Zprávy

Klaus: Hlubší integrace EU je příčinou problémů EU, ne řešením

Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to novinářům řekl prezident Václav Klaus. Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize. Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory. "S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.

V Ústí nad Labem 400 lidí protestovalo proti "nepřizpůsobivým"

V Ústí nad Labem pochodovalo v sobotu městem asi 300 až 400 lidí, pokračovaly tak protesty vyvolané napětím v regionu mezi většinovou společností a Romy. Shromáždění svolali místní na podporu práv slušných občanů a proti "parazitování nepřizpůsobivých". Dav v klidu prošel po naplánované trase, jen na jednom místě na sebe protestující pokřikovali s asi desítkou anarchistů. Oddělit je od sebe muselo na 50 policistů. V ulicích města v sobotu byla stovka policistů, stovka městských strážníků a členové antikonfliktního týmu, nad městem létal policejní vrtulník. V pohotovosti byli i policisté na koních a se psy. Do města dorazilo několik příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) s vlajkami. Shromáždění začalo projevy organizátorů na náměstí, řečnil svolavatel pochodu Milan Sůra, zástupci DSSS a svolavatel podobných pochodů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout, který v minulosti proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana. Poté se dav vydal na pochod městem. Organizátoři naplánovali trasu z Mírového náměstí a přes Velkou Hradební až k hotelu Vladimír, odkud se vrátili po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí. Cestou lidé skandovali heslo "Stop černému rasismu" a ozývala se i nacionálně laděná hesla. Nesli s sebou transparenty připomínající útoky Romů v Novém Boru a Rumburku, které nepokoje využívané pravicovými extremisty odstartovaly.

Účastníci protestu v Praze diskutovali o sociálních problémech

Zhruba 40 lidí se sešlo v neděli odpoledne na pražském Palackého náměstí, aby vyjádřilo svou nespokojenost a diskutovalo o sociální situaci na severu Čech. Podle organizátorů akce s podtitulem "Chudí se perou, mocní se smějí" za napětí mezi většinovou populací a Romy mohou například politici, špatné zákony nebo realitní kanceláře, které prý sestěhovávají chudé lidi "do okrajových částí republiky". Rasismus a protesty v severních Čechách, které se konají již řadu týdnů, podle pořadatelů protestu jen odvracejí pozornost od skutečných příčin problémů. Demonstrace začaly na severu Čech v polovině srpna, kdy se odehrály dva útoky Romů na Čechy. První protest v Rumburku přešel v sérii výtržností u domů obývaných Romy, pak se nepokoje přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám Romů dostali několikrát do střetů s policií. Poslední akce se odehrály v sobotu v Ústí nad Labem a ve Varnsdorfu, kde lidé protestují již devět víkendů po sobě.

Romové: Agentura pro začleňování by měla být romským orgánem

Zavedení romštiny pro romské děti do škol a přeměnu vládní agentury pro začleňování Romů na orgán romské reprezentace navrhují bývalí poslanci Romské občanské iniciativy jako řešení situace na Šluknovsku. Uvedli to ve společném prohlášení. Podle nich byly všechny koncepce, které minulé vlády připravily ve snaze řešit situaci Romů, nefunkční. Místo zlepšení se podle nich situace výrazně zhoršuje. Bývalí poslanci a další zástupci Romů, mimo jiné bývalí poslanci Zdeněk Guži a Karel Holomek, bývalý lídr Romské občanské iniciativy Emil Ščuka a právnička Klára Samková, se v Praze sešli na konferenci a představení platformy Jsme s vámi, buďte s námi 2012: Romové jsou také Češi. Po konferenci některé její účastníky kontrolovala policie, podle policejního mluvčího Tomáše Hulana bylo důvodem dílčí narušení veřejného pořádku.

Kocourek míří do jižní Asie, podpoří zde české strojírny

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek zahajuje pětidenní návštěvu Indie, Vietnamu a Srí Lanky, během které podpoří aktivity českých firem v oblasti. Doprovod mu dělá několik desítek podnikatelů, z nichž někteří do Asie jedou zahájit konkrétní projekty v oblasti strojírenství či podepsat smlouvy o spolupráci v energetice. České podniky v Indii podepíší smlouvy na dodávky strojů a zařízení za více než osm miliard korun. "Jsem rád, že představitelé některých českých firem přijíždějí do Indie se zcela konkrétními obchodními záměry," uvedl Kocourek. "Pět českých firem podepíše smluvní dokumenty na dodávky strojů a zařízení v celkové hodnotě převyšující osm miliard Kč," dodal ministr.

Paroubek založí novou politickou stranu, bude jednat s ČSNS o fúzi

Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek zakládá novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21. století a začne jednat s Českou stranou národně socialistickou (ČSNS 2005) o integraci a fúzi. Společný program chce představit 26. listopadu na společném sjezdu, řekl novinářům Paroubek. Postoj členů neparlamentní strany ČSNS 2005 nebyl k přijetí Paroubka jednoznačný. Ústřední rada proto vyloučila svého předsedu Karla Janka. Vyloučený Janko s příchodem bývalého premiéra zásadně nesouhlasil. "Ústřední rada schválila plnou podporu předsednictvu strany pro jednání s Jiřím Paroubkem," řekl první místopředseda ČSNS 2005 Stanislav Palša, který byl pověřen dočasným vedením strany. Podle Paroubka jedna etapa jeho politického života skončila už odstoupením z čela ČSSD po loňských sněmovních volbách, v nichž ČSSD sice vyhrála, ale ztratila reálnou možnost sestavit vládu. Novému politickému projektu Jiřího Paroubka, někdejšího předsedy ČSSD, daruje ústřední tajemník České strany národně socialistické (ČSNS 2005) Jaroslav Andres pronájem části nemovitosti v pražských Radlicích pro sídlo.

Vondra: Letadlům CASA byla prodloužena záruka o půl roku

Ministerstvu obrany se podařilo vyjednat prodloužení záruky na dopravní letouny CASA o půl roku. V debatním pořadu televize Prima to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295 bývá označován za předražený, ministerstvo obrany je pořídilo bez výběrového řízení. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu a dosud neprošly uživatelskými zkouškami. Podle Vondry ministerstvo jednalo o prodloužení záruky přímo s výrobcem, a ne s firmou Omnipol, která nákup zprostředkovala a s kterou má ministerstvo smlouvu. Vondra věří, že se podaří nedostatky odstranit a že česká armáda bude letouny plně využívat. V současnosti nemohou letadla létat do Afghánistánu, kde hrozí útoky naváděnými raketovými střelami.

Vondra chce s opozicí probrat budoucí vzdušnou ochranu země

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se příští týden chce sejít s opozicí, aby s ní hovořil o dalších možnostech řešení vzdušné ochrany země po skončení pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen. Vondra to řekl v televizní Partii televize Prima. Stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD) to uvítal. Leasing gripenů skončí začátkem roku 2015 a podle Hamáčka i Vondry je jasné, že Česko nemůže zůstat bez ochrany vzdušného prostoru nadzvukovými stíhačkami. "Budeme mít několik variant. Je to věc, o které budu chtít mluvit s demokratickou opozicí, protože tady skutečně řešíme něco, co přesahuje horizont této vlády," uvedl ministr obrany.

Starostové z jihu Moravy změny daní vítají, bojí se však o dotace

Starostové menších měst a obcí na jihu Moravy vítají chystané daňové změny, které by měly menším sídlům výrazně příjmově přilepšit. Zčásti se tak má stát na úkor čtyř největších měst. Chystaná novela takzvaného rozpočtového určení daní prý vyvolala mezi starosty "obrovskou euforii" a "poprask". Starostové však neskrývají ani obavy. Jsou skeptičtí k tomu, jak se novela změní v dalším projednávání a bojí se i o dotace, vyplynulo z ankety ČTK. Podle starostů jsou některé investice tak nákladné, že bez dotací je jednoduše uskutečnit nelze. Platí to především o čističkách a kanalizacích. "Po sto tisících ročně na kanalizaci nenašetříte," řekl starosta Heršpic na Vyškovsku Jiří Ziegler (ČSSD).

Kalousek je ochoten ustoupit ve zdaňování zisku z cenných papírů

Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten ustoupit v návrhu zákona, který zpřísňuje podmínky zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Investor by zisk podle zmírněné verze nemusel danit, pokud by cenné papíry držel aspoň tři roky, osvobozen od daně by byl zisk do 100.000 korun ročně. Kalousek to řekl Českému rozhlasu. Podle nynějšího návrhu by se lhůta pro osvobození od daně měla od roku 2013 prodloužit ze současných šesti měsíců na pět let, informovaly nedávno Hospodářské noviny. V současnosti musí platit 15procentní daň pouze investor, který prodá akcie do šesti měsíců od jejich nabytí a realizuje přitom zisk vyšší než 15.000 korun. Podle návrhu by se daň zvýšila na 19 procent.

Zájem o stavební spoření klesá, objem úvěrů spadl o čtvrtinu

Stavební spořitelny poskytly letos za tři čtvrtletí úvěry za 33,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o téměř 12,1 miliardy korun méně. Stále klesá i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně zvýšení cílových částek. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských stavebních spořitelen. Za tři čtvrtletí spořitelny uzavřely přes 516.000 nových smluv, zatímco loni za stejné období to bylo téměř 593.000 smluv. Počet nově uzavřených smluv vzrostl meziročně pouze Českomoravské stavební spořitelně, ostatním klesl. Zároveň ale všem spořitelnám klesá cílová částka u nových smluv. Celkově tato suma činila ke konci září necelých 156 miliard korun, zatímco loni byla přes 193 miliard korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji zvýšit. V případě úvěrů zaznamenaly pokles všechny stavební spořitelny. Nejvíce objem nových úvěrů klesl Wüstenrot stavební spořitelně a Raiffeisen stavební spořitelně.

Škoda Auto spustila v Indii sériovou výrobu limuzíny Rapid

Česká automobilka Škoda Auto zahájila v indickém závodě v Pune sériovou výrobu nové kompaktní limuzíny Rapid. Na indický trh ji uvede ještě letos. ČTK to oznámila automobilka, výši investice nezveřejnila. Vůz s délkou 4,39 metru, šířkou 1,70 metru a výškou 1,47 metru zaujímá svou velikostí pozici mezi modely Fabia a Laura (Octavia). Nabízí pět plnohodnotných míst pro řidiče a cestující a zavazadlový prostor o objemu téměř 500 litrů. Název Rapid měl nést podle dřívějších neoficiálních informací vůz označovaný zatím MissionL, který automobilka představila na letošním frankfurtském autosalonu. MissionL je šestou modelovou řadou automobilky, v budoucnu se má jako třetí model vyrábět také v Mladé Boleslavi. Podle médií se má stát náhradou za Octavii Tour. Volba názvu je v souladu s dříve prezentovanou strategií firmy, podle níž se bude vracet k názvům svých modelů z historie. Výroba MissionL má po Indii podle dřívějších informací v příštím roce začít také v Evropě a Rusku a o rok později v Číně.

Ikeu prý s komplicem vydíral manažer z Polska, který zná 4 jazyky

Dva Poláci podezřelí z toho, že v různých zemích Evropy, včetně Česka, terorizovali obchody sítě Ikea, měli své akce dobře připravené a dělali vše pro to, aby se nepřišlo na to, že jsou z Polska. Uvedla to polská policie, která ve středu dvojici zadržela. Podle informací Práva k dopadení podezřelých výrazně pomohli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeden ze zadržených měl problémy se zákonem už v minulosti, druhý pracoval jako manažer. Hrozí jim až deset let vězení. Policie dva muže z Gdyně ve věku 39 let zadržela v Kujavsko-Pomořanském vojvodství na severu země, když jeli autem. Byli prý naprosto překvapení. Jeden má za sebou kariéru manažera v několika velkých firmách a zná čtyři cizí jazyky. "Díky svým profesním zkušenostem ví, jak fungují velké společnosti a má dobré znalosti o technice," řekl agentuře PAP mluvčí polské policie Mariusz Sokolowski. Zadržení se dobře vyznají v elektronickém bankovnictví. Zakládali konta a kontrolovali, zda výkupné už přišlo. Podle prokuratury měli finanční problémy.

Arcidiecézní charita Olomouc pomohla vybudovat farmu na Ukrajině

Vznik nové ovčí farmy na Ukrajině podpořila Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO). Výnosy z prodeje masa, sýrů a vlny budou sloužit k financování pomoci sociálně potřebným v regionu. Projekt přinese práci a obživu místním lidem, což je podle sociálních pracovníků efektivnější způsob pomoci než přímé rozdávání darů. ČTK to řekl ředitel ACHO Václav Keprt. Projekt organizuje ACHO ve spolupráci s místní organizací Caritas Kolomyja. Díky české finanční podpoře bylo od ukrajinských chovatelů na farmu zakoupeno 24 ovcí a jeden beran. "To, že se snažíme maximum potřeb pořídit z místních zdrojů, je pro tuto oblast důležité. Efekt naší pomoci se pak násobí. Pasivní přijímání pomoci lidi spíš kazí. My se snažíme podporovat projekty, které jsou schopny přinášet místním lidem práci a obživu," uvedl Keprt. Farma bude sloužit také jako místo pro jednodenní pobyty dětí a klientů Caritas Kolomyja a hipoterapii. Obdobný postup ACHO využila například také při podpoře Sociálního centra v Lopatynu. To obdrželo do užívání pozemek, na kterém se bude pěstovat ovoce a zelenina pro jídelnu, jež pomáhá při zabezpečování stravy pro děti z místních chudých rodin.

O cenu za nejlepší český dokument se v Jihlavě utká 15 snímků

O cenu za nejlepší český dokument se na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2011 bude ucházet 15 snímků. Z nich 11 bude mít na festivalu premiéru. Stejně jako v minulých letech se projekce budou odehrávat za účasti filmových tvůrců a v některých případech se diváci mohou těšit i na diskusi s hlavními představiteli, sdělila ČTK mluvčí festivalu Soňa Mikulová. Pět českých dokumentů s aktuálním politickým nábojem se v Jihlavě bude premiérově promítat i v nové programové sekci ZOON Politikon (Země česká, domov můj). Jejich autory jsou studenti a absolventi FAMU. Další dva filmy českých tvůrců byly zařazeny do sekce Zvláštní uvedení. V sekci Zvláštní uvedení figuruje společný projekt 24 českých dokumentaristů s názvem 24 hodin v České republice. Zachycuje jeden zářijový den pokaždé očima jiného autora, mimo jiné Jiřího Krejčíka, Heleny Třeštíkové a Jana Němce. Tento snímek se bude promítat při slavnostním zahájení festivalu. Druhým českým zástupcem v této sekci je nový film Vladimíra Michálka Em a On.

V Praze začala konference Forum 2000

V pražském odsvěceném kostele sv. Anny v neděli večer začala třídenní konference Forum 2000, na níž bude debatovat 140 delegátů z různých koutů světa. Letošní ročník Fora 2000 se zaměří na právo a demokracii a na problém korupce a organizovaného zločinu. Nedělní slavnostní ceremoniál v Pražské křižovatce zahájil exprezident Václav Havel, pod jehož patronátem se Forum 2000 tradičně koná. Promluvil také nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz a další. Patnáctého ročníku velké debatní události se zúčastní například gruzínský prezident Michail Saakašvili nebo kosovská prezidentka Atifete Jahjagová. Účastníci konference budou debatovat u kulatých stolů o různých tématech a aktuálních palčivých tématech.

V Brně po 102 letech zaznělo ztracené Janáčkovo trio

Brněnské publikum po 102 letech mohlo slyšet rekonstrukci ztracené skladby Leoše Janáčka, ke které ho inspirovala povídka Kreutzerova sonáta od Lva Nikolajeviče Tolstého. Na program koncertu ji zařadilo Moravské klavírní trio. O existenci Janáčkovy skladby odborná veřejnost věděla, záznam se však nedochoval. Hudebníci proto skladbu museli před zařazením do svého repertoáru rekonstruovat ze skic, řekl ČTK houslista a člen Moravského klavírního tria Jiří Jahoda. "Skladbu pravděpodobně v Brně nikdo 102 let nehrál, protože neexistoval notový záznam. Pravděpodobnost, že jsme ji uvedli první, hraničí s jistotu," uvedl Jahoda. Ztracené trio mělo premiéru v Brně v dubnu 1909. Muzikologové se domnívají, že partituru poté zničil možná sám autor. Janáček totiž později stejné téma rozpracoval do podoby slavného smyčcového kvartetu. Z původního tria zbylo jen pár skic.

Ze sportu:

Josef Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou steeplechase. Osmapadesátiletý žokej potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem. Druhá doběhla v těsném finiši další dvojnásobná vítězka Sixteen, která v sedle s Josefem Bartošem odtáhla na špici prakticky celý dostih.

Tenista Tomáš Berdych ukončil skoro dvouapůlroční čekání na turnajový titul. Český reprezentant se ze zisku vavřínu radoval v Pekingu, kde ve finále porazil Chorvata Marina Čiliče po setech 3:6, 6:4 a 6:1. Šestadvacetiletý Berdych získal šestý primát ve dvouhře v kariéře. Naposledy se radoval v Mnichově v květnu 2009.

Házenkářky Veselí nad Moravou postoupily do třetího kola Poháru vítězů pohárů. České šampionky sice prohrály v odvetě v Makedonii s domácím Zito Prilep 18:25, ale protože doma zvítězily rovněž sedmibodovým rozdílem 24:17, rozhodl o jejich postupu větší počet vstřelených branek na hřišti soupeře.

Družstvo českých stolních tenistů vstoupilo do mistrovství Evropy v Gdaňsku, na němž obhajuje loňský bronz z Ostravy, porážkou 0:3 s Portugalskem. Ženy zahájily turnaj rovněž jednoznačnou prohrou 0:3 s vysoce favorizovaným Nizozemskem, jež vyhrálo předchozí tři šampionáty.

Florbalisté Tatranu Střešovice své tažení na Poháru mistrů v Mladé Boleslavi až k triumfu nedotáhli. Ve finále podlehli SSV Helsinky 3:4, když po druhé třetině prohrávali 0:4. Brankář David Rytych v dresu finského šampiona se stal první Čechem, který má zlato z pohárové soutěže nejlepších klubů světa. Střešovice druhým místem vyrovnaly historický úspěch, jehož dosáhly loni v Lotyšsku Vítkovice.

Šestnáctileté kralovaní Draků Brno v baseballové extralize skončilo. Novým mistrem se stala Technika Brno, která ve finále porazila obhájce titulu 3:1 na zápasy. V dopolední dohrávce třetího duelu Technika svého městského rivala zdolala 8:7, v odpoledním čtvrtém utkání na svůj úspěch navázala a vyhrála 6:5.

Počasí na pondělí:

Nejvyšší teploty v Čechách 12 až 16 st, na Moravě a ve Slezsku 8 až 12 st. a na horách počítejte s rozmezím teplot kolem 10ti až kolem 4 st.C.