Zprávy

0:00
/
0:00

ČR i Evropa kritizují verdikt nad Tymošenkovou

Silný signál nesouhlasu s údajně zpolitizovaným ukrajinským justičním systémem vyslaly do Kyjeva všechny hlavní západní metropole. Vyjádřily hluboké zklamání nad procesem s expremiérkou Julijí Tymošenkovou, která byla v Kyjevě odsouzena k sedmi letům vězení za údajné překročení pravomocí při podpisu dohod o dodávkách ruského plynu v roce 2009.

Ukrajina chápe spravedlnost a trestní a politickou odpovědnost jinak než Evropská unie, sdělila k tomu v úterý česká diplomacie. Podle ní se Ukrajina vzdaluje evropským standardům. Hluboké zklamání nad rozsudkem vyjádřily evropské instituce. Podle ministra zahraničí ČR Karla Schwarzenberga budou vztahy Ukrajiny a Evropské unie poškozeny.

Evropská komise vydala bezprostředně po výroku kyjevského soudu prohlášení, v němž vyjadřuje hluboké zklamání. Právo se podle komise na Ukrajině uplatňuje selektivně a opoziční vůdci jsou politicky pronásledováni. "EU bude tyto skutečnosti brát v úvahu ve svých vztazích s Ukrajinou," uvádí se v prohlášení, které podepsala šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

EU dala zelenou ratifikaci "Klausovy" výjimky z Lisabonu

Evropská unie vyslyšela žádost české vlády a dala zelenou ratifikaci české výjimky z listiny základních práv. Tu si vyžádal prezident Václav Klaus. Výjimka by měla být schvalována souběžně se smlouvou o přistoupení Chorvatska, ale nebude její částí. Nicméně hrozí, že by výjimka mohla právě v ČR, ač si ji sama dojednala, narazit, a to kvůli odporu opozice. Proti ní je totiž ČSSD, která ovládá Senát. K přijetí výjimky se státy EU zavázaly na žádost Klause už na podzim 2009. Prezident si ji tehdy vymínil před podpisem pod lisabonskou smlouvu. Má údajně zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Podle řady právníků jsou to ale liché obavy - sudetští Němci o bývalý majetek v ČR nežádají, i když nyní výjimka neplatí.

Prezident Klaus souhlasí s narovnáním s církvemi a chce do ČR pozvat papeže

Prezident Václav Klaus se na pracovním obědě setkal se členy České biskupské konference. Na setkání, které Klaus označil za "přátelské" se mimo jiné dohodli, že prezident v nejbližších dnech oficiálně pozve papeže Benedikta XVI. na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které se odehraje za dva roky. Klaus po setkání s biskupy také na dotaz novinářů uvedl, že nevidí žádný zádrhel ve vládou nastíněném návrhu majetkového vyrovnání s církvemi. Odmítl, že by jeho vstřícné projevy vůči církvi byly účelové. "Majetkové vypořádání bereme jako něco, co v podstatě probíhá a já v něm nevidím žádný zádrhel. Nejsem informován o nějakém nebezpečí, že by to, co je už nastíněno a nastoleno, mělo být nějakým způsobem zbouráno," řekl Klaus po schůzce s nejvyššími představiteli české katolické církve.

ČSSD nepodá návrh na odvolání Paroubka z funkce ve sněmovně

ČSSD nepodá návrh na odvolání poslance Jiřího Paroubka z funkce místopředsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, řekl na tiskové konferenci po zasedání Poslaneckého klubu ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka. Bývalý předseda sociální demokracie Paroubek v pátek oznámil, že stranu opouští a zakládá nový politický subjekt Národní socialisté - levice 21. století. Poslanecký klub ČSSD na schůzi vzal podle Sobotky pouze na vědomí, že stranu Paroubek opustil a spolu s ním i poslanec Jiří Šlégr, který patří k zakládajícím členům Paroubkovy nové strany. Paroubkův tým nyní stranu buduje a tento týden hodlá podat ministerstvu vnitra žádost o registraci.

Účastníci Fora 2000 řešili aktuální témata světového dění, konference skončila v úterý

Aktuální otázky světového dění včetně situace v arabských zemích, které zasáhla vlna masivních protestů a společenských změn, byly tématem patnáctého ročníku Fora 2000. Účastníci mezinárodní konference hovořili také o vývoji v Gruzii, Kosovu, v Rusku, na Ukrajině, na Blízkém východě, i jinde. Zamýšleli se nad dodržováním lidských práv, například v Barmě a Bělorusku, a obecně nad užitím práva a nad fungováním právního státu. Forum 2000, které v úterý skončilo, navštívili gruzínský prezident Michail Saakašvili a kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, které do Česka pozval organizátor konference a exprezident Václav Havel. Proti přítomnosti nejvyšší představitelky Kosova v Praze několikrát protestovali příznivci Srbska. Poprvé v neděli při zahájení konference před Pražskou křižovatkou, se sešli nedaleko pražského Žofína, kde se konala hlavní část konference.

Starostové Šluknovska kritizují na ministry, neplní prý sliby

Starostové Šluknovského výběžku kritizují ministerstva vnitra a práce a sociálních věcí. Vnitro prý nedodržuje sliby, které jim dal ministr na konci srpna, a opatření ministerstva práce jsou prý neúčinná. ČTK to za Sdružení pro rozvoj Šluknovska sdělila mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová. Kritika míří i na policejního prezidenta Petra Lessyho, protože navzdory jejich slibům prý počty policistů v menších městech klesají. Sdružení kritizuje i ministra Jana Kubiceho, jenž oblast znovu nenavštívil, i když sliboval, že přijede do měsíce. Kubice a jeho podřízení navštívili oblast 25. srpna, krátce po útoku dvacítky Romů na menší skupinu místních v Rumburku. Lessy tehdy slíbil, že počty policistů na obvodních odděleních nebudou klesat, ministr chtěl během měsíce znovu přijet. Ani jedno z toho se nesplnilo, zlobí se teď starostové. "Ten měsíc už uplynul a sliby by se měly plnit, takže mu asi pošleme nějaký dopis," řekl ČTK předseda sdružení a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Proti reformě VŠ vznesli námitky akademici, studenti i opozice

Proti návrhu reformy vysokých škol mají výhrady akademici, studenti i opozice. Zástupci všech tří stran vystoupili na veřejném slyšení v Senátu, vadí jim třeba změny v pravomocích škol, v pojetí profesorů a docentů nebo zavedení školného. Reforma se připravuje šest let, kvůli nesouhlasu škol byly práce v minulosti vždy přerušeny. Ministerstvo školství nicméně plánuje zavést změny od roku 2013, do příštího roku chce vytvořit paragrafované znění nového zákona o VŠ. Například rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se pozastavil nad návrhem, podle nějž by o ekonomických záležitostech univerzit rozhodovaly rady složené z regionálních politiků a podnikatelů. "To by samozřejmě mělo celou řadu vážných problémů," uvedl. Nesouhlas vyjádřil i s novým chápáním titulů profesor a docent, které by už neměly všeobecnou platnost, ale byly by vázány vždy jen na konkrétní univerzitu, která titul udělila.

ČR spouští nový vízový systém, žadatelé budou dávat otisky prstů

Česká diplomacie spouští nový vízový informační systém (VIS), který umožní rychlou výměnu dat v schengenském prostoru EU. Znamená to, že na českých konzulátech budou žadatelé o vízum muset dávat biometrické údaje jako fotografie a otisky prstů. V první etapě začne systém fungovat na konzulátech v Alžírsku, Maroku, Tunisu a Egyptě. Mluvčí ministerstva Vít Kolář ČTK řekl, že se jedná o revoluční systém, který bude postupně nabíhat i v dalších zemích. "Prostřednictvím VIS budou zpracovávána data týkající se krátkodobých schengenských víz k pobytu do 90 dnů a tranzitních víz," uvedlo ministerstvo zahraničí. Databáze bude napojena na ostatní členské státy. Zlepšit má bezpečnost v unii. Pokud například Češi někomu odmítnou vízum vydat, uvidí to i úředníci v jiné zemi, pokud by to tam tentýž žadatel zkusil také.

Příspěvek státu krajům na regionální dopravu zůstane 2,6 mld. Kč

Asociace krajů ČR a ministerstvo dopravy se dohodly na financování regionálních železnic pro rok 2012. Příspěvek krajům pro dotování prokazatelné ztráty zůstane 2,6 miliardy korun, které krajům zaručilo memorandum podepsané předchozí vládou Jana Fischera. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Právní závaznost memoranda zpochybňují ministr financí Miroslav Kalousek i premiér Petr Nečas. Kalousek pro příští rok navrhoval prostředky krajům snížit o 300 milionů korun. Podle předsedy asociace krajů Michala Haška kraje trvají na státních dotacích v plné výši i v následujících letech.

Mosteckému Czech Coalu dál klesá těžba, vydělal o třetinu méně

Mostecká těžařská společnost Czech Coal za rok 2010 utržila 10,88 miliardy korun. Je to o 1,89 miliardy méně než v předchozím roce. Poklesl i čistý zisk, který se z předloňských 3,3 miliardy snížil na 2,2 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které firma zveřejnila na svém webu. Za nižšími tržbami asi stojí pokles těžby, která vloni dosáhla 13,8 milionu tun. To je nejméně od roku 1999, tedy doby bezprostředně po kontroverzní privatizaci, kterou dodnes vyšetřuje policie. Těžba klesá Czech Coalu celou poslední dekádu; v roce 1999, tedy v době dokončování privatizace, se propadla o čtvrtinu na 13,2 milionu tun, o rok později už ale byla na hodnotě 17,4 milionu. Od té doby s mírnými výkyvy pozvolna klesala až k 15 milionům, poslední dva roky se ale pokles zrychlil. Zřejmě to souvisí s poklesem těžby v dole ČSA, který se blíží k územním limitům těžby. Ty chrání město Horní Jiřetín před zbořením a Litvínov před těžbou na samých hranicích města.

V září mělo podporu v nezaměstnanosti přes 100 tisíc lidí, méně než loni

Na konci září pobíralo podporu v nezaměstnanosti 101.193 lidí, což je nejméně od počátku roku. Proti srpnu jejich počet klesl o 10.520, meziročně se počet lidí s podporou snížil o 27.135. Průměrná výše podpory dosahovala na konci minulého měsíce 5721 korun. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Počet nezaměstnaných s podporou klesá i z hlediska podílu na celkovém počtu lidí registrovaných na úřadu práce. V září jich bylo 21,3 procenta, zatímco v srpnu 23,2 procenta. V září 2010 jejich podíl dosahoval 25,6 procenta. Za poklesem podle MPSV stojí zejména struktura lidí, kteří se nově přihlašují do evidence úřadu práce. "V posledních měsících vývoj nezaměstnanosti ovlivňovali především noví absolventi škol, kteří v převážné míře nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti," uvedla Táňa Švrčková z tiskového oddělení MPSV.

Podnikatelé: Pro české firmy je Indie i přes překážky atraktivní

České průmyslové firmy stále více pronikají na rozvíjející se indický trh a mají o zakázky v Indii velký zájem, přestože jim práci často komplikují byrokratické překážky, nespolehlivost partnerů či zdlouhavé schvalování projektů. Shodují se na tom zástupci strojírenských a dalších firem, kteří v těchto dnech navazují obchodní kontakty za doprovodu ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka v Indii. Podle Kocourka by obchodní vztahy měla zlepšit například pružnější vízová politika. Čeští podnikatelé v Dillí v pondělí i absolvovali schůzky s indickými obchodníky a také se sešli s ekonomickými ministry indické vlády. Indický trh i přes všechny jeho problémy označují za příliš perspektivní na to, aby zůstal ignorován. Růst indické ekonomiky by měl letos dosáhnout zhruba osmi procent.

Provozní zisk zahraničních investic ČEZ překročí 10 mld. Kč

Provozní zisk ze zahraničních investic energetické společnosti ČEZ letos poprvé překročí deset miliard Kč. Firma v zahraničí investovala celkem 71,9 miliardy korun, když jejich průměrná roční návratnost měřená provozním ziskem je 17,6 procenta. ČEZ přitom očekává, že kumulovaný provozní zisk ze zahraničních akvizic již na konci letoška pokryje 70 procent hodnoty tam vynaložených investic. Podle ředitele divize International Tomáše Pleskače dosahují všechny zahraniční akvizice plánovanou návratnost. Mimo jiné se společnosti daří srážet ztráty v sítích. "Například v Bulharsku jsme ztráty snížili o více než 20 procent, za jediný rok v Albánii taktéž o 20 procent, ale reálně spíše o 30 procent, protože výkazy před naším vstupem nebyly příliš korektní," uvedl Pleskač.

Pojišťovny letos odhalily rekordní počet pojistných podvodů

Objem a počet odhalených pojistných podvodů v Česku letos meziročně stoupá a zřejmě bude rekordní. Detektivové domácích pojišťoven prošetřovali do konce září tisíce podvodů za celkem stovky milionů korun, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Během tří čtvrtletí roku 2011 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za více než 261 milionů korun. Překonali tak rekord loňského roku, kdy ve srovnatelném období pro firmu zachránili 253 milionů Kč. Letošní výsledek je přitom pouze o 17 milionů korun nižší než objem odhalených podvodů za celý rok 2010.

Dozorčí rada VZP schválila Horákův postup při nákupu akcií IZIP

Dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválila postup ředitele Pavla Horáka při nákupu akcií společnosti IZIP provozující elektronické zdravotní knížky. Poslanec Věcí Veřejných Radim Vysloužil, který v transakci vidí rizika, ČTK řekl, že byl proti, zastánci obchodu měli ale převahu. Ke kontroverznímu nákupu, o kterém už týden referují média, si rada vyžádala další informace. "Obávám se, že na prostudování všech dokumentů nebude čas," uvedl Vysloužil s tím, že definitivní slovo k nákupu akcií od švýcarského majitele bude muset správní rada říct k 24. nebo 25. listopadu. Zatím jsou akcie i peníze za ně v advokátní úschovně.

Výroba cukru loni vzrostla o 4 pct, cena dále klesala

Tuzemské cukrovary v uplynulé sezoně vyrobily 459.000 tun bílého cukru, meziročně o čtyři procenta méně, zjistila ČTK z materiálů ministerstva zemědělství (MZe). Dále klesala cena průmyslových výrobců cukru, která se meziročně rekordně snížila o dvě koruny na 13,09 koruny za kilogram. Na cukr bylo v Česku v hospodářském roce 2010/2011 zpracováno celkem 2,9 milionu tun řepy s cukernatostí 16,65 procenta, z níž bylo vyrobeno takřka 433.000 tun cukru. Dalších 26.000 tun bylo v rámci smlouvy o dílo vyrobeno v zahraničí z řepy vypěstované ve Francii. Během řepné kampaně bylo vyrobeno také 88.500 tun melasy užívané nejčastěji k výrobě kvasného lihu.

V ČR šlo loni do vědy a výzkumu 60 mld, vede automobilový průmysl

Do vědy a výzkumu šlo loni v Česku téměř 60 miliard korun, tedy asi 1,6 procenta HDP, což je největší podíl od roku 1993. Na nárůstu se podílely hlavně soukromé firmy, které do vědy vložily téměř 30 miliard, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně daly firmy na vědu víc o čtyři miliardy, zatímco výdaje státu na vědu a výzkum klesly téměř o miliardu. Čtvrtina výdajů podnikatelského sektoru šla do vývoje automobilového průmyslu, dále do strojírenství a farmaceutického průmyslu. Na vysokoškolském výzkumu se soukromé firmy podílely asi jedním procentem. "Slyšíme o formální spolupráci podniků a vysokých škol, příjmy z podnikatelských zdrojů tam nenalézáme, pohybují se kolem jednoho procenta," řekl novinářům expert ČSÚ Martin Mana. Výdaje na výzkum v podnikatelském sektoru pocházejí naopak ze 13 procent z veřejných zdrojů. Výzkum na vysokých školách byl loni financován z 87 procent z veřejných zdrojů, 8,6 procenta výdajů na vědu hradily univerzity ze zahraničních zdrojů a další čtyři procenta z vlastních zdrojů.

Průzkum: Většina Čechů chce zdanění hazardu od příštího roku

Většina Čechů chce zavést plošné zdanění hazardu formou daně z příjmu již od příštího roku. Většina lidí zároveň uvítala, že podle platné novely loterijního zákona v souvislosti s regulací hazardu, mají obce více pravomocí. Rovněž podle mínění většiny by města měla zrušit herny v centrech a v okolí škol. Vyplývá to z aktuálního internetového průzkumu společnosti Sanep. Novelu loterijního zákona, která obcím v souvislosti s hazardem značně rozšířila pravomoci například o právo regulovat místo a čas provozování heren, považuje za správnou přes 88 procent dotázaných. Podle názoru více než 87 procent dotázaných by měla novela zákona automaticky zrušit herny v centrech měst nebo okolí škol.

Čeští vinaři sklidili polovinu úrody, sklizeň bude nadprůměrná

Vinaři v Česku sklidili k úterku polovinu úrody. Sklizeň bude za poslední roky patřit k nejlepším. Oproti loňskému roku bude dvojnásobná. Vinaři plánují vyrobit kolem 750.000 hektolitrů vína, loni to bylo 370.000 hl. Řekl to předseda Svazu vinařů České republiky Jiří Sedlo. Vinařům to podle něj pomůže i ekonomicky a budou si moci kompenzovat ztráty z minulých let. "Úroda je opravdu vynikající jak do kvality, tak do množství. To nebylo v posledních dvou letech normální," uvedl Sedlo. Loni měli vinaři problémy s chorobami, které hrozny zasáhly. Letos na vinice sice dopadly zimní a jarní mrazy, na kvalitu úrody to ale vliv mít nebude. Od druhé poloviny května vinicím počasí přálo. "Hrozny jsou zdravé a krásně vyzrávají," uvedl Sedlo.

Mezi českými vinaři roste také obliba Svatomartinského vína. Letos vyrobí zřejmě přes dva miliony láhví mladého vína. Loni to bylo 1,65 milionu láhví. Vinařský fond jej začal propagovat v roce 2005, tehdy moravští a čeští vinaři vyrobili 125.000 láhví. Roste i počet vinařů, kteří Svatomartinské víno vyrábí.

Žen závislých na alkoholu v ČR přibývá, chybí ale ambulantní péče

V České republice chybí ambulantní péče o ženy závislé na alkoholu. Cesta ženy na specializované pracoviště, kde jí mohou odborníci na závislosti pomoci, trvá i několik let. Prodlužuje se tak i doba následné léčby, řekl v rozhovoru s ČTK primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov. Počet pacientek, které kvůli alkoholismu vyhledají lékaře, se podle statistik rok od roku zvyšuje. "Naprosto se nám rozpadla síť ambulantních zařízení počínaje devadesátými léty, kdy v každém tehdejším okrese byla minimálně jedna specializovaná ambulance," uvedl primář.

Praha hledá nové šéfy Divadla na Vinohradech a Švandova divadla

Praha ve středu vyhlásí výběrové řízení na ředitele dvou divadel. Nové šéfy by měla získat Divadlo na Vinohradech a Švandovo divadlo na Smíchově, rozhodla rada hlavního města. Novináře s tím seznámil radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Nové vedení by mělo být jmenováno od začátku příští divadelní sezony, tedy od 1. září. Výběrové řízení bude uskutečněno ve dvou kolech. Uchazeči o post musí do 11. listopadu zpracovat koncepci se zaměřením na hospodaření organizace, uměleckou činnost a organizační strukturu divadla. V druhém kole pak budou vybraní kandidáti pozváni na osobní pohovory. Rada zároveň zřídila komise, které se budou výběrem ředitelů zabývat.

Ze sportu:

Dva nejlepší čeští tenisté a daviscupoví kolegové Tomáš Berdych a Radek Štěpánek si na turnaji v Šanghaji zahrají po více než pěti letech proti sobě. Štěpánek postoupil na podniku série Masters přes domácího hráče Čang Ce do druhého kola, kam byl čerstvý vítěz z Pekingu Berdych jakožto turnajová šestka nasazen přímo.

Basketbalisté Nymburka v základní skupině C Eurocupu narazí na řecký klub Aris Soluň, Rudupis Prienai z Litvy a nizozemský celek GasTerra Groningen. Rozhodlo o tom losování v Barceloně.

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Ósace Petra Cetkovská postoupila do druhého kola. Čtvrtá nasazená hráčka na úvod porazila 6:2 a 7:6 nejslavnější japonskou tenistku jednačtyřicetiletou Kimiko Dateovou-Krummovou.

Český souboj v prvním kole tenisového turnaje v Linci vyhrála Lucie Šafářová. Ivetu Benešovou porazila za hodinu a 37 minut 6:3, 4:6, 6:3 a její další soupeřkou bude vítězka zápasu mezi pátou nasazenou Sabine Lisickou z Německa a Italkou Albertou Briantiovou.

Futsalisté Chrudimi si v elitní skupině Futsal Cupu zahrají proti španělským mistrům z Barcelony, nizozemskému šampionovi Eindhovenu a předloňskému účastníkovi Final Four nejprestižnější evropské soutěže Arazu Naxcivan z Ázerbájdžánu. Skupina B se odehraje v Barceloně a do Final Four postoupí jen její vítěz.

Počasí v Česku ve středu:

Ve středu bude zataženo až oblačno s deštěm. Na severovýchodě postupně ubývání oblačnosti a místy přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů.