Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Policie přijala kvůli útokům v Norsku bezpečnostní opatření

Česká policie přijala v souvislosti s teroristickými útoky v norském Oslu zvýšená bezpečnostní opatření. Jsou posílené hlídky na mezinárodních letištích a v okolí objektů důležitých pro chod státu. Přijatá opatření jsou preventivní, sdělil ČTK policejní mluvčí Jan Melša. Dodal, že v současné době policie nemá informace, že by České republice hrozilo nebezpečí. Policie však situaci stále vyhodnocuje i s pomocí zahraničních partnerů.

Počet obětí pátečních útoků v norské metropoli Oslu a na nedalekém ostrově Utöya dosáhl 91. Policie informovala, že sedm lidí zemřelo při masivní explozi v metropoli, zbylí při střelbě v kempu, který na ostrově pořádala vládní Norská dělnická strana. Zatčený dvaatřicetiletý Anders Behring Breivik byl obviněn z obou krvavých činů a je vyslýchán na základě teroristického zákona. Zatím se nevylučuje možnost, že měl komplice. Podezřelý je bývalý člen krajně pravicové Strany pokroku (FP) a byl také místním funkcionářem mládežnické organizace této strany. Oznámila to sama Strana pokroku. České velvyslanectví v Norsku neví o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané.

Centrem Svitav prošlo zhruba 150 pravicových extremistů

Zhruba 150 pravicových extremistů pochodovalo centrem Svitav. Akcí chtěli vyjádřit podporu uvězněnému skinovi Vlastimilu Pechancovi, který byl odsouzen za vraždu svitavského Roma. Policie během pochodu nezaznamenala žádné narušení veřejného pořádku, řekla ČTK mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Policie během projevů zamezila ve vstupu na náměstí osmi levicovým extremistům. Poté se účastníci akce vrátili na nádraží, kde svolavatelé akci ukončili.

Krajní pravice se ve Svitavách kvůli Pechancovi schází už několik let, vloni na akci dorazilo zhruba 150 jejích příznivců. Ve stejný den se ve městě sešlo zhruba 30 odpůrců rasismu. Obě akce se obešly bez zásahu policistů. Skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 ve Svitavách bodl Roma Otu Absolona dvakrát do břicha, třicetiletý muž zraněním v nemocnici podlehl. Soud Pechance o dva roky později odsoudil na 17 let. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené.

Ekology od blokády Ptačího potoka neodradila ani nepřízeň počasí

Dvě desítky ekologických aktivistů, které už přes týden blokují šumavskou lokalitu Na Ztraceném v oblasti Ptačího potoka a brání těžbě stromů napadených kůrovcem, odtud nevyhnala ani nepřízeň počasí. Přestože v uplynulých dnech pršelo a citelně se ochladilo, setrvají na místě i nadále. Vybavili se termoskami s horkým čajem a tepleji se oblékli. Na místě je klid, dřevorubci se tady nejspíše o víkendu neobjeví, řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. U Ptačího potoka dnes ovšem pokračovalo loupání kůry ze stromů rostoucích v rašelinných a podmáčených smrčinách, kde by byl těžební zásah destruktivní. Ani s tímto ekologičtí aktivisté nesouhlasí.

Správa parku původně tvrdila, že do začátku víkendu se s kácením kůrovcových stromů i přes blokádu začne. V pátek mluvčí parku Pavel Pechoušek ČTK oznámil, že s větším zásahem se ale počítá až v příštím týdnu. Prodlevu vysvětlil tím, že blokáda Hnutí Duha způsobila zdržení, takže firma vzešlá z minitendru si zatím našla jinou práci. "Tu dodělá zhruba v polovině příštího týdne, potom se může vrátit na lokalitu Na Ztraceném a provést zde rozsáhlejší zásah," podotkl Pechoušek. Z monitorování vývoje kůrovce je údajně patrné, že v horní části koruny je brouk vyvinutější než dole v kmeni. Z vršku koruny má podle lesníků vylétnout právě na konci příštího týdne. Za plánovaný zásah se postavil Svaz obcí Národního parku Šumava.

Velká voda přišla na sever ČR téměř po roce od bleskových povodní

Téměř rok od bleskových povodní v Libereckém a Ústeckém kraji přišla tento týden na sever Čech znovu velká voda. Nezasáhla ale tak velkou silou - nikdo nezemřel, škody budou podle pojišťoven v řádu milionů korun. Loni si přitom rozvodněné řeky vyžádaly životy pět lidí a vzaly majetek za více než deset miliard. V celé ČR silně pršelo od středy, v noci na sobotu se ale situace začala uklidňovat. Vytrvalý déšť už v polovině týdne zvýšil hladiny řek na severu, jihozápadě a ve středu Čech, na mnoha z nich byly vyhlášeny stupně povodňové aktivity, včetně povodňového ohrožení. Zatímco v Plzeňském a Středočeském kraji se rozvodněné řeky rychle uklidnily, na severu a severovýchodě země intenzivně pršelo až do pátku. V postižených oblastech hasiči uzavřeli některé komunikace a mosty, na několika místech se řeky vylily ze svých koryt. Větší škody ale nezpůsobily. Třeba ve Višňové, kterou voda zcela odřízla od zbytku světa, a Raspenavě museli někteří lidé opustit své domovy. Hasiči evakuovali i dětské tábory, pět na Rychnovsku. Velká voda ještě v pátek vpodvečer ohrožovala hlavně Liberecko, Královéhradecko a Šumpersko. V sobotu ráno v řekách vody většinou ubývalo, jiné toky postupně kulminovaly.

V Temelíně byl po výměně paliva nastartován reaktor druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín byl nastartován po dokončení výměny paliva reaktor druhého bloku. Spouštění bloku bude nyní pokračovat sérií zkoušek, které budou zahájeny fyzikálními testy při minimálním výkonu reaktoru. Po testech by měl blok podle plánu obnovit výrobu elektřiny v polovině příštího týdne. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Odstávka druhého bloku trvala proti plánu zhruba o měsíc déle. Zpoždění způsobily problémy při uvolnění bloku ochranných trubek a následné dodatečné kontroly. Podle původních plánů měla elektrárna druhý blok spustit na začátku tohoto týdne. Během nahřívání druhého bloku před startem reaktoru ale vznikla mechanická závada na armatuře přívodu páry k turbíně. Tu energetici odstranili. Elektrárna ve druhém bloku měnila všech 163 palivových souborů. Plně tak přešla z amerického paliva Westinghouse na ruské TVEL. Na prvním bloku je palivo TVEL od loňska.

Nevládní organizace vyzývají politiky k tlaku na Sýrii

Pět nevládních organizací, které se zajímají o dodržování lidských práv, vyzvalo české politiky k většímu tlaku na Sýrii kvůli tvrdým zásahům proti demonstracím. Pod výzvou, kterou má ČTK k dispozici, jsou podepsáni zástupci Tolerance a občanské společnosti, Amnesty International ČR, Berkatu, Formace a Českého helsinského výboru. Aktivisté uvedli, že syrský režim patří po několik dekád mezi nejrepresivnější režimy nejen v rámci Blízkého východu, nýbrž celého světa. Vývojem v některých arabských zemích, především pak v Sýrii, jsou znepokojeni. "Řada demonstrantů skončila ve vězení, kde byla vystavena bití, mučení či znásilnění," uvedli v prohlášení k výzvě. Apelují proto na české politiky, aby se více zajímali o podporu lidských práv v Sýrii, pomohli demokratickým iniciativám a naopak odsoudili "zvěrstva", která na svých občanech tento stát páchá.

Právo, Mfd: ČSSD chce elektronizovat veřejnou správu, včetně obcí

Sociální demokraté připravili plán boje s korupcí. Chtějí například obnovit finanční policii nebo elektronizovat veřejnou správu. Veřejnost s plánem seznámí v pondělí, deníky Právo a Mladá fronta Dnes ale jeho obsah zveřejnily již nyní. Hlavní autorkou materiálu je místopředsedkyně ČSSD a bývalá státní zástupkyně Marie Benešová. Sociální demokraté chtějí například maximálně transparentní veřejné zakázky, jejich zveřejňování na internetu a zavedení odpovědnosti úředníků. Přípravná fáze veřejné zakázky by měla být podrobena i veřejné oponentuře, včetně přezkumu antimonopolním úřadem. Veřejná správa má být plně elektronizována, dokonce i u obcí.

V plánu je i obnovení finanční policie, zavedení povinnosti politiků a veřejných činitelů prokazovat od určité částky zdroj nabytého majetku, zrušení anonymních akcií nebo zavedení majetkových přiznání pro vysokopříjmové skupiny občanů.

U Ústí nad Labem nouzově přistálo malé letadlo, nikdo se nezranil

U Ústí nad Labem v pátek večer nouzově přistálo malé sportovní letadlo. Poničilo plot soukromého pozemku a lehce si poškodilo podvozek. Pilotovi a druhému cestujícímu se nic nestalo, řekla ČTK mluvčí policie Jana Matonohová. Původně policie uvedla, že se letadlo zřítilo, neměla ale do té doby informace z místa. Podle mluvčí letounu zřejmě vysadil jeden motor. Pilot nouzově přistál poblíž golfového hřiště u čtvrti Habrovice.

V poslední době se množí především tragické nehody malých letadel. V úterý při pádu malého sportovního letadla na Rokycansku zahynuli dva lidé, instruktor a žák. V sobotu spadlo ultralehké letadlo na Prachaticku, jeho pilot den poté v nemocnic zemřel. Později zemřel i čtyřicetiletý spolucestující, který dostal vyhlídkový let ke svým čtyřicátinám. Na Černé hoře u Janských Lázní v Krkonoších v neděli zahynul paraglaidista. Minulý týden se v Brně-Medlánkách zřítilo ultralehké sportovní letadlo, v němž zahynul bývalý hokejový reprezentant Jaroslav Jiřík (71), první Čech, který hrál v NHL.

Výzkum porovná výskyt toxických látek v těle dětí z 21 zemí

Česko se zapojí do studie Democophes, která porovná v 21 evropských zemích výskyt toxických látek v těle dětí od šesti do 12 let věku. Nábor začne v září. ČTK to sdělila národní koordinátorka projektu profesorka Milena Černá. Studii v Česku zaštituje Státní zdravotní ústav. "Pilotní studie se zaměří na děti od šesti do 11 let žijící ve vybrané městské a venkovské oblasti a na jejich matky. V každé z oblastí se studie účastní 60 párů dítě - matka. Nábor začne v září ve školách," uvedla. Studii schválila etická komise a splňuje požadavky ochrany osobních dat. Dotazník je zaměřen na znečišťující látky v bytě a jeho okolí, výživu, aktivní a pasivní kouření, zaměstnání rodičů a jejich socioekonomický stav.

Poslanec chce změnit zákon, aby cyklovozíky směly i na silnice

Přívěsné vozíky za jízdní kola, v nich cyklisté převážejí malé děti, možná budou smět i na silnice a cyklostezky. Podle současných předpisů nesmějí. Poslanec TOP 09 Václav Cempírek však chce navrhnout ve sněmovně příslušnou změnu zákona tak, aby cyklisté s vozíkem neporušovali zákon. O zmírnění zákazu vozíků se prý bude debatovat i na ministerstvu dopravy. "Chtěl bych se zasadit o to, aby se vozíky mohly používat tam, kde mohou jezdit cyklisté," uvedl v tiskové zprávě s tím, že to tak funguje ve většině evropských zemí. "Argumenty, že naši řidiči jsou neohleduplní a cyklisty netolerují, jsou podle mého názoru bezpředmětné. To bychom spíš měli zakázat automobily, protože ty jsou v rukou arogantních řidičů nebezpečné nejen dětem ve vozících, ale všem účastníkům silničního provozu," tvrdí poslanec.

Z vyjádření zástupců ministerstva a policistů vyplynulo to, že pokládají přepravu dětí ve vozících v běžném provozu za nebezpečnou. Cyklista podle nich nedokáže pohyb přívěsu kontrolovat. Vozík může smést ze silnice třeba jen tlak vzduchu od projíždějícího kamionu. Obecné povolení na silnice tedy tyto přívěsy pravděpodobně nedostanou. Vozíky na děti jsou v Česku poměrně oblíbené. V zemích Evropské unie je zákaz přepravovat v nich děti po komunikacích spíše výjimečný.

V Míčovně Pražského hradu začaly Letní slavnosti staré hudby

Koncert s podtitulem Na křídlech lva v Míčovně Pražského hradu zahájil 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Tvorbou raně barokních benátských skladatelů, kteří působili i u evropských dvorů na území Rakouska a Saska, provedl německý soubor Musica Fiata. Zazněly skladby, jež se ve své době zřejmě uváděly v rámci mešního propria nebo při nešporách. Pěvecká sóla patřila vyhledávané interpretce hudby 17. a 18. století, německé sopranistce Dorothee Mieldsové, která sklízela od publika největší potlesk.

Nábřeží Vltavy a Střelecký ostrov ovládl festival Sen letní noci

Efektní ohňostroj na nábřeží mezi pražským Karlovým mostem a mostem Legií a společné rozloučení všech vystupujících na pontonu na Vltavě zakončily hudební část 2. ročníku festivalu Praha-Sen letní noci. Jeho vrcholem bylo vystoupení Emira Kusturici s kapelou No Smoking Orchestra. Říznou balkánskou produkci srbského režiséra, producenta a hudebníka, který zahrál na kytaru oblečený v tričku s portrétem revolucionáře Che Guevary, zdarma sledovalo z mostů i ostrova několik tisíc lidí, mezi nimi mnoho cizinců. Nakonec se nenaplnily obavy z deštivého počasí, a tak bylo na hladině řeky v prostoru před pontonem s hudební aparaturou a muzikanty mnoho menších i větších plavidel. Na některých z nich se stejně jako na nábřeží a mostech v průběhu večera i tancovalo. Další z hvězd večera byl Dan Bárta se skupinou Illustratosphere, který si s Kusturicou nacvičil i společné vystoupení.

Součástí týdenního festivalu je od 18. do 24. července i přehlídka Kusturicových filmů, koncerty a výstavy v pražských ulicích včetně Putující galerie v prostředcích městské hromadné dopravy. Úspěšný filmař Kusturica má k Česku blízký vztah. V roce 1978 v Praze na FAMU absolvoval v ročníku Otakara Vávry.

Olomouc a nově i Šumperk ovládnou španělské rytmy a vůně

Vášnivé rytmy flamenka, rozmanité chutě španělských jídel, vín i sangrie, filmová přehlídka či koncerty čekají v polovině srpna na návštěvníky třetího ročníku Multižánrového festivalu flamenka a španělské kultury Olomouc. Letos poprvé se část programu uskuteční také v Šumperku, sdělil ČTK organizátor Viktor Šebesta. Festivalový program zahájí 11. srpna právě v Šumperku vystoupení granadské tanečnice Any Caliové. Obyvatelé i návštěvníci Olomouce budou moci na centrálním náměstí zažít i fiestu, která kromě tance nabídne ochutnávku španělské gastronomie a vychlazené sangrie. Festival vyvrcholí 14. srpna v divadle Tramtárie, kde zazní verše granadského básníka Federica G. Lorcy. Poctu mu vyjádří netradičním spojením tance, veršů a hudby kytarista Petr Vít, tanečnice flamenka Virginie Delgadová a herec divadla Sklep Tomáš Hanák.

Festival národů Podyjí připomíná národnostní pestrost jihu Moravy

Kulturní a národnostní pestrost jihu Moravy potvrzuje 12. ročník Festivalu národů Podyjí, který dnes vrcholí v Mikulově na Břeclavsku. Festival je připomínkou toho, že kulturu Podyjí významně utvářeli nejen Češi a Moravané, ale také Němci a Židé. Přehlídky se účastní i menšiny, které v regionu nemají historické kořeny a usazují se tam jako jednotlivci i rodiny v posledních letech. Vrcholem festivalu je podobně jako v minulých letech dnešní kulinářská přehlídka specialit jednotlivých národností na mikulovském náměstí. Návštěvníci i obyvatelé města mohou po celý den ochutnávat pokrmy 18 různých kuchyní - například arménské, bulharské, italské, mongolské, rakouské a židovské. Na pomyslném jídelníčku jsou podle produkční Sylvy Chludilové třeba tyrolské sýrové špecle, šašlik a jehněčí polévka.

Součástí festivalu je také představení nového filmu V souladu s přírodou, který popisuje životní příběhy lidí různých generací žijících v česko-slovensko-rakouském pohraničí. Autoři natáčeli v Beskydech, Bílých Karpatech, Podyjí a Pošumaví. Festival organizuje od roku 1999 občanské sdružení Národy Podyjí. Vychází z přesvědčení, že Podyjí patří k nejstarším obydleným částem Evropy, kde zanechalo stopy množství kmenů a národů.

Do letohradského Cimrmanova muzea přišlo za první rok 3000 lidí

Do Muzea Járy Cimrmana, které bylo v Letohradě otevřeno vloni v polovině června, přišlo za první rok existence asi 3000 návštěvníků. Stalo se tak zajímavým turistickým cílem. Návštěvností předstihlo dokonce i sbírky umístěné stejně jako Cimrmanovo muzeum na zámku, řekla ČTK Marie Minářová, která má v Kulturním centru Letohrad na starosti muzea a zámek. Zájem turistů o českého génia zčásti pomáhá i návštěvnosti zámeckých expozic. "Ten, kdo přijde na Cimrmana, si často prohlédne i další sbírky na zámku," řekla Minářová. Za vznikem muzea stojí Stanislav Vacek, který už před časem v Letohradě odhalil mistrovu sochu. Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak.

Fárací knížka provede zájemce po bývalých středočeských dolech

Návštěvníci hornických muzeí ve Středočeském kraji se mohou nově vydat po stopách horníků se speciální fárací knížkou. Spolu s razítkem do knížky získají v každém muzeu i drobný dárek. Zajímavější odměna je ale čeká po návštěvě poloviny a následně všech 12 hornických muzeí zapojených do projektu. Akce potrvá do června příštího roku, informoval ČTK Roman Abušinov z Hornického muzea Příbram. Za vyplněnou fárací knížku s 12 razítky pak turisté dostanou dárkový balíček obsahující kromě jiných pozorností také zajímavé filmové DVD o historii hornictví ve středních Čechách a vizitky navštívených muzeí.

Hornictví i expozice zaměřené na tuto tematiku mají ve středních Čechách dlouhou tradici. Například Hornické muzeum Příbram vzniklo již v roce 1886 a v současnosti je největším muzeem svého druhu v Česku. Má přes 60 stálých expozic v historických památkově chráněných objektech.

Na Vysočině je houbařská sezona v začátcích

Houbařská sezona na Vysočině je zatím v začátcích. Lidé mohou téměř s jistotou počítat s tím, že z lesa přinesou holubinky, lišky nebo růžovky, hřibovité houby se však objevují jen sporadicky. Počasí je však podle mykologů příznivé a hřiby by se mohly objevit ve větší míře už v příštích deseti dnech. ČTK to ekl Jiří Burel z jihlavského mykologického klubu. Podle Jana Borovičky z České mykologické společnosti by vydatné deště v kombinaci s relativně teplým počasím měly pro růst hub tvořit ideální podmínky. Skutečnost, že většina houbařů zatím odchází z lesů s poloprázdnými košíky, nedokážou vysvětlit ani zkušení mykologové.

Sport

Oštěpařka Barbora Špotáková potvrdila, že její výkonnost po nevýrazném začátku sezony roste a na mítinku Diamantové ligy v Monaku vyhrála v jasně nejlepším výkonu roku 69,45 metru. Dosavadní maximum Němky Christiny Obergföllové vylepšila o 1,44 metru. Letos poprvé byla Špotáková po závodu spokojená. "Celá série byla dobrá," pochválila se. Druhá česká atletka v Monaku Denisa Rosolová obsadila šesté místo v závodu na 400 metrů, který vyhrála ve výborném čase 49,71 sekundy Amantle Montshoová z Botswany.

Oštěpař Jakub Vadlejch se oklepal z nezdaru na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě, kde neměl jediný platný pokus, a na mítinku v Barceloně si zajistil účast na mistrovství světa v Tegu. Světový rekordman Jan Železný tak bude mít na šampionátu čtyři své svěřence. Již dříve se na šampionát kvalifikovali Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Barbora Špotáková. Vadlejch v pátém pokusu hodil 79,51 metru a o centimetr překonal limit IAAF.

Fotbalisté Viktorie Plzeň slaví triumf v Synot Tip Superpoháru. V duelu mezi mistrem ligy a vítězem Ondrášovka Cupu porazili Mladou Boleslav na penalty 4:2. V základní hrací době skončil zápas 1:1 po gólech Ivo Táborského a Jakuba Hory, který vyrovnal šest minut před koncem. Plzeň za poslední dva roky získala všechny tři hlavní české trofeje: v předminulé sezoně vyhrála pohár, v uplynulé mistrovský titul a nyní i Superpohár.

Až ve finále prohrály plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková na druhém turnaji mistrovství Evropy. V boji o prvenství v Niechorze v Polsku nejvýše nasazené české hráčky podlehly německému páru Karla Borgerová, Britta Bütheová 0:2 na sety.

Triatlonista Filip Ospalý má další domácí titul. Tři týdny po devátém triumfu na mistrovství republiky na olympijských tratích pětatřicetiletý brněnský závodník ovládl i šampionát ve sprint triatlonu v Mělníku. Bývalý mistr Evropy Ospalý zvítězil na tratích 750 m plavání, 20 km jízdy na kole a 5 km běhu o 21 sekund před kolegou z týmu Ekol Elite Triatlon Martinem Krňávkem. Za dvojicí zkušených triatlonistů získal bronz Přemysl Švarc. Mezi ženami vyhrála závod, který byl zároveň jediným podnikem Českého poháru ve sprint triatlonu, Eva Potůčková ze Slavie VŠ Plzeň.

Téměř čtvrt milionu korun na charitativní účely vynesl třetí ročník pokerového turnaje PokerStars NHL Charity 2011, jehož se v Praze zúčastnili přední čeští hokejisté Tomáš Plekanec, Jaroslav Špaček, Michael Frolík a Radek Bonk Doplnil je nejlepší český squashista Jan Koukal, tři profesionální hráči pokeru a další hosté. Na devítičlenný finálový stůl se z hokejistů dostali Plekanec, jenž bojoval za dětské oddělení kladenské nemocnice, se Špačkem. Své zkušenosti ale nakonec zúročili pokeroví profesionálové. Vítězem se stal Dag Palovič, jenž pro nadaci Blue Elephant zajistil příspěvek 111.000 korun. Druhý byl vítěz prvního ročníku turnaje Martin Hrubý (66.000 Kč) a třetí Matyáš Poloch (44.000 Kč). Hrubý a Poloch společně přispěli Fakultní nemocnici Bulovka.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, od jihu přijde občas déšť nebo přeháňky, na Moravě a ve Slezsku to mohou být i trvalejší srážky nebo bouřky. Teploty 16 až 20, na horách bude kolem 12 stupňů Celsia.

V Karlovarském kraji letos v létě klesla už podruhé teplota k bodu mrazu a pod něj, když dnes ráno naměřili v Šindelové na Sokolovsku ve dvou metrech nad zemí 2,1 stupně Celsia, v pěti centimetrech nad zemí pak ukázal teploměr nulu. Nebýt větru, klesla by teplota ještě níže, řekl ČTK Rudolf Kovařík, pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu z místní klimatologické stanice. Na stejném místě naměřil 15. července minus 1,2 stupně Celsia. Tento vývoj podle Kovaříka odpovídá letošnímu spíše chladnému počasí, které příliš nepřeje ani zemědělcům, ani turistům ubytovaným v kempech. Poznamenal, že loni v období mezi 1. až 17. červencem bylo hned několik dní, kdy se také v Šindelové dostala teplota i přes 34 stupňů Celsia. Letos dosahovala maximálně kolem 25 stupňů.