Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Miroslav Kalousek převzal cenu pro nejlepšího ministra financí regionu

Ministr financí Miroslav Kalousek převzal ve Washingtonu cenu pro nejlepšího ministra financí rozvíjejících se evropských ekonomik. Udělil mu ji mezinárodní časopis Emerging Markets. Kalousek, který ocenění dostal již v roce 2008, je považuje za poctu fiskální politice celé vlády. "Je to samozřejmě ocenění fiskální politiky země, která se nějak chová, rozumné úsporné politiky vlády, která chce za každou cenu konsolidovat veřejné rozpočty," řekl Kalousek novinářům. Emerging Markets ve své tiskové zprávě zdůvodnil své druhé ocenění hlavně přínosem Kalouska k upevnění postavení České republiky na mezinárodní úrovni, například u investorů a na finančních trzích. Časopis také zmínil nedávné zvýšení ratingu České republiky agenturou Standard & Poor's a upozornil, že trendem u mnoha jiných zemí je naopak jeho snižování.

Za rozvíjející se ekonomiky je považováno 31 států střední a východní Evropy, včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části. Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je přínos ministra pro řízení fiskální politiky státu. Kalouska ocenil i první místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podle něj jde o jednu z mála dobrých zmínek o politice v České republice za poslední dobu. "Jde o zprávu, kterou, doufám, nepřehlédnou ratingové agentury a investoři českých dluhopisů," uvedl Hašek. Bohuslav Sobotka /předseda ČSSD/ nopak ocenění Kalouska kritizoval. "Chybná daňová politika ministra Kalouska připravuje každý rok stát o desítky miliard korun, jeho plošné škrty ohrožují bezpečnost občanů, sociální soudržnost společnosti a budoucí konkurenceschopnost země. Dnešní škrty v oblasti dopravy a vzdělání se nám zítra vrátí v podobě pomalejšího růstu a vyšší nezaměstnanosti," uvedl šéf ČSSD.

Ministr Kalousek: V případě hlubší krize budou muset nastat ostré škrty

Pokud by se česká ekonomika v příštím roce kvůli případné celosvětové krizi vyvíjela výrazně hůře, bude podle ministra financí Miroslava Kalouska nutné přijmout kroky na příjmové i výdajové stránce státního rozpočtu. V případě příjmů by podle něj šlo o nepřímé daně, ne o odvody, které nějak zatěžují pracovní místa. V případě výdajů by pak bylo nutné "opustit politiku tupých škrtů a zahájit politiku škrtů velmi ostrých", řekl ministr novinářům ve Washingtonu. Kalousek podotkl, že v současné situaci nelze skutečný vývoj ekonomiky v příštím roce odhadovat. Uvedl ale, že musí počítat se všemi variantami včetně nepříznivých.

Premiér Petr Nečas tento týden uvedl, že vláda zřejmě bude muset snížit odhad růstu ekonomiky na příští rok na 1,5 procenta. Dosud počítala s růstem o 2,5 procenta. Stát kvůli menšímu růstu zřejmě bude mít zhruba o 12 miliard korun menší příjmy, než se odhadovalo. Návrh státního rozpočtu počítá se schodkem 105 miliard korun. Podle Kalouska by případný výpadek příjmů státního rozpočtu o 12 miliard nebyl ničím, s čím by si zodpovědná vláda neporadila.

Nový ekotendr by mohl státu ušetřit desítky miliard, řekl Nečas

Nový tendr na odstranění ekologických zátěží by mohl státu ušetřit desítky miliard korun. Stát by měl zakázku rozdělit na více částí, čímž by se soutěže mohlo zúčastnit více firem a vznikl by tlak na snížení ceny, uvedl v České televizi premiér Petr Nečas (ODS). Do ekologického tendru se přihlásili tři účastníci. Nejlevnější nabídku podala firma Marius Pedersen Engineering, a to 56,8 miliardy korun. Další zájemce Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. "Já jsem vyjadřoval pochybnosti o zakázce dlouhodobě. Poté, co byly zveřejněny cenové nabídky, se mé pochybnosti prohloubily," řekl Nečas. Pemiér preferuje rozdělení sanací do několika částí, které by byly méně finančně náročné. "Mohlo by se přihlásit více uchazečů, než je současný počet tří, a tím by vznikl tlak na cenu dolů," řekl Nečas. Ekotendr kritizuje řada dalších politiků, včetně zástupců koaličních Věcí veřejných i opoziční ČSSD.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit. Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území.

Nečas: Návrh finanční ústavy by měla vláda projednat ještě letos

Vláda by měla projednat do konce roku návrh finanční ústavy, jež by politiky nutila dodržovat rozpočtovou kázeň. Premiér Petr Nečas (ODS) se na ní chce dohodnout i s ČSSD a věří, že ji nejsilnější opoziční strana podpoří. Ve hře je navíc také zřízení Národní rozpočtové rady, která by posuzovala finanční dopady předkládaných zákonů na veřejné finance. Nečas to řekl v České televizi. Finanční ústavy, takzvané dluhové brzdy, jsou podle něho nyní evropským trendem; ve Španělsku ji schválili socialisté s lidovci. "Nemít finanční ústavu je hrubá chyba," řekl ministerský předseda. Zdrženlivý postoj podle něho přehodnotil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nyní se podle Nečase analyzují předlohy evropských zemí. Až bude jasná vládní pozice, začne jednání s ČSSD.

Ústavní zákon, k jehož přijetí je nutná třípětinová většina v obou parlamentních komorách, má podle dřívějších informací definovat rozpočtovou odpovědnost a zavázat každou vládu k politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí. Vláda by sněmovně předkládala zprávu o rozpočtové strategii; pokud by ji poslanci dvakrát zamítli, kabinet by musel požádat o důvěru. Stejný krok by musel udělat, když by se čerpání veřejných financí výrazně odchýlilo od schváleného návrhu.

Premiér Nečas chce zákon o financování stran už před sněmovními volbami

Nový zákon o financování politických stran by měl podle premiéra Petra Nečase (ODS) platit už pro kampaň před následujícími sněmovními volbami, ne až v roce 2015, jak navrhuje ministerstvo vnitra. Nečas v diskusním pořadu České televize souhlasil s názorem, že zákon by mohl platit zhruba od poloviny roku 2013. Doufá ale, že předvolební kampaň tak dlouhá nebude. Když kampaně zkrátíme, ušetříme peníze, podotkl ministerský předseda. Návrh odložit platnost zákona až na další volební období přičítá finančním dopadům na rozpočet. Vnitro v jedné variantě předpokládá roční náklady 18 milionů korun a dalších pět milionů by bylo třeba na rozjezd. Bylo by to v případě, kdyby vznikl nový orgán, který by měl na starosti sledování stranických peněz.

Vláda projednala analýzu vnitra o zprůhlednění financování politických stran a hnutí v červenci. Dokument zmiňuje například povinnost stran zřídit si oddělený transparentní účet pro financování volební kampaně nebo předkládat podrobnější výroční finanční zprávy. O omezení volebních nákladů hovoří opoziční ČSSD a KSČM. Sociální demokraté přišli na jaře s myšlenkou ohraničit náklady na kampaně do sněmovních voleb 80 miliony korun a omezit počet billboardů.

Singer: Řada českých firem je v lepším stavu než v krizovém r.2008

Přestože je současná ekonomická situace ve světě čím dál více srovnávána s krizovým rokem 2008, české podniky jsou na tom lépe než před třemi roky. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer, který se ve Spojených státech zúčastnil zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Současné problémy světových ekonomik lze podle Singera překonat jen za předpokladu rychlé koordinace všech zodpovědných stran. Pro řešení evropských problémů je podle něj klíčové Německo. "Je jediné dostatečně solventní, aby mohlo znamenat nějaký rozdíl," řekl Singer.

CzechInvest chce firemního ombudsmana, podnikatelé to vítají

Agentura CzechInvest plánuje v rámci nové strategie zavedení takzvaného business ombudsmana jako poradce pro firmy, které se setkají s neodůvodněnými byrokratickými překážkami. Zástupci podnikatelů tento plán vítají. "Je jisté, že když si někde bude stěžovat podnikatel a bude řešit svůj konkrétní problém, tak to bude mít menší dopad, než když se za něj postaví agentura CzechInvest," řekl generální ředitel agentury Miroslav Křížek. Ombudsman je přitom pouze pracovní název. "Business ombudsman by neměl být osoba nebo funkce, ale půjde o novou službu," uvedla Štěpánka Filipová z agentury CzechInvest. Realizovat by se měla v celé České republice, tedy i v jednotlivých regionech, a poskytovat by ji měli lidé, kteří v agentuře pracují.

Ombudsman by měl podle materiálů CzechInvestu získat kompetence v několika oblastech. Mohl by mimo jiné posuzovat oprávněnost požadavku institucí na povolovací procesy v oblasti EIA, územního rozhodnutí, stavebního povolení, kolaudačních rozhodnutí či místní hygieny. Také by měl získat pravomoc pro urychlený postup vyřízení vízového povolení, udělovat prodloužení žádosti o investičních podmínkách či posuzovat legislativní změny podnikatelského prostředí. Měl by mít i možnost posoudit, zda finanční úřad nepostihuje nějakou firmu penalizací neoprávněně.

Dny NATO v Mošnově zaznamenaly rekord, přišlo 225.000 lidí

Dohromady 225.000 lidí se přišlo během dvou dnů podívat na Letiště Leoše Janáčka v Mošnově nedaleko Ostravy na Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády ČR. ČTK to řekl mluvčí akce Jaromír Krišica. Rekordní návštěvnost tak překonala loňských 185.000. Jen v sobotu do Mošnova přišlo 140.000 lidí. Dny NATO jsou podle organizátorů největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Nabídly prohlídku vojenských letadel, včetně letounu včasné vzdušné výstrahy AWACS nebo amerického strategického bombardéru B-52, i další vojenské nebo záchranářské techniky. Diváky ale lákaly hlavně atraktivní ukázky, ať už vojenských operací, nebo zásahů záchranářů či bezpečnostních složek. Mezi největší letošní lákadla patřila vystoupení dvou špičkových leteckých akrobatických skupin: lotyšských Baltic Bees a tureckých Turkish Stars, kteří v sobotu vystoupili v české premiéře. Dnů NATO se letos zúčastnilo 18 zemí. Poprvé mohli lidé vidět letectvo Izraele a také zástupce z Norska, Švédska a Turecka. Na celý víkend pořadatelé připravili téměř 15 hodin programu a na 70 ukázek, z toho většinu leteckých.

Výroba solárních elektráren letos vzrostla na čtyřnásobek

Výroba elektřiny v solárních elektrárnách letos za sedm měsíců vzrostla na 1386 gigawatthodin, což je čtyřnásobek proti stejnému období loni. Nejvíce zatím fotovoltaické zdroje letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vyrobily v květnu, a sice 300 gigawatthodin. Nedávné měření regulovaných energetických společností (ČSRES) ale také ukázalo, že nestálý výkon solárních zdrojů má vliv na kvalitu dodávek energie. Prudký nárůst výroby souvisí s tím, že výhodné státní dotace v loňském roce přilákaly do solárního sektoru řadu investorů. Z celkového množství vyrobené elektřiny tvoří solární energie asi tři procenta. Přesto ale nestálý výkon fotovoltaických zdrojů způsobuje určitě problémy při přenosech v síti. Fotovoltaika podle měření často způsobuje zejména změny v jasu žárovek a jiných zařízení s konstantním napětím.

Na Blanensku spadl ultralehký vrtulník; pilot utržil lehké zranění

V Kotvrdovicích na Blanensku se zřítil ultralehký vrtulník. Cestoval v něm pouze šestačtyřicetiletý pilot, který utržil lehké zranění. ČTK to řekl mluvčí policie David Chládek. Nehodu pravděpodobně způsobila technická závada na motoru stroje. Stroj se zřítil při startu. Pilot utrpěl pohmožděniny, s nimiž byl neprodleně převezen do jedné z brněnských nemocnic.

V JAR média spekulují o spojení Krejčíře s vraždou právníka

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř potvrdil, že spolupracoval s jihoafrickým právníkem Ianem Jordaanem, který byl minulý týden zavražděn v Johannesburgu. Jordaan byl advokátem rovněž zavražděného majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona - toho vrah zastřelil loni v květnu. Podle jihoafrického deníku Sunday Times byl Krejčíř po Jacksonově smrti Jordaanovým klientem a jeho prostřednictvím uplatnil pohledávku ve výši 11,5 milionu randů (asi 25 milionů korun), kterou vůči majiteli klubů měl. Sunday Times napsal, že spekulace, jež se po Jordaanově smrti rozvířily, se stále více zaměřují i na Krejčíře. Ten v pátek potvrdil, že se s právníkem znal a dokonce si ho najal, aby po Jacksonově smrti z jeho majetkového vypořádání získal zpět 11,5 milionu randů, které mu prý český podnikatel půjčil. Několik lidí, kteří se pohybují v Krejčířově okolí, bylo v posledních letech zavražděno.

Zemřel přední český dirigent Jiří Stárek

Ve věku 88 let náhle zemřel přední český dirigent a hudební pedagog Jiří Stárek, který patřil mezi žáky Karla Ančerla a Václava Talicha. Spolupracoval s řadou renomovaných orchestrů v zahraničí i v tuzemsku. ČTK informaci o jeho úmrtí potvrdil Šimon Kaňka, ředitel Karlovarského symfonického orchestru, kde Stárek v posledních letech působil jako čestný šéfdirigent. Jiří Stárek v roce 1952 absolvoval obor dirigování na Akademii múzických umění. V letech 1952 až 1953 dirigoval plzeňský rozhlasový orchestr a dalších 15 let Symfonický orchestr Československého rozhlasu. Od roku 1964 byl jeho šéfdirigentem. V roce 1968 emigroval. Poté mimo jiné spolupracoval s různými německými a britskými rozhlasovými orchestry a dalšími hudebními tělesy. Pracoval rovněž v USA a v Norsku, jehož král Olaf mu v 80. letech minulého století dal za úkol vždy dva měsíce na jaře a na podzim pomáhat při vzdělávání všech významných norských orchestrů. Vyučoval i v Německu, kde byl 11 let děkanem Vysoké hudební školy ve Frankfurtu nad Mohanem. Po pádu komunismu pracoval Stárek opět v Česku. V letech 1996 až 1997 byl šéfdirigentem Státní opery Praha.

Rotterdamští symfonikové uzavřeli festival Dvořákova Praha

Vystoupením Rotterdamské filharmonie pod taktovkou jejího kanadského šéfdirigenta Yannicka Nézet-Séguina skončil v Praze festival klasické hudby Dvořákova Praha. Příznačně pro název festivalu zazněla hudba Antonína Dvořáka v podání jednoho z nejuznávanějších violoncellistů doby Nora Trulse Morka, který provedl s rotterdamskými symfoniky skladatelův koncert pro violoncello a orchestr h mol. Plné Rudolfinum tleskalo vstoje. I letos byla předána Cena Antonína Dvořáka. Po houslistovi Josefu Sukovi a klavíristovi Ivanu Moravcovi ji obdržel ještě před festivalem dirigent Jiří Kout.

Fotografie z natáčení filmu Alois Nebel hostí Langhans Galerie

Film Alois Nebel do kin doprovází stejnojmenná výstava fotografií z natáčení. Miroslava Krobota jako jesenického nádražáka a další aktéry a tvůrce filmu na černobílých snímcích zvěčnil Dušan Tománek. Desítky jeho fotografií pořadatelé umístili do prostor Langhans Galerie v Praze, kde budou vystaveny od 29. září, ode dne oficiální premiéry filmu v kinech. ČTK to za pořadatele sdělila Martina Reková. Komiksový zádumčivý výpravčí ze stanice Bílý Potok se tak po osmi letech dočkal nejen filmové, ale i fotografické podoby. Výstava nazvaná jednoduše Alois Nebel ve fotografii představí snímky zachycující atmosféru netradičního natáčení. Film totiž vznikal pomocí technologie rotoskopie, takže herci jej natáčeli se zabílenými obličeji a v něm zvýrazněnými rysy. Teprve až po nasnímání všech scén se jednotlivé záběry překreslily do podoby filmového komiksu. Fotografie tak zachycují místa a situace při natáčení jakoby "neexistujícího" filmu, který byl pouze předlohou pro animátory.

Unikátní podvodní pozorovatelnu ponořili na dno lomu v Mrákově

V Mrákově na Domažlicku potápěči ponořili pod hladinu místního zaplaveného lomu unikátní výcvikovou a kontrolní kabinu. Podvodní pozorovatelna bude sedět na dně v hloubce osmi metrů a bude sloužit pro výcvik potápěčů i pozorování podvodního života, řekl ČTK předseda potápěčského klubu OSAC Plzeň Jaroslav Hudec. Pozorovatelnu tvoří kulovitá kabina o průměru asi 3,5 metru s osmi okénky. Ve vrchní části z ní vede kolmá přístupová potrubní šachta, která měří asi osm metrů a vede nad hladinu. Podobné zařízení v Česku, ale zřejmě i jinde ve světě neexistuje. Pozorovatelna vyšla na zhruba milion korun, dotaci 660.000 Kč poskytlo ministerstvo školství. V lomu budou mít pozorovatelé optimální podmínky, voda zde je čistá a nekalí se ani po deštích.

Hostětínem voněl jablečný mošt i jablečné mouční

Vůně čerstvých jablek a produktů z tohoto druhu ovoce provoněly Hostětín na Uherskohradišťsku. Konají se tam jablečné slavnosti, jejichž cílem je kromě zábavy i podpora místních pěstitelů ovoce, tradičních bělokarpatských odrůd a regionální značky Tradice Bílých Karpat. Dlouhé fronty zájemců se tvořily zejména u jablečných moučníků či čerstvě vylisovaného moštu, řekla ČTK za organizátory Eva Machů z Centra Veronica Hostětín.

Ve Volyni výstava připomíná barvířství a modrotisk

Na tři stovky exponátů mohou vidět lidé na výstavě s názvem Barvířství a modrotisk v Pošumaví, která začala v muzeu ve Volyni na Strakonicku. Návštěvníci například mimo jiné nahlédnou do historie vybraných barvířských dílen v regionu, řekl ČTK ředitel muzea Karel Skalický. Lidé se ve Volyni seznámí s barvením a potiskováním látek nebo s metodickými postupy této zvláštní techniky, pomocí které se zdobil textil. "Na Strakonicku má barvířství a modrotisk velkou tradici, jeho historie sahá až do středověku," řekl Skalický. Poslední umělci, kteří se tomuto řemeslu v regionu věnovali, však zemřeli ve 20. a 30. letech minulého století. "A tím vlastně barvířství a modrotisk u nás skončil. Touto výstavou chceme řemeslo lidem aspoň zase trochu připomenout," uvedl Skalický. Volyňské muzeum nabízí při výstavě hlavně exponáty z dílny Antonína Krofa. Ten byl podle Skalického na začátku 20. století nejvýraznějším umělcem tohoto řemesla na Strakonicku.Výstava Barvířství a modrotisk v Pošumaví potrvá až do září příštího roku.

Den železnice v Děčíně překvapil zájmem lidí, překonal rekord

Historický rekord v počtu diváků překonal Národní den železnice, který letos hostil Děčín. V depu se vystřídalo zhruba 16.900 návštěvníků, řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Bezmála o tisícovku tak překonali dosavadní rekord, který loni zaznamenaly oslavy v Olomouci. Další zájemce přilákala čtveřice mimořádných parních vlaků, které během dne křižovaly sever Čech. V depu se návštěvníkům během dne představilo 16 historických lokomotiv a motorových vozů i další exponáty.

Lodě u Libeňského ostrova naviguje nový maják, jediný na Vltavě

Ostroh Libeňského ostrova na Vltavě mezi Libní a Holešovicemi se ode dneška může pyšnit novou raritou - v podvečer zde byl slavnostně uveden do provozu první funkční maják na řece. Na vlastní náklady jej vybudovali vodní motoristé z Libeňského ostrova. Jejich lodivodi se zde zejména při snížené viditelnosti špatně orientovali, několik lodí tu dokonce narazilo na dno a poškodily se. Nyní je bude bezpečně navádět svým bílým světlem přerušovaně blikajícím po setmění každé dvě vteřiny nový téměř třímetrový červenobíle pruhovaný maják. Na Libeňském ostrově ve dvou klubech kotví přes šest desítek lodí; maják však nebude sloužit jen jejich kapitánům. "Největší přínos podle mě bude mít pro osobní dopravu, pro lodě, které jezdí okolo," mínípředseda Klubu vodních motoristů Libeňský ostrov Roman Kelbich.

V Brně se chystá Týden kávy, zapojí se do něj 80 kaváren

Ochutnat kávové speciality, ale i dozvědět se něco o správné přípravě dobré kávy umožní Týden kávy, který začne v Brně 1. října. Akce, do níž se zapojí 80 brněnských kaváren, má za cíl propagovat Brno jako město kávy a podnítit zájem veřejnosti o kavárenskou kulturu. ČTK to za spolupořadatele ze sdružení Kulturarium sdělila Kateřina Eichlerová. Prezentace různých druhů kávy a jejich správné přípravy včetně kávových ochutnávek se budou konat jak v samotných kavárnách, tak na speciálně vyhrazeném prostoru na terasách mezi Besedním domem a Pražákovým palácem v centru města. Podle Eichlerové se organizátoři rozhodli pořádat akci právě v Brně, protože "koncentrace kaváren v jihomoravské metropoli je i na evropské poměry ojedinělá". Gastro zážitky podle ní doplní v kavárnách i hudební a divadelní představení.

Jihomoravská metropole má podle expertů v kavárenství v rámci Česka výjimečnou historickou roli. První kavárna v prostoru historických českých zemí vznikla v roce 1702, a to právě v Brně. Jejím zřizovatelem byl Turek jménem Achmet. Zlatými časy brněnské kavárenské kultury ale bylo 19. století a později období první republiky. Brno zažívá i v posledních několika letech boom stylových kaváren, které vedle kvalitní kávy a dobrých cen nabízejí stylové prostředí často v originálně architektonicky řešeném interiéru. Někteří odborníci hovoří o renesanci kavárenské kultury v Brně.

Ze sportu:

České volejbalistky vstoupily do mistrovství Evropy v srbském Zrenjaninu hladkým vítězstvím za 80 minut nad Rumunskem 3:0. Pouze první set nabídl vyrovnanou partii, v níž český tým zvládl lépe koncovku a vyhrál 29:27. V dalším průběhu už Rumunsky odpadly a zápas měly zcela ve své režii české reprezentantky.

Plochodrážní jezdec Aleš Dryml získal potřetí za sebou medaili z mistrovství Evropy. Po bronzu z roku 2009 a loňském stříbru dnes ve finálovém závodě šampionátu v ukrajinském Rovnu obsadil třetí místo. Z titulu se radoval Rus Grigorij Laguta, který v dodatkové jízdě porazil Tomasze Gapinského z Polska. Oba získali po 14 bodech, vítěz tří jízd Dryml nasbíral o dva méně.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil na Rallye San Remo čtvrté místo a upevnil si vedení v seriálu Intercontinental rallye challenge. Italskou soutěž, devátý díl šampionátu, vyhrál v dramatickém finiši Belgičan Thierry Neuville, který porazil Andrease Mikkelsena z Norska o 1,5 sekundy. Třetí místo obsadil na asfaltové rallye, jež byla v minulosti součástí mistrovství světa, Francouz Brian Bouffier. Dvě rallye před koncem IRC má Kopecký v čele průběžného pořadí náskok 25 bodů před Neuvillem a Loixem, kterého z boje o vítězství v San Remu vyřadila havárie v jedenáctém měřeném testu.

Počasí

Bude jasno, nejvyšší denní teploty 20 až 24 stupňů Celsia.