Zprávy

0:00
/
0:00

Sobotka: Šluknovsku by pomohly peníze na vznik pracovních míst

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce po vládě, aby navýšila peníze na aktivní politiku zaměstnanosti. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zhruba 500 milionů ročně, z nichž by města s vyloučenými lokalitami mohla financovat vytváření pracovních míst na takzvané veřejně prospěšné práce (VPP). Lídr parlamentní opozice zároveň kritizoval postup vlády premiéra Petra Nečase při řešení problémů na Šluknovsku. Podle něj je liknavý už od prvního dopisu, který do Prahy poslali starostové ještě předtím, než se etnické problémy v regionu začaly zvyšovat. "Reakce pana Nečase byla byrokratická, kdyby reagoval rychle, možná nemuselo dojít k takové eskalaci napětí," prohlásil Sobotka a vyzval Nečase, aby region také co nejdříve navštívil. Sobotka zároveň prezentoval své návrhy na zklidnění situace. "Kdyby se podařilo o 500 milionů navýšit peníze na aktivní politiku zaměstnanosti, tak si myslím, že by bylo možné v těch kritických lokalitách s vysokou nezaměstnaností uspokojit nároky na veřejně prospěšné práce," řekl ČTK. Podle něj by se část dlouhodobě nezaměstnaných mohlo podařit umístit na tyto práce a situace by se tím zlepšila. Potřebné peníze má vláda získat tím, že nebude snižovat daně, uvedl.

Rozpočet kritizují odbory i zaměstnavatelé, bojí se růstu DPH

Odhad ekonomického růstu ve výši 2,5 procenta, který vláda předpokládá v návrhu státního rozpočtu na příští rok, je nereálný. Mohlo by se přihodit, že stát bude mít nižší příjmy, než vláda předpokládá, a bude muset dodatečně škrtat na výdajové straně. Ve svých připomínkách k návrhu státního rozpočtu to tvrdí zaměstnavatelé. Podobný názor mají i odbory. Obě strany se navíc obávají, že by v důsledku penzijní reformy mohlo v roce 2013 dojít k růstu sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 procent, nikoliv na 17,5 procenta. "Návrh postrádá již dříve avizovaný audit výdajových položek, který by umožnil odůvodněnost struktury snížení výdajů spojených s chodem a obsluhou státu a umožnil podporu ekonomického růstu," píše ve svém stanovisku Svaz průmyslu a dopravy. Svaz dále kritizuje snížení výdajů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ze 68,38 miliardy korun v roce 2011 na 47,18 miliardy v roce příštím. Výrazné snížení kapitálových výdajů fondů podle něj nezajistí dostatečný rozvoj dopravní infrastruktury a bude jednou z bariér konkurenceschopnosti. Zdroje pro navýšení lze prý hledat ve snížení výdajů na obsluhu státního dluhu v důsledku vyššího ratingu ČR, snížením podpory hypotečního úvěrování a racionalizací státní správy. SP ČR také kritizuje omezování výdajů rozpočtu na spolufinancování programů financovaných ze strukturálních fondů EU o 11,5 miliardy korun.

Netanjahu i Nečas jsou proti jednostrannému uznání Palestiny

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po setkání s českým premiérem Petrem Nečasem oznámil, že v na zasedání Valného shromáždění OSN a vysvětlí na něm izraelský názor na úsilí Palestinců o uznání státu. Oba předsedové vlád na tiskové konferenci shodně uvedli, že nepodporují jednostranné kroky, k nimž chystanou palestinskou žádost řadí. Palestinské vedení chce příští pátek v OSN požádat o uznání palestinských autonomních území za stát. Jak Nečas, tak Netanjahu shodně tvrdili, že jedinou cestou k míru je dialog. Premiér Nečas Izrael označil za "jedinou skutečnou demokracii na Blízkém a Středním východě" a klíčového a strategického partnera. Jednoznačně se ale nevyjádřil k otázce, jak bude ČR v OSN v případě rezoluce o Palestině hlasovat. "Mohu pouze konstatovat, že jsme přesvědčeni, že jakýkoli jednostranný krok mírový proces pouze poškodí a my jednostranné kroky nepodporujeme," řekl. Zdůraznil, že ČR zatím nezná ani obsah palestinské žádosti, ani proceduru, o jakou budou Palestinci v OSN usilovat. Řekl ale v tomto kontextu, že Česká republika a Izrael se v mezinárodních institucích vzájemně podporují. Spolu s Nečasem jsou v Jeruzalémě ministři školství Josef Dobeš, obrany Alexandr Vondra a průmyslu Martin Kocourek. Všichni jednali se svými izraelskými protějšky.

Klaus označil Vávru za fenomén českého a československého filmu

Za jeden z fenoménů českého a československého filmu 20. století považuje režiséra Otakara Vávru, který zemřel ve čtvrtek ve věku 100 let, prezident Václav Klaus. Jeho význam pro českou kulturu ocenili také premiér Petr Nečas, ministr kultury Jiří Besser či stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák. "Nepochybuji o tom, že státní vyznamenání, které jsem mu udělil v roce 2004 za jeho celoživotní dílo, bylo naprosto zasloužené. Bude nám moc chybět," uvedl pro ČTK prezident Klaus. Za člověka s fascinujícím osudem, který má za sebou úžasná umělecká díla, označil Vávru premiér Nečas. "Je to člověk, který jako dospělý zažil prezidenta Masaryka i prezidenta Klause. To je přece fantastický osud," podotkl předseda vlády s tím, že přes výhrady, které k režisérovu životu mohou lidé mít, bezpochyby šlo o výraznou osobnost českého uměleckého života.

Názory na Vávrův život a tvorbu jsou rozporuplné. Jeho obhájci v něm vidí otce české a československé filmové školy, který se i do svých nejhorších filmů snažil propašovat ideologicky nonkonformní prvky. Kritici jej naopak odsuzují jako pouhého oportunistu a řemeslně zručného eklektika poplatného režimům.

Zaorálek: Zahraniční politika je chybná a vede ČR do izolace

Česká zahraniční politika je podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka dlouhodobě chybná, nevyvážená a vede ČR do izolace. Zaorálek to řekl na včerejší tiskové konferenci v Lidovém domě, když kritizoval návštěvu premiéra Petra Nečase v Izraeli. Palestinské vedení chce v OSN požádat o uznání palestinských autonomních území. Nečas se sice v Izraeli jednoznačně nevyjádřil k otázce, jak bude ČR v OSN v případě rezoluce o Palestině hlasovat, ale uvedl že jakýkoli jednostranný krok mírový proces pouze poškodí a Česko nepodporuje jednostranné kroky, k nimž chystanou palestinskou žádost řadí. Zaorálek ale považuje už samotnou Nečasovu cestu do Izraele za "nešťastnou a chybnou". Představitel žádné ze zemí Evropské unie by podle něj ve chvíli, kdy se formuje stanovisko Evropské unie k tomuto problému, nenavštívil jednu ze stran sporu.

V pondělí poprvé zasedne sbor pro boj s korupcí Karolíny Peake

V pondělí dopoledne poprvé zasedne poradní sbor předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolíny Peake (VV). Na programu bude mít znovuzavedení institutu účinné lítosti, národní evidenci účtů a problematiku financování politických stran. Ve výboru spolu bude jednat maximálně 15 poradců. Osloveni byli lidé ze státního zastupitelství, z policejních protikorupčních týmů, Transparency International či občanského sdružení zaměřeného na boj s korupcí Oživení. ČTK to řekl ředitel kanceláře místopředsedkyně VV Pavel Kotrba, který se na stavbě týmu podílel. "Chtěli jsme tam mít také lidi z praxe přímo ve vyšetřování korupce, protože mají úplně jiný náhled na věc," řekl ČTK Kotrba. Konečné složení týmu, počet lidí a jejich jména nechtěl ale předjímat. Všichni mu prý ještě nepotvrdili, že se mezi poradce šéfky vládního protikorupčního výboru opravdu připojí. "Máme asi 10 lidí jistých, další zhruba tři zatím váhají," řekl Kotrba.

V4: Krize by neměla ovlivnit vstup balkánských států do EU

Současná dluhová krize by neměla ovlivnit snahu o vstup zemí západního Balkánu do Evropské unie. Shodli se na tom při pražském jednání předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky. V souvislosti s ekonomickou situací vyzvali členské státy unie, aby dodržovaly pravidla vyplývající z přístupových smluv včetně maastrichtských kritérií a lisabonské smlouvy. Integrace západního Balkánu je zásadní pro Maďarsko. "Evropská integrace nebude kompletní, pokud budou na evropské mapě stále bílá místa," řekl předseda maďarského Národního shromáždění László Kövér. Polské předsednictví EU se podle maršálka polského Senátu Bogdana Borusewicze snaží urychlit integraci Chorvatska. Další státy mají také perspektivu, uvedl.

Rakousko chce použít "všechny prostředky" proti českému jádru

Rakousko chce využít "všechny politické a právní prostředky", aby zabránilo výstavbě dalších jaderných elektráren v Česku. Prohlásil to rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. Podle jeho kolegy ministra životního prostředí Nikolause Berlakoviche se Česko "z Fukušimy nijak nepoučilo". Ostrý zásah vlády proti koncepci české energetiky požadovali též zemští politici vládních stran v Dolních Rakousech. "Vyčerpáme z rakouské strany všechny politické a právní prostředky, abychom zabránili plánům na atomovou výstavbu v České republice," prohlásil Spindelegger. "Změna myšlení v energetice musí být celoevropská," dodal.

Starostové budou pochodovat Prahou za vyšší daňové příjmy

Starostové budou příští středu 21. září pochodovat Prahou za přijetí novely o rozpočtovém určení daní, která má zvýšit podíl z daní pro menší města a obce o 13,5 miliardy korun. Schválení novely vázne na odporu čtyř velkých měst, která by měla novela připravit o necelých pět miliard korun. ODS kvůli tomu chce najít jiné řešení. Uspořádání demonstrativního pochodu z náměstí Jana Palacha k sídlu vlády oznámila senátorka Jana Juřenčáková (za STAN) jako místopředsedkyně Spolku pro obnovu venkovu, který akci pořádá spolu se Sdružením místních samospráv.

ÚOHS potvrdil pokutu 1,1 mil. pro Prahu za metropolitní síť

Praha dostala od antimonopolního úřadu pokutu 1,1 milionu korun za chyby v tendru na zajištění provozu metropolitní sítě. Úřad také magistrátu uložil zákaz plnění smlouvy se společností T-Systems, kterou Praha vybrala. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Ten nyní potvrdil dřívější verdikt svých podřízených, rozhodnutí je už pravomocné. "O situaci pochopitelně víme. Vše je v řešení u právníků. Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat," řekl ČTK mediální zástupce T-Systems Jan Řezáč. Úřad vyhověl stížnosti telekomunikačního operátora GTS Czech, který tendr napadl. T-Systems zakázku získal v létě loňského roku v jednacím řízení bez uveřejnění za necelých 200 milionů korun.

Do Varnsdorfu v sobotu opět přijedou radikálové z DSSS

Další střety mezi policií a demonstrujícími proti Romům hrozí v sobotu ve Varnsdorfu. Na už řádně ohlášený pochod místních občanů se totiž ve čtvrtek ohlásili i příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a podle policejního odhadu jich může být i přes 100. Jejich zatím jediná oficiální návštěva města skončila minulý týden zatím nejtvrdším střetem s policií. A i tentokrát slibuje policie přísná opatření. Nasadit chce zatím minimálně 300 mužů, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Původně měl být sobotní mítink jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, ke střetům s policií při nich ale nedocházelo.

VV: Miliardová likvidace vrtů na Hodonínsku je podezřelá

Věci veřejné považují miliardovou zakázku na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku za podezřelou a předraženou. Podaly proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Novinářům to řekl předseda strany Radek John. Zakázku na konci loňského roku schválila vláda. Tři vítěze tří tendrů na sanaci ekologických škod u řeky Moravy na Břeclavsku a Hodonínsku, kde prý nebyly v minulosti dostatečně zlikvidovány sondy po těžbě ropy a zemního plynu, vybralo ministerstvo financí. Místopředseda VV pro korupci Tomáš Jarolím je přesvědčen, že zakázka je poznamenána korupcí. Do plánu na likvidaci ekologických škod bylo zahrnuto tolik vrtů, že kdyby všechny byly ropné, byla by na tom ČR lépe než ropná velmoc Kuvajt, uvedl Jarolím. "Vzhledem k tomu, že ve většině starých sond, které se mají za velké peníze sanovat, podle odborníků nikdy ropa nebyla a není, stát zbytečně vyhazuje miliardy korun," dodal předseda VV John. VV chtějí, aby se případem zabýval i předseda vlády Petr Nečas (ODS). Celková cena tří posledních zakázek je 3,9 miliardy korun.

Mezi adepty na antibyrokratickou cenu jsou Stoiber a Jančura

Předseda Skupiny pro snižování byrokratické zátěže Evropské komise Edmund Stoiber nebo majitel společnosti Student Agency Radim Jančura patří mezi dvě desítky letošních nominovaných na antibyrokratickou cenu, kterou uděluje pravicové nevládní sdružení eStat.cz. Cena se má předávat 11. listopadu tradičně v Senátu. Na dotaz ČTK to uvedla Iva Řežábková z kanceláře europoslance ODS a předsedy sdružení Edvarda Kožušníka. Mezi další kandidáty patří tradičně senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera, který se řadí mezi nesmiřitelné kritiky byrokracie od komunální úrovně po evropskou, podobně jako další navržený Miroslav Macek, někdejší místopředseda ODS a bývalý poradce prezidenta Václava Klause, který se stal v roce 2006 prvním držitelem ocenění.

Letiště Karlovy Vary zvýšilo v létě počet odbavených cestujících

Mezinárodní letiště Karlovy Vary, jehož vlastníkem je Karlovarský kraj, odbavilo letos v červenci a v srpnu 18.750 cestujících. Oproti stejnému období loňského roku to bylo o 4476 pasažérů víc. Výsledky považuje letiště za úspěch vzhledem k tomu, že dříve v létě obvykle výkony klesaly kvůli nižšímu počtu příletů lázeňských hostů. Objem přepraveného zboží a pošty letos dosáhl v prázdninových měsících celkem 33.060 kilogramů, uvedl Zábranský. Tyto výkony nelze podle něj srovnat s předchozím rokem, protože zboží a poštu začalo letiště přepravovat až od letoška, poznamenal. "Letiště se na poskytování této služby muselo připravit nejenom po technické stránce," podotkl Zábranský. V červenci začala v areálu letiště první etapa rozšíření odbavovací plochy. Přestože léto kvůli nepřízni počasí výstavbě příliš nepřálo, pokračuje podle harmonogramu.

V sobotu se do Česka vrátí šest turistů zraněných v Řecku

V sobotu ráno se do Česka letecky vrátí šest turistů zraněných při tragické nehodě autobusu v severním Řecku. Dalších pět jich dál zůstává v péči lékařů. Klienty ostravské cestovní kanceláře Nikolas Tours do vlasti přepraví charterový let. ČTK to potvrdil majitel kanceláře Nikolas Mumulos. Celkem se z dovolené předčasně vrátí deset lidí. "Jde o skupinu šesti zraněných a čtyř jejich příbuzných. Všichni budou odškodněni za zkrácení pobytu," uvedl Mumulos. Letadlo přistane na mezinárodním letišti v Mošnově na Novojičínsku v sobotu ráno v 08:40. "Spojem do Řecka poletí dvě dcery dvou vážněji zraněných klientů," doplnil. O způsobu návratu do Česka v případě zbývajících zraněných ještě není rozhodnuto. "Musíme počkat na vývoj jejich zdravotního stavu. Vše záleží na lékařích. Všichni jsou ale pojištěni a jejich návrat bude řešit letecky asistenční služba," řekl.

I v ČR začal Evropský týden mobility, zapojí se na 60 obcí

Radnice více než šesti desítek českých a moravských měst se během příštích šesti dnů zapojí do kampaně Evropský týden mobility. Tématem desátého ročníku, který vyvrcholí ve čtvrtek 22. září Evropským dnem bez aut, je alternativní doprava, tedy prezentace výhod používání udržitelných forem dopravy, jako jsou pěší chůze, kolo, ale i tramvaj, autobus či vlak. Města připravila besedy, výstavy, řada z nich na několik hodin omezí provoz v centrech. V hlavním městě bude soustředěn hlavní program do soboty, kdy se na pro automobilovou dopravu uzavřeném Smetanově nábřeží budou lidé moc seznámit s novými elektrovozidly. Připraven je i další bohatý program včetně hudebních vystoupení.

Film Alois Nebel se chystá do českých kin od 29. září

Samotářský Alois Nebel se po festivalech v Benátkách a Torontu již brzy představí i tuzemským divákům. Před oficiálním uvedením filmu do českých kin 29. září jej čeká ještě slavnostní předpremiéra, která se bude konat o devět dnů dříve v kině Pohoda v Jeseníku. Právě zde totiž film, jehož tvůrci jako první v Česku využili animační technologie rotoskopie, částečně vznikal. Přestože film Alois Nebel odkazuje k nedávné české historii, která může být pro zahraniční diváky prakticky neznámá, jsou tvůrci s jeho prvními krůčky za hranicemi spokojeni. "Máme již francouzského distributora, zároveň bude snímek uveden v koprodukčních zemích, což je Slovensko, Německo a jednáme také s Polskem," řekl producent filmu Pavel Strnad na tiskové konferenci v Praze. Film o samotářském výpravčím, kterého pronásleduje ponurá minulost sudetského pohraničí a jenž nachází uklidnění jen v předčítání jízdních řádů, vznikl na motivy stejnojmenné komiksové trilogie Alois Nebel (Bílý potok, Hlavní nádraží, Zlaté hory).

Dva zubry z pražské zoo chovatelé vypustili v Polsku do přírody

Dva zubry z pražské zoologické zahrady, kteří mají žít volně, vypustili dopoledne chovatelé v národním parku Bieszczady (Bukovské vrchy) na jihovýchodě Polska do přírody. Dvouletý samec Prokop a stejně stará samice Princezna už brzy posílí tamní zubří stádo. ČTK to sdělila mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová. Zubr evropský byl v přírodě vyhuben zhruba před sto lety. Přežil jen díky umělému odchovu. Do polských Bukovských vrchů se tato zvířata vrátila v 60. letech minulého století. Nyní tam žije asi 300 zubrů.

V Mělníku probíhají třídenní oslavy vína, zájem návštěvníků je po zahájení malý

V Mělníku začalo tradiční Mělnické vinobraní. Stejně jako loni se muselo přesunout z historického centra města, které se rekonstruuje, do okolních ulic. Na hlavní scéně na náměstí Karla IV. oznámili začátek oslav Mělničtí trubači. Zahájení vinobraní sledovalo asi jen 150 lidí, v ulicích bylo zatím velmi málo návštěvníků. Oslavy vína jsou na vinobraní v Mělníku zejména ve znamení ochutnávání burčáku. Jen na náměstí Karla IV. je k prodeji burčák nejméně od 20 vinařů. Dva decilitry bílého burčáku stojí letos 20 korun, půllitr pak 35 korun a 1,5 litru burčáku přijde na 100 korun. "Vypít burčáku by se mělo tolik, kolik máme krve. Chce to ale rozložit do více dní," řekl při zahájení Jiří Čábelka z Cechu vinařů.

Ze sportu:

České tenisty už dělí jen jedna výhra od udržení ve Světové skupině Davisova poháru. Tomáš Berdych porazil Victora Crivoie 6:3, 6:3 a 7:6, i když zápas dohrával v křečích. Spolu s předchozím třísetovým triumfem Radka Štěpánka nad Adrianem Ungurem tak poslal Čechy v Rumunsku do vedení 2:0 na zápasy. Třetí bod mohou svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila přidat v Bukurešti v sobotní čtyřhře, do které jsou nahlášeni Lukáš Rosol s Janem Hájkem.

Tisíce lidí se v pátek přišly v Jindřichově Hradci rozloučit s hokejovým reprezentantem Janem Markem, který zahynul 7. září při havárii letadla týmu Jaroslavle. Před bílou rakví se každý z lidí na chvíli zastavil a většinou položil na postavec květinu nebo kytici. S věncem dorazili i Markovi spoluhráči. "Byli jsme si navzájem na svatbě, to, co se stalo, je hrozná věc," řekl bývalý útočník Janků, jenž s Markem před lety nastupoval v Třinci. Pohřby Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka se ve Zlíně a v Havlíčkově Brodě konaly v předchozích dnech.

Útok na svůj patnáctý titul v 19. ročníku ohlásili před víkendovým startem extraligy florbalisté mistrovského Tatranu Střešovice, kteří mají za cíl i obhájit triumf v domácím poháru a také uspět na říjnovém Poháru mistrů v Mladé Boleslavi. V domácí soutěži, kde se místo finálové série bude hrát nově jediné superfinále, může ale Tatran čekat tuhý boj s Vítkovicemi, Chodovem, FBC Ostrava nebo Mladou Boleslaví, které mají také myšlenky na nejvyšší umístění.

Český útočník Kamil Kreps se zapsal dvakrát mezi střelce Astany v utkání KHL s Omskem, který si však z kazašské metropole odvezl vítězství 5:4 po samostatných nájezdech. Gólem k výhře týmu českého trenéra Rostislava Čady pomohl nejlepší střelec minulé sezony Roman Červenka.

Sobotní počasí

V noci z pátku na sobotu bude jasno až polojasno, teploty klesnou na 11 až 7 stupňů. V sobotu čekáme oblačno až polojasno, teploty vystoupají na 21 až 25 stupňů.