Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

K9 jedná v Kramářově vile o požadavcích VV

V Kramářově vile začaly v neděli navečer špičky vládní koalice znovu jednat o dodatku ke koaliční smlouvě, který požadují Věci veřejné. K jednacímu stolu se ODS, TOP 09 a VV vrátily po středeční devítihodinové schůzce, která nepřinesla konečnou shodu na programové části dodatku. Nedělní jednání se věnuje ekonomickým otázkám. Poslanci VV se odpoledne domluvili, že budou na jednání koaličních špiček trvat na prioritách, které oznámily ve středu. Jde například o zdanění hazardu a zvýšení daně z příjmu právnických osob. K uzavření dodatku ani tentokrát ale vyjednavači zřejmě nedojdou. Už před jednáním totiž šéfka sněmovního klubu VV Karolína Peake uvedla, že o vládních personáliích její strana hovořit nechce. VV daly před časem svým partnerům ultimátum. Pokud se neuzavře do 30. června dodatek ke koaliční smlouvě, který by zohlednil jejich požadavky, odejdou z vlády.

Heger předloží vládě tři reformní zákony o službách

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předloží ve středu vládě tři reformní zákony o zdravotních službách. Původně měly být na programu počátkem měsíce, ministr k nim ale dostal velké množství připomínek a jejich vypořádání trvalo déle, než plánoval. Tři normy o službách zahrnují zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku. Zákon o zdravotních službách definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb. Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení. Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.

Hašek rezignoval na post šéfa českého fotbalu

Dosavadní šéf českého fotbalu Ivan Hašek rezignoval na funkci předsedy Fotbalové asociace České republiky. Důvodem prý je skutečnost, že se povedlo za dobu jeho dvouleté vlády stabilizovat český fotbal natolik, aby se mohl vrátit ke své předchozí profesi trenéra v klubu Al Ahlí ve Spojených arabských emirátech. Vedení svazu dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera. Hašek abdikaci oznámil na závěr nedělní valné hromady v Praze. Valná hromada v důsledku toho odsouhlasila, že nejpozději do tří měsíců bude svolána mimořádná valná hromada, na které se bude volit nový předseda. Ta se uskuteční 16. září. Sedmačtyřicetiletý Hašek je bývalým hráčem Sparty Praha, v 56 zápasech reprezentoval a v posledních letech působil jako trenér. Nejprve ve Spartě, trénoval také ve Štrasburku, v japonském Kóbe a v Al Ahlí ve SAE. V roce 2005 poprvé neúspěšně kandidoval na post předsedy svazu, přednost tehdy dostal Pavel Mokrý. V roce 2009 však byl zvolen, když jednoznačně porazil protikandidáta Luďka Vinše.

Hušák nechá přezkoumat postup zastupitelství kvůli konkurzu Sazky

Právní zástupce bývalého ředitele Sazky Aleše Hušáka František Šejnost chce nechat přezkoumat postup Městského státního zastupitelství v Praze, které ve čtvrtek navrhlo vrchnímu soudu potvrdit rozhodnutí o vyhlášení konkurzu nad Sazkou. Šejnost sdělil, že podá podnět k přezkoumání k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. V konkurzu je loterijní spolčenost od 30. května na základě rozhodnutí pražského městského soudu. Hušák a společnosti E-Invest a Gladiolus se proti jeho verdiktu odvolali. Vrchní soud v Praze musí podle Šejnosta posoudit věcné a právní argumenty dlužníka i dalších odvolatelů a vydat resultát. Šejnost zároveň zpochybnil platnost odvolání Hušáka z funkce generálního ředitele i jeho výpovědi z pracovního poměru. Hušáka z funkce odvolal 7. června insolvenční správce Sazky Josef Cupka.

Ignat Solženicyn dirigoval poprvé v Praze, na Prague Proms

Nadšený potlesk si vysloužil svým dvouhodinovým koncertem ve Smetanově síni Obecního domu dirigent Ignat Solženicyn, který v sobotu při koncertu Prague Proms poprvé vystoupil v Praze. V rámci Ruské noci se syn proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna představil s Českým národním symfonickým orchestrem a mladou ruskou houslistkou Alenou Bajevovou. Uznávaný pianista a dirigent, který je hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, si obecenstvo získal Glinkovou předehrou k opeře Ruslan a Ludmila i Čajkovského Šestou symfonií. S Bajevovou, která patří mezi špičkové houslisty, pak uvedl Čajkovského Houslový koncert.

Pražské vystoupení moskevského divadla Na Tagance provázel konflikt

Vystoupení moskevského Divadla na Tagance v Praze provázel konflikt mezi herci a uměleckým vedoucím souboru Jurijem Ljubimovem. Podle agentury ITAR-TASS se herci při páteční generálce dožadovali vyplacení honorářů ještě před zahájením večerního představení hry Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu. Vyhrožovali prý tím, že se v opačném případě na scéně neobjeví. Urovnat spor se podařilo teprve poté, co peníze obdrželi a rozdělili si je. Podle Ljubimova jde o "nehoráznou beztaktnost". Česká strana incident nijak nekomentovala. Konfliktní situace se podle ruské agentury nijak neodrazila na večerním představení, které bylo vyprodané. Mělo velký úspěch a diváci dlouho tleskali vestoje. Překvapilo je ale prý, že Ljubimov se na scéně při děkování neobjevil. Ljubimov, který stál u zrodu divadla v roce 1964, patří mezi největší osobnosti ruské divadelní scény. Za své postoje byl v sovětských letech dlouhodobě pronásledovaný a zbavený sovětského občanství. Mnoho let působil v zahraničí a do Ruska se vrátil v roce 1988. Divadlo Na Tagance se v Česku představilo i na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Zde rovněž uvedlo hru Dobrý člověk ze Sečuanu.

Národní divadlo Brno uvedlo nejstarší známou operu

Národní divadlo Brno má na repertoáru nejstarší známou operu v historii. V divadle Reduta poprvé zazněla v nové úpravě opera La Dafne. Z původní opery se dochovaly jen fragmenty, a tak skladatelé Tomáš Hanzlík a Vít Zouhar zkomponovali na libreto Ottavia Rinucciniho nové melodie. Režisérem se stal umělecký šéf brněnské opery Rocc, pro něhož je to poslední inscenace před odchodem do Národního divadla v Praze. V titulní roli se představila Andrea Priechodská, dalších partů se zhostili Petr Levíček, Jana Wallingerová a David Nykl. Doplnil je mladý německý kontratenorista Stefan Kunath. Operní příběh vychází z mýtu zachyceného Ovidiem v Proměnách. Vypráví příběh marné lásky boha Apollóna ke krásné nymfě Dafné.

V Brtnici se sešlo 134 kovářů ze tří zemí

Na zámku v Brtnici na Jihlavsku se o víkendu sešlo 134 kovářů z Česka, Rakouska a také z Francie. U kovadlin na nádvoří před očima diváků vytvořili tři desítky výrobků, o které se rozroste stálá výstava kovářství na zámku. Součástí sedmého ročníku mezinárodního setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny 2011 byla také velká výstava kovářských prací na zámeckém nádvoří. Setkání kovářů, které se koná každý druhý rok, zároveň upozorňuje na špatný stav brtnického zámku. Památka doplácí především na nevyjasněné majetkové vztahy. Nyní ji má na 20 let v pronájmu obecně prospěšná společnost Opus Moraviae, jejímž cílem je přispět k záchraně zámku. V tomto měsíci byly zahájeny pravidelné prohlídky. Zatím se provádí o víkendech, během prázdnin se lidé do zámku dostanou každý den kromě pondělí.

Po brutálním útoku v Kosmonosích zemřela žena

V noci na neděli došlo v Kosmonosích na Mladoboleslavsku k útoku, po němž zemřela žena. Další muž byl zraněn a je v nemocnici. Mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek potvrdil, že policie brutální čin vyšetřuje. Muže, který dvojici napadl, policisté zadrželi a nyní ho výslýchají. Další informace nemá zatím mluvčí k dispozici. Zda šlo o manželský trojúhelník a za útokem je žárlivost, Vinčálek nevyvrátil ani nepotvrdil. Žena zemřela při převozu do nemocnice, napadený muž je nyní hospitalizován v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici.

Ze sportu:

Po tradiční volné neděli čeká na tenisty ve Wimbledonu takzvané "superpondělí", během něhož se v případě dobrého počasí odehrají všechny osmifinálové duely dvouhry mužů a žen. O postup do čtvrtfinále budou na trávě v Londýně bojovat také Češi Tomáš Berdych, Petra Cetkovská a Petra Kvitová. Jako první se v pondělí v All England Clubu představí nečekaná osmifinalistka Cetkovská, která ve 13:00 otevře program na kurtu číslo 12 duelem s Němkou Sabine Lisickou. Po ní se na tomto dvorci utká loňská semifinalistka a turnajová osmička Kvitová s Belgičankou Yaninou Wickmayerovou. Berdych se coby šestý nasazený hráč a obhájce loňského finále představí na kurtu číslo 2, což je třetí největší aréna v areálu. Jeho zápas s Američanem Mardym Fishem přijde na řadu jako třetí po dvou utkáních ženské dvouhry.

Čeští inline hokejisté slaví na domácím mistrovství světa IIHF v Pardubicích historický úspěch, když ve finále porazili Spojené státy americké 3:2 a získali premiérový titul. Oplatili tak pětinásobným šampionům loňskou těsnou finálovou porážku z Karlstadu. Dosud měli Češi ze čtrnácti světových šampionátů na kontě dvě stříbra (2000 a 2011) a jeden bronz (2001).

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková a Petr Benčík obhájili národní tituly na společném šampionátu České republiky a Slovenska v silničním závodě cyklistů s hromadným startem, který se v neděli jel v okolí Svatého Kopečku v Olomouci. Sáblíková podobně jako v časovce triumfovala s velkým náskokem před Martinou Růžičkovou, mezi muži protnul cílovou pásku jako první Slovák Peter Sagan, druhý ve spurtu pětičlenné skupiny dojel Benčík.

Český skifař Ondřej Synek obhájil loňské vítězství na tradičním veslařském závodě v Amsterodamu, který vyhrál celkově už počtvrté. Nejlepší světový veslař loňského roku svedl ve finále vyrovnaný souboj s čtyřnásobným mistrem světa Mahé Drysdalem. Vítězka závodu z roku 2009 a loni druhá Miroslava Knapková tentokrát obsadila třetí místo. Mezi ni a suverénní Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou se ještě vešla bronzová medailistka z loňského MS Emma Twiggová z Nového Zélandu. Na vítězku Knapková ztratila více než čtyři sekundy.

Biker Jaroslav Kulhavý získal stříbrnou medaili na mistrovství světa v maratonu v italské Montebelluně. Český vicemistr světa v olympijském cross country nestačil na trati dlouhé 115,7 kilometru pouze na svého kolegu z týmu Specialized Racing Christopha Sausera ze Švýcarska, jenž ho porazil o 3:09 minuty. Kulhavý výrazně vylepšil dosud nejlepší český výsledek na MS v maratonu, který osmnáctým místem před dvěma lety zaznamenal Jan Jobánek. Z Itálie se Kulhavý přesouvá do kanadského Mont Sainte Anne, kde ho příští víkend čeká další závod Světového poháru v cross country. V průběžném pořadí je český cyklista druhý.

Volejbalové reprezentantky porazily v devátém kole Evropské ligy ve Svitavách přesně za sto minut Izrael 3:1. Český tým je v tabulce druhý s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Bulharsko. S výjimkou úvodního setu měly domácí hráčky utkání pod kontrolou a soupeřky přehrály přesnějším útokem. Odveta je na programu v sobotu od 18:00 rovněž ve Svitavách.

České basketbalistky poprvé na mistrovství Evropy v Polsku prohrály. V druhém osmifinálovém vystoupení podlehly Rusku 55:67. Tým Lubora Blažka se však nadále drží v čele skupiny E a v pondělí si zahraje s Litvou o první místo v tabulce. Rusky mají po výhře téměř jistý postup do čtvrtfinále.

Pro motocyklového závodníka Karla Abrahama skončila jeho jubilejní 100. Velká cena v kariéře pádem hned v prvním kole závodu MotoGP v Assenu. Jednadvacetiletý Abraham vyrazil do sedmého závodu sezony ze sedmé pozice a po startu tradičně trochu ztratil. Než mohl zahájit stíhací jízdu, ukončil jeho nizozemskou misi pád. Z místa nehody odešel brněnský jezdec s bolavou rukou. V Nizozemsku nebodoval ani druhý český účastník mistrovství světa Jakub Kornfeil, jenž byl v kategorii do 125 ccm těsně šestnáctý.

Český formulový jezdec Josef Král získal bod za osmé místo v hlavním závodě seriálu GP2 ve Valencii. V nedělním sprintu bude mít dobrou příležitost svoje konto výrazněji rozšířit, protože bude podle pravidel o obráceném pořadí nejlepších osmi jezdců na startu stát na pole position. Král startoval až z 22. místa po nepovedené kvalifikaci. Do té nastoupil prakticky bez přípravy, protože předtím v tréninku po pouhých dvou kolech udělal chybu a po hodinách mu zhasl motor.

Americký tým AIST vyhrál jubilejní 30. ročník Pražského baseballového týdne a obhájil loňský titul. Američané sebrali triumf českému výběru, který prošel turnajem suverénně, ale ve finále dnes podlehl těsně AIST 5:6. Češi vyhráli šest zápasů za sebou, v semifinále deklasovali Francii 11:1, ale ve finále za AIST zaostávali. Prohrávali 2:4 a stihli pouze snížit na 5:6. Přesto byla premiéra pro amerického kouče Andyho Berglunda u českého týmu úspěšná.

Kanoista Stanislav Ježek skončil druhý v závodu Světového poháru vodních slalomářů ve slovinském Tacenu. Kajakář Vavřinec Hradilek obsadil na úvod čtyřdílného seriálu, který vyvrcholí v srpnu v Praze, páté místo. Finále K1 uniklo o 39 setin sekundy nečekanému bronzovému medailistovi z nedávného mistrovství Evropy Jiřímu Prskavcovi, jenž byl v semifinále čtrnáctý. Nepostoupili ani Luboš Hilgert (21.) a Vít Přindiš (30.). V neolympijské kategorii kanoistek obsadila Kateřina Hošková páté místo. V neděli čeká semifinále a finále kajakářky a deblkanoe, v obou případech s třemi českými loděmi.

Vítězem 91. Českého derby se na dostihovém závodišti v Praze-Velké Chuchli stal favorizovaný Roches Cross v sedle s žokejem Janem Rájou. Druhý doběhl Avere, třetí Rocky of Gracie.

Krátce o počasí v České republice:

Pondělí pak bude převážně slunečné, nejvyšší teploty 24 až 28 stupňů.