Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Diplomacie: Vztahy s Řeckem jsou tradiční, jedna věta je nepokazí

Česko-řecké vztahy jsou silnější a tradičnější, než aby je mohla pokazit jedna věta, sdělila ČTK česká diplomacie v reakci na řeckou kritiku slov prezidenta Václava Klause. Podle dostupných informací si Řecko na ministerstvu oficiálně nestěžovalo. Řecký premiér Jorgos Papandreu odsoudil výrok prezidenta, jenž v rozhovoru pro deník Právo hovořil o Řecích nepřímo jako o líných pijácích ouza. Informovala o tom řecká média. Václav Klaus následně prohlásil, že rozhodně nekritizoval Řeky a že se ozvala potrefená husa. "Neviním Řeky. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říct: my budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Jestliže se Řecko rozhodne, že bude více hodin věnovat ouzu nebo cypřišům, tak je to naprosto v pořádku. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem," řekl Václav Klaus deníku Právo. Řecko se potýká s vážnými problémy ekonomiky a zadlužením.

Ministr Kalousek: Václav Klaus by měl ctít, že za diplomacii odpovídá vláda

Prezident Václav Klaus by se měl držet zásady, že za zahraniční politiku odpovídá vláda. V reakci na prezidentovu kritiku vládní diplomacie a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) to ČTK řekl jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek. Poznamenal přitom, že Karel Schwarzenberg má ve světě autoritu, kterou mu může leckterý politik závidět. "Dvacet let naslouchám panu prezidentovi velmi podrobně a pamatuji si jeho velmi rázná slova, kdy vždycky říkal, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, já mu v tom dávám za pravdu," řekl Miroslav Kalousek. Schwarzenbergova schopnost argumentovat v zahraniční politice je podle něj dána jeho autoritou ve světě, kterou mu může "každý politik závidět a pravděpodobně asi i závidí". Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi kritizoval Karla Schwarzenberga za to, že podle něj do vládní koncepce zahraniční politiky nezapracoval zásadní připomínky z Hradu vznášené od jara.

Premiér Nečas: Vláda se musí na rozpočtu shodnout, nemůže být polotovar

Vládní strany se musí v kabinetu na návrhu státního rozpočtu na příští rok shodnout a společně ho prosazovat. Rozpočet nemůže jít do sněmovny jako polotovar, sdělil premiér Petr Nečas (ODS). Také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že vláda, která by nebyla schopna společně hájit kompromisní návrh rozpočtu ve sněmovně, nemá smysl. Pokud jde o výhled letošního rozpočtu, ministr Kalousek dále počítá s tím, že jeho schodek nepřekročí 4,6 procenta HDP. Vážné výhrady k rozdělení peněz ministerstvům pro příští rok dosud mají vládní Věci veřejné. Dále požadují výrazně více peněz pro ministerstvo dopravy. Podle informací ČTK počítají VV s tím, že v případě neshody na vládě, je variantou dopracovat definitivní podobu rozpočtu ve sněmovně. Kabinet se bude návrhem rozpočtu zabývat příští týden.

Ministr Kalousek: Schodek rozpočtu letos nepřekročí 4,6 procenta HDP

Schodek letošního státního rozpočtu nepřekročí 4,6 procenta HDP. Vláda i přes nárůst schodku rozpočtu v posledním měsíci dále počítá s tím, že dodrží svůj cíl stanovený na 4,6 procenta HDP, sdělil ministr financí Miroslav Kalousek. Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy Kč. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun. "Vůbec to nepodceňujeme, monitorujeme to velmi bedlivě. Nicméně cíl, na který je zamířeno v letošním roce, 4,6 procenta HDP, bude zcela jistě dodržen, nebude překročen," řekl ministr Kalousek. Hlavním důvodem schodku ke konci srpna jsou podle ministerstva financí meziročně nižší celkové příjmy o 0,6 procenta, zatímco rozpočet po změnách počítá s růstem o 6,9 procenta. Výběr daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení byl sice meziročně vyšší o 16,9 miliardy Kč, to ale bylo negativně kompenzováno meziročním poklesem ostatních příjmů o 20,7 miliardy Kč. Z toho představoval 12,3 miliardy Kč pokles u transferů přijatých z rozpočtu Evropské unie.

Poslanci schválili zvýšení DPH

Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Hlasy vládních poslanců to schválila sněmovna. Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby. Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně. Získané peníze mají jít na rozjezd důchodové reformy. Změnu zákona ještě musí posoudit Senát, kde má většinu ČSSD, která se změnou daní nesouhlasí. Zákon také musí podepsat prezident.

Poslanci schválili snížení státní podpory stavebního spoření

Sněmovna v závěrečném čtení schválila hlasy koalice vládní návrh na omezení státní podpory stavebního spoření. Podpora klesne na nejvýše 2000 korun ročně pro nové i existující smlouvy. Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20.000 korun, takže nepřekročí 2000 korun. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun. Změnu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Navrhované změny podle výkonného ředitele Evropského sdružení stavebních spořitelen Andrease Zehndera povedou fakticky k likvidaci celého systému stavebního spoření v ČR.

Levice a pravice se ve sněmovně přela o vládní reformy

Poslanci levice a pravice se v pátek ve sněmovně přeli o vládní reformy. Úsporná opatření ministerstva práce a sociálních věcí nejsou podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky z reálného světa. Reformy podle něj nepovedou ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale ke zpomalení hospodářského růstu. Sliboval, že až bude u moci, upraví je. Sobotka poukázal také na to, že za pětileté vlády pravice veřejný dluh roste. Premiér a předseda ODS Petr Nečas (ODS) hned na to sociální demokraty obvinil z programu věčného zadlužování a připomínal 13. důchody a zvyšování sociálních dávek. Levicové recepty ustrnuly podle premiéra v 70. a 80. letech a voliči ve většině zemí Evropské unie je nechtějí. V následující debatě pak vystoupila řada koaličních a opozičních poslanců. Sociální demokraté si přinesli přímo do jednacího sálu transparenty s nápisy "Stop vládě. Nehlasuji pro reformy, které škodí této zemi. ČSSD hlasuje proti!"

Nezaměstnaní zřejmě dostanou kompenzaci za nevyplacené odstupné

Vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti bude zřejmě platit i v příštích letech. Schválila to sněmovna hlasy koalice. Chce ale, aby stát od příštího roku začal vyplácet kompenzaci lidem bez práce za nevyplacené odstupné či odchodné. Návrh nyní posoudí Senát. Soubor opatření, která se týkají například vyplácení nemocenské, rodičovského a sociálního příspěvku či příspěvku na péči, je téměř totožný s balíčkem přijatým loni ve stavu legislativní nouze. Kvůli formě schválení ale Ústavní soud na návrh opozice platnost přijatých opatření zrušil ke konci letošního roku. Vláda proto balíček předložila znovu, aby úsporná opatření mohla platit nadále. Stát díky nim ročně ušetří asi 23,5 miliardy korun. Levice tvrdí, že omezení postihnou nejvíce chudší rodiny a mladé lidi, kteří plánují děti. Vláda by podle opozice měla spíše hledat způsoby, jak zvýšit příjmy státu, například zavedením progresivní daně z příjmů.

Starostové Šluknovska formulovali požadavky na změny zákonů

Situaci na Šluknovsku by podle starostů obcí regionu prospěla změna zákonů o loteriích a odpadech nebo rozpočtovém určení daní ve prospěch menších obcí. Tyto a další požadavky na legislativní změny formulovali na pátečním jednání v Rumburce a předali je úředníkům ministerstva vnitra. Ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva Martin Linhart přislíbil, že zpracují ty týkající se jejich gesce, ostatní předají dalším ministerstvům. V regionu roste v posledních měsících napětí mezi většinovou společností a Romy, kteří se do obcí na Děčínsku ve velkém množství stěhují. "Žádáme, aby se v žádném případě nesnižoval počet policistů v okrese Děčín, zejména ve Šluknovském výběžku," řekl na tiskové konferenci po jednání starosta Rumburka Jaroslav Sykáček. Tento požadavek je podle Martina Linharta splnitelný, policie prý i přes snížení rozpočtu nechce šetřit na policistech v ulicích, ale spíš na administrativě a vedoucích funkcích. Starostové se shodli na požadavku na lepší rozpočtové určení daní spravedlivější pro menší obce, chtějí také více peněz na veřejně prospěšné práce pro obec.

Na 500 lidí ve Varnsdorfu protestovalo proti nepřizpůsobivým

Ve Varnsdorfu se v pátek sešlo asi 300 lidí na demonstraci proti nepřizpůsobivým obyvatelům. Shromáždili se na náměstí a krátce poté se vydali k ubytovně Sport, která je podle organizátorů protestu problémová. Během pochodu se dav protestujících rozrostl na zhruba 500 lidí. Policie vzápětí demonstrujícím zabránila v pochodu, aby zamezila případným střetům mezi oběma skupinami. Svolavatel demonstrace hned při jejím zahájení na náměstí vyzýval přes megafon lidi k pochodu do problémových lokalit, což dav po pár minutách udělal. Policie ale postupně uzavřela všechny přechody přes říčku Mandavu, kterou využila jako přírodní překážku, a dav do problémových lokalit nepustila. Dav se poté rozptýlil k jednotlivým mostům, začal diskutovat s policisty a zhruba po hodině se začal rozcházet.

Policie kvůli nálezu bomby evakuovala všechny obchody IKEA v ČR

Policie evakuovala všechny čtyři obchodní domy IKEA v České republice. U obchodu v Praze - Zličíně se v pátek totiž našla výbušnina. Pyrotechnik ji zlikvidoval. Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká ČTK řekla, že jde o preventivní opatření. Případ není ojedinělý. Nálože či podezřelé balíčky někdo v květnu nastražil v obchodech IKEA v Belgii, Nizozemsku a ve Francii. "Vzhledem k situaci v zahraničí v minulých letech jsme informovali zahraniční partnery o preventivním opatření české policie," uvedla Pavla Kopecká. Na vyšetřování případu spolupracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Detektivové prý později případ zcela převezmou.

Současná podoba státní maturity má platit rok

Současná podoba státní maturity bude asi zafixována jen na rok. Třetí předmět by byl zaveden v roce 2013, ne už příští rok. Rozhodli o tom poslanci v novele školského zákona. Podle původní poslanecké předlohy, za níž se přimlouval ministr školství Josef Dobeš (VV), měla být nynější jednotná maturita zakonzervována ještě o rok déle, do roku 2014. Předloha míří do Senátu. Pokud bude platit, studenti budou moci ve druhém povinném předmětu nadále volit mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou by byl zaveden ve školním roce 2012 a 2013. Zavedení třetí povinné zkoušky by také znamenalo to, že povinnou druhou zkouškou bude cizí jazyk a nebude jej možné nahradit matematikou jako nyní. Na takovou změnu ale není podle předkladatelů řada škol už pro rok 2012 připravena, hlavně odborných. Jednotná maturitní zkouška se chystala 14 let, přišla celkem na 680 milionů korun. Poprvé se konala letos. Neprospěla asi pětina studentů.

ČSÚ: Maloobchodní tržby v červenci zpomalily pokles na 1,7 pct.

Maloobchodní tržby v červenci bez očištění o sezonní vlivy zpomalily meziroční pokles na 1,7 procenta po červnovém revidovaném snížení o 3,3 procenta. Meziroční pokles tržeb byl ovlivněn zejména nižším prodejem v maloobchodě a částečně i nižším počtem pracovních dní. Uvedl to Český statistický úřad. Největší podíl na červencovém poklesu maloobchodních tržeb měly výrazně menší tržby za potraviny. Ty klesly o překvapivých 6,2 procenta. Naopak rostly tržby za textil a obuv o 7,7 procenta, výrobky pro kulturu a rekreaci o 3,7 procenta a počítačové a komunikační zařízení o 2,8 procenta. Dále pokračoval růst prodeje zboží prodávaného přes internet či prostřednictvím zásilkové služby o 8,5 procenta. Tempo růstu se ale ve srovnání s předchozími měsíci letošního roku zpomalilo.

V Širokém Dole na Svitavsku byly nalezeny čtyři mrtvé děti

V obci Široký Důl na Svitavsku byly v pátek nalezeny čtyři mrtvé děti. ČTK to potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Nejdříve prý byla nalezena tři těla, později čtvrté. Matka, která je podle serveru Novinky.cz z činu údajně podezřelá, se pokusila o sebevraždu a má mnohočetná poranění. Lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl ČTK řekl, že žena je v kritickém stavu a lékaři ji udržují v umělém spánku. "Nyní se provádějí vyšetření, která by měla určit rozsah jejích poranění, bližší informace k jejímu zdravotnímu stavu nyní není možné uvést," řekl Zdeněk Tušl.

Z Prahy do Ostravy vyjede první rychlík RegioJet

Soukromý železniční dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency vyjede na trasu mezi Havířovem, Ostravou a Prahou poprvé 26. září. Oznámil to mluvčí Aleš Ondrůj. Jízdenky se začnou prodávat od příští středy. Vlaky vyjedou v první fázi jako pětivozové soupravy s celkovou kapacitou až 240 míst k sezení. Zatím budou jezdit dvě tréninkové soupravy. V plné síle vyjede RegioJet od prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád. "Nabídneme celkem devět párů spojů. Do Prahy budeme vyjíždět každé dvě hodiny, ve špičce pak každou hodinu," řekl majitel skupiny Radim Jančura. Cesta mezi Ostravou a Prahou má trvat dopravci tři a půl hodiny. Jízdenky budou stát od 230 korun. V ceně budou mít kávu, vodu a čaj, dále bezdrátové připojení na internet, a budou se o ně starat stevardi a stevardky. Palubní personál se od začátku září stará o pasažéry na trati mezi Prahou a Ostravou i ve vlacích Českých drah. Stevardky cestujícím podle ČD rozdávají denní tisk a nabízejí jim teplý nebo studený nápoj zdarma. ČD prodávají jízdenku do Ostravy za 329 Kč se základní In-kartou 25 a za 219 Kč s In-kartou 50.

Václav Havel a Iva Janžurová převzali čestné občanství Prahy 6

Čestné občanství Prahy 6 za odvahu, osobní statečnost a umělecký přínos převzal exprezident Václav Havel. Ceremoniálu se zúčastnil v doprovodu své manželky Dagmar. Naa veřejnosti se tak ukázal za velkého zájmu médií po delší době. Václav Havel, jemuž bude letos v říjnu 75 let, se v posledních měsících cítil zesláblý a obtížně se zotavoval z březnového zánětu dýchacích cest. Do Prahy přijel ze své chalupy na Hrádečku, kde trávil léto. Spolu s ním byla v Břevnovském klášteře oceněna za svůj umělecký přínos herečka Iva Janžurová. Oblíbená herečka komediálních i vážných rolí Janžurová letos oslavila sedmdesátiny. Od šedesátých let patří "Janžurka" k nejpopulárnějším českým herečkám. Je dlouholetou členkou Národního divadla.

Čeští kuchaři vařili v JAR převážně typicky česká jídla

Především česká jídla vařili v Jihoafrické republice čeští kuchaři, kteří se zde v uplynulých dvou týdnech zúčastnili mezinárodní charitativní akce Cesta proti hladu 2011. Přivezli si však i recept na místní specialitu: prase bradavičnaté na pomerančích, které připraví tradičním africkým způsobem. ČTK to řekl Jan Michálek, manažer jednoho ze dvou zúčastněných českých týmů po návratu do vlasti. Na letošním ročníku tradiční akce reprezentovaly ČR týmy Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (AKC ČR) a Československého svazu kuchařů. Program týdenní akce, která se v JAR koná pravidelně od roku 2003, zahrnoval sérii kuchařských show v hotelích, administrativních centrech a restauracích. Kuchaři se zúčastnili také gastronomických oslav, předváděcích akcí a seminářů věnovaných výživě. Celkem se zde sešlo asi 250 kuchařů ze 40 zemí.

V běloruském klášteře našli středověkou fresku svatého Václava

Za prvořadou senzaci označil běloruský tisk nález středověkých fresek v pravoslavném klášteře v Polocku, kde tým ruských a běloruských expertů nalezl obraz českého světce svatého Václava (907-935). Jde zřejmě o jeho jediné vyobrazení v pravoslavném kostele na území Ruska, Ukrajiny nebo Běloruska. Fresku podle agentury Belta odborníci datují do 12. století. Na vyobrazení českého knížete narazili restaurátoři při obnově klášterního komplexu v Polocku, který leží asi 200 kilometrů severně od Minska. Freska s českým světcem byla odkryta pod dvěma vrstvami maleb z 19. století ve Spaso-Preobraženském kostele, který je součástí nevelkého středověkého Spaso-Jevfrosinského ženského kláštera. Podle restaurátorů jde o zcela výjimečný nález. Lze jednoznačně říci, že jde o jediné vyobrazení tohoto českého světce v pravoslavných kostelech na území Ruska, Běloruska a Ukrajiny.

Archeologové našli v Konejlově jeskyni stopy z doby kamenné

Stopy po působení člověka datované do doby kamenné našli archeologové při záchranném průzkumu v Konejlově jeskyni v přírodní rezervaci Klokočské skály v Českém ráji. Našlo se v ní několik úštěpů z pazourku, které odborníci časově zařadili do střední doby kamenné, tedy mezolitu. Archeologové se začali o lokalitu zajímat loni a její záchranný výzkum byl nutný. V minulosti ji totiž narušili amatérští hledači s detektory, řekl ČTK archeolog turnovského muzea Českého ráje Jiří Prostředník. Průzkum se konal delší dobu, letos v červenci se uskutečnila druhá etapa. "Nechtěli jsme se o něm zmiňovat dříve, protože pokud bychom přesněji lokalizovali polohu, měli bychom velkou šanci, že se nám tam někdo přijde podívat, a o to jsme nestáli," vysvětlil Jiří Prostředník.

Dokument Katka Heleny Třeštíkové je nominován na cenu Prix Europa

Snímek Heleny Třeštíkové Katka byl nominován na cenu Prix Europa za nejlepší celovečerní televizní dokument. Oznámila to mluvčí projektu Martina Reková. Podle ní jde o největší evropskou soutěž pro díla v oblasti televizní a rozhlasové tvorby a projekty nových médií. "Z více než 400 přihlášených audiovizuálních děl bylo na toto ocenění nominováno 25 snímků. Festival Prix Europa 2010 se koná v Berlíně od 22. října, slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční 29. října," uvedla Reková. Cena Prix Europa je spojena s finanční odměnou 6000 eur (zhruba 145.000 korun) a uděluje se pod záštitou společností France Télévisions a Zweites Deutsches Fernsehen ZDF. Film Heleny Třeštíkové Katka je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Režisérka zaznamenala ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí.

Ze sportu:

Oštěpařka Barbora Špotáková získala na mistrovství světa v Tegu stejně jako před dvěma lety stříbrnou medaili. V dramatickém finále plném mimořádných hodů nestačila pouze na Rusku Marii Abakumovovou, která výkonem 71,99 metru zaostala jen o 29 cm za světovým rekordem Špotákové. Česká atletka hodila 71,58 metru. Třetí skončila překvapivě Sunette Viljoenová z JAR.

Téměř jistotu listopadové baráže o účast na mistrovství Evropy si mohou přivést čeští fotbalisté, pokud se jim podaří v sobotu vyhrát nad Skotskem. Baráži by je v Glasgowě hodně přiblížil i nerozhodný výsledek. Případným úspěchem by český tým ideálně oslavil jubilejní 200. zápas samostatné historie. Češi odletěli do Glasgowa už ve čtvrtek, aby se v klidu aklimatizovali. Zápas se bude hrát v sobotu odpoledne.

Poslední česká zástupkyně ve dvouhře na US Open se s turnajem v New Yorku rozloučila v třetím kole. Lucie Šafářová nenašla na kurtu Louise Armstronga zbraň na Rumunkou Moniku Niculescuovou a prohrála 0:6, 1:6. Českou nadějí ve dvouhře tak zůstává už pouze Tomáš Berdych. Devátý nasazený bude hrát v třetím kole v sobotu se Srbem Jankem Tipsarevičem.

Skifař Ondřej Synek a dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových postoupili do finále mistrovství světa ve veslování na jezeře Bled a zajistili si zároveň účast na olympijských hrách. Do Londýna se kvalifikovala i čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník a Jan Vetešník. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník a Jan Vetešník si na mistrovství světa ve veslování na jezeře Bled jako první česká loď zajistila účast na olympijských hrách. Dvojskif David Jirka, Petr Vitásek naopak v boji o Londýn neuspěl.

Zuzana Gardavská získala na mistrovství světa v travním lyžování ve Švýcarsku stříbro ve slalomu. Po prvním kole vedoucí favorit závodu mužů Jan Němec ani druhý Lukáš Kolouch druhé kolo nedokončili, nejlepší z českých lyžařů tak byl sedmý Michal Pohl.

Házenkářky Brittermu Veselí nad Moravou prohrály v úvodním utkání prvního předkola Ligy mistryň v Michalovcích se srbským Zaječarem 17:31. Veselí drželo krok pouze v úvodním poločase, kdy ještě favorizovaného soupeře ubránilo a prohrávalo pouze pětibrankovým rozdílem 9:14. Po změně stran se už ale projevila převaha Zaječaru. V druhém utkání na turnaji se Veselí v sobotu střetne s tureckým Üsküdarem Belediyesi a v neděli s domácími Michalovci. Ze skupiny postoupí do dalšího předkola dva celky.

Hokejový veterán Dominik Hašek připustil, že po své soutěžní pauze v nadcházející sezoně 2011/12 by se mohl vrátit na led v dresu moskevského Spartaku, kde naposledy působil. Legendární brankář ale touží před ročníkem 2012/13 najít především takový klub, který by vážně aspiroval na zisk mistrovského titulu. "Uvědomil jsem si, že Spartak ve čtvrté sezoně KHL nebude opravdovým kandidátem na Gagarinův pohár," řekl šestačtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana ruskému deníku Sport Express.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.