Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Havel obdržel od Saakašviliho nejvyšší gruzínské vyznamenání

Bývalý prezident Václav Havel obdržel nejvyšší gruzínské státní vyznamenání Řád svatého Jiří. V Praze mu ho předal gruzínský prezident Michail Saakašvili, který se účastní mezinárodní konference Forum 2000. Saakašvili ocenil především Havlův přínos k demokratizaci postkomunistických zemí. Havel při převzetí vyznamenání na gruzínském velvyslanectví v Praze podpořil evropské směřování Gruzie a její teritoriální požadavky. Gruzie ztratila po ozbrojeném konfliktu s Ruskem v roce 2008 své provincie Jižní Osetii a Abcházii. Obě vyhlásily s podporou Moskvy nezávislost, kterou ovšem kromě Ruska a několika států nikdo neuznal. V Ženevě minulý týden bez větších šancí na úspěch začalo další kolo rozhovorů o gruzínských provinciích.

Forum 2000: Barmská disidentka požádala o podporu

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij požádala v předtočeném pozdravu účastníky konference Forum 2000 v Praze o podporu změn směrem k demokracii ve své zemi. Několikaminutový pozdrav své kamarádky, jak řekl, uvedl na začátku konference bývalý český prezident a světoznámý ochránce lidských práv Václav Havel. Su Ťij je opatrnou optimistkou ohledně možných změn v Barmě, uspokojivá situace ale podle ní v její zemi rozhodně není. "Lidé v Barmě trpí absencí právního státu," zdůraznila nositelka Nobelovy ceny za mír, která byla loni v listopadu propuštěna z domácího vězení. Stalo se tak krátce poté, co izolovaný barmský režim uspořádal první volby po 20 letech. Václav Havel na konferenci Forum 2000, která se koná již po patnácté, nějakým způsobem obvykle podpoří opozici ve státech, které mezinárodní společenství kritizuje za porušování lidských práv a nedostatek demokracie. Patří k nim vedle Barmy třeba Bělorusko či Kuba. Letošním tématem konference je demokracie a právo.

Schwarzenberg: Proces s Tymošenkovou je velmi pochybný

Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou velmi pochybný. Jednání mezi EU a Ukrajinou o volném obchodu mohou podle většiny unijních šéfů diplomacií přesto pokračovat. EU jedná s Kyjevem o asociační dohodě o volném obchodu mezi unií a touto bývalou sovětskou republikou. Podle Schwarzenberga dohoda ale nemusí projít ratifikací ve všech členských zemích unie, pokud budou předáci ukrajinské opozice ve vězení. Podle jeho italského kolegy Franka Frattiniho je pro pokračování jednání většina členských zemí unie. I on nicméně zdůraznil, že je unie připravena případné odsouzení expremiérky tvrdě kritizovat. V úterý má ukrajinský soud vynést rozsudek nad Tymošenkovou, která vede nejsilnější opoziční stranu Vlast. Obviněna je z překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu v roce 2009, přičemž žaloba pro ni žádá sedm let vězení.

Zemřel český voják, v létě těžce zraněný v Afghánistánu

V olomoucké vojenské nemocnici zemřel v neděli český voják, který byl v červenci těžce zraněn na misi v Afghánistánu. Uvedla to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Jedná se o pátého vojáka, který nasazení české armády v Afghánistánu zaplatil životem. "Armáda ztrácí skvělého profesionála, vojáka tělem i duší, který bezezbytku naplnil slova přísahy a obětoval svůj život pro lepší život jiných," uvedla Jana Růžičková. Rotmistr Adrian Werner z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu OMLT utrpěl střelné poranění letos 6. července při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak. Po ošetření na místě a ve vojenské nemocnici na kábulském letišti byl o den později přepraven armádním speciálem do České republiky. Letos dvaatřicetiletý Werner nastoupil v roce 2004 k mechanizovanému praporu v Hranicích na Moravě. V zahraniční misi byl celkem třikrát, dvakrát v Kosovu a naposledy v Afghánistánu, kde působil jako instruktor při výcviku příslušníků afghánské armády.

Velitel ISAF: Čechů v Afghánistánu není moc, pracují ale skvěle

Českých vojáků v Afghánistánu sice není moc, přesto tam odvádějí skvělou práci. V rozhovoru s ČTK to řekl vrchní velitel Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) v Afghánistánu John Allen, pod nějž spadá na 100.000 vojáků z desítek zemí světa. Do budoucna by John Allen stál třeba o české školitele, kteří by pomáhali s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Ty totiž postupně přebírají od mezinárodních jednotek odpovědnost za bezpečnost v jednotlivých oblastech násilnostmi i chudobou sužované země. Válkou a operacemi v Afghánistánu za deset let prošlo už více než 7000 českých vojáků, přičemž Česko jeho zapojení do konfliktu stálo podle údajů z ministerstva obrany zhruba 8,3 miliardy korun. Češi do Afghánistánu vyslali lékaře, pyrotechniky, piloty a příslušníky speciálních sil.

Češi mohou i letos v loterii vyhrát přistěhovalecké vízum do USA

Spojené státy vypsaly i letos pro Čechy loterii, v níž mohou vyhrát zelenou přistěhovaleckou kartu pro rok 2013. Přihlásit se do ní je možné na www.dvlottery.state.gov informovalo ČTK americké velvyslanectví v Praze. Uzávěrka loterie je 5. listopadu. Spojené státy každoročně poskytují 50.000 přistěhovaleckých víz občanům vybraných zemí, které podle amerických úřadů mají nízký poměr přistěhovalců. Výherci karet jsou vybíráni způsobem náhodného elektronického losování. Za účast v loterii se neplatí, americká diplomacie proto varuje před podvodnými e-maily, které mohou žádat obnos peněz za zprostředkování vstupu do loterie. Pro loňský rok dostalo zelenou kartu 42 Čechů, kteří ji také využili, uvedlo velvyslanectví USA.

Policie navrhla obžalovat náměstka pražského primátora Karla Březinu

Policisté chtějí postavit před soud náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Navrhli ho obžalovat ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. ČTK to řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Případ se týká toho, že Březina působil ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek o návrhu nevěděl, již dříve jakékoli pochybení odmítl. Karlu Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti. Jeho kauza souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Podle náměstkova dřívějšího vyjádření byly firmy už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. "Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal.

Policisté navrhli obžalovat Drobilova exporadce Knetiga

Policie navrhla postavit před soud Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí za ODS Pavla Drobila. Podala návrh na obžalobu z nepřímého úplatkářství, kterého se podle ní dopustil při zadávání veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Uvedla to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Státní zástupkyně by o dalším postupu měla rozhodnout do konce měsíce. Muži hrozí v případě odsouzení až tříleté vězení. Knetigovo korupční jednání souvisí s ukládáním peněz v bankách. Bývalý Drobilův poradce sháněl podle médií "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz ze Státního fondu životního prostředí na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky vybranému finančnímu poradci.

MPSV: Nezaměstnanost v září klesla na 8 procent

Míra nezaměstnanosti v září klesla na osm procent z 8,2 procenta v srpnu. Úřady práce evidovaly 475.115 nezaměstnaných, což je o 6420 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst ale v září na rozdíl od srpna klesl. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu. Analytici čekali stagnaci míry nezaměstnanosti. K 30. září úřady práce evidovaly 39.795 volných pracovních míst, což bylo o 963 méně než na konci srpna. Uchazečů o zaměstnání, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, bylo v evidenci 458.156. Také jejich počet proti srpnu klesl. Absolventů škol úřady práce k 30. září evidovaly 35.313, jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 7350. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 7,4 procenta. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr v září vykázalo 43 okresů, nejvyšší byla v okresech Most (15,7 procenta), Bruntál (14,2 procenta), Děčín (13,2 procenta) a Karviná (13,0 procenta). Nejnižší míra nezaměstnanosti byla naopak tradičně zaznamenána v okresech Praha-východ se 3,4 procenta, v okrese Praha-západ a hlavním městě Praze - shodně čtyřprocentní.

Lidé si nakonec objednali státní dluhopisy za 21,2 miliardy korun

Celkový objem objednávek na státní dluhopisy pro občany činí podle údajů ministerstva financí 21,2 miliardy korun. Původně ministerstvo financí chtělo prodat dluhopisy za deset miliard korun. Vyplývá to z informací na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů. Dluhopisy bylo možné objednat do pátku 7. října. Konečné a podrobnější statistiky tak zveřejní ministerstvo v pátek 14. října. Dluhopisy následně vydá ministerstvo 11. listopadu. Byly k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohli koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále byly k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. Příští rok ministerstvo financí vydá státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.

Ministerstvo varuje před zárukami Diag Human

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo české instituce, aby neuzavíraly dohody se společností Diag Human o možnosti vyloučit některá umělecká díla z exekučních nároků firmy. Podle vyjádření úřadu na webových stránkách není jasné, na jakém právním základě by společnost mohla zaručit bezpečné zapůjčení děl do ciziny. Diag Human, která se s Českou republikou soudí o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou, umožnila Městskému muzeu a galerii Polička na Svitavsku bez rizika exekuce zapůjčit jedenáct cenných obrazů na jarní výstavu do rakouského Salcburku. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda uvedl, že firma je připravena zaručit se stejným způsobem i dalším českým galeriím a muzeím. Podle ministerstva ale nadále trvá riziko nestandardních postupů. V Rakousku stále trvá exekuční řízení. Diag Human se obrátila také na další zahraniční soudy. Nepravomocně uspěla ve Francii, Velké Británii a dalších státech.

Volby v Krupce na Teplicku jsou platné

Krajský soud v Ústí zamítl návrh na neplatnost potřetí opakovaných komunálních voleb v Krupce na Teplicku. Zamítl také návrh na opakování hlasování. Soud znovu přepočítal výsledky voleb opakovaných 10. září letošního roku a došel ke stejným výsledkům jako volební komise. Drobné odchylky prý způsobila jen lidská chyba. Manipulace s volebními výsledky se podle soudu neprokázala. "Uplácení voličů nebylo prokázáno žádným věrohodným důkazním prostředkem," řekla předsedkyně soudního senátu Markéta Lehká. Volební komise se sice drobně přepočítaly, pochybení ale podle soudu nemělo vliv na přerozdělení mandátů. Volební sdružení Zdravá Krupka, které stížnost ke Krajskému soudu podalo, podle své členky Miroslavy Bačové ústavní stížnost podávat nebude.

Praha chce Slovanskou epopej umístit na hlavním nádraží

Hlavní město uvažuje o tom, že by Muchovu Slovanskou epopej umístilo do historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Tento prostor navrhla studie, kterou si nechal zpracovat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S návrhem souhlasí i Muchův vnuk John, ČTK to řekla mluvčí Muchovy nadace Simona Krištofková. Záměr se zamlouvá rovněž společnosti Grandi Stazioni, která nádraží opravuje. Společnost v současnosti chystá rekonstrukci této části nádraží, podle jejího mluvčího Martina Hamšíka by se budova mohla opravit na míru Slovanské epopeji. Oprava by měla skončit do konce roku 2013.

Ministr kultury ocenil spisovatele Jiřího Stránského

Ministr kultury Jiří Besser předal medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) spisovateli Jiřímu Stránskému, který v srpnu oslavil osmdesátiny. Ocenil tak životního optimistu a odpůrce totalitních režimů. Spisovatel, scenárista, dramatik, básník a překladatel Jiří Stránský byl až do listopadu 1989 zakázaným autorem. Z jeho románů Zdivočelá země a Aukce o osidlování pohraničí po roce 1945 a jeho dalším vývoji až do konce 80. let vznikl televizní seriál. Čtvrtá řada se v České televizi objeví v příštím roce. Stránského tvorba vychází ze zkušeností člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát ve vězení. Jeho otec pocházel ze starobylého českého šlechtického rodu, matka byla dcerou agrárního politika Jana Malypetra, prvorepublikového předsedy vlády a sněmovny. V roce 1990 se stal členem českého PEN klubu a od roku 1992 byl 14 let jeho předsedou. V roce 2001 mu prezident udělil medaili Za zásluhy.

Na snímku roku zachytil Stanislav Krupař nepokoje ve Varnsdorfu

Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo 2011 stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex. Vítěz si kromě Křišťálového oka z klání odnese také finanční odměnu ve výši 120.000 korun. Grant Prahy, tedy roční stipendium pražského magistrátu na zachycení proměn české metropole, udělil primátor Bohuslav Svoboda Aleně Dvořákové a Viktoru Fischerovi. Kategorii sportovních fotografií pak dominují snímky fotoreportéra ČTK Michala Kamaryta. Letošního 17. ročníku fotografické soutěže se zúčastnilo na 288 českých a slovenských fotografů. Jedenáctičlenná mezinárodní porota měla na posouzení více než 3700 soutěžních snímků pouhé tři dny. Konečné rozhodnutí padlo v neděli 9. října.

Pavel Haas Quartet převzal Platinovou desku Supraphonu

Členové mezinárodně uznávaného Pavel Haas Quartet převzali Platinovou desku vydavatelství Supraphon za 20.000 prodaných nosičů. Přední české vydavatelství bude soubor zastupovat také koncertně. Kvarteto získalo minulý týden v Londýně cenu britského hudebního časopisu Gramophone, která je považována za "hudebního Oscara v oblasti vážné hudby", za nahrávku roku - smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka. Deska byla rovněž oceněna jako nejlepší komorní nahrávka. Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a zaměřuje se na českou komorní hudbu. Cenu časopisu Gramophone za nejlepší komorní nahrávku získal již před čtyřmi lety za nahrávku Janáčkovy kompozice Listy důvěrné a druhého ze tří smyčcových kvartetů Pavla Haase. U Supraphonu plánují "Haasovci" pořídit i další dvojalbum. Tentokrát se bude týkat raného romantismu a tvorby Franze Schuberta s jeho vrcholným komorním dílem - kvartetem Smrt a dívka a violoncellovým kvintetem.

V Praze se bude konat již 5. ročník festivalu Architecture Week

Jen týden po oslavách světového dne architektury se Pražané budou moci opět naplno věnovat tuzemské i světové architektuře. Začíná totiž již 5. ročník mezinárodního festivalu Architecture Week 2011, který od 10. do 23. října nabídne řadu výstav, přednášek, seminářů, konferencí a filmových projekcí. ČTK o tom informovala mluvčí festivalu Gabriela Štěpánková. Stejně jako v předchozích letech budou mít návštěvníci příležitost se v rámci připravovaných akcí seznámit s architekturou, urbanismem a teorií i praxí architektury jak domácí, tak i zahraniční. "Jedním z nejzajímavějších projektů je projekt s názvem Architektura a urbanismus visegrádské čtyřky (V4), který se organizátoři, Czech Architecture Week a Správa Pražského hradu, rozhodli realizovat také vzhledem k letošnímu předsednictví České republiky ve V4," uvedla Gabriela Štěpánková s tím, že lákadlem už je jen samotné umístění akce - konat se bude v prostorách renesančního Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Hlavní cenu festivalu v Písku má studentský film Jana Vejnara

Hlavní cenu Mezinárodního festivalu studentských filmů Písek 2011 dostal český film Automatic for the People. Tragikomický příběh člověka, který pracuje jako obsluha nápojového automatu, režíroval Jan Vejnar. Porota v soutěži hodnotila 36 filmů z 19 zemí, uspěli především mladí čeští tvůrci. Hlavní Cenu Václava Kršky dotuje písecká radnice 50.000 korunami. Cenu za nejlepší hraný film získal Jiří Sádek za snímek Pan Pozdě. Nejlepším dokumentem přehlídky se stal film o španělské koridě Krev a pýcha, který režíroval Petr Kotrla. Cenu za nejlepší animovaný film obdržel titul Nesejdeš z cesty Veroniky Szemlové. Festival s podtitulem Milujeme film začal ve čtvrtek. Přihlášeno bylo 243 filmů z 22 zemí, asi ze 150 škol. Soutěžní část přehlídky začala v pátek. O ceny festivalu se ucházeli i mladí filmaři z Izraele, USA, Španělska a Estonska. V porotě zasedli například držitel loňské Grand Prix, mladý finský režisér Oskari Sipola, český režisér David Ondříček, belgický herec a producent Eric da Costa i uznávaná britská pedagožka a porotkyně Carol Pooleová.

V Brně po 102 letech zaznělo ztracené Janáčkovo trio

Brněnské publikum po 102 letech mohlo slyšet rekonstrukci ztracené skladby Leoše Janáčka, ke které ho inspirovala povídka Kreutzerova sonáta od Lva Nikolajeviče Tolstého. Na program koncertu ji zařadilo Moravské klavírní trio. O existenci Janáčkovy skladby odborná veřejnost věděla, záznam se však nedochoval. Hudebníci proto skladbu museli před zařazením do svého repertoáru rekonstruovat ze skic, řekl ČTK houslista a člen Moravského klavírního tria Jiří Jahoda. "Skladbu pravděpodobně v Brně nikdo 102 let nehrál, protože neexistoval notový záznam. Pravděpodobnost, že jsme ji uvedli první, hraničí s jistotu," uvedl Jahoda. Ztracené trio mělo premiéru v Brně v dubnu 1909. Muzikologové se domnívají, že partituru poté zničil možná sám autor. Janáček totiž později stejné téma rozpracoval do podoby slavného smyčcového kvartetu. Z původního tria zbylo jen pár skic.

Ze sportu:

O druhém místě ve skupině I kvalifikace mistrovství Evropy se bude rozhodovat v posledních zápasech, tvrdili čeští fotbalisté od chvíle, co znali rozlosování. Jejich předpověď se naplnila - národní tým stojí před závěrečným zápasem v Litvě před rozhodujícím krokem, který však může být těžší, než si reprezentanti původně představovali. Jednak jim ani případná úterní výhra nezaručuje postup a navíc jim stojí v cestě soupeř, který je vedle Španělů jako jediný v kvalifikaci dokázal porazit.

Bývalý fotbalový reprezentant Marek Jankulovski se po jedenácti letech strávených v Itálii vrací do Ostravy. Čtyřiatřicetiletý bronzový medailista z evropského šampionátu v roce 2004, který v létě opustil AC Milán, se dnes v Baníku dohodl na smlouvě do konce sezony.

Výsledky 10. kola extraligy ledního hokeje: Liberec - Slavia Praha 4:3 po samostatných nájezdech, Brno - České Budějovice 1:4, Sparta Praha - Třinec 3:2 po samostatných nájezdech, Vítkovice - Mladá Boleslav 8:4, Plzeň - Litvínov 2:1 a Karlovy Vary - Zlín 1:3. Tabulku vede Plzeň před Zlínem a Českými Budějovicemi, poslední jsou Karlovy Vary.

Česká tenistka Petra Kvitová se ve světovém žebříčku posunula na čtvrtou příčku a opět tak vylepšila své nejlepší umístění v kariéře. Postavení si vylepšil také Tomáš Berdych, který se po zisku titulu v Pekingu posunul o tři místa na sedmou pozici. Wimbledonská vítězka Petra Kvitová se sice v Pekingu rozloučila již v druhém kole, k vylepšení osobního maxima jí však pomohlo brzké vyřazení Rusky Věry Zvonarevové. Ta neobhájila loňskou finálovou účast a propadla se na páté místo. Petra Kvitová si v postavení oproti minulému týdnu o jedno místo polepšila a čtvrtým místem se vyrovnala Heleně Sukové. Výše byly ve světovém žebříčku v historii jen tři české rodačky: Martina Navrátilová, Jana Novotná a Hana Mandlíková. Tomáš Berdych v neděli v Pekingu ukončil bezmála tříleté čekání na titul a díky šestému triumfu v kariéře se také přiblížil účasti na Turnaji mistrů.

Český jezdec Adam Lacko obsadil v celkovém pořadí seriálu mistrovství Evropy tahačů třetí místo, jeho krajan David Vršecký skončil pátý. Rozhodly o tom nedělní poslední dva závody šampionátu, které se jely ve francouzském Le Mans. Mistrem Evropy je poprvé Němec Jochen Hahn. Vršecký mohl v závěrečných závodech ještě zaútočit na bronzový stupeň, ale po nevydařené neděli je celkově pátý se stejným bodovým ziskem jako čtvrtý Markus Östreich z Německa.

Český cyklokrosař Zdeněk Štybar vstoupil do série Superprestige šestým místem v belgickém Ruddervoorde. Dvojnásobný mistr světa startoval poprvé od vítězného závodu Českého poháru ve Stříbře, po němž si poranil koleno a dva týdny nezávodil. Pro první vítězství v Ruddervoorde si dojel belgický šampion Niels Albert následován svými krajany Bartem Aernoutsem a Klaasem Vantornoutem. Příští víkend začne i sezona Světového poháru, úvodní závod se jede v Plzni.

Stolní tenistky medaili na mistrovství Evropy v Gdaňsku v soutěži družstev nezískají. České hráčky v dnešním čtvrtfinále podlehly Bělorusku 1:3 na zápasy a místo jistoty cenného kovu budou hrát o 5. až 8. místo.

Pondělní počasí v Česku:

Bude oblačno, přeháňky už jen výjimečně. Odpolední teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

Následujících 30 dní bude ve znamení deštivého podzimního počasí, teploty vyšplhají maximálně k 15 stupňům Celsia. Začátkem listopadu výše položené oblasti zasype sníh. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Období jako celek bude teplotně průměrné a srážkově podprůměrné.