Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní důchodovou reformu

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrhy zákonů, které tvoří důchodovou reformu. Vládní koalici se je i přes nesouhlas opozice podařilo propustit do dalšího projednávání. První ze zákonů, zákon o důchodovém spoření, upravuje tzv. druhý pilíř, tedy vyvedení části peněz z penzijního systému na spoření v důchodových fondech.

Opozice reformu zkritizovala, premiér Petr Nečas (ODS) i jeho kolegové z vlády ji naopak hájili. Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělá. "Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," prohlásil Nečas. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že spoření v důchodových fondech se vyplatí jen lidem s hrubými příjmy nad 40.000 korun měsíčně. Reforma je tak podle něho určena jen pro bohaté. Nečas však jeho tvrzení označil za lživé a stejně se zachoval i ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Proti vyvedení části odvodů do důchodových fondů se staví také odbory. Stát tak podle nich přijde o peníze a budou chybět na vyplácení důchodů.

Lidé se budou moci rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Penzijní společnosti budou muset spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Lidé se budou moci rozhodnout do dosažení věku 35 let. Starší dostanou šest měsíců od spuštění systému na rozmyšlenou. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poznamenal, že i on toto rozhodnutí v šesté dekádě svého věku učiní. Rozhodnutí už nebude možné změnit a další vstup nebo výstup z druhého pilíře nebude možný. Systém má začít fungovat od roku 2013.

Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Toto připojištění upravuje návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Ministr Drábek upozornil, že toto připojištění bude zdrojem pouze doplňkových příjmů.

V Afghánistánu byl postřelen český voják

V Afghánistánu byl lehce zraněn český voják z Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), když byla jeho patrola v provincii Lógar napadena střelbou. Informoval o tom generální štáb české armády. Je to v krátké době druhý případ, kdy byl v Afghánistánu postřelen příslušník české armády. Naposledy se tak stalo přesně před týdnem. Při návratu na základnu Shank, odkud český PRT působí, byla společná patrola českých, amerických a afghánských vojáků napadena střelbou. Český desátník narozený v roce 1986 utrpěl lehké střelné zranění nohy, uvedla Jana Růžičková z generálního štábu. Vojákovi, který je mimo ohrožení života, byla na místě poskytnuta první pomoc, poté jej ošetřili přímo na základně Shank. Desátníka nyní čeká převoz do vojenské nemocnice v Kábulu, kde působí český polní chirurgický tým.

Sněmovna podpořila vznik inspekce bezpečnostních sborů

Sněmovna podpořila návrh zákona, kterým vznikne Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nezávislá inspekce má pomoci podle vlády k efektivnějšímu boji s korupcí v bezpečnostních sborech a k účinnému stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce. Předloha odolala návrhu KSČM na zamítnutí a míří do branného a bezpečnostního výboru. Díky inspekci se podle ministra vnitra Jana Kubiceho zruší vazby mezi policií a orgánem, který její trestné činy stíhá.

Ředitele inspekce bude po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny jmenovat premiér. Inspekce má mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. V případech kriminality samotných příslušníků a zaměstnanců inspekce návrh kopíruje model tajných služeb. Prověřování, tedy fázi před zahájením trestního stíhání, má vést zvláštní vnitřní oddělení inspekce, fázi vyšetřování, která začíná zahájením stíhání, by již vedl státní zástupce.

Ekonom: Zájem o tendr na stíhačky potvrdil Lockheed Martin z USA

Americký zbrojní koncern Lockheed Martin potvrdil serveru Ekonom.cz zájem zúčastnit se mnohamiliardového tendru na stíhačky pro českou armádu. Nejspíš do soutěže podle serveru přihlásí letouny F-16. Ty ale patří ke strojům starší generace a neuspěly už v roce 1999, kdy Česko řešilo nákup nadzvukových letounů poprvé. Nakonec tehdy rozhodlo o pronájmu letounů Jas-39 Gripen. Kvůli ukončení pronájmu po roce 2015 požádalo ministerstvo obrany v prosinci Francii, USA, Švédsko a konsorcium Eurofighter o předběžnou nabídku nadzvukových letounů pro českou armádu.

Lockheed je podle Ekonom.cz teprve druhou zbrojovkou, která veřejně oznámila, že by do tendru šla. Jako první svůj zájem ohlásil švédský Saab, který usiluje o to, aby si Česko ponechalo stíhačky Gripen.

Na plošné testování žáků vypsalo ministerstvo tendr za 140 mil.

Ministerstvo školství vypsalo výběrové řízení na zajištění jednotných zkoušek pro 5. a 9. třídu za 140 milionů korun. Testování má začít v roce 2014, podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu půjde 85 procent nákladů z evropských fondů. Většinu peněz spolkne vývoj informačního systému s databází otázek, testování by se mělo na rozdíl od státních maturit dělat elektronicky. Účast ve výběrovém řízení nevyloučila třeba firma Scio, která připravuje přijímací zkoušky na vysoké školy. "Nemá to být certifikovaná zkouška, ale zpětná vazba pro ty školy," řekl ČTK Libor Vacek z České školní inspekce, pod kterou celý projekt spadá.

Do prosince tohoto roku si plošné testování vyzkouší 50 až 100 vybraných škol, další generálka má být na jaře 2012 a 2013. Těchto ověřování by se mělo zúčastnit všech 4200 základních škol, poté může být testování spuštěno naostro.

Výbory ústavní a zdravotní odmítly první část zdravotní reformy

Senátní výbory zdravotní a ústavně-právní doporučily zamítnutí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Bylo to hlavně kvůli výhradám ČSSD. Šéf ústavního výboru Jaroslav Kubera (ODS) ČTK řekl, že zazněly především výhrady opozice ke standardní a nadstandardní lékařské péči. Návrh novely vedle zavedení nadstandardu například zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici. Novela je první částí zdravotní reformy, kterou prosazuje vláda. Opozice už ve sněmovně avizovala, že se kvůli obsahu novely obrátí na Ústavní soud.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění například zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun a umožňuje stanovení základní péče a nadstandardu, na který by si lidé připláceli. Novela ruší zákaz připlácení za lepší péči. Do budoucna by se tak měl zavést standard, na který by měl pacient nárok ze zdravotního pojištění. Za nadstandard by si pak připlácel. Podle Hegera (TOP 09) tak pacient dostane buď kvalitní a moderní péči, nebo si zvolí luxusní. Zákon počítá i s tím, že by si pacienti měli hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, a to třeba na vysoký tlak. Nově by se naopak nemělo platit 30 korun za položku na receptu, ale za recept.

ČSSD přes léto připraví návrh, jak zpřísnit financování stran

Opoziční sociální demokracie plánuje přes léto vypracovat paragrafované znění návrhu jak zpřísnit financování politických stran. Novinářům to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka, když kritizoval analýzu ministerstva vnitra týkající se možností zprůhledňování stranických pokladen. V návrhu ČSSD podle Sobotky nebudou chybět finanční limity pro volební kampaně i stropy pro sponzorské příspěvky. Například v parlamentních volbách by podle představ sociálních demokratů neměly strany do kampaně investovat více než 80 milionů korun.

Soud EU zrušil půlmiliardovou pokutu pro Unipetrol za kartel

Soud Evropské unie v Lucemburku zrušil téměř půlmiliardovou pokutu (17,55 milionu eur) pro českou skupinu Unipetrol za údajnou účast v kartelu se syntetickým kaučukem. Podle soudu Evropská komise neposkytla dostatek důkazů, které by mohly vést k potrestání českého petrochemického gigantu.

Čtveřice údajných žhářů z Býchor bude vyšetřována na svobodě

Čtveřice mužů zadržených v souvislosti s pondělním žhářským útokem v Býchorech na Kolínsku bude vyšetřována na svobodě. Nebyl shledán důvod k uvalení vazby, řekl ČTK soudce kolínského okresního soudu Miroslav Vobořil. Třem ze čtyř zadržených krajská státní zástupkyně snížila trestní kvalifikaci. Trojice nově čelí obvinění z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, a hrozí jí tak tresty od šesti měsíců do tří let. Původní obvinění z pokusu o těžké ublížení na zdraví zůstává jen čtvrtému muži, který tak může za rasově motivovaný útok dostat až 12 let.

V Býchorech v noci na pondělí dopadla do domu, kde žijí Romové, zapálená pochodeň. Nikdo nebyl zraněn. Do obývacího pokoje někdo hodil obalenou tyč připomínající louč, kterou atakovaní lidé stihli uhasit. Kriminalisté po zahájení vyšetřování zjistili, že v noci pochodovala obcí skupina, která vykřikovala rasistická hesla a jeden ze skupiny pak prý vhodil do bytu Romů zápalnou louč.

Ve Vídni zastavili český autobus v dezolátním stavu, vezl i děti

Plně obsazený český autobus s mnoha dětmi mezi cestujícími zastavila rakouská policie ve Vídni kvůli jeho zjevně žalostnému technickému stavu. Autobus jel Rakouskem bez jedné ze zadních pneumatik a vykázal rovněž dalších 11 závažných nedostatků na brzdách, osvětlení, ložiscích či oknech. Informovala o tom agentura APA. Cestující museli počkat na náhradní autobus. Vozidlo patří brněnské firmě Autokarem.cz, která zajišťuje pro cestovní kanceláře autobusovou dopravu. Podle jednatele firmy Petra Polišenského v tomto případě autobus převážel klienty jedné z brněnských kanceláří. "Pravděpodobně se něco muselo s autobusem stát cestou zpět z Itálie. Při odjezdu z Brna byl určitě v pořádku," řekl ČTK Polišenský.

Údajně šest Čechů zadrženo v Turecku za pašování brouků

Turečtí celníci zadrželi v úterý na turecko-bulharské hranici šest Čechů, kteří se snažili propašovat na 6000 vzácných brouků. Nyní to uvedly internetové noviny todayszaman.com. Češi údajně nasbírali na různých místech Turecka na 48 druhů hmyzu, hodnota brouků je podle tureckých expertů přes pět milionů korun. Celníci našli celkem 6014 brouků včetně včel, bzučivek a cikád. Podle vyjádření celníků se jednalo o největší pokus o pašování brouků v turecké historii. Jak podle tureckých webů uvedla agentura Anadolu, hraniční úřady informovali místní obyvatelé, kteří pozorovali muže při sbírání. Češi po zadržení údajně uvedli, že hmyz sbírali přes jeden a půl měsíce a chtěli jej odvézt pro vědecké účely.

Tipsport přijal první den v nové loterii vklady za statisíce Kč

Sázková kancelář Tipsport přijala první den prodeje své nové číselné loterie Tipšestka vklady v řádu několika statisíců korun. Každou minutu bylo vsazeno zhruba deset tiketů, řekl ČTK mluvčí společnosti Lubomír Ježek. V dalších dnech podle něj zájem poroste a celkem by se mohlo v prvním sázkovém týdnu prosázet kolem tří milionů korun. Tipšestka konkuruje Sportce loterijní společnosti Sazka. Týdenní tržby Sazky ze Sportky se podle zjištění ČTK pohybují v řádu desítek milionů Kč. "Sportka je nejžádanější produkt Sazky, tržby z ní nyní rostou po problémech v souvislosti s vyhlášením konkurzu týdně o 20 procent," uvedla mluvčí insolvenčního správce Sazky Lenka Tichá.

Škoda Auto zvýšila v pololetí prodej o pětinu na 454.700 aut

Automobilka Škoda Auto zvýšila v pololetí meziročně prodej o 20,1 procenta na rekordních 454.700 vozů. Zhruba čtvrtinu vozidel prodala na svém největším trhu v Číně. V západní Evropě vykázala dvouciferný nárůst. Oznámili to zástupci společnosti. Škoda ukázala podle člena představenstva pro prodej a marketing Jürgena Stackmanna v prvním pololetí ve všech oblastech a ve všech regionech silný výkon. V nadcházejících letech značka uvede na trh řadu nových modelů a výrazně rozšíří modelovou paletu," dodal.

Letos na podzim chce Škoda na českém trhu představit malý vůz, který nese pracovní označení City Car a bude se vyrábět v Bratislavě. Příští rok vyjede s kompaktní limuzínou menší než Octavia.

Nejdražší třídou s luxusním zbožím je v ČR Pařížská ulice v Praze

Nejdražší ulicí s luxusním zbožím je v Česku Pařížská ulice v Praze. Obchodníci tam za metr čtvereční platí ročně v průměru 1200 eur, tedy asi 292.000 korun. To je ale stejně přibližně šestkrát míň, než kolik stojí pronájem na luxusních třídách v Londýně, Paříži a Moskvě. Oznámila to realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle (JLL).

Z hlediska počtu přítomných luxusních značek se ale Praha s nejdražšími evropskými městy stále poměřovat nemůže. Zatímco na nejluxusnější ulici Paříže se prodává 154 značek, v pražské Pařížské je to 28 značek. Přesto je Praha zhruba na úrovni Vídně nebo Bruselu a překonala Amsterodam.

Hotel.info: České hotely jsou nejvýhodnější v Evropě

České hotely jsou v porovnání ceny a kvality služeb nejvýhodnější v Evropě. Myslí si to přes milion zákazníků mezinárodního rezervačního systému hotel.info. Na druhém místě se v anketě mezi třicítkou evropských zemí umístilo Portugalsko a třetí příčku obsadilo Polsko. "Výsledek této ankety nás velice potěšil. I v dnešní době, kdy pomalu hospodářská recese odezněla, je poměr ceny a kvality pro zákazníky velice důležitý. Navíc v případě, že chceme, aby se do České republiky hosté vraceli, je důraz na kvalitu skutečně zásadním aspektem cestovního ruchu," uvedl generální ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Zákazníci rezervačního systému hodnotili hotelová zařízení na stupnici mezi nulou a desítkou. V aktuální anketě české hotely získaly v konečném součtu 7,67 bodu. V předešlém šetření, které se uskutečnilo v únoru, se Česko umístilo na třetí příčce.

Zdravotní stav Václava Havla se mírně zlepšuje

Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla, který se dosud nezotavil ze zánětu dýchacích cest a je vyčerpaný, se v posledních dnech mírně zlepšil. Václav Havel by však uvítal, kdyby se mu dělalo lépe rychleji. Havel je doma a nechodí na veřejné akce. Docházejí za ním lékaři a sestry, kteří o něj pečují spolu s manželkou Dagmar Havlovou. Ve druhé polovině července by měl exprezident z Prahy odjet na chalupu na Hrádečku. Aktuální počasí, kdy se střídají horké a chladnější dny, zatěžuje lidi s oslabenou imunitou. Havel má po operaci rakoviny plic jen půl pravého plicního laloku, je tudíž na dýchací infekce náchylnější.

Letní cesty českých filmů vedou do Mnichova, Tel Avivu, New Yorku

Letní cesty českých filmů vedou do Mnichova, Tel Avivu i New Yorku. Například České centrum v Mnichově zahájilo Špačkovými Pouty jedenáctý ročník přehlídky současné české kinematografie. Kromě celovečerní tvorby nabízí také krátké animované snímky mladých českých filmařů, oznámila ČTK mluvčí Českých center Ivana Síglerová. V letošním programu se z hraných filmů objeví i Protektor Marka Najbrta nebo snímek Alice Nellis Mamas&Papas. Populární animovaný film zastoupí třetí pokračování Fimfára i Svěrákův dobrodružný film Kuky se vrací. Dokumenty reprezentuje Nesvatbov Eriky Hníkové.

Vítěz divácké ceny z karlovarského festivalu Nickyho rodina Mateje Mináče se objevil v programu 28. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Jeruzalémě. Byl zařazen do sekce Jewish Experience, v níž se promítá po tři dny. České centrum v Tel Avivu připravuje na srpen Týden českého filmu po Izraelskou cinematéku.

České centrum v New Yorku letos pokračuje ve večerních projekcích na střeše České národní budovy, a to každé úterý až do srpna. Tento týden tam byl uveden snímek Bestiář režisérky Ireny Pavláskové z roku 2007. Program představí i lahůdku v podobě komedie Václava Vorlíčka z roku 1966 Kdo chce zabít Jessii?

Zemřel světoznámý český malíř Zdeněk Sýkora

Ve věku 91 let v úterý zemřel malíř Zdeněk Sýkora. ČTK to sdělila jeho asistentka Veronika Hudečková. Sýkora byl uznávaným průkopníkem užití počítače ve výtvarném umění, jeho obrazy struktur a linií tvoří součást kolekcí prestižních domácích i světových galerií. Vystavuje je například Centre Pompidou v Paříži, MUMOK - Stiftung Ludwig ve Vídni či Neues Museum v Norimberku. Zdeněk Sýkora se narodil v roce 1920 v Lounech. Vystudoval výtvarnou výchovu, deskriptivní geometrii a modelování na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde poté působil jako pedagog až do roku 1980. Po počátečním experimentování se surrealismem a kubismem se od konce čtyřicátých let věnoval krajinomalbě, která zůstala jeho celoživotní láskou. Generalizací přírodních forem dospěl k abstraktnímu výrazu a od počátku 60. let maloval kompozice založené na vztazích základních geometrických tvarů.

Pražské Museum Kampa chystá výstavu na počest zesnulého malíře Zdeňka Sýkory. Ve výstavních prostorách galerie se návštěvníkům představí asi 17 autorových grafik a jedna malba, a to zřejmě už v pondělí 18. července.

Benefice podeváté podpoří ohroženou národní památku Chotěšov

Hudební, divadelní a šermířská vystoupení, přednášky a prohlídky jinak nepřístupných prostor nabídne první srpnovou sobotu tradiční benefiční akce Večer pro klášter Chotěšov v Chotěšově na jižním Plzeňsku. Akci pořádá devátý rok občanské sdružení Chotěšovská vlna, které tak chce zviditelnit ohroženou národní kulturní památku a upozornit na neutěšený stav kláštera, jehož celková oprava by si podle některých odhadů vyžádala přes miliardu korun. Veškerý výnos ze vstupenek na benefici jde každoročně na údržbu kláštera a klášterních zahrad, řekl ČTK Pavel Říha ze sdružení.

Klášter loni oslavil 800 let od založení patronem plzeňské diecéze Hroznatou v letech 1202 až 1210 pro řeholnice premonstrátky. Loni se stal také národní kulturní památkou. Patří obci, která se snaží s pomocí dotací postupně opravovat alespoň havarijní stavy.

Národní muzeum představuje moderní výstavnické technologie

Moderní technologie, které návštěvníkům umožní si s exponáty doslova pohrát a stát se tak trochu i jejich součástí, představuje Národní muzeum v Praze na výstavě v nové budově. Výstava nazvaná Muzeum 3000 potrvá jen do 27. července a vznikla ve spolupráci s firmami, které tyto vymoženosti prezentují. Nabízí například maketu Ďáblovy bible vyrobenou nejmodernějšími technologiemi, 3D scannery, které snímají předmět pomocí laseru, hořící zeď a "mluvícího" vévodu Habsburského. Návštěvníci se mohou stát na moment součástí obrazů, které vytváří technologie Fog screen. Z dálky je obraz jakoby vepsán do mlhy. Jde však o světelný klam, jímž je možné i projít.

Nejbližší další výstavy v nové budově Národního muzea přiblíží v srpnu krásu motýlích křídel a v září vynálezy a jejich vynálezce.

Barrandovské studio zpřístupní sbírku svých kostýmů

Barrandovské filmové studio zpřístupní o následujících červencových sobotách sbírku svých kostýmů. Zájemci si tak budou moci zblízka prohlédnout kostýmy z pohádek Tři oříšky pro Popelku a Šíleně smutná princezna, z komedie Císařův pekař - Pekařův císař či z muzikálu Starci na chmelu. "Půjde o komentované prohlídky, v nichž skupinky návštěvníků 16., 23. a 30. července provedou našimi kostýmními sklady odborníci z divize Fundus," oznámil ČTK Tomáš Želazko. Příchozí uvidí i oblečení, které měli na sobě protagonisté pohádek Princ a Večernice, Pyšná princezna, seriálu Arabela a dalších filmových i televizních projektů.

Oddělení barrandovského kostýmního Fundusu patří k největším v Evropě. Nabízí unikátní kolekci více než 260.000 kostýmů, vlásenek a doplňků od "pravěku po současnost". Vynikající pověst má také práce kostýmní dílny, jejíž specialitou jsou zakázky náročných historických kostýmů zpracované ve špičkové kvalitě.

Vizovice se připravují na rock-metalový festival Masters of Rock

Ve Vizovicích na Zlínsku vrcholí přípravy na jeden z největších rock-metalových festivalů pod širým nebem - Masters of Rock. Centrem dění je, stejně jako v předcházejících letech, areál místní likérky. Festivalem ale bude žít celé město. Připravují se hospodští, stánkaři, prodejci potravin a pochutin, policisté i obyvatelé asi pětitisícového městečka. Díky Masters of Rock se Vizovice, co se počtu obyvatel týká, zvětší až pětinásobně. Festival odstartuje ve čtvrtek a potrvá do neděle. Hlavní hvězdou jsou legendární američtí metalisté Twisted Sister. V České republice, na Slovensku, ale ani v Polsku dosud nikdy nevystupovali. Na obřím pódiu, které v areálu vyrostlo v úterý, Twisted Sister vystoupí v pátek od 21:15.

Muzeum rekordů v Pelhřimově má dočasně rekordní vlakovou soupravu

Rekordní model vlaku se 45 vagony určenými pro přepravu osobních automobilů představil na vlakovém nádraží v Pelhřimově jeho autor Emil Urbánek z Moravské Nové Vsi. Souprava dlouhá téměř 21 metrů se stane dočasným exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Veřejnost se s ním může seznámit od čtvrtka minimálně po dobu letních prázdnin. ČTK to řekl Josef Vaněk z agentury Dobrý den spravující české rekordy.

Vagonky včetně lokomotivy byly na nádraží postaveny na nákladní rampě. Na jednotlivých vagonech bylo naloženo 322 autíček - celá vývojová řada automobilky Škoda. Po prezentaci se celá souprava rozebrala, převezla a opět montuje dohromady v Muzeu rekordů a kuriozit. Model je vyrobený v měřítku 1:45. Urbánek, jenž je zaměstnán jako strojvedoucí, na něm začal pracovat v roce 2000. Pode ředitelky Krajského centra osobní dopravy ČD v Jihlavě Lenky Horákové by podobná souprava v reálné velikosti byla dlouhá kolem 940 metrů a musely by ji táhnout čtyři lokomotivy.

Sport

Čeští tenisté se v baráži o Světovou skupinu Davisova poháru utkají s Rumunskem, které bude mít výhodu domácího prostředí. Rozhodl o tom los v Londýně. Baráž je na programu 16. až 18. září. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila dostali za soupeře nejvýše postavený nenasazený celek, Rumuni ovšem v posledních letech spíše vzpomínají na dřívější úspěšnější časy. Jedničkou je aktuálně 64. hráč žebříčku ATP Victor Hanescu, v týmu figuruje také deblista Horia Tecau, který v posledních dvou letech dvakrát došel až do finále čtyřhry ve Wimbledonu.

Fotbalista Milan Černý míří ze Slavie do tureckého Sivassporu. Bronzový medailista z mistrovství Evropy do 21 let absolvoval zdravotní testy a s patnáctým celkem uplynulého ročníku turecké ligy podepsal předběžnou tříletou smlouvu.

Fotbalový reprezentant Jaroslav Plašil zůstane v Girondins Bordeaux až do června 2015. Francouzský klub oznámil na svém webu, že s devětadvacetiletým záložníkem a současným kapitánem mužstva prodloužil stávající smlouvu o dva roky. Plašil přišel do klubu tehdejšího francouzského mistra v roce 2009 ze španělské Pamplony, kde působil dvě sezony, a vypracoval se v jeden z pilířů sestavy.

Počasí

Bude oblačno, na Moravě a ve Slezsku se opět zase zatáhne a začne pršet, ojediněle mohou být i bouřky. Odpolední teploty maximálně 18 až 22 stupňů Celsia.