Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

TOP 09 opustila schůzi vlády, chce odchod Bátory, nebo Dobeše

Ministři TOP 09 opustili jednání vlády na protest proti tomu, že ministr školství Josef Dobeš (VV) odmítl propustit ze svého úřadu předsedu iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátoru. TOP 09 popudila Bátorova slova, kterými údajně urazil prvního místopředsedu vlády a lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga. TOP 09 se nechce jednání kabinetu účastnit, dokud Ladislav Bátora neodejde z ministerstva, nebo dokud vládu neopustí ministr Dobeš. Lídři strany v čele s místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem to uvedli v tiskovém prohlášení. Pod stanoviskem TOP 09 chybí podpis lídra strany Karla Schwarzenberga, který je do 28. srpna na dovolené. Podle vicepremiérky za VV Karolíny Peake je na místě omluva Ladislava Bátory. VV se ale nelíbí, že ministr Kalousek kauzu zneužívá k tlaku na vládního partnera. Ladislav Bátora na svém facebookovém profilu označil ministra zahraničí a předsedu TOP 09 za "chudáčka starého". "To se mu to prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemůžu vyzvat na souboj," citoval jeho slova deník Právo. Karel Schwarzenberg v rozhovoru s Hospodářskými novinami poznamenal v souvislosti s Bátorovým působením na ministerstvu školství, že se tam hodí "s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla".

Josef Dobeš se za Bátorova slova omluvil, ale nepropustí ho

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se omluvil ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) za slova svého úředníka Ladislava Bátory. V pozici šéfa personálního odboru ministerstva ho ale ponechá. Bátorovy výroky podle něj nebyly vhodné, ale státní úředník má právo sdělovat svůj názor. Omluvu žádal od ministra Dobeše premiér Petr Nečas. TOP 09 ale požadovala, aby ministr školství Bátoru propustil, nebo sám odešel z vlády. Premiér čeká, že se Josef Dobeš od "buranského chování" svého podřízeného distancuje. Uvedl, že on sám by takového podřízeného okamžitě odvolal z funkce. Karel Schwarzenberg míní, že Ladislav Bátora se jako státní úředník nemá vyjadřovat nevhodně na adresu ústavních činitelů. Osobně se ale prý výroky Ladislava Bátory necítí uražen.

Ladislav Jakl: Bátora je terčem sprostých útoků, má právo se bránit

Předseda iniciativy D.O.S.T. Ladislav Bátora je už půl roku terčem sprostých útoků a měl by mít právo se sám bránit. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl to uvedl ve stručném komentáři ke koaličnímu sporu kolem personálního šéfa ministerstva školství Bátory, který zveřejnil na webové stránce prezidenta Václava Klause www.klaus.cz. "Pan Bátora je už půl roku terčem sprostých útoků, lží, urážek, zesměšňování, pomluv a nátlaku. Sám se ale, zdá se, bránit nesmí," uvedl Ladislav Jakl. Konzervativní iniciativa D.O.S.T. podporovala Václava Klause v odporu proti lisabonské smlouvě a Evropské unii. Ladislav Bátora se s Václavem Klausem pravidelně schází. Prezident se za něj postavil v době, kdy někteří politici a organizace protestovali proti tomu, aby Ladislav Bátora jako někdejší kandidát nacionalistické Národní strany získal funkci na ministerstvu školství. Václav Klaus tehdy označil kauzu za "diktaturu politické korektnosti" a postavil se za některé Bátorovy konzervativní názory.

ČSSD: Dobeš i Bátora mají odejít

Ministr školství Josef Dobeš (VV) i kontroverzní úředník jeho ministerstva Ladislav Bátora by měli odejít z funkcí, je přesvědčena opoziční ČSSD. Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek soudí, že premiér Petr Nečas (ODS) by si měl udělat pořádek. Lubomíra Zaorálka rovněž šokovalo, že kabinet řeší kauzu Bátory v době, kdy se Evropa potýká s ekonomickou krizí, a měla by se proto zabývat závažnými tématy. Zdůraznil, že "extremistický politický aktivista" Bátora se již delší dobu chová neúnosně a z ministerstva by měl odejít. "Já si myslím, že Bátora neměl ve vládě dávno být. Ale já jsem přesvědčen, že by tam neměl být ani pan Dobeš," uvedl Lubomír Zaorálek.

Vláda nebude jednat se šéfem NKÚ Dohnalem, nechce od něj polouchat kritiku

Vláda nebude do vyřešení případu nepravomocně odsouzeného šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala probírat závěry jeho úřadu. Je těžko přijatelné, aby ministry kritizoval za to, co dělají ve svých resortech, řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS). Kabinet měl mít na programu reakce vládních úřadů na několik závěrů NKÚ, Petr Nečas je už v úterý z jednání vyškrtl. František Dohnal se nicméně zřejmě nemusí obávat, že by mohl být z funkce odvolán už před koncem své soudní kauzy. Teoreticky sice taková možnost existuje, odvolat by ho mohl prezident republiky na návrh sněmovny, podmínkou je ale podnět Kárné komory NKÚ. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala v úterý řekl, že je prakticky vyloučené, aby se kárná komora nyní v Dohnalově případu angažovala. Dohnala ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 7 podmíněně odsoudil na osm měsíců za to, že odmítl vydat poslancům potřebné dokumenty pro kontrolu hospodaření úřadu.

Prezident Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji. Uvedl to na svých internetových stránkách. V dopise předsedkyni sněmovny přitom napsal, že o zákonu není zcela přesvědčen, nechce ale přispívat k další polarizaci veřejné debaty. Účastníci takzvaného třetího odboje dostanou podle zákona, předložené poslanci vládní koalice, peněžité ocenění 100.000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim na průměrný dorovnán. Zákon má začít platit symbolicky 17. listopadu. "Nevěřím zcela bezelstné upřímnosti předkladatelů tohoto zákona, nevěřím hloubce přesvědčení těch, kteří ho schvalovali, nevěřím pokusu zákonem popisovat dějiny a 22 let po pádu komunismu tímto alibistickým způsobem 'vyřešit' naši minulost," napsal Václav Klaus předsedkyni Poslanecké sněmovně Miroslavě Němcové (ODS) v dopise, kterým svůj podpis doprovodil.

Ministr Vondra na pohřbu udělí bratrům Mašínům vojenské vyznamenání

Na pohřeb bojovníka proti komunistickému režimu Ctirada Mašína pojede příští týden do Spojených států ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vláda plánuje Mašína vyznamenat, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Vojenské vyznamenání Zlatá lípa získá podle něho i bratr zesnulého Josef Mašín. Dodal, že je mu líto, že se on sám pietního aktu nemůže kvůli pracovnímu vytížení zúčastnit. Pohřeb Ctirada Mašína, který zemřel v sobotu ráno po delší nemoci, se v americkém Clevelandu uskuteční příští týden ve středu. Jako veterán americké armády bude pochován s vojenskými poctami. Pohřbu se zúčastní také český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Případ skupiny kolem bratří Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy.

Premiér Nečas: Určovat termín přijetí eura nyní pro Česko není dobré

V současné době není pro Českou republiku dobré stanovovat termín přijetí eura. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl premiér Petr Nečas. Aktuální dluhová krize v eurozóně podle něj totiž z eura vytváří něco jiného, než co bylo obsahem smlouvy o přistoupení k Evropské unii z roku 2003. V květnu Nečas řekl, že Česká republika přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny. Zdrženlivě se Petr Nečas vyjádřil také k nápadům na vytvoření hospodářské vlády nad dluhy zmítanou eurozónou. Tento návrh vzešel z úterní schůzky německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Eurem se v současnosti platí v sedmnácti zemích.

Kabinet chce pravidelné informace o boji policie proti korupci

Vláda chce, aby ji ministerstvo vnitra pravidelně informovalo o efektivitě práce policie při vyšetřování korupce. Předseda vlády Petr Nečas (ODS) to řekl potom, co kabinet vyslechl analýzu na toto téma připravenou ministrem vnitra Janem Kubicem. Podle zprávy prý policie nemá k dispozici kvalitní nahrávací techniku. Specializovaným útvarům chybí lepší skryté kamery a směrové mikrofony. "Považujeme tento materiál za velmi užitečný, ukazuje se, že nejefektivněji se daří dokázat korupční případy, o nichž se orgány činné v trestním řízení dozvědí dostatečně včas," uvedl předseda vlády. Důležité podle něj je, aby informace byly vládě poskytovány opakovaně.

Ministři rozhodli o zrušení miliardového projektu výstavby v ÚVN

Ministři zrušili plánovaný projekt výstavby nových pavilonů v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po zasedání kabinetu to oznámil premiér Petr Nečas (ODS). Zrušení stavby za 1,3 miliardy korun vláda odůvodnila mimo jiné napjatým rozpočtem ministerstva obrany, pod nějž ÚVN spadá. Dalším důvodem bylo vyjádření antimonopolního úřadu, který varoval před možným napadením veřejné soutěže na projekt ze strany neúspěšných uchazečů, pokud by byl projekt kvůli úsporám pozměněn. Stavba nových budov v areálu nemocnice měla být pilotním PPP projektem, na němž si měl stát otestovat spolupráci se soukromým sektorem. Projekt provázely mediální spekulace o jeho předražení. V areálu (ÚVN) se měly původně postavit podzemní garáže, bazén a tříhvězdičkový hotel pro rodiny válečných veteránů.

Kabinet schválil východiska pro koncepci energetické bezpečnosti

Kabinet schválil východiska pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti České republiky. Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas. Samotnou koncepci chce ministerstvo průmyslu a obchodu předložit pravděpodobně příští rok. Nová koncepce se bude zabývat využíváním nejrůznějších energetických zdrojů od jaderné energetiky přes teplárenství až po dodávky ropy. Podle Nečase nenechá stranou ani získávání surovin z různých zdrojů. Schválený materiál neřeší jen domácí zdroje, ale zabývá se i situací na globálních trzích. Východiska pro koncepci vymezují rizika a stručně navrhují možná řešení, mezi která patří například další diverzifikace zdrojů a přepravních cest nebo posilování infrastruktury. Stát chce také přilákat více zájemců do technických škol, aby energetika i těžební průmysl získávali nové odborníky.

Odbory žádají zvýšit platy ve zdravotnictví i sociální péči

Zdravotnické odbory trvají na růstu platů všem pracovníkům ve zdravotnictví v příštím roce o deset procent. Stejné navýšení požadují i pro pracovníky sociálních služeb. Sdělila to předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Vláda slíbila právě před půl rokem podpisem memoranda na závěr protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nárůst platů lékařům a další zdravotníkům v příštím roce o desetinu. Letos dostávají lékaři podle memoranda navíc 5000 až 8000 korun. Zdravotní pojišťovny už daly vědět, že příští rok zaplatí za léčení o pět procent méně než letos. Odbory se obávají, že nemocnice na zvýšení platů tedy nebudou mít. Hrozí podle nich sociální nepokoje. O platech chtějí jednat na zářijové tripartitě s vládou a zaměstnavateli.

Ministr Fuksa: Žně jsou nadprůměrné, zemědělcům by měly vzrůst zisky

Žně v Česlu jsou zatím mírně nadprůměrné a zemědělci by měli mít vyšší zisky než loni. Jejich situaci by neměly ohrozit ani deště, které by mohly zhoršit kvalitu potravinářských obilnin, sdělil ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), jenž navštívil žně u Zdic na Berounsku. Případnou horší kvalitu pěstovaných komodit podle něj zemědělcům vynahradí výkupní ceny obilovin, které oproti loňsku vzrostly až o polovinu. Farmáři si podle ministra Fuksy letos nemají na co stěžovat kvůli vyšší výnosnosti i výkupním cenám. Ohrozit je prý může jen to, že nestihnou všechny komodity sklidit kvůli počasí včas. Podle údajů ministerstva zemědělství letos zatím průměrný hektarový výnos obilnin činí 5,59 tuny, což je meziročně o zhruba 0,9 tuny více.

ČEKIA: V Česku v pololetí vzniklo 12.205 firem, meziročně méně

V Česku vzniklo v prvním pololetí roku 12.205 nových firem, což představuje meziroční pokles o 3,5 procenta. Nejvíc firem bylo založeno v Praze. Ke konci letošního června bylo v tuzemsku registrováno 350.236 kapitálových společností, což je o téměř 10.000 více než ke konci loňského roku. Vyplývá to z údajů České kapitálové informační agentury (ČEKIA). "I když se tuzemská ekonomika vymanila z recese, situace na trhu není snadná. Podnikatelský apetit navíc brzdí neustále se měnící legislativní prostředí, permanentní vládní krize a korupční aféry, stejně jako dluhové problémy v Evropské unii a USA," uvedla analytička ČEKIA Petra Štěpánová. Podnikatelé jsou opatrní a obávají se druhé vlny krize, dodala.

Městský soud v Praze schválil prodej Sazky ve výběrovém řízení

Městský soud v Praze schválil návrh insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky prodat loterijní společnost Sazka ve výběrovém řízení, v němž zájemci budou muset složit předem jistinu půl miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Sazka je v konkurzu od konce května. Výběrové řízení bude vyhlášeno v nejbližších dnech, řekla ČTK Cupkova mluvčí Lenka Tichá. O vítězi výběrového řízení bude rozhodovat výhradně cena. Soutěže se může zúčastnit prakticky kdokoliv, kdo splní základní podmínky stanovené insolvenčním zákonem. Investiční skupina Penta byla pro prodej ve veřejné dražbě a výběrové řízení považuje za pochybný a netransparentní způsob prodeje. "Dražba má spoustu úskalí a zdržovala by nás. Výběrové řízení je průhledné stejně jako dražba a dává možnost postupovat rychleji," řekl již dříve Josef Cupka. O Sazku se podle něj může ucházet kdokoliv, tedy nejen firmy z oboru.

NSZ: Žalobci chybovali v kauzách Čunek a katarský princ

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zjistilo pochybení v postupu státních zástupců v kauzách Čunek i katarský princ. Jde o nejrůznější věcné chyby i nedůslednosti. V případu bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka jsou nedostatky tak velké, že lze uvažovat dokonce o kárné odpovědnosti státních zástupců. ČTK to řekla mluvčí NSZ Helena Markusová. O případném postihu rozhodne nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Zásadní je také rozhodnutí v kauze katarského prince. I tento případ byl již ukončen verdiktem. Po zjištění pochybení ale byla nyní nařízena kontrola skončené věci. Podle Markusové zatím nelze říci, zda by mohla skončit znovuotevřením případu. Kauza bývalého vicepremiéra Čunka je již pravomocně ukončena. Odložil ji jihlavský státní zástupce Arif Salichov. Hýbala politickou scénou více než rok. Policie Čunka v únoru 2007 obvinila z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Politik kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, poté však znovu a za jiných okolností oznámil odchod z vrcholné politiky.

Miroslava Němcová se chce zasadit o legalizaci léčby konopím

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) chce předložit návrh novely, která umožní léčbu těžce nemocných pacientů konopím. Ministerstvo zdravotnictví by ji mělo dostat do konce září, informovala ČTK tisková tajemnice předsedkyně. Lékaři, pacienti a vědci spustili v úterý petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují výzkumy i praxí některých zemí. Miroslava Němcová zdůraznila, že neusiluje o legalizaci marihuany. "Jsem však přesvědčena, že v rukou lékařů a při stanovení jasných podmínek přinese úlevu a pomoc mnoha lidem, kteří svádějí vysilující boj s bolestí, rakovinou či nepohyblivostí," uvedla první místopředsedkyně ODS. Petice žádá zrušení zákazu léčebného využití v zákoně o návykových látkách. Zákazem podle organizátorů petice porušuje vláda svobodu rozhodnutí občanů, jakým způsobem se chtějí léčit.

Žebříček: Univerzita Karlova je mezi 1,5 pct nejlepších VŠ světa

Univerzita Karlova patří podle takzvaného šanghajského žebříčku mezi 1,5 procenta nejlepších světových univerzit. Ze 17.000 vysokých škol celého světa skončila na 201. až 300. místě. ČTK to sdělil mluvčí školy Václav Hájek. Žebříček srovnává univerzity podle výsledků ve vědě a výzkumu, nejlépe dopadly vysoké školy z USA. Kromě suverénně nejlepší univerzity z Harvardu se jich v nejlepší dvacítce objevilo ještě 16, například školy z Yale, Princetonu, Berkley nebo Stanfordu. Z neamerických škol se probojovala na pátou příčku britská Cambridge, na desáté místo Oxford a na dvacáté University College London. Ve srovnání s univerzitami ze střední a východní Evropy předstihla Univerzitu Karlovu jen Moskevská univerzita na 74. příčce, zhruba stejně jako UK pak dopadla univerzita z Petrohradu. Podle rektora UK Hampla má ale jeho škola ambici dostat se do první dvoustovky.

Poslední balíček zaplavených archiválií byl otevřen v Národním technickém muzeu

Poslední zamražený balíček archiválií, které v srpnu 2002 v depozitářích karlínské Invalidovny zalila špinavá povodňová voda, byl rozebrán k vysušení v Národním technickém muzeu (NTM). Uzavřel se tak příběh záchrany promáčených předmětů, které před devíti lety skončily v mrazírnách a rozmrazovány byly postupně. Jinak by je plísně a hnilobné bakterie nenávratně zničily. Od 17. srpna bude záchranné práce v muzeu dokumentovat výstava. Vltavská voda tehdy zaplavila přízemí barokní budovy do výše tří metrů. Cesta k záchraně kulturního dědictví nebyla podle ředitele NTM Karla Ksandra snadná ani levná. Celkové náklady na vysoušení zamražených fotografií, knih a časopisů, plánů, výkresů, modelů a stovek dalších sbírkových předmětů o celkovém objemu 200 kubických metrů byly od roku 2002 25,3 milionu korun. Šlo o 641.000 výkresů a zhruba 7530 archivních kartonů písemností. Podle Ksandra to byl boj s časem; mokré archiválie bylo nutno rychle opláchnout od hrubých nečistot a obalit fólií. Balíky se na paletách odvážely do mochovských a kladenských mrazíren, kde je šokové zamražení na minus 25 stupňů Celsia stabilizovalo.

Londýnské divadlo uvede v britské premiéře Havlovy Spiklence

Londýnské divadlo Orange Tree oslaví svou čtyřicátou sezonu britskou premiérou hry Václava Havla Spiklenci. Ve stejném divadle měla před třemi lety zahraniční premiéru poslední Havlova hra Odcházení. Orange Tree na londýnském předměstí Richmond bude uvádět Spiklence od 31. srpna do 1. října v režii svého uměleckého šéfa Sama Walterse. Václav Havel v této málo uváděné absurdní komedii reagoval na politické změny roku 1968 v Československu. Dopsal ji v roce 1972. Zabývá se demokracií v nejmenované latinskoamerické zemi, která se teprve nedávno zbavila diktátora a má novou demokratickou vládu. Spiklenci v richmondském divadle Orange Tree jsou britskou premiérou a prvním představením, které hru uvede v angličtině v plném rozsahu. Do angličtiny je přeložili Tomáš Rychetský a Carol Rocamoraová.

Konec léta zpestří hudební festival Mladá Praha

Mezinárodní hudební festival Mladá Praha, který prezentuje nadějné začínající hudebníky, zpestří konec léta nejen v české metropoli, ale i dalších sedmi městech. Své umění představí instrumentalisté například z Brazílie, Číny, Francie, Japonska i Jižní Koreje. ČTK o tom informovala Naďa Machková ze zastupující agentury. Přehlídka se uskuteční od 27. srpna do 15. září v Chebu, Teplicích, Litomyšli, Rakovníku, Srbské Kamenici, Lučanech nad Nisou, německém příhraničním městě Bad Schandau i v Praze. Mladá Praha pomáhá umělcům v začátcích jejich kariéry, ať jde o instrumentalisty, pěvce, hudební skladatele, dirigenty či hudebníky sdružené v komorních souborech. První ročník přehlídky se konal v roce 1992 a účastnili se ho umělci osmi národností. V následujících letech se publiku na více než stovce koncertů představilo přes 1160 hudebníků z celého světa i České republiky.

Ze sportu:

Vedení Fotbalové asociace České republiky rozhodlo, že Michal Bílek zůstane trenérem reprezentace a ve funkci podpořilo i manažera Vladimíra Šmicera, stejně jako celý realizační tým. Výkonný výbor ale chystá jiná opatření, s nimiž seznámí veřejnost v pondělí. Po středeční schůzce to uvedl mluvčí asociace Jaroslav Kolář.

Fotbalisté Plzně jsou blízko tomu, aby se jako třetí český tým po Spartě a Slavie dostali do základní skupiny Ligy mistrů. V prvním zápase 4. předkola zvítězili v úterý na hřišti FC Kodaň 3:1 a mají výtečnou výchozí pozici před odvetou, která se uskuteční příští středu v pražském Edenu. Plzeň v Kodani udeřila ve druhém poločase, kdy si nejprve vlastní gól vstřelil Ottesen a po něm se trefil Pilař. Ottesen pak sice snížil, ale poslední slovo patřilo brance střídajícího Filla. Plzeň má nečekaně blízko k tomu, aby příští středu slavila postup mezi evropskou smetánku, což jí může přinést prémii kolem 200 milionů korun.

Nejlepší střelec v historii české fotbalové reprezentace Jan Koller ukončil kariéru. Osmatřicetiletý útočník hrál poslední rok a půl za Cannes ve třetí francouzské lize a měl smlouvu ještě na další sezonu. Bývalý hráč Sparty, Anderlechtu a Dortmundu však ČTK potvrdil, že s fotbalem na profesionální úrovni končí. Koller se tak rozhodl kvůli opakovaným zdravotním problémům. Dvoumetrový fotbalista prošel během kariéry Spartou, Lokerenem, Anderlechtem, Dortmundem, Monakem, Norimberkem a ruskou Samarou. Za reprezentaci odehrál 91 utkání, vstřelil v nich 55 gólů a stal se nejlepším střelcem reprezentační historie. Právě v národním mužstvu slavil největších úspěchy, na ME 2004 v Portugalsku obsadil s týmem třetí místo. Mistrovské tituly získal v české, belgické a německé lize.

Zkušený český trenér Vladimír Vůjtek povede slovenskou hokejovou reprezentaci. Rozhodlo o tom vedení národního svazu, který dal čtyřiašedesátiletému kouči přednost před Slovákem Jánem Filcem. Svaz angažoval Vladimíra Vůjtka do konce příštího roku s opcí do olympiády v Soči v roce 2014. Jeho asistentem bude trenér Skalice Peter Oremus.

Orientační běžkyně Dana Brožková získala na mistrovství světa ve francouzském St. Francois stříbrnou medaili v závodě na klasické trati. Rychlejší než česká reprezentantka byla jen Švédka Annika Billstamová. Třetí doběhla její krajanka Helena Janssonová, hned za ní skončila další Češka Eva Juřeníková. V závodě mužů obsadil nejlepší z Čechů Jan Šedivý 27. místo. Na vítězného Francouze Thierryho Guerorgioua ztratil takřka 26 minut.

Devět kilogramů musí v průběhu šesti týdnů shodit český profesionální boxer Lukáš Konečný, který se 30. září v brněnské hale Rondo střetne v lehké střední váze o titul mistra světa organizace WBO s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem. Jeho váha by se měla pohybovat do 68,95 kilogramu. K dosažení svého cíle má český boxer dvě cesty. Buď snížit hmotnost odstraněním vody z těla, nebo se dostat do váhy na úkor svalové hmoty.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno, ojediněle bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.