Zprávy
Prezident Klaus podepsal novelu umožňující elektronizaci tisků ve sněmovně
Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o jednacím řádu sněmovny, která zavádí plnou elektronizaci sněmovních dokumentů. O rozhodnutí prezidenta informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Poslanci by podle nového jednacího řádu měli dostávat sněmovní dokumenty téměř výhradně už jen v elektronické podobě. Dolní komora elektronickým doručováním dokumentů ušetří statisíce korun ročně za kopírování. Prezident také podepsal zákon, který v případě přírodní katastrofy nebo jiného krizového stavu umožní svolat zasedání obecního či krajského zastupitelstva jen dva dny předem. Doposud muselo oznámení o konání zastupitelstva viset na úřední desce deset dnů. Novela zákona je výsledkem iniciativy Libereckého kraje, který byl loni silně zasažen povodňovou vlnou. Za normálních okolností je desetidenní lhůta v pořádku, při krizovém stavu se ale jevila jako dlouhá.
Vláda chce zavést předdůchody od roku 2014, ČSSD od roku 2013
Zástupci vlády a sociální demokracie se sešli na dalším jednání o penzijní reformě. Probírali otázku takzvaných předdůchodů, tedy možnosti, aby lidé s namáhavým nebo nebezpečným povoláním odcházeli do penze dříve, než dovrší oficiální věk pro odchod do důchodu. Ministerstvo financí předložilo na setkání materiál, podle kterého by bylo možné předdůchody a spoření na ně realizovat od počátku roku 2014. "Není důvodu věc odkládat, příslušná norma by měla být připravena již k 1. lednu 2013," řekl vyjednavač za sociální demokracii Martin Potůček. Podle Jiřího Krále z ministerstva práce a sociálních věcí, který se jednání za vládu účastnil, věc ještě bude předmětem dalšího jednání. Například příští týden ve čtvrtek se jí bude zabývat tripartita, která zahrnuje vládu, odbory a zaměstnavatele. Na způsobu řešení takzvaných předdůchodů se už koncem června shodl expertní tým tripartity. Zaměstnanci z namáhavých profesí by podle něj mohli odcházet do důchodu o jeden až pět let dříve, než je dáno zákonem. Seznam profesí přitom není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by se stanovil v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu. Za tyto lidi by zaměstnavatel spořil na zvláštní účet u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. Z naspořené částky by se potom předdůchody vyplácely. Vyjednavači se také zabývali tím, zda bude možné předdůchody vyplácet pouze z tohoto zvláštního účtu, či bude možné na ně čerpat i z dalších prostředků, které si člověk v rámci penzijního připojištění naspoří. Jednání o předdůchodech patří k těm, ve kterých se obě strany nejméně rozcházejí. Součástí jednání je však i zavedení nového pilíře penzijního systému. V jeho rámci by si lidé mohli vyvádět část pojistného ze státního průběžného pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i reformované penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí.
ČSSD chce snížit počet pojišťoven a zachovat síť nemocnic
Opoziční ČSSD navrhuje ve své reformě zdravotnictví snížit počet zdravotních pojišťoven, vybudovat síť veřejných neziskových nemocnic a zrušit stropy pro platby zdravotního pojištění. Zrušila by regulační zdravotnické poplatky kromě platby v nemocnici, který by se ale měl jmenovat příspěvek na stravu. Uvádí to stranické materiály, které dostali novináři při dnešním představení reformy ČSSD. Pojišťovna by měla být podle nejsilnější opoziční strany nejlépe jen jedna a měla by být kontrolována sněmovní komisí. Nejprve by se ale měly spojit pojišťovny, které většinově ovládá stát, a ostatní pojišťovny. Zaměstnanecká pojišťovna by se po určité době měla soustředit jen na komerční připojištění. Snížení provozních nákladů pojišťoven na dvě procenta by podle ČSSD přineslo tři miliardy korun ročně. Příspěvek na stravu označil Rath za věc k diskusi. Výše není stanovena, mohla by se například podle něho odvíjet od nákladů nemocnice na jídlo a lidé by úhradu platili zřejmě jen určitý počet dnů v roce. Rath by nebyl ani proti možnosti, že platbu by nehradil člověk, kterému by jídlo nosili příbuzní. ČSSD je dále pro udržení základní sítě nemocnic pod veřejnou kontrolou a proti jejich privatizaci. Nejsilnější opoziční strana je proti růstu spoluúčasti pacientů a rozdělení péče na standardní a nadstandardní, jak prosazuje vláda. Spoluúčast by se měla naopak snížit ze současných asi 17 procent na 15 procent. Naopak by ČSSD zvyšovala platby za státní pojištěnce, tedy například za děti a důchodce. Návrh vládní reformy sociální demokraté kritizují a kvůli rozdělení péče chystají stížnost Ústavnímu soudu. Podle senátora ČSSD Jana Žaloudíka jsou vládní změny nesolidní a nedůvěryhodné. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je koncept reformy ČSSD návrhem do diskuse, kterou chce uzavřít na podzimní programové konferenci.
Ministr financí ani ministr školství školským odborům peníze navíc neslíbili
Ministr financí ani ministr školství odborářům peníze navíc neslíbili, prý není kde brát. Po jednání s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) to řekl šéf školských odborů František Dobšík. S ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) přitom jednali už ve čtvrtek ráno. Odbory se proto chtějí kvůli rozpočtu obrátit na premiéra Petra Nečase (ODS), obávají se snížení platů nepedagogických pracovníků. "Pan ministr potvrdil, že rozpočet je opravdu velmi napjatý a že musí dělat velmi tvrdá opatření," uvedl Dobšík po schůzce s ministrem školství. Ministr Dobeš oznámil, že pokud nedostane přidáno 1,5 miliardy, bude škrtat na platech nepedagogických pracovníků škol. Učitelům už dříve slíbil přidat v roce 2012 čtyři miliardy, a pokud se nenavýší rozpočet školství, chce tyto peníze ušetřit mimo jiné i na platech školníků a kuchařek. Těm by škrtnul 700 milionů, což by znamenalo, že jim plat klesne o pět procent. Už letos přitom hospodářkám, uklízečkám a dalšímu personálu škol klesly platy o deset procent, jejich průměrná mzda činila v prvním čtvrtletí tohoto roku 13.000 korun. Ministři financí a školství se mají podle Dobšíka sejít ještě v pondělí. "My jsme se rozhodli, že nechceme čekat, jak jednání dopadne," ohlásil ale Dobšík s tím, že nejpozději v pondělí chtějí premiérovi poslat dopis, v němž ho vyzvou, aby se k této situaci vyjádřil. Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková nevyloučila ani stávku, školy by mohly zůstat zavřené některý den v září, než se bude projednávat definitivní podoba rozpočtu. Odboráře už podpořil třeba senátor Marcel Chládek (ČSSD).
Primátor Svoboda názor na záštitu průvodu homosexuálů nezmění
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) neodvolá svoji záštitu, kterou dal sobotnímu průvodu homosexuálů Prague Pride. Zopakoval to novinářům při proražení metra do stanice Petřiny. K tomu, aby záštitu přehodnotil, jej vyzval mimo jiné pražský arcibiskup Dominik Duka. Svoboda řekl, že Dukovi odpoví a jeho reakce si váží, ale své názory měnit nebude. Podle něj je současný rozruch kolem průvodu homosexuálů bouří ve sklenici vody a plýtváním energií. Podle Svobody Praha tím, že takový průvod umožní, ukáže, že je moderním světovým městem. "Problém homosexuality a identity byl řešen v 50. a 60. letech minulého století. Před více než 50 lety jsme my lékaři a vědci mohli zodpovědně prohlásit, že to není nemoc, že to není zločin a že jsou to lidé, jako jsme my. A po 50 letech bouře ve sklenici vody a říkáme: 'My jsme tolerantní, ale ta tolerance končí u záštity primátora.' Co to je?" konstatoval pražský primátor, který je původním povoláním gynekolog. Řekl ale, že není zastáncem toho, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti. Jako primátor dává Svoboda ročně asi 200 až 250 záštit na nejrůznější akce, některých se pak i účastní. "Vnímal jsem jako svoji povinnost, že tato menšina má právo na to, aby tolerance k ní nekončila u bran primátorské záštity," uvedl Svoboda. Podle něj může mít takový názor i konzervativní politik. Reagoval tak na dřívější vyjádření předsedy iniciativy D.O.S.T. a personálního šéfa ministerstva školství Ladislava Bátory. Ten uvedl, že se podpora průvodu homosexuálního průvodu neslučuje s pozici člena konzervativní ODS. Svobodovu podporu průvodu homosexuálů už minulý týden kritizoval vicekancléř prezidenta Petr Hájek, který homosexuály nazval deviantními spoluobčany. Svého kancléře se pak také zastal prezident Václav Klaus. Podle serveru lidovky.cz se za prezidentovy názory postavila také regionální rada ODS Vysočina a Klaus jí za to údajně poděkoval. Od současného šéfa ODS a premiéra Petra Nečase se totiž bývalý předseda této strany Klaus podpory nedočkal. Nečas spor kolem průvodu považuje za zbytečně zdramatizovaný a vyzval všechny strany, aby zanechaly přehnaně ostrých vyjádření, které jen zbytečně vyhrocují situaci. Kritizoval také Bátoru, že se chová jako politický aktivista. Sobotním průvodem homosexuálů vyvrcholí Festival tolerance, který začal v Praze ve středu. Účastníci průvodu vyrazí z náměstí Republiky ke Střeleckému ostrovu.
Fyzické napadení zažila desetina gayů, leseb a bisexuálů
Fyzické napadení kvůli své sexuální orientaci zažila zhruba desetina gayů, leseb, bisexuálek a bisexuálů v Česku. Někteří z nich se stali terčem útoku i víckrát. Většina z napadených to policii neohlásila. Ukázal to výzkum, jehož výsledky na festivalu sexuálních menšin Prague Pride v Praze představila jeho autorka Olga Pechová z Univerzity Palackého v Olomouci. Fyzické napadení v posledních pěti letech podle výzkumu zažilo 11 procent dotázaných, někteří z nich i opakovaně. Častěji se obětí stali muži. Útočníkem byla většinou neznámá osoba. Mezi pachateli se ale objevili i spolužáci, známí, kolegové, sousedé a příbuzní, ve dvou případech dokonce i policisté. Napadení ohlásily jen tři z 55 obětí. Účastníci výzkumu své zážitky i popsali. Jeden gay uvedl, že "dostal přes držku" za to, že údajně "balil" nějakého mladíka. Jedna z lesbických žen sdělila, že ji jednou napadli opilí fotbaloví fanoušci, jindy ji zmlátil v restauraci muž za to, že seděla na klíně své přítelkyni. Bisexuální ženu zas podle její výpovědi stloukl její přítel, když se s ním chtěla rozejít kvůli ženě, do níž se zamilovala. Obtěžování podle výzkumu zažila víc než třetina gayů, lesbických žen a bisexuálních osob. Většinou to byly nadávky a jiné slovní útoky. Někteří dotázaní se zmínili ale i o tom, že jim někdo ničil majetek, třeba jim poškrábal auto.
Církve souhlasí s majetkovým narovnáním, zákon má být za dva roky
Církve přijaly návrh vládní komise na majetkové vyrovnání. Budou chtít jednat o délce přechodného období, řekl po schůzce komise a zástupců církve na ministerstvu kultury arcibiskup Dominik Duka. Vedle navrácení 56 procent majetku vládní komise navrhla finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun. Bude se vyplácet 30 let. Zákon by mohl platit od roku 2013. Komise se znovu sejde se zástupci církví 25. srpna. Po této schůzce by mělo být již jasné, jak dlouho bude přechodné období trvat. Vláda by mohla ministra kultury Jiřího Bessera pověřit prací na zákonu už v září. Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml nedávno řekl, že velkou neznámou bude to, jak s dojednaným návrhem naloží Parlament. K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají výhrady koaliční Věci veřejné, odmítají ho opoziční ČSSD a KSČM. Pokud by kompromis dosažený mezi církevní a vládní komisí doznal v parlamentu výrazných změn, musel by se pak s církvemi projednat znovu. Podle Rumla je vládní návrh přijatelný, i když prý znevýhodňuje nekatolické církve. Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu. Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Loni v létě premiér Nečas uvedl, že majetkové vyrovnání s církvemi pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Na chybějící právní předpis k vypořádání majetku církví upozornil i Ústavní soud.
Kůrovce zabíjí vir; park vyhodnotí, kde bude těžba pokračovat
Dlouhodobé deště a chladno pomáhá Správě Národního parku Šumava (NPŠ) v řadě míst v boji s kůrovcem. Brouka likvidují plísně, houby a hlavně viry. V některých lokalitách se těžba stromů napadených kůrovcem přeruší do pondělí. Do té doby vedení parku podle podrobného monitoringu z terénu rozhodne, jak, kde a nakolik bude kácení na dalších místech pokračovat, řekl náměstek ředitele šumavského parku Jiří Mánek. Na Ztraceném, kde aktivisté od konce července blokují těžbu napadených stromů, kácení pokračuje a skončí tento pátek. "Plánovaných 5000 stromů zvládneme," dodal Mánek. Poté se budou ještě odkorňovat kmeny nastojato, ale zvuk motorových pil utichne. Vir kůrovce pod kůrou usmrtí a tyto stromy není nutné kácet, protože už z nich brouk nevylétne a neohrozí další porosty. Podle Mánka se paraziti objevují každý rok, ale záleží na počasí. "Vzhledem k tomu, že loňské napadení a nárůst kůrovce byl opravdu obrovský a tím, že hodně prší a počasí nám přeje, tak se dala vysoká parazitace očekávat. Je zřejmě vyšší než loni," dodal. Jde o kombinaci plísní, hub a virů. "Některé vzorky jsme nechali poslat na vyšetření a bylo nám předběžně řečeno, že brouka ve stadiu larvy napadl nějaký virus. Definitivní zprávu budeme mít v pondělí," uvedl Mánek. Na Ztraceném u Modravy je kolem 45 aktivistů, kteří se snaží kácení blokovat. Vymezená místa pro těžbu stále hlídá zhruba 50 policistů. Podle mluvčího blokády Vratislava Vozníka našli aktivisté dvě nová místa těžby v lokalitě Na Ztraceném. Na jednom z nich v hloubi lesa údajně dřevorubec napadl jednoho z účastníků blokády. Případem se zabývá i policie, která mimo to zadržela a předvedla zatím sedm lidí, doplnila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Sobotka s Palasem jsou ve sporu kvůli pronájmu nemocnice
Zadlužená Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně je příčinou vyostřeného sporu dvou špiček ČSSD: předsedy strany Bohuslava Sobotky a moravskoslezského hetmana Jaroslava Palase. Krajští zastupitelé schválili záměr pronajmout nemocnici společnosti Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. To se Sobotkovi nelíbí, protože to podle něj odporuje programu strany. Hejtman oponuje, že to je v tomto případě nejlepší možné řešení. "Znovu žádám hejtmana Jaroslava Palase, aby dodržoval program ČSSD a předvolební sliby, které naše politická strana závazným způsobem učinila, a zastavil přípravy pronájmu krajské nemocnice v Novém Jičíně," napsal Sobotka v tiskovém prohlášení. Deník Právo informoval, že Palas jako reakci zaslal Sobotkovi, místopředsedům ČSSD a hejtmanům dopis, ve kterém uvedl, že Sobotkovy výroky vnímá jako věcně nepodložené a jako ničím nezdůvodnitelný útok na významnou část politické reprezentace ČSSD v Moravskoslezském kraji. Podle Sobotky je ohrožena věrohodnost strany, která před krajskými volbami v roce 2008 deklarovala, že proces privatizace krajských nemocnic zastaví. Pronájmy se přitom podle něj fakticky rovnají privatizaci. Palas řekl, že novojičínské nemocnici, která má téměř 300 milionů korun závazků po lhůtě splatnosti, hrozí uzavření a postup zastupitelů kraje je v zájmu pacientů. "Bylo by katastrofou, kdybychom museli nemocnici uzavřít. O této situaci je pan předseda Sobotka detailně informován a mne udivuje jeho bigotní postoj k této záležitosti. Jsem přesvědčen, že tímto jediným možným způsobem řešení situace v této nemocnici, kdy se našel někdo, kdo chce zaplatit její závazky, bude zabezpečena lékařská péče," řekl hejtman. Dodal, že svůj názor vyjádřil v dopise a za svým stanoviskem pevně stojí.
Čeští turisté mohou do Thajska cestovat bez víz
Od čtvrtka mohou čeští turisté cestovat do Thajského království bez víz. Bezvízový styk platí pro turistický pobyt do 30 dnů. Na svých internetových stránkách to oznámila thajská ambasáda. Pro cesty trvající déle než 30 dní si žadatelé musí povolení vyřizovat jako doposud. Thajsko v minulém roce navštívilo asi 30.000 českých turistů, uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Jejich počet v minulých letech příliš ekonomická recese neovlivnila. Podle Okamury je to způsobeno tím, že tento typ dovolených si zpravidla dopřávají občané s vyššími příjmy, kteří nemuseli v důsledku oslabení ekonomiky zásadně omezovat výdaje. Podle Okamury je v Thajsku bezpečno, je zde vysoce rozvinutá turistická infrastruktura a pro české turisty jsou v zemi i přijatelné ceny zboží a služeb. V případě vstupu do Thajska ze sousedních zemí platí bezvízový turistický pobyt pouze na dobu 15 dnů. Nadále však platí, že ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska. Povolenou dobu pobytu nelze s výjimkou závažných důvodů prodloužit, varovalo české ministerstvo zahraničních věcí. Z hlediska exotických dovolených představuje Thajsko mezi českými turisty nejhojněji navštěvovanou destinaci. Na druhém místě se za ním podle Okamury drží Kuba, kterou ročně navštíví 14.000 Čechů, a na třetím místě je Dominikánská republika s 9000 návštěvníky ročně.
Britka, která dvakrát unesla dcerou, nebude trestně stíhána
Britka, které začátkem července soud předběžným opatřením odebral dítě a která dvakrát unesla svou skoro dvouletou dceru z kojeneckého ústavu v Praze-Krči, nebude trestně stíhána. Informovala o tom mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Matka si podle ní totiž podala stížnost proti předběžnému opatření, kterému soud vyhověl, čímž podle mluvčí odpadl takzvaný škodlivý účinek matčina jednání. Policisté proto v nejbližších dnech případ odloží. Žena byla podezřelá z únosu a maření výkonu úředního rozhodnutí. Nyní se matka i s dcerou nacházejí v Polsku. Obvodní soud nyní spolu s Úřadem pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně předá polské straně všechny podklady, které jsou k dispozici. Česká strana musí současně zvážit, zda bude pokračovat v řízení o výchově a výživě holčičky, když se nenachází v ČR. Žena byla v cizině vypátrána na základě vyhlášeného mezinárodního pátrání. V Polsku se podle tamního mluvčího policie matka s dcerou pohybovaly z místa na místo, byly bez prostředků a žily z darů místních lidí. Nyní jsou obě umístěny v jednom z ústavů sociální péče.
Jubilejní Slovácký rok v Kyjově očekává tisíce lidí
Stovky krojovaných účinkujících a možná až 20.000 návštěvníků z celého Česka míří na folklorní slavnosti Slovácký rok do Kyjova na Hodonínsku. Přehlídka začíná ve čtvrtek a vyvrcholí o víkendu sobotním krojovaným průvodem a nedělní jízdou králů v podání chasy ze Skoronic. Už v minulých dnech pořadatelé postupně zahajovali jednotlivé doprovodné výstavy věnované folkloru, umění a lidové tvorbě. Letošní ročník Slováckého roku je už devadesátý. "Může se tak zařadit k nejstarším regionálním folklorním festivalům v Česku," řekl ČTK starosta František Lukl. Festival se koná pouze jednou za čtyři roky, a tak si přehlídka uchovává punc výjimečnosti. Praktické informace o programu, vstupenkách, ubytování, dopravě a festivalových uzavírkách v Kyjově najdou zájemci na webových stránkách www.slovackyrok.cz.
V centru Liberce předvedli hru na kouzelné skříňky s klikou
Turisté i obyvatelé Liberce si mohli vychutnávat zvuky flašinetů, které se rozléhaly centrem města. Hru na kouzelné skříňky s klikou jim předváděli mistři flašinetáři, kteří se do města pod Ještědem sjeli na druhý ročník mezinárodního festivalu. Podle organizátorů by ten letošní nemusel být poslední. Nevšední zážitek přitahoval kolemjdoucí a k umělcům lákal desítky zvědavců. Vidět mohli jednoduché staré dřevěné flašinety i kolovrátky hýřící barvami a zdobené figurkami ze dřeva. Mistři flašinetáři z několika zemí, mnozí v apartních oděvech, často doprovázeli hru zpěvem a centrem Liberce se tak rozléhala i němčina a francouzština. Flašinety se těšily oblibě koncem 19. století a v první třetině století minulého. Hrávali na ně často váleční vysloužilci, invalidé a chudina. Jejich písně bývaly o vraždách nebo nešťastných láskách, tedy takových událostech, které měly posluchače upoutat. Na Liberecku v minulosti flašinety vyráběla firma Riemer Kratzau z Chrastavy.
Ze sportu:
Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek neuvažoval po středeční prohře v přípravném utkání v Norsku 0:3 o rezignaci. Češi tak vysokou porážku naposledy zažili v dubnu roku 1994, ale Bílek, pod nímž národní tým letos z šesti utkání vyhrál jediné při pasivním skóre 5:9, chce u týmu pokračovat. Podle kouče je totiž klíčové, že čeští fotbalistů stále mohou pomýšlet na postup na evropský šampionát. V posledních třech kvalifikačních duelech však prý musí podat diametrálně odlišný výkon než v Oslo.
Ve skupině B mistrovství Evropy kadetek v basketbalu v Cagliari v Itálii prohrála Česká republika s Ruskem 39:51 po poločase 15:25.
Tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Montrealu do třetího kola. V úvodním zápase po téměř měsíční pauze český hráč otočil utkání s Ukrajincem Alexandrem Dolgopolovem, kterého porazil 4:6, 6:2 a 6:3.
Tenistka Petra Kvitová vyhrála své prvním utkání po triumfu ve Wimbledonu. Češka zdolala na turnaji v Torontu v utkání druhého kola přerušeného deštěm Španělku Anabel Medinaovou 7:6 a 6:3. Do třetího kola prošla i Lucie Šafářová po výhře nad Rumunkou Simonou Halepovou 6:2 a 6:4.
Patnáctiletá broková střelkyně Jitka Pešková vybojovala bronzovou medaili ve skeetu juniorek na evropském šampionátu v Bělehradu. O stříbro přišla česká reprezentantka v rozstřelu, titul trefila v dešti Ukrajinka Iryna Malovičková. Ve skeetu žen dělil Libuši Jahodovou jediný bod od šestičlenného finále. Skončila desátá.
Páteční počasí v Česku:
Převážně polojasno, během dne od západu přibývání oblačnosti, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 21 až 25 stupňů C., na východě až 27 stupňů C., v 1000 m na horách kolem 16 stupňů C.