Zprávy

0:00
/
0:00

Sazku ve výběrovém řízení získaly společně PPF a KKCG

Loterijní firmu Sazka ve výběrovém řízeni získaly společně skupiny PPF a KKCG. Věřitelský výbor schválil uzavření smlouvy, řekl na tiskové konferenci právník insolvenčního správce Jan Hrazdíra. PPF a KKCG v tendru za Sazku nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun. Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila, mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun a chce řízení napadnout. Výběrové řízení kritizuje i Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru. Česká spořitelna požádala insolvenční soud, aby dal insolvenčnímu správci Cupkovi pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení na prodej společnosti. Důvodem je hrozba zpochybnění platnosti právních úkonů správce při zpeněžení majetku Sazky. ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy dala schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by prý nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern. Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun.

Vláda projedná strategii konkurenceschopnosti, rozvoj bydlení i trestní řád

Vláda na své úterní schůzi projedná novou strategii konkurenceschopnosti České republiky na roky 2012 až 2020, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Materiál má zařadit Česko do dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. V předchozích letech se pozice Česka zhoršovala a loni se na světovém žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra propadlo o pět pozic na 36. místo. Strategie čítá 43 projektů s více než 200 opatřeními. Navrhovaná opatření vycházejí z doporučení mezinárodních institucí i Národní ekonomické rady vlády.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) chce v příštím roce z vlastních prostředků využít o 240 milionů korun více, čímž by jeho rozpočet na podporu bydlení pro rok 2012 dosáhl zhruba 906 milionů korun. Návrh MMR na svém úterním zasedání projedná vláda, letos má fond podle loni schváleného rozpočtu k dispozici 1,3 miliardy korun. Státní fond rozvoje bydlení má od příštího roku podporovat výstavbu nájemního bydlení především formou úvěrů, dosud poskytoval dotace nebo záruky za splácení bankovních úvěrů. Cílem změny je podpořit budování nájemního bydlení pro nízkopříjmové skupiny, jako jsou senioři či osoby se zdravotním postižením.

Vláda v úterý také projedná novelu trestního řádu, podle níž by se státní zástupce mohl dohodnout s obviněným na výši trestu. Norma by podle ministerstva spravedlnosti zrychlila trestní řízení a pomohla přetíženým soudům. Dohodu o vině a trestu totiž mají soudy schvalovat bez nařízení hlavního líčení, proti rozhodnutí pak nemá být možné odvolání. V rámci novely navrhuje úřad také upravit takzvaný institut spolupracujícího obviněného - tedy zločince, který pomůže policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání.

Rychetský: Nechci se zařadit do tlačenice kandidátů na prezidenta

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nyní nechce ohlašovat kandidaturu na prezidenta, ani se k ní vyjadřovat. Nehodlá se prý účastnic "tlačenice" kandidátů na tento úřad. Rychetský to uvedl v tiskovém prohlášení, kterým reagoval na spekulace o svém možném angažmá v prezidentské volbě. "Uchazečů, kteří se sami hlásí o prezidentskou funkci, je již tolik, že je z nich tlačenice. Nehodlám se k nim přidávat a jejich řady rozšiřovat. Ve své ústavní funkci, kterou nyní zastávám, navíc nepovažuji za vhodné takovou kandidaturu ohlašovat nebo se k ní vyjadřovat, anebo se dokonce angažovat v oblasti politiky," uvedl Rychetský v prohlášení, které ČTK poskytla tisková mluvčí Ústavního soudu.

ČSSD: Největším městům mohou příjmy stagnovat, ale ne klesat

Čtyřem největším městům v Česku, jimž kvůli novelizaci zákona hrozí úbytek příjmů z rozpočtového určení daní, by se podle ČSSD mohl stanovit strop těchto příjmů zhruba na současné úrovni. Finanční podíl ostatních sídel by se zvyšoval. Na tiskové konferenci v Jihlavě to řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. O nezvyšování příjmů u těchto velkých měst dříve mluvil i premiér Petr Nečas (ODS). Ministerstvo financí chce podle návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní přesunout pět miliard korun z rozpočtů velkých měst, aby snížilo rozdíl mezi nejchudšími obcemi a nejbohatšími městy ve výnosu sdílených daní na jednoho obyvatele. "Jedním z řešení, se kterým by podle mého názoru byli srozuměni i představitelé velkých měst, by bylo, že by se těchto čtyř měst plánované navýšení netýkalo," řekl Sobotka. Potřebné peníze pro navýšení příjmů ostatních sídel by se podle něj měly najít ve státním rozpočtu. Dodal, že velká města v minulosti ze změn v rozpočtovém učení daní nejvíc profitovala.

ODS chce, aby se vedení TOP 09 distancovalo od výroků Kalouska

Výkonná rada ODS vyzvala vedení TOP 09, aby se distancovalo od neurvalých výroků svého místopředsedy Miroslava Kalouska na adresu politiků ODS. Po jednání širšího vedení ODS to novinářům řekla první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase má politické soupeření mezi ODS a TOP 09 své meze a Kalouska neomlouvá ani jeho únava a podrážděnost. "To usnesení dává jednoznačně najevo, že určité hranice tady byly překročeny a že to považujeme za těžko akceptovatelné z hlediska standardních koaličních vztahů," řekl Nečas. Podle Lidových novin Kalousek označil europoslance ODS Hynka Fajmona a Iva Strejčka za "bezvýznamné" a "zlobou nadané idioty". Předtím Kalouskovi totiž vyčetli, že nejezdí na zasedání ministrů financí EU a často se nechává zastupovat. Kalousek uvedl, že se tak stalo jen jednou; posléze na jejich adresu pronesl nadávky.

Výkonná rada ODS podpořila delší mandát pro Nečasovo vedení

Výkonná rada ODS podpořila návrh krajských lídrů, aby nadcházející kongres prodloužil předsedovi strany Petru Nečasovi a jeho místopředsedům mandát do konce roku 2012. Pokud se kongres bude tímto doporučením řídit, občanští demokraté by nové vedení volili až po krajských volbách v příštím roce. Novinářům to po jednání širšího vedení ODS řekl předseda poslaneckého klubu strany a šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura. Nečasovo vedení zvolili občanští demokraté v červnu 2010, dvouletý mandát by mu tak měl skončit v létě příštího roku. Většina členů širšího vedení ODS se ale chce vrátit k tradičnímu podzimnímu termínu výběru vedení. Posun při volbě Nečasova týmu vyplynul z předčasného odchodu někdejšího šéfa ODS Mirka Topolánka z čela strany. Proti prodloužení mandátu se postavila středočeská ODS. Někdejší šéf poslanců ODS a Nečasův vnitrostranický oponent Petr Tluchoř prodloužení mandátu označil za nedemokratické.

Odbory se dohodly na spolupráci s protireformními iniciativami

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se domluvila na dlouhodobé spolupráci s těmi občanskými iniciativami, se kterými sdílí odpor k politice a reformám koaličního kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Novinářům to po společném jednání zástupců ČMKOS a iniciativ řekli předseda konfederace Jaroslav Zahradil a Jan Májíček z iniciativy ProAlt. Odbory se mimo jiné rozhodly podpořit demonstraci, kterou proti vládním reformám svolal ProAlt na 22. října. Odboráře na ni ale tentokrát svážet nebudou. "Z jednotlivých iniciativ jasně zaznělo 'Ne těmto reformám'," řekl po schůzce Zahradil novinářům, a odbory s nimi proto "velice rychle našly stejnou řeč". Domluvena podle něj byla pravidelná spolupráce, koordinace a společné vyhodnocování jednotlivých kroků. "Předpokládáme, že tato iniciativa může mít docela vážný dopad do myšlení lidí," poznamenal předseda ČMKOS.

CNBC: Česko je uchazečem o titul "Švýcarsko východní Evropy"

Česká republika se podle americké televizní stanice CNBC stává uchazečem o titul "Švýcarsko východní Evropy". Alespoň pro investory, kteří hledají nové bezpečné přístavy poté, co právě Švýcarsko kvůli jejich zájmu stanovilo strop pro posilování franku. Česká republika, která má silnou ekonomiku a stabilní měnu, by je mohla nahradit. "Ekonomický růst v České republice předčí růst mnoha zemí Evropské unie a poměr jejího dluhu vůči hrubému domácímu produktu je jenom 38 procent. A mezinárodní ratingové agentury si zlepšení všimly ve svých výhledech. Na začátku října zemi agentura Standard and Poor's zvýšila hodnocení o dva stupně na AA-, takže je nyní nad několika zeměmi eurozóny včetně Itálie," uvedla stanice zaměřená na ekonomické zpravodajství na své webové stránce.

Klaus podepsal novelu, která má zrychlit vyřízení stížností k NSS

Nejvyšší správní soud (NSS) bude moci nově sám zrušit všechny napadené rozsudky i příslušná správní rozhodnutí. V současnosti může při podání kasační stížnosti NSS správní rozhodnutí zrušit, případ se ale vrací krajskému soudu, který teprve může příslušné správní rozhodnutí přehodnotit. Novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus, má zjednodušit a minimálně o půl roku urychlit řízení u NSS. Tuzemští výrobci elektroniky se nevyhnou označení přesné spotřeby výrobků na energetických štítcích. Zákazník si tak bude moci vybrat ekologicky i ekonomicky šetrnější spotřebič. Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která sjednocuje podobu takzvaných energetických štítků ve všech zemích Evropské unie. Zároveň svým podpisem stvrdil novelu veterinárního zákona, která zlepšuje podmínky pro chovatele a má zvýšit bezpečnost potravin živočišného původu.

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku se v září opět snížila

Celková důvěra v domácí ekonomiku v září opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se proti srpnu snížil o 2,4 bodu, proti loňskému září je souhrnný indikátor důvěry o 4,7 bodu nižší, uvedl Český statistický úřad. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně snížila o 2,7 bodu, důvěra spotřebitelů meziměsíčně klesla o jeden bod. Podle statistiků zůstal souhrnný indikátor důvěry ve srovnání s hodnotami v období hospodářské recese ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009 i nadále vyšší. Důvěra se v září snížila v průmyslu, v obchodě i ve vybraných službách. Ve stavebnictví naopak rostla, i když podle statistiků zůstává nadále nízká. Ve srovnání s loňským zářím je důvěra podnikatelů o 3,2 bodu nižší. "Zajímavostí je, že hodnocení současné ekonomické situace se zlepšilo v průmyslu a stavebnictví. Oproti tomu v obchodě a službách, tedy odvětvích, které jsou blíže spotřebiteli, se hodnocení současné situace snížilo," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko. Dodal, že na zhoršenou důvěru spotřebitelů působí horší ekonomické informace přicházející ze zahraničí.

Dobeš: Dostavba dálnice D11 bude moci začít v příštím roce

Ředitelství silnic a dálnic bude moci příští rok zahájit dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové. Umožní to chystané zvýšení rozpočtu fondu dopravy o čtyři miliardy korun, na kterém se minulý týden dohodla vláda. Po setkání s prezidentem Klausem to novinářům řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Podle svých slov se s prezidentem shodl na tom, že doprava a výstavba dopravní infrastruktury jsou růstový segment a omezení výdajů by se později projevilo výpadkem na příjmové stránce státního rozpočtu.

Novely mají snížit náklady na pozdní zaplacení malých dluhů

Advokáti by měli v budoucnosti dostávat za právní zastoupení v jednoduchých sporech o malou dlužnou částku poloviční odměny než doposud. Lidé by také měli platit menší paušál exekutorovi, pokud uhradí dluh dobrovolně do 15 dnů. Počítají s tím novely vyhlášek o odměnách exekutorů a advokátů, které novinářům představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle advokátů však tyto změny povedou ke zvýhodnění dlužníků, komora se bude snažit přesvědčit ministerstvo, aby svůj plán zvážilo.

Podle ministra v posledních letech výrazně roste počet exekucí. Spory jsou podle něj jednodušší a existuje nepoměr mezi vymáhanou částkou a dluhem. "Ukazuje se, že se jedná o velký byznys s pohledávkami, kdy advokátní kanceláře chrlí často tisíce návrhů na vydání platebního rozkazu," prohlásil Pospíšil s tím, že odměna za takovouto činnost je v současnosti neadekvátní.

Společnost OKD chce prozkoumat zásoby uhlí a plynu v Beskydech

Společnost OKD oznámila záměr prozkoumat zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Chce tak získat informace pro budoucí rozhodování o těžbě. Podle firmy jde o poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. ČTK to sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol. "Abychom mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje, a ne 30 let staré odhady," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus Dieter Beck. Průzkum podle něj nebude mít žádný vliv na život lidí v okolí ani na beskydskou přírodu. Průzkum včetně přípravy a závěrečného vyhodnocení by měl podle Becka trvat zhruba čtyři roky. Zhruba 900 metrů pod zemí OKD vybuduje přibližně 1000 metrů dlouhou průzkumnou chodbu, která bude navazovat na důlní díla vybudovaná v minulosti. Firma neplánuje budování nových staveb ani hloubení jam. Hlušinu bude odvážet na odval Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku.

Na hlavním nádraží našli pyrotechnici atrapu výbušného systému

Policie objevila v mezinárodním rychlíku na pražském hlavním nádraží atrapu nástražného výbušného systému, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Rösslerová. Na podezřelé zavazadlo upozornili cestující vlaku jedoucího z Bělehradu půl hodiny před půlnocí. Zařízení bylo v kabele, k níž se později přihlásila žena. Tvrdila, že ji ve vlaku zapomněla, řekla mluvčí. "Policie našla ve vlaku na toaletách dámskou kabelu, jejíž obsah připomínal nástražný výbušný systém. Pyrotechnik na místě konstatoval, že se jedná o atrapu. Později telefonovala žena, která uvedla, že ji tam zapomněla. Policisté vyslechnou, aby se objasnilo, proč žena takové zařízení měla s sebou," uvedla mluvčí.

Na trať Ostrava - Praha poprvé vyjela konkurence Českých drah

Na hlavní železniční trať spojující Ostravu s Prahou poprvé vyjel spoj konkurující Českým drahám. Souprava RegioJet byla vyprodaná. RegioJet hlásí i další vyprodané spoje. Soukromý železniční dopravce RegioJet patří do skupiny Student Agency. Na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha budou jezdit tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami, nabízí bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje. Kromě RegioJetu chce Českým drahám na frekventované trase Ostrava - Praha konkurovat i společnost Leo Express podnikatele Leoše Novotného. Má v plánu vyjet na trať v prosinci 2012.

Na Forum 2000 mají přijet hlavy státu Gruzie a Kosova

Účast na letošní debatní konferenci Forum 2000 přislíbili mimo jiné gruzínský prezident Michail Saakašvili a prezidentka Kosova Atifete Jahjagová. Jejich další program v české metropoli zatím není jasný a Hrad nezveřejnil ani termín případných setkání. U pracovních návštěv prezidentů je obvyklé například krátké zdvořilostní setkání u hlavy státu Václava Klause. U kosovské prezidentky by to přitom mohl být problém, protože Klaus před lety nesouhlasil a nadále nesouhlasí s vyhlášením jednostranné samostatnosti někdejší provincie Kosova na Srbsku. Odmítá tam také poslat českého diplomata na pozici velvyslance. Hlava státu Kosova dosud Prahu oficiálně nenavštívila. Když Kosovo nezávislost vyhlásilo, česká vláda pak za nějakou dobu nový stát v Evropě uznala. Na výraz svého nesouhlasu tehdy ale Klaus pozval na Hrad srbského velvyslance, aby vládě jeho země vyjádřil svoji podporu.

Černí taxikáři by mohli přijít o vozidlo, navrhuje v novele Praha

Řidiči nabízející službu taxi bez příslušných oprávnění by mohli v budoucnu v případě opakovaného přistižení přijít o vozidlo. Předpokládá to pražská novela zákona o silniční dopravě, která doputovala do sněmovny. Předloha zavádí řadu dalších opatření proti nepoctivým taxikářům, například kauci. Kontroloři by ji mohli chtít od řidičů, u nichž zjistí pochybení. Peníze by sloužily jako záruka zaplacení následně uložené pokuty. Úřady by mohly černým taxikářům zabrat podle novely vozidlo bez ohledu na vlastníka. Rovněž tento postup pokládá pražský magistrát za nástroj, jak získat peníze z dlužných pokut.

Praha má svoji zoo už 80 let

Před 80 lety vznikla v pražské Troji zoologická zahrada, která na 60 hektarech chová zhruba 670 druhů zvířat ve 4400 exemplářích. První návštěvníci prošli branou tehdy ještě rozestavěného areálu 28. září 1931. Po liberecké (založena v roce 1919) a plzeňské (1926) zahradě je trojská zoo třetí nejstarší v ČR. Mezi českými zahradami ale drží primát v návštěvnosti - například loni prošlo jejími branami téměř 1,19 milionu návštěvníků. Čeští patrioti zřídili výbor pro ustavení zoo v roce 1891, řadu let se ale o projektu jen diskutovalo. Shoda nebyla ani na vhodné lokalitě - v úvahu přicházely například Královská obora, ostrov Štvanice nebo zahrada Kinských na Smíchově. Reálné obrysy získaly plány na zřízení pražské zoologické zahrady až po vzniku samostatného Československa. V roce 1922 věnoval pro tento účel velkostatkář Alois Svoboda pozemky v Troji. Největší zásluhu na vybudování zoo ale historici připisují středoškolskému profesorovi Jiřímu Jandovi, který byl od počátku století jedním z hlavních propagátorů jejího vzniku. Od roku 1923 řídil zoolog a ornitolog Janda budování zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. O sedm let později se zoo mohla pochlubit prvním zvířetem - byla jím lvice Šárka darovaná cirkusem Rebernigg.

Historik: Rukopis královédvorský nemusí být falzem, ale opisem

Diskuse o pravosti Rukopisů královédvorského a Rukopisu zelenohorského, připisovaných obrozeneckým osobnostem Václavu Hankovi a Josefu Lindovi popřípadě jejich skupině vůbec, není uzavřena a nejsou vyloučena překvapení. Přesvědčen je o tom znalec problematiky, historik umění Lubomír Sršeň z Národního muzea, který o těchto problémech hovořil na tiskové konferenci Václav Hanka 1791-1861-2011. Mezinárodní konferenci společně připravily Slovanský ústav Akademie věd a Národní muzeum k 220. výročí narození a 150. výročí úmrtí významného českého obrozence, básníka, filologa a organizátora vědeckého života Hanky. Potrvá do 28. září. Je podle Sršně možné uvažovat i o tom, že Královédvorský rukopis může být opisem z doby renesance nebo baroka. V té době nemuselo jít o falzum, ale mohlo se jednat o opis staršího středověkého rukopisu. To by vysvětlovalo nedostatky a chyby rukopisu, kterými argumentují badatelé přesvědčení, že jde o falzum z počátku 19. století. "Je třeba nezavírat oči před dalšími možnostmi a variantami řešení," řekl Sršeň.

Průzkum: 76 procent studentů zajímá duchovno, polovina hledá víru

Tři čtvrtiny studentů se zajímají o duchovno, více než polovina středoškoláků patří v otázkách víry mezi takzvaně hledající. Ukázal to průzkum mezi 7000 studenty, který si v květnu tohoto roku nechala zpracovat Křesťanská akademie mladých (KAM). Církev a chození do kostela je ale podle studentů přežitek, náboženství prý nepřináší štěstí ani svobodu. Česká republika bývá označována jako jedna z nejateističtějších zemí světa. "Přibližně tři čtvrtiny studentů lze zařadit mezi spirituální jedince se zájmem o duchovní a spirituální otázky či neodmítající možnost nemateriálních jevů, jejich postoje však nelze označit jako křesťanskou víru," stojí ve zprávě k výzkumu. Dalších 17 procent lze označit za ateisty a sedm procent za věřící křesťany. Na otázku, jak si představují boha, odpovědělo 45 procent studentů "něco nad námi je, ale nevím, jak to nazvat".

Podařené i zapomenuté vynálezy představuje Národní muzeum

Šikovné i méně praktické vynálezy z techniky, lékařství, chemie, biologie, zemědělství, tiskařství a humanitních věd obsahuje výstava, která bude do konce dubna příštího roku přístupna v nové budově Národního muzea v Praze (NM). Její součástí je například čočkostroj akademika Wichterleho, ornitoptéra, Kaplanova turbína, ruchadlo bratranců Veverkových, Resselův lodní šroub a řada dalších, občas i zapomenutých objevů českých vědců a koumáků. Návštěvníci tu naleznou zajímavé informace z jejich pracovního i soukromého života. Expozice s názvem Vynálezci a vynálezy nabízí osudy dvou desítek osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu. "Nejeden návštěvník může být překvapen, když zjistí, kolik předmětů z běžného života je českého původu," uvedl generální ředitel NM Michal Lukeš.

Ze sportu

České volejbalistky porazily na mistrovství Evropy ve Zrenjaninu Izrael hladce 3:0 po setech 25:11, 25:18 a 25:16 a do play off nejspíš postoupí z druhého místa v konečné tabulce skupiny C. V osmifinále by se tak ve středu utkaly s vítězem zápasu Francie - Ukrajina, který skončí třetí ve skupině A v Bělehradu.

Úspěšná série Barbory Záhlavové-Strýcové skončila po šesti zápasech v Tokiu. Vítězku nedávného turnaje v Québeku vyřadila v japonské metropoli ve druhém kole po výhře 6:4, 6:2 bývalá světová jednička Jelena Jankovičová ze Srbska.

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych se oproti původnímu plánu tento týden nepředstaví na turnaji ATP v Kuala Lumpuru. Desátý hráč světa, jenž měl v malajské metropoli plnit roli nejvýše nasazeného, se odhlásil kvůli přetrvávajícím problémům s ramenem. Berdych klesl ve světovém žebříčku ATP o jednu příčku na desátou pozici. Wimbledonská vítězka Petra Kvitová je v pořadí WTA stále šestá.

Počasí na noc a zítra

Noc bude převážně jasná. Teploty 10 až 6 stupňů. Zítra zpočátku jasno nebo skoro jasno, postupně polojasno. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů.