Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

V Podolí vykopali radioaktivní váleček

Pracovníci specializované firmy ve čtvrtek na dětském hřišti v Praze 4 vykopali předmět, který na místě způsobil zvýšenou radiaci. Jde o asi dvoucentimetrový kovový váleček. ČTK to řekla Irena Češpírová ze Státního ústavu radiační ochrany. Dětem, které na hřišti pobývaly, podle zjištění Státního ústavu radiační ochrany (SÚJB) nebezpečí nehrozilo. Předmět byl převezen do laboratoře Ústavu jaderného výzkumu Řež, kde se nepodařilo jeho původ zjistit. Podle předběžných odhadů by mělo ve válečku být Radium 226, které se používalo v lékařství. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová předpokládá, že první výsledky by mohly být v pátek. Odborníci zatím nevědí, odkud předmět pochází. Vyšší radiaci ve středu večer naměřil muž, který šel se synem na dětské hřiště. Na radiaci ho upozornily hodinky s dozimetrem. Zavolal proto záchranáře. Chemici hasičů poté na místě naměřili překročení hygienické normy.

Aktuálně.cz: Podle Schwarzenberga ČEZ sponzoroval politické strany

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je veřejným tajemstvím, že polostátní gigant ČEZ za bývalého šéfa Martina Romana sponzoroval tuzemské politické strany. Řekl to serveru Aktuálně.cz. Energetická společnost jako sponzor ovšem není uvedena v žádné z oficiálních zpráv o hospodaření stran. ČEZ i zástupci politických stran to popírají. "Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala," řekl Schwarzenberg. Podle něj tak Romanův odchod bude mít obrovské dopady na domácí politiku. Zástupci ČEZ kategoricky odmítají, že by se společnost v posledních patnácti letech na politickém sponzoringu jakkoli podílela. A stejně mluví i politici ze všech parlamentních stran, které Aktuálně.cz oslovilo. Všichni trvají na tom, že ČEZ mezi jejich sponzory nikdy nebyl. Parlamentní strany jsou ze zákona povinny zveřejňovat detaily o svém hospodaření, sponzory na prvním místě. Pokud by tomu tak bylo, muselo by jít o utajené toky peněz, které neprocházejí účetnictvím. Což by znamenalo mimo jiné daňové úniky, uvedl server.

Poslanec Dolejš (ČSSD): Závěry ve zprávě BIS jsou velice závažné

Poslanecká sněmovní kontrolní komise, která dohlíží na činnost Bezpečnostní informační služby a dnes projednávala její výroční zprávu za loňský rok, chce od jejího ředitele Jiřího Langa doplnit některé informace. Chce získat přehled zpráv, které tajná služba loni poskytla premiérovi a dalším oprávněným místům. Novinářům to řekl předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) s tím, že závěry ve zprávě jsou velice závažné. Sám ředitel BIS Lang, který se více než dvouhodinového jednání komise účastnil, nechtěl novinářům při odchodu cokoli sdělit. BIS ve výroční zprávě za rok 2010 zejména kritizuje českou justici. Podle tajné služby je zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Komise se chce podle Dolejše zabývat nejen zprávami, které se týkají justice, ale také přímo soudců. Prezident unie Tomáš Lichovník na zprávu již dříve reagoval tak, že obecná vyjádření BIS nemají žádnou vypovídací hodnotu. Tajná služba má podle něho předat konkrétní obvinění policistům, jinak jde jen o "neslýchané očernění jednoho profesního stavu a dokonce samostatného pilíře státní moci uplatněním principu kolektivní viny".

Václav Klaus podepsal první fázi reformy českého zdravotnictví

Prezident Václav Klaus dnes podepsal první fázi reformy českého zdravotnictví. Novela celkem šesti zákonů, kterou počátkem měsíce sněmovna schválila přes veto Senátu, nově zavádí připlácenou nadstandardní zdravotní péči. Zvyšuje také poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Změna začne platit od ledna 2012. Pacienti nově budou ze svého hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, například na vysoký tlak. Naopak lidé nebudou platit 30 korun za položku na receptu, ale stejná částka se bude platit za celý recept. Novela také umožňuje fúzi pojišťoven. Opozice poté, co sněmovna normu 6. září přijala, avizovala, že novelu napadne u Ústavního soudu, a to kvůli nadstandardu i poplatkům. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť rozdělením péče se její standard nesnižuje.

Klaus podepsal zákon, který zavádí odpovědnost majitele za auto

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který mimo jiné zavádí odpovědnost majitele za vozidlo, a ruší tedy možnost odvolat se na osobu blízkou. Zvyšuje také věk potřebný pro řízení silných motocyklů. Dnes podepsanou novelu silničního zákona přijala počátkem měsíce Poslanecká sněmovna přes veto Senátu, který namítal, že úprava by mohla být protiústavní. Novela věk pro řízení silných motorek zvyšuje až na výjimky na 24 let. Brání také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů.

Ministr Chalupa a jeho polský kolega plánují snížit emise v pohraničí

Praha a Varšava chtějí snížit emise v česko-polském příhraničním regionu, ministři životního prostředí obou zemí Tomáš Chalupa a Andrzej Kraszewski dnes proto v Praze uzavřeli memorandum o zlepšení ovzduší. Úmyslem je pomoci zejména Moravskoslezskému kraji a Slezskému vojvodství. Ministři se dohodli na výměně všech informací, zmapování znečišťování a společném projektu modernizace průmyslových podniků v České republice i Polsku. Monitorování má podle ministrů ukázat, jak se mění emise v průběhu roku. Dodali, že další plánovaná akce, společný evropský projekt na modernizaci průmyslu, má být připravena tak, aby Češi a Poláci na něj mohli čerpat unijní peníze v roce 2014 v souvislosti s přijetím nového rozpočtového období EU. Zvýšené množství emisí ve vzduchu trápí Slezsko každou zimu. Obyvatelé Moravskoslezského kraje soudí, že podíl na smogu mají i zplodiny z polských průmyslových podniků.

Protesty ze Šluknovského výběžku se v říjnu přesunou do Ústí

Ze Šluknovského výběžku se protestní pochody přesouvají dál do vnitrozemí. Na sobotu 8. října místní svolali shromáždění do Ústí nad Labem. "Podporujeme práva slušných občanů bez rozdílu barvy pleti a přejeme si co nejrychlejší, dlouhodobé řešení problému i na místech, kde situace ještě nevyeskalovala do takových rozměrů, jako ve Šluknovském výběžku," píše se v prohlášení organizátorů. K dnešnímu dni potvrdilo na sociální síti účast na pochodu zhruba 800 lidí.

Tripartita se na zvýšení financí pro dopravu nedohodla

Tripartita se na na svém dnešním jednání na zvýšení financí na dopravu nedohodla. Jednání mimo jiné ovlivnila neúčast ministra dopravy Pavla Dobeše (VV). K financování regionální železniční dopravy by se nově měla ustavit komise složená ze zástupců měst a krajů, která se sejde v říjnu. Zaznělo to na tiskové konferenci po skončení jednání. Financování výstavby dopravní infrastruktury a veřejné dopravy tak zůstane na úrovni, na jaké je načrtnuto ve státním rozpočtu. "Pro nás je to nedostatečné," řekl předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša. Znamenalo by to podle něj, že by se musely vracet finanční prostředky EU a tisíce lidí, kteří pracují na dopravních stavbách, by přišly o pracovní místa.

ČR má největší problémy z EU s převáděním norem vnitřního trhu

Česká republika má v rámci zemí EU největší problémy s přejímáním unijní legislativy týkající se vnitřního trhu do národního práva. Podle zprávy Evropské komise Česko včas nepřevedlo dvě procenta směrnic, což je nejvíc z unie. Před čtyřmi roky se lídři unie dohodli, že limit by měl činit v tomto směru maximálně jedno procento. To nicméně nyní naplňuje podle komise jen jedenáct zemí, zbylých 16 včetně Česka nikoli.

Zahraniční dluh ČR ve druhém čtvrtletí stoupl na 1,78 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka v letošním druhém čtvrtletí vzrostl o 32,2 miliardy korun na 1,782 bilionu Kč a představoval 48,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl zahraniční dluh vyšší o 65,7 miliardy Kč, oznámila Česká národní banka. Zahraniční zadlužení se zvýšilo ve všech sektorech ekonomiky, v nejvyšší míře k němu přispěl růst závazků podnikového sektoru.

Hodnota investic do Česka v pololetí stoupla, vznikne 8000 míst

Hodnota investic, které Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest, se letos zvýšila o 132 procent na 16,3 miliardy korun. Počet investičních projektů mírně klesl na 123 z loňských 125. Investoři se chystají vytvořit téměř 8000 nových pracovních míst. Každý druhý projekt spadá do sektoru informačních technologií a vývoje software. ČTK o tom informoval CzechInvest. Prvních šest měsíců letošního roku potvrdilo trend, že Česká republika je zajímavá především pro investory z oblasti IT a výroby dopravních prostředků, podotkl generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. "Nejvíce projektů, celkem 34, zaznamenal Jihomoravský kraj, který je považován za centrum IT a vývoje softwaru u nás," doplnil. V Jihomoravském kraji by podle něj měl rovněž vzniknout největší počet nových pracovních míst, celkem 1836.

Nejvyšší správní soud vyhrál soutěž o otevřenosti úřadů za verdikt zveřejňovat plat

Nejvyšší správní soud (NSS) letos vyhrál soutěž o nejlepší příklady otevřenosti úřadů. Vítězství mu přineslo jeho květnové rozhodnutí, podle kterého mají úřady povinnost poskytovat informace o platech a odměnách ve veřejné správě. Výsledky soutěže oznámilo pořádající sdružení Otevřená společnost. Správa Národního parku Šumava se letos naopak stala jedním z vítězů soutěže o nejhorší příklady postoje úřadů k poskytování informací. Získala cenu veřejnosti za to, že podle nominace "zneužívá" svůj web a sociální síť Facebook k propagandě ohledně problematiky kůrovce. U poroty získalo hlavní cenu vedení Šestajovic u Prahy, neboť vyloučilo oba opoziční zastupitele za SOS a TOP 09 z takzvaných neveřejných porad zastupitelstva se starostou, aby nevynášeli informace.

Soud nevyhověl žádosti ČS na zrušení tendru na prodej Sazky

Městský soud v Praze nevyhověl žádosti České spořitelny na zrušení tendru na Sazku a odsouhlasil její prodej společné firmě skupin PPF a KKCG. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Společný podnik PPF a KKCG Sázková kancelář ve výběrovém řízení nabídl za Sazku nejvyšší částku 3,81 miliardy Kč. Sázková kancelář má nyní pět měsíců na to, aby získala souhlas antimonopolního úřadu.

ČD podepsaly se Siemensem smlouvu o nákupu Railjetů

České dráhy uzavřely smlouvu se Siemensem o nákupu 16 rychlíkových jednotek Railjet za zhruba pět miliard korun. Zatím chybí podpis rakouských drah ÖBB, které původně vlaky objednaly. Rakouské dráhy podepíšou pravděpodobně v pátek, kdy končí časově omezená nabídka Siemensu. Informaci serveru lidovky.cz potvrdil mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Uzavření smlouvy bude oficiálně oznámeno, až budou podepsáni všichni účastníci, dodal.

Švýcarský soud vydá Tomáše Pitra do Česka

Švýcarsko s konečnou platností vydá uprchlého podnikatele Tomáše Pitra do Česka. Švýcarský nejvyšší federální soud zamítl jeho odvolání proti vydání, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Pitr, který byl pravomocně odsouzen v Česku za daňové delikty, je od loňského července ve Švýcarsku ve vazbě. Podnikatele zadrželi policisté na konci července 2010 ve Svatém Mořici, švýcarské ministerstvo spravedlnosti pak v prosinci povolilo jeho vydání do Česka. Podle dřívějšího vyjádření Palečkové tím úřad dal najevo, že byly splněny podmínky pro vydání - především ta, že trestné činy uvedené v rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práv.

V Moravanech explodoval acetylen, tři lidé byli vážně zraněni

V Moravanech na Brněnsku explodoval dnes ve firemním areálu acetylen. Tři lidé byli vážně zraněni. Jsou popáleni až na padesáti procentech těla. Záchranáři je převezli do popáleninového centra ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová. Trojice dělníků před výbuchem čistila nádobu na vodu, která je součástí stabilního hasícího zařízení ve firmě, a je schopna pojmout až 25 metrů krychlových vody. Při čištění používali acetylen. Právě ten se v uzavřeném prostoru nahromadil a následně explodoval.

Seniorce z Kolínska hrozí vězení za pěstování konopí k léčbě

Pětasedmdesátileté ženě z Kolínska hrozí vězení za pěstování marihuany pro léčebné účely. Kriminalisté na jejím pozemku zajistili 50 rostlin, sdělila ČTK mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Seniorka podle ní pěstovala konopí pro léčebné účely, což je ale také nezákonné. O legalizování marihuany usiluje sdružení Legalizace.cz. Propaguje i léčebné účinky konopí a nabízí zájemcům zdarma semínka k vypěstování rostlin pro vlastní léčbu.

Na veletrh se chystá 1600 firem, o desetinu víc než loni

Na letošní 53. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu přijede do Brna 1600 firem z 25 zemí. Je to o zhruba deset procent více než loni. Podle organizátorů zájem o akci roste, vracejí se i některé společnosti, které v době hospodářské krize nevystavovaly. Veletrh doplní výstavní akce Transport a logistika, přijede 120 vystavovatelů. Veletrh začíná v pondělí a končí v pátek příští týden. Těžiště letošního veletrhu budou tradiční expozice z oblasti strojírenství. Obráběcí a tvářecí technika bude k vidění především v největším pavilonu P, který si v pondělí prohlédne i prezident republiky Václav Klaus.

Projekt za 33 milionů má zlepšit péči o nadané děti

Národní institut dětí a mládeže rozjíždí za 33 milionů korun projekt na péči o nadané žáky PERUN (Péče, rozvoj a uplatnění nadání). V šesti krajích by měla vzniknout centra, která nabídnou vzdělávání učitelům, ale budou také spolupracovat s místními podniky při podpoře těchto žáků. Součástí je i web www.talentovani.cz, kde děti, rodiče i školy najdou přehled všech akcí, kurzů a soutěží pro malé génie. Novinářům to řekl Vojtěch Tutr z institutu dětí a mládeže, který spadá pod ministerstvo školství. Projekt je financován z EU. Odborníci upozorňují, že Česká republika jakožto země bez nerostného bohatství může zůstat konkurenceschopná jen díky vysoce specializované pracovní síle. Podle výsledků mezinárodních průzkumů znalostí TIMSS a PISA se ale malí Češi zhoršují nejrychleji ze všech zemí.

SC&C pro ČT: Třetina studentů chce, aby je zaměstnání bavilo

Třetina středoškolských i vysokoškolských studentů především od svého budoucího zaměstnání očekává, že je bude bavit. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Českou televizi provedla agentura SC&C. Ze vzorku 616 respondentů ze středních a vysokých škol vyslovilo podobné očekávání 36 procent středoškoláků a 32 procent vysokoškoláků. Třetina studentů také podle průzkumu žádá dobré finanční zajištění. Vysokoškolským studentům také na rozdíl od středoškolských záleží na tom, aby ve svém oboru dosáhli něčeho významného. Pouze polovina studentů z obou typů studia považuje výklad ve škole za poutavý. Každý čtvrtý student VŠ považuje větší část učiva za zbytečnou, u středních škol si to myslí téměř 40 procent studentů.

Průzkum: Společný účet na rodinné výdaje má 37 procent domácností

Společný účet, ze kterého jsou hrazeny všechny rodinné výdaje, využívá podle průzkumu Poštovní spořitelny 37 procent českých domácností. Důvodem je především úspora nákladů ve srovnání s vedením více účtů a větší přehled o rodinných financích. Naopak 41 procent domácností upřednostňuje oddělené účty, vyplývá z průzkumu. "Společný účet však předpokládá velmi dobrou komunikaci mezi partnery, důvěru a naprostou otevřenost ve správě rodinných financí," uvedl manažer marketingu Poštovní spořitelny Milan Jursík. Hledání funkčního modelu rodinných financí je přitom podle Jursíka pro vztah zátěžovým obdobím.

Poslední rozloučení s Jiřím Hubačem bude 6. října ve Strašnicích

Poslední rozloučení s dramatikem a scenáristou Jiřím Hubačem, který zemřel 27. září ve věku 82 let, se uskuteční ve čtvrtek 6. října od 14:00 ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to oznámil jeho syn Tomáš. Klasik české televizní inscenace měl na svém kontě řadu divadelních her, seriálů a filmových scénářů. Své psychologicky propracované postavy psal mnohým hercům na tělo. Například Jiřině Jiráskové (Zámek v Čechách), Jiřině Bohdalové (Dům na nebesích, Generálka, Fany), Martinu Dejdarovi (Učitel tance), Vladimíru Menšíkovi (Ikarův pád, Tažní ptáci) či Vlastimilu Brodskému (Babí léto).

Čech urazil cestu z Prahy do Bratislavy na kancelářské židli

Kuriózní dopravní prostředek si na cestu z Prahy do Bratislavy zvolil jednadvacetiletý český student Miroslav Jonáš. Mladík z Pelhřimova urazil trasu dlouhou přes 380 kilometrů za 16 dnů na kolečkové kancelářské židli. Během cesty sedřel šest párů bot a dvě desítky koleček. "Denně jsem projel asi 20 až 30 kilometrů. Všechno jsem si poctivě odmakal, nepodváděl jsem. Buď jsem seděl na stoličce a odrážel se oběma nohama nebo jsem jel jako na koloběžce," popsal student netradiční výlet listu Nový čas. Bláznivý nápad na cestu mezi metropolemi dvou států bývalé federace ovlivnilo jeho studium personalistiky. "Jako budoucího personalistu mě čeká život na kancelářské židli. Chtěl jsem ukázat, že se dá využít i aktivně," svěřil se "židloběžec" deníku Plus jeden deň.

Síť stezek pro koně se na jihu Čech rozšíří o 300 kilometrů

Síť turistických stezek pro jízdu na koni se v jižních Čechách do poloviny listopadu rozroste o 300 nových kilometrů. Náklady na vybudování tras a zřízení 20 odpočinkových stanic činí čtyři miliony korun, řekli dnes na tiskové konferenci zástupci projektu. Jihočeský kraj nabízí nejhustší sítí hipostezek v zemi, nyní bude mít už 800 kilometrů. Hipostezky vedou prakticky napříč celým krajem. Zatím však chybí na Šumavě a v jejím okolí. Správa Národního parku Šumava v minulosti nechtěla koně do oblasti pustit údajně kvůli tomu, že by rušili zvěř.

Ze sportu

České volejbalistky se o překvapení na mistrovství Evropy nepostaraly a skončily ve čtvrtfinále. Svěřenkyně trenéra Jiřího Šillera dnes v Bělehradu podlehly Němkám hladce 0:3 po setech 18:25, 20:25 a 17:25.

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila do semifinále turnaje v Tokiu. Soupeřka wimbledonské vítězky Maria Šarapovová z Ruska musela čtvrtfinálové utkání vzdát za stavu 4:3 v prvním setu kvůli zranění kotníku. Česká jednička změří v boji o finále síly se čtyřkou světového žebříčku Věrou Zvonarevovou, která vyřadila krajanku Marii Kirilenkovou.

Počasí

Bude slunečno s teplotami 21 až 25 stupňů, na horách bude kolem 18ti a Foukat má slabý severovýchodní až východní vítr