Zprávy

Karel Schwarzenberg: Ladisav Bátora na školství je jako pedofil v dívčí škole

Ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se domnívá, že působení Ladislava Bátory v pozici ředitele personálního odboru ministerstva školství je nepřijatelné. "To je, jako kdybych ustanovil známého pedofila ředitelem dívčí školy," řekl deníku Právo. Jde podle něj o to, aby člověk, který se netají svým pohrdáním intelektuály a zapletl se s nacionalistickou Národní stranou, nebyl na takové pozici. "Ať třeba na ministerstvu školství řídí sklad tužek, ale zrovna personální oddělení, to je moc," prohlásil. Potvrdil také, že ministři za TOP 09 nebudou prozatím na vládu docházet. Ministři za TOP 09 ve středu opustili jednání kabinetu kvůli Bátorovým výrokům na Schwarzenbergovu adresu. Šéf české diplomacie uvedl, že Ladislav Bátora s ohledem na své vystupování a názory patří na školství jako "pazdeří k jisté části těla". Ministerský úředník Bátora, který se těší přízni Hradu, ho v reakci označil za "chudáčka starého". Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pátek vyslyšel požadavek premiéra Petra Nečase (ODS) a poprvé se veřejně distancoval od chování svého personálního šéfa. Dal mu prý jasné pokyny, a pokud z nich příště vybočí, odvolá ho. Znovu se také Karlu Schwarzenbergovi za Ladislava Bátoru omluvil. TOP 09 to ale nestačí a dál žádá odchod Bátory či Dobeše, jinak se prý ministři za TOP 09 na jednání vlády nevrátí. Podle premiéra Petra Nečase je taková situace neúnosná a neměla by ohrožovat schvalování vládních reforem.

Průzkum pro ČT: 47 procent lidí proti Ladislavu Bátorovi

Výroky personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory na adresu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) považuje 47 procent lidí za neuctivé a neslučující se s dobrými mravy. Kontroverzní úředník Bátora by měl ze své funkce odejít nebo být odvolán. Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala agentura SC&C. Oslovila přitom 675 respondentů. Naopak podle 17 procent dotázaných úředník jen řekl svůj názor a může ve funkci zůstat, 37 procent respondentů ovšem uvedlo, že Ladislava Bátoru ani celý jeho případ vůbec nezná. Téměř polovina populace také očekávala, že se Ladislav Bátora ministrovi za své výroky omluví. Odchod TOP 09 z jednání vlády ale považuje většina lidí za "zbytečně vyhrocené gesto".

Deník Právo: Koalice našla funkci pro Radka Johna, připraví o ni ČSSD

Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce sebrat ČSSD předsednické křeslo ve výboru pro obranu a bezpečnost. Tomu nyní šéfuje František Bublan (ČSSD), podle představ koalice by se výbor měl rozdělit na dva, předsedou jednoho z nich se má stát šéf VV Radek John. Informuje o tom deník Právo. Plán na rozdělení výboru na dva koalice zmínila již dříve. Vznikl by tak jeden výbor pro obranu a druhý pro bezpečnost. Radek John by zřejmě byl v čele výboru pro bezpečnost, šéfem druhého by se stal místopředseda současného sloučeného výboru a zároveň místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Vidím. "Ano, potvrzuji, že jsem o tom slyšel, ale na klubu jsme o tom ještě nejednali," řekl deníku Jan Vidím. Náhradou pro ČSSD má být chystané zřízení komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, v jejímž čele by stál František Bublan. Sociální demokraté se však brání. "Je to pro nás naprosto nepřijatelné a považuji to za skandální," řekl Právu místopředseda klubu ČSSD Jeroným Tejc. Podle něj nemožné, aby opozice ztratila kontrolní vliv na ministerstvo vnitra. Jeroným Tejc připomněl, že právě Věci veřejné na počátku volebního období prosazovaly vytvoření jediného výboru, který by měl v kompetenci jak obranu, tak vnitro.

MfD: ČSSD doufá v předčasné volby, z programu vypouští 13. důchod

Sociální demokraté doufají, že by mohli jít do vlády dříve než po řádných volbách za tři roky. Nejlépe již příští rok na podzim. Chystají proto zásadní změnu volebního programu, z nějž vypustí například třinácté důchody. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Volby do Poslanecké sněmovny by sociální demokraté chtěli spojit s volbami krajskými a senátními příští rok na podzim. Bohuslav Sobotka doufá, že neustálá krize nynější vlády přiměje některou z koaličních stran k podpoře předčasných voleb. ČSSD nyní chystá velkou revizi volebního programu. Vypadnou z něj třeba třinácté důchody nebo plošné zvyšování sociálních dávek. "Jednou z priorit naší hospodářské politiky bude snižování schodku a dosažení vyrovnaných veřejných rozpočtů," sdělil deníku Bohuslav Sobotka. Podle něj předchozí program nepočítal s tím, co se děje nyní v Evropě kolem dluhové krize. Nový program představí strana v listopadu. Po volbách se sociální demokraté chystají zrušit pravicové reformy. "Odmítáme vytváření druhého pilíře důchodového spoření. Požádal jsem naše experty, aby analyzovali možnost jeho budoucího zrušení v případě, že by ho koalice zavedla," řekl MfD Bohuslav Sobotka. Dopředu vyloučil sestavení vlády s komunisty. Podle volebního modelu Factum Invenio z konce července by pro ČSSD hlasovalo 29,1 procenta voličů, druhou ODS by volilo 16,7 procenta. KSČM na třetím místě by získala 16,3 procenta a TOP 09 by oslovila 14,7 procenta voličů. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by překročili lidovci s 5,5 procenta a Strana zelených s 5,2 procenta hlasů. Vládní VV by podle modelu volilo jen 3,7 procenta voličů.

Hlavní hygienik zvažuje posilovací přeočkování proti příušnicím

Po epidemii příušnic v Ústeckém kraji, kdy za první čtyři měsíce roku bylo hlášeno 996 onemocnění, chce hlavní hygienik ČR Michael Vít prověřit, nakolik je mladá generace odolná proti této nakažlivé nemoci. Děti se očkují po dosažení 15. měsíce života a přeočkovány jsou kolem třetího roku věku. Vít ČTK řekl, že zvažuje přeočkování dospívajících. Než rozhodne, udělá imunologické šetření. Plánuje ho na příští rok. Odborníci zjistí, zda imunita očkování proti příušnicím u dospívajících přetrvává, nebo bude nutno zařadit pro ně další posilovací dávku, která by prodloužila tvorbu specifických protilátek. Příušnice se projevují zduřením slinných žláz, pod čelistní kostí se tvoří bolestivé otoky. Pacienti mají silné bolesti při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příčinou neplodnosti. "Epidemii na severu Čech jsme zlomili, přesto bychom chtěli příští rok udělat imunologické přehledy, abychom zjistili, jestli nemusíme někde dát posilovací dávku, abychom ochránili skupinu čtrnáctiletých a starších," řekl Michael Vít.

ČT: Bývalý náměstek policejního prezidia podezřelý z plagiátorství

Bývalý náměstek policejního prezidia pro kriminální službu Jan Chmelík je podle České televize podezřelý z plagiátorství. Pod svým jménem publikoval článek, do kterého zřejmě zapracoval opsané pasáže. Přišel na to autor původního textu Josef Nejedlý. Jan Chmelík narčení odmítá a tvrdí, že musí jít o technickou chybu, uvedla ČT1. "O publikaci pana Chmelíka jsem se dozvěděl zcela náhodně díky internetu. V zásadě ten samý text je předmětem ještě další publikace, tentokrát knižní, kde autorem je opět pan docent Chmelík ještě s dalším spoluautorem," řekl televizi doktorand Právnické fakulty UK Josef Nejedlý s tím, že v Chmelíkově práci je několik pasáží téměř shodných s těmi, co napsal sám. Jan Chmelík působí na Vysoké škole v Karlových Varech a obvinění z plagiátorství podle televize odmítá. "Bohužel technickou chybou (v počítači se neuložil odkaz) došlo k tomu, že do tisku šla verze bez tohoto odkazu. Za to jsem se panu Nejedlému již omluvil," sdělil České televizi.

Český řidič prý usmrtil v Brazílii chodce, je v policejní vazbě

V brazilské policejní vazbě je již několik dní český občan, který na severovýchodě země přejel chodce, jenž následky střetnutí nepřežil. Podle policie byl Čech opilý. O případu informoval brazilský tisk. Svědkem tragické nehody, která se odehrála v neděli ve večerních hodinách ve městě Itamaracá v severovýchodním státě Pernambuco, se stal řidič dalšího auta. Čech do něj se svým vozem narazil poté, co se pokoušel z místa nehody ujet. Policie muže na místě zatkla a drží ho ve vazbě. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář ČTK řekl bez dalších podrobností, že muž požádal české úřady o pomoc. České velvyslanectví v Brasílii potvrdilo, že muž je ve vazbě v souvislosti s touto nehodou, odmítlo ale poskytnout jiné informace, dokud nebude vyšetřování skončeno. Podle brazilského deníku Diário de Pernambuco muž pracuje jako strojník v pivovarnické společnosti Ambev.

Japonská policie zadžela čtyři Čechy, kteří převáželi drogy

Japonská policie zadržela během několika posledních týdnů na letišti Narita v Tokiu čtyři Čechy, kteří údajně pašovali drogy. Informovala o tom televize Nova. Čechům hrozí až desetileté vězení. "Ministerstvo zahraničí eviduje v poslední době nebývalý nárůst počtu Čechů zadržených v Japonsku kvůli drogám," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Doposud podle něj byly takové případy naprosto výjimečné. Za poslední dva měsíce se ale odehrály hned čtyři. Televize Nova uvedla, že policisté zatkli Česku, která letěla z Bruselu s dvěma kilogramy drogy, další žena se pokusila do země přivézt 900 gramů drog z Paříže. U dvou mužů cestujících z Turecka pak policie našla po 700 gramech drogy. Podle Novy šlo zřejmě o pervitin. Za gram této drogy se totiž v Japonsku platí v přepočtu až 18.000 korun. V Česku přitom stojí jen 1000 korun.

Češi mohou létat do Chorvatska s občanským průkazem

Čeští občané mohou od pátku létat do Chorvatska i na občanský průkaz. Cizinecká policie po nich už nebude na letištích požadovat cestovní pasy. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. "Ministerstvo tak reaguje na odpovědní nótu ministerstva zahraničních věcí, která byla dnes předána chorvatské straně spolu se vzory platných českých občanských průkazů jako akceptace předchozí chorvatské nóty," uvedl mluvčí. Podle něj Chorvaté informovali o jednostranném opatření umožňující vstup na jejich území na občanský průkaz a tím se změnily podmínky překračování hranic mezi Chorvatskem a Českou republikou. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenějším cílem českých rekreantů.

Do Potštejna se sjelo na 80 vozů vyrobených koncernem IFA

Do Potštejna na Rychnovsku se sjelo 85 historických vozů vyrobených východoněmeckým koncernem IFA. Nejčastěji zastoupenými stroji jsou na letošním pátém ročníku této akce trabanty, barkasy a wartburgy. ČTK to dnes řekl mluvčí akce Ondřej Sedláček. "Jsou tady například i nákladní automobily IFA, dva traktory i různé unikátně upravené vozy, například tu je k vidění wartburg upravený jako pick-up, kterých je v celé Evropě asi jen pět," řekl Sedláček. Hlavní organizátor Radek Lakmayer dnes ČTK řekl, že sraz vozů koncernu IFA je v celé republice jedinečný. "Nejstarší stroje jsou z 50. a 60. let, to už jsou opravdové unikáty, které si jejich majitelé hýčkají," řekl Radek Lakmayer. Na večer je připraven program plný hitů z bývalé NDR, v neděli mají účastníci čas na individuální program. První ročník srazu v Potštejně se uskutečnil v září 2007 a dorazila na něj více než desítka vozidel, především multikár. Loni na Rychnovsku přijelo přes osmdesát vozů. Východoněmecký koncern IFA vyráběl kromě osobních automobilů značek Trabant a Wartburg, také dodávkové automobily Barkas, stroje značky Multicar a také jednostopé motocykly, například značky Simson.

V Českém Krumlově dnes zazpívá slavný tenorista Plácido Domingo

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov dnes večer zakončí legendární španělský tenorista Plácido Domingo. "Král opery" se do České republiky vrací po 17 letech. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a pod taktovkou amerického dirigenta Eugena Kohna zazní árie a duety z oper Verdiho, Pucciniho, Masseneta a Lehára. Hostem večera bude mladá portorická sopranistka Ana María Martínezová. Galakoncert se uskuteční netradičně na centrálním parkovišti P2 a pořadatelé očekávají až 7000 návštěvníků. Vstupenky na koncert ale ještě zbývají na stání i k sezení. Organizátoři poskytnou slevu 15 procent obyvatelům Českokrumlovska a Českobudějovicka, když při nákupu lístku předloží speciální festivalový leták. Festival se v Českém Krumlově pořádal od 15. července. Nabídl 15 koncertů a šest operních představení, které navštívilo téměř 18.000 lidí.

Na Petříně probíhají oslavy 120. výročí rozhledny a lanovky

Na pražském Petříně dnes probíhají oslavy 120 let od zprovoznění místní lanové dráhy a známé rozhledny. Návštěvníci si mohou na petřínském vrchu prohlédnout historická vozidla, připraveny jsou také atrakce pro děti, divadelní představení a koncerty. Kdo přijde v historickém kostýmu z 19. století, bude mít vstup na rozhlednu zdarma. V okolí lanovky a rozhledny jsou vystavena historická vozidla včetně dobového hasičského vozu. Pro děti pořadatelé přichystali historickou houpačku, kolotoč a střelnici, nechybí moderní atrakce, jako je skákací hrad, malování na obličej nebo balonková dílna. Zájemci mohou ochutnat staročeské cukrovinky, pečené brambory, pražskou šunku a další pochutiny. Pražská informační služba připravila u příležitosti tohoto výročí také speciální razítka a pohlednice, které jsou k dispozici na pokladnách věže. Milovníci historie si mohou zakoupit publikaci, která podrobně popisuje výstavbu lanové drány a petřínské rozhledny.

V Trocnově je znovu přístupný Památník Jana Žižky

V Trocnově nedaleko Radostic na Českobudějovicku byl dnes po necelých třech měsících znovuotevřen Památník Jana Žižky z Trocnova. Během uzavření prošla expozice technickou a obsahovou úpravou. Všechny změny měly spíš charakter základní údržby, do dvou let by měla být vytvořena zcela nová expozice. ČTK to řekla Hana Švejkarová z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. V budově bývalého poplužního dvora lidé najdou expozici týkající se Žižkova života a hlavně jeho účasti v husitském hnutí. Mohou si prohlédnout dobové listiny, model Žižkova rodného domu i předměty ze 14. až 17. století nalezené při archeologických výzkumech trocnovských dvorců. Památník přešel do správy Jihočeského muzea letos na jaře. Expozice byla vytvořena v 70. letech minulého století, podle Hany Švejkarové však byla v dezolátním stavu a byla nutná její rekonstrukce. "Zejména byly špatné podlahy, objevovala se plíseň. Obsahově zde byly i věci, které se vztahovaly k době komunismu, expozice neodpovídala současným požadavkům," uvedla Hana Švejkarová. Památník se pro veřejnost uzavřel v červnu. Součástí dnešního slavnostního otevření památníku byly ukázky tradičních řemesel. V doprovodném programu vystoupily folklorní soubory, lidé viděli i rytířské souboje.

Na trutnovském festivalu ožila Tichá dohoda

Kapela Tichá dohoda kytaristy Dana Šustra a zpěvačky Blanky Šrůmové v pátwek po osmileté odmlce ožila na Open Air Music Festivalu Trutnov. Jejich obnovené premiéře naslouchaly tisíce posluchačů na hlavní scéně tradiční rockové přehlídky. "Ahoj, pamětníci," pozdravila diváky zpěvačka, a zahájila tak asi hodinové vystoupení kapely. Lidé si vyslechli řadu energicky zahraných hitů, jako Kotva a kříž a Duše má se vznáší. Na nejslavnější píseň z jejich repertoáru, Marionetu, však při napjatém festivalovém harmonogramu již nezbyl čas a kapela musela uvolnit pódium následujícím Monkey Business. S vystoupením byla spokojena kapela i posluchači. "Trutnov je prostě nejlepší fesťák, od teď sem budu jezdit každý rok," prohlásila nadšeně Blanka Šrůmová. Hlavní hvězdou letošního ročníku přehlídky byl již ve čtvrtek americký zpěvák Iggy Pop s kapelou The Stooges. Jeho vystoupení si nenechal ujít ministr obrany Alexandr Vondra, naopak letos zřejmě nepřijede obvyklý festivalový host, bývalý prezident a "náčelník" přehlídky Václav Havel. Trutnovskému publiku alespoň poslal omluvný dopis ve festivalovém "samizdatu". Festival potrvá do neděle. Na čtyřech scénách se vystřídá přes 120 kapel, interpretů a dýdžejů.

Podhradí hradu Okoř u Prahy dnes ožilo hudebním festivalem

V podhradí hradu Okoř se dnes koná 11. ročník hudebního festivalu. Na tradičním místě pod siluetou romantické zříceniny vystoupí Chinaski, Nightwork, Čechomor, Tomáš Klus a další zástupci tuzemské populární hudby. Organizátoři oznámili, že kvůli technickým problémům souvisejícím s přejezdem skupiny Vypsaná fixa se změní pořadí vystupujících. Místo Vypsané fixy odpoledne zahraje Děda Mládek Illegal Band a závěr festivalu kolem 02:00 bude patřit právě Vypsané fixe. Více informací se nachází na www.festivalokor.cz. Pořadatelé zajistili kyvadlovou doprava z Prahy a Kladna. Připraveno je i stanové městečko. Organizátoři stejně jako v předcházejících ročnících udržují rodinné zaměření festivalu. Speciálně pro děti jsou proto přichystány různé hry, skákací hrad nebo dětský koutek s hlídáním. Děti do 12 let a vozíčkáři mají vstup zdarma. Pořadatelé tradičně věnují část výtěžku na renovaci zříceniny.

Ze sportu:

Český tenista Tomáš Berdych porazil v Cincinnati čtyřnásobného vítěze Rogera Federera ze Švýcarska 6:2, 7:6 a postoupil do semifinále. Pětadvacetiletý Berdych porazil aktuální světovou trojku počtvrté v kariéře a vůbec poprvé bez ztráty setu. Pošesté v sezoně si zahraje semifinále. Český tenista, který se naposledy z titulu radoval před dvěma lety v Mnichově, bude hrát o první letošní finálovou účast. Soupeřem mu bude světová jednička Novak Djokovič. Srbský hráč zdolal v pátek Francouze Gaela Monfilse, který mu jako první v soutěži dokázal vzít set, 3:6, 6:4, 6:3. Tomáš Berdych se utká s Novakem Djokovičem poosmé v kariéře, dosud s ním šestkrát prohrál, včetně posledních čtyř zápasů. Jedinou výhru ve vzájemných utkáních slavil rodák z Valašského Meziříčí loni v semifinále Wimbledonu.

Fotbalisté Ostravy zůstávají i po čtvrtém kole nové ligové sezony bez bodu. V páteční předehrávce prohráli na hřišti Jablonce 0:4 a v součtu s minulým ročníkem si připsali šestou porážku za sebou. Domácí navázali na pondělí triumf 5:0 nad Bohemians 1905, druhou výhru v sezoně jim zajistili hattrickem Lafata a jednou trefou Beneš. Baník ve třetím ze čtyř kol inkasoval čtyři góly a nepomohla mu ani staronová posila Václav Svěrkoš, který odehrál více než hodinu.

První pražské derby nové hokejové sezony ovládli hráči Sparty, kteří vyhráli v Edenu nad Slavií 6:2. Zápas byl součástí European Trophy, a Sparta si tak v této přípravné soutěži připsala po třech porážkách první výhru. Naopak hokejisté Komety Brno si připsali druhou prohru v soutěži, když v Innsbrucku po přestřelce z poslední třetiny podlehli německému soupeři z Mannheimu 4:5.

Český biker Jaroslav Kulhavý zakončil v italském Val di Sole sezonu Světového poháru v cross country, který celkově vyhrál, čtvrtým vítězstvím za sebou. Letošní světová jednička dnes porazila ve finiši v cílové rovince Švýcara Nina Schurtera. Bikerka Kateřina Nashová zakončila Světový pohár v cross country ve Val di Sole sedmým místem a v seriálu obsadila desátou pozici. Celkovou vítězkou se stala Francouzka Julie Bressetová, která dnes dojela čtvrtá. Týden starý triumf z Nového Města si v závěrečném sedmém závodu zopakovala Kanaďanka Catherine Pendrelová.

Zatím největší český úspěch na Světové letní univerziádě v Číně má na svědomí golfistka Kateřina Růžičková, která dnes vybojovala stříbrnou medaili. Výkonem sedm ran pod par hřiště se podělila o druhé místo s korejskou hráčkou Ko Min-čong. Za vítěznou Lin Tzu-chi z Tchaj-wanu zaostala dvacetiletá rodačka z Přerova o jediný úder. Čtyřnásobná mistryně republiky Kateřina Růžičková, která již třetím rokem studuje v USA a hraje za tým univerzity Texas A&M, figurovala po třech kolech na čtvrté pozici se ztrátou tří ran na čelo. Na závěr soutěže předvedla nejlepší výkon dne, zahrála čtyři údery pod par, a získala třetí medaili pro českou výpravu. Na druhou medaili v Šen-čenu nedosáhl cyklista Jiří Hudeček. Bronzový jezdec z cross country horských kol skončil v silniční časovce družstev na 50 km s Martinem Hunalem, Markem Mixou a Tomášem Okrouhlickým na čtvrtém místě. Za třetí Koreou zaostali zhruba o tři sekundy, na vítězné Rusy ztratili bezmála tři a půl minuty.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem se jako druhá česká loď kvalifikovali na olympiádu. Zisk účastnického místa na vrcholný závod příštího roku pro ně znamená zároveň náplast na to, že na mistrovství světa v Szegedu už podruhé těsně nedosáhli na medaili. Stejně jako v pátek ve finále neolympijské pětistovky dnes skončili na dvojnásobné trati čtvrtí.

Čeští volejbalisté porazili i ve druhém přípravném utkání v Monze domácí reprezentaci Itálie 3:2. Stejně jako ve čtvrtečním duelu vyhrál český tým úvodní dva sety a také rozhodující tie-break. Tentokrát v poměru 15:11. "Podali jsme ještě o něco lepší výkon než v prvním vzájemném zápase. Dařila se nám hra v obraně, na bloku i v poli. A také jsme soupeře tlačili důrazným podáním," řekl ČTK asistent trenéra Milan Hadrava. Italové nastoupili ve své nejsilnější sestavě. V dalším přípravném bloku před mistrovstvím Evropy čeká na český tým za týden start v turnaji v Katovicích, kde se utká postupně s domácím Polskem, Ruskem a znovu s Itálií.

Golfové Czech Open se musí obejít o víkendu opět bez českých hráčů. Patnáctiletý amatér Šimon Zach neprošel do finálových kol o dvě rány, přesto ho domácí diváci vyprovodili z posledního jamkoviště potleskem. V čele turnaje je po dnešní ranní dohrávce Švéd Mikael Lundberg. Špatné výkony poslaly mimo hru řadu špičkových hráčů včetně největšího favorita Miguela Ángela Jiméneze. Šimon Zach dnes potřeboval stáhnout jednu ránu, která mu chyběla k hranici cutu, a tak začal hned na osmičce agresivně a s dávkou rizika. Druhou ranou ale skončil v bunkeru u greenu, a tak si připsal bogey a ani vydřený par na poslední jamce už mu na kýžený postup nepřinesl. I tak se dočkal ovací fanoušků, které ho trochu překvapily.

Sobotní počasí v Česku:

Polojasno až oblačno, přechodně až zataženo, přeháňky, místy bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.