovací boje o účast na šampionátu v Polsku a na Ukrajině se čeští reprezentanti dozvědí při čtvrtečním losování.

Souboj nejlepších českých tenistů v Šanghaji vyhrál Tomáš Berdych. Sedmý hráč světa porazil Radka Štěpánka 6:4, 6:3 a postoupil do třetího kola. Šestadvacetiletý Tomáš Berdych svého staršího kolegu z daviscupové reprezentace zdolal za hodinu a 18 minut. O postup do čtvrtfinále se šestý nasazený hráč utká s 28. tenistou světa Španělem Felicianem Lópezem, s nímž má vyrovnanou bilanci 3:3. Tomáš Berdych se opět přiblížil účasti na Turnaji mistrů. V pořadí letošního roku se posune na šesté místo před Američana Mardyho Fishe, který v Číně neprošel přes druhé kolo. Závěrečného podniku sezony se zúčastní nejlepších osm hráčů žebříčku.

Basketbalistky Friska Brno prohrály v úvodním kole Evropské ligy se Spartakem Moskva 70:87. Mladé Brňanky sice mnohem zkušenějším soupeřkám statečně vzdorovaly, srážely je ale chyby v obraně a nepřesná koncovka při zakončení z tříbodového prostoru.

Čtvrteční počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky, na horách smíšené nebo sněhové. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.