Zprávy
Nečas: Vláda projedná strategii konkurenceschopnosti v srpnu
Vláda v srpnu projedná novou strategii konkurenceschopnosti České republiky na roky 2012 až 2020, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Materiál má zařadit Česko do dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas. V předchozích letech se pozice Česka zhoršovala a loni se na světovém žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra propadlo o pět pozic na 36. místo. Hlavními pilíři nové strategie jsou efektivní instituce, kvalitní infrastruktura a ekonomika poháněná inovacemi. Součástí projektu je například novela zákona o investičních pobídkách, díky které by tuto podporu v budoucnu mohly čerpat také projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka rovněž plánuje spustit společný fond státního a soukromého kapitálu, který by měl podporovat perspektivní projekty tuzemských firem, jejichž standardní financování je obtížné. Ministerstvo v materiálu navrhuje také zlepšit fungování finančních trhů.
Podle premiéra je pro budoucnost ČR ale důležitá rovněž dlouhodobá stabilita veřejných rozpočtů. "Navrhujeme proto přijetí finanční ústavy. Ústavní zákon bude jasně definovat rozpočtovou odpovědnost a zaváže každou vládu k zodpovědné politice, která neohrozí stabilitu veřejných financí," řekl Nečas. Dodal, že podle návrhu finanční ústavy by vláda sněmovně předkládala zprávu o rozpočtové strategii, a pokud by ji poslanci dvakrát zamítli, tak by kabinet musel požádat o důvěru. To samé by vláda musela učinit, pokud se čerpání veřejných financí výrazně odchýlí od schváleného návrhu. Nečas se vyslovil proti zvyšování přímých daní a odvodů, diskuse podle něj musí být provázána s debatou o konsolidaci veřejných rozpočtů.
S novou strategií konkurenceschopnosti vyslovili souhlas odboráři a zaměstnavatelé. Předchozí analýzy zpracované MPO nebo Národní ekonomickou radou vlády podle Kocourka ukázaly, že navzdory dílčím zlepšením je česká ekonomika stále z velké části založena na levné pracovní síle. Podnikatelům vadí zejména neefektivní veřejné instituce, nadměrná regulace a korupce.
Strategii boje s ghetty by mohla vláda schvalovat po prázdninách
Strategii boje proti sociálnímu vyloučení, která měla být podle původních plánů hotová už předloni, by mohla vláda schvalovat po prázdninách. Dokument, který chystá agentura pro začleňování Romů, obsahuje víc než stovku opatření. Řekl to šéf agentury Martin Šimáček. Navrhované kroky mají bránit vzniku ghett v Česku, v existujících chudinských čtvrtích pak mají přispět ke zlepšení zaměstnávání, bydlení, vzdělávání či bezpečnosti. Podle pět let staré analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí. V těchto takzvaných ghettech žijí převážně Romové. Mohlo by to být až 80.000 lidí. Většina dospělých tu nemá práci. Rodiny bývají závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve "zvláštních školách". Šimáček už dřív uvedl, že podle poznatků z terénu takových míst přibylo a nyní jich může být kolem 400.
Strategii boje proti ghettům měla být hotová už na konci roku 2009. Vláda Mirka Topolánka to uložila někdejšímu ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi, krátce nato ale padla. Kocáb zůstal i v úřednické vládě Jana Fischera. Ministerskou funkci sice opustil, stal se ale vládním zmocněncem pro lidská práva. Loni v červnu mu kabinet schválil východiska strategie. Tu měl předložit znovu do konce roku. Po volbách Kocába z funkce odvolal nový premiér Petr Nečas. Přípravu převzala agentura pro začleňování Romů. "Žádali jsme odklad. Byla to krátká doba. Na opatřeních pracovala stovka expertů," uvedl Šimáček. Návrhy opatření chystalo šest pracovních skupin. Věnovaly se podle šéfa agentury vzdělávání, zaměstnávání a sociálním dávkám, bydlení, bezpečnosti, rodinné politice a sociálním službám, regionálnímu rozvoji a veřejné správě. Výsledný dokument obsahuje opatření, termíny jejich plnění i to, kdo je za realizaci odpovědný.
O přípravě strategie před časem na svém blogu psal známý romský aktivista Karel Holomek, který byl členem koordinační skupiny. Uvedl, že od některých návrhů se upouštělo kvůli financím a zřejmě i kvůli tomu, že "nezapadají zcela do předpokládaných záměrů vlády". "Dokonce hrozí nebezpečí, že by strategie mohla být vládou odmítnuta, kdyby tam takových sporných věcí bylo více, nebo kdyby na ně prostě nebyly peníze," napsal Holomek.
Senát by mohl mít výhrady ke třetině schvalovaných zákonů
Senát bude mít na nadcházející schůzi připomínky zhruba ke třetině z 24 zákonů, které dostal od sněmovny ke schválení. Podle doporučení svých výborů by měl odmítnout zdravotnickou reformu i častější ukládání střídavé péče o dítě po rozvodu. Sociální demokraté, kteří mají v horní komoře parlamentu většinu, by rádi prosadili své představy o okruhu lidí, jichž se má týkat zákon o protikomunistickém odboji. Sněmovně se kvůli poslaneckým opomenutím vrátí ze Senátu novela loterijního zákona, neboť by bez opravy zrušila platnost obecních vyhlášek o umístění klasických hracích automatů. V novele o ochranném léčení mladistvých doporučil senátní ústavně-právní výbor podmínit soudní nařízení této léčby vyšetřením duševního stavu dítěte mladšího 15 let. Dílčí změnu výbor navrhl i v novele silničního zákona, která má zavést odpovědnost provozovatele automobilu za dodržování dopravních předpisů řidičem jeho vozu. Změna má zrušit výjimku pro zařazení upravovaných motocyklů do jedné ze skupin vozidel. Senátoři z výboru pro veřejnou správu, územní rozvoj a životní prostředí se postavili proti poslanecké úpravě, která ukládá obchodníkům s plynem povinnost disponovat skladovací kapacitou v zásobnících plynu ve výši nejméně 20 procent objemu odebraného ročně zákazníky, pro které zajišťuje bezpečnostní standard. Povinnost dodala sněmovna do novely, která v návaznosti na evropské předpisy zavádí povinnost označovat spotřebiče standardizovaným štítkem o jejich energetické náročnosti.
Stavba plynovodu Gazela od září nabere obrátky
Stavba plynovodu Gazela od září nabere obrátky. V Krušných horách na severu a Českém lese na jihu začnou minimálně dva týmy dělníků pokládat potrubí a pojedou proti sobě napříč Čechami. Stavbou za deset miliard korun sice bude proudit plyn především pro potřeby jižního Německa, v případě problémů na trase přes Ukrajinu ale bude zásobovat i celé Česko. Zatím se staví hlavně v horách nad Mostem, kde vzniká hraniční předávací stanice. Jakmile bude stanice dokončená, začne se pokládat i potrubí dál do Čech. To už by mělo jít mnohem rychleji, denně se očekává postup o 300 až 500 metrů. Pod zemí by mělo postupně skončit 120.000 tun železa, což stavitelé přirovnávají k dvanáctinásobku Eiffelovy věže. Gazela by měla být největším českým vnitrostátním plynovodem, velký význam má ale i pro Německo. Obě země se chtějí připojit k baltickému plynovodu Nord Stream, který je pro ruský plyn vůbec první cestou mimo území ostatních postsovětských republik. Zejména třenice mezi Ruskem a Ukrajinou v minulosti dodávky několikrát přerušily, což způsobilo oběma ekonomikám značné problémy. Navazující německý plynovod Opal, spojující Krušné hory s pobřežím Baltu, už je fyzicky položený a dokončený by měl být letos na podzim.Celá 166 kilometrů dlouhá stavba by měla stát zhruba 9,8 miliardy korun a hotová by měla být na konci roku 2012. Velká část povede souběžně s dvěma už hotovými plynovody, které společně s ní budou na českém území tvořit jakýsi páteřní trojúhelník.
Aktivisté opět brání šumavské stromy před dřevaři
Na šumavském Ptačím potoce u Modravy opět ekologičtí aktivisté svou přítomností brání kácení stromů napadených kůrovcem. Podle Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava nutnou výjimku, která by tady kácení stromů umožnila. Park naopak tvrdí, že výjimku nepotřebuje a že kácení je v souladu se zákonem. V lokalitě ekologové hlídkují od pátku. Ani dnes sem však nepřišli žádní lesní dělníci, aby pokračovali v započatém kácení. V okolních lesích ale někdo pracuje, řekl z místa přírodovědec Mojmír Vlašín.
Podle mluvčího národního parku Pavla Pechouška se správa parku nyní zaměřila především na likvidaci stromů u turistických cest, které před týdnem na Šumavě spadly při velké bouři. Tlaku ekologických aktivistů a Strany zelených ale vedení parku nepodlehne, sdělil Pechoušek. Kůrovcové stromy se budou podle něj kácet ještě tento týden, což podle něj zachrání desítky tisíc dalších zdravých stromů. Správci parku zároveň obvinili aktivisty z porušování zákona o ochraně přírody a krajiny. Blokáda Hnutí Duha s účastí několika desítek lidí na území národního parku je prý hromadná organizovaná akce.
Ekologové hodlají na místě zůstat tak dlouho, dokud správa parku od kácení v lokalitě neupustí, nebo dokud ho nezastaví policie či Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na obě instituce se obrátili. Správa parku minulý týden varovala, že pokud bude někdo ohrožovat vlastní bezpečnost v prostoru označeném pro těžbu, zavolá na něj policii. Podle Stráského park čekal do 15. července, aby vyhověl námitkám, že kácení ohrozí hnízdění tetřeva. S postupem správy parku v lokalitě nesouhlasí ani stínová vědecká rada parku. Byť oblast není formálně v první zóně parku, je prý klíčovou oblastí souvislého celku samovolně se vyvíjejících horských lesů. Správa národního parku by se měla soustředit na tlumení kůrovce v pásmu původně smíšených lesů, a ne ničit zbytky zachovalých přírodních podmáčených smrčin," tvrdí stínová vědecká rada.
Norma o univerzitních nemocnicích zamezí jejich privatizaci
Do připravovaného zákona o univerzitních nemocnicích dá ministerstvo zdravotnictví pojistku proti jejich privatizaci. Nemocnice v něm budou vyjmenovány. Pokud by některá měla být vyřazena, musí to schválit parlament. Zákon také omezí vliv ministerstva na řízení univerzitních nemocnic. Ministr už nebude jmenovat a odvolávat ředitele, měla by to dělat správní rada. Řekl to legislativní náměstek ministerstva Martin Plíšek. Věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích dá ministerstvo vládě do konce roku, paragrafové znění do konce roku 2012. Lhůta je podle Plíška daná tak, aby došlo k dohodě mezi státem a lékařskými fakultami. Účinnost se předpokládá k 1. lednu 2014.
Pražský dopravní podnik si chce půjčit šest miliard korun
Pražský dopravní podnik si chce půjčit šest miliard korun, které potřebuje na investice do konce roku 2013. Dozorčí rada managementu podniku doporučila, aby peníze získal formou směnky. Další možností může být podle předsedy dozorčí rady Miloslava Ludvíka (ČSSD) úvěr. Ludvík to po jednání rady řekl novinářům. Podle Ludvíka potřebuje podnik letos na investice asi 1,2 miliardy korun, v dalších dvou letech pak dalších asi 4,8 miliardy korun. Podle Ludvíka tato částka zahrnuje náklady na dostavbu metra A, metro D, nové tramvaje a autobusy i na rekonstrukce tramvajových tratí. Dozorčí rada managementu doporučila vydání směnky, podle Ludvíka se totiž nemusí soutěžit, a proto je vydání směnky rychlejší než úvěr. Výhodnější podmínky podle Ludvíka podnik získá, pokud se za něj zaručí hlavní město. Rozdíl by mohl činit asi 80 milionů korun. O tom, zda si podnik vezme úvěr nebo vydá směnku, rozhodne vedení podniku.
Zemědělci z Olomouckého kraje rozšířili osevní plochu cukrovky
Zemědělci z Olomouckého kraje meziročně rozšířili osevní plochu technické cukrovky. Letos roste na zhruba 10.200 hektarech, což je o 435 hektarů více než v loňském roce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. V roce 2010 zemědělské podniky z regionu sklidily 534.694 tun cukrovky, meziročně o 2,2 procenta více. Pěstitelé z kraje rozšiřují osevní plochu cukrovky od roku 2009. V mezidobí let 2004 až 2009 ji každoročně snižovali. Nárůst osevních ploch v posledních letech souvisí podle odborníků zejména s průmyslovým zpracováním cukrovky na biolíh. V dlouhodobém srovnání ale v kraji polí s cukrovkou ubylo. Například v roce 2003 v regionu rostla na 16.364 hektarech. Největší pokles nastal mezi roky 2006 a 2007. K redukci tehdy zemědělské podniky z regionu přimělo zejména rozhodnutí o uzavření cukrovarů společnosti Eastern Sugar. Firma měla v Olomouckém kraji závody v Kojetíně na Přerovsku a Němčicích nad Hanou na Prostějovsku.
ČR znovu otevře konzulát v Doněcku, Ukrajina umožní jeho práci
Česká republika příští pondělí znovu otevře konzulární úsek v Doněcku, který 1. července dočasně zavřela. Ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že Ukrajina odstranila administrativní překážky, které bránily ve výkonu práce misí na Ukrajině. České ministerstvo zahraničí tak po třech nedělích bude moci obnovit standardní poskytování vízové agendy v Doněcku. Ukrajinci žádající o vízum už nebudou muset jezdit do Kyjeva. Česká diplomacie tvrdila, že ji k uzavření konzulární kanceláře v Doněcku Ukrajina donutila, neboť blokovala práci úřadu. Praha například již čtyři měsíce marně čekala na povolení příjezdu nového generálního konzula, což komplikovalo činnost i dalších pracovníků. Spekulovalo se o tom, že průtahy v Doněcku mohou souviset s ochlazením česko-ukrajinských vztahů, které nastalo po udělení azylu v Česku bývalému ukrajinskému ministrovi hospodářství Bohdanu Danylyšynovi.
Exekutor zablokoval nemovitý majetek Říčan, město se brání
Soudní exekutor zablokoval nemovitý majetek Říčan u Prahy za miliardy korun. Radnice tvrdí, že se do potíží dostala neprávem a vymáhaný závazek jí nepřísluší. Právníci hledají způsob, jak exekuci odvrátit, řekl starosta Vladimír Kořen. Celý problém vznikl kvůli sporu o odstranění nepovolené stavby plynovodu v nedalekých Louňovicích, které spadají pod říčanský stavební úřad. Soud úřadu uložil uhradit žalující straně zhruba 10.000 Kč, částka byla převedena den po podání návrhu na exekuci. Exekutor se nyní domáhá zaplacení odměny necelých 14.000 korun. Na nemovitém majetku Říčan, kterým jsou školní budovy, pozemky nebo i budova radnice, v současnosti vázne plomba zapsaná v katastru nemovitostí. Radnice s postupem exekutora nesouhlasí a hledá za pomoci právníků způsob, jak situaci vyřešit. Kauza se podle starosty týká státní správy a město podle něj není v roli povinného. Radnice proto nechce odměnu pro exekutora uhradit. Připustil, že by bylo jednodušší částku zaplatit, ale jde podle něj o princip. Kořen se pozastavil i nad vysokým počtem exekucí v Česku, podle něj jde o stav, s nímž by se lidé neměli spokojit. Počet nově vzniklých dluhů vymáhaných soudními exekutory činil v loňském roce 701.900, což bylo meziročně o 59.000 méně. Počet ukončených exekucí stoupl o 24.000 na 202.000. Případy, kdy se s exekucí potýkají města, nejsou v ČR ničím výjimečným. V minulosti podobné problémy řešili například v Praze, Harrachově, Mostě, Hulíně na Kroměřížsku nebo v Karlových Varech.
Rekonstrukce povodní zničené hráze Kristýny bude levnější
Rekonstrukce protržené hráze rekreační nádrže Kristýna v Hrádku nad Nisou na Liberecku bude o polovinu levnější, než projektanti předpokládali. Ve veřejné soutěži zvítězila společnost M-Silnice Pardubice s nabídkovou cenou 11,385 milionu korun včetně DPH, zadání přitom počítalo s cenou kolem 24 milionů korun. Smlouvu s dodavatelem podepíše město ve čtvrtek, práce by ale měly začít až po skončení letní sezony.
Hráz Kristýny se protrhla loni v srpnu při povodních. Proudící voda doslova rozebrala 50 metrů hráze a vytvořila v ní téměř čtyřicetimetrovou průrvu, která snížila hráz místy až o pět metrů. Velká voda vzala s hrází i asfaltovou cyklostezku včetně jejího napojení na kemp a stávající trasu na pravém břehu řeky Nisy. Úkolem pardubické stavební společnosti bude nejen obnova zničené hráze, ale i cyklostezky a souvisejících komunikací.
Informatici z Brna uspěli v soutěži takzvaných Darwinových strojů
Tým brněnských informatiků uspěl v Irsku v prestižní soutěži, jejíž účastníci učí moderní přístroje řešit složité otázky evolučním způsobem. Při použití takzvaných evolučních algoritmů, inspirovaných vývojem druhů v přírodě, dokážou počítače mnohdy navrhnout lepší řešení než člověk. Brňané takto naučili počítač navrhovat složité obvody na co nejmenší ploše. Na soutěži v Dublinu za to o víkendu získali stříbrnou medaili, řekla mluvčí Vysokého učení technického (VUT) Jitka Vanýsková. Počítače naprogramované tak, aby simulovaly proces biologické evoluce, bývají někdy označovány jako Darwinovy stroje. Umožňují automatizovaně vytvořit řešení zadaného problému. Některé výsledky evolučních algoritmů prý předčí výtvory zkušeného a kreativně pracujícího konstruktéra.
Brněnští informatici se specializují na využití evolučního přístupu při konstrukci elektronických obvodů. V soutěži vystoupili s metodou, jak vytvářet a optimalizovat složité číslicové obvody, které by při následném umístění na čipu zabraly výrazně méně plochy než obvody sestavené nejlepšími doposud známými postupy. S redukcí plochy také souvisí i redukce příkonu.
Brněnští informatici se druhým místem v soutěži znovu zařadili do prestižní společnosti medailistů z předcházejících let. Patří mezi ně třeba experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) a laboratoří amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Letošním vítězem se stal tým z Ben Gurionovy univerzity v Izraeli s evolučním řešením jedné z karetních her. Stříbrná příčka je pro Brňany vyrovnáním nejlepšího dosavadního umístění českého zástupce v soutěži, kterého v roce 2008 dosáhl rovněž tým z VUT.
Soutěž nazvaná Humies tvoří jednu ze součástí odborné konference Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO). Jde o jednu z nejvýznamnějších světových akcí v oblasti genetických algoritmů a genetického programování. Letos se jí zúčastnilo na 600 vědců z celého světa. Úspěšný brněnský tým tvořili informatici Zdeněk Vašíček a Lukáš Sekanina z Fakulty informačních technologií VUT.
Na Klínovci bude do zimy čtyřsedačková lanovka a delší sjezdovka
Na krušnohorském Klínovci začala výstavba nové čtyřsedačkové lanovky a současně práce na prodloužení sjezdovky Pařezovka na dvojnásobek. Obě akce mají skončit do 25. listopadu ještě před zahájením nové zimní sezony. Náklady na první etapu projektu nazvaného Nový Klínovec, který je rozdělený do čtyřech jednotlivých částí a má skončit v roce 2020, jsou asi 150 milionů korun.
Výstavbu a montáž lanové dráhy zajišťuje firma Kers, která má se stavbami lanovek dlouholeté zkušenosti. Zároveň se postará i o prodloužení sjezdovky Pařezovka. Technologii čtyřsedačkové lanovky s kryty, takzvanými bublinami, které ochrání lyžaře při nepříznivém počasí, dodá rakouský výrobce Doppelmayr. Lanovka bude mít kapacitu 2400 osob za hodinu a přepravovat je může až rychlostí pět metrů za vteřinu. Systém zasněžení nové delší sjezdovky a příjezdového koridoru z centrálního parkoviště k nástupu na čtyřsedačku vybuduje firma Snowstar, která sem dodá 22 tyčových a sedm vrtulových sněhových automatických děl. Novinkou areálu bude nejmodernější odbavovací systém Ski Data, který už umožní po technické stránce propojení se systémem v sousedním německém Oberwiesenthalu. K tomu by mohlo za splnění určitých předpokladů v roce 2012, kdy by se měla sjezdovka Přemostěná prodloužit až do Loučné.
V dalších částech projektu je počítáno s vytvořením nové sjezdovky na jižní straně Klínovce směrem do Jáchymova. Na tuto etapu má dojít podle projektu Nový Klínovec asi v roce 2015. Provozovatelé klínoveckého areálu na realizaci spolupracují s Jáchymovem, který se má postarat o novou příjezdovou cestu a parkoviště pro 600 automobilů u stanice plánované čtyřsedačkové lanovky dlouhé kolem 2,3 kilometru. Nová kompletně zasněžovaná sjezdovka má potom být dlouhá skoro tři kilometry.
Celý projekt výstavby krušnohorského skiareálu Nový Klínovec by měl skončit definitivně v letech 2018 až 2020. V poslední etapě počítá se stavbou lanovky a sjezdovky Fuchsloch, která umožní fyzické propojení s německým areálem na Fichtelbergu. Na severozápadní straně Klínovce má vzniknout dvoukilometrová sjezdovka s čtyřsedačkovou lanovou dráhou, která bude mít nástupiště spojené s lanovkou z německé strany. Veškeré podrobnosti o jednotlivých etapách projektu jsou na http://novy.klinovec.cz/
Praha hostí Mezinárodní shakespearovský kongres
Do Prahy se sjeli znalci díla nejslavnějšího básníka a dramatika všech dob Williama Shakespeara. Jeho dílo, život a vliv na kulturní události v Anglii i mimo britské ostrovy zmapuje mezinárodní kongres, který se v české metropoli koná poprvé. Účast na něm přislíbilo na 800 historiků, divadelních kritiků a akademiků z několika zemí světa. V pořadí již devátý kongres, který se od roku 1971 koná pravidelně každých pět let, letos nese téma Renesanční Shakespeare v proměnách času. Pořádá jej Filozofická fakulta Univerzity Karlovy společně s Mezinárodní shakespearovskou asociací a Národním divadlem (ND), jehož historická budova na pražském nábřeží hostila i slavnostní zahájení. Mezi stovkami účastníků jsou znalci anglické literatury, renesančního divadla a dějin umění z Kanady, USA, Japonska, Itálie nebo Francie.
Během následujících pěti dnů se účastníci pokusí "prezentovat širokou škálu nových poznatků nejen o životě a díle tohoto dramatika, ale i o kulturních stycích mezi Čechami a Anglií a o vlivu anglické renesance na českou a světovou kulturu", stojí v tiskové zprávě ke konání kongresu. Semináře se budou věnovat například renesanci dramatikových her ve filmu, detailům z jeho života, jeho slavným sonetům nebo vlivu jeho tvorby v Asii. Vědecká setkání špiček v oboru doplní i doprovodné akce včetně workshopů, divadelních představení v rámci Letních shakespearovských slavností nebo tematických exkurzí na místa důležitá pro vědecké, kulturní a politické styky Anglie a Českých zemí na přelomu 16. a 17. století. Organizátoři naplánovali návštěvu Pražského hradu, bělohorského bojiště, Klementina, Faustova domu, Křivoklátu, Třeboně nebo Českého Krumlova.
Zámek Zbiroh vystavil Muchovy fotky, mezi nimi předlohy k epopeji
Zámek Zbiroh vystavuje unikátní fotografie Alfonse Muchy, které tam malíř pořídil při svém pobytu v letech 1910 až 1928. Na snímcích jsou i obyvatelé tehdejšího Zbirožska, podle nichž Mucha maloval postavy slavného cyklu Slovanská epopej. Je tak možné, že někteří z návštěvníků na fotografiích rozpoznají svého předka, a výstava tím získá ještě další rozměr. Řekla Kateřina Vedralová, vedoucí oddělení expozice. "Výstava v malé galerii zámeckého šenku nad prostorem vězení má tři témata. Ukazuje fotografie, které Mucha vytvořil jako předlohu k realizaci Slovanské epopeje, dále snímky lidí ze Zbirožska, podle nichž maloval postavy cyklu a nakonec lze na záběrech spatřit i Muchovu rodinu, a to právě v prostorách dnešního zámku," uvedla. Pro výstavu mají pořadatelé k dispozici 40 snímků, instalovány jsou jich více než dvě desítky. Průběžně by měly být obměňovány. Na soukromý zámek se dostaly snímky díky přátelství majitele zámku Jaroslava Páchy s vnukem slavného malíře Johnem Muchou. Zámek Zbiroh prošel v uplynulých letech rozsáhlou rekonstrukcí, z ruiny se stal kompletně opravenou památkou. Výstava potrvá do konce září.
Sport:
Hokejový útočník Jiří Dopita bude pokračovat ve své bohaté kariéře v prvoligové Olomouci, kde je zároveň jednatelem klubu. Dvaačtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa, který naposledy působil v Kometě Brno, zvolil návrat domů na Hanou i přes lákání extraligové Plzně. Připouští však, že by se v západočeském týmu mohl v sezoně objevit. V uplynulé sezoně odehrál Dopita vinou zranění za Kometu jen 26 utkání. Trápil jej bolavý loket.
Brno se rozloučilo s hokejovou legendou Jaroslavem Jiříkem, prvním českým zástupcem v NHL, který minulý týden zahynul ve věku 71 let při havárii ultralehkého letounu. Památce vynikajícího levého křídla nejslavnější éry Komety se přišli poklonit jeho spoluhráči z klubu i z národního mužstva, svazoví funkcionáři, hokejisté, které Jiřík po skončení aktivní kariéry trénoval, i mnoho fanoušků. Jiřík získal s Kladnem a Brnem šest domácích titulů, zúčastnil se deseti světových šampionátů a tří olympijských turnajů. Z OH v Innsbrucku 1964 si přivezl bronzovou medaili a o čtyři roky později z Grenoblu stříbrnou. V lize hrál až do roku 1975 s celkovou bilancí 450 utkání a úctyhodných 300 branek.
Počasí
V noci budou doznívat přeháňky a ochladí se na 12 až 8 stupňů C. Úterý už bude většinou polojasné, s přeháňkami jen ojedinělými a teplotami od 22 do 26 stupňů C.