Zprávy

ČR prý proti přijetí Palestiny do OSN; Praha mandát nestanovila

Česká republika je mezi dosud jedinými pěti zeměmi, které informovaly Izrael, že budou v září hlasovat proti přijetí palestinského státu do OSN, uvedl podle agentury AFP izraelský deník Haarec. České ministerstvo zahraničí na dotaz ČTK uvedlo, že český mandát zatím nebyl stanoven. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg předtím ČTK sdělil: "Noviny jsou k tomu, aby komentovaly politiky, nikoli politici, aby komentovali noviny." Česko patří v EU k členským státům, které mají vstřícnější postoj vůči Izraeli. Podle izraelského deníku Haarec uvědomily Izrael o svém rozhodnutí hlasovat v září proti přijetí Palestiny do OSN kromě ČR také Spojené státy, Německo, Itálie a Nizozemsko. Izrael se staví proti hlasování o Palestině v OSN, které by se mělo uskutečnit v září. Izraelská diplomacie ale příliš nedoufá, že by Valné shromáždění OSN tento bod do svého programu nezařadilo.

Fischera znepokojily výroky na adresu gayů, Bátoru by netoleroval

Bývalého premiéra Jana Fischera podle týdeníku Euro velmi znepokojily výroky některých představitelů na adresu nedávného pochodu homosexuálů v Praze. Měl na mysli nejen úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru, ale i lidi z okolí prezidenta Václava Klause a přímo hlavu státu. Výroky od respektované politické autority mohou být podle něj jako "škrtnutí sirkou". Fischer také Euru řekl, že by na místě ministerského předsedy Petra Nečase (ODS) postupoval v kauze kolem kontroverzního Bátory razantněji. Důvodem jsou podle něj Bátorova netolerantní a extremistická slova.

VV požadují na pondělí jednání K9, chtějí jednat o reformách

Věci veřejné chtějí v pondělí jednání špiček koalice ve formátu K9. Je podle nich nutné hovořit o změnách v sociální oblasti, jejichž projednávání tento týden přerušil sněmovní sociální výbor. Jednat ale zástupci nejmenší vládní strany chtějí i o změnách v daních a důchodech. Po zasedání poslaneckého klubu strany v Hradci Králové to ČTK sdělila Radka Hrstková z tiskového oddělení strany. "Od pondělního jednání K9 si klub VV slibuje jednotný přístup koaličních partnerů a garanci pro druhou část jednání sociálního výboru," uvedl v tiskové zprávě předseda strany Radek John. Důvodem přerušení výboru prý bylo předložení řady pozměňovacích návrhů členům výboru ze strany ministerstva práce a sociálních věcí až na zasedání. Vážné nejasnosti podle VV nastaly například u takzvané sociální karty nebo u kompetencí ohledně jednotného výplatního místa.

Klub se také usnesl na nutnosti řádného setkávání pracovní skupiny pro veřejné rozpočty. Vznik této skupiny je ustanoven v dodatku koaliční smlouvy. "Hlavním úkolem pracovní skupiny bude projednání daňové reformy, jejíž jednotlivé parametry budou upravovány na půdě Poslanecké sněmovny, tak jak slíbil premiér Petr Nečas na zasedání vlády," uvedly Věci veřejné. Otazníky podle strany stále visí nad osvobozením dividend, zrušením superhrubé mzdy, zrušením daňové podpory ZTP/P či zrušením stravenek.

Lessy v ČT: Policii může do konce roku opustit 1500 až 2000 lidí

Od policie může podle policejního prezidenta Petra Lessyho do konce roku odejít 1500 až 2000 příslušníků. Celkový počet by se tak podle něho snížil na zhruba 39.000. Podle analýzy vedení policie by přitom v zemi nemělo být méně než 40.309 policistů. Lessy proto bude žádat ministra vnitra, aby byl posílen rozpočet policie na mzdy. Kvůli očekávaným odchodům chce obnovit nábor a doplnění stavů. Lessy to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Očekávám v letošním roce ještě poměrně masivní odchodovou vlnu policistů. A pro policii bude velmi důležité, zda tyto chybějící policisty bude moci doplnit, to znamená obnovením výběru do Policie České republiky," řekl Lessy. Odchody by se podle něho měly týkat především zkušených policistů, kteří mají odslouženo 15 a více let, a mají souviset s letošním snížením mzdových tarifů o deset procent. Do 1. srpna opustilo sbor 739 policistů, uvedl Lessy.

Odbory: Navrhovaný rozpočet SFDI bude pro stavebnictví likvidační

Navrhovaný rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro příští rok ve výši 37 miliard korun může být pro tuzemské stavebnictví likvidační. V dopisu premiérovi Petrovi Nečasovi (ODS) to napsal předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Text listu má ČTK k dispozici. S návrhem rozpočtu fondu dopravy přitom nejsou spokojené jak ministerstvo dopravy a kraje, tak samotní stavaři. "Návrh 'Rozpočtu SFDI na rok 2011' (...) znamená další krácení, což bude mít za následek, že další tisíce našich kolegů a kolegyň přijdou zbytečně o práci a dostanou se do svízelné životní situace," napsal předsedovi vlády Nečasovi šéf odborů Antoniv. S rozpočtem fondu na příští rok není spokojené ani samotné ministerstvo dopravy. Podle úřadu to totiž zpomalí výstavbu dopravní infrastruktury. Mimo jiné prý neumožní zahájit dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové, zpomalí stavbu dálnice D47 z Bohumína ke státní hranici a povede k pozastavení prací na brněnském silničním okruhu.

Týden: MPO chce uvalit na vývoz uhlí zvláštní přirážku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvažuje o tom, že na vývoz hnědého uhlí z Česka uvalí zvláštní přirážku. Chce tak zajistit v ČR dostatek levného uhlí, po čemž volají teplárny. Vývozci proti návrhu protestují. Ve svém nejnovějším vydání, které vyjde v pondělí, to píše časopis Týden. Výši přirážky podle něj MPO neuvedlo. "Je to ve stadiu úvah," řekl časopisu ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) s tím, že opatření by mohlo projít schvalováním již v 1. čtvrtletí příštího roku, a to v souvislosti s novelou hornického zákona. Uhlí by se podle něj přesměrovalo do těch oblastí, kde to stát považuje za účelné. Stát by tak výrazněji prosazoval vlastnická práva, která k vytěženému nerostu má. Nevytěžené uhlí je totiž majetkem státu.

Aktuálně.cz: MF loni vyplatilo poradcům na platech 1,3 mil. Kč

Ministerstvo financí (MF) loni vyplatilo třem poradcům na platech a odměnách 1,3 milionu korun. Nejlépe placený poradce si vydělal včetně odměn 79.000 korun měsíčně, nejméně honorovaný 65.000 Kč měsíčně včetně odměn. Nejlépe placeným úředníkem ministerstva se pak stal jeden z náměstků s průměrným měsíčním příjmem 191.000 Kč, čímž překonal i měsíční honorář samotného ministra. Vyplývá to z údajů, které v neděli na základě podkladů od ministerstva zveřejnil internetový deník Aktuálně.cz. Údaje serveru obsahují pouze částky, nikoliv jména jednotlivých osob. Zmiňovaný náměstek podle serveru také dostal nejvyšší loňskou prémii v resortu. Za čtyři měsíce ve funkci obdržel k platu 346.000 Kč odměny ve výši 420.000 korun. "Jen pro srovnání: Prezident má bez náhrad měsíční plat 186.700 a premiér 150.400," uvedlo Aktuálně.cz.

Počet podnikatelů na "HPP" roste, je jich nejvíce od r. 2003

Počet podnikatelů na "hlavní pracovní poměr" roste. V letošním 2. čtvrtletí bylo lidí, kteří mají podnikání jako svou hlavní pracovní činnost a tedy si s ním pouze nepřivydělávají, celkem 847.900, což je o 10.300 více než loni. Při meziročním porovnávání je toto číslo dokonce nejvyšší od roku 2003. Vyplývá to z údajů zveřejněných tento měsíc Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Většinu těchto podnikatelů však tvoří lidé, kteří nikoho nezaměstnávají. Statistici jich napočítali 669.300, zatímco podnikatelů se zaměstnanci bylo 178.600. Počet v obou skupinách se meziročně zvýšil. Podnikatelů se zaměstnanci sice přibylo jen 300, ale i to je podle ČSÚ dobrá zpráva, neboť ve druhém čtvrtletí loňského roku jich meziročně ubylo 5000.

V Dukovanech zahájili odstávku reaktoru, bude stát 78 dní

Jaderná elektrárna Dukovany zahájila odstávku jednoho ze čtyř reaktorů. Podle plánu bude mimo provoz 78 dní. Jde o mimořádně dlouhou odstávku, protože bude spojena s rozsáhlou výměnou technických zařízení. Výkon bloku se tím zvýší z dosavadních 460 megawattů (MW) na 500 MW. ČTK to v neděli řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Ve vyšším výkonu 500 MW už funguje polovina elektrárny. Všechny dukovanské bloky budou výkonnější v příštím roce. Odstávka se teď bude týkat bloku číslo jedna. V sobotu ve 13:00 se zastavila první turbína. Druhá přerušila výrobu energie v sobotu v 17:07. "Tím byl vyřazen z provozu celý blok," řekl Spilka. Kromě obvyklé výměny části jaderného paliva a revize zařízení se budou provádět další práce, které umožní zvýšení výkonu. Mezi ně patří i výměna dvou statorů generátoru, z nichž každý váží přes 200 tun.

Obviněný lékař Barták je v nemocnici, po zadržení se mu přitížilo

Lékař Jaroslav Barták, který byl v sobotu obviněn ze sedmi trestných činů v souvislosti se sexuálním násilím, je v nemocnici, protože se mu přitížilo. V noci na neděli byl ukončen jeho výslech, místo do cely předběžného zadržení ale zamířil do zdravotnického zařízení. Jakmile se zotaví, budou pokračovat další úkony trestního stíhání. "Vyšetřovatel bude státnímu zástupci podávat návrh na vzetí obviněného do vazby," řekl v neděli v České televizi (ČT) policejní prezident Petr Lessy, který také nařídil kontrolu všech trestních oznámení podaných na Bartáka v minulosti.

Krojovaný průvod zakončil krajanský folklorní festival v Praze

Krojovaný průvod krajanů v neděli dopoledne na Hradčanském náměstí v Praze zakončil pátý Mezinárodní krajanský folklorní festival. Akce nazvaná Hradčany zpívající-tančící začala u Toskánského paláce, odkud se pestrobarevný průvod stovek účastníků za zpěvu lidových písní odebral k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Zde za velké pozornosti přihlížejících turistů zazpívali píseň Ach synku, synku. Nejvíce krajanských souborů přijelo z Chorvatska a Ukrajiny. Mezi účastníky akce byly například soubory Vltava z ukrajinského Simferopolu, Pěvecký soubor Ozvena z Budapešti, Česká beseda Kruščica ze Srbska, soubor Holubička z Chorvatska, Žytomirský spolek volyňských Čechů nebo soubor Vyšehrad z Kyjeva. Mezinárodní krajanský folklorní festival začal 25. srpna slavnostním přijetím jeho účastníků v Senátu. Přibližně 400 účinkujících ze 13 souborů doprovázely další stovky krajanů žijících trvale v zahraničí. Jedním z vrcholů akce bylo páteční vystoupení s názvem Pozdrav domovině ve Valdštejnské zahradě. Krajanské spolky se svými zpěvy a tanci se představily také v Dolních Chabrech.

Zvonění připomnělo výročí zvonu Augustin a Bílé věže v H. Králové

Poledním zvoněním v neděli královéhradečtí zvoníci připomněli obyvatelům stotisícového města několik výročí starobylého zvonu Augustin a Bílé věže. Zvon je třetím největším v Česku a letos tomu je 430 let od jeho vyvěšení na Bílou věž, 420 let od osazení věže hodinami a 415 let od ukončení stavby věže. Zvonění odehrávající se právě v den svátku svatého Augustina mělo slavnostní ráz. Předcházel mu průvod zvoníků a dalších hodnostářů v dobových kostýmech. Asi osmitunový zvon Augustin byl ulit zvonařem Ondřejem Žáčkem před 502 lety v roce 1509, celých 72 let zvonil ve zvonici na hřbitově u svatého Ducha. Od roku 1581 je zavěšen ve čtvrtém patře dominanty historického centra Hradce Králové - Bílé věže. V roce 2008 byl znovu vysvěcen a opět začal po více než 40 letech zvonit.

V sobotu bylo na silnicích osm mrtvých, jde o nejhorší den léta

Poslední prázdninový víkend na českých silnicích je tragický. V sobotu zemřelo podle policejních statistik při dopravních nehodách osm lidí, v neděli tři. Sobota překonala smutný rekord letošního léta - 30. června zemřelo sedm lidí. Vůbec nejhorší byl letos 9. únor; tehdy policisté řešili nehody, při nichž zemřelo devět lidí. Poslední prázdninový víkend bývá na silnicích tradičně rizikový, policie v pátek uvedla, že i letos chystá celou řadu opatření.

Film Lidice byl vybrán do soutěže Evropských filmových cen

Film Lidice režiséra Petra Nikolaeva byl vybrán Radou European Film Awards (EFA) spolu s dalšími 39 evropskými filmy do 24. ročníku soutěže Evropských filmových cen, evropské obdoby Oscarů. Historický snímek, který v současné době slaví úspěchy v Izraeli, v České republice již vidělo přes 400.000 diváků. ČTK o tom v neděli za tvůrce snímku informovala Johana Turnerová. "Samozřejmě bychom byli šťastní, kdybychom se dočkali nějakého ocenění během slavnostního vyhlášení vítězů začátkem prosince v Berlíně, ale už jen fakt, že Lidice vybrali, je obrovský úspěch sám o sobě," uvedl producent filmu Adam Dvořák. Aktuálně je o dramatický snímek zájem v Izraeli, kde se po promítnutí filmu vedou diskuze tvůrců s diváky. "Máme super odezvy, úžasní lidé - všechny generace, kteří po projekci tleskají, sedí s námi v kinech a ptají se... Diskuze nikdy netrvala méně než hodinu," podotkl Dvořák. Film Lidice nyní promítají v rámci druhého ročníku Týdne českých filmů v Izraeli, který od 21. srpna do 8. září pořádá České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Izraeli a Israel Cinematheques.

Na Fresh Film Festu zvítězil americký film Jess + Moss

Americký snímek Jess + Moss režiséra Claye Jetera zvítězil v kategorii Fresh Generation (mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů) 8. ročníku Fresh Film Festu. Festival v různých kinech v Praze navštívilo od středy přibližně 7.000 diváků, stejně jako loni. Evropský festival zaměřený na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu v neděli večer zakončila projekce celovečerního snímku Rare Exports. ČTK o tom za pořadatele informoval Jiří Sedlák. V případě poetického snímku Jess + Moss o prázdninových zážitcích malého chlapce a jeho sestřenice mezinárodní porota ocenila "vytříbenou rekonstrukci lidské paměti a výjimečnou atmosféru vytvořenou emotivními a poetickými obrazy". Snímek byl natočen na desítky odlišných filmových materiálů různého stáří s odlišnými vizuálními vlastnostmi. Porota také z této kategorie zmínila snímek Bellflower režiséra Evana Glodella "pro jeho kreativní energii a odvahu, se kterou přesahuje filmové konvence". V soutěžní sekci Konfrontace (mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních studentských filmů) si cenu za nejlepší film odnesl estonský dokumentární snímek Jáma českého režiséra Jiřího Stejskala. Jde o příběh netypické rodiny z Kyjeva, která bojuje proti nedodržování majetkových zákonů.

Festival horolezeckých filmů vyhrál polský snímek z Grónska

Polský snímek Co se stalo na ostrově Pam režisérky Elizy Kubarské v neděli získal hlavní cenu 28. ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na Náchodsku. Půlhodinový snímek pojednává o dramatické výpravě dvou alpinistů na nejvyšší přímořský útes na světě v Grónsku. ČTK to řekla Jitka Poláková z vedení festivalu. Porotci letos nejlepší snímek vybrali ze 40 filmů od tvůrců ze 12 zemí. Nejvíce filmů v soutěži, po osmi, měly Česko a Slovensko. Průměrná délka soutěžících filmů byla 25 minut. Na čtyřdenní festival letos zavítalo několik tisíc lidí. Cenu za nejlepší horolezecký film letos dostal francouzský snímek Jiná tvář Ganeshe režisérů Vladimira Celliera a Juliena Nadirase. Pojednává o horolezectví v jedné části Indie. Nejlepším dokumentem porotci vyhlásili australský snímek Po stopách Čingischána: v kůži vlka, který natočil Tim Cope. Film je o dramatické cestě z Mongolska do Maďarska.

Návštěvnost kin v červenci letos poprvé překročila milion diváků

Návštěvnost tuzemských kin v červenci letos poprvé pokořila hranici jednoho milionu diváků. Kina v letošním roce však zatím vykazují výrazně nižší návštěvnost než v loňském rekordním roce, kdy měsíční počet diváků převýšil milionovou hranici celkem sedmkrát. Vyplývá to ze statistik, které na svých internetových stránkách zveřejnila Unie filmových distributorů (UFD). Do kin letos v červenci přišlo 1,311 milionu diváků, zatímco v červnu jich bylo 991.860. Díky vyšší návštěvnosti kinům v červenci vzrostly i tržby, a to z červnových 105,1 milionu korun na 161,4 milionu korun. Návštěvnost kin byla v červenci vyšší než ve stejném měsíci loňského roku, který byl pro biografy rekordní.

Volf se Štěpánkem obhájili domácí titul a pojedou na MS

Dvojnásobní olympijští medailisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, kteří letos chyběli v reprezentaci, si v nominačním souboji deblkanoí na mistrovství republiky na Lipně zajistili účast na mistrovství světa. Na zářijovém světovém šampionátu v bratislavském Čunovu budou startovat díky tomu, že v neděli porazili dosavadní členy národního týmu Václava Hradilka a Štěpána Sehnala. Volf se Štěpánkem, kteří mají olympijské stříbro z Pekingu a bronz z Atén, obhájili mistrovský titul s náskokem více než dvou sekund před svými rivaly. Hradilek a Sehnal museli bojovat o účast na MS, protože se během sezony ani jednou nedostali do finále Světového poháru, čímž nesplnili podmínku startu v Čunovu. Na nedávném závěrečném závodu SP v Praze přitom uteklo Hradilkovi se Sehnalo finále jen o 14 setin sekundy.

Čeští volejbalisté prohráli na turnaji v Katovicích s Itálií 1:3

Čeští volejbalisté prohráli v závěrečném třetím utkání na turnaji v Katovicích po tuhém boji s Itálií 1:3. Zápas přinesl ve všech setech vyrovnanou a dramatickou bitvu, kterou rozhodovaly koncovky. Itálie turnaj bez porážky vyhrála, o konečném umístění českého týmu rozhodne závěrečný zápas Polsko - Rusko. Trenér Jan Svoboda vsadil opět na základní šestku Ticháček, Štokr, Popelka, Pláteník, P. Konečný, Veselý s liberem Kryštofem. Po dvou vítězstvích v přípravných zápasech nad Itálií v minulém týdnu v Monze hráli čeští volejbalisté hned od úvodních míčů proti Italům uvolněně a bez respektu.

Olomouc remizovala 2:2 na Žižkově a už není poslední

Fotbalisté Olomouce už nejsou v první lize poslední. Po nedělní remíze 2:2 v 5. kole na Žižkove již smazali devítibodový odečet za údajnou korupci, dostali se na nulu a díky lepšímu skóre se posunuli před České Budějovice s Ostravou. Hanáci v Praze brzy vedli, ale Viktoria po gólech obou stoperů Procházky a Lafrance ještě do poločasu skóre otočila. Remízu zařídil v 57. minutě Navrátil.

Šebrle skončil na MS třináctý, tyčkařka Ptáčníková je ve finále

Desetibojař Roman Šebrle skončil na mistrovství světa v Tegu na třináctém místě výkonem 8069 bodů. Olympijský vítěz z Atén tak nesplnil svůj cíl, kterým bylo nasbírat alespoň 8200 a splnit limit pro účast na hrách v Londýně, po nichž má v plánu ukončit kariéru. Stejně jako na minulém šampionátu v Berlíně zvítězil Američan Trey Hardee součtem 8607 bodů před krajanem Ashtonem Eatonem, který vydřel stříbro díky osobnímu rekordu v závěrečném běhu na 1500 metrů. V celkovém hodnocení předstihl ziskem 8505 bodů třetího Kubánce Leonela Suáreze o čtyři body. Šebrle se po hodu oštěpem posunul na osmé místo, ale po třetím nejhorším čase na patnáctistovce se v první desítce neudržel. Do finále postoupila tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si poradila s kvalifikací a v úterý se představí v bojích o medaile. Stačil jí k tomu první úspěšný pokus na výšce 455 cm. Neuspěla naopak čtvrtkařka Denisa Rosolová.

Dramatickou Barum rallye ovládl Kopecký, Kresta má domácí titul

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál dramatickou Barum rallye a udržel se ve hře o titul v seriálu Intercontinental rallye challenge. Devětadvacetiletý pilot porazil obhájce prvenství Freddyho Loixe z Belgie o 1,2 sekundy. Třetím místem potvrdil nadvládu mladoboleslavské automobilky Fin Juho Hänninen, který je i nadále v čele IRC. Prioritou loňského šampiona jsou ale pro letošní rok starty v mistrovství světa. Zlínská soutěž byla tradičně i součástí českého mistrovství, v němž si díky osmému místu prakticky zajistil čtvrtý titul v kariéře Roman Kresta. O celkovou výhru ho může ještě teoreticky připravit Kopecký, který by ale v termínu závěrečné soutěže seriálu, Rallye Příbram, měl startovat v San Remu.

Král dojel ve sprintu GP2 ve Spa třetí, má druhé stupně vítězů

Automobilový závodník Josef Král obsadil třetí místo ve sprintu v belgickém Spa-Francorchamps a podruhé v kariéře dosáhl v seriálu GP2 na stupně vítězů. Lepší byl pouze letos v Monaku, kde dojel také v krátkém závodu druhý. Jednadvacetiletému Královi pomohl k druhému nejlepšímu výsledku start z pole position, který si vysloužil osmým místem v sobotním hlavním závodu. Jezdec týmu Arden projel cílem v dešti sedmý, poté co komisaři nařídili Fairuzovi Fauzymu pustit Krále před sebe, protože ho předjel v době, kdy byl na trati safety car. Později však oznámili, ze Malajec měl pro předjetí ve žluté fázi objektivní důvody, a pořadí změnili.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno, později během dne místy oblačno a ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí na 21° až 25° Celsia.