Zprávy

0:00
/
0:00

Novým generálním ředitelem ČEZu zvolilo představenstvo Daniela Beneše

Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva energetické společnosti ČEZ je Daniel Beneš. Zvolilo ho představenstvo ČEZ. Dosud ve firmě působil jako výkonný ředitel. Ve funkci nahradí Martina Romana, který na svou žádost post generálního ředitele opustil a stal se předsedou dozorčí rady ČEZ. Martin Roman skončil ve funkci generálního ředitele a předsedy představenstva energetické společnosti ČEZ. Podal rezignaci a dozorčí rada společnosti ji přijala. Roman působil v pozici předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti ČEZ od roku 2004. Majoritní podíl v ČEZu vlastní stát. Ten ve firmě drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Firma v letošním 1. pololetí vykázala zisk před zdaněním 31,67 miliardy korun a výnosy 103,55 miliardy korun.

Tripartita se rozešla bez výsledku, odbory požadují mimořádnou schůzi

Tripartita která jednala o návrhu rozpočtu na příští rok, se ve čvrtek rozešla bez výsledku. Vládní strana nebyla usnášeníschopná. Odbory a zaměstnavatelé požadují mimořádné jednání tripartity. Důvodem přerušení byla nevolnost ministra financí Miroslava Kalouska Za vládu se jednání kromě Kalouska zúčastnili už jen ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a ministr dopravy Pavel Dobeš. "To, že se někteří ministři nemohli zúčastnit jednání, souvisí s tím, že premiér a někteří ministři jsou na zahraniční pracovní cestě," řekl Drábek na otázku, zda vláda jednání nepodcenila. Svolání náhradní schůze je podle něj v kompetenci premiéra. Na jednání podle informací ČTK dosud zněly výtky odborů k návrhu. Ty jsou proti rozpočtu naladěny velmi kriticky. Mimo jiné kritizují, že příjmová a výdajová stránka rozpočtu je založena na působení zákonů, které dosud nebyly schváleny v parlament. Státní rozpočet tak podle nich počítá s příjmy, které nebyly schválené, což vyvolává nátlak vlády na poslance. Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1,084 bilionu a výdajích 1,189 bilionu korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou.

Nečas v památníku obětem holocaustu viděl protest proti Bátorovi

Památku šesti milionů obětí holocaustu uctil český premiér Petr Nečas při své návštěvě památníku Jad vašem v Jeruzalémě. Předseda české vlády ale také, stejně jako ministr školství Josef Dobeš, prošel okolo skupinky demonstrantů, která přímo v památníku protestovala proti tomu, že na ministerstvu školství je zaměstnán kontroverzní úředník Ladislav Bátora. "Nevíme, jak je možné, že má pan ministr školství poradce a podřízeného, který chválí antisemitské knihy a je aktivní v podobných organizacích," řekla ČTK jedna z protestujících Nataša Dudinská. Ona a její tři kolegyně, které s transparenty na českou delegaci čekaly při východu z hlavní expozice, prý doufaly, že právě na výstavě věnované vražedným následkům antisemitských myšlenek a slov si ministr školství uvědomí nevhodnost svého angažmá. "Nepomáhá to ničemu. Jen atmosféře, která v ČR v určitých kruzích vládne, nesnášenlivé, antiromské, antisemitské atmosféře," dodala Dudinská.

Zmocněnkyně by ráda koordinovala pomoc ministerstev na Šluknovsku

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se chystá oslovit některé ministry kvůli situaci na Šluknovsku. Činnost jednotlivých resortů na severu Čech by ráda koordinovala. Podle ní by bylo ideální, kdyby začala fungovat pracovní skupina ze zástupců ministerstev práce, školství, vnitra, policie a případně i dalších institucí. O její vznik by se zmocněnkyně ráda pokusila. Na severu Čech je situace napjatá už delší dobu. Počátkem srpna ji vyhrotil údajný útok pětice Romů s mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily. Konaly se demonstrace a protestní pochody. Situace využívají pravicoví extremisté. Podle Šimůnkové se v regionu nyní střídá "jedna delegace za druhou".

Sobotka: Politici se musí shodnout v řešení situace na Šluknovsku

Vláda a opozice by měly nalézt shodu na konkrétních řešeních situace na Šluknovsku, kde trvá zvýšené napětí mezi starousedlíky a nově přistěhovanými Romy. Na tiskové konferenci to řekl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Prioritou je podle něj nesnižovat rozpočet na policii v oblastech se zvýšenou kriminalitou a vyčlenit dostatek finančních prostředků na veřejně prospěšné práce pro nezaměstnané. Následovat mají legislativní kroky, dodal Sobotka. Vládní strany v uplynulých dnech připravily několik návrhů na řešení situace v severních Čechách.

Stát by měl mít pozemky pro D11 u Hradce Králové do dvou měsíců

Pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 do Hradec Králové by měl stát od farmářky Ludmily Havránkové získat do dvou měsíců. V příštím roce by na nich mohl začít archeologický průzkum. Hradeckému hejtmanovi Lubomíru Francovi (ČSSD) to na středeční schůzce řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV), informovalo ČTK hradecké hejtmanství. Farmářka smlouvu o prodeji pozemků podepsala v červnu. "Dohoda s majitelkou potřebných pozemků pro dostavbu dálnice k Hradci platí a nyní je na tahu Pozemkový fond," uvedl hejtman. Dostavbu D11 podle něj považuje za prioritu kraj i ministerstvo dopravy. "Dostavba ke krajskému městu otevírá další reálnou možnost stavět (D11) dál k Jaroměři," uvedl hejtman.

Postiženým se nelíbí zdravotnická reforma a zdanění hazardu

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) je proti zvýšení poplatku za hospitalizaci a rozdělení zdravotní péče na standard a nadstandard. Kritizuje také plán na zdanění hazardu. Výtky rady se týkají rovněž sociální reformy; podle ní výrazně klesnou příjmy rodin, které pečují o postižené děti. Uvádí to prohlášení republikového shromáždění NRZP. Zvýšení poplatku v nemocnici o 40 na 100 korun za den a rozdělení péče přináší zdravotnická reforma. Podle předsedy NRZP Václava Krásy bude za hranicí sociální únosnosti. Zdravotně postižení podporují ústavní stížnost; hodlá ji podat ČSSD. V případě rozdělení péče se zdravotně postižení lidé obávají toho, že ta, kterou potřebují, může být pokládána za nadstandardní. Předloha, která nyní čeká na stanovisko prezidenta, podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska obsah a rozsah péče neomezí. "Nejedná se o vytvoření dvojkolejného systému zdravotní péče," řekl delegátům. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chtěl podle Noska hrazení poplatku v nemocnici časově omezit, s myšlenkou ale neuspěl.

Poslankyně Drastichová dostala za manipulaci s hlasováním pokutu 10.000 korun

Sněmovní mandátový a imunitní výbor potrestal poslankyni VV Janu Drastichovou pokutou 10.000 korun za to, že při hlasování ve sněmovně vytáhla z hlasovacího zařízení karty svých nepřítomných kolegů. Výbor dospěl k závěru, že nešlo o trestný čin, ale o urážku poslanců. Novinářům to řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) a poslankyně Drastichová. Rozhodnutí je konečné; Drastichová se proti němu nebude odvolávat ke sněmovnímu plénu. "Shodli jsme se na tom, že není možné ponechat tuto věc bez trestu," uvedl Tejc, který navrhoval postih vyšší, a to jeden celý poslanecký plat. Tejc je prý ale rád, že se výbor shodl na tom, že postup Drastichové byl porušením zákona a sankci udělil.

Pilotní emise dluhopisů pro občany bude vydána 11. listopadu

Pilotní emisi státních dluhopisů pro občany vydá ministerstvo financí 11. listopadu. Objednávky bude přijímat od 3. října do 1. listopadu. Koupit dluhopisy budou moci občané na pobočkách ČSOB, České spořitelny a Komerční banky. MF nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let. Dluhopis bude mít hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo tak chce občanům nabídnout stejně výhodnou investiční příležitost, jakou mají velké finanční skupiny a banky. "Jedním z cílů je také spojit hospodaření státu s majetkem občanů, což zvýší tlak na odpovědné chování politiků," uvedl ministr. MF chce podle něj dlouhodobě zvýšit podíl domácností na držbě státního dluhu na úroveň běžnou ve vyspělém světě, tedy kolem 10 procent.

CzechInvest: České inovace podpoří dotace 3,5 miliardy korun

České firmy mohou na své inovace získat až 3,5 miliardy korun z programu Inovace-Inovační projekt, jehož čtvrtou výzvu prodloužilo ministerstvo průmyslu a obchodu. O peníze, které firmám pomůžou vyrábět a zavádět na trh výsledky originálního výzkumu a vývoje, budou moci podnikatelé agenturu CzechInvest požádat od listopadu. ČTK to sdělila mluvčí agentury CzechInvest Štěpánka Filipová. Ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko uvedl, že až 50 milionů korun a v některých regionech i 100 milionů korun mohou podnikatelé získat na nákup strojů, zařízení, hardwaru, softwaru, ale i nehmotný majetek, jako jsou například práva k užívání duševního vlastnictví. "Projekty musí využívat výsledky výzkumu a vývoje. Podporu tedy nezískají projekty prosté obměny výrobního zařízení bez prokázané návaznosti na vývojové aktivity," podotkl generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek. CzechInvest v rámci čtvrté výzvy programu Inovace - Inovační projekt přijal 597 registračních žádostí o dotaci. Od vyhlášení první výzvy si žadatelé rozdělili více než 2,6 miliardy korun.

Ceny v průmyslu v srpnu zrychlily růst na 5,7 procenta

Ceny průmyslových výrobců v Česku v srpnu zrychlily meziroční tempo růstu na 5,7 procenta z červencových 5,4 procenta. Proti červenci ceny v průmyslu klesly o desetinu procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 16,4 procenta po červencovém zvýšení o 23,6 procenta. Ceny stavebních prací byly dle odhadů meziročně nižší o 0,6 procenta, stejně jako v červenci. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly vyšší o 0,9 procenta po červencovém růstu o procento.

ČSÚ: Počet sebevražd loni vzrostl na 1502, přesto je nízký

Dobrovolný odchod ze života loni zvolilo 1502 občanů České republiky, to je o 48 víc než v roce 2009. Počet sebevražd tak sice loni rostl již třetím rokem po sobě, přesto jsou současná léta obdobím nízkého počtu sebevražd. Jejich počet v letech 2006 až 2010 je menší než kdykoli předtím. Novinářům to řekl Vladimír Polášek z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu. Sebevraždu v tuzemsku mnohem častěji volí muži: na jednu ženu, která si vzala život, připadlo v posledních pěti letech téměř pět mužů. Sebevražednost až na některé výjimky roste s věkem, nejvyšší je u mužů nad 85 let.

Turistika v Česku se zotavuje pomaleji, než je světový průměr

Česká republika loni zaostávala za světovým průměrem v nárůstu počtu zahraničních turistů. V žebříčku turisticky nejnavštěvovanějších zemí v roce 2010 se tak její pozice mírně zhoršila a nevešla se do první třicítky, řekl ČTK mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Podle Českého statistického úřadu v loňském roce do Česka přijelo o pět procent více turistů než v roce 2009. Celosvětový průměr růstu návštěv ale vystoupal na 6,6 procenta. "Není žádné umění, dosáhnout nárůstu po krizi," řekl Okamura. Slušný výsledek pro Českou republiku by podle něj musel překročit zmíněných 6,6 procenta. Pro srovnání Okamura uvedl Rakousko, které loni navštívilo 22 milionů turistů a mezi nejčastějšími turistickými destinacemi zaujalo jedenáctou příčku. Do podobně velkého Česka naproti tomu v loňském roce přijelo 6,3 milionu hostů.

Sociální problémy Šluknovska snižují i ceny nemovitostí

Sociální a rasové bouře na severu Čech mají dopad i na ceny nemovitostí. Podle majitele jedné ze severočeských realitních kanceláří Milana Vršeckého je patrný pokles cen rekreačních chalup na Šluknovsku. Etnické nepokoje mohou situaci dál zhoršit, soudí další lidé z branže. Ještě před několika lety byly nemovitosti v oblasti Lužických hor v kurzu, hlavně na rekreační bydlení. Největší zájem byl o takzvané podstávkové domy, tedy poloroubené stavby, v nichž se mísí tradice českých a lužických roubenek a vyskytují se prakticky jen v této oblasti. "Teď jsou ale ceny zdejších krásných poloroubených domů v naprosté většině pod jeden milion korun. Také byty tu lze zakoupit za velice nízké ceny," uvedl Vršecký.

Živly letos způsobily škody za stovky milionů, o řád míň než loni

Letošní rok je z hlediska živelních škod zatím mnohem klidnější než rok 2010. Zatímco loni pojišťovny evidovaly následkem rozmarů počasí desetitisíce pojistných událostí za miliardy korun, letos jsou to tisíce živelních škod za stovky milionů korun. Letos řádí především vichřice, blesky a přívalové deště, loni to byly povodně, kroupy a tíha sněhu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. "Letošní rok se s tím loňským pokud jde o živelní události naštěstí vůbec nedá srovnávat. Loni jsme prakticky celý rok pracovali v kalamitním režimu a když to velmi zjednoduším, tak se letos pohybujeme vždy o řád níže," řekl ČTK mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Zima byla letos podstatně mírnější a na rozdíl od loňských ničivých záplav a povodní většího územního rozsahu je podle něj pro letošní léto typický vyšší počet lokálních letních bouřek s doprovodnými jevy jako jsou blesky, vichřice, lokální záplavy a krupobití.

Návrh na legalizaci konopí jako léku má být hotov do konce roku

V Praze se poprvé sešla komise odborníků z řad lékařů, farmaceutů, zástupců ministerstva zdravotnictví, ministerstva spravedlnosti, ale také policie a expertů na drogy. Jejím cílem je definovat podmínky, za jakých bude v ČR možné používat konopí pro léčebné a výzkumné účely. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila počítá komise s výsledky v dohledné době, poslanci a ministři by návrhy změn zákonů měli dostat do konce roku. Práci skupiny zaštítil premiér Petr Nečas (ODS) a podporuje ji sněmovna. Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel. Na jeho podporu vznikla i petice.

Za napadení strážníka dostal aktivista Bok podmíněný trest

Za napadení příslušníka pražské městské policie uložil Obvodní soud pro Prahu 8 aktivistovi a šéfovi spolku Šalamoun Johnu Bokovi pětiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Bok se podle trestního senátu dopustil násilí proti úřední osobě. Incident se odehrál loni v květnu v pražském Karlíně. Bok obvinění odmítá a tvrdí, že strážník naopak napadl jeho, když se zastal Romů. Rozsudek je nepravomocný, obě strany proti němu podaly odvolání.

V Brně otevřeli Národní tkáňové centrum

V Brně slavnostně otevřeli Národní tkáňové centrum, které ukládá tkáňové a buněčné transplantáty. Centrum bude jediným pracovištěm svého druhu v Česku. Má dodávat nemocnicím v celé republice "umělé" cévní protézy, chrupavky či buněčné kožní štěpy pro tkáňovou terapii. K přípravě tkání využije nanomateriálů, buněk pacientů a postupů genového inženýrství. Instituce má mít asi 55 zaměstnanců, některé provozy již pár týdnů fungují. Investice do jejího vzniku v nově postavené budově byla 420 milionů korun. Centrum bude suplovat a rozšiřovat fungování necelé desítky různě specializovaných tkáňových bank, které doposud v Česku fungovaly. Nahradí z větší části i fungování tkáňové banky ve Fakultní nemocnici Brno. Motivem pro vznik centra byl nový zákon o tkáních a buňkách z roku 2009, který zpřísnil nakládání s transplantáty.

Stav zraněných Čechů při nehodě v Řecku je stabilizovaný

Po středeční havárii českého turistického autobusu na severu Řecka bylo ve čtvrtek ráno podle českého konzulátu stále 11 lidí v péči lékařů. Vážněji zraněni zůstávají údajně dva lidé, jedna žena a jeden muž, zatímco ostatní byli zraněni jen lehce. Zdravotní stav všech je podle lékařů stabilizovaný a vyvíjí se dobře, sdělil český konzul v Řecku Jaroslav Zajíc. Při nehodě zahynuli ve středu tři čeští občané. V autobusu cestovalo 21 lidí. O všechny přeživší se starají na místě zástupci české cestovní kanceláře Nikolas Tours, která pobyt v Řecku organizovala, poznamenal konzul. Příčina nehody se podle něj teprve vyšetřuje. Do českého autobusu, který se s turisty vracel z výletu, narazil z dosud neznámých příčin vůz, ve kterém jely dvě ženy. Jaroslav Zajíc to uvedl s odvoláním na řidiče autobusu.

Evropský týden mobility se zaměří na alternativy jízdy autem

Na problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou upozorní od pátku i v Česku celoevropská kampaň Evropský týden mobility. Do projektu je zapojeno víc než 30 států, v České republice se ho účastní zhruba šedesát měst a obcí. Tématem desátého ročníku je alternativní doprava, tedy prezentace výhod používání udržitelných forem dopravy, jako jsou pěší chůze, kolo, ale i tramvaj, autobus či vlak. "Podporujeme projekty, které nejsou hurá akcí a veřejnost do ničeho netlačí, proto si Evropský týden mobility, kdy se obce samy zapojují a vymýšlí svůj program, zaslouží naši pozornost. Města sama by měla umět nabídnout obyvatelům takové alternativy, aby rozhodnutí nechat svoje auto doma bylo pro lidi výhodné a dostatečně pohodlné, aby bylo logickým vyústěním jejich možností dopravy," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Umělci se rozloučili s textařem Pavlem Vrbou

Desítky umělců se přišly rozloučit s populárním textařem a básníkem Pavlem Vrbou, který zemřel 7. září ve věku 73 let. Ve zcela zaplněné Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze Vrbově manželce Marii kondolovali například Lucie Bílá, Helena Vondráčková, členové skupiny Olympic, Marta Kubišová, Petra Janů, Marta Jandová, bratři Jan a Petr Spálení, Marie Rottrová nebo Michal David. Pavel Vrba spolupracoval v průběhu svého života s řadou alternativních i popových autorů. Na počátku 60. let vystupoval s amatérskou rockovou skupinou Sputnici a začal psát texty. Na dráhu profesionálního textaře ve svobodném povolání se rodák z Brna vydal už v polovině 60. let minulého století, kdy opustil zaměstnání konstruktéra ve výzkumném ústavu. Jednou z jeho prvních písní vydaných na desce byl hit tehdy začínající Heleny Vondráčkové nazvaný Mám ráda cestu lesní.

Pražský hrad hostí práce nadějných světových sklářů

Laureátem Ceny Stanislava Libenského pro mladého skláře se letos stal Jiří Růžička z Technické univerzity v Liberci. Odborná porota tak v konkurenci více než 30 finalistů ocenila jeho inovativní variaci na tradiční luxfery. Vítězný objekt i díla dalších uchazečů jsou od 16. září do 31. října prezentovány v galerijních prostorách Císařské konírny na Pražském hradě. Letošního, v pořadí už třetího ročníku mezinárodní soutěže se zúčastnilo více než 50 absolventů světových uměleckých a sklářských škol z Česka, Polska, Maďarska, Německa, Turecka, Velké Británie, Spojených států a Japonska. Mnozí z nich se při vypracovávání svých diplomových či bakalářských prací inspirovali přírodními materiály, předměty denní potřeby, ale i vlastními futuristickými vizemi. V prosklených prostorách galerie tak je například instalován skleněný záchod, včetně záchodové štětky se štětinami ze skla, skleněné granáty, objekty připomínající strukturu hub nebo strohé designové objekty se světelnými aplikacemi roztodivných barev a tvarů. Použity byly takřka všechny známé techniky zpracování skla, někteří z adeptů využili i možností videoprojekce.

V Německu byla oceněna výstava českého fotografa Staňka

Drážďanská výstava českého fotografa Ondřeje Staňka nazvaná Nedomazlenky získala jednu z letošních kulturních cen Německé evangelické církve (EKD). Expozice byla součástí loňských Dnů německé a české kultury, které saská metropole hostí každý rok na podzim. Pořadatelé výstavy ocenění převezmou v sobotu v Berlíně, oznámila EKD. Zastřešující organizace všech protestantských církví v Německu udělovala svou kulturní cenu Grenzgänger (pendler) podruhé. Letos vybrala tři projekty, které podle ní výjimečným způsobem propojily církev a umění. Výstava Staňkových fotografií dostala druhou cenu. Ukazuje studentky dívčí střední katolické školy v Praze, které trpí tělesným nebo lehčím mentálním postižením, případně mají sociální a výchovné problémy. Podle EKD tato kolekce snímků "dokázala udělat navenek viditelným vnitřní svět těchto žákyň". Kromě Drážďan byly Nedomazlenky loni k vidění také v ambitu kláštera františkánů v Praze.

Ze sportu:

Mladoboleslavský útočník Marek Kulič si kvůli vyloučení v utkání první fotbalové ligy proti Liberci nezahraje v nejbližších dvou ligových zápasech. Rozhodla o tom na svém zasedání disciplinární komise FAČR.

Vítkovický kanonýr Viktor Ujčík je neproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem mezi aktivními hráči hokejové extraligy před startem její nové sezony. Devětatřicetiletý trojnásobný mistr světa si v 869 zápasech připsal 741 bodů za 381 branek a 360 asistencí.

Počasí na pátek:

V noci bude jasno nebo skoro jasno. Ochladí se na 7 až 3 stupně, ojediněle mohou být přízemní mrazíky. Zítra čekáme slunečno s teplotami 18 až 22 stupňů.