Zprávy

V Ústí nad Labem 400 lidí protestovalo proti "nepřizpůsobivým"

V Ústí nad Labem pochodovalo městem asi 300 až 400 lidí, pokračovaly tak protesty vyvolané napětím v regionu mezi většinovou společností a Romy. Shromáždění svolali místní na podporu práv slušných občanů a proti "parazitování nepřizpůsobivých". Dav v klidu prošel po naplánované trase, jen na jednom místě na sebe protestující pokřikovali s asi desítkou anarchistů. Oddělit je od sebe muselo na 50 policistů. V ulicích města dnes byla stovka policistů, stovka městských strážníků a členové antikonfliktního týmu, nad městem létal policejní vrtulník. V pohotovosti byli i policisté na koních a se psy. Do města dorazilo několik příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) s vlajkami. Shromáždění začalo projevy organizátorů na náměstí, řečnil svolavatel pochodu Milan Sůra, zástupci DSSS a svolavatel podobných pochodů ve Varnsdorfu Lukáš Kohout, který v minulosti proslul jako falešný asistent poslance Jana Kavana. Poté se dav vydal na pochod městem. Organizátoři naplánovali trasu z Mírového náměstí a přes Velkou Hradební až k hotelu Vladimír, odkud se vrátili po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí. Cestou lidé skandovali heslo "Stop černému rasismu" a ozývala se i nacionálně laděná hesla. Nesli s sebou transparenty připomínající útoky Romů v Novém Boru a Rumburku, které nepokoje využívané pravicovými extremisty odstartovaly.

Klaus: Hlubší integrace EU je příčinou problémů EU, ne řešením

Větší integrace členských zemí Evropské unie není východiskem z dluhové krize, ale naopak příčinou dnešních problémů unie. Po dnešním summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4) v Maďarsku to novinářům řekl prezident Václav Klaus. Ostrým výrokem reagoval na dotaz, zda je správný návrh předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, aby se EU hlouběji integrovala v zájmu vyřešení dluhové krize. Klaus v této souvislosti poznamenal, že se Barroso tragicky mýlí. Od ostatních prezidentů zemí V4 ale v této věci zazněly jiné názory. "S panem Barrosem zásadně, ale absolutně nesouhlasím. Já myslím, že se tragicky mýlí. Dnešní problémy Evropy vznikly stále se zrychlujícím procesem více a více Evropy. To je naprosto evidentní věc a pan Barroso nepřichází s jiným návrhem, než že když to více a více Evropy vyvolalo dnešní problémy, tak zkusme jít ještě dále a ještě více. Já myslím, že to je fatálně mylný přístup," řekl Klaus.

Reforma VŠ počítá se slučováním škol a školným

Návrh reformy vysokých škol počítá s financováním podle kvality, slučováním menších škol a zavedením školného. Změny připravované šest let představilo ministerstvo školství s tím, že do června 2012 by chtělo připravit paragrafované znění nového zákona o vysokých školách. Návrh reformy zmiňuje zavedení odloženého školného, kterému bude předcházet systém studentských grantů, půjček a spoření. Vláda se už dříve dohodla, že školné by se mělo začít platit od roku 2013, maximální výše poplatků bude 10.000 korun za semestr. Studentům strategických oborů, například techniky, by placení mohlo být odpuštěno. Akademici se ale proti zavedení školného postavili, bojí se zadlužování studentů. Nesouhlasí ani se zřízením funkčních míst profesorů a docentů. Tyto tituly by už neměly mít všeobecnou platnost, ale byly by vždy svázány s konkrétní školou, která jej akademikovi udělila. Při přestupu na jinou školu by pak musel titul obhájit znovu. Právě kvůli rozdílným představám akademiků a úředníků o podobě reformy školy v minulých letech návrhy ministerstva vždy ostře kritizovaly.

Paroubek založí novou politickou stranu, bude jednat s ČSNS o fúzi

Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek zakládá novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21. století a začne jednat s Českou stranou národně socialistickou (ČSNS 2005) o integraci a fúzi. Společný program chce představit 26. listopadu na společném sjezdu, řekl dnes novinářům Paroubek. Postoj členů neparlamentní strany ČSNS 2005 nebyl k přijetí Paroubka jednoznačný. Ústřední rada dnes proto vyloučila svého předsedu Karla Janka. Vyloučený Janko s příchodem bývalého premiéra zásadně nesouhlasil. "Ústřední rada schválila plnou podporu předsednictvu strany pro jednání s Jiřím Paroubkem," řekl první místopředseda ČSNS 2005 Stanislav Palša, který byl pověřen dočasným vedením strany. Podle Paroubka jedna etapa jeho politického života skončila už odstoupením z čela ČSSD po loňských sněmovních volbách, v nichž ČSSD sice vyhrála, ale ztratila reálnou možnost sestavit vládu.

ČSNS vyloučila předsedu Janka, chce spolupracovat s Paroubkem

Ústřední rada České strany národně socialistické (ČSNS 2005) dnes vyloučila svého předsedu Karla Janka a rozhodla, že bude spolupracovat s někdejším šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. ČTK to řekl první místopředseda ČSNS 2005 Stanislav Palša, který byl pověřen dočasným vedením strany. Paroubek, nyní již bývalý člen sociální demokracie, se k situaci vyjádří ve 13:00. "Ústřední rada schválila plnou podporu předsednictvu strany pro jednání s Jiřím Paroubkem," řekl Palša. Paroubek o svém angažmá v ČSNS 2005 v minulých dnech intenzivně vyjednával s představiteli strany. Uvažoval ale také o založení nového politického subjektu. Ten by se mohl jmenovat Národní socialisté - levice 21. století. Postoj členů neparlamentní strany ČSNS 2005 nebyl k přijetí Paroubka jednoznačný. Vyloučený Janko s příchodem bývalého premiéra zásadně nesouhlasil. Paroubek následně oznámil, že s Jankem vyjednávání o vstupu ukončil. Chce ale prý spolupracovat s těmi členy ČSNS 2005, kteří sdílí jeho názory.

ČSSD: Jiří Paroubek neměl k odchodu programové důvody

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek neměl k složení stranické legitimace programové důvody, i když jimi svoje rozhodnutí vysvětluje. Myslí si to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i místopředseda strany Michal Hašek. Ten za Paroubkovým odchodem vidí mocenské ambice, nikoli snahu o hájení opuštěné myšlenky sociálního státu. Podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) může Paroubek svými kroky levici jen oslabit. Svému bývalému šéfovi nicméně členové vedení poděkovali za to, co pro ČSSD za 22 let svého působení udělal.

Objednávky na státní dluhopisy pro občany překročily 20 miliard

Ministerstvo financí evidovalo v pátek odpoledne objednávky na spořicí státní dluhopisy za 20,2 miliardy korun. Objem emise pro občany tak bude zřejmě více než dvojnásobný; původně ministerstvo zamýšlelo vydat dluhopisy za deset miliard korun. MF o tom informovalo na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů. Z celkového objemu zájemci podle údajů ministerstva financí uhradili dluhopisy za 11,7 miliardy korun. Nebude-li úhrada ceny pořizovaných dluhopisů připsána na účet do pěti pracovních dnů od podání žádosti, žádost bude stornována. Dluhopisy vydá ministerstvo 11. listopadu. Dluhopisy jsou od pondělka k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. Příští rok MF vydá státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.

Kalousek je ochoten ustoupit ve zdaňování zisku z cenných papírů

Ministr financí Miroslav Kalousek je ochoten ustoupit v návrhu zákona, který zpřísňuje podmínky zdaňování zisku z prodeje cenných papírů. Investor by zisk podle zmírněné verze nemusel danit, pokud by cenné papíry držel aspoň tři roky, osvobozen od daně by byl zisk do 100.000 korun ročně. Kalousek to řekl Českému rozhlasu. Podle nynějšího návrhu by se lhůta pro osvobození od daně měla od roku 2013 prodloužit ze současných šesti měsíců na pět let, informovaly nedávno Hospodářské noviny. V současnosti musí platit 15procentní daň pouze investor, který prodá akcie do šesti měsíců od jejich nabytí a realizuje přitom zisk vyšší než 15.000 korun. Podle návrhu by se daň zvýšila na 19 procent.

Ikeu prý s komplicem vydíral manažer z Polska, který zná 4 jazyky

Dva Poláci podezřelí z toho, že v různých zemích Evropy, včetně Česka, terorizovali obchody sítě Ikea, měli své akce dobře připravené a dělali vše pro to, aby se nepřišlo na to, že jsou z Polska. Uvedla to dnes polská policie, která ve středu dvojici zadržela. Podle informací Práva k dopadení podezřelých výrazně pomohli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeden ze zadržených měl problémy se zákonem už v minulosti, druhý pracoval jako manažer. Hrozí jim až deset let vězení. Policie dva muže z Gdyně ve věku 39 let zadržela v Kujavsko-Pomořanském vojvodství na severu země, když jeli autem. Byli prý naprosto překvapení. Jeden má za sebou kariéru manažera v několika velkých firmách a zná čtyři cizí jazyky. "Díky svým profesním zkušenostem ví, jak fungují velké společnosti a má dobré znalosti o technice," řekl agentuře PAP mluvčí polské policie Mariusz Sokolowski. Zadržení se dobře vyznají v elektronickém bankovnictví. Zakládali konta a kontrolovali, zda výkupné už přišlo. Podle prokuratury měli finanční problémy.

Muž, který se autem proboural do borské věznice, je ve vazbě

Plzeňský soud dnes poslal do vazby osmačtyřicetiletého Antonína Šafáře, který se ve středu pozdě večer proboural osobním autem do věznice v Plzni na Borech. Informuje o tom server Novinky.cz. Za násilí proti orgánu veřejné moci mu hrozí až dvanáctileté vězení. Jedním z důvodů, proč skončil ve vazbě, byla obava, že by se mohl skrývat. Šafář je navíc v dvouleté podmínce a už v minulosti se před nástupem trestu schovával v cizině. Před soudem stál za pokus o vraždu. Dvakrát byl odsouzen k osmi letům vězení za škrcení sedmnáctiletého mladíka. Nakonec ale loni v únoru odešel od pražského vrchního soudu s ročním podmíněným trestem za ublížení na zdraví. Bránu plzeňské věznice prorazil Šafář ve středu před 21:00 civilní Škodou Octavií. Vozidlo zůstalo stát mezi vjezdem pro motorová vozidla a vchodem do hlavní administrativní budovy. V autě se Šafářem seděl ještě jeden muž. Policisté je oba okamžitě zadrželi, podle dechové zkoušky měl Šafář v krvi 2,28 promile alkoholu. Spolujezdec byl po výslechu propuštěn, v případu bude figurovat jako svědek.

Arcidiecézní charita Olomouc pomohla vybudovat farmu na Ukrajině

Vznik nové ovčí farmy na Ukrajině podpořila Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO). Výnosy z prodeje masa, sýrů a vlny budou sloužit k financování pomoci sociálně potřebným v regionu. Projekt přinese práci a obživu místním lidem, což je podle sociálních pracovníků efektivnější způsob pomoci než přímé rozdávání darů. ČTK to řekl ředitel ACHO Václav Keprt. Projekt organizuje ACHO ve spolupráci s místní organizací Caritas Kolomyja. Díky české finanční podpoře bylo od ukrajinských chovatelů na farmu zakoupeno 24 ovcí a jeden beran. "To, že se snažíme maximum potřeb pořídit z místních zdrojů, je pro tuto oblast důležité. Efekt naší pomoci se pak násobí. Pasivní přijímání pomoci lidi spíš kazí. My se snažíme podporovat projekty, které jsou schopny přinášet místním lidem práci a obživu," uvedl Keprt. Farma bude sloužit také jako místo pro jednodenní pobyty dětí a klientů Caritas Kolomyja a hipoterapii. Obdobný postup ACHO využila například také při podpoře Sociálního centra v Lopatynu. To obdrželo do užívání pozemek, na kterém se bude pěstovat ovoce a zelenina pro jídelnu, jež pomáhá při zabezpečování stravy pro děti z místních chudých rodin.

Desítky dobrovolníků sázely stromy na Šumavě, akce se zopakuje

Dva šumavští rodáci režisér Zdeněk Troška a zpěvák Marek Ztracený dnes přijeli sázet stromy, aby pomohli zelené Šumavě. Stali se kmotry obnovy lesa napříč celou Šumavou, tedy na Modravě, v Prášilech a Českých Žlebech. Spolu s nimi vysázelo 60 lidí z celé ČR za necelých pět hodin 1300 jedlí, buků a jeřábů. ČTK to řekl mluvčí Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Pechoušek. Veřejné sázení se bude opakovat znovu od jara, zřejmě na Velikonoce. "Původně se nám ohlásilo téměř 200 lidí, ale podmínky byly dnes velmi těžké. Na Modravě už byla souvislá sněhová pokrývka, ve Vimperku a Českých Žlebech padal déšť se sněhem. Všichni sazeči byli špinaví od bahna, teploty byly kolem nuly," dodal. Proto jim vedení parku kromě pamětních listů nechá postavit na všech třech místech informační tabule, na nichž budou vyryta jména všech "statečných". Na Modravu dorazilo 30 sazečů, například z Prahy, Plzně, Rokycan, Nymburka, Českých Budějovic, na ostatní dvě místa jich přijelo shodně po 15. Aktivisté, kteří v létě několik týdnů blokovali kácení kůrovcem napadených smrků v oblasti Ptačího potoka u Modravy, se podle Pechouška ze sázení omluvili, protože měli jinou akci v Olomouci.

Ve Vlčnově vypálili destilát ve zřejmě nejmenší pálenici v zemi

Pod heslem Pomáhat a pálit milovníci domácí pálenky dnes ve Vlčnově na Uherskohradišťsku rozšířili záznamy České knihy rekordů. V pravděpodobně nejmenší mobilní pálenici v zemi vypálili destilát z červeného vína. Model historického přístroje měří jen několik centimetrů. Slavnostní akt se uskutečnil v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově, kde je ode dneška nejmenší pálenice v zemi také k vidění. Model je 144 milimetrů vysoký, 114 milimetrů dlouhý, 48 milimetrů široký. "Má úplně všechno, co má velká pálenice, tedy od topeniště, měděného kotlíku, víka až po chladič s chladící spirálou," prozradil ČTK její výrobce Květoslav Trávníček. Kotlíček má přitom 17,5 mililitru. Z jednoho kotlíku tak šťastný majitel pálenice může vypálit 2,5 mililitru pálenky. "Říkáme, že k pokusu je vždy dobré si vzít ještě flašku slivovice, aby člověk neslintal," poznamenal s úsměvem Trávníček. Vypálení jednoho kotlíku trvá zhruba deset minut.

Plzeň vyčlení do roku 2015 historicky největší sumu na kulturu

Město Plzeň vyčlení na příští čtyři roky historicky největší sumu na kulturní akce. Půjde o 163 milionů korun, což je více než trojnásobek oproti sumě, kterou radnice vyčlenila před čtyřmi lety. Důvodem je zisk titulu Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK). Plzeň se totiž v přihlášce do této soutěže zavázala uspořádat konkrétní akce. V dotacích z antového programu uspělo 25 žadatelů, řekla ČTK náměstkyně primátora Eva Herinková (ČSSD). "Celkem se jich přihlásilo 44 a požadovali 220 milionů Kč," dodala. Zastupitelstvem schválených 25 akcí tvoří páteř EHMK. Město na ně vydá 130 milionů korun z vlastního rozpočtu. Zbytek doplní grant ministerstva kultury. Za čtyři příští roky od něj dostane Plzeň na EHMK celkem 100 milionů korun, po 20 milionech v prvních třech letech a v roce 2015, když bude městem kultury, 40 milionů Kč.

O cenu za nejlepší český dokument se v Jihlavě utká 15 snímků

O cenu za nejlepší český dokument se na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2011 bude ucházet 15 snímků. Z nich 11 bude mít na festivalu premiéru. Stejně jako v minulých letech se projekce budou odehrávat za účasti filmových tvůrců a v některých případech se diváci mohou těšit i na diskusi s hlavními představiteli, sdělila dnes ČTK mluvčí festivalu Soňa Mikulová. Pět českých dokumentů s aktuálním politickým nábojem se v Jihlavě bude premiérově promítat i v nové programové sekci ZOON Politikon (Země česká, domov můj). Jejich autory jsou studenti a absolventi FAMU. Další dva filmy českých tvůrců byly zařazeny do sekce Zvláštní uvedení. V sekci Zvláštní uvedení figuruje společný projekt 24 českých dokumentaristů s názvem 24 hodin v České republice. Zachycuje jeden zářijový den pokaždé očima jiného autora, mimo jiné Jiřího Krejčíka, Heleny Třeštíkové a Jana Němce. Tento snímek se bude promítat při slavnostním zahájení festivalu. Druhým českým zástupcem v této sekci je nový film Vladimíra Michálka Em a On.

Ze sportu:

Družstvo českých stolních tenistů vstoupilo do mistrovství Evropy v Gdaňsku, na němž obhajuje loňský bronz z Ostravy, porážkou 0:3 s Portugalskem. Ženy zahájily turnaj rovněž jednoznačnou prohrou 0:3 s vysoce favorizovaným Nizozemskem, jež vyhrálo předchozí tři šampionáty.

Plavkyně Barbora Závadová zahájila zimní sezonu českým rekordem. Na Světovém poháru v Dubaji zvládla polohový závod na 200 metrů v čase 2:11,40 minuty a vylepšila v krátkém bazénu své české maximum z loňska z Eindhovenu o 43 setin. V dubajském bazénu prohrála osmnáctiletá závodnice z Ostravy pouze s Japonkou Izumi Katoovou (2:09,04).

Florbalisté Tatranu Střešovice své tažení na Poháru mistrů v Mladé Boleslavi až k triumfu nedotáhli. Ve finále dnes podlehli SSV Helsinky 3:4, když po druhé třetině prohrávali 0:4. Brankář David Rytych v dresu finského šampiona se stal první Čechem, který má zlato z pohárové soutěže nejlepších klubů světa. Střešovice druhým místem vyrovnaly historický úspěch, jehož dosáhly loni v Lotyšsku Vítkovice.

Počasí na noc a zítřek:

V noci proto bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Zítra čekáme oblačno, místy přeháňky, v polohách nad 1200 m smíšené nebo sněhové.