Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda přerušila diskusi o rozpočtu na příští rok

Vláda včera přerušila diskusi o návrhu státního rozpočtu na rok 2012. K diskusi nad rozpočtem by se měla vláda vrátit za týden, návrh zákona musí schválit do konce září. Návrh rozpočtu, připravený ministerstvem financí, počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1084 miliard a výdajích 1189 miliard korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Některým ministrům, například zástupcům Věcí veřejných Josefu Dobešovi z ministerstva školství a Pavlu Dobešovi z ministerstva dopravy, se ale velikost jejich kapitol nelíbí a žádají od ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) další peníze. Ministři za VV už dali najevo, že za určitých okolností by rozpočet ve vládě podpořit nemuseli. Kalousek však trvá na udržení výše rozpočtového schodku, případné změny ve prospěch některých rozpočtových kapitol se tedy promítnou do snížení kapitol jiných.

Nová bezpečnostní strategie zdůrazňuje energetickou bezpečnost

Vláda schválila Bezpečnostní strategii ČR, informoval novináře po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS). Materiál podle něj navazuje na dosavadní českou zahraniční a bezpečnostní politiku. Nově prý akcentuje zejména otázky bezpečnosti energetické infrastruktury. Vedle principů vnitřní bezpečnosti, vnější bezpečnosti a obranné politiky se nová bezpečnostní strategie zabývá i některými oblastmi, které byly před šesti či sedmi lety zdůrazňovány méně, podotkl předseda vlády. "Například se velmi důsledně zabývá energetickou bezpečností. Vedle diverzifikace zdrojů i přepravních tras, také (bezpečností) příslušné energetické infrastruktury tady u nás, to znamená ropovodů, plynovodů, ale také výroby elektrické energie v čele s jadernými elektrárnami," řekl Nečas. vládou schválený dokument aktualizuje bezpečnostní strategii, přijatou v roce 2003. Klíčový význam má podle nynější verze z hlediska zajištění bezpečnosti české republiky politická a hospodářská stabilita Evropské unie. Bezpečnostní politika ČR se podle strategie řídí nejen specifickými zájmy, ale také solidaritou se spojenci v NATO a EU.

Vláda schválila přípravu nového systému pro sledování peněz z EU

Vláda schválila přípravu nového monitorovacího systému, který bude od roku 2014 zajišťovat přísun peněz z evropských fondů do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj bylo v minulých letech kvůli současnému monitorovacímu systému terčem kritiky. Úřad totiž uzavřel v roce 2001 smlouvu o provozu systému v rozporu s tehdy platným zákonem o zadávání veřejných zakázek. Náklady na vybudování nového monitorovacího systému tehdejší šéf MMR odhadl na 740 milionů korun. Setrvat u tehdejšího systému státní kasu stálo 158,8 milionu korun.

Vláda schválila novelu zákona o vojácích z povolání

Novelu zákona o vojácích z povolání, která mimo jiné ruší příspěvky vojákům na přestěhování, schválila ve čtvrtek vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Zrušením příspěvku plánuje ministerstvo obrany každoročně ušetřit okolo 12,5 milionu korun. Novela také mimo jiné navrhuje, aby vojáci, kteří armádu opustí dříve než po dvou letech, dopláceli část nákladů na používanou výstroj a nabízí i další úsporná opatření. O předloze nyní rozhodne parlament. Novela také právně zakotvuje povinnost resortu zajistit vojákům v armádních zahraničních operacích přiměřený kontakt s blízkými, například elektronickou poštou a podobně. Norma by podle představ ministerstva obrany měla začít platit už od počátku příštího roku. Navržená úprava má nově stanovit, že voják je povinen ve vojenských objektech ve službě i mimo ni nepít alkohol a neužívat drogy. Kouření bude povoleno jen ve vyhrazených prostorách. Vojáci budou navíc povinni se na rozkaz nadřízeného podrobit testu na přítomnost alkoholu či návykových látek. Důvodová zpráva ministerstva obrany k novele upozornila na to, že příspěvek při přestěhování plnil svou úlohu v době před zavedením přídavku na bydlení. Protože ten kompenzuje i zvýšené výdaje vojáků spojené s přestěhováním do nového místa výkonu služby, je možné příspěvek na stěhování zrušit.

Nečas bude jednat se Svazem obcí o Šluknovsku a financích

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) se sejde s vedením Svazu měst a obcí. Jednat s ním bude o napjaté situaci na Šluknovsku nebo financování obcí. Schůze se spolu s Nečasem zúčastní ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a ministr kultury Jiří Besser. ČTK to sdělil mluvčí Úřadu vlády Jakub Štádler. Na severu Čech panuje napjatá situace mezi částí místních Romů a ostatními obyvateli. Dochází ke rvačkám i demonstracím. Nečas před časem rozhodl o vyslání policejních posil do Šluknovského výběžku. V nedělní televizní debatě pak uvedl, že na místě zůstanou, dokud to bude nutné k zajištění bezpečnosti a pořádku. Podle opozice vláda svou politikou situaci v severních Čechách zhoršuje. Podle Nečase se problémy na Šluknovsku či jinde nedají vyřešit v krátké době. Premiér zdůraznil, že řešení stojí na třech pilířích - na vazbě mezi vyplácením sociálních dávek a posíláním dětí do školy, na vazbě dávek na prospěšnou práci pro obec a na stejných pravidlech pro všechny.

Plat učitelů bez požadované kvalifikace se asi letos nezvýší

Učitelům bez požadované kvalifikace se mzda pravděpodobně letos nezvýší. Přilepšení jim měla přinést poslanecká novela zákona o pedagogických pracovnících. Sněmovní školský výbor ale její projednávání odložil. Oběma normami by se měl zabývat zhruba za dva měsíce, tedy až v listopadu. Cílem zákona je narovnat platové podmínky pro takzvané kvalifikované a nekvalifikované učitele. Zatímco kvalifikovaným se od ledna zvýšil plat, nekvalifikovaní, kteří vyučují na jiném stupni, než pro který mají vzdělání, zůstali "na svém". Podle spoluautorky novely Vlasty Bohdalové (ČSSD) se to týkalo i učitelek pro první stupeň základní školy, které pracovaly v mateřské školce, nebo učitelů angličtiny pro druhý stupeň, který tento cizí jazyk vyučují na prvním stupni základní školy. Pokud by byla novela schválena, byli by absolventi magisterských programů považováni za kvalifikované, i když budou pracovat na jiném stupni vzdělávání. Podobnou úpravu obsahuje podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) i vládní předloha, která ale bude obsáhlejší.

Lesy ČR od příštího roku zpřísní kontrolu těžby dříví

Státní podnik Lesy ČR od příštího roku ještě více zpřísní kontrolu těžby dříví, aby zabránil nelegální těžbě a ztrátám. Lesy ČR na konci srpna zahájily druhé kolo obřího tendru na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012. V soutěži jsou všechny významné firmy českého lesnictví. Už nynější systém kontroly byl podle Sýkory posilněn a je funkční. Například letos v květnu byla zjištěna neoprávněná těžba dříví a těžařská firma vykázala nesprávné údaje o množství dříví, což snížilo jeho cenu v neprospěch Lesů ČR. Ministrovi Ivanu Fuksovi vadí, že se zatím nepodařilo prosadit zákaz noční těžby v lesích, což by dál snížilo riziko ztrát dříví. Lhůtu pro podání nabídek na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 mají firmy do 5. října. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Desetina území má být vyhrazena pro malé těžaře. Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace.

Hasičský sbor je připraven na důsledky teroristického útoku

Teroristické útoky se podle ředitele odboru operačního řízení hasičů Luďka Prudila svými důsledky podobají velkým přírodním katastrofám, se kterými má český hasičský sbor zkušenosti. Již do útoků v New Yorku 11.září před deseti lety se zároveň hasiči na podobné situace připravují a mají pro takové případy vytvořenou taktiku. Celkovou akceschopnost sboru však může znevýhodnit současná nepříznivá finanční situace. Teroristické útoky jsou podle Prudila specifické tím, že postihnou značné množství lidí a vytvoří značně nepřehlednou situaci. Zásah pak vyžaduje nasazení hasičů ze všech oblastí ČR. Sbor kvůli tomu má po celé republice rozmístěny sklady s pomocnými prostředky, loni pak vznikla Národní základna humanitární pomoci. Hasiči podle Prudila také mají mobilní laboratoře k analýze nebezpečných látek, prostředky k dekontaminaci a dokážou být téměř na všech místech do 20 minut.

HDP vzrostl o 2,2 procenta, ekonomika dle analytiků zpomaluje

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad. Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,1 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad s tím, že hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává zahraniční obchod. "Jde o revizi směrem dolu. Je tak definitivně potvrzeno, že česká ekonomika zpomaluje," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Dodal, že za celý letošní rok očekává růst HDP o 1,9 procenta. Podle Jiřího Škopa z Komerční banky je patrné, že nejlepším letošním čtvrtletím bylo zřejmě to první. Ve zbytku roku by ekonomika měla mezičtvrtletně růst pouze o 0,2 až 0,3 procenta, soudí. "Po nadějném vývoji evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí došlo ve druhém čtvrtletí ke studené sprše. To je patrné zejména v mezičtvrtletním srovnání. V ČR je vývoj analogický. Výraznou roli v tom hrál vývoj zahraničního obchodu," řekl novinářům vrchní ředitel sekce ČSÚ Marek Rojíček. Míra otevřenosti české ekonomiky je v tuto chvíli jejím osudem, poznamenala analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.

Penta se tendru na Sazku nezúčastní, nabídku podá separátně

Finanční skupina Penta i společnost E-Invest potvrdily, že se vyhlášeného výběrového řízení na prodej společnosti Sazka nezúčastní. Považují za zmanipulované a netransparentní. O Sazku ale mají zájem. Předseda věřitelského výboru Sazky Josef Novotný již ale ve středu uvedl, že jakákoliv nabídka mimo vypsané výběrové řízení nebude vůbec posuzována a vyzval proto obě skupiny, aby se do tendru přihlásily. "Věřitelský výbor garantuje, že pokud tato nabídka bude nejvýhodnější, bude vybrána a podnik bude prodán vítěznému uchazeči," řekl Novotný. Penta i E-Invest chtějí uložit své nabídky separátně v den podávání nabídek v rámci výběrového řízení vypsaného insolvenčním správcem Josefem Cupkou. Své návrhy uloží 23. září u notáře. Každá z firem podá nabídku zvlášť, protože mají podle Dospivy jiné záměry i cíle. Nevyloučil ale, že se v případě vítězství jedné z firem znovu spojí. Penta chce podat nabídku sama, E-Invest by mohl přibrat dalšího investora. Pokud by nabídka Penty nebo E-Investu byla vyšší, než cena nabídnutá v tendru, a Cupka by ji odmítl, pak by se podle zástupců Penty vystavil odpovědnosti za poškození věřitelů. V případě vyšší nabídky v tendru ji budou Penta i E-Invest respektovat.

Jaroslav Štefec, který měl dohlížet na armádní zakázky, odchází

Na ministerstvu obrany ke konci srpna skončil na vlastní žádost Jaroslav Štefec, který měl na starosti vybudování Národního úřadu pro vyzbrojování. Podle informací Lidových novin důvodem jeho odchodu bylo to, že dostal lákavou nabídku ze státního sektoru, uvedl dnes server Lidovky.cz. O Štefcovi se podle médií spekulovalo jako o možném budoucím řediteli vznikajícího vyzbrojovacího úřadu. Sám Štefec v minulosti tuto informaci ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. "Odešel na vlastní žádost," reagoval na informace mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Štefec uvedl, že se na svém odchodu domluvil s ministrem Alexandrem Vondrou. Právě ten pověřil Štefce loni na podzim vybudováním úřadu, který má být uveden do provozu od roku 2012. "V uplynulém roce se podílel na procesu zprůhlednění armádních zakázek a na přípravě nové koncepce Národního úřadu pro vyzbrojování," řekl k tomu ČTK Pejšek. Štefec už dříve prohlásil, že vznikem úřadu se výrazně omezí vliv prostředníků, přes které obrana dosud nakupovala. Nákupy přes prostředníky se totiž v minulosti často stávaly terčem kritiky v médích. Důvodem byla jejich údajná neprůhlednost a předraženost. Zprostředkovatelské firmy se hájí tím, že ministerstvo nedisponuje odborníky na akvizice vojenské techniky. Nyní by celý nákup měl realizovat vznikající Národní úřad pro vyzbrojování.

Rektoři se obávají, že veřejné vysoké školy ztratí samosprávu

Rektoři se bojí, že by veřejné vysoké školy mohly ztratit samosprávu. Nesouhlasí proto s pozměňovacím návrhem vládní novely zákona o rozpočtových pravidlech, který prý likviduje samosprávu vysokých škol. Podle rektorů návrh rozpočtového výboru sněmovny zhoršuje podmínky pro činnost a hospodárnost škol a prakticky znamená podřízenost veřejných vysokých škol ministerstvu financí, řekl dnes novinářům předseda České konference rektorů (ČKR) Václav Hampl. Podle rektora Akademie múzických umění v Praze Iva Mathé pozměňovací návrh představuje pro vysoké školy velké omezení a komplikace. Navíc Mathé řekl, že podle pozměňovacího návrhu by patrně s přebytkem peněz nakládalo ministerstvo financí. Rektoři se také obávají státního rozpočtu pro rok 2012.

Do soutěže o ochotě úřadů poskytovat informace došlo 127 nominací

Rekordních 127 nominací bylo letos podle pořádajícího sdružení Otevřená společnost zasláno do soutěže o ochotě úřadů poskytovat informace. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 29. září. Loni se v osmém ročníku soutěže vybíralo z 94 nominací. K nominovaným patří tradičně hlavně radnice, ale také krajské úřady, soudy i ministerstva. Například ministerstvo vnitra a Úřad pro ochranu osobních údajů v souvislosti se zveřejňováním informací o platech úředníků. Pražský magistrát získal nominaci za to, že prý půl roku bránil v přístupu k informacím o kontrole nakládání s osobními údaji v projektu opencard. Šanci vyhrát v negativní kategorii má Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Navrženo bylo mimo jiné za to, že prý opakovaně odmítá poskytovat informace a za snahu utajovat zadání testů státní maturity.

Svaz ledního hokeje uctí památku zesnulých hráčů

Český svaz ledního hokeje uctí památku hráčů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka, kteří zahynuli ve středu při leteckém neštěstí v ruské Jaroslavli, oficiální pietní akcí na Staroměstském náměstí. Čísla jejich dresů vyřadí z reprezentace. Prezident svazu Tomáš Král dnes také oznámil, že příští České hokejové hry se uskuteční in memoriam zesnulé trojice. Rozloučení by se mělo uskutečnit bezprostředně poté, co budou těla hokejistů přepravena do České republiky. "Učinili jsme tak po konzultaci s rodinami kluků. S akcí souhlasí," řekl na mimořádné tiskové konferenci svazový šéf Král. Svaz již má o pietní akci konkrétní představu. A záměrně ji připravuje na Staroměstské náměstí, kde se česká hokejová reprezentace několikrát v minulosti dělila o radost s fanoušky ze svých největších úspěchů. "Myslím, že je to přesně to místo, kde by k tomu mělo dojít, protože je to místo, které bylo spojené s jejich největšími úspěchy a právě tam si užívali slávu s fanoušky," vysvětlil Král.

V posledních dvou letech víc přibylo nových pacientů s cukrovkou

V Česku v posledních dvou letech výrazněji přibývá nových pacientů s cukrovkou. Zatímco dříve lékaři tuto nemoc zjistili ročně zhruba u 56.000 lidí, předloni jich bylo už přes 61.000 a loni 65.000. S diabetem se v roce 2010 léčil každý třináctý Čech či Češka. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Léčba pacienta může ročně stát i několik stovek tisíc korun. Cukrovka je zatím nevyléčitelná, léčit se ale dá. Cílem léčby je zlepšit kvalitu života pacientů, zabránit komplikacím a prodloužit život. I když jsou v Česku výsledky podle Kvapila dobré, přesto je "co dohánět". Od roku 2005 do roku 2008 se počet nově zjištěných pacientů s cukrovkou pohyboval kolem 56.000. V posledních dvou letech se zvedal. Loni se přiblížil 65.000.

Do Vrchlického sadů se po 70 letech vrátila Wilsonova socha

Před pražské hlavní nádraží se po sedmdesáti letech vrátila socha amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, kterou ve válečných letech strhla německá okupační vojska. Do nitra sochy byl uložen bronzový tubus s pamětními dokumenty. Slavnostní odhalení památníku se uskuteční za měsíc. V soše budou pro příští generace uloženy písemné dokumenty a fotografie mapující historii památníku i proces jeho znovuobnovení. "Prezident Wilson je považován za otce naší svobodné státnosti, protože pod jeho vedením se Amerika za vznik Československé republiky postavila," řekl ČTK při slavnosti primátor. Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl proti budově nádraží vztyčen v roce 1928. Nacisté dílo sochaře Albína Poláška zničili v roce 1941. Místo, kde pomík byl, je nyní zastavěno novou nádražní halou.

Galerie Václava Špály představí Pavla Baňku

Podzim bude v pražské Galerii Václava Špály patřit fotografickému eseji Pavla Baňky. Výstava O fotografii mapuje více než stovkou snímků autorovu bohatou uměleckou tvorbu. Prostorám galerie budou od 9. září až do konce října vévodit fotografie abstraktní i z osobního archivu, barevné i černobílé, analogové i digitální, krajinné i figurativní. Mottem výstavy jsou slova americké fotografky Diane Arbusové: "Fotografie je tajemstvím o tajemství..., čím více toho říká, tím méně víte" a podtrhují tak rozsáhlou instalaci Baňkových děl, které zaplnily téměř všechny volné prostory galerie. Podle kurátorky expozice Martiny Pachmanové je expozice příležitostí pro autora bilancovat se samotnou fotografií. "Výstava - poskládaná z různorodých prvků - na jedné straně odhaluje mnohotvářnost Baňkovy práce, která sahá od klasického portrétu přes výrazně konceptuální krajinářskou fotografii až po minimalismus, a na straně druhé manifestuje estetickou šíři fotografického obrazu," uvedla Pachmanová.

Páteční počasí:

Občasný déšť, odpoledne a večer začne ubývat oblačnost i srážky. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách kolem 12 stupňů Celsia.