Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Kalousek zvažuje další škrty v rozpočtu za 15 mld. korun

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zvažuje, že v případě řeckého bankrotu a následného možného útlumu evropské i české ekonomiky navrhne další škrty v rozpočtu ve výši zhruba 15 miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. "Nemyslím, že je dnes doba na prezentaci nějakých katastrofických scénářů. Ten postkrizový růst je ale velmi křehký. Riziko, že se ekonomika opět propadne do recese, je velké. Musíme být připraveni jak reagovat," upozornil ministr. K letošnímu horšímu výběru daní, což by mohl být příznak další krize, Kalousek uvedl, že zatím není jasné, zda je to výkyv, nebo trend. "Buď by to byl výkyv, a nebude problém schodek (135 miliard korun) udržet, nebo je to trend, a pak by nám v příjmech rozpočtu chybělo nějakých patnáct miliard korun, které bychom museli vykompenzovat na výdajové straně," řekl ministr.

Heger předloží vládě tři reformní zákony o službách

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) předloží ve středu vládě tři reformní zákony o zdravotních službách. Původně měly být na programu počátkem měsíce, ministr k nim ale dostal velké množství připomínek a jejich vypořádání trvalo déle, než plánoval. Tři normy o službách zahrnují zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě. Platit by měly od ledna příštího roku. Zákon o zdravotních službách definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb. Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení. Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vzniknout by mělo zhruba 40 nových stanovišť záchranky, sanitky by měly dojet po celém území do 20 minut. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje ji neposkytnout.

V Milovicích si připomněli 20 let od odchodu sovětských vojáků

V Milovicích na Nymbursku si tuto sobotu připomněli 20. výročí odchodu sovětské armády z města. Sovětských vojáků žilo v Milovicích podle svědectví místních až 160.000. Přesná čísla ale neexistují. Na slavnost Sbohem armádo! aneb 20 let od odchodu sovětských okupačních vojsk z Milovic přišlo zhruba tisíc lidí, mezi nimi i politici a osobnosti kultury. Ministr obrany Alexandr Vondra například připomněl, že když s Václavem Havlem letěli do Moskvy dojednávat s tehdejším prezidentem Michailem Gorbačovem dohodu, tak deklaraci o odchodu sovětských vojsk sepsali v letadle fixou na bílý papír. "Je důležité si toto výročí stále připomínat, protože hrozí zapomnění, že jsme byli okupováni," řekl Vondra. Michael Kocáb, který se na odsunu sovětských vojsk významně podílel, v Milovicích zmínil některá důležitá data z odchodu. "V průběhu odsunu se objevovaly tlaky odsun natáhnout na pět let nebo ho zcela ukončit," řekl Kocáb. Poslední voják neopustil Československo 30. června, ale už 27. června 1991. "Termín byl do 30., ale Rusové to stihli o tři dny dříve," objasnil Kocáb. Sobotní oslavy zahrnovaly simulovaný odchod a odjezd sovětských vojsk, členové historických vojenských klubů oblékli původní sovětské uniformy. Vystoupila také kapela Plastic People of the Universe, která byla v období normalizace zakázána a v roce 1976 byli její členové zatčeni za protistátní činnost. Zpřístupněn byl také Mezinárodní vojenský hřbitov.

Extremisty oddělila v Přerově od Romů policie

Přerovem prošlo asi 200 pravicových extremistů. V ulicích města je střežilo na 700 policistů. Cestou příznivci krajní pravice míjeli i místo, kde se shromáždilo několik stovek Romů. Romové se sešli už v poledne ve dvorním traktu Husovy ulice, nedaleko nádraží. Policejním těžkooděncům se podařilo oba tábory od sebe oddělit. Pravicoví radikálové a Romové spolu s příznivci hnutí Antifa na sebe ve vypjatém okamžiku vzájemně pokřikovali, kromě drobnějších šarvátek extremistů s policisty ale policejní kordon vážnějším incidentům zabránil. Extremistickou akci pořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Svůj do Přerova extremisté zdůvodnili údajnými častými rasovými útoky ze strany přerovské romské menšiny. Před dvěma lety v dubnu se přerovské ulice po příjezdu extremistů proměnily v bitevní pole, své účty s menšinou si tam vyřizovalo na 700 pravicových radikálů. V oblasti autobusového nádraží vzduchem létaly kusy laviček, dlažební kostky, dýmovnice a rozbušky.

Čestými občany Prahy 6 se stanou Havel a Janžurová

Praha 6 udělí čestné občanství herečce Ivě Janžurové a bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Se záměrem souhlasili zastupitelé městské části. Slavnostní předání by se mělo podle mluvčího Prahy 6 Martina Šalka uskutečnit na začátku září v Břevnovském klášteře. Iva Janžurová, která patří od 60. let k nejpopulárnějším českým herečkám, letos v květnu oslavila sedmdesátiny. Od roku 1987 hraje na scéně Národního divadla, v televizních rolích zazářila například v Kachyňově Kočáru do Vídně a v psychologických Petrolejových lampách Juraje Herze. Exprezident, spisovatel a dramatik Václav Havel v minulosti v Praze 6 několikrát bydlel. O udělení čestného občanství Havlovi se někteří lidé pokoušeli už od poloviny 90. let. Naráželi ale vždy na tvrdý odpor ze strany ODS, jejíž představitelé na Praze 6 měli blízký vztah k Václavu Klausovi. Čestná občanství udílí městská část od roku 2002. K dosud oceněným lidem patří například generál František Fajtl, generálmajor Antonín Špaček, spisovatel Jiří Stránský, fotbalista Josef Masopust, malíř a grafik Jiří Anderle, herec, textař, básník, výtvarník a šéf divadla Semafor Jiří Suchý, herec a spisovatel Ivan Vyskočil či světově proslulý objevitel účinných léčivých látek Antonín Holý.

V Karlových Varech stvrdila lázeňská města zájem o zápis na seznam UNESCO

V Karlových Varech potvrdili zájemci českých a evropských lázeňských měst zájem o společný zápis na seznam památek UNESCO. Schůzky se účastnili komunální politici z Karlových Varů, Mariánských Lázní, Františkových Lázní a Luhačovic. Evropská lázeňská místa zastupovali radní z německého Baden-Badenu a Wiesbadenu, belgického Spa a italského Montecatini. Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) novinářům sdělil, že Karlovy Vary byly schváleny jako lídr této skupiny. Účastníci karlovarské schůzky si stanovili harmonogram dalšího postupu při snaze o zápis do seznamu UNESCO. Do letošního podzimu každé z měst nominuje svého odborného zástupce, který se stane členem expertní skupiny. Bude připravovat další podklady, které si proces jednání o zápisu vyžaduje, uvedl Petr Kulhánek. Podle něj jde o množství bodů, bez jejichž splnění nelze o zápis požádat. "Nezbytné je, aby zájemci o vstup byly zapsáni na takzvaném národním indikativním seznamu," poznamenal. Tuto podmínku splňují všechna tuzemská lázeňská místa, ze zahraničních je to belgické Spa.

Program United Islands vyvrcholil show kapely Russkaja

Show rakouské kapely Russkaja zakončila na hlavní scéně na Střeleckém ostrově v Praze páteční program festivalu United Islands, jehož osmý ročník se koná do 25. června na ostrovech na Vltavě a v centru Prahy. V dalším programu mimo jiné zaujala portugalská čtveřice Deolinda, objev britské kytarové indie scény Archie Bronson Outfit či na scéně na Kampě kytarista a zpěvák Lorenzo "Logie" Meachum a jeho jižanské blues. Úvodní program na hlavní scéně zahájilo hudební uskupení The Tap Tap založené ze studentů Jedličkova ústavu. Koncertu kapely vozíčkářů přihlíželo několik stovek diváků. Na festivalu se má představit přes 150 hudebních projektů. Pro vystoupení je připraveno devět scén o více než 60.000 metrech čtverečních na ostrovech na Vltavě a v centru Prahy. Akce nabízí zdarma vedle hudby i doprovodný program jako kino, divadlo nebo literární scénu.

Pražské vystoupení moskevského divadla Na Tagance provázel konflikt

Vystoupení moskevského Divadla na Tagance v Praze provázel konflikt mezi herci a uměleckým vedoucím souboru Jurijem Ljubimovem. Podle agentury ITAR-TASS se herci při páteční generálce dožadovali vyplacení honorářů ještě před zahájením večerního představení hry Bertolta Brechta Dobrý člověk ze Sečuanu. Vyhrožovali prý tím, že se v opačném případě na scéně neobjeví. Urovnat spor se podařilo teprve poté, co peníze obdrželi a rozdělili si je. Podle Ljubimova jde o "nehoráznou beztaktnost". Česká strana incident nijak nekomentovala. Konfliktní situace se podle ruské agentury nijak neodrazila na večerním představení, které bylo vyprodané. Mělo velký úspěch a diváci dlouho tleskali vestoje. Překvapilo je ale prý, že Ljubimov se na scéně při děkování neobjevil. Ljubimov, který stál u zrodu divadla v roce 1964, patří mezi největší osobnosti ruské divadelní scény. Za své postoje byl v sovětských letech dlouhodobě pronásledovaný a zbavený sovětského občanství. Mnoho let působil v zahraničí a do Ruska se vrátil v roce 1988. Divadlo Na Tagance se v Česku představilo i na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Zde rovněž uvedlo hru Dobrý člověk ze Sečuanu.

Rožnovské slavnosti přivítají i soubory z Turecka a Venezuely

Na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti letos vystoupí i soubory z Turecka či Venezuely. Letos se festival koná popětatřicáté, soubory budou od 1. do 3. července tančit v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě. Představí se celkem více než tři desítky seskupení. Festival nabídne vystoupení dětských folklorních skupin, hudební pořady, krojový průvod městem i ukázky tradičních řemesel. Dorazí i účinkující z Maďarska, Běloruska, Belgie, Polska a Slovenska. Představí se i soubory z České republiky včetně rožnovských Radhoště, Javořiny nebo Podskaláčka či vsetínského Vsacanu a Rusavy z Bystřice pod Hostýnem. Proběhne i tradiční soutěž v mužském valašském tanci odzemku a obuškovém. V sobotu se uskuteční i pořad Jubilanti na počest nedožitých 80. narozenin bývalého ředitele muzea Jaroslava Štiky a k 80. narozeninám etnografa, folkloristy a muzejníka Karla Pavlištíka.

Nehoda českého autobusu v Rakousku si vyžádala 17 zraněných

Nejméně čtyři těžká zranění a 13 lehčích si v noci na dnešek vyžádala nehoda českého autobusu na dálnici A9 ve Štýrsku na jihu Rakouska. Autobus směřující s turisty do Chorvatska sjel z vozovky a narazil na boční násep. Zranění byli převezeni do nemocnic, nezranění čekali ve středisku dobrovolných hasičů ve městě Strass na náhradní autobus. Uvedl to představitel českého konzulátu ve Vídni Pavel Sladký. Podle agentury APA jsou čtyřmi vážněji zraněnými ženy ve věku 61 až 73 let. Zranění byli převezeni k ošetření do nemocnice v nedalekém městečku Wagna a do zemské nemocnice ve Štýrském Hradci. Jde již o třetí nehodu českého autobusu v zahraničí za uplynulý týden. V neděli 19. června havaroval plně obsazený český autobus na severu Rakouska na dálnici A5 u Mistelbachu nedaleko moravské hranice, když řidiče postihl záchvat slabosti. Autobus společnosti CDS Náchod se vracel s českými turisty z Chorvatska do Liberce. Při nehodě utrpěla jedna osoba těžké zranění a dalších 12 lehké. Tento týden v pondělí zahynuli dva lidé při srážce českého autobusu a slovenského kamionu na maďarské dálnici M15 nedaleko rakouských hranic. Oběťmi byli řidiči obou vozidel, deset osob bylo vážně zraněno.

Při leteckém dnu u Chotěboře zemřel parašutista

Devětačtyřicetiletý parašutista se vážně zranil při exhibičním hromadném seskoku během leteckého dne na letišti Dobkov u Chotěboře. Letecky byl přepraven do pražské fakultní nemocnice v Motole, kde zemřel. Příčiny nehody vyšetřuje policie, řekla havlíčkobrodská policejní mluvčí Jana Mazourová. Program leteckého dne podle policejní mluvčí nebyl přerušen.

Na Svitavsku se zřítil paraglidista, utrpěl zranění

U městečka Trnávka na Svitavsku se v sobotu po poledni zřítil třiašedesátiletý paraglidista. Při pádu utrpěl zranění. Záchranáři jej převezli vrtulníkem do nemocnice, řekla mluvčí svitavské policie. Muž podle ní spadl z výšky zhruba 30 metrů u obce Plechtinec. Příčinu a okolnosti nehody bude vyšetřovat letecká inspekce. Nehody paraglidistů se v Česku stávají. Například na konci května se u Žďáru na Jindřichohradecku zřítil jednatřicetiletý paraglidista z Jihlavska. Utrpěl středně těžká zranění. Jen o několik dní dříve se zranil paraglidista při pádu u Kozákova na Semilsku.

Ze sportu:

Triatlonistka Vendula Frintová získala na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Na šampionátu v Pontevedře ve Španělsku ji porazila jen Francouzka Emmie Charayronová. Sedmadvacetiletá Frintová si tak připsala další významný úspěch. Loni jako první česká triatlonistka vyhrála závod Světového poháru, když triumfovala v australské Mooloolabě, z MS do 23 let má dvě stříbrné medaile a v duatlonu je mistryní světa i Evropy.

Tenista Tomáš Berdych postoupil po bleskově zvládnuté dohrávce zápasu třetího kola s Američanem Alexem Bogomolovem do osmifinále Wimbledonu. Loňský finalista Wimbledonu Berdych utkání, jež se v pátek nestihlo dohrát kvůli dešti, vyhrál 6:2, 6:4, 6:3 a stále ještě na londýnské trávě neztratil set. Duel byl v třetí sadě přerušen za stavu 4:3 a 15:0 a český favorit v sobotu získal všech sedm zbývajících bodů.

Tenistka Petra Kvitová v cestě za obhajobou loňského semifinále Wimbledonu prošla na londýnské trávě už do osmifinále. V utkání 3. kola porazila osmá nasazená Češka 6:3 a 6:3 Italku Robertu Vinciovou a ani v třetím duelu na turnaji neztratila set. Do čtvrtého kola tak postoupila i na třetím letošním grandslamovém turnaji. O čtvrtfinále se jednadvacetiletá Kvitová utká se svou belgickou vrstevnicí Yaninou Wickmayerovou, jež vyřadila dvojnásobnou grandslamovou vítězku Světlanu Kuzněcovovou z Ruska. Úspěch Petry Kvitové napodobila nečekaně také Petra Cetkovská, jež prošla do čtvrtého kola přes bývalou světovou jedničku Anu Ivanovičovou ze Srbska.

Česká tenistka Klára Zakopalová nestačila v třetím kole Wimbledonu na favorizovanou Rusku Marii Šarapovovou a vypadla po porážce 2:6, 3:6. Osmadvacetiletá rodačka z Plzně tak nezopakovala londýnské osmifinále z minulého roku, přesto postupem do třetího kola vyrovnala svůj druhý nejlepší grandslamový výsledek v kariéře, jehož dosáhla hned při svém debutu v roce 2003 v Austrálii.

Čeští fotbalisté se na olympijské hry do Londýna neprobojovali. V rozhodujícím utkání na mistrovství Evropy jednadvacítek v Aalborgu podlehli Bělorusku 0:1 po gólu Filipenka z 87. minuty. Zápas nedohrál vyloučený Lukáš Vácha.

Volejbalové reprezentantky porazily v devátém kole Evropské ligy ve Svitavách přesně za sto minut Izrael 3:1. Český tým je v tabulce druhý s dvoubodovou ztrátou na vedoucí Bulharsko. S výjimkou úvodního setu měly domácí hráčky utkání pod kontrolou a soupeřky přehrály přesnějším útokem. Odveta je na programu v sobotu od 18:00 rovněž ve Svitavách.

Pro motocyklového závodníka Karla Abrahama skončila jeho jubilejní 100. Velká cena v kariéře pádem hned v prvním kole závodu MotoGP v Assenu. Jednadvacetiletý Abraham vyrazil do sedmého závodu sezony ze sedmé pozice a po startu tradičně trochu ztratil. Než mohl zahájit stíhací jízdu, ukončil jeho nizozemskou misi pád. Z místa nehody odešel brněnský jezdec s bolavou rukou. V Nizozemsku nebodoval ani druhý český účastník mistrovství světa Jakub Kornfeil, jenž byl v kategorii do 125 ccm těsně šestnáctý.

Kanoista Stanislav Ježek skončil druhý v závodu Světového poháru vodních slalomářů ve slovinském Tacenu. Kajakář Vavřinec Hradilek obsadil na úvod čtyřdílného seriálu, který vyvrcholí v srpnu v Praze, páté místo. Finále K1 uniklo o 39 setin sekundy nečekanému bronzovému medailistovi z nedávného mistrovství Evropy Jiřímu Prskavcovi, jenž byl v semifinále čtrnáctý. Nepostoupili ani Luboš Hilgert (21.) a Vít Přindiš (30.). V neolympijské kategorii kanoistek obsadila Kateřina Hošková páté místo. V neděli čeká semifinále a finále kajakářky a deblkanoe, v obou případech s třemi českými loděmi.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Bude oblačno až zataženo, místy občasný déšť. Odpoledne od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů.