Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Petr Nečas se sejde v Bílém domě s prezidentem Obamou

Premiér Petr Nečas se 27. října sejde v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou. Potvrdil to mluvčí premiéra Jan Osúch. Upřesnil, že Nečas navštíví Spojené státy pracovně ve dnech 26. až 28. října. K tématům jeho rozhovorů v USA budou podle mluvčího patřit dvoustranné ekonomické a obchodní vztahy, spolupráce v oblasti podpory demokracie, ochrany lidských práv a příprava summitu Severoatlantické aliance v Chicagu v květnu 2012. S americkým prezidentem, tehdy to byl George Bush, se v roce 2008 v USA setkal tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Tématem jejich rozhovorů byly především plány na vznik deštníku americké protiraketové obrany v ČR. Obama se loni zúčastnil v Praze rusko-amerického summitu, na kterém spolu s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Obama se přitom také setkal s nejvyššími představiteli 11 zemí střední a východní Evropy, aby je ujistil o spojeneckých vazbách.

Václav Klaus: Vznik eura bylo znásilnění ekonomiky

Vytvoření společné evropské měny bylo znásilněním ekonomických zákonitostí a nešťastným politickým krokem, jehož důsledky se projevují v problémech dnešní eurozóny. Prezident Václav Klaus to řekl na ekonomické konferenci, která v Budapešti zahájila summit prezidentů zemí visegrádské skupiny (V4). Klaus ocenil, že summit začal akcí na akademické půdě. Ve svém projevu apeloval na studenty ekonomie, aby se poučili z chybných pokusů o to, aby politika diktovala ekonomiku. Jedním z takových příkladů byl podle něj právě vznik eura. Český prezident hned v úvodu setkání prezidentů V4 ostře zopakoval svou tradiční kritiku dnešní EU. Opakuje se podle něj situace z dob komunismu. Příkladem je prý i prosazování sociální tržní ekonomiky. Budapešťský summit hlav států V4 se koná v jubilejním roce dvacátého výročí založení V4. V sobotu čeká prezidenty plenární jednání, které se odehraje přímo na hradě Visegrádu, který dal uskupení středoevropských zemí jméno.

Aktuálně: Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje Šluknovsko

Nový azylový systém Kanady, který by Čechům opět umožnil cestovat do země bez vízové povinnosti, bude spuštěn až v červnu příštího roku. Informaci přináší v ranním vydání server Aktuálně.cz, kterému ji potvrdila kanadská velvyslankyně v Česku Valerie Raymondová. Raymondová zároveň upozornila, že ambasáda sleduje dění ve Šluknovském výběžku. Ottawa víza pro české občany obnovila v červenci 2009 kvůli zvýšené imigraci českých Romů, kteří si stěžovali na rasovou diskriminaci v Česku a žádali o kanadský azyl. "Přestože kanadská vláda dříve oznámila, že nový azylový systém bude implementován koncem roku 2011, aktuálně se systém připravuje tak, aby byl spuštěn v červnu 2012," řekla Aktuálně.cz Valerie Raymondová. Zároveň uvedla, že ambasáda se zajímá o situaci ve Šluknovském výběžku, který v poslední době zažívá etnicky vyhrocené nepokoje. Přímé odpovědi na otázku, zda mohou mít sociální nepokoje na severu Čech vliv na zrušení víz, se vyhnula. "Vízová politika Kanady je založena na hodnocení jednotlivých států na základě daných vízových kriterií jako např. socio-ekonomický profil, migrace, cestovní doklady, bezpečnostní otázky a pohraniční režim," dodala velvyslankyně.

Pochod v Ústí bude hlídat 400 policistů, hrozí prý výtržnosti

Ulice Ústí nad Labem bude při sobotním pochodu hlídat asi 400 policistů a 100 městských strážníků. Informovala o tom policejní mluvčí Jarmila Hrubešová, zároveň nevyloučila možné výtržnosti. Na místě budou tentokrát pořádkové jednotky z Ústeckého a Libereckého kraje, vrtulník i strážníci na koních. Omezené budou i silniční příjezdy do města, na nichž budou stát dopravní hlídky a hledat v autech zbraně. Na facebooku se na demonstraci ohlásilo zhruba 1000 lidí a do města se mají sjet i příznivci nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Jejich poslední velká akce na severu Čech přerostla 10. září ve Varnsdorfu v potyčky s policií.

Petr Nečas v Drážďanech podpořil propojení Družby na německou síť

Premiér Petr Nečas dnes v Drážďanech na společné sasko-české konferenci o energetice podpořil myšlenku propojení ropovodů Družba a IKL do německé rafinérie Spergau. V Německu, které hodlá od využívání jaderné energie zcela upustit do roku 2022, český premiér také zdůraznil, že ČR s jadernou energetikou stále počítá jako se součástí svého "energetického mixu". "ČR naprosto respektuje rozhodnutí Německa vzdát se jaderné energie. Na druhou stranu bychom rádi, aby také Německo respektovalo naše rozhodnutí i nadále pokračovat v rozvoji jaderného sektoru," prohlásil Petr Nečas na konferenci s tím, že podle něj český postoj nebude bránit pokračování těsné spolupráce obou zemí v energetické oblasti.

Senát odmítl balíček sociálních úspor

Senát podle očekávání odmítl návrh, aby vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti platil i v příštích letech. Změnit se má pouze to, že stát bude vyplácet od příštího roku kompenzaci lidem bez práce za nevyplacené odstupné či odchodné. Zamítnutí navrhli zástupci KSČM a ČSSD, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu. Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach zamítnutí zdůvodnil tím, že balíček je "slepenec" mnoha novel a že jeho záměrem je "ušetřit asi 20 miliard korun na těch nejpotřebnějších". Balíček se vrací k novému schvalování do sněmovny, kde má navrch naopak vládní koalice. Soubor opatření se týká například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči. Senát rovněž zamítl změny v systému sociálních dávek. Nová pravidla by měla platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Reformní novela zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře se vrací do sněmovny.

Senát zamítl návrh na zvýšení dolní sazby DPH na 14 procent

Senát dnes zamítl vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent. Novelu nyní dostanou zpět poslanci. Pokud budou chtít Senát přehlasovat, budou potřebovat přinejmenším 101 hlasů. Peníze vybrané navíc chce vláda použít na rozjezd důchodové reformy. Zvýšení současné desetiprocentní daně zdraží například potraviny. Pro zamítnutí hlasovali sociální demokraté, komunisté, nezařazení, ale i lidovci Jiří Čunek a Petr Pithart. Koaliční senátoři naopak chtěli návrh schválit, jejich hlasy ale nestačily. Novela rovněž sjednocuje od roku 2013 obě sazby DPH na 17,5 procenta, základní sazba DPH je nyní dvacetiprocentní. Vládní předlohu dostanou zpět poslanci, kteří o ní budou muset hlasovat znovu, a to zřejmě již na své říjnové schůzi. Zatímco v Senátu má většinu opoziční ČSSD, která se zvýšením daně nesouhlasí, ve sněmovně má převahu vládní koalice.

Senát schválil až tři roky vězení za kupčení s hlasy voličů

Za kupčení s hlasy voličů pravděpodobně bude hrozit vězení v délce od půl roku do tří let. Schválil to dnes téměř jednomyslně Senát v rámci novely trestního zákoníku, která má zpřísnit o dva roky na deset let vězení trest za úplatkářství nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Novelu nyní dostane k posouzení prezident. Podnětem pro doplnění trestního kodexu byly případy při posledních komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku, kde se od loňského podzimu prokázalo takovéto jednání už dvakrát. Z téhož důvodu byly zpochybněny i nedávné třetí volby v obci, která je bez zastupitelstva už téměř rok. Nově by podle kodexu mělo vězení hrozit tomu, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Vládní předloha počítá s tím, že až deset let vězení místo současných osmi bude zřejmě hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

Reforma VŠ počítá se slučováním škol a školným

Návrh reformy vysokých škol počítá s financováním podle kvality, slučováním menších škol a zavedením školného. Změny připravované šest let představilo ministerstvo školství s tím, že do června 2012 by chtělo připravit paragrafované znění nového zákona o vysokých školách. Návrh reformy zmiňuje zavedení odloženého školného, kterému bude předcházet systém studentských grantů, půjček a spoření. Vláda se už dříve dohodla, že školné by se mělo začít platit od roku 2013, maximální výše poplatků bude 10.000 korun za semestr. Studentům strategických oborů, například techniky, by placení mohlo být odpuštěno. Akademici se ale proti zavedení školného postavili, bojí se zadlužování studentů. Nesouhlasí ani se zřízením funkčních míst profesorů a docentů. Tyto tituly by už neměly mít všeobecnou platnost, ale byly by vždy svázány s konkrétní školou, která jej akademikovi udělila. Při přestupu na jinou školu by pak musel titul obhájit znovu. Právě kvůli rozdílným představám akademiků a úředníků o podobě reformy školy v minulých letech návrhy ministerstva vždy ostře kritizovaly.

Factum: Náskok ČSSD se snižuje, Zelení se blíží pěti procentům

Volby do Poslanecké sněmovny by aktuálně vyhrála ČSSD s 27,3 procenta, její náskok před druhou ODS se ale snížil. Levice si i přesto udržuje jasnou většinu. Podle volebního modelu, který dnes zveřejnila agentura Factum Invenio, by se do sněmovny dostalo pět stran. Zelení jsou se 4,9 procenty hlasů těsně pod hranicí zvolení. Naopak nad potřebnými pěti procenty jsou stále lidovci. Věci veřejné by se do sněmovny nedostaly. Druhá ODS by podle Factum Invenio získala 20 procent. Je tedy zhruba na úrovni loňských voleb, kdy dostala 20,2 procenta hlasů. Od posledního průzkumu v září si mírně polepšila a jelikož sociální demokraté spadli o dvě procenta, rozdíl mezi oběma vedoucími stranami se snížil. Na 16 procentech stále zůstávají třetí komunisté, čtvrtá TOP 09 by dostala 12,5 procenta a lidovci šest procent hlasů. Posiluje Strana zelených, nynějších 4,9 procenta by na zvolení jen těsně nestačilo. Mírně vzrostly preference VV, ale ani se 3,6 procenty by se do sněmovny nedostaly.

Jiří Paroubek a Jiří Šlégr opustili řady sociální demokracie

Někdejší premiér Jiří Paroubek oznámil své místní stranické organizaci a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, že opouští řady sociální demokracie. "Po dlouhých výhradách k programovým věcem, má trpělivost skončila," řekl Jiří Paroubek. O jeho politické budoucnosti rozhodne sobotní jednání neparlamentní České strany národně socialistické (ČSNS 2005), se kterou chce někdejší lídr spolupracovat. "Nastal čas, aby to ČSSD zkusila beze mne, jak bude úspěšná, a jak já budu úspěšný bez sociální demokracie," uvedl Jiří Paroubek na tiskové konferenci. Spolu s ním odešel z ČSSD i další poslanec opoziční strany Jiří Šlégr. Blízký spolupracovník bývalého předsedy ČSSD a někdejší šéf ústecké krajské organizace sociálních demokratů Petr Benda tak učiní příští týden. "Myslím, že není nikdo, kdo by po mě očekával, že bych zůstal," uvedl podobně jako Jiří Šlégr. Jiří Paroubek ani Jiří Šlégr nesloží po odchodu z ČSSD svoje poslanecké mandáty, chtějí nicméně zůstat v opozici vůči vládní koalici ODS, TOP 09 a VV. Právě ke složení mandátu poslance Jiřího Paroubka vyzval místopředseda ČSSD Michal Hašek.

ČSSD: Jiří Paroubek neměl k odchodu programové důvody

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek neměl k složení stranické legitimace programové důvody, i když jimi svoje rozhodnutí vysvětluje. Myslí si to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i místopředseda strany Michal Hašek. Ten za Paroubkovým odchodem vidí mocenské ambice, nikoli snahu o hájení opuštěné myšlenky sociálního státu. Podle středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) může Paroubek svými kroky levici jen oslabit. Svému bývalému šéfovi nicméně členové vedení poděkovali za to, co pro ČSSD za 22 let svého působení udělal. Jiří Paroubek podle Michala Haška zejména v letech 2005 až 2008 pomohl velmi významnému růstu preferencí ČSSD a posílení politického postavení strany, které následovalo po pádu vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Připoměl, že pod vedením Jiřího Paroubka se sociální demokraté dostali do čela krajů, v následujícím období se ale politický potenciál ČSSD začal snižovat a kvůli Paroubkově politickému stylu skončila strana i přes vítězství ve volbách v opozičních lavicích.

Objednávky na státní dluhopisy pro občany překročily 20 miliard

Ministerstvo financí evidovalo v pátek odpoledne objednávky na spořicí státní dluhopisy za 20,2 miliardy korun. Objem emise pro občany tak bude zřejmě více než dvojnásobný; původně ministerstvo zamýšlelo vydat dluhopisy za deset miliard korun. MF o tom informovalo na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů. Z celkového objemu zájemci podle údajů ministerstva financí uhradili dluhopisy za 11,7 miliardy korun. Nebude-li úhrada ceny pořizovaných dluhopisů připsána na účet do pěti pracovních dnů od podání žádosti, žádost bude stornována. Dluhopisy vydá ministerstvo 11. listopadu. Dluhopisy jsou od pondělka k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. Příští rok MF vydá státní dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.

Žďársko může být vhodné na úložiště jaderného odpadu

Na Žďársku jsou podmínky pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Ukázalo to první hodnocení masivu mezi bývalým uranovým ložiskem Olší a Rožnou, které nedávno ukončila Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Tato žďárská lokalita s pracovním názvem Kraví hora teď byla přidána k šesti dříve vytipovaným v Česku. Uvedl to Jiří Slovák, který v SÚRAO odpovídá za přípravu úložiště. Na Vysočině už byly pro výstavbu hlubinného úložiště vybrány dvě lokality. První, která má název Hrádek, se nachází u Rohozné na Jihlavsku, druhá, s označením Horka, je u Budišova na Třebíčsku. Stejně jako jinde v zemi muselo SÚRAO dříve v těchto místech přerušit přípravné práce kvůli velkému odporu obyvatel. Podle nedávno schválené novely atomového zákona teď ale může stát nabídnout obcím za vstřícný postoj k průzkumu finanční kompenzace. Podle nastaveného harmonogramu by mělo úložiště v Česku fungovat od roku 2065; výstavba potrvá asi 15 let.

Bavorská policie zadržela český kamion se 150 kilogramy heroinu

Bavorská policie zadržela český kamion převážející 150 kilogramů heroinu a s ním čtyři pašeráky belgické a turecké národnosti. Podle tamních úřadů jde o největší úlovek heroinu od roku 1993. Dodávka byla určena do Nizozemska a podle odhadů kriminalistů by vystačila na deset milionů dávek drogy. Mluvčí mnichovského celního úřadu Christian Schüttenkopf ČTK telefonicky sdělil, že nákladní vůz měl registraci na neupřesněnou českou spediční firmu. Tuto registraci pachatelé podle něj použili ke krytí své akce. Jinak Češi podle Schüttenkopfa v případu nefigurují. "Zadržený kamion nebyl tranzitován přes území České republiky. Navíc materiál, který v něm byl zajištěn, nebyl určen na český trh," řekl ČTK mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer. Neprozradil však, zda byla akce dlouhodobě připravovaná nebo šlo pouze o náhodnou kontrolu. "S ohledem na probíhající vyšetřování nemohu více informací sdělit," dodal. Podle sdělení bavorských orgánů zastavili celníci kamion s chladícím návěsem minulý týden na dálnici A3 mezi Pasovem a Norimberkem kvůli kontrole. Podle dokladů měl z Turecka převážet kotouče na kabely do Belgie. V návěsu však objevili důmyslnou skrýš ukrývající 300 půlkilogramových balíčků s heroinem.

Před generálním štábem je výstava k bitvám o Dunkerque a Duklu

Nová výstava věnovaná hrdinům druhého odboje na západní a východní frontě je od dnešního dopoledne k vidění před budovou generálního štábu armády v pražských Dejvicích. Na více než dvaceti informačních panelech jsou fotografie i texty přibližující dvě slavné operace Čechoslováků z druhé světové války - boj o francouzský přístav Dunkerque a bitvu o dukelský průsmyk. Výstavu dnes slavnostně zahájil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Výstava připomíná dvě místa, kde naši vojáci bojovali a umírali," řekl v úvodním projevu k zahájení expozice. Mnozí z vojáků po svém návratu ze zahraničí, kde bojovali proti nacistickému Německu, skončili v komunistických lágrech. Další potkala existenční nouze, nucená emigrace či předčasná úmrtí, připomněl generál Picek. Současná výstava je podle něj jednou z cest, jak veteránům druhé světové války splatit dluh, dokud jsou někteří z nich ještě naživu.

Ve strakonickém babyboxu našli šestidenního chlapce

Ve strakonickém babyboxu našli v pátek po poledni zdravotníci šestidenního chlapce. Je v pořadí už 60. dítětem, které v Česku někdo takto odložil. Chlapec je zdravý a dostal jméno Tomáš Strakonický. Tomáš je zároveň prvním dítětem, které lékaři ve strakonické schránce našli. Podle zakladatele sítě babyboxů v ČR Ludvíka Hesse byl oblečený a u babyboxu zůstal i kočárek, ve kterém byl zřejmě přivezen. V zemi je 46 babyboxů, z toho poslední byl otevřen v září v Hradci Králové. V Jihočeském kraji jsou v provozu tři vyhřívané schránky, připomněl Hess. Babybox nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu.

Grand Prix Tourfilmu získali filmaři z Mexika

Hlavní cena 44. ročníku festivalu filmů o turistice Tourfilm letos z Karlových Varů putuje do Mexika za film Mexico en tus Sentidos. Na národní přehlídce Tour Region Film byl nejlepší Krátký film o dlouhé historii Litomyšle. Počet soutěžních snímků byl rekordní. Tourfilm hodnotil 500 filmů nebo spotů a 352 multimediálních prezentací ze 135 zemí. Tour Region Film byl obeslán 150 filmy i spoty a 66 multimédii. Novinářům to oznámil předseda poroty Jiří Mikeš.

Divadlo Spejbla a Hurvínka pokřtilo knihu a vydá se do Německa

Hurvínek s Máničkou potěšili dnes v pražském paláci Luxor především děti na autogramiádě knihy Hurvínkova cesta do Tramtárie, která vyšla v nakladatelství Fragment. "Napsali jsme ji s dramaturgyni Denisou Kirschnerovou a je první z těch publikací, které budou mapovat náš dětský repertoár prostřednictvím knížek," řekl ČTK umělecký šéf této scény a interpret Hurvínka a Spejbla Martin Klásek. Společně vyšli z dramatického textu, který literárně přepsali a doplnili fotografiemi z představení. Křest nové publikace se uskuteční 11. října v Divadle Spejbla a Hurvínka při premiéře inscenace s názvem Hurvínek mezi osly. Podle ředitelky divadla a interpretky Máničky a paní Kateřiny Heleny Štáchové se divadlo na podzim vydá tradičně do Německa, kde už tato scéna letos hostovala. "Po dlouhé době ale vyjedeme začátkem listopadu do Brna, kde budeme asi týden uvádět představení pro děti i dospělé. Před Vánoci nás čeká Berlín a okolí, kde hrajeme tradičně každý rok," dodala Helena Štáchová.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté prohráli v předposledním utkání evropské kvalifikace doma se Španělskem 0:2. Úřadující mistři světa i Evropy rozhodli o svém triumfu na Letné už během úvodních 23 minut brankami Maty a Xabiho Alonsa, závěr dohrávali po vyloučení domácího Tomáše Hübschmana v přesilovce. Pokud v sobotu Skotové zvítězí v Lichtenštejnsku, spadnou Češi před úterním závěrečným zápasem v Litvě na třetí místo ve skupině I o bod za ostrovany. Skotové zakončí kvalifikaci ve Španělsku.

Hokejisté Kladna porazili v předehrávaném utkání 9. kola extraligy Litvínov 4:1 a postoupili v tabulce na druhé místo. Rytíři mají stejně bodů jako vedoucí Zlín, ale odehráli o dvě utkání více. Litvínov, který je sedmý, si připsal již čtvrtou porážku za sebou.

Útočník Jaromír Jágr zažil vítězný návrat do NHL. Hokejistům Philadelphie pomohl ve čtvrtek k vítězství 2:1 na ledě obhájce titulu Bostonu asistencí u prvního gólu, pro nejproduktivnějšího Evropana v historii zámořské soutěže to byl jubilejní 1600. bod v lize. Vítěznou branku dal Jakub Voráček, kterého Flyers získali v červnu z Columbusu.

Tenista Tomáš Berdych na turnaji v Pekingu dál ničí soupeře. Ve čtvrtfinále zdolal Španěla Fernanda Verdaska suverénně 6:1 a 6:0 za hodinu a pět minut a posedmé v sezoně postoupil do semifinále. Desátý hráč světa Tomáš Berdych, který bojuje o účast na Turnaji mistrů v Londýně, zdolal Verdaska nejdrtivěji z osmi výher, které nad ním ve dvanácti vzájemných zápasech vybojoval.

Tenista Radek Štěpánek neobhájil na turnaji v Tokiu loňskou účast v semifinále. Ve čtvrtfinálovém duelu dnes nestačil na pátého hráče světa Španěla Davida Ferrera, kterému podlehl 2:6 a 6:7.

Soubojem Josefa Váni se zbytkem startovního pole má být 121. Velká pardubická. Osmapadesátiletý Váňa bude s Tiumenem útočit na hattrick a sám na osmou výhru ve slavném dostihu. Nedělní závod na 6900 metrů s dotací 4,5 milionu korun odstartuje nově o něco později v 16:25 a na startu bude patnáct účastníků. Jde výhradně o koně v českém tréninku, mezi kterými má hrát Tiumen prim. Za hlavního favorita považují Váňu s Tiumenem i bookmakeři. Na jejich triumf se přijímají sázky v kurzu 2,25:1, dalšími favority jsou na poslední chvilku dohlášený Klaus (6:1) a Valldemoso (7:1), který loni spadl na Taxisově příkopu.

Sportovní gymnastka Jana Šikulová si na mistrovství světa v Tokiu v kvalifikaci přeskoku natrhla vazy v kotníku a šampionát pro ni předčasně skončil. Česká reprezentantka byla převezena do nemocnice. Zranění si vyžádá podle japonských lékařů šest týdnů klidu. Zranění Šikulovou také definitivně vyřadilo z bojů o nominaci na olympijské hry.

Sobotní počasí v Česku:

Oblačno, přeháňky, odpolední teploty vystoupí maximálně k 8 až 12 stupňům Celsia, na horách kolem pěti.