Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda se dva týdny nesejde, premiéra zastoupí ministr zahraničí

V příštích dvou týdnech se nebude na svých pravidelných jednáních scházet vláda. Její členové si většinou vybírají dovolenou stejně jako premiér Petr Nečas (ODS), který plánuje pobývat s rodinou na Moravě, ale také u moře. V vládního "kormidla" v letošním roce zůstane po dobu prázdnin v pohotovosti ministr zahraničí a první vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09). V loňském roce vláda na letní volno čas neměla. Byla jmenována 13. července 2010 a nové ministry místo letní pohody čekala diskuse o programovém prohlášení kabinetu, sněmovní hlasování o důvěře a první práce na chystaných škrtech a úsporných opatřeních.

Ministři předcházející úřednické vlády premiéra Jana Fischera si v roce 2009 vzali dovolenou na počátku srpna. Vládní prázdniny vyhlašovaly předešlé kabinety většinou na tři týdny. V letech, na které připadly sněmovní volby, věnovali červenec a srpen většinou politici vyjednávání o nové vládě, případně práci na programovém prohlášení a rozpočtu.

Senát zamítl první část zdravotní reformy, rozhodnou poslanci

Senát podle očekávání zamítl první část zdravotní reformy. O vládní novele o veřejném zdravotním pojištění, která umožní stanovit základní a nadstandardní péči a zvyšuje poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den, nyní rozhodnou poslanci. Hlasy koalice mohou veto horní komory zvrátit. Opozice ohlásila, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud. "Navržená úprava je pro pojištěnce pozitivní," přesvědčoval senátory ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Rozdělením péče se podle něho její standard nesníží a předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Standard podle Hegera bude péče, kterou pacient potřebuje. "Kdo si nebude chtít připlatit, tak si nepřiplatí. Nedostane zhoršenou péči," zdůraznil ministr. Nejde o rozdělení péče na tu pro bohaté a na tu pro chudé, dodal.

Sociálnědemokratičtí senátoři, kteří mnohahodinovou debatu ovládli, byli ale opačného názoru. "Největší jistotou pacienta bude, že po reformách bude platit jako mourovatý," uvedl například Vladimír Dryml. Někteří senátoři ČSSD poukazovali i na údajný rozpor normy s ústavou. Kritika neminula ani zvýšení poplatku za hospitalizaci. Ani koaličním senátorům se však některá ustanovení novely nelíbila. Luděk Sefzig (ODS) označil za neadekvátní milionovou pokutu, kterou bude moci dát zdravotní pojišťovna za to, že zdravotnické zařízení nevybere od pacienta třicetikorunový regulační poplatek.

Definice standardu a nadstandardu zatím není stanovena. Odborníci nejprve určí výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Pokud by si pacient vybral nadstandard, zaplatí rozdíl mezi ním a standardem. Pacienti by měli podle novely platit v lékárnách 30 korun za celý recept, nikoliv za položku na receptu. Léky do 50 korun by ale nebyly hrazeny z veřejného pojištění, lidé je budou platit ze svého.

Možnost prosadit daňovou progresi VV promarnily, míní Kalousek

Možnost prosadit výměnou za souhlas se sjednocením daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 procentech určitou formu daňové progrese promarnila nejmenší vládní strana Věci veřejné na jednání vládní koalice ve středu dopoledne, řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta poznamenal, že jeho strana je stále připravena jednat. VV ale později prohlásily, že devatenáctiprocentní sazba DPH je pro ně nepřijatelná. "V rámci hledání kompromisu jsem byl ochoten nějakým instrumentem po časově omezenou dobu tu progresi zvýšit," vysvětlil Kalousek. V dnešních Hospodářských novinách prohlásil, že instrumentů, které k tomu lze použít, je celá řada. "Ne proto, že by zachránily veřejné rozpočty nebo že by měly ekonomickou logiku. Ale proto, že jsou období, ve kterých je dobré požádat lidi o vyšší míru solidarity," řekl deníku.

Věci veřejné v dnešním prohlášení pro média DPH ve výši 19 procent jednoznačně odmítly. "Za současné ekonomické situace v naší zemi není nutné přistupovat k takovémuto opatření, u něhož hrozí, že podváže ekonomický růst," stojí v něm. O vyšší DPH prý není možné uvažovat, dokud nebude jisté, že ještě nejde uspořit na straně státu. Podle "přesvědčení a analýz" Věcí veřejných se přitom dá zásadně šetřit na výdajích obrany, ministerstva zemědělství, či práce a sociálních věcí. "Ohrazujeme se proti tendencím obvinit Věci veřejné z kalkulu vyměnit devatenáctiprocentní DPH za navýšení rozpočtu ministerstva dopravy," stojí v prohlášení. Podobné spekulace jsou prý tendenční a manipulativní, protože rozpočet resortu dopravy s debatou o výši DPH nijak nesouvisí. Strana si prý nedovede představit zvyšování nepřímých dání bez zdanění hazardu, auditu daňových výjimek, zavedení progrese vysokopříjmových skupin či zvýšení korporátní daně. VV připomněly i možnost zdanění prostituce či dlouhodobě navrhovanou daňovou amnestii.

Ve středu o rozpočtu a variantách výše DPH jednala vláda, nakonec se ale strany nedohodly a kabinet zvolil původní model, kdy se DPH od roku 2013 sjednotí na 17,5 procentech a schodek rozpočtu bude příští rok 105 miliard korun. Tento postup, dohodnutý před měsícem v koalici, si ale příliš nepřál ani sám Kalousek, který stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) preferoval sjednocení DPH na 19 procentech, které by umožnilo smazat dluh na důchodovém účtu a zajistilo rozpočtový deficit pod 100 miliard.

Vláda řeší, jak schválit členství Chorvatska a českou výjimku

Vláda řeší to, jak se v blízké budoucnosti vypořádat s ratifikací chorvatského vstupu do EU a současně české výjimky z lisabonské unijní smlouvy, u níž v Česku hrozí zablokování v Senátu. Premiér Petr Nečas (ODS) chce obě záležitosti propojit, šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) upozorňuje, že by se Brusel mohl přiklonit k oddělené ratifikaci. Výjimku z Listiny základních práv EU odmítá česká opozice, která má v Senátu převahu, proto požaduje oddělené hlasování. Výjimku i Chorvatsko musejí schválit obě komory parlamentu. Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) oznámil, že se kvůli ratifikaci setkal s chorvatským velvyslancem Frane Krničem, jehož ubezpečil, že ČSSD chorvatské členství v EU podporuje. Schwarzenberg na dotaz ČTK uvedl, že jedno hlasování by upřednostnil. Ministry ale upozornil i na druhou variantu ratifikace v EU. Výjimku si vyžádal prezident Václav Klaus jako podmínku pro svůj podpis pod smlouvu. Má prý zaručit ochranu před údajnými případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR, přestože s tím podle mnohých právníků lisabonská smlouva o reformě institucí EU ani připojená listina nesouvisejí. Podle ČSSD prezident tehdy použil nacionalistické argumenty a falešnou hrozbu, výjimka se přitom týká různých sociálních práv a ochrany životního prostředí.

Dobeš: Navrhovaný rozpočet pro dopravu omezí čerpání z EU

Plánované výdaje státního rozpočtu pro dopravu na příští rok a další roky omezí čerpání dotací z Evropské unie. ČTK to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. Ministerstvo dopravy bude mít podle něj v budoucích letech velký problém s financováním výstavby a údržby dopravní infrastruktury. Prioritou je pro ministra rekonstrukce dálnice D1. Podle rámcového rozpočtu, který schválila vláda, má resort dopravy pro rok 2012 získat 24,59 miliardy korun včetně peněz od Evropské investiční banky. To je o téměř tři miliardy více než letos. Pro rok 2013 by ale podle výhledu ministerstva financí měl rozpočet klesnout na necelých 18 miliard korun a v roce 2014 na 17 miliard Kč.

"Je to katastrofický scénář pro resort dopravy a pro rozvoj infrastruktury jako takové," řekl Dobeš. Převážná většina rozvojových projektů vychází ze schválených střednědobých plánů z roku 2010. Rozdíl v rozpočtu kapitoly ministerstva dopravy pro rok 2012 je ve srovnání s rokem 2010 o třetinu nižší. Podle Dobeše se nejspíše nepodaří v rámci evropského operačního programu Doprava na roky 2007 až 2013 vyčerpat zhruba deset miliard korun, které tak zůstanou v rozpočtu Evropské unie. Další ztráty je podle něj možné očekávat i u navazujícího programu pro roky 2014 až 2020. Ten celkově nabízí 100 miliard korun a současný návrh rozpočtu pro kapitolu doprava by neumožňoval ani přípravu nových staveb.

Ministerstvo dopravy nyní připravuje koncepci, která stanoví, jaké projekty bude nutné pozastavit, kolik bude stát konzervace rozestavěných staveb a jaké sankční podmínky budou z pozastavení projektů plynout. Prioritou ministerstva je rekonstrukce dálnice D1, která je na hranici životnosti. "Na další projekty nám ale příliš peněz nezbude," dodal Dobeš. Potíže podle ministra budou také s údržbou komunikací a zejména s opravami škod po zimě.

Ministerstvo školství nemusí převádět miliardy z EU Drábkovi

Ministerstvo školství nemusí převést 2,2 miliardy korun z fondů EU na ministerstvo práce a sociálních věcí. Přesun peněz hrozil úřadu ministra Josefa Dobeše (VV) kvůli pomalému čerpání dotací, tento týden ale vládu přesvědčil, že peníze využije na vzdělávání dospělých. Hynek Jordán z ministerstva ČTK řekl, že se nebude jednat o rekvalifikace a profesní vzdělávání, ale třeba kurzy na podporu finanční gramotnosti nebo dobrovolnictví. "Vláda se přiklonila k názoru, že ministerstvo školství v posledních měsících potvrdilo pokrok v čerpání, což je také názor Evropské komise," pochvaloval si první ministrův náměstek Jakub Hodinář. Přitom podle auditu, který si nechal Dobeš zpracovat na podzim, patřil jeho úřad k nejpomaleji čerpajícím institucím v Česku, špatné výsledky vykazoval hlavně program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ministr proto provedl razantní personální čistku, kvůli zrychlení vyřizování žádostí o dotace si pak plánoval najmout soukromou firmu. O peníze na nejrůznější vzdělávací semináře a kurzy pro veřejnost si mohou žádat třeba neziskové organizace, obce nebo školy. Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem zhruba 45 miliard korun. Ve vzdělávání dospělých Česko zaostává za průměrem EU. Podle průzkumu z roku 2009 se dále vzdělávalo 6,8 procenta dospělých Čechů, například v Dánsku to bylo 31,5 procenta. Ministerstvo usiluje o to, aby se do roku 2020 účastnilo dalšího vzdělání 15 procent lidí. Odborníci jsou navíc toho názoru, že v budoucnu nebude pro dobré uplatnění důležité ani tak vzdělání jako schopnost neustále se učit novým věcem.

Senát schválil zavedení lhůty k vyjasnění vlastnictví k půdě

Lidé se budou moci zřejmě nejpozději do konce roku 2012 domáhat u soudů toho, aby vyjasnily vlastnictví pozemků a zejména zemědělské půdy v dosavadních restitučních sporech. Týká se to případů, v nichž pozemkový úřad neuznal vlastnický nárok restituentů k půdě. Se zavedením lhůty počítá senátní novela o vlastnictví půdy a jiného zemědělskému majetku, jejíž přijetí Senát potvrdil. Normu, která nabude účinnosti počátkem července příštího roku, nyní dostane k podpisu prezident. Novela má podle svých tvůrců, senátorů za ČSSD, ODS a STAN, pomoci vyřešit současné blokace nakládání s pozemky, na které byl vznesen restituční nárok, požadavek na územní úpravy nebo rozvoj obcí. V některých případech jsou pozemky blokovány po desetiletí, uvedl již dříve předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda (ČSSD). Důvodem pro přijetí novely je podle jejích autorů také nejednotná praxe pozemkových úřadů a soudů. Některé pozemkové úřady v řízení o vlastnictví pozemku dále nepokračují ani v případě, pokud se takzvaná "domnělá oprávněná osoba" se svým nárokem na soud neobrátí. Podle nich nebyla vyřešena předběžná otázka, zda je domnělá oprávněná osoba osobou oprávněnou. Jiné pozemkové úřady pak ve snaze dokončit restituční řízení nárok zamítnou po uplynutí obecné tříleté promlčecí lhůty podle občanského zákoníku. Restituenti, které pozemkový úřad odkázal na soud kvůli doložení jejich nároku, to budou muset podle novely provést od 1. července 2012 do konce příštího roku. Podobně ti, kteří by případně svůj nárok předložili až po 30. červnu 2012, musí tak učinit do šesti měsíců od odkázání svého požadavku na nárok, uvedl Hajda.

Senát nechce zavést odpovědnost provozovatele za vozidlo

Senát nechce zavést odpovědnost provozovatele za vozidlo, což má vyřešit poukazování na osobu blízkou při spáchání některých přestupků. Úprava má podle senátorů závažné právní vady. Novelu silničního zákona s návrhem na vypuštění těchto ustanovení horní komora vrátila k rozhodnutí sněmovně. Předloha také zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezí rovněž tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů.

Provozovatel automobilu by podle sněmovní verze novely musel zajistit, aby jeho řidič dodržoval předpisy. Jinak spáchá správní delikt, za který by hrozila až desetitisícová pokuta, ač bez bodového postihu. Postih bude vždy nižší, než který by hrozil za spáchaný přestupek, přesvědčoval senátory ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Úprava by se vztahovala na přestupky zachycené automatickým radarem a na nedovolené zastavení. Provozovatel ale podle zpravodaje tisku Karla Korytáře (ČSSD) nemůže zajistit, aby řidič dodržel předpisy.

Senát kvůli chybám vrátil sněmovně novelu loterijního zákona

Senát podle očekávání vrátil sněmovně novelu loterijního zákona, která nově upravuje podmínky pro povolování a provozování hazardu. Podle senátorů obsahuje některé chyby, které by například snížily pravomoci obcí při povolování hracích automatů, některá ustanovení jsou také retroaktivní. Novelu nyní dostanou poslanci, kteří rozhodnou, zda ji potvrdí v původním znění, nebo zda přistoupí na pozměňovací návrh Senátu.

Novelu loterijního zákona schválili poslanci v červnu. Obcím dala možnost regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i co se týče provozní doby heren. Novela by ale podle některých senátorů zrušila platnost dosavadních obecních vyhlášek regulujících hrací automaty.

Senát vrátil novelu umožňující ukládat mladistvým doživotní léčbu

Senát vrátil sněmovně novelu, podle níž by soudy mohly ukládat mladistvým pachatelům závažných trestných činů ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Ve vládní předloze chce horní komora upřesnit podmínky, za kterých by mohli soudci tuto léčbu nařídit. Soudy budou moci ochranné léčení nařídit podle novely jako ambulantní nebo ústavní. Tuto formu trestu budou moci použít v případě, že dítě spáchá zločin kvůli duševní poruše nebo pod vlivem drog. Novela zároveň v rámci práv odsouzeného pamatuje na to, že podmínky léčení budou každoročně soudem přezkoumávány.

Senát žádá, aby dítě muselo před uložením léčby podstoupit vyšetření svého duševního stavu. "Je třeba, aby trvalost poruchy posoudil lékař," uvedla Alena Palečková (ODS). Ministerstvo spravedlnosti podle ní s úpravou souhlasí a je velká naděje, že bude ve sněmovně přijata. Norma je reakcí na případ vraždy z roku 2004. Nezletilý mladík v Kmetiněvsi na Kladensku tehdy zabil a znásilnil svou spolužačku. V 19 letech byl propuštěn na svobodu z ochranné výchovy, a to bez zápisu v trestním rejstříku. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), jenž senátorům předlohu představil, se jí přezdívá kmetiněvská novela.

Zaměstnanecké penzijní fondy v tuzemsku vznikat nebudou

Senát se stejně jako sněmovna postavil proti vzniku zaměstnaneckých penzijních fondů v tuzemsku. Schválil vládní novelu zákona o činnosti institucí zaměstnaneckého penzijního pojištění, která upravuje pravidla jejich činnosti, ale současně zamezuje jejich vzniku v ČR. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Česká republika musela ustanovení do zákona zapracovat; už ji kvůli tomu zažalovala Evropská komise. Evropský soudní dvůr v minulosti rozhodl, že ČR sice nemusí zaměstnanecké penzijní pojištění zavádět, ale musí zavést do svého právního řádu příslušná ustanovení.

ČR odmítla ustanovení směrnice z roku 2003 převzít, protože v tuzemsku v současné době nikdo zaměstnanecké penzijní fondy neprovozuje. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před senátory zopakoval, že ani současná vláda o zavedení tohoto instrumentu neuvažuje. Česko v minulosti do zákona zapracovalo pouze ta ustanovení, která upravovala případy, kdy tyto penzijní fondy v tuzemsku nabídne zahraniční firma. Institutu zaměstnaneckého penzijního pojištění se dnes zastal předseda Senátu a bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch (ČSSD). Podle něho bylo velmi vážnou politickou i ekonomickou chybou, že se nepodařilo tento institut v tuzemsku prosadit.

MfD: Prokurátor Karel Vaš může jít znovu k soudu

Pětadevadesátiletý komunistický prokurátor Karel Vaš, jenž stojí za desítkami justičních vražd, může jít znovu k soudu. Před deseti lety byl již odsouzen za účast na vraždě generála Heliodora Píky na sedm let vězení. Odvolací soud však tento rozsudek zrušil, trestný čin byl prý promlčen. Právě kvůli tomuto verdiktu nyní podal stížnost ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), píše Mladá fronta Dnes (MfD). "Promlčení vraždy generála Píky jsem nechal posoudit třem špičkovým právníkům na trestní právo a všichni se shodli, že generálova vražda nebyla v roce 2001 promlčena. Pan Vaš měl být odsouzen," řekl deníku Pospíšil, který stížnost pro porušení zákona Nejvyššímu soudu podává jen výjimečně, ale zatím vždy uspěl.

Pokud dá Nejvyšší soud Pospíšilovi za pravdu, neznamená to ještě, že půjde Vaš do vězení. Zůstane jen u takzvaného akademického výroku. Ministrův krok uvítal i generálův syn Milan Píka. "I když to je hodně pozdě. Snad přichází doba, kdy se bude národ radovat ze spravedlnosti a práva. To jsou otcova slova, vše ostatní je druhořadé," řekl MfD.

V Libereckém kraji stále prší, stav ohrožení na pěti tocích

V Libereckém kraji stále intenzivně prší, stav ohrožení platí na pěti řekách - Jeřici v Mníšku, Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předláncích, Kamenici v Plavech a třetí povodňový stupeň překročila i Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou. Po jednání krajské povodňové komise to řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek. S výjimkou Nisy a Smědé už ale většina toků v Libereckém kraji klesá. Podle Českého hydrometeorologického napršelo v oblasti Jizerských hor za posledních 24 hodin od 60 do 160 milimetrů srážek. Uzavřené jsou stále některé komunikace na Frýdlantsku. Neprůjezdná je kvůli zaplavení silnice třetí třídy 353 z Vísky do Minkovic a dál do Višňové, byl uzavřen i úsek z Višňové na Černousy a dál na Ves. Neprůjezdné jsou i silnice 356 a 357 z Višňové na Předlánce. Do Višňové je průjezdná jediná silnice přes provizorní most ve Vísce. Od čtvrtka evidují hasiči v Libereckém kraji desítky výjezdů, z nichž nejvíce jich bylo na Liberecku. V terénu je 23 jednotek a 110 lidí, do Višňové hasiči nasadili obojživelné pásové vozidlo. Policie nasadila do Frýdlantského výběžku 40 lidí. Posílena je také služba záchranářů, ve Frýdlantském výběžku je také psycholog.

Česko dá pět milionů korun na pomoc Somálsku, kde je hladomor

Česká republika dala pět milionů korun na pomoc hladovějícímu obyvatelstvu Somálska a dalších zemí Afrického rohu. Peníze půjdou přes aktivity OSN v regionu, sdělilo to ministerstvo zahraničí. Česká diplomacie bude situaci sledovat a případně požádá vládu o další mimořádný příspěvek. Také české neziskové organizace, například Člověk v tísni, ADRA či Charita ČR, již začaly vybírat peníze ve sbírkách. Kritickou humanitární situací v zemích Afrického rohu se intenzivně zabývá OSN, EU i Africká unie. Odhaduje se, že pomoc bude třeba nejméně do října, spíše však až do ledna 2012," konstatovalo ministerstvo. Dodalo, že Česko zemím Afrického rohu pomáhá dlouhodobě, za posledních pět let sem z humanitárního rozpočtu byla poskytnuta pomoc v hodnotě přes 50 milionů korun. Z toho šlo 15 milionů ve prospěch Somálska a somálských uprchlíků v Keni a 11 milionů putovalo do Etiopie, která patří rovněž mezi prioritní partnerské země české zahraniční rozvojové spolupráce. Češi tam pomáhají s budováním infrastruktury, která má zamezit katastrofám. Podílejí se na zajištění zdrojů pitné vody či adaptaci místních zdrojů obživy na klimatické výkyvy.

V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola

Uherské Hradiště bude do 31. července hostit největší nesoutěžní filmový festival v České republice - Letní filmovou školu (LFŠ). Ve městě se tradičně objeví řada významných představitelů domácí i světové kinematografie v čele s bosenským filmařem Emirem Kusturicou. Návštěvníci přehlídky uvidí více než 400 programových bloků zahrnujících celovečerní i krátké filmy, besedy, přednášky, filmové lekce v podání významných hostů, performance, divadelní představení a koncerty. V sobotu obdrží zvláštní cenu k životnímu jubileu režisér Otakar Vávra a večer výroční cenu Asociace českých filmových klubů jeho někdejší žák Kusturica. Návštěvníci uvidí i nejrozsáhlejší přehlídku rumunského filmu za posledních 20 let a tvorbu Fera Feniče, který zde převezme cenu Asociace českých filmových klubů.

Sport

Fotbalisté Jablonce bez problémů stvrdili postup do třetího předkola Evropské ligy. V odvetě druhého předkola doma rozdrtili albánský tým Flamurtari Vlora 5:1 a po výhře 2:0 v prvním duelu se mohou za týden těšit na duel na hřišti nizozemského Alkmaaru.

Soupeřem fotbalistů Sparty ve 3. předkole Evropské ligy bude FK Sarajevo, který vede český trenér Jiří Plíšek. Rozhodla o tom odveta 2. předkola, v němž bosenský celek doma porazil švédské Örebro 2:0. První duel skončil bezbrankovou remízou. Rozhodlo se i o soupeři Mladé Boleslavi, kterým bude podle očekávání AEK Larnaka, jež přehrála Florianu s celkovým skóre 9:0.

Český tenista František Čermák si se Slovákem Filipem Poláškem zahraje ve finále čtyřhry na turnaji v Hamburku. V semifinálovém utkání čtvrtá nasazená dvojice porazila na německé antuce ukrajinsko-český pár Sergej Stachovskij, Radek Štěpánek 7:5 a 6:3.

Počasí

V sobotu čekáme zpočátku polojasno, během dne od jihovýchodu postupně přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky. Teploty do 21 stupňů C.