Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Varnsdorfem pochodovaly stovky lidí, policie je k Romům nepustila

Několik stovek lidí pochodovalo dvě hodiny Varnsdorfem, chtěli se dostat k Romy obývané ubytovně Sport. Na náměstí se jich sešlo asi 250, k davu se po cestě městem přidávaly další stovky lidí. Policie nakonec před 19:00 uzavřela všechny ulice vedoucí k ubytovně a protestující zastavila. Protestní shromáždění proti růstu kriminality Romů ve Šluknovském výběžku svolalo bez oficiálního ohlášení neonacistické hnutí Svobodná mládež. U ubytovny se už od odpoledne shromažďovali místní Romové, chtěli se bránit případnému útoku. Dav se sešel na náměstí už v 17:00 a během pár minut se dal na pochod k ubytovně, kde čekalo kolem 150 místních Romů. Policie se postupu snažila bránit a v ulicích se rozpoutala poziční válka. Jakmile čelo průvodu narazilo na policejní těžkooděnce, zbytek se odklonil a místo obešel jinudy. Na jednom z mostů přes Mandavu se čelo dokonce pokoušelo prorazit policejní kordon, po několika metrech ale těžkooděnci jeho postup zastavili. Policie situaci ovládla až okolo 18:00, kdy se dav snažil projít k ubytovně okolo továrny Velveta. Jen asi 50 metrů od ubytovny přehradila ulici zaparkovanými dodávkami a dav uzavřela z obou stran. Část pochodujících, především dívky a děti, z obklíčení postupně propouštěla a nakonec pustila i zbytek davu. Jeho části se sice ještě pokusily proniknout ke ubytovně z jiných stran, všechny přístupové cesty už byly ale uzavřené. Situace se okolo 19:00 začala uklidňovat.

Je to už druhá demonstrace, která se v šestnáctitisícovém městě v krátké době uskutečnila. V pátek prošlo městem zhruba 500 lidí, kteří protestovali proti nepřizpůsobivým, zejména Romům. Průchod do problémových lokalit jim policie odřízla a nepustila je ani k ubytovně Sport, načež se dav postupně rozešel. U Velvety si z davu policisté vyvedli i několik nejaktivnějších demonstrantů, dalších pět lidí bylo tou dobou už na policejní služebně. Mezi předvedenými byl i organizátor pátečního mítinku Lukáš Kohout, který opět vyzýval demonstrující k pochodu. Místní zpravidla považují policejní zásah za další příkoří, které ve Šluknovském výběžku musí bílá majorita přetrpět. "Kde jste byli, když jste měli chránit nás," zněl nejčastější výkřik z davu směrem k policistům. Pochodující vedla skupina několika desítek mladých lidí, podle vzhledu příznivců extremistických skupin. Většinu ale tvořili místní obyvatelé. "Opět bylo v davu hodně žen i dětí, i proto jsme nemohli zasáhnout tvrději," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Situaci z výšky monitoroval i policejní vrtulník.

V regionu v posledních měsících roste napětí mezi starousedlíky a Romy, které tam sestěhovaly realitní kanceláře spekulující s byty. Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak údajně zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku. Minulý týden se protiromsky zaměřené demonstrace, při nichž musela zasahovat i policie, odehrály na několika místech na severu Čech.

Vláda rozhodne o soutěži na stíhačky do konce roku

Vláda rozhodne o podmínkách veřejné soutěže na nástupce 14 stíhaček Jas-39 Gripen do konce roku. Novinářům to dnes řekl během letecké přehlídky CIAF v Hradci Králové ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vláda by měla na podzim projednat kompletní materiál o ochraně vzdušného prostoru. Zda Česká republika letadla koupí nebo si je pronajme, zatím není jasné. Současné stroje si Česká republika od švédské vlády pronajala před osmi lety do konce roku 2014. Předchozí soutěž na nákup stíhaček, jehož vítězem bylo britsko-švédské konsorcium BAE Systems/Saab, byla anulována. Britští vyšetřovatelé přišli na to, že se při tendru v Česku uplácelo stejně jako jinde ve světě, kde se o nějakou zakázku ucházela zbrojovka BAE, napsal server iHNed.cz. Premiér Petr Nečas Hospodářským novinám řekl, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci, Česko si pořídí letadla od jiného výrobce.

WikiLeaks: USA chtěly v roce 2005 umístit v ČR 15 zajatých Ujgurů

Spojené státy už v roce 2005 naléhaly na Česko, aby přijalo 15 čínských etnických Ujgurů, které Američané zajali při boji s terorismem. Podle diplomatické depeše, kterou nyní zveřejnil server WikiLeaks, česká vláda požadavek odmítla. V depeši není jasně řečeno, zda byli dotyční Ujgurové vězněni na americké základně Guantánamo na Kubě; USA ale v dalších letech jednaly s několika dalšími státy o umístění podobného počtu ujgurských zajatců z Guantánama. Podle depeše z 20. října 2005 tehdejší ministr vnitra František Bublan zdůvodnil zamítavé stanovisko české vlády bezpečnostními a zahraničněpolitickými obavami. Bublan také upozornil, že přijetí Ujgurů by zhoršilo už tak napjaté česko-čínské vztahy. Vyjádřil rovněž obavu, že by usazení zajatců v Česku mohlo ohrozit snahu Prahy o vstup do schengenského prostoru, neboť ostatní země Evropské unie se přijetí zajatců podezřelých z terorismu bránily.

Bývalí političtí vězni si na Hostýně připomněli své mrtvé přátele

Několik stovek bývalých politických vězňů komunistického režimu a jejich rodinných příslušníků se sešlo na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. Na známé poutní místo dorazili, aby si připomněli mučení a smrt svých přátel v komunistických žalářích. Tradiční muklovskou pouť již podevatenácté uspořádala Konfederace politických vězňů (KPV) České republiky. "Muklovskou pouť pořádáme především proto, že většina z nás, kteří to všechno přežili díky vyšší moci, věří a věřili v Boha. Scházíme se tu také proto, abychom si připomněli památku těch, kteří už nejsou mezi námi, ale i proto, abychom se viděli se svými přáteli," řekl ČTK místopředseda KVP František Šedivý. Jeho samotného poslal v roce 1952 soud na 12 let do vězení za velezradu a špionáž za to, že organizoval na vysokých školách studentské skupiny, které usilovaly o pád komunistického režimu.

Účastníky pouti na Hostýně pozdravil mimo jiné premiér Petr Nečas. "I když se může zdát, že po všech odhalených zločinech komunistického režimu není nic jednoduššího a vděčnějšího než stát na vaší straně, není tomu tak. Jistě sledujete zprávy a víte, jak neúprosné parlamentní bitvy musíme svádět kolem každého zákona a každého pokusu náležitě ocenit roli, kterou v našich dějinách sehráli lidé, jako jste vy... Vždy narážíme na výhrady těch, kteří mají náramné pochopení pro zrůdné chování komunistické moci," uvedl Nečas. Oběti komunismu na Hostýně připomíná pomník, ke kterému bývalí vězňové, poutníci i politikové vždy pokládají věnce a květiny. První oficiální muklovská pouť se tam uskutečnila 4. září 1993. Mnozí političtí vězňové se však na tomto místě pravidelně scházeli již od roku 1960, kdy tehdejší vláda vyhlásila rozsáhlou amnestii.

Chebsko opět zasáhlo zemětřesení o síle až 3,5 stupně

Na Chebsku pokračovala série otřesů země, která se tam poprvé projevila minulý týden. Zemětřesení zaznamenané v sobotu kolem 2:30 dosáhlo síly až 3,5 stupně Richterovy stupnice, v pátek kolem 23:15 to byl otřes o síle 3,2 stupně. Epicentrum bylo opět nedaleko Nového Kostela, kde se z dosud neaktivního segmentu uvolňuje postupně hodně energie, řekl ČTK Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. Otřesy jsou podle něj součástí zemětřesného roje, který může trvat i týdny. Zemětřesný roj se na Chebsko vrátil na konci srpna po třech letech. Dosud nejsilnější otřes dosáhl minulý týden síly 3,7 stupně Richterovy stupnice. Současný roj patří podle Horálka zřejmě mezi tři nejsilnější za posledních 100 let.

I dnešní otřesy pocítili lidé v okolí. "Uslyšel jsem velikou ránu a pak silné hučení," popsal ČTK jeden z obyvatel Kraslic, které leží od Nového Kostela přes deset kilometrů vzdušnou čarou. Osobně mu dnešní otřes připadal silnější než předchozí srpnové. I když intenzita otřesů může ještě vzrůst, Horálek neočekává, že by způsobily nějaké vážnější škody. "Lidé to vnímají asi tak, jako kdyby bydleli nedaleko od lomu, kde by se provedl odstřel," přirovnal. Předpokládá, že otřesy při současném roji mohou ještě zesílit, a to až ke čtvrtému stupni.

Dvě sociální pracovnice byly obviněny v kauze týrání hocha v Brně

Dvě brněnské sociální pracovnice byly obviněny ze zanedbání pracovních povinností v případu týrání osmiletého hocha z Brna. Jeho mučení mohli zabránit mnohem dříve, protože o něm měli indicie ze školy, od dětské lékařky a příbuzných chlapce, sdělil České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek. Rodiče chlapce dlouhodobě brutálně týrali bitím a hladověním, například mu dávali do bot připínáčky. Soud v únoru matce dítěte uložil šest let a otci šest a půl roku vězení. Za týrání dětí byli rodiče odsouzeni už podruhé. Podle Petráska měla jedna obviněná sociální pracovnice případ na starost od dubna do srpna 2009 a druhá pak od září 2009. "Moje klientka se cítí zcela nevinná. Do rodiny pravidelně docházela a ničeho si nevšimla. Chlapec před ní běhal nahatý a žádné známky týrání na něm nebyly vidět. Navíc měla na starost další rodiny, kterých bylo příliš mnoho. To už je však záležitost systému orgánů péče o dítě," sdělil ČT právník druhé obviněné Milan Staněk.

Dnes desetiletý hoch žije spolu se starší sestrou v kroměřížském dětském domově. V době odhalení kauzy loni v dubnu vážil chlapec pouhých 13,5 kilogramu, tedy asi jako dvouleté dítě, a musel být umístěn do nemocnice. Matka to odůvodňovala tím, že má poruchu růstového hormonu, přestože to nebyla pravda. Ve skutečnosti dítě hladovělo. Za pouhý měsíc hospitalizace pak hoch přibral o přibližně pět kilogramů. Kromě pracovnic odboru sociálně-právní ochrany dětí Brna střed státní zástupce prošetřoval další dva lidi. Podezření u lékařky a učitelky se však nepotvrdilo, naopak na případ upozorňovaly.

Profesor Fukushima učil v Praze operovat na modelu spánkové kosti

Přední světový neurochirurg profesor Takanori Fukushima z USA učil v Praze dvě desítky lékařů z Evropy a USA operovat mozek "klíčovou dírkou", tedy malým otvorem a za pomoci operačního mikroskopu. Poprvé v Evropě k tomu měli lékaři umělohmotné anatomické modely vyrobené v Japonsku podle 3D modelů spánkové kosti skutečných pacientů. Jinak se to učí na kostech mrtvých dárců.

Profesor Fukushima operoval v pátek v rámci semináře čtyři pacienty Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Operace sledovali odborníci z osmi zemí a byly přenášeny on-line internetem do Japonska a Číny. Přednosta neurochirurgické kliniky Masarykovy nemocnice docent Martin Sameš podotkl, že neurochirurgové musejí celý život trénovat a učit se. Čím víc operací provedou, tím větší mají zkušenosti. Klesá riziko, že by mohli v mozku nějaké struktury poškodit.

Do brněnského babyboxu někdo odložil novorozenou holčičku

Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně někdo odložil novorozené dítě. Holčička je v pořádku. Křesní jméno Eva dostala po lékařce, která měla zrovna službu. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Celkem jde o 54. dítě odložené do některé ze schránek v českých nemocnicích. Holčička se podle Hesse dostala do brněnského babyboxu nedlouho po porodu. Byla ještě nevykoupaná a s laicky ošetřeným pupečníkem. Babybox je schránka přístupná z ulice. Matky jej mohou využít anonymně. V Česku je zatím 44 babyboxů.

Na zahradě domu ve Frenštátě bylo nalezeno mrtvé novorozeně

Mrtvé novorozeně bylo nalezeno v igelitové tašce na zahradě rodinného domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku. Jednalo se o dva dny starou holčičku, v tašce byla pupeční šňůra i placenta. ČTK to řekl policejní mluvčí Petr Gřes. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z vraždy novorozeného dítěte matkou. "To ale neznamená, že dítě opravdu zabila matka. Prověřujeme všechny okolnosti. Zatím není známa ani příčina smrti, tu musí určit pitva," řekl Gřes. Doplnil, že nález mrtvého dítěte oznámil na tísňovou linku nájemník z rodinného domu.

Na Černé hoře v Krkonoších se při pádu vážně zranil paraglidista

Na Černé hoře u Janských Lázní na Trutnovsku se při letu zřítil paraglidista. Muž utrpěl vážné zranění obou nohou a byl vrtulníkem přepraven na traumatologii. Není však v ohrožení života, řekla ČTK mluvčí záchranářů libereckého kraje Lenka Markovičová. Na této krkonošské hoře je to letos už druhá vážná nehoda, v červenci zde jiný paraglidista při pádu zahynul.

Hospodářský rok na jihu Moravy vyvrcholil v Brně dožínkami

Rušné Mendlovo náměstí v Brně, obvykle plné aut a tramvají, obsadili zemědělci se svými výpěstky, hospodářskými zvířaty i technikou. Krajskými dožínkami symbolicky vyvrcholil hospodářský rok zemědělců z jižní Moravy. Ochutnat jejich výrobky, prohlédnout si mláďata z farmářských chovů nebo nakoupit na tradičním jarmarku přišlo několik tisíc lidí. Průvodu vedeného krojovanou chasou, který prošel přes střed Brna, se zúčastnily asi tři stovky lidí. Hlavní program krajských dožínek se letos poprvé konal kolem augustiniánského opatství na Mendlově náměstí a v jeho zahradě, jinak veřejnosti nepřístupné. Úrodě požehnal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec.

S letošní úrodou v kraji jsou zemědělci spokojení. Žně už skončily a přinesly vyšší úrodu i lepší hektarové výnosy u obilovin a řepky. V kraji se celkem sklidilo 953.572 tun základních obilovin, což je o téměř 133.000 tun víc než loni. Řepky zemědělci sklidili 106.629 tun, tedy o zhruba 8000 tun víc než v minulém roce.

Prazdroj zastavil prodej kvasnic malým pivovarům

Plzeňský Prazdroj přestal po letech prodávat malým pivovarům svoje kvasnice. Ještě letos v červenci pivovar v tiskové zprávě oznamoval, že kvasnicemi a sladem zásobuje na osm menších pivovarů ze západu Čech a okolí Prahy. Nyní prodej jedné ze základních surovin pro výrobu piva zastavil, píše server iHNed.cz. Podle něj počet minipivovarů roste, je jich už na 120. Přestože na celkové produkci piva mají ani ne procentní podíl, pro velké pivovary se stávají díky speciálním pivům nepříjemnou konkurencí.

Česká filharmonie s šéfdirigentem Inbalem otevřela novou sezonu

Česká filharmonie (ČF) zahájila ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina 116. sezonu pod taktovkou šéfdirigenta Elijahua Inbala. Ve Faustovské symfonii Ference Liszta pro tenor, mužský sbor a orchestr se představil také tenorista Aleš Briscein a Pražský filharmonický sbor vedený sbormistrem Lukášem Vasilkem. Filharmonici se tak zároveň připojili k oslavám 200. výročí narození maďarského skladatele Liszta, které připadne na konec října. Koncert věnoval orchestr památce zesnulého houslového virtuosa Josefa Suka.

Večer byl premiérou pro pětadvacetiletého houslistu Josefa Špačka mladšího, který poprvé u ČF usedl vedle dirigentského pultu jako nový koncertní mistr. Nadaný virtuos nedávno absolvoval magisterská studia u slavného houslisty Itzhaka Perlmana na prestižní newyorské Juilliard School. K filharmonikům nastoupil po jednoznačném vítězství v konkurzu, který sledoval celý orchestr. Hostoval již u řady orchestrů a věnuje se i sólové hudbě. Druhým koncertním mistrem ČF je již několik let Miroslav Vilímec.

Český komiks o Romech vyšel ve Francii

Na pulty francouzských knihkupectví vstupuje česká komiksová trilogie O přibjehi, která pojednává o osudech tří Romů z Česka a Slovenska. Na vzniku třech komiksů se podílely absolventky antropologie a romistiky Markéta Hajská a Máša Bořkovcová společně s komiksovým scenáristou a výtvarníkem Vojtěchem Maškem. ČTK o tom za nakladatelství Lipnik informovala Karolina Voňková. "Každá kniha je stejně jako její hrdinové jiná jak obsahem, tak strukturou i výtvarným zpracováním. Spojuje je ale snaha autorů zprostředkovat slovem i obrazem svůj dojem ze setkání se třemi silnými a originálními osobnostmi," uvedla Voňková s tím, že autorky chtěly vyjádřit svou zkušenost s Romy jinak než formou vědeckých zpráv. Ferko, Keva a Albína tak dostali nejen literární, ale i výtvarnou podobu.

Kateřina Šedá vytvořila moravské Bedřichovice před galerií Tate Modern

Česká výtvarnice Kateřina Šedá chtěla obyvatelům Bedřichovic u Brna ukázat jejich vesnici v jiném světle a umožnit jim, aby spolu strávili víc času. Přivezla proto 80 z nich do Londýna, kde u známé galerie Tate Modern uspořádala performanci, během níž bedřichovičtí všeho věku dělají od rána to samé, co doma. Projektu nazvaného Od nevidím do nevidím (From Morning Till Night) se účastní také 80 britských profesionálních a amatérských výtvarníků. Šedá je první českou umělkyní, která dostala příležitost vytvořit pro prestižní galerii samostatný projekt tohoto rozsahu. Před Tate Modern pomyslně vytyčila hranice vsi, kde rozmístila účastníky akce. Od východu slunce ve čtvrt na sedm ráno bedřichovičtí dělali to, co doma - pili kávu, děti stavěly před budovou galerie bunkr z papírových krabic, ženy zametaly známý most Millenium Bridge vedoucí ke galerii. Střediskem akce i pomyslných Bedřichovic, které sahají skoro až ke katedrále sv. Pavla, je velšský kostel sv. Beneta, kde si dopoledne někteří zazpívali a pak uspořádali hodinu češtiny pro místní zájemce. Další hráli před kostelem karty. Součástí performance je 80 místních výtvarníků, kteří jsou rozesazeni na pomyslných hranicích Bedřichovic před Tate Modern a kreslí vesnici podle fotografií.

V první soutěži ledových vín uspěl Josef Valihrach z Krumvíře

Nejúspěšnějším účastníkem prvního ročníku mezinárodní vinařské soutěže Světový den ledového vína se stal Josef Valihrach z Krumvíře. V klání slámových a ledových vín získal dvě ze čtyř velkých zlatých medailí. Zbylé putují do Chorvatska a Kanady. Česká účast byla úspěšná, místní vinaři získali i většinu ostatních medailí, řekl ČTK ředitel Národního vinařského centra ve Valticích Pavel Krška. Pořadatelé Světového dne ledového vína oslovili zhruba 5000 vinařů z celého světa, kteří se produkci slámového a ledového vína věnují. Nakonec se v Lednici sešlo 82 vzorků od 42 vinařů. K účasti pořadatelé vyzvali jen vinaře, kteří ledová vína vyrábějí tradiční cestou, a tedy je nechladí v takzvaných kryokomorách.

Ze sportu:

Biker Jaroslav Kulhavý se stal jako první český jezdec mistrem světa v cross country horských kol. Historický úspěch vybojoval letošní vítěz Světového poháru ve švýcarském Champéry s výrazným náskokem 47 sekund před domácím Ninem Schurterem. Kulhavý vylepšil stříbrnou pozici z loňského světového šampionátu a korunoval svoji výjimečnou sezonu, v níž se stal i mistrem Evropy a kraloval Světovému poháru, v němž vyhrál pět ze sedmi závodů. "Splnil se mi sen. Mám (duhový) trikot, ale byl to taky nejtěžší závod mojí kariéry. Teď ještě olympiáda...," uvedl po vyhlášení vítězů novopečený světový šampion podle serveru mtbs.cz. Při české hymně po životním úspěchu bojoval s dojetím.

Čeští fotbalisté remizovali v utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2012 ve Skotsku 2:2 a přiblížili se účasti v baráži. Domácí ve vyprodaném Hampden Parku dvakrát vedli po trefách Millera a Fletchera, svěřencům Michala Bílka zajistil bod v 90. minutě z penalty Kadlec. Češi tak před Skoty udrželi na druhém místě před posledními dvěma zápasy ve skupině I náskok pěti bodů. Závěr nabídl velké drama. Když už se zdálo, že Češi přijdou o větší část svého pětibodového náskoku v tabulce před Skotskem, upadl ve vápně po souboji Rezek a z přísně nařízené penalty zavěsil balon pod břevno Kadlec. Skotové se v nastavení po podobném souboji uvnitř šestnáctky také dožadovali pokutového kopu, ale sudí Blom dal Berrovi žlutou kartu za simulování.

Oštěpařka Barbora Špotáková získala na mistrovství světa v Tegu stejně jako před dvěma lety stříbrnou medaili. V dramatickém finále plném mimořádných hodů nestačila pouze na Rusku Marii Abakumovovou, která výkonem 71,99 metru zaostala jen o 29 cm za světovým rekordem Špotákové. Česká atletka hodila 71,58 metru. Třetí skončila překvapivě Sunette Viljoenová z JAR. I když vybojovala šestou medaili na vrcholné akci za sebou, stříbro na mistrovství světa v Tegu oštěpařka Barbora Špotáková moc neslavila. Na několik lahví šampaňského se dostalo, ale po vysilujícím pátečním souboji s Ruskou Marií Abakumovovou nezbyla na oslavu energie. Svou formu chce ještě zužitkovat. Příští týden ji čeká mítink v Curychu a potom závod v Berlíně. Před MS říkala, že se cítí jako v Pekingu, a závod v Tegu byl tomu olympijskému velmi podobný. A před třemi lety potom vytvořila světový rekord.

Oštěpař Vítězslav Veselý skončil ve finále mistrovství světa v Tegu výkonem 84,11 metru čtvrtý, od bronzu ho dělilo 19 centimetrů. Zvítězil Němec Matthias De Zordo, který hodil prvním pokusem 86,27 a o půldruhého metru porazil dvojnásobného olympijského vítěze Andrease Thorkildsena z Norska. Janu Železnému bylo jeho svěřence Veselého hodně líto. "Měli by dávat aspoň tu vyraženou bramboru s emblémem," utrousil světový rekordman v narážce na nepopulární místo, za které se "uděluje" pomyslná bramborová medaile. Přestože Železný není snad nikdy spokojený, stále hledá chyby a možná zlepšení, tentokrát Veselého pochválil. "Čtvrté místo je fantastické. Bylo to tam, jen to chtělo kousek štěstí," uvedl.

Skifař Ondřej Synek získal na mistrovství světa ve veslování stříbrnou medaili. Obhájce titulu z loňského šampionátu nestačil na jezeře Bled na Novozélanďana Mahého Drysdalea, který vybojoval již pátou zlatou medaili v kariéře. Synek byl se ziskem stříbrné medaile maximálně spokojený. Veslař pražské Dukly měl totiž v závěru přípravy na vrcholnou akci roku zdravotní problémy, zkolaboval a téměř týden netrénoval. Své finálové vystoupení už má za sebou i dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových, který obsadil s velkým odstupem za vítěznou britskou dvojicí Annou Watkinsovou a Katherinou Graingerovou šesté místo.

Se závěrečným granslamem sezony US Open se rozloučil poslední český tenista ve dvouhře. Devátý hráč světa Tomáš Berdych vzdal kvůli zranění ramene ve druhém setu za stavu 4:6, 0:5 zápas třetího kola s Jankem Tipsarevičem ze Srbska.

Bývalá rozhodčí Dagmar Damková stáhla svou kandidaturu na post předsedkyně Fotbalové asociace České republiky. Důvodem je její členství v mezinárodní komisi rozhodčích UEFA. "Funkce by se neslučovala podle názoru lidí z UEFA s nejvyšším postem v národní asociaci. Protože chci pracovat v komisi rozhodčích UEFA, kde ještě nikdo od nás nikdy nebyl, musela jsem svoji kandidaturu stáhnout," uvedla Damková na internetových stránkách FAČR.

Počasí

Bude slunečno nebo polojasno. Odpoledne a večer bude v Čechách přibývat oblačnost. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia. Očekává se, že by mohly padat teplotní rekordy. Po teplém a slunečném víkendu však už v pondělí na území ČR dorazí studená fronta a ochlazení. Počasí překonávalo teplotní rekordy i minulý týden, ve Strážnici na Hodonínsku bylo naměřeno dokonce 36,1 stupně Celsia.