Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

MfD: Za stejné pandury platili Češi čtyřikrát víc než Portugalci

eská armáda nakoupila obrněné transportéry Pandur čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se výrazně lišily výbavou. Píše to ve svém sobotním vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Deník získal utajovanou smlouvu mezi portugalskou vládou a rakouskou zbrojovkou Steyr. Z té plyne, že portugalské pandury jsou stejně, či dokonce lépe vybaveny než ty české. Čeští politici tedy při obhajobě ceny strojů, kdy jeden stál až 135 miliónů korun, nemluvili pravdu. "Náš transportér je kvalitativně úplně jinde než ten portugalský. Jeho vybavení je jiné," tvrdil Martin Barták ještě jako ministr obrany. Jmenoval protitankové střely či těžké kulomety. Těmi jsou ale vybaveny i portugalské stroje. České stroje měly umět plavat, to však umí i 20 portugalských vozů. Obchod už rok vyšetřuje česko-rakouský policejní tým. Portugalci nakoupili 260 pandurů a v přepočtu je stál jeden transportér 35 milionů korun. Přestože jde o mnohem výhodnější obchod než uzavřela česká vláda, vyšetřují ho portugalští kriminalisté. Zkoumají i podezření z nekalých plateb, píše MfD.

Zavadil: Kalouskovi nestačí vyhrát, on chce vyhrát 20:0

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v rozhovoru pro sobotní Právo kritizoval vládní koalici za to, že se sice s odboráři schází k jednání, k jejich návrhům ovšem nijak nepřihlíží a prosazuje reformy silou. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle Zavadila tlačí vládní záměry z pozice moci.

Právo: Lessy chce skončit s extrémně vysokými výsluhami policistů

Policejní prezident Petr Lessy nařídil skoncovat s umělým navyšováním odměn policistům, což jim pak umožňovalo odejít do výslužby s extrémně vysokými výsluhami. Rozhodl, že policisté mohou letos dostat na řádných odměnách maximálně 100.000 korun za celý rok. Píše to deník Právo. Dříve odměny mohly dosáhnout několika set tisíc až milionu. Tyto odměny jsou přitom začleněny do výpočtu výsluh, jež doživotně dostává každý policista po odchodu do civilu, pokud odsloužil minimálně 15 let. Výsluhy nyní dosahují až několik desítek tisíc korun měsíčně. Například bývalý náměstek policejního prezidenta Jiří Houba odcházel od policie s výsluhou 62 000 korun měsíčně. Aby kvalitní vrcholové policejní funkcionáře udržel, počítá Lessy podle listu s tím, že od něj během roku dostanou mimořádné kázeňské odměny, které už se jim ale do případných výsluh nezapočítávají.

Kraje chtějí za maturity doplatit po ministerstvu 35 milionů

Kraje vyčíslily skutečné náklady středních škol na letošní státní maturity na 44,5 milionů korun. Ministerstvo školství jim dalo podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) ale jen 9,7 milionů korun, proto chtějí doplatit rozdíl. Hašek o doplatek 35 milionů korun požádal v dopise jménem všech krajů ministra školství Josefa Dobeše (VV). Podle Haška kraje kvantifikovaly například zvýšené výdaje na odměny předsedům maturitních komisí a hodnotitelům písemných prací, za cestovné, za školení nebo spotřební materiál. Kraje podle předsedy asociace přitom čekají, že ministerstvo rozdíl v co nejkratším čase doplatí, sdělila Haškova mluvčí Lucie Proutníková. Státní maturity se připravovaly 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. Studenti skládali ústní zkoušky, od 30. května pak následovaly jednotné testy a písemky. Ministr školství spojil s jejich zdárným spuštěním své setrvání ve funkci.

Z podvodů s recepty na Hodonínsku jsou podezřelí dva lékaři

Z rozsáhlých podvodů s falešnými recepty na Hodonínsku jsou podezřelí dva lékaři, kteří pro Nemocnici Kyjov externě zajišťovali pohotovost ve Veselí nad Moravou. Léčiva vykazovali na recepty nemocnice. Pojišťovna ministerstva vnitra a Všeobecná zdravotní pojišťovna si za rok 2010 vyčíslily celkovou škodu přes 700.000 korun. Kyjovská nemocnice bude znát škody všech pojišťoven koncem roku, řekl její ředitel Josef Pejchl. Ty mohou jít podle jeho slov dokonce až do milionových částek. Na případ upozornila Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra jedna z pacientek. Při kontrole svého přehledu pojištění si všimla, že jsou na její jméno vykázány léky, které nikdy neužívala. Kyjovská nemocnice následně všechny pojišťovny požádala o podrobné prověření evidence ve vztahu k lékařům. Na případu už několik týdnů pracují i kriminalisté. Vyšetřování bude poměrně náročné. Policie bude totiž muset předvolávat pacienty z oblasti Veselí nad Moravou a ověřovat u nich, zda byli na pohotovosti a jaké léky tehdy dostali.

Muž v centru Teplic ohrožoval policisty

Přestřelka mezi policisty a podivně se chovajícím řidičem se odehrála v sobotu dopoledne v centru Teplic. Šestačtyřicetiletý muž nejdřív jezdil po městě v protisměru, a když ho začalo pronásledovat policejní auto, vytáhl brokovnici a rozpoutal přestřelku. Během ní se zřejmě sám postřelil na ruce, řekl policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Nikdo další zraněn nebyl. Šestačtyřicetiletý muž je podezřelý z útoku na úřední osobu, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování a nebezpečného vyhrožování. Zda byl během útoku při smyslech nebo pod vlivem nějaké návykové látky, policie teprve zjišťuje.

Do Česka přijede americký astronaut Feustel s Krtečkem

29. července do Česka přijede americký astronaut Andrew Feustel se svou manželkou Indirou a plyšovým Krtečkem, který ho v květnu doprovodil do vesmíru během poslední mise raketoplánu Endeavour. "Jejich první cesta zamíří k autorovi českého Krtka Zdeňkovi Milerovi," upřesnil podrobnosti připravovaného programu dvoutýdenní návštěvy Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Feustel i jeho žena sem přijedou na pozvání AV ČR. Oba jsou oficiálně vysláni americkou vesmírnou agenturou NASA. Kromě Prahy navštíví i další velká města, kde se s nimi bude moct veřejnost setkat na besedách. Za vysláním Krtečka do vesmíru stála astronautova manželka, která má české kořeny. Její matka je totiž Češka a pohádky o Krtečkovi jí přiblížila. Astronaut Feustel už s sebou na minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a také tehdy vystoupil v českých městech.

ČSA od srpna pozastaví linku mezi Prahou a Bratislavou

České aerolinie od 1. srpna pozastaví linku mezi Prahou a Bratislavou. Podle ČSA ztratila ekonomický smysl poté, co společnost nedávno zavedla několik přímých linek z Bratislavy do evropských metropolí. ČSA nyní nabízejí cestujícím z Bratislavy téměř čtyřnásobný počet míst na linkách do evropských destinací oproti dosud nabízeným letům s přestupem přes Prahu, uvedla společnost. Od 23. června létají ČSA ze slovenské metropole do Amsterodamu, Barcelony, Bruselu, kyperské Larnaky, Paříže a Říma. Před přidáním nových spojení z Bratislavy do evropských měst vypravovaly ČSA mezi hlavními městy Česka a Slovenska dva lety denně. Loni na této trase přepravily téměř 60.000 lidí. Letecké spojení mezi Prahou a Bratislavou dne 29. října 1923 bylo historicky prvním letem ČSA.

Karlovarský festival končí, večer vyhlásí ceny

Vyhlášením a předáním cen skončí dnes večer 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jednu z nich, Cenu prezidenta festivalu, převezme od Jiřího Bartošky americký herec, scenárista a režisér John Turturro. Od 1. července nabídla tato přehlídka desetitisícům akreditovaných fanoušků i dalším divákům na dvě stovky filmů, z nich desítky ve světové či mezinárodní premiéře. K posledním projekcím patří romantická komedie amerického režiséra Woodyho Allena Půlnoc v Paříži, která festival ve Velkém sále Thermalu oficiálně zakončí. Woody Allen v ní vypráví o dvojici mladých Američanů, jimž krátký pobyt v tomto městě nad Seinou pomůže, aby si ujasnili, co čekají od života.

Národní muzeum chce po rekonstrukci patřit k nejlepším na světě

Národní muzeum (NM) v Praze, jehož historickou budovu čeká pětiletá rekonstrukce, se chce po nezbytných opravách stát jedním z nejvýznamnějších světových muzeí. "Je to takový náš sen, abychom se po rekonstrukci dostali mezi dvacet nejlepších muzeí na světě. Jak unikátní polohou, tak sbírkami na to máme a záleží jenom na nás, zda to dokážeme," řekl ČTK generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Historická budova si i po rekonstrukci zachová svou původní tvář. Budou však zastřešeny oba rozlehlé dvory, čímž vzniknou nové prostory pro návštěvníky a vystavení velkorozměrných exponátů. Kopuli NM zpřístupní veřejnosti, zmizí kanceláře a depozitáře, aby budova v maximální míře sloužila návštěvnickému provozu.Národní muzeum díky tomu zdvojnásobí své výstavní prostory na 11.300 metrů čtverečních v obou budovách. V rámci rekonstrukce bude historická budovy propojena s vedlejší budovou bývalého Federálního shromáždění.

Fotografická galerie Langhans po osmi letech končí

Pražská fotografická galerie Langhans po osmi letech opouští pražskou uměleckou scénu. Jako poslední uvádí výstavu módních fotografií Now & Wow. Majitelka galerie Zuzana Meisnerová, pravnučka proslulého fotografa Jana Langhanse, se k tomuto kroku rozhodla z osobních důvodů. V příštích letech se hodlá věnovat především práci s archivem svého pradědečka. Galerijní prostory by podle ní nicméně měly zůstat zachovány. Meisnerová doufá, že budou dál sloužit kulturním účelům. Galerie zahájila činnost v květnu 2003 v rekonstruovaném paláci Langhans ve Vodičkově ulici. V unikátních prostorách v centru Prahy se za dobu existence galerie vystřídala řada tuzemských i světových umělců, fotografů nebo fotografických projektů. Vystavovali tu například americká umělkyně Martha Roslerová, fotograf Bill Jacobson, dánský autor Jacob Holdt nebo brněnský rodák Pavel Dias. Po rekonstrukci získal Dům Langhans prestižní cenu Grand Prix Obce architektů (2003) a také titul Stavba roku 2003.

Na festivalu v Rožmberku vystoupí Wohnout a Kryštof

Druhým dnem pokračuje v Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku úvodní vystoupení festivalové série České hrady. Během soboty zahrají mimo jiné hlavní hvězdy turné Wohnout, Divokej Bill nebo Kryštof. Kromě Rožmberku nad Vltavou se festival přesune i na další hrady. Příští víkend se kapely představí na Točníku, pak následuje Švihov, Kunětická hora, Bezděz, Hradec nad Moravicí, Bouzov a na závěr v poslední srpnový víkend Valtice. Letos diváci neuvidí skupinu Monkey Business, místo nich letos premiérově na akci vystoupí Nightwork. Ta poprvé na festivalu zahraje 29. července na Kunětické hoře. Loňský festival České hrady navštívilo na osmi místech rekordních 42.000 lidí. To bylo o 12.000 více než v roce 2009.

Na bystřickém zámku bude zřízen napoleonský lazaret

Na zámku v Bystřici pod Hostýnem bude příští sobotu k vidění provizorní vojenský špitál z doby napoleonské bitvy u Slavkova. Lazaret zde vybudují členové bystřické sekce Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty. Akce je připomínkou neblahých důsledků válečných tažení předminulého století, řekl velitel bystřických napoleonistů Radmil Tomčík. Návštěvníci zde uvidí dobové ošetření i potřeby, které používali zdravotníci. "Připravíme i ukázky výstroje vojáků, ať už to jsou dělostřelci nebo pěšáci. V prvním patře zámku bude otevřena i výstava z historie napoleoniky v Bystřici pod Hostýnem," přiblížil program Tomčík. Bitva u Slavkova z 2. prosince 1805 je nejznámějším vojenským konfliktem, jenž se odehrál na území Čech a Moravy. Napoleon v ní porazil armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. V bitvě se tehdy střetlo přes 160.000 mužů a zahynulo více než 20.000 vojáků. Řada dalších však se zraněními hledala azyl v lazaretech či klášterech po celé Moravě.

Ze sportu:

Zuzana Hejnová vylepšila na mítinku atletické Diamantové ligy v Paříži český rekord na 400 metrů překážek na 53,29 sekundy. Čtyřiadvacetiletá běžkyně díky zlepšení osobního maxima téměř o šest desetin ve francouzské metropoli vyhrála a svým výkonem se dostala do čela letošních světových tabulek.

Tenistka Klára Zakopalová přehrála ve čtvrtfinále antukového turnaje v Budapešti Ukrajinku Katerynu Bondarenkovou hladce 6:0 a 6:4. V semifinále se střetne s první nasazenou Italkou Robertou Vinciovou, která vyřadila ve třech setech Slovenku Zuzanu Kučovou.

Jen čtyři české posádky dokázaly postoupit do semifinále třetího závodu Světového poháru ve veslování, který se koná v Lucernu. Přímo z úvodních rozjížděk postoupily skifařka Miroslava Knapková a dvojskif sester Jitky a Lenky Antošových. Přes čtvrtfinále se mezi dvanáct nejlepších kvalifikovali skifař Ondřej Synek a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník, Jan Vetešník. Dalších šest českých posádek, které ve Švýcarsku startovaly, se z rozjížděk nebo následných oprav či čtvrtfinále do semifinále kvalifikovat nedokázalo.

Kanoista Stanislav Ježek poprvé v letošním Světovém poháru vodních slalomářů nezíská medaili a přijde o vedení v seriálu. Po stříbru ve Slovinsku a bronzu z Francie nepostoupil dnes v německém Markkleebergu do finále. O cenné kovy však budou odpoledne bojovat kajakář Vavřinec Hradilek a kanoistka Kateřina Hošková.

České volejbalistky porazily v Evropské lize v Samokovu za 103 minut domácí Bulharsko 3:1. Kolo před koncem základní části soutěže se díky tříbodovému zisku dostaly na první místo tabulky skupiny B. Odvetný zápas týmů, které už mají jistý postup do Final Four, je na programu v sobotu opět v Samokovu.

Fotbalový brankář Tomáš Vaclík přestupuje z Viktorie Žižkov do nizozemského Graafschapu. Nyní ho čeká zdravotní prohlídka, pak podepíše smlouvu.

Fotbalisty Mladé Boleslavi posílí řecký záložník Charis Kostakis. Dvacetiletý středopolař se v pátek připojil k týmu na soustředění v Rakousku a dnes by měl zasáhnout do přípravného duelu s rumunským celkem Astra Ploešť.

Oba české juniorské výběry získaly na mistrovství světa v orientačním běhu v Polsku ve štafetách medaili. Juniorky Adéla Indráková, Denisa Kosová a Tereza Novotná obhájily stříbro, trojice Michal Hubáček, Marek Schuster a Pavel Kubát v dramatickém finiši vybojovala bronz.

Krátce o počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy s přeháňkami a bouřkami, hlavně odpoledne a večer. Odpolední teploty 27 až 31, na horách kolem 23ti.

Postupující studená fronta v sobotu přinese na území Česka silné bouřky, které budou doprovázeny silným větrem a kroupami, varovali meteorologové. V přívalových deštích může napršet 30 až 50 milimetrů srážek. Od sobotních 15 hodin se bouřky očekávají po celém území České republiky, nejsilněji by měly udeřit na západě a jihu Čech a na Moravě, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí až do pondělních 21:00. "Přívalové srážky mohou lokálně vést k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací apod.," stojí ve výstražné zprávě ČHMÚ.