Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

ČSSD: Václav Klaus svým rozhodnutím o důchodové reformě porušuje ústavu

Sociální demokracie považuje rozhodnutí prezidenta Václava Klause nepodepsat ani nevrátit Poslanecké sněmovně tzv. malou důchodovou reformu za porušení ústavních principů. V názoru na odmítnutí novely s ním ale strana souhlasí, i když na základě rozdílných argumentů. ČTK to sdělil místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. Své rozhodnutí nepodepsat tzv. malou důchodovou reformu oznámil Václav Klaus v článku pro Mladou frontu Dnes. Vadí mu princip, podle kterého by výše důchodu více odpovídala tomu, kolik člověk zaplatil na důchodovém pojištění. Protože ale Václav Klaus zákon nevetoval, bude i přes jeho nesouhlas platit. Svůj podpis nepřipojil jen jako gesto. Podle Jiřího Dienstbiera je ale prezidentovo rozhodnutí nevrátit návrh zákona sněmovně ani ho nepodepsat z ústavněprávního hlediska nepřijatelné. "Tento krok prezidenta Klause považujeme za porušení ústavních principů, neboť prezident má z ústavy pravomoc vrátit návrh zákona s odůvodněním Poslanecké sněmovně, a pokud tak neučiní, tak má povinnost zákon podepsat," zdůraznil Jiří Dienstbier.

Průzkum: S politikou není spokojeno 74 procent Čechů

S politickou situací není spokojeno 74 procent Čechů, spokojenost je nejmenší za posledních šest let. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vadí lidem ještě více korupce a hospodářská kriminalita. Z červnového dotazování tisícovky lidí také vyplynulo, že více si stěžují voliči levice a lidé z hůře situovaných domácností. Naopak nejvíce byli dotázaní spokojeni s nabídkou zboží a služeb a s kulturou. "Během šesti měsíců, které uběhly od posledního dotazování spokojenosti našich občanů s uvedenými oblastmi, došlo k výraznému nárůstu nespokojenosti v hodnocení politické situace v ČR o 18 procentních bodů, ve vnímání možnosti účasti občanů na rozhodování o 11 procentních bodů a u spokojenosti s členstvím ČR v EU o 11 procentních bodů. Nárůst nespokojenosti nepochybně souvisí s děním ve vládní koalici," uvedlo CVVM. Právě v červnu, kdy se uskutečnilo dotazování, totiž vrcholila vládní krize, při níž hrozil odchod Věcí veřejných z vlády a rozpad koalice. Proti vládním reformám také stávkovali odboráři.

Stav českého vojáka postřeleného v Afghánistánu zatím beze změn

Stav českého vojáka, který byl postřelen při středečním útoku na českou předsunutou základnu Vardak v Afghánistánu, je nadále velmi vážný. Uvedla to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Voják je stále v kábulské vojenské nemocnici. Na jeho léčbě se podílejí i čeští lékaři z chirurgického týmu. Není zatím jasné, kdy ho bude možné transportovat do ČR. Základna byla napadena ve středu dopoledne. Rotmistrovi z 2. jednotky výcvikového a poradního týmu byla podle mluvčí na místě okamžitě poskytnuta první pomoc. Za poslední měsíc jde již o několikátý incident, při němž byli v Afghánistánu zraněni čeští vojáci. Poslední červnový den dva vojáci utrpěli v provincii Vardak lehké zranění, když jejich obrněné terénní vozidlo najelo na nastraženou výbušninu. Zraněn byl i voják provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, který 21. června asi šlápl na minu, která vybuchla. Předtím 31. května přišlo Česko v Afghánistánu již o čtvrtého vojáka. Jedenatřicetiletý rotmistr Robert Vyroubal zahynul v provincii Vardak, když jeho obrněné vozidlo najelo na nastraženou výbušninu.

Evropský soud zamítl stížnost Brožové-Polednové

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zamítl stížnost bývalé dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové. Rozhodl, že trestní řízení týkající se její účasti na justiční vraždě Milady Horákové a její následné odsouzení bylo spravedlivé. Na svých webových stránkách to uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Brožovou-Polednovou poslal v září 2008 pražský vrchní soud na šest let do vězení, následně jí byl trest na základě amnestií zkrácen na tři roky. Loni v prosinci jí prezident Václav Klaus udělil milost. Právník bývalé prokurátorky Vladimír Kovář napadl u Evropského soudu pro lidská práva rozsudky všech českých soudů. Poukázal na to, že jednání jeho klientky nebylo v 50. letech minulého století, tedy v době spáchání, trestným činem. Zároveň tvrdil, že Česká republika porušila právo Brožové-Polednové na spravedlivý proces. Evropský soud ale rozhodl, že Česká republika toto právo v kauze Brožové-Polednové neporušila.

Přebytek zahraničního obchodu v květnu překročil 14 miliard

Zahraniční obchod České republiky skončil v květnu přebytkem 14,4 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 3,2 miliardy Kč. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v květnu vzrostl o 18,2 procenta a dovoz o 17,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,8 procenta na 470,6 miliardy korun, což bylo o 61,2 miliardy Kč víc než v květnu 2008 před hospodářskou a finanční krizí, uvedl ČSÚ.

Ústecká Krajská zdravotní prý bude muset EU vrátit 170 milionů

Ústecká Krajská zdravotní vrátí Evropské unii přes 170 milionů korun, jinak by prý hrozilo zastavení dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. ČTK to řekl člen regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Jakub Pánik. Podle něj se na tom dohodly Ústecký a Karlovarský kraj. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ale řekla, že žádné peníze se prozatím vracet nebudou. Potíže má Krajská zdravotní kvůli nákupu přístrojů placenému z unijních fondů za zhruba 420 milionů korun. Podle auditu, který letos nechalo udělat ministerstvo financí, ze ně zaplatila o zhruba 31 milionů víc, než byla jejich obvyklá cena na trhu. Představitelé Krajské zdravotní stále tvrdí, že dodávky přístrojů byly zcela v pořádku. Ministerstvo financí podalo již kvůli případu loni v prosinci trestní oznámení. Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty ve výši celkem 900.000 korun. Firma prý chybovala nejen v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů, ale i v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

Praha dobře přestála hospodářskou krizi

Praha přestála nedávnou hospodářskou krizi téměř nejlépe ze všech evropských metropolí a regionů. Nepatrně lépe se vedlo jen Paříži a Lisabonu. Vyplývá to ze studie respektovaného nizozemského institutu TNO. V roce 2009, kdy největší krize od 30. let minulého století udeřila nejsilněji, hrubý domácí produkt Prahy poklesl o 2,6 procenta. V celém Česku to přitom bylo o 4,1 procenta. To platí ovšem i v celoevropském srovnání. Institut TNO se zaměřil na celkem 20 metropolí a regionů v celé Evropě. Mezi nimi si nejhůře vedl Řím s propadem o 6,5 procenta, Stockholm s poklesem hospodářství o 6,2 procenta a Milán, jehož HDP poklesl o 5,9 procenta. Značnou výhodou Prahy proti ostatním metropolím a regionům je vysoký podíl takzvané aktivní populace, tedy obyvatel od 15 do 64 let. Ten činí téměř 81 procent a je pátý nejvyšší na kontinentu. Nejméně ekonomicky aktivních, 71,1 procenta obyvatel, má oblast mezi belgickými Antverpami, Gentem, Bruselem a Lovaní.

AK: Povinné značení původu by mohlo zvýšit spotřebu českého masa

Nová směrnice Evropské unie, která nařizuje značit původ prodávaného čerstvého masa, by mohla zvýšit spotřebu masa pocházejícího z tuzemských chovů a pomoci tak českým farmářům. Shodují se na tom zástupci Agrární komory i zpracovatelů masa. Novou směrnici ve středu schválil Evropský parlament, přičemž chystané změny se týkají rovněž uvádění podrobných informací o výživné hodnotě na obalech potravin. "Agrární komora už dlouhou dobu poukazuje na nekontrolovaný dovoz masa ne zrovna košer původu. Toto (nová směrnice) je jedno z opatření, které může výrazným způsobem pročistit tuzemský trh," řekl ČTK viceprezident AK Jindřich Šnejdrla. Za pozitivní považuje to, že zákazníci si budou moci přímo v obchodech zjistit, z jakých chovů nabízené maso pochází. Zemědělci si už delší dobu stěžují hlavně na rychle rostoucí dovoz levnějšího drůbežího a vepřového masa ze zahraničí.

Díla zadržená ve Vídni se do Česká vrátí za několik týdnů

Vzácná díla českých autorů zadržená ve Vídni kvůli kauze Diag Human, se z depozitáře soudu přesunula do galerie. Do Česka se vrátí až za několik týdnů. Vídeňský soud sice exekuci tří významných uměleckých děl zrušil, před jejich navrácením ale musí dodržet několikatýdenní lhůtu na případné odvolání druhé strany. ČTK to řekl Vladimír Rösel, ředitel Národní galerie (NG), která dvě z děl do zahraničí zapůjčila. "Sama NG v tomto sporu nijak právně nefiguruje, takže jen sledujeme a vyčkáváme, co se bude dít dál. Naštěstí už díla alespoň nejsou v depozitáři soudu, ale jsou uschovány v prostorách vídeňské galerie, takže jsou v bezpečí," dodal Vladimír Rösel. "Rozsudek už jsme dostali, ale zatím ještě není vše pravomocně ukončeno. Jakmile se tak stane, převezeme díla ihned zpět do Veletržního paláce a do Moravské galerie v Brně," řekl ČTK náměstek NG pro sbírkovou činnost Vít Vlnas.

Pavel Zeman nesouhlasí se zastavením stíhání Marka Stehlíka v kauze Poldi

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí se zastavením trestního stíhání někdejšího výkonného ředitele kladenských hutí Poldi Marka Stehlíka, a podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. ČTK to řekl mluvčí Krajského soudu v Praze Jiří Wažik. Krajský soud v Praze loni v říjnu zastavil Stehlíkovo stíhání pro neúčelnost, Vrchní soud v Praze ke konci března rozhodnutí potvrdil. Zemanova mluvčí Helena Markusová upřesnila, že dovolání bylo podáno 18. května. Nejvyšší státní zástupce podle Markusové dospěl k závěru, že pro rozhodnutí o zastavení stíhání Marka Stehlíka pro neúčelnost nebyly splněny podmínky. Státní zástupce již dříve přerušil pro těžkou chorobu stíhání otce Marka Stehlíka a někdejšího šéfa Poldi Vladimíra. Z původní trojice tak nyní čelí obvinění ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku již jen bývalý ekonomický ředitel oceláren Luboš Pejpa.

Praha se loni propadla mezi kongresovými městy na 19. pozici

Praha se loni mezi světovými metropolemi propadla o čtyři příčky na 19. pozici v počtu pořádaných kongresů. Vyplývá to ze statistik Mezinárodní kongresové asociace ICCA. Loni Praha hostila 85 kongresů, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Nejvíce konferencí hostila Vídeň, kde se pořádalo 154 kongresů. Pomoci hlavnímu městu v lákání kongresových turistů by měly finanční pobídky, napsaly Lidové noviny. Kongresový turista je podle Okamury velmi lukrativní. Útrata těchto návštěvníků je dvojnásobná proti ostatním turistům a na den činí přibližně 200 eur (asi 4850 korun). Běžní turisté si totiž musí celý pobyt hradit sami, kdežto náklady na účast na kongresu a s tím spojené další služby jako je ubytování, doprava, stravování, doprovodný program, hradí účastníkovi kongresu zaměstnavatel. "Důvodem dalšího propadu je nedostatečný marketing a chybějící pobídky pro organizátory kongresů. Nejčastěji žádají přímé finanční pobídky jako bývají u filmových štábů," řekl Lidovým novinám Tomáš Kulman, odborník na cestovní ruch z poradenské společnosti KPMG. Například Vídeň láká kongresy v řádech desítek tisíc eur.

Prodej aut v Česku klesl do června o 0,8 procenta na 88.284 vozů

Prodej nových osobních aut na českém trhu v prvním pololetí klesl o 0,8 procenta na 88.284 vozů. V samotném červnu se propadl o téměř 13 procent. Pokles ve statistikách způsobila loni končící lhůta pro možnost zkráceného daňového odepisování vozidel. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů (SDA). Loni na konci prvního pololetí byla poslední možnost uplatnit na nově nakupovaná firemní auta dvouleté odepisování, proto prodej aut výrazně stoupl. Letošní červen byl přitom s 16.156 prodanými vozy druhý nejúspěšnější měsíc, uvedl tajemník SDA Pavel Tunkl. Nejprodávanější byla v pololetí Škoda s 26.066 vozy, což představuje meziroční pokles o deset procent. Právě u Škody, která má velký podíl firemních vozů, se podle Pavla Tunkla loňské ukončení odpisů projevilo výrazněji než u jiných značek. Druhému Volkswagenu narostl odbyt o tři procenta na 7494 aut a třetí Ford stagnoval na 7406 vozech. Čtvrtý skončil Renault a pátá značka Hyundai. V první desítce se poprvé objevila rumunská Dacia.

CVVM: Češi kvůli životnímu prostředí třídí hlavně odpad

Obyvatelé Česka jsou ochotni kvůli ochraně životního prostředí zejména třídit odpad. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 82 procent lidí vždy nebo občas třídí běžný odpad. Čtyřiasedmdesát procent lidí totéž tvrdí o nebezpečném odpadu. Polovina veřejnosti se přihlásila k šetření energie a vody a 27 procent k nakupování výrobků šetrných k životnímu prostředí. Necelá pětina Čechů ze stejného důvodu omezuje jízdy autem a zhruba desetina nakupuje biopotraviny. ČTK má výsledky průzkumu k dispozici. V porovnání s předchozími průzkumy statistici žádné významné rozdíly nezaznamenali. Osmdesát procent Čechů je zároveň přesvědčeno, že je dobré něco dělat pro životní prostředí, i když to stojí peníze a čas. Více než polovina občanů ale také tvrdí, že je pro ně těžké dělat něco víc pro životní prostředí, a 45 procent dotázaných považuje takovou činnost dokonce za zbytečnou, pokud to nebudou dělat i ostatní. Podle 43 procent veřejnosti jsou ale mnohá tvrzení o ekologických hrozbách zveličena a pro dvě pětiny lidí jsou důležitější věci, než je starost o životní prostředí.

Zemřel houslový virtuos Josef Suk

V noci na čtvrtek zemřel houslový virtuos Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům. ČTK o úmrtí informoval dramaturg Pražského jara Antonín Matzner. Suk zemřel v nemocnici po dlouhé těžké nemoci. V posledních letech již nevystupoval, veřejnou koncertní dráhu ukončil v roce 2002. Suk se narodil 8. srpna 1929 v Praze. Už v dětských letech byl v houslové hře žákem Jaroslava Kociana, v letech 1946-51 studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a 1951-53 na AMU a byl krátce primáriem Pražského kvarteta (1950-52). Po absolutoriu působil v letech 1953-55 jako zástupce koncertního mistra činoherního orchestru Národního divadla, poté jako sólový a komorní hráč. V roce 1952 založil Sukovo trio, v letech 1961-90 byl sólistou České filharmonie. Jeho doménou byla klasická a romantická hudba (Mozart, Dvořák, Čajkovskij, Suk), hrál ale i méně frekventované autory, třeba Bélu Bartóka či Albana Berga. V průběhu své dráhy natočil snímky pro domácí i zahraniční gramofonové firmy, které získaly řadu cen, například šestkrát pařížskou cenu Grand Prix du Disque Académie Charles Cros, Edisonovu cenu v Nizozemsku, cenu Mozartovy společnosti ve Vídni a další. Je držitelem Zlaté desky Columbie z roku 1978, Zlaté desky Supraphonu a v roce 1999 získal platinovou desku Supraphonu za 1,112.000 prodaných nosičů. Suk spolupracoval s řadou předních hudebních osobností a vystupoval po celém světě. Působil i jako pedagog.

Pražská Kampa bude hostit francouzský gastronomický trh

Pražská Kampa bude příští týden hostit trh s francouzskými delikatesami. Francie tak v české metropoli oslaví uvedení francouzské gastronomie do světového kulturního dědictví UNESCO, sdělilo ČTK francouzské velvyslanectví v Praze. Od 13. do 17. července tak budou moci Pražané a návštěvníci hlavního města ochutnat vyhlášená francouzská vína, sýry, paštiky, palačinky, grilovaná masa, zmrzlinu či regionální ovoce a zeleninu. Pochůzku po trhu doprovodí hudba. Vinařskou oblast zastoupí například Champagne, Reims či Chablis, ze sýrů nemá chybět například nepasterovaný "au lait cru", horský Tomme de Savoie a další výborné sýrařské produkty. Některé z nich vyzdvihují i zaměstnanci francouzského velvyslanectví.

Národní muzeum se uzavírá na pět let

Stovky lidí ve čtvrtek využívají poslední možnosti navštívit historickou budovu Národního muzea v Praze. Od pátku bude muzeum na pět let uzavřeno kvůli celkové rekonstrukci. Před jeho vstupními dveřmi se od rána tvořily dlouhé fronty. Budova bude mimořádně otevřena až do 20:00. "Budova už dávno nevyhovuje jak z klimatických, tak bezpečnostních důvodů. Technický stav již začal ohrožovat sbírky v ní umístěné i návštěvníky. Budova je skutečně v havarijním stavu," uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Stěhovaní sbírek z historické budovy započalo v roce 2008 a nyní vstupuje do své závěrečné etapy. Od listopadu 2010 odtud vyjelo celkem 750 stěhovacích vozů, včetně čtyř transportů nejcennějších sbírkových předmětů, chráněných po dobu převozu policií. Během rekonstrukce budou vytvořeny nové výstavní prostory v suterénu, vyhlídka v kopuli a tunel spojující historickou budovu s objektem bývalého Federálního shromáždění. Pantheon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve druhém patře vznikne interaktivní centrum pro studenty a mládež.

V Boskovicích začal 19. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Vystoupení tří desítek hudebních skupin mnoha žánrů je na programu už 19. ročníku festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích, který ve čtvrtek ve městě začal. Cílem tradiční akce je upozornit na tamní židovské město, jeho bohatou historii, architektonickou výjimečnost a také špatný technický stav některých budov. Akce se budou konat na celkem čtyřech scénách a zájemci je budou moci sledovat přes internet on-line na stránkách www.boskovice.tv. Festival má bohatý doprovodný program, jenž zahrnuje výstavy, filmové projekce, přednášky, komentované prohlídky židovské čtvrti, výtvarné dílny nebo cyklovýlet, informovali ČTK pořadatelé ze sdružení Unijazz. Židovská hudba zazní v podání slovenské kapely Pressburger Klezmer Band a polského souboru Cukunft. Právě slovenská kapela se postarala o oficiální zahájení celé akce.

Židovská komunita v Boskovicích patřila k největším a nejvýznamnějším na Moravě. Židovská čtvrť je památkovou zónou, do níž každoročně míří tisíce turistů. Z bezmála 500 Židů odvlečených do koncentračních táborů se jich vrátilo po válce domů jen 14. Čtvrť začala chátrat. Podařilo se v ní ale už obnovit synagogu a některé další objekty.

Na MFF v Karlových Varech se vrátil John Malkovich se svou módní kolekcí

Do Karlových Varů se vrátil na Mezinárodní filmový festival po dvou letech americký herec a režisér John Malkovich. Nyní nikoliv jako vyslanec filmové branže, ale v úloze módního návrháře. V Galerii umění předvedl vybrané společnosti na párty výrobce šampaňského svou kolekci pánského oblečení se značkou Technobohemian. Manekýny se stala i řada českých herců, ať už Pavel Liška, Vojta Kotek či David Švehlík. John Malkovich bral přehlídku ležérní pánské módy velmi vážně, přicestoval kvůli ní do Karlových Varů se značným předstihem. Z Granndhotelu Pupp, kde se opět ubytoval, odjížděl několikrát do galerie, aby zde osobně dohlížel na přípravu přehlídky. Pro ní byla vyhrazena část výstavního sálu v atypické úpravě. Molo obvyklé pro prezentace módy tu chybělo, manekýni z malého pódia sestupovali přímo před diváky a byli s nimi v přímém kontaktu. Protože vlastní přehlídka byla určena jen pro celebrity, uvolil se John Malkovich vpustit zástupce médií alespoň na generální zkoušku.

Ze sportu

Tenistka Petra Kvitová doufá, že v budoucnosti získá další wimbledonský talíř. Čerstvá vítězka slavného turnaje na trávě v londýnském All England Clubu to řekla při čtvrtečním přijetí u prezidenta republiky Václava Klause na Pražském hradě.

Fotbalisté Jablonce se ve druhém předkole Evropské ligy utkají s albánským soupeřem Flamurtari Vlora. Ten si pokračování v soutěži zajistil vyřazením Budučnosti Podgorica, které výhra v odvetě 2:1 nestačila. První zápas v Černé Hoře totiž albánský klub vyhrál 3:1. První utkání sehraje Jablonec na půdě týmu Flamurtari 14. července, odveta je na programu o týden později na severu Čech.

První překážkou basketbalistů Nymburka v cestě do Evropské ligy bude semifinalista turecké ligy Banvit. V případě postupu je čeká vítěz duelu Chimki Moskva - Zhořelec. Do případného finálového boje by Nymburk šel s nejlepším týmem z dvojic Alba Berlin - VEF Rifa a Spirou Charleroi - BC Doněck. O Eurocup bude bojovat i český finalista Prostějov. Tomu los přisoudil za soupeře v kvalifikaci bulharského mistra PBC Lukoil Academic Sofia. O nejprestižnější soutěž v Evropě se uchází 16 celků, místo je jen pro dva z nich.

Čeští futsalisté se v kvalifikaci mistrovství světa 2012 v Thajsku utkají s Nizozemskem a Běloruskem. Posledním účastníkem šesté skupiny bude postupující z předkvalifikace. Skupina se odehraje od 14. do 18. prosince v Brně, dva celky z ní postoupí do baráže o sedm účastnických míst. Rozhodl o tom čtvrteční los v Nyonu. Česká reprezentace nechyběla na posledních dvou šampionátech na Tchaj-wanu 2004 a v Brazílii 2008 a i nyní je pasována na adepta postupu. Její poslední kvalifikační protivník vzejde ze čtveřice Finsko, Turecko, Albánie, Estonsko.

Na mistrovství Evropy atletů do 23 let, které v Ostravě začne za týden 14. července, se představí čtyři zlatí medailisté z březnového halového ME v Paříži dospělých. Organizátoři potvrdili účast ruské dálkařky Darji Klišinové, její krajanky Jeleny Aržakovové (1500 m), polského půlkaře Adama Kszczota a hvězdného trojskokana Teddyho Tamgha z Francie, jenž vévodí letošním světovým tabulkám. Na stadionu ve Vítkovicích se představí i ázerbájdžánský vytrvalec Hayle Ibrahimov, který získal v Paříži na třech kilometrech stříbro, stejně se vedlo německému koulaři Martinu Storlovi.

Světový rekordman Roman Šebrle odložil plánovaný útok na limit pro účast na mistrovství světa v Koreji až na konec července. Podle původních plánů měl startovat o příštím víkendu v německém Ratingenu, jenže jeho bolavá lýtka z kladenského víceboje ještě nejsou stoprocentní pro potřebný výkon. "Jeho zranění se zlepšuje, ale stále není stoprocentní na to, aby podal optimální výkon v souvislosti se snahou splnit limit," řekl ČTK Šebrleho sportovní manažer Alfonz Juck.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky a bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia. Moravu zasáhnou v pátek silné bouřky s kroupami. Meteorologové varují i před vichrem a přívalovými dešti, za hodinu může spadnout až 30 milimetrů srážek. Občasné přeháňky a bouřky se budou objevovat až do příštího týdne.