Zprávy

0:00
/
0:00

Opozice neprosadila mimořádnou schůzi ke sporným zakázkám

Opozice neprosadila ve sněmovně program mimořádné schůze, na níž se chtěla ČSSD zabývat nákupem vojenských dopravních letounů CASA, zakázkou Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání dluhů nebo zbohatnutím exministra dopravy ODS Aleše Řebíčka. Koaliční poslanci hlasovali až na dvě výjimky proti. Pře mezi opozičními a vládními poslanci se strhla už při déle než dvouhodinové debatě o programu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nazval kabinet Petra Nečase (ODS) "silně zapáchající pozůstatek vlády Mirka Topolánka (ODS)", za níž prý nastal největší rozmach korupce v Česku. Nečas kontroval popisem některých podezřelých privatizačních kauz za vlády sociální demokracie. Sociální demokraté kážou vodu, ale pijí kořalku, protože víno je příliš slabé, zdůraznil premiér. Pro mimořádnou schůzi zvedlo ruku 68 poslanců z řad ČSSD a KSČM a také nezařazení Stanislav Huml a Kristýna Kočí. K přijetí návrhu bylo potřeba 75 hlasů.

Prezident Klaus si umí představit odchod Řecka z eurozóny

Prezident Václav Klaus si umí představit, že Řecko by opustilo euro a že by se tak stalo "poměrně snadno". Hlava českého státu to řekla při rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC, uvedla agentura AFP. "Dokážu si představit, že nějaká země eurozóny odejde z eurozóny. technicky, administrativně je to možné," citovala AFP českého prezidenta, který se prý k Řecku vyjadřoval na okraj Valného shromáždění OSN. Evropě prý v rozhovoru předpověděl dlouhodobou ekonomickou stagnaci, pokud Řecko zůstane v eurozóně. "Nemyslím si, že pro Řecko existuje řešení uvnitř eurozóny...Takže bude trvalá improvizace, trvalé rozpočtové transfery z jedné strany Evropy na druhou," usoudil podle AFP Klaus.

Dobeš: K opravným maturitám nedorazila zhruba čtvrtina studentů

K opravným maturitám nedorazila zhruba čtvrtina studentů z celkového počtu přes 20.000, kteří neuspěli v řádném termínu státních maturit. Novinářům to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle něj se státní maturity osvědčily a není třeba jejich podmínky zmírňovat. "Vím, že 5000 studentů vůbec nepřišlo k opravnému kolu. Jinými slovy pravděpodobně řekli, že na to nejsou připraveni a budou opakovat," uvedl Dobeš. Opravné maturitní písemky skončily ve středu, vysvědčení studenti dostanou v pondělí 26. září. Ti, kteří nebudou úspěšní v současném opravném kole, budou mít podle Dobeše k dispozici ještě další opravné termíny. Kritéria pro úspěšné složení státní maturity se zatím měnit nebudou. "Nechci snižovat laťku. Naopak v budoucnu by se měla spíše zvyšovat," řekl Dobeš s tím, že jen tak mohou být čeští středoškoláci reálnou konkurencí zahraničním studentům a pracovníkům.

Rada vysokých škol odmítá zavedení školného

Rada vysokých škol (RVŠ) odmítla zavedení školného. V zemích, kde bylo zavedeno, prý poté poplatky skokově narůstaly a mladí se čím dál víc zadlužují. Akademici se také obávají, že by školné sloužilo jako náhrada klesajících výdajů státu na vzdělávání. Na mimořádném zasedání rada také kritizovala chystanou novelu zákona o rozpočtových pravidlech, podle níž by prý školy byly ve svém hospodaření podřízeny ministerstvu financí. Se školným se počítá v koaliční smlouvě, mělo by být zavedeno od roku 2013. "Absolventi nejsou schopni půjčky splácet," upozornil na zkušenosti ze zahraničí předseda Studentské komory RVŠ Miroslav Jašurek. V zemích, kde bylo školné zavedeno, se prý navíc podle průzkumu OECD nezvýšila kvalita škol, ty se naopak mnohem více než na vzdělávání soustředí na získávání peněz od studentů. Akademikům také vadí, že jim ministerstvo školství zatím nepředložilo analýzu ohledně dopadů školného.

Armáda řeší budoucnost záloh, navrhuje dvě úrovně jednotek

Armáda řeší budoucnost svých aktivních záloh, kterých je podle velení nedostatek. Jednou z uvažovaných variant je vytvoření dvou úrovní "záložáků". Jedna by byla bojová, kam by patřili bývalí vojáci, účastníci zahraničních misí. Druhou by tvořila teritoriální záloha, v níž by byli dobrovolníci z řad občanů, kteří by byli nasazováni hlavně na území České republiky. Na konferenci věnované aktivním zálohám to řekl zástupce náčelníka generálního štábu generál Miroslav Žižka. Role záloh bude podle něj stoupat i kvůli tomu, že se armáda potýká se sníženým rozpočtem na profesionální vojáky. "V bojové záloze by byli zařazeni bývalí příslušníci současných jednotek. V rámci uzavírání kontraktu s novým vojákem by se podepisovala i klauzule o tom, že po opuštění z armády bude na dobu několika let přiřazen k zálohám, pokud tedy bude k tomu vybrán," vysvětlil Žižka.

Nečas hájil ocenění Mašínů zákonem o protiprávnosti komunismu

Premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek ve sněmovně hájil ocenění bratrů Mašínů citací ze zákona o protiprávnosti komunistického režimu. Norma říká, že režim byl zločinný a odpor občanů proti němu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty. Ministerský předseda reagoval na interpelaci poslance KSČM Stanislava Grospiče, jenž se tázal na důvody ocenění Mašínů vojenským vyznamenáním Zlatá lípa a označil je za vrahy. "Kdyby v únoru 1948 nedošlo ke komunistickému puči, jímž se dostal k moci režim, jenž neváhal vraždit nejlepší osobnosti českého národa jen za jejich lásku k vlasti a oddanost ideálům svobody a demokracie, bratři Mašínové by žádnou odbojovou činnost neprováděli," uvedl Nečas. Za činností odbojové skupiny Mašínů zůstalo několik mrtvých. Grospič připomněl případ příslušníka Sboru národní bezpečnosti Jaroslava Honzátka. Byl spoutaný a omámený zabit, když si skupina chtěla opatřit zbraně. Komunistický poslanec poukazoval na to, že Zlatá lípa se přitom má udělovat za "mimořádný přínos pro rozvoj obrany a bezpečnosti ČR".

Romské hlídky při městské policii v Rumburku nevzniknou

Romské hlídky u městské policie v Rumburku nevzniknou. Město návrh skupiny členů místní menšiny odmítlo, hlídky by neměly žádné pravomoci. Sousedské výpomoci uvědomělých Romů se prý ale nebrání. Město odmítlo i požadavek Romů na nebytové prostory, kde by se mohli věnovat práci s mládeží. Místní by také nic podobného nedostali a navíc bude lepší, když se budou Romové integrovat mezi ostatní, sdělil místostarosta Ladislav Pokorný (ČSSD). S koncepcí romských hlídek přišel čtyřiačtyřicetiletý Jan Demeter, který má prý mezi Romy výrazný respekt. Demeter s přáteli chodí od začátku týdne po městě a snaží se Romy uklidňovat a nabádat je, aby se chovali slušně. Oficiální status od města ale jeho aktivita nedostane. "Vytvoření jejich dobrovolnických hlídek je stejné, jako kdyby si většinová společnost vytvořila domobranu. Lidé nemají brát ochranu zákona a výkon trestů do vlastních rukou," zdůvodnil zamítnutí návrhu ředitel městské policie Miroslav Jeřábek. Snahu Romů o zklidnění situace vítá, raději by je ale viděl jako běžné městské strážníky.

Varnsdorfští přišli vynadat vedení města i na zastupitelstvo

Desetkrát tolik lidí než běžně dorazilo na čvrteční jednání varnsdorfského zastupitelstva. Na jeho prvním zasedání po propuknutí etnických konfliktů se má schválit několik vyhlášek, které mají stabilizovat situaci ve městě. Místo toho ale občané nadávali politikům. Podle nich právě oni mohou za problémy, které město teď s nepřizpůsobivými Romy má. Obvykle chodí na varnsdorfské zastupitelstvo okolo deseti diváků, jich bylo přes 100. A vedení města bylo od začátku pod palbou jejich kritiky. "Měli byste odstoupit. Demonstrovat budeme klidně každý týden, aby ti nahoře věděli, že je tu spousta naštvaných, kteří se chtějí vystěhovat jinam," zněla jedna z výtek nespojeného občana.

Velvyslanec by se měl do Libye vrátit v říjnu, řeší se bezpečnost

Český velvyslanec v Libyi Josef Koutský by se mohl do hlavního města Tripolisu vrátit už v říjnu, řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. V Libyi je už nyní pracovník ministerstva, který hodnotí situaci na místě po bouřlivých událostech posledních týdnů. Řeší přitom mimo jiné i otázku budoucího zabezpečení budovy velvyslanectví a ochrany českých diplomatů. "O přesném termínu jeho návratu zatím nebylo rozhodnuto, nemá koupenou letenku," řekl ČTK Schneider. Velvyslanec Koubský byl zpět do ČR z Libye odvolán letos v únoru, po začátku nepokojů a bojů povstalců s režimem Muammara Kaddáfího. Česká republika 29. srpna uznala povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC), jejíž ozbrojenci mezitím obsadili libyjské hlavní město, za jediného zákonného politického představitele Libye. Do Tripolisu podle informací ČTK nyní kromě jiného materiálu poputuje z Prahy například pancéřované auto. Při znovuotevření českého diplomatického zastoupení budou přítomni i policisté z Útvaru rychlého nasazení (URNA), kteří střeží bezpečnost českých velvyslanectví v několika rizikových zemích. Zda v Libyi zůstanou trvale, bude rozhodnuto později.

Ekologové, obce a odbory chtějí výnosy z povolenek na zateplování

Aliance ekologických organizací, obcí, podnikatelů, odborů a dalších sdružení vyzvala vládu, aby prostředky získané v příštích letech z prodeje emisních povolenek využila na snižování energetické náročnosti budov. Peníze by podle nich měly jít na zateplování domů, výměny oken či na vybavení domů moderními zdroji tepla, jako jsou kotle na biomasu nebo solární kolektory na střechách. Své představy prezentovali na tiskové konferenci. Záměry ministerstva životního prostředí těmto požadavkům odpovídají. "Důkladná izolace budov a využití domácích, čistých zdrojů tepla sníží závislost domácností i veřejných budov na drahém zemním plynu z nestabilních zemí. Česká ekonomika bude méně vystavena výkyvům cen na globálních trzích s fosilními palivy," uvedli zástupci společné iniciativy v otevřeném dopise premiérovi Petru Nečasovi. Energetické firmy v letech 2013 až 2020 získají povolenky v hodnotě asi 150 miliard korun. Zhruba třetinu dostanou bezplatně výměnou za investice do ekologických opatření, zbytek si musí koupit. Část prostředků z prodeje povolenek bude také stát muset investovat do zlepšení životního prostředí, zatím ale objem těchto investic není jasný. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha odhaduje jejich potenciál na 50 až 70 miliard korun.

Železniční odboráři se obávají o České dráhy kvůli škrtům

Železniční odboráři se obávají dopadů současných škrtů v regionální osobní dopravě na budoucí fungování Českých drah. Předseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša ČTK řekl, že v důsledku snížení příspěvků krajům na osobní dopravu dokonce akutně hrozí kolaps železniční regionální dopravy. "A zároveň se tím přiblížila možnost stávky na železnici," dodal Pejša. Podle něho by uvažované snížení rozsahu dopravní obslužnosti, které krajské železniční dopravě hrozí, znamenalo porušení podmínek, za kterých ČD žádaly o příspěvek Evropské unie z regionálních operačních programů, a mohlo by vyústit ve vracení dotací. Ministerstvo financí původně chtělo snížit krajům příspěvek na regionální dopravu o 600 milionů korun, později se však ministři dopravy Pavel Dobeš a financí Miroslav Kalousek dohodli na kompromisním návrhu. Ten spočívá v přidělení 300 milionů Kč do rozpočtu kapitoly ministerstva dopravy, které ministerstvo rovným dílem rozdělí na dálkovou a regionální dopravu. Zbylých 450 milionů Kč by do regionální železniční dopravy měly shodně doplatit kraje, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty.

Úrokové sazby se měnit nebudou, pro ponechání hlasovali všichni členové rady ČNB

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovalo jednomyslně všech sedm členů bankovní rady České národní banky. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Rada ponechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,75 procenta. "Už si neumíme představit jen to, že úrokové sazby musí jít pouze nahoru," řekl Singer. Důvodem rozhodnutí ČNB o ponechání sazeb je fakt, že měnově politická inflace se na celém horizontu prognózy centrální banky pohybuje v blízkosti jejího dvouprocentního inflačního cíle. Celková inflace bude podle Singera následkem zvýšení DPH v příštím roce dočasně mírně nad třemi procenty. Na minulém měnovém zasedání 4. srpna hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny pět členů rady. Pro růst sazeb tehdy hlasovali Eva Zamrazilová a Kamil Janáček.

Ázerbájdžán chce do Česka dodávat dva miliony tun ropy ročně

Od příštího roku Ázerbájdžán plánuje dodávat do České republiky kolem dvou milionů tun ropy ročně. Viceprezident ázerbájdžánské státní ropné společnosti Elšad Nasirov oznámil, že v současné době se dojednávají podrobnosti dodávek, otázky kvality a exportu. Ázerbájdžán chce dodávat ropu do Česka i na Slovensko. Objemy dodávek do těchto zemí nejsou závislé na politických dohodách, podle Nasirova je to čistě komerční záležitost. Šéf ukrajinské společnosti Ukrtransnafta Oleksandr Lazorko oznámil, že Ukrajina může ještě do konce letošního roku zahájit přepravu ázerbájdžánské ropy do české rafinerie v Kralupech nad Vltavou a také na Slovensko a do Polska. Už letos může být do rafinerie dodáno 0,3 milionu run ropy a v příštím roce 1,5 milionu. Ropovody v Česku loni proteklo skoro osm milionů tun suroviny, jejich provozovatel Mero meziročně zvýšil objem přepravené ropy o šest procent. Dodávky ropovodem IKL z Německa vzrostly o zhruba 30 procent na 3,1 milionu tun, naopak dovoz z východu ropovodem Družba klesl o desetinu na 4,5 milionu tun.

Budvar může v Británii používat název Budweiser

Budějovický Budvar uspěl u Soudního dvoru EU ve sporu o používání názvu Budweiser. Konkurenční Anheuser-Busch, s nímž Budvar vede po světě kvůli označením piv četné pře, chtěl Budvaru zakázat používání značky Budweiser v Británii. Podle tribunálu k tomu ale není důvod. Známku Budweiser v Británii mohou používat obě firmy. Jako první o ni požádal Anheuser-Bush, Budvar tak učinil později. Soudy pak rozhodly, že si ji mohou ponechat obě. Soud EU sídlící v Lucemburska uvedl, že britští spotřebitelé jasně vnímají rozdíly mezi pivy obou firem a že není důvod, proč známku Budweiser české společnosti v Británii zakázat.

Pro mladé je internet stále důležitější, pro mnohé tak jako vzduch

Internet a s ním spjaté sociální sítě se stávají fenoménem, bez něhož si zejména mladí lidé nedokážou představit svůj život. Každý třetí univerzitní student či odborník mladší 30 let ho prý považuje za stejně důležitý jako vzduch, vodu, jídlo nebo přístřeší. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cisco, který má ČTK k dispozici. Tvůrci ho vypracovali na vzorku 1400 respondentů ze 14 zemí, například USA, Kanady, Brazílie, Británie, Francie, Německa, Španělska, Japonska a Číny. Více než polovina účastníků průzkumu uvedla, že bez internetu nedokáže žít; tito lidé jej považují za zásadní součást svého života. Za životně důležitou součást každého dne ji považují více než čtyři pětiny respondentů. Pokud by si respondenti měli vybrat mezi autem nebo přístupem k internetu, 64 procent dotázaných by zvolilo druhou variantu.

Po výbuchu a požáru v Liberci zemřela žena, muž utrpěl popáleniny

Budovou v ulici U Šamotky na hranici Liberce a Jablonce nad Nisou ráno otřásl výbuch. Při následném požáru zemřela dvaadvacetiletá žena, její tělo našli hasiči. O tři roky starší muž utrpěl popáleniny. ČTK to řekl ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík. Požár hasiči dopoledne zlikvidovali. Teprve odpoledne mohli místo začít prohledávat policisté, aby určili příčinu neštěstí. Mladé ženě už podle Mackovíka záchranáři nemohli pomoci. Muže, který měl zraněné ruce, nohy a hlavu, letecky přepravili na popáleninové centrum pražské vinohradské nemocnice. Mladík má popáleniny druhého a třetího stupně na třetině těla. "Je ve velkém ohrožení života," řekl mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Nadace Via dala ceny za dárcovství, ocenila dva muže a pět firem

Nadace Via rozdala v Praze ceny za dárcovství. Ocenění Via Bona za filantropii získalo pět firem a tentokrát ne jeden, ale dva jednotlivci. Organizátoři tak chtěli poukázat na trend v českém dárcovství. Darovaná částka od drobných dárců se totiž zas začala zvedat, zatímco od společností dál klesá. Cenu obdrželi Břetislav Tůma a Jaroslav Šturma, z firem pak Vodafone, velkoobchod LAW CZ, společnost LMC, KPMG a Telefónica. "Letošní novinkou je cena za osobní zaujetí - Srdcař roku. Reflektuje vývoj v českém dárcovství. Po dva roky trvajícím poklesu meziročně vzrostl celkový objem soukromých darů v ČR o 2,3 procenta, a to právě díky individuálním dárcům," uvedli zástupci nadace.

Salcburské Mozartovy koule začnou Češi v Plané balit od února

Pravé salcburské Mozartovy koule začnou Češi v Plané na Tachovsku balit od počátku příštího roku. Pokračuje výstavba dvou nových hal, hotové budou do konce roku a na přelomu ledna a února by měla firma nabírat pracovníky, řekla ČTK starostka Plané Martina Němečková. V první fázi by měl provoz potravinářské skupiny Kraft Foods zaměstnat 40 až 80 pracovníků. Podle informací ČTK se původní plán startu výroby posunul z konce loňského roku na příští rok kvůli tomu, že v Rakousku někdo napadl výběrové řízení. Investor, který usiloval o dotaci, proto vypsal nový tendr, a tím se stavba zpozdila zhruba o rok. "Výroba by se měla zahájit hned na počátku roku," uvedla starostka. Investor ještě opravuje původní halu bývalého Keraplastu, kterou také chce využívat.

Do Mošnova přiletěly izraelské letouny, zúčastní se Dnů NATO

Na Dnech NATO a Dnech vzdušných sil Armády ČR, které se 24. a 25. září konají na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy, se poprvé představí izraelské letectvo. Návštěvníci uvidí dva bojové letouny F-15D Baz a transportní stroj C-130 Hercules. ČTK o tom informoval předseda sdružení Jagello 2000, které je jedním z organizátorů akce, Zbyněk Pavlačík. Letouny dorazily do Mošnova. Z bezpečnostních důvodů byla informace o účasti Izraelců až do příletu tajná. "Je to teprve podruhé, co mohou lidé vidět izraelská letadla na českém území. O jejich účast na Dnech NATO jsme usilovali několik let. Letos je to navíc jejich jediné představení v celé Evropě," řekl Pavlačík.

"Plastici" koncertovali v Moskvě, nedaleko sídla KGB

Legendární undergroundová skupina The Plastic People of the Universe, jejíž pronásledování v bývalém Československu podnítilo vznik Charty 77 a disidentského hnutí, si ve středu večer v Moskvě zahrála v klubu nedaleko historického sídla sovětské tajné služby KGB. V Moskvě vystupovali už podruhé. Do hlavního města Ruska se tentokráte dostali hlavně kvůli moskevské premiéře hry britského dramatika českého původu Toma Stopparda Rock'n'Roll, pojednávající o normalizaci v bývalém Československu, kterou ve čtvrtek uvádí divadlo RAMT. Na scéně se objeví i "Plastici", i když bez nástrojů. O den později ve stejném divadle kapela vystoupí na dobročinném koncertu a nakonec zahraje ruským fanouškům v neděli v Nižním Novgorodu.

Knihou desetiletí jsou povídky Jana Balabána Možná že odcházíme

Vítězem knižní ceny Magnesia Litera - Kniha desetiletí se stala povídková sbírka před rokem a půl zesnulého spisovatele Jana Balabána Možná že odcházíme, která v roce 2005 získala Literu za prózu. V kategorii Kniha desetiletí pro děti a mládež triumfoval román Lichožrouti spisovatele Pavla Šruta a ilustrátorky Galiny Miklínové. Novináře o tom na slavnostním vyhlášení v Malém sále Městské knihovny v Praze za pořádající občanské sdružení Litera informoval Pavel Mandys. Pořadatelé oslovili zhruba tři stovky osobností z literární branže - knihkupce, knihovníky, autory, překladatele, pedagogy či publicisty. Nakonec o vítězích rozhodlo celkem 105 platných hlasovacích lístků. Jednou z podmínek pro nominaci bylo, aby titul ve své době zvítězil v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera. Povídkovou sbírku Jana Balabána Možná že odcházíme, pohybující se na hranici autobiografické inspirace a fabulace, vydalo v roce 2004 nakladatelství Host a na knihkupeckých pultech je aktuálně k dostání jako součást autorových spisů ve svazku Povídky. Román Lichožrouti je vítěznou knihou "dětské" kategorie z roku 2009. Knihu i její pokračování Lichožrouti se vracejí vydalo nakladatelství Paseka, autoři již pracují na třetím dílu.

Ze sportu:

Medailově naprázdno vyšli čeští reprezentanti v závodě smíšených štafet, který byl úvodní disciplínou mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě. Kvarteto Veronika Vítková, Veronika Zvařičová, Jaroslav Soukup a Michal Šlesingr obsadilo čtvrté místo se ztrátou téměř minuty a čtvrt na vítězné Rusko.

Český cyklista Roman Kreuziger se po dohodě se svým týmem Astana nezúčastní mistrovství světa v Kodani. Důvodem je zlomenina člunkové kosti v levé ruce, kterou utrpěl při pádu na Tour de France. Kreuziger má na ruce stále dlahu a nechce riskovat obnovení zranění.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se už v příští sezoně nebude na ledových oválech utkávat s Kanaďankou Kristinou Grovesovou. Čtyřnásobná olympijská medailistka a bývalá mistryně světa ukončila ve 34 letech kariéru.

Počasí na noc a pátek:

V noci polojasno, na severu až oblačno a ojediněle slabé přeháňky. A polojasno bude i zítra, během dne se může přechodně zatáhnout. Teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů.