Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

V USA zemřel odbojář Ctirad Mašín, podle Nečase to je velká ztráta

Ve Spojených státech v sobotu po delší nemoci zemřel Ctirad Mašín, jeden ze skupiny odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. Podle jeho bratra Josefa bude pohřben v USA. Premiéra Petra Nečase (ODS) úmrtí Ctirada Mašína velmi zasáhlo, rovněž lidé z Mašínova okolí hovoří o velké ztrátě. "Byl to odvážný člověk a právě pro jeho odvahu jsem si jej velmi vážil. Své hrdinství prokázal svým odporem proti totalitní diktatuře, která uvrhla naši zemi do desítek let nesvobody," uvedl Nečas. Lítost nad smrtí odbojáře vyjádřil i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Dokumentarista Martin Vadas řekl, že Mašín zemřel dva dny po svých jednaosmdesátých narozeninách, rok po úmrtí dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera. Mašínům se společně s Paumerem podařilo v roce 1953 probít do západního Německa, další členové skupiny - Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák - byli později v Československu popraveni.

Případ skupiny kolem bratří Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti i mezi historiky rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy. Český Senát v minulosti opakovaně navrhoval šestici členů protikomunistické odbojové skupiny na státní vyznamenání. Nominaci tradičně odmítali zástupci ČSSD a KSČM. Mašínové a Paumer získali jen plaketu předsedy vlády od bývalého premiéra Mirka Topolánka. O odbojové skupině bratří Mašínů chce jejich jmenovec Tomáš Mašín do dvou let natočit film. Natáčet chtěl již letos, na nákladný snímek ale nemá zatím peníze. Tento přední tvůrce reklam před dvěma lety debutoval celovečerním snímkem 3 sezóny v pekle oceněným třemi Českými lvy.

Pochod na podporu sexuálních menšin prošel poprvé Prahou

Více než pět tisíc homosexuálů a jejich přátel prošlo v sobotu odpoledne za doprovodu hudby poprvé středem Prahy. Další tisíce lidí podpořily průvod z chodníků. Historicky první pražský "duhový pochod" sexuálních menšin se podle organizátorů vydařil, plánují ho proto za rok zopakovat. Akce byla součástí festivalu Prague Pride a dostala podporu primátora města Bohuslava Svobody. Politik vládní ODS si za to v minulých týdnech vyslechl kritiku z řad konzervativních kruhů i části svých stranických kolegů. Nenaplnily se hrozby, že průvod naruší extrémisté. Sešel se jich zlomek, na pestrý roztančený průvod přes policejní kordon tak pouze sprostě pokřikovali a hodili několik plastových lahví. Na bezpečnost dbalo v ulicích města víc než 300 policistů, ve vzduchu byl vrtulník. Protestní shromáždění uspořádala krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), přišly na něj čtyři desítky sympatizantů. Pochodu pro rodinu paralelně organizovaného Mladými křesťanskými demokraty se zúčastnilo přes dvě stě lidí, byli mezi nimi i členové konzervativní iniciativy D.O.S.T..

Pochod pro rodinu kritizoval zanedbávání rodinné politiky státem

Ke dvěma stovkám účastníků průvodu pro rodinu se vydalo po poledni od Obecního domu na pochod centrem Prahy, byli mezi nimi i sympatizanti konzervativní iniciativy D.O.S.T.. Akci svolali Mladí křesťanští demokraté s podporou předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který na Ovocném trhu k zástupu promluvil o zanedbávání rodinné politiky státem a vyřídil zdravici arcibiskupa Dominka Duky. Pochod mladí lidovci načasovali souběžně s prvním duhových pochodem hrdosti sexuálních menšin v Česku. Tisíce homosexuálů a jejich přátel se zatím shromažďovaly na náměstí Republiky. Blízkost konzervativního tábora vyvolala mezi účastníky duhového pochodu napětí. O křesťanské morálce jim přišel s megafonem hlásat starší muž, do tábora gayů a leseb se vydali i další z mladých lidovců. Pochod pro rodinu podpořil i arcibiskup Duka. "Rodina, základní buňka společnosti, jako i církve, je ohrožena a znevažována," uvedl v otevřeném dopise.

Policie dopadla údajného pachatele trojnásobné vraždy v Mukařově

Policisté zadrželi muže podezřelého z trojnásobné vraždy v Mukařově u Prahy. ČTK to řekl šéf středočeských kriminalistů Michal Mazánek. Pachatel ve středu večer zavraždil v Mukařově tři lidi. Ubodal je nožem. Jeden ze zavražděných, osmačtyřicetiletý muž, byl nalezen na ulici. Další dva, sedmatřicetiletého muže a čtyřiadvacetiletou ženu, objevila policie později v rodinném domě. Údajného pachatele zahlédli svědci a kriminalisté sestavili jeho portrét. Pátrali po něm desítky policistů, vrtulník i psovodi. Pachatele ale policie nemohla dosud vyslechnout, protože se při výslechu zhroutil a musel být převezen do nemocnice.

MfD: Lékař Barták trýznil ženy několik let

Šéf pražské Polikliniky Modřany a vlivný lékař Jaroslav Barták podle Mladé fronty Dnes trýznil ženy několik let. Kromě asistentky Lucie, které ubližoval na Filipínách a o jejímž případu informoval deník tento týden, získala MfD svědectví dalších šesti týraných. Scénář týrání popisují všechny dívky stejně - najal si je na inzerát, ujistil se, že neumějí cizí jazyky, a odvezl je na pracovní cestu do ciziny. Asistentky vyprávějí, že je tam začal napadat a bít, některé týral i v Česku. Případ vyšetřuje policie, Barták čelí čtyřem trestním oznámením, další dvě jeho oběti jsou podle MfD ochotné svědčit. Když před pár dny Barták zjistil, že čelí řadě trestních oznámení, začal obcházet vlivné osobnosti. Sešel se s ministrem vnitra Janem Kubicem, a to pod záminkou nabídky lékařské péče. Neustále volal i ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Ani jeden mu ale nepomohl. A dokonce jej kolegové vyloučili i z Lions Clubu, píše Mladá fronta Dnes. Barták se nařčení brání. Je prý obětí zaměstnanců, které byl nucen propustit.

Deník: Benešovský zastupitel podlehl zranění ze Sázavafestu

Benešovský zastupitel Rudolf Fulín (ČSSD) podlehl zranění, které utrpěl při přípravě hudebního festivalu Sázavafest v areálu Zelený ostrov v Benešově. Osmašedesátiletý politik zemřel v nemocnici po týdenním kómatu. Zranění si přivodil pádem ze střechy, kde nastavoval bezpečnostní kameru, píše Benešovský deník. Jedenáctý ročník festivalu se konal od 4. do 7. srpna. Navštívilo ho 17.000 lidí. Areál bývalých kasáren monitorovaly vedle vrtulníku také tři utajené kamery umístěné na různých stanovištích. Jedna z nich byla den před zahájením festivalu chybně nastavena a Fulín ji chtěl naklopit. Při tom ale spadl ze střechy. Záchranáři ho převezli do nemocnice, kde ve čtvrtek zranění podlehl. Fulín byl předsedou Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva a prezidentem nedávno založené Myslivecké komory.

Arcibiskup Duka odhalil památník vězněným kněžím v Želivě

Želivští premonstráti v sobotu připomněli 464 kněží a řeholníků, kteří byli v tamním klášteře internováni komunisty v 50. letech minulého století. Během slavnosti pražský arcibiskup Dominik Duka odhalil nový památník v klášterních ambitech. Na zeď tam byla ručně vepsána jména všech neprávem zadržovaných duchovních. V želivském klášteře byli bez soudu vězněni kněží z Čech, Moravy a Slovenska, a to v letech 1950 až 1956. Pobývat tam musel také želivský opat Vít Tajovský. Mezi zadržovanými byl i pozdější kardinál František Tomášek. Ten vedl první vzpomínkovou mši, která se v klášteře konala 13. srpna 1968. Tehdy se sešlo asi 150 kněží, kteří byli internováni. Období, kdy byl v klášteře internační tábor, připomínají i některé další památky v ambitech. Další jsou ještě uloženy v depozitáři a vystaveny budou až po opravách ambitů naplánovaných na příští rok.

Chodské slavnosti letos připomínají jubilea chodských muzikantů

Tradiční Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť, jejichž 57. ročník zahájil dnes hlavním programem v historickém centru Domažlic, jsou letos ve znamení jubileí chodských muzikantů. Připomínají 80. narozeniny Antonína Konrádyho a 50. výročí vzniku Chodského souboru Mrákov. Oba oslavenci mají vyhrazený zvláštní večerní programový blok pod Chodským hradem a u brány na náměstí. ČTK to řekl ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Kamil Jindřich. Hrát s zpívat se však bude v Domažlicích v sobotu a v neděli také na mnoha dalších místech. V atriu Chodského hradu či na jarmareční scéně. Na pódiích se setká více než 500 účinkujících, převážně chodských souborů, ale i jejich zahraničních hostů z Norska, Srbska, Německa, Anglie a Belgie. "V programu se představí všechny významné chodské soubory. Počasí se na víkend zlepšilo, tak očekáváme mezi 70.000 až 80.000. návštěvníky. Všechna vystoupení na hlavních scénách jsou zdarma," poznamenal ředitel.

V Kyjově vrcholí přehlídka Slovácký rok

V Kyjově na Hodonínsku vyvrcholily folklorní slavnosti Slovácký rok. Největší událostí přehlídky, která začala ve čtvrtek a končí v neděli, je krojovaný průvod zástupců obcí Kyjovska a Ždánicka. Zúčastnilo se ho na 2500 zástupců asi čtyř desítek obcí. Akce končí v neděli tradiční jízdou králů. "Slovácký rok v Kyjově letos slaví své 90. narozeniny. Už to je něco jedinečného, Slovácký rok se tak může zařadit k nejstarším regionálním folklorním festivalům v Česku," řekl starosta František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých). Festival se koná pouze jednou za čtyři roky, a tak si přehlídka uchovává punc výjimečnosti. Letos se ho podle organizátorů účastní až 20.000 návštěvníků. Festival staví vedle sebe cimbálové i dechové muziky a nebojí se ani propojování žánrů. Historie festivalu sahá až do roku 1921, a patří tak k nejstarším národopisným slavnostem v tuzemsku.

Psí vojáci ukončili po 30 letech činnost

Skupina Psí vojáci, která patří k nejvýznamnějším souborům české hudební scény vzešlým z undergroundu, ukončila po více než 30 letech svou činnost. Muzikanti to uvedli na svých internetových stránkách. Důvody k rozpuštění kapely, jejíž vůdčí osobností byl zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, jsou podle webu "osobní a zdravotní". Topol se dlouhodobě potýká se zdravotními potížemi, v minulých letech prodělal řadu operací, při nichž mu lékaři odebrali polovinu slinivky. V poslední době skupina vystupovala jen výjimečně a s velkými přestávkami. Kapelu Topol založil již jako třináctiletý školák se svými spolužáky Janem Hazukou (baskytara) a Davidem Skálou (bicí). Na sklonku 80. let, kdy byl její domovskou scénou Junior klub na pražské Chmelnici, vystupovala pod "krycím" jménem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po roce 1989 se stala jednou z předních kapel domácí hudební scény; vystupovala v klubech, na festivalech a podnikala turné po Evropě i v zámoří. Skupina vydala na dvě desítky řadových alb i reedicí undergroundových nahrávek z dob, kdy jí komunistický režim neumožnil hudbu natáčet legálně.

Sdružení Paleta Vlasti vystavuje v Roztokách u Prahy

Ještě do 28. srpna nabízí úsměvný pohled do padesátileté historie proslulého společenství výtvarníků, filmařů a sportovců Paleta Vlasti výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Expozice nabízí obrazy, plastiky, grafiky a fotografie vytvořené předními výtvarníky, mezi nimiž jsou například malíři Theodor Pištěk, Vladimír Suchánek, Karel Kouba, sochaři Hugo Demartini, Petr Kavan, Jan Koblasa, Karel Nepraš, fotograf Ivan Šlapeta, v pořadí už čtvrtý prezident tohoto neformálního společenství Jan Vachuda (po Bedřichu Dlouhém, Hugo Demartinim a Theodoru Pištěkovi) či jako filmař-dokumentarista Jan Schmidt. Právě jeho záběry tu jsou promítány na videoprojekcích.

Ve skanzenu v Modré se ukazují řemesla

Do období Velké Moravy se v sobotu přenesli návštěvníci archeoskanzenu v Modré na Uherskohradišťsku, kde začal dvoudenní historický festival Veligrad. Na své si přišli milovníci historických půtek, zhruba stovka bojovníků předvedla bitvu o jednu z franckých žen. Návštěvníci se seznamovali i s dobovými řemesly a ochutnávali dobové pokrmy. Do archeoskanzenu přijelo zhruba 200 členů různých historických sdružení z celé ČR, Slovenska i Polska. Skanzen v Modré se nachází nedaleko Velehradu v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž do země zahloubené části mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části tvoří hypotetické rekonstrukce, které však vznikly na podkladě konkrétních nálezů. Do skanzenu ročně zavítá kolem 40.000 návštěvníků.

Ze sportu:

Tým Husaberg Czech, který tvořili zkušení motokrosaři Michal Kadleček, Martin Žerava a Radek Toman, vyhrál soutěž klubů na 86. ročníku endurové Šestidenní ve Finsku. Další český tým ENC Racing CZ Jiřetín skončil sedmý, v soutěži juniorů obsadil český výběr osmé místo. Kadleček se Žeravou tak zopakovali svůj klubový triumf z roku 2008. Tehdy s nimi v týmu byl ještě David Čadek. Letos zvítězili s bezmála pětiminutovým náskokem před švédským Teamem West. Junioři jeli už od druhého dne bez Radovana Míla. Zbylá trojice byla nakonec osmá stejně jako před třemi lety, kdy čeští junioři na Šestidenní startovali naposledy.

Dvojici pravidelných českých účastníků mistrovství světa silničních motocyklů Karlu Abrahamovi a Jakubu Kornfeilovi se příliš nevydařila kvalifikace na domácí Velkou cenu v Brně. Abraham obsadil v kategorii MotoGP poslední sedmnáctou pozici, Kornfeil byl ve stopětadvacítkách dvacátý.

Český kajakář Vavřinec Hradilek vyhrál finálový závod Světového poháru v pražské Troji. Luboš Hilgert byl čtvrtý, Jiří Prskavec šestý. Celkové pořadí seriálu ovládl dnes třetí Peter Kauzer ze Slovinska.

Kanoista Stanislav Ježek sice obsadil ve finále Světového poháru na domácí trati v pražské Troji čtvrté místo, přesto si zajistil celkové prvenství ve čtyřdílném seriálu. Závod vyhrál Slovák Alexander Slafkovský.

Plážové volejbalistky Lenka Háječková a Hana Klapalová prohrály v semifinále mistrovství Evropy v Kristiansandu s italským párem Greta Cicolariová, Marta Menegattiová 1:2 na sety. České reprezentantky si ještě zahrají o bronz s úřadujícími šampionkami Sarou Gollerovou a Laurou Ludwigovou z Německa.

Třiatřicetiletý fotbalista Jiří Jarošík, který naposledy působil v Zaragoze, se vrací do Sparty. Vedení pražského klubu oznámilo, že se s hráčem domluvilo na dvouleté smlouvě s roční opcí. Přestup potvrdil sparťanský personální ředitel Jakub Otava.

Tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji série Masters v Montrealu ve čtvrtfinále po porážce 4:6 a 4:6 se Srbem Jankem Tipsarevičem. Pětadvacetiletý český daviscupový reprezentant tak na o dva roky staršího Tipsareviče nestačil ani ve třetím vzájemném duelu.

Tenistka Lucie Šafářová vypadla na turnaji v Torontu ve čtvrtfinále po porážce 6:4, 3:6 a 2:6 s bývalou světovou jedničkou Serenou Williamsovou. Třináctinásobnou grandslamovou vítězku neporazila česká fedcupová reprezentantka ani na čtvrtý pokus.

Plzeňští fotbalisté porazili v úvodním utkání třetího kola první ligy Teplice 2:0. Pro obhájce titulu to bylo první vítězství v nové ligové sezoně a povzbuzení do dvou zápasů čtvrtého předkola Ligy mistrů proti Kodani.

Fotbalisté Viktorie Žižkov se poprvé od května 2009 dočkali prvoligových bodů. V duelu 3. kola na svém hřišti porazili v souboji nováčků Duklu Praha 1:0. O jediný gól zápasu se v 35. minutě postaral Ilija Nestorovski. Žižkov tak bodoval poprvé po šesti ligových zápasech, naopak Dukla po devíti soutěžních zápasech našla přemožitele.

Hokejisté Plzně byli úspěšnější v prvním českém souboji v European Trophy, když vyhráli na ledě Českých Budějovic 3:2 v prodloužení. Zápas Východní divize rozhodl v čase 62:54 kanonýr Tomáš Vlasák, předtím se v dresu vítězů dvakrát střelecky prosadil kanadský obránce Geoff Kinrade.

Čeští volejbalisté prohráli v úvodním zápasu na turnaji v Sofii s domácím Bulharskem 0:3. Svěřenci trenéra Jana Svobody nezvládli ve vyrovnaném utkání koncovky jednotlivých setů. Druhým soupeřem českého týmu bude v sobotu Francie.

Počasí v Česku:

Oblačno, nejvyšší teploty 27 stupňů.