Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Piloti se dohodli s ČSA a zrušili protest

Sdružení dopravních pilotů rozhodlo o zrušení protestní akce plánované od pondělí 1. srpna. Dohodlo se na tom v sobotu s vedením Českých aerolinií. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval prezident Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) Filip Gaspar. V případě protestů, kterými piloti chtěli bojovat proti současnému propouštění v ČSA, hrozilo zpoždění i zrušení některých letů. Díky dohodě bude letový provoz Český aerolinií zajištěn podle letového řádu a přeprava cestujících nebude ovlivněna, uvedl Filip Gaspar. Mluvčí ČSA Hana Hejsková ČTK sdělila, že aerolinie rozhodnutí CZAPLA o zrušení protestu vítají. "Vedení společnosti těší, že zástupci odborové organizace pochopili důvody pro jednotlivé kroky restrukturalizace. V této souvislosti se obě strany dohodly na lepší vzájemné komunikaci," uvedla Hana Hejsková. Sdružení pilotů poukazovalo na to, že nynější propouštění pilotů je nad rámec restrukturalizačního plánu firmy a snižuje počet dopravních pilotů už v průběhu restrukturalizace, tedy o rok a půl dříve. Vzhledem ke zvyšování poptávky po letecké přepravě považovalo CZALPA snižování stavů posádek a počtu letadel za nevýhodné. ČSA nyní propouští asi 50 pilotů. Ke konci roku má firma zaměstnávat 300 pilotů.

Test funkčnosti ochrany strojů Casa skončil, na výsledky se čeká

Testování pasivního systému ochrany armádního dopravního letounu Casa C-295M už podle informací ČTK skončilo. Testy se nyní vyhodnocují, výsledky by měly být zhruba za týden. Pokud testy nedopadly dobře a funkčnost systému nebude vyhovující, ministerstvo obrany zvažuje v krajním případě i odstoupení od smlouvy na dodávku systému. Pravděpodobnější by ale bylo, že by si vyjednalo slevu z ceny pozdě dodaného systému ochrany, která podle původní smlouvy činí 150 milionů korun. "Nejzazším prostředkem je odstoupení od té části, kterou nedodali. Ve smlouvě je použito takzvaného dílčího plnění. Tedy, že principiálně se dodají letadla, pak systém ochrany, pak podpora," řekl už dříve ČTK nejmenovaný významný úředník ministerstva. Omnipol, který stroje armádě dodává, má podle smlouvy předat armádě letadla v plně funkčním stavu do neděle.

Na Slovensku byl odhalen památník obětem utajované letecké nehody

Ve středoslovenské obci Lom nad Rimavicou byl odhalen památník obětem havárie československého vojenského letadla, při níž v roce 1956 zahynulo 21 důstojníků československé armády. Vzpomínkové akce se zúčastnily asi tři stovky lidí včetně představitelů slovenské a české armády, ministerstva obrany a místní samosprávy. Památník v podobě kříže a žulového pomníku se jmény obětí stojí na otevřeném prostranství poblíž hřebenové turistické stezky. Jeho vztyčení zabezpečil místní spolek, který se historii nehody věnuje. Informace o jedné z největších poválečných leteckých katastrof v Československu přitom komunistický režim dlouho tajil, zpřístupněny byly až v roce 2006 po odtajnění vojenské vyšetřovací zprávy. Podle těchto dokumentů vojenský letoun americké výroby D-47 havaroval u obce Lom nad Rimavicou poblíž Banské Bystrice 3. července 1956. Stroj odstartoval z pražských Kbel s náčelníkem kádrové služby 22. výsadkové brigády. V Pardubicích vyzvedl 14 dalších důstojníků, většinou z intendanční služby, která měla na starost hospodaření a zásobování armády. Letoun směřoval do slovenského Prešova. V hornaté oblasti za Banskou Bystricou se ale zřejmě dostal do bouřky a zřítil se. Nikdo z šestičlenné posádky a 15 cestujících nehodu nepřežil.

ČT: AV nemá dost peněz na nákup pozemků pro superlaser

Fyzikální ústav Akademie věd ČR dosud nevlastní pozemky ve středočeských Dolních Břežanech, kde má v rámci evropského projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) vyrůst objekt s nejvýkonnějším laserem na světě. Uvedla to Česká televize (ČT). Cena parcel je 270 milionů korun, EU, která stavbu dotuje, však ze svých fondů tolik peněz nevyčlenila. Akademie věd finance na doplacení potřebné částky nemá a ministerstvo školství je odmítlo poskytnout. Evropská komise projekt za sedm miliard schválila letos v dubnu, centrum by mělo začít fungovat od roku 2014. Nejvýkonnější laser světa bude sloužit při zkoumání buněk nebo terapii nádorů. Podle zmocněnce pro projekt ELI Vlastimila Růžičky patří pozemky pražskému arcibiskupství. Na jejich výkup v minulosti existovaly dva posudky, jeden z nich počítal s cenou 3800 a druhý 1000 korun za metr čtvereční. "Poté, co se komise dozvěděla o problému s pozemky, navrhla udělat nezávislý posudek třetí strany," uvedl mluvčí Evropské komise pro regionální rozvoj Ton van Lierop s tím, že třetí posudek navrhl cenu za metr 2800 korun, což v celkové ploše tvoří částku 180 milionů korun. Touto sumou také Brusel vymezil svou finanční podporu.

Deník Právo: Archiválie k dědictví Salmů se účelově ztrácejí

V jedné z největších restitučních kauz, posuzování nároků dědiců Hugo Salma, kteří usilují o nemovitosti a pozemky v hodnotě miliard korun zejména na Blanensku, mohla figurovat korupce spojená se záměrnými ztrátami archiválií. V nich mají být doklady spolupráce Huga Salma s německými organizacemi za protektorátu, píše deník Právo. Vyplývá to z dokumentu ministerstva vnitra, který má list k dispozici. Restituční kauza Salmů se u českých soudů vleče už dvě desítky let. Stěžejní pro přiznání nároků na dědictví je přitom pro potomky Hugo Salma fakt, zda byl jejich otec československým občanem. Doklady o spolupráci šlechtice s německými organizacemi měly podle listu potvrzovat i dvě archiválie uložené na městském úřadu v Rájci-Jestřebí. Z trezoru na radnici se ale před několika lety tyto dokumenty - kniha protokolů ze schůzí obecního zastupitelstva z let 1929 až 1946 a kniha protokolů ze schůzí obecní rady z let 1937 až 1946 ztratily. První dokument se záhadně na radnici nalezl před dvěma lety, druhý stále není k dispozici, píše list. Rozsáhlý majetek šlechtického rodu Salmů na Blanensku, ke kterému patřil i zámek v Rájci nad Svitavou, byl po druhé světové válce zabaven na základě takzvaných Benešových dekretů.

Aktivisté na Modravě dřevaře nenašli, pokáceno bylo 93 stromů

Aktivisté blokující těžbu kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava (NPŠ) v sobotu neobjevili v šesti těžebních lokalitách poblíž Modravy žádného dřevorubce. Tvrdí, že v dříve bezzásahové zóně nazývané Ptačí potok nepadl ani jeden smrk. Správa NPŠ ale uvedla, že se dřevorubcům podařilo pokácet 93 stromů, i když plán byl mírně vyšší, zjistila ČTK. Policie poprvé od pondělí, odkdy těžba i blokáda trvají, nemuseli vůbec zasahovat. "Za osm až devět hodin, co zhruba 20 až 24 našich lidí monitorovalo situaci a procházeli skrz naskrz okolí všech těžebních míst centrální části Ptačího potoka, neslyšeli ani jednu motorovou pilu a nenašli ani jeden padlý strom," řekl mluvčí blokády Vratislav Vozník. "Padlo 93 stromů, i když jsme chtěli stovku. Z místa na místo se přesouvaly čtyři dvoučlenné skupinky dřevorubců, které jenom kácely. Kmeny si připravili, ale odkorňovače, které dělají velký hluk, nepoužili, ani neodřezávali větve. Proto nás aktivisté neslyšeli," řekl ČTK vedoucí územního pracoviště NPŠ na Modravě Jan Bečvář.

Inspekce zadržela 17 policistů podezřelých z trestné činnosti

Policejní inspekce v sobotu zadržela 17 policistů, kteří jsou podezřelí ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z braní úplatku v souvislosti s prací pro filmaře. ČTK to řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle ní chce inspekce zadržet ještě jednoho policistu. Více informací hodlá proto zveřejnit až v neděli. Podle serveru Tn.cz inspekce zadržela 16 policistů z krajského ředitelství v Praze a jednoho ze Středočeského kraje. Šlo o organizovanou skupinu, která pro produkční filmovou společnost zajišťovala policejní činnost. Policisté ve svém volnu v uniformách a se služebními zbraněmi například odkláněli dopravu nebo uzavírali prostory, uvedl server. Inspekce policie loni odhalila 242 policistů podezřelých ze spáchání trestného činu. Je to o 8,4 procenta méně než v roce 2009, kdy navrhla obvinit 264 příslušníků policie. Nejčastějším proviněním příslušníků policie je každoročně zneužití pravomoci veřejného činitele. Policisté jsou často podezřelí také z trestných činů v dopravě, podvodů či pojistných podvodů a přijímání úplatků.

Na pochodu proti zlehčování znásilnění se sešla si dvacítka lidí

Odhadem dvacítka lidí se v sobotu sešla v centru Prahy na Jungmannově náměstí, aby protestním průvodem upozornila na nesprávný způsob, jakým se společnost dívá na znásilnění. Ve skupině bylo i několik mužů. Akci, kterou pořádaly feministky, měla být větší, rozsah ale zřejmě ovlivnil déšť. Přišly hlavně mladé dívky, některé byly oblečené do vyzývavého křiklavého oblečení. Chtěly tím upozornit na to, že šortky, minisukně či výstřihy nejsou výzvou k násilnému sexu. Vadí jim to, že na oběti znásilnění je pohlíženo často přezíravě s postojem, že si za brutální čin mohou samy třeba svým provokativním vzhledem. "Hlavním cílem je poukázat na to, že společnost spíš učí ženy, jak se chovat, aby byly v bezpečí, a neupozorňuje na to, že muži nemají znásilňovat," řekla jedna z organizátorek akce. Podle feministek současný stav zlehčuje zločinné chování agresora. Ohrazují se proti tomu, že znásilnění se děje proto, že je zde agresor. Mýty zdůrazňující chování oběti, které napadení předchází, jsou scestné, zdůrazňují feministky. Aktivistky se inspirovaly v Kanadě a USA, odkud se pochody pod originálním názvem "slutwalk" rozšířily. Další podobná akce se má v Praze konat 14. srpna. Počet znásilnění podle policie loni vzrostl o 22 procent oproti roku 2009. Na 70 procent znásilnění se přitom přihodilo dívkám, které nedosáhly 18 let.

Tachovský gymnazista má stříbro ze světové matematické olympiády

Student tachovského gymnázia přivezl stříbro ze světové matematické olympiády. Osmnáctiletý Anh Dung Le, jemuž kamarádi a známí říkají Tonda, uspěl na mezinárodním klání v Amsterodamu mezi více než 550 studenty ze stovky zemí. Z Česka tam bylo ještě pět účastníků, z nich tři získali bronz. V západních Čechách zatím žádný student podobné umístění nepřivezl. Je to velký úspěch školy i města, řekl ČTK tachovský starosta Ladislav Macák, který spolu se zástupci vietnamského velvyslanectví mladíka ocenili finančními i věcnými dary. Mladí matematici měli dva dny na šest příkladů z aritmetiky a geometrie. Podle tachovského gymnazisty, jemuž s 23 nasbíranými body uniklo první místo o pět bodů, vyhrála osmnáctiletá studentka z Německa, která se zúčastnila světové matematické olympiády už popáté. Loni získalo Česko na stejné akci "jen" dvě třetí místa. Mladý student se podle Ladislava Macáka přistěhoval do Tachova před pěti lety, jeho rodiče tam mají kamenný obchod se smíšeným zbožím. V září nastoupí do čtvrtého ročníku šestiletého gymnázia. Nejvíce ho kromě matematiky, kterou by chtěl studovat i na vysoké škole, baví fyzika a chemie.

Cizinci se sjeli do Prahy učit se češtinu na letní školu UK

Milovníci české kultury a jazyka z celého světa přijeli na několik týdnů do Prahy. V české metropoli začala Letní škola slovanských studií. Výuku češtiny pro cizince, která je spojena s výlety a přednáškami o české hudbě, literatuře a historii, pořádá Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy už 55. rokem. Podle organizátorů má akce v zahraničí dobré jméno, o čemž svědčí i nápor zájemců. Letos se přihlásili studenti z více než 30 zemí. Školit se budou do 25. srpna. Na letní školu se každoročně sjíždějí hlavně vysokoškolští studenti, učitelé, ale také překladatelé či novináři, kteří se zajímají o českou kulturu a společnost. Přijet se do Prahy na léto učit česky přitom mohou i úplní začátečníci, kurzy se otevírají ve čtyřech úrovních obtížnosti. "Při výuce začátečníků a mírně pokročilých se jako zprostředkující jazyk používá angličtina, němčina, francouzština a ruština, eventuálně španělština. Pro středně pokročilé a pokročilé účastníky jsou připraveny specializované semináře z českých reálií, české literatury a kultury a konverzační semináře," uvedli organizátoři.

Déšť překazil vyvrcholení Pražských folklorních dnů

Deštivé počasí překazilo sobotní vyvrcholení Pražských folklorních dnů. Pestrobarevné kroje totiž na Staroměstském náměstí ukryly pláštěnky a deštníky. Organizátoři proto slavnostní průvod centrem metropole zrušili, obávali se o kroje a kostýmy účastníků. Soubory z celé Evropy, Asie nebo Kanady poté alespoň na Staroměstském náměstí improvizovaně vystoupily na pódiu. Slavnostní průvod měl zakončit dvoudenní slavnosti. Během nich stovky tanečníků a hudebníků předvedly tance, kroje nebo hudební nástroje své domoviny. Folklorní skupiny předvedly během festivalu rozmanité tance. Například Angličané do Prahy přijeli představit lidový tanec Morris Dancing, při kterém využívají různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Andaluský soubor Albarracín předvedl tradiční flamenco a hosté z Katalánska tanec Ball de Bastons, který vychází z tradičního zemědělského života a napodobuje činnosti na usedlostech a farmách. Nechyběla ukázka polky, valčíku a tanců z kyjovského Dolňácka v podání moravského lidového souboru Ratiškovská Dolina.

Na festival romské kultury v Táboře lidé i přes déšť přišli

Hudební a taneční vystoupení romských skupin, ale i ochutnávku tradičních romských pokrmů v sobotu nabídla akce Kerekate v Táboře. Festival romské kultury se konal už popáté. I když v Táboře od rána pršelo, na akci přišlo ke 200 lidem, řekla ČTK za pořadatele Pavla Kohelová. Minulé ročníky navštívilo vždy několik set lidí. Od odpoledne až do večera se na pódiu vystřídalo pět různých kapel. Lidem se představil Mário Biháry s kapelou Bachtale Apsa, která podle Pavly Kohelové patří mezi nejlepší romské hudební skupiny v Česku. Na závěr vystoupila skupina Terne Čahve. To je podle Pavly Kohelové kapela bez jakéhokoliv žánrového nebo etnického omezení. Hraje živelný rock'n'roll, ale i skladby s prvky jazzu nebo taneční hudby. Program zpestřily tři taneční soubory, z nichž dva byly z jižních Čech. Vystoupil i profesionální soubor Čercheňa, který působí při brněnském Divadle Líšeň. Festival nese název Kerekate - V kruhu díky myšlence společného setkání lidí z majoritní a minoritní společnosti prostřednictvím romské kultury.

U hranic nedaleko Tachova vznikl unikátní historický skanzen

Těsně u česko-německých hranic v sobotu otevřeli unikátní historický skanzen se stavbami z osmého až 12. století, tedy středověkou vesnici z devátého století, dřevěný kostel s hradem z desátého a ukázkou venkovské i městské zástavby z 12. století. Dále tam vznikl rybník a muzeum středověkého života. Z bavorského Bärnau, kde historický park za dva roky vznikl, vede osmnáctikilometrová Zlatá cesta až do Tachova. Na projektu za téměř 110 milionů korun, dotovaného z valné většiny z přeshraničního programu Cíl 3, se podílí také česká strana. ČTK to řekl tachovský starosta Ladislav Macák. "Jde o společný projekt, který nabízí průřez vývoje obydlí a života po několik století. Z naší strany se obnovuje Zlatá cesta, kde bylo umístěno šest kamenných milníků, což vše zajišťuje místní občanské sdružení Terra Tachovia. Na německé straně vznikla vesnice a zajímavé je, že jsou tam také slovanská stavení, například malé hradiště a vesnická chalupa, že to není vyložené germánské," dodal. Podle něj je větší část budov hotová, a proto se skanzen slavnostně otevřel.

Ve strážnickém skanzenu se slavily dožínky

Přestože sklizeň obilí na jižní Moravě ještě neskončila, lidé se v sobotu mohli ve Strážnici na Hodonínsku podívat, jak se kdysi slavily dožínky. Tematický pořad pro ně připravilo Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Lidé viděli různé formy sklizně, od těch nejjednodušších po mechanizované. "Chtěli jsme ukázat veškeré polní letní práce počínaje senosečí po žně a sklizeň obilí," řekla ČTK jedna z pořadatelek akce Markéta Lukešová. Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy návštěvníkům ukázalo například sekání koňskou žačkou a další zpracování slámy a obilí na historických strojích. Návštěvníci obdivovali například výrobu povřísel, které se používaly ke svazování snopů. Viděli také mlácení obilí pomocí cepů i pomocí motorizované mlátičky. Součástí programu byl krojovaný dožínkový průvod souboru Hanák z Troubek na Přerovsku.

Buchlovice na Slovácku provoněl česnek

Areál státního zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku v sobotu opět po roce provoněl česnek. Desátý ročník Festivalu česneku do městyse s přibližně 2500 obyvateli přilákal tisíce návštěvníků. Cílem akce je podpořit domácí pěstitele a zvýšit spotřebu této tradiční zeleniny. "Chtěli jsme si s kamarádem udělat radost. Zdálo se nám, že kontrast voňavé zeleniny a nádherných zákoutí buchlovického zámku je to správné, abychom akci s podtitulem Najdi si svého česnekáře zorganizovali," přiblížil ČTK vznik festivalu jeden z pořadatelů Miloslav Hrdý. V minulosti se v okolí Buchlovic podle něj česnek hojně pěstoval, osázeny byly desítky hektarů půdy. "Pomalu se začal vytrácet z našich polí, dokonce i ze zahrádek. Pak už jsme do řetězců šli nakupovat něco, o čem jsme se přesvědčili, že to není ono," poznamenal. Podle zemědělců a prodejců sehnat v obchodech v Česku tuzemský česnek je v současnosti takřka nemožné. Česká produkce, včetně toho, co si lidé vypěstují na zahradách, uspokojí spotřebu jen asi z jedné pětiny. Do Buchlovic dorazilo asi 20 prodejců. Podle Miloslava Hrdého se na festivalu prodají asi čtyři tuny česneku.

Na sraz starých škodovek do Kouřimi přijelo 63 veteránů

Na devátý ročník srazu starých škodovek Hundertgang 2011 se v sobotu do Kouřimi na Kolínsku sjelo 63 automobilů z České republiky a ze Slovenska. K vidění byly modely Škoda 1000, 100, 110r a 120 typu užovka do roku výroby 1982. Sraz se nesl v duchu starých pověstí českých, řekl ČTK pořadatel akce Jiří Najman z Hundertgang Poděbrady. Některé vozy, oblečení posádek, ale i úkoly tak měly historický nádech. Kvůli nepříznivému počasí nedorazily do Kouřimi posádky z dalších koutů Evropy. Kromě etapové orientační soutěže čekala na účastníky srazu třeba i jízda zručnosti nebo volba nejhezčího vozu v každé kategorii. Mezi automobily převažovaly zejména modely Škoda 100, Škoda 110 a Škoda 110r. Za nejzajímavější automobil srazu organizátor označil roadster, tedy závodní automobil Škoda 1100 GT, který nemá střechu a je dvoumístný. Mezi vozy byly i rarity, tedy malosériová auta. Takové škodovky se po renovaci dají koupit za 300.000 korun. Obyčejnou starou škodovku je ale možné mít už za 2000 korun. To je podle nadšenců cena šrotu.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté se poprvé v historii probojovali do finále mistrovství Evropy hráčů do 19 let. V pátečním semifinále porazili Srbsko 4:2 a v pondělním finále narazí na Španělsko. Svěřenci trenéra Jaroslava Hřebíka v Rumunsku vedli už po devatenácti minutách 3:0, ale Srbové ještě v prvním poločase dvěma slepenými brankami zápas zdramatizovali. Češi definitivně pojistili výhru až čtvrtým gólem v 91. minutě.

Sobotní výsledky 1. kola první fotbalové ligy: Plzeň - Liberec 2:2, Ostrava - Teplice 3:4 a Slovácko - Příbram 2:3.

Plavkyně Petra Chocová na mistrovství světa v Šanghaji do finále na 50 m prsa nepostoupila, ale už potřetí vylepšila český rekord. Časem 31,75 sekundy zaostala v semifinále za nejlepší osmičkou o 34 setin, dvanáctým místem se však postarala o nejlepší český výsledek na šampionátu. Petra Chocová, už jistá účastnice olympijských her v Londýně, pro českou výpravu vybojovala čtvrtou semifinálovou účast na šampionátu. Z rozplaveb postoupila v novém národním rekordu také Barbora Závadová na polohové dvoustovce a v semifinále se představil i Petr Bartůněk na nejkratší prsařské trati. Oba obsadili shodně 15. příčku.

Čeští sportovci vybojovali devět medailí na letním evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v tureckém Trabzonu. Nejcennější kovy získali diskař Dominik Košař výkonem 56,04 metru a tenistky Kateřina Siniaková s Kristýnou Roučkovou, které ovládly čtyřhru. O stříbrné úspěchy se postarali plavec Jan Micka v závodě na 1500 metrů volný způsob, v němž časem 15:38,68 dokonce splnil B limit pro start na olympijských hrách, a opět v tenisové čtyřhře Pavel Štaubert a Jaroslav Vondrášek. Šestnáctiletý Micka získal i bronz na kraulařské čtyřstovce (3:58,48). Dvojnásobnými medailisty se v Turecku stali i sprinter Marek Bakalár, který byl třetí na stovce (10,75) i dvoustovce (21,57), a tenistka Siniaková díky třetímu místu v singlu. Zbývající bronz vybojovala judistka Marie Holčáková ve váze do 48 kg. Zisk devíti medailí je historický úspěch české výpravy. Evropský olympijský festival mládeže se koná od roku 1991 v dvouletém cyklu.

Kajakář Josef Dostál je juniorským mistrem světa v rychlostní kanoistice. Na regatě v Brandenburgu ovládl finálový závod na 1000 metrů a světové zlato přidal k evropskému prvenství, které vybojoval na této trati na začátku července v Záhřebu. Svěřenec Lucie Radoňové v KVS Praha vyhrál s náskokem 1,49 sekundy před domácím Maxem Rendschmidtem, bronzový Maďar Bálint Noé už ztratil přes 3,5 sekundy. Deblkajak Patrik Kučera, Jakub Špicar na svůj triumf z ME nenavázal a obsadil čtvrté místo.

David Vršecký zahájil víkendový šestý díl mistrovství Evropy v závodech tahačů v ruském Smolensku třetím místem. V následné jízdě s handicapovým startem skončil za volantem Buggyry těsně čtvrtý a v celkové klasifikaci se posunul na páté místo před krajana Adama Lacka. Ten si v Renaultu připsal jedno páté místo, druhý závod nedokončil.

České bikrosařky nedosáhly na mistrovství světa v Kodani na medaili. Do finále prošla jen Jana Horáková, jenže ve druhé polovině závodu upadla a skončila na posledním, osmém místě. Aneta Hladíková a pátá žena světového žebříčku Romana Labounková vypadly v semifinále.

Nedělní počasí v Česku:

Zataženo až oblačno s občasným, na severu Čech místy trvalým, deštěm. Odpoledne a večer slábnutí srážek. Nejvyšší teploty 16 až 20 stupňů, v 1000 m na horách kolem 14 stupňů Celsia. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 8 m/s bude během dne slábnout.