Zprávy

0:00
/
0:00

Podle Nečase situaci na severu Čech zneužívají extremisté

Situaci na severu Čech zneužívají extremistické organizace, řekl premiér Petr Nečas na své návštěvě Rumburku. Právě extremisté podle něj nesou značný díl viny na eskalaci napětí v oblasti. Na zajištění veřejného pořádku slíbil severočeské policii tolik peněz, kolik bude potřeba. Po Nečasově příjezdu od minulého týdne volali místní politici, demonstranti i lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Premiér ale odmítá tvrzení, že jeho nepřítomnost ještě zvyšovala nespokojenost místních. "Zdejší demonstrace nesouvisí s tím, zda jsem přijel či ne. Řada z nich je svolávána a podporována extremistickými organizacemi, které toho zneužívají," řekl novinářům. O několik hodin dříve v Novém Boru dokonce hovořil o "neonacistech". "Přijel jsem sem pracovat, ne dělat mediální show," dodal. Obyvatelé severu Čech v posledním měsíci popustili uzdu dlouhou dobu zadržované nespokojenosti s rostoucí kriminalitou i zvětšující se koncentrací nepřizpůsobivých v oblasti. Rozbuškou se staly dva údajné útoky Romů na bílou většinu. Nejdřív to byl 7. srpna mačetový útok pětice Romů na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o 14 dnů později pak podle policie napadlo asi 20 Romů skupinku místních v Rumburku; vyšetřovatelé útok klasifikovali jako rasistický.

Drábek oznámil vznik stovky míst veřejně prospěšných prací na Šluknovsku

Na Šluknovsku vznikne dalších sto míst veřejně prospěšných prací. O jejich zřízení mohou od nynějška úřad práce požádat starostové obcí v regionu. Opatření by mělo přispět k uklidnění napjaté situace v oblasti. Podle Drábka by stovka míst měla zatím podle žádostí starostů stačit. "Jakmile by kapacita byla vyčerpána, jsme připraveni ještě dál navýšit počet míst," uvedl ministr. Se starosty jednal i o "migraci nepřizpůsobivých". Podle odborníků se dlužníci a neplatiči, kteří se museli nuceně vystěhovat, přesouvají kvůli nižším nájmům a nákladům na venkov a do pohraničí. Tam si ale nepomůžou, protože práci v těchto oblastech nenajdou. Ministr uvedl, že je potřeba podniknout kroky v systému sociálních dávek. Mělo by se prý odlišit, kdo z příjemců má v regionu trvalé bydliště a kdo ne.

Sněmovna by mohla o zrušení stravenek jednat příští týden

Sněmovna by mohla projednávat vládní daňovou reformu již na své nejbližší schůzi, která začne v úterý. V Otázkách Václava Moravce se na tom shodla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) s místopředsedkyní VV Karolínou Peake. Ačkoli vláda již materiál sněmovně předložila, na programu schůze zatím zařazený není. Vláda schválila návrh daňové reformy 24. srpna. Do sněmovny dorazil podle webových stránek až 8. září. Organizační výbor, který rozhodoval o návrhu programu schůze, zasedal o den dříve. Každý poslanec ale může navrhnout rozšíření programu schůze. "Je tedy možné, že tento návrh zákona budeme projednávat už v září," uvedla Němcová. Reforma mimo jiné ruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek, včetně zvýhodnění stravenek. Pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek nechtějí zvednout ruku poslanci Věcí veřejných, výhrady má také ODS. Opoziční ČSSD s daňovou reformou nesouhlasí. "Ten návrh poškodí veřejné rozpočty a rozevírá nůžky mezi způsobem, jakým jsou zdanění samostatní podnikatelé a čtyři miliony zaměstnanců," řekl ČT předseda strany Bohuslav Sobotka.

Lékařská komora kritizuje Hegera, prý neplní memorandum

Česká lékařská komora (ČLK) ostře kritizuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), po jednorázovém navýšení platů lékařů prý neplní závazky stanové v memorandu. Představenstvo komory také odmítlo připravovanou vyhlášku o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotnických služeb, prý ohrozí bezpečnost pacientů. Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek s tím, že vyzývají lékaře, aby bránili svá práva. "Nevytvořil žádné podmínky pro další navýšení platů," upozornil Kubek. Podle memoranda, které letos na jaře zajistilo nemocničním lékařům nárůst platů, by se měly v roce 2012 zvýšit platy lékařů o deset procent, více peněz by měli brát i další pracovníci ve zdravotnictví.

Peake: Vnitro nechce "účinnou lítost", policie by ji uvítala

Ministerstvo vnitra navrhuje vypustit z protikorupční strategie zavedení institutu účinné lítosti. Policie i zástupci nevládních organizací přitom tvrdí, že se jedná o důležitý nástroj boje proti úplatkům. Po zasedání svého poradního sboru to novinářům řekla předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake. Členové poradního sboru nesou nelibě skutečnost, že vláda navrhuje rušení některých bodů své protikorupční strategie, dodala Peake. Vnitro navrhne vládě, aby institut účinné lítosti z protikorupční strategie vypustila. Zůstat má pouze u zpracování analýzy případného zavedení. Vláda vypuštění tohoto opatření zdůvodňuje tak, že pokud by policie pracovala, jak má, nebyla by účinná lítost potřeba. Místopředsedkyně vlády má podle svých slov na účinnou lítost přesně opačný názor. "Je to jeden z instrumentů, které nejen policie, ale i státní zastupitelství pro odhalování korupce potřebuje. A pokud budeme jeden po druhém nezavádět, případně rušit, tak nakonec ty instrumenty nezůstanou žádné," řekla Peake. "Pokud by měla vláda tímto způsobem v naplňováni protikorupční strategie pokračovat, pak by si rozhodně nezasloužila podtitul vláda pro boj s korupcí," dodala šéfka protikorupčního sekce vlády. Po zavedení institutu účinné lítosti podle ní volá nejen policie, ale i nevládní organizace. Pokud bude zavedena, naruší se tím mimo jiné důvěra mezi skupinami organizovaného zločinu, upřesnila Peake.

Odboráři o stávce nerozhodly, musí cítit potřebu veřejnosti

Odbory na jednání zatím o protestech proti vládní podobě reforem, tedy ani o případném konání stávek, nerozhodly. Aby je vyhlásily, musí prý cítit podporu veřejnosti, zatímco nyní jim připadá, "že veřejnost trochu spí", řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. "Budeme se obracet na veřejnost, aby potvrdila to, že s těmito reformami nesouhlasí," řekl Zavadil. Není podle něj možné, aby pouze odbory dokázaly změnit postoj vlády a je potřeba, aby se do toho zapojila veřejnost. "Jestliže skutečně 80 procent lidí nesouhlasí, tak by to měli dát jasně najevo," dodal Zavadil s tím, že jinde než na ulici se nyní protestovat nedá. Určitá rozpolcenost je podle něj znát i v rámci ČMKOS. "Řada zaměstnanců, našich členů v základních organizacích, cítí strach," řekl Zavadil. V mnoha průmyslových svazech je podle něj situace taková, že proti svému zaměstnavateli, se kterým se dohodnou, nechtějí vystupovat. Naopak jsou tam prý svazy, které volají po tvrdších akcích. Jejich množství se přitom podle Zavadila zvětšuje. "My máme 26. září schůzky se sedmi občanskými iniciativami. S nimi chceme probrat další postup," řekl Zavadil. Mezi organizacemi je například ProALT, Národní rada osob se zdravotním postižením, Spojenectví práce a solidarity či Veřejnost proti korupci. "Pokud občanská veřejnost dá jasně najevo, že nesouhlasí s reformami, tak my se tomu do čela postavíme," dodal.

MPO možná vypracuje čtyři scénáře energetické koncepce místo tří

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovává tři možné scénáře aktualizované Státní energetické koncepce a možná vytvoří ještě čtvrtý scénář. Vládě do konce roku předloží komplexní materiál aktualizované koncepce, na jehož základě se česká energetika bude ubírat dál dalších zhruba 50 let. Na Žofínském fóru o energetice to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. K jednotlivým scénářům se Kocourek nechtěl vyjadřovat. "Stále mluvíme o draftech jednotlivých scénářů. Nechci vytvářet dojem, že čísla už jsou pevně daná... čísla pevně daná nejsou a žádný scénář nepreferujeme," uvedl ministr. Podle Kocourka bude nutné při aktualizaci energetické koncepce brát v úvahu vliv jednotlivých energetických zdrojů na hrubý domácí produkt a na tuzemskou konkurenceschopnost. Důležitou roli bude hrát cena vyráběné elektřiny.

EU odmítla Česku proplatit dopravní stavby za 11 mld. Kč

Evropská unie Česku odmítla proplatit dopravní stavby za 11 miliard korun. Způsobily to zejména problémy při zadávacím řízení dálnice D8 přes České středohoří, při stavbě obchvatu Nymburka a u tří vodních staveb, informoval server Aktuálně.cz. Stavby budou muset být hrazeny z národních zdrojů. Ministr dopravy Pavel Dobeš nyní připravuje další dopravní stavby, aby nepoužité peníze utratil. Odpovědnost za nevyčerpané dotace dává úředníkům a politikům, kteří o stavbách rozhodovali. Žádat jejich potrestání ale nebude. Největší stavba D8 nemá podle Evropské komise nárok na dotaci, protože ignorovala požadavek, podle kterého se musí u každé stavby dotované z Bruselu projednat rizika pro životní prostředí. Silniční přeložka kolem Nymburka na dotaci nedosáhne kvůli nejasnostem při zadávání zakázek, uvedlo Aktuálně.cz. Původní vysoutěžená cena 1,032 miliardy se během výstavby zvýšila o 131 milionů korun a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na tyto vícepráce nevypsaly veřejnou soutěž. Mezi vodními stavbami, figuruje především zvedací most v Kolíně, který už dříve stál místo bývalého ředitele Ředitelství vodních cest (ŘVC) Miroslava Šefaru. Zakázka za více než 1,2 miliardy korun byla podle médií nastavena tak, že o ni mohlo usilovat jen sdružení firem Viamont DSP, Eurovia a EDS Holding.

Zájem o stavební spoření klesá, nižší je počet smluv i objem úvěrů

Stavební spořitelny poskytly letos od ledna do konce srpna úvěry za více než 29 miliard korun, což je v meziročním srovnání pokles o 27 procent. Meziročně trvale klesá i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně zvýšení cílových částek. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských stavebních spořitelen. Spořitelny uzavřely do konce srpna zhruba 469.000 nových smluv, zatímco loni za stejné období to bylo přes 531.000 smluv. Počet nově uzavřených smluv vzrostl meziročně pouze Českomoravské stavební spořitelně, ostatním klesl. Zároveň ale všem spořitelnám klesá cílová částka u nových smluv. Celkově tato suma činila ke konci srpna necelých 132 miliard korun, zatímco loni byla přes 170 miliard korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji zvýšit. V případě úvěrů zaznamenala mírný meziroční růst pouze Modrá pyramida. Ostatní spořitelny půjčily v meziročním srovnání méně peněz. Nejvíce objem nových úvěrů klesl Wüstenrot stavební spořitelně.

V červenci v českých hotelech turistů přibylo, čeká se zhoršení

Počet turistů, kteří se v červenci ubytovali v tuzemských hotelech, se ve srovnání s předešlým rokem zvýšil o 12,3 procenta na 947.000 hostů. Pokračoval tak trend dvojciferného meziročního růstu z letošního prvního pololetí. Druhou polovinu roku ale zřejmě negativně ovlivní snížení poptávky kvůli očekávanému zpomalení růstu ekonomiky v zemích, odkud do Česka tradičně jezdí nejvíc turistů. ČTK to řekl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Na rozdíl od jiných evropských zemí se v Česku s nárůstem poptávky po ubytování nezvyšuje cena hotelových pokojů. Podle Beránka se průměrná cena hotelového pokoje v Evropě v červenci meziročně zvýšila o bezmála 14 procent na 148,2 amerického dolaru (téměř 2700 korun). Naproti tomu se průměrná cena hotelového pokoje v Česku v červnu podle poradenské společnosti KPMG meziročně snížila o 16 korun na 1165 Kč, čísla ze červenec nejsou k dispozici.

Distribuce a ČEPS znovu začnou posuzovat připojování fotovoltaik

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS a distribuční společnosti znovu začnou posuzovat žádosti o připojení nových solárních a větrných elektráren do sítě. Přijetí či odmítnutí projektů ale bude závislé na limitu pro bezpečné využití obnovitelných zdrojů v síti pro příští rok. Ten má být zpracován do konce roku 2011. ČTK to po jednání mezi zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) a členy sektoru obnovitelných zdrojů řekl správce ČSRES Luděk Mravinač. Česká fotovoltaická průmyslová asociace závěry schůzky uvítala, ale její šéf Aleš Spáčil zároveň ČTK sdělil, že od jednání čekal více jednoznačné řešení. Před zhruba dvěma roky začal v ČR kvůli výhodným investičním podmínkám prudce růst počet solárních elektráren a distribuční společnosti proto loni zastavily vydávání smluv o připojování nových solárních a větrných elektráren do sítě. Argumentovaly tím, že by tyto zdroje mohly ohrozit bezpečný provoz přenosové soustavy.

Obrana zvažuje právní kroky kvůli zrušené výstavbě v ÚVN

Ministerstvo obrany zvažuje právní kroky vůči svému minulému vedení kvůli zrušenému miliardovému projektu výstavby v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Přestože byl projekt zrušen, přijde ministerstvo o více než 200 milionů z rozpočtu. V době podepsání smlouvy byl ministrem obrany Martin Barták. Podle dřívějších informací médií byl klíčovým mužem, který o uzavření smlouvy na výstavbu nových pavilonů ve vojenské nemocnici usiloval, jeho náměstek Jan Fulík. Stál údajně i za kontroverzním nákupem transportních letadel CASA. "Ministerstvo obrany sledovalo při ukončení projektu PPP jediný cíl. Co nejvíce eliminovat případné škody, které by státu v souvislosti s tímto zbytečným projektem vznikly. Proto jsme zamezili realizaci vysoce nákladného projektu," sdělil ČTK prostřednictvím svého mluvčího ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Knihkupci vyzvali Senát, aby nepřipustil zvýšení DPH na knihy

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vyzval Senát, aby nepřipustil zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na knihy, které navrhla vláda. Svaz připomíná dubnové stanovisko senátního kulturního výboru, který doporučil osvobodit knihy od DPH úplně. Horní komora má o daňové změně rozhodovat od 6. října. Lze očekávat, že zvýšení DPH hlasy opozice odmítne. Vládní koalice ve sněmovně má ale možnost toto veto přehlasovat. Knihkupci v otevřeném dopise, jehož text má ČTK k dispozici, poukazují na to, že poslanci při zářijovém schvalování novely o DPH dali přednost stranické disciplíně. "Nevzali v potaz názor 162.000 voličů, kteří podpořili Výzvu na obranu knih", kterou svaz počátkem roku zorganizoval. Nakladatelé a knihkupci uvádějí, že zvýšení DPH z deseti na 17,5 procenta v roce 2013 by bylo "zásadním omezením produkce českých knih, zejména učebnic a knih odborných se všemi negativními důsledky pro vzdělanost celé společnosti a pro strukturu českého knižního trhu".

Ostravou pochodovalo asi 1000 příznivců Baníku a 70 sparťanů

Ostravou pochodovalo před zápasem 7. kola první fotbalové ligy asi 1000 příznivců Baníku a sedm desítek fandů Sparty. ČTK to řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. "Vlakem přijelo do Ostravy asi sedm desítek příznivců pražského celku. Pěšky se vydali na stadion Bazaly," uvedla mluvčí. Cesta vlakem se podle ní obešla bez závažnějších incidentů. "Kolegové řešili jen několik přestupků. Například neuposlechnutí výzvy," řekla. V centru Ostravy se včera v 17:00 sešli příznivci Baníku, kteří pochodem chtějí protestovat proti stěhování celku na stadion v Ostravě-Vítkovicích. Podle dalších účastníků akce se počet pohyboval okolo 1500 lidí. Situaci sledovalo několik desítek policistů, kteří nemuseli zasahovat. Dění

Český tým odhalil genetickou příčinu vážné Kufsovy choroby

Příčinu závažné Kufsovy choroby se podařilo odhalit výzkumnému týmu z Ústavu dědičných metabolických poruch (ÚDMP) 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. Objevil totiž mutaci genu DNAJC5, která je za tímto dědičným onemocněním mozku. Objev na tiskové konferenci představili jeho autoři. Vzácná Kufsova choroba je závažné dědičné onemocnění mozku, které je nevyléčitelné. Je to porucha metabolismu tuků a bílkovin v mozkových buňkách. Projevuje se až v dospělosti. Stav pacienta se postupně zhoršuje. Objevují se křeče, poruchy hybnosti, paralýza a demence. Nemocný pak zhruba do sedmi let umírá. Podle profesora Milana Elledera z ÚDMP se nemoc nedá u pacientů odhalit, dokud se neprojeví obtíže. Objev genu by tak mohl zatím třeba napovědět, kdo by chorobou mohl v budoucnu onemocnět. Dědičnou informaci v sobě nese deoxyribonukleová kyselina DNA. Tato makromolekula vypadá jako dvojitá šroubovice. Gen je její úsek. Lidský genom jich obsahuje asi 23.000. Tým objevil mutaci u genu DNAJC5, který má vliv na bílkovinu s označením CSPalfa. Tento protein se podílí na správném přenosu chemických signálů mezi neurony v mozku a napomáhá umístění řady dalších bílkovin v těchto mozkových buňkách. Odhalená genová mutace způsobuje, že protein CSPalfa ztrácí svou funkci. To vede k onemocnění.

Při srážce dvou tramvají v Praze zemřel řidič tramvaje

Při srážce dvou tramvají v Plzeňské ulici v Praze zemřel ráno řidič jedné z nich. Ostatním cestujícím se nic nestalo, sdělila mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová. Provoz tramvají je na několik hodin přerušen, na místě je zavedena náhradní autobusová doprava, nehodu vyšetřuje policie. "Nehoda se stala krátce po 06:00. Srazila se tramvaj číslo 14 a 20. Mezi Motolem a Andělem byla nasazena náhradní autobusová doprava. Nehody tramvají si v Praze každoročně vyžádají několik obětí na životech, v drtivé většině případů však jde o neopatrné chodce. Například koncem letošního června přejela tramvaj muže, který na zastávce Hradčanská vstoupil do kolejiště na červenou. Naproti tomu srážky tramvají se smrtelnými následky jsou v Česku výjimečné. Naposledy se taková nehoda stala v dubnu 2008 v Ostravě, kde se na jednokolejné trati střetly dvě soupravy. Nehoda, kterou zavinil jeden z řidičů tramvaje, si vyžádala tři mrtvé a 38 zraněných, z toho 13 těžce.

Policie obvinila exprimátora Liberce kvůli převodům nemovitostí

Protikorupční policie v pátek obvinila tři osoby z bývalého vedení liberecké radnice, mezi nimi exprimátora Jiřího Kittnera (ODS). Podle kriminalistů obvinění převedli prostřednictvím městské společnosti Sportovní areál Ještěd na třetí osoby městské nemovitosti pod jejich tržní hodnotou. Způsobili tím údajně škodu kolem 17,7 milionu korun, informoval ČTK mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Převedení majetku bylo podle kriminalistů předem dohodnuté. Návrhy na majetkoprávní operace obviněné osoby předkládaly zastupitelům města ke schválení za takzvané vyhláškové ceny, tedy za ceny výrazně nižší než tržní, uvedl Ibehej. Před hlasováním zastupitelů pak obvinění údajně návrhy nepravdivě odůvodňovali a zamlčovali podstatné okolnosti. Trestní oznámení podalo občanské sdružení Čmelák, jehož předsedou je v dubnu odvolaný liberecký primátor Jan Korytář ze sdružení Změna pro Liberec. "Šlo hlavně o kšefty s městskými pozemky, které se různě rozprodávaly," řekl Korytář a dodal, že dalšími obviněnými jsou zřejmě bývalý liberecký zastupitel Jiří Zeronik a někdejší primátorův náměstek Pavel Krenk (oba ODS).

Do jezera Medard začne v říjnu po přestávce opět téct voda z Ohře

Společnost Sokolovská uhelná začne v říjnu opět napouštět rekreační jezero Medard vodou z řeky Ohře. Půjde o první větší aktivní napouštění bývalého dolu od zkušebního provozu napájecího systému na přelomu roku. Sokolovská uhelná o tom informovala na svých internetových stránkách. Právě voda z řeky přitom má umožnit rychlý vzestup hladiny Medardu. "Jestli s napouštěním začneme hned počátkem října, nebo o několik dní později, ale závisí především na parametrech Ohře," uvedl vedoucí technolog oddělení Báňského rozvoje společnosti Sokolovská uhelná Jan Hrazdíra. Ohře musí mít nejen dostatečný průtok, ale i kvalitu vody. "Což byl, vedle příprav manipulačního a provozního řádu, také hlavní důvod, proč jsme dosud z Ohře nenapouštěli," doplnil Hrazdíra. Napouštění Medardu potrvá, podle situace, do roku 2013. K lepším podmínkám pro napouštění Medardu z Ohře přispívá nyní také to, že podnik Povodí Ohře snižuje hladinu přehrady Jesenice u Chebu. Voda z Jesenice pak zvedne i průtok na Ohři, řekl ČTK mluvčí povodí Jan Svejkovský.

Iveta Žvaková je první vítězkou Mistrovství ČR v moderní magii

Sedmnáctiletá kouzelnice Iveta Žvaková se stala první ženou, která zvítězila v kategorii jevištní magie na Mistrovství České republiky v moderní magii. Žvaková zaujala odbornou porotu svým kouzelnickým číslem s deštníky. Na mistrovství se představily čtyři desítky tuzemských kouzelníků v šesti veřejně přístupných soutěžních blocích. "Žena ještě nikdy v historii mistrovství nevyhrála a další raritou je, že je takto mladá. Její projev byl velice originální. Rozhodně nebyla předem favoritkou," komentoval Kožíšek vítězství Žvakové. "Celý program mám založený na kouzlení s deštníky. Věnuji se tomu již od sedmi let, kdy mě k tomu přivedl můj otec. Ten také můj program vymýšlí." řekla ČTK Žvaková a dodala, že další akcí, která ji pravděpodobně čeká, je mistrovství Evropy.

Architektonická Cena Petra Parléře míří do Hradce Králové

Cena Petra Parléře letos putuje do Hradce Králové. Autoři z tamní architektonické kanceláře chmelík&partneři v devátém ročníku veřejné urbanisticko-architektonické soutěže zabodovali s návrhem regenerace parteru náměstí v západočeských Klatovech. Za svůj projekt získali zároveň i Cenu ministerstva pro místní rozvoj. ČTK o tom za pořadatele klání informovala Jitka Kynzlová. O Cenu Petra Parléře 2011 - ve prospěch obcí a domoviny se tento rok ucházelo téměř 70 architektů, kteří vypracovali 24 soutěžních návrhů, jak architektonicky a urbanisticky vylepšit devět konkrétních lokací v devíti českých městech - Českých Budějovicích, Jičíně, Klatovech, Mostu, Rousínově, Šumperku, Třeboni, Vodňanech a Zábřehu v Olomouckém kraji.

Režisér Otakar Vávra bude pohřben na Olšanských hřbitovech

Režisér Otakar Vávra, který zemřel minulý týden ve věku 100 let, bude pohřben na pražských Olšanských hřbitovech. ČTK to řekla manželka Jitka Němcová, Bude pohřben vedle svého bratra spisovatele Jaroslava Raimunda Vávry, kterého měl rád, uvedla Němcová. Veřejné rozloučení s legendou české kinematografie nechystá. Nechce oznámit datum ani místo posledního rozloučení.

Ze sportu:

Úvodní den na mistrovství světa v silniční cyklistice v Kodani ovládli Australané. Český aspirant na medaili Jakub Novák skončil jedenáctý. V časovkách triumfovali juniorka Jessica Allenová a Luke Durbridge v kategorii mužů do 23 let. Bronz navíc přidal jejich krajan Michael Hepburn.

Vedení fotbalové Sparty odsouhlasilo uvolnění obránce Tomáše Řepky do Příbrami. Řepka se ještě v úterý musí podle příbramského šéfa Jaroslava Starky dohodnout na podmínkách smlouvy v novém klubu. Starka ČTK řekl, že Příbram by měla sedmatřicetiletého stopera získat na přestup.

Tovární tým Škoda Motorsport nasadí do nadcházející Rallye San Remo nakonec pouze Jana Kopeckého. Do devátého dílu Intercontinental rallye challenge byl přihlášen i Fin Juho Hänninen, vedení mladoboleslavského týmu se však rozhodlo, že loňský šampion evropského seriálu se bude soustředit na starty v mistrovství světa. Kopeckému se tak teoreticky otevřela cesta k triumfu v šampionátu IRC. Český jezdec se drží v čele průběžného pořadí s náskokem sedmnácti bodů na Freddyho Loixe z Belgie, který také startuje s vozem Škoda Fabia S2000 a může pro tým bodovat do hodnocení značek.

Počasí na noc a na úterý:

V noci bude převážně zataženo, na většině území s deštěm, na jihu místy vydatnějším. Teploty 12 až 8 stupňů. Zítra čekejte zataženo s občasným deštěm. Během dne ubývání oblačnosti. Teploměr ukáže 14 až 18 stupňů.