Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Stávku odborů jednání tripartity neodvrátilo, blokáda ale nebude

Čtvrteční odborářskou stávku v dopravě neodvrátilo ani středeční mimořádné společné jednání vlády, zaměstnavatelů a odborů. Premiér Petr Nečas (ODS) na něm vyzval předáky, aby protestní akci odvolali. Slíbil, že poslanci se tento týden nebudou zabývat zdravotnickou reformou a dál se o ní i o jiných reformních návrzích bude jednat. Odbory od stávky neustoupily. Místo blokády magistrály budou ale ve čtvrtek odboráři pochodovat Prahou. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil dohodu s odbory za úspěch. Podle něj je řešení pro Prahu příznivé. Zajištěno je fungování integrovaného záchranného systému, dodal primátor. Podle předsedy vlády stávka nepřinese žádný posun, jen zvýší politické napětí v zemi a způsobí výrazné hospodářské škody. O zvážení, jestli je čtvrteční stávka skutečně nutná, požádali odbory i zaměstnavatelé. Podle šéfa odborového svazu KOVO Josefa Středuly odboráři premiérův příslib vítají, své právo na stávku chtějí ale využít. Předáci dopravních odborů, které stávku na protest proti vládním reformám organizují, na jednání nebyli. Stávka v dopravě by ve čtvrtek měla začít v 0:00 a trvat do půlnoci. Zastavit se mají vlaky v celé zemi. Omezit se má provoz městské dopravy v Praze a Brně, Ústí nad Labem, Olomouci a Havířově.

Premiér Nečas ocenil, že odbory ustoupily od blokád

Premiér Petr Nečas ocenil, že odbory ustoupily od plánovaných blokád pražské magistrály. Praze nabídl pomoc při stávce, například poskytnutím armádní techniky při přepravě pacientů. Řekl to po středečním jednání krizového štábu hlavního města, kterého se účastnil. Petr Nečas také ocenil práci pražského krizového štábu. Praha i všechny složky integrovaného záchranného systému podle něj věnují přípravě na stávku maximální úsilí. Premiér zároveň za vládu nabídl Praze pomoc při stávce. Podle něj by například armáda mohla poskytnout techniku při převozu pacientů do nemocnic.

SANEP: Víc než polovina lidí podporuje chystanou stávku v dopravě

Čtvrteční protest odborů proti vládním reformám podporuje 59 procent Čechů. Stávka v některých městech omezí městskou hromadnou a železniční dopravu, přesto pro téměř dvě třetiny respondentů nepředstavuje výraznější problém. Policie by podle 55 procent lidí neměla bránit ani případným blokádám silnic v hlavním městě. Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury SANEP. Většinovou podporu plánované stávce lze ale podle agentury vnímat spíše jako vyjádření celkové nespokojenosti veřejnosti s politickým prostředím. Z průzkumu vyplynulo, že podle 61 procent respondentů jsou připravované vládní reformy natolik nepřijatelné, že je nutné na ně reagovat stávkami a demonstracemi. Tři pětiny respondentů by podpořily i případnou generální stávku. 63 procent respondentů si také myslí, že v souvislosti s reformními kroky se může česká společnost politicky radikalizovat.

Během stávky budou stát všechny vlaky ČD i mezinárodní rychlíky

Čtvrteční stávka dopravních odborů zastaví provoz všech vlaků Českých drah od čtvrtečních 00:00 do 24:00 hodin. Mezinárodní rychlíky jízdu ukončí v pohraničních stanicích nebo v jiných vhodných stanicích na území sousedních států. České dráhy pro zavedení nejnutnější náhradní dopravy vypraví 200 autobusů. Novinářům to sdělil tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. České dráhy proto vyzývají cestující, aby čtvrteční cesty odložili a náhradní kyvadlovou dopravu využívali jen v nezbytných případech, kdy cestu nemohou žádným způsobem odložit nebo jiným způsobem změnit. Náhradní doprava navíc bude zavedena jen na omezeném množství tratí, doplnil mluvčí ČD. Konkrétní informace se mohou cestující dozvědět na oficiálním webu dopravce www.cd.cz.

V Brně bude během stávky částečně jezdit městská doprava

V Brně bude ve čtvrtek při stávce odborů proti vládním reformám částečně jezdit městská hromadná doprava. Pojede celkem 11 linek v ranní i odpolední špičce. Dohodli se na tom odboráři s vedením města. Část odborářů bude stávkovat symbolicky. Uvedl to primátor města Roman Onderka na společné tiskové konferenci s odborovými svazy brněnského dopravního podniku. Linky budou jezdit v desetiminutových intervalech. "Brno by mohlo být nejen průjezdné, ale mohla by být zajištěna hlavní přeprava osob," uvedl Roman Onderka. Kompromis dohod pozitivně hodnotil i předseda odborářů Libor Weinstein.

Autobusy na Plzeňsku pojedou

V Plzeňském kraji pojedou ve čtvrtek všechny linkové autobusy. Odbory plzeňského ČSAD podpoří stávku jen symbolicky. Ve všech 420 vozech pouze vylepí plakáty vyjadřující nesouhlas s reformami vlády. Všechny spoje pojedou podle jízdních řádů pro pracovní dny, řekl po středčním jednání vedení podniku s odboráři ředitel ČSAD autobusy Plzeň Miroslav Hucl. Kvůli stávce na železnici posílí největší veřejný autobusový dopravce na západě Čech některé směry z okresních měst do Plzně a zpět. "Půjde zejména o ranní a odpolední spoje, které navážejí lidi do práce a do škol," uvedl Hucl. Standardní denní výpravu 396 autobusů posílí ve čtvrtek 27 vozů.

Více než 100 horníků z Ostravska odjelo do Prahy podpořit stávku

Více než stovka horníků z Ostravska odjela třemi autobusy do Prahy podpořit čtvrteční stávku a protest proti vládním reformám. Mnozí z nich vypadali unaveně, protože na cestu vyrazili bezprostředně po směně. Zdůrazňovali, že nechtějí nikoho poškodit, ale rázně vyjádřit odpor vůči změnám, které chystá vláda. "Tady v autobusech je nás zatím 105, další lidi už jsou v Praze. Ještě se vracíme pro pět chlapů do Havířova," řekl před odjezdem z Ostravy místopředseda odborů závodu ČSA Dolu Karviná Zdeněk Stronček. Zaměstnanci důlní firmy OKD vyjeli do Prahy ve svém volnu nebo si vzali dovolenou.

Ústecké školy během stávky vyhlásily ředitelské volno

Všech 19 základních škol v Ústí nad Labem bude během čtvrteční stávky odborářů uzavřených. Ředitelé v nich vyhlásili ředitelské volno. Po jednání bezpečnostní rady města to řekla náměstkyně primátora Helena Kubcová. Podle ní se město obává toho, že by děti mohly mít problém se dostat do škol. Odboráři ústeckého dopravního podniku chtějí celý čtvrtek stávkovat. Vůbec nevyjede 11 autobusových a trolejbusových spojů, zbývající budou jezdit v omezeném režimu. Někteří řidiči totiž stávkovat nebudou, dopravní podnik navíc hodlá zajistit externí řidiče. V ulicích bude během čtvrtka 54 městských strážníků, což je podle ředitele městské policie Pavla Bakuleho o 30 více než v běžné dny. V případě potřeby mají pomáhat i uvolnit cestu sanitním vozům nebo hasičům.

Václav Klaus kvůli stávce zrušil oslavu narozenin na Hradě

Prezident Václav Klaus kvůli stávce zrušil čtvrteční oslavu svých 70. narozenin na Hradě. Setkání plánoval pro zástupce veřejného života a diplomatických misí. ČTK to řekli někteří z pozvaných, kteří již informaci o zrušení oslav obdrželi. Odboráři chtějí stávku doprovodit průvodem, který by měl dorazit až k Pražskému hradu. Prezident v minulých dnech jejich stávku ostře kritizoval.

Koalice chce do týdne uzavřít debatu o další spolupráci

Koalice chce do týdne ukončit jednání o tom, zda spolu budou ODS, TOP 09 a VV pokračovat ve vládě. Po středečním jednání koaličních lídrů to novinářům řekli předsedové poslaneckých klubů všech tří vládních stran. Obsazení kabinetu, o něž se dříve vedl největší spor, ale prý dosud neřešili. Pokračovali pouze v debatě o dodatku koaliční smlouvy, kterým VV podmiňují svou další účast v kabinetu. Shoda se rýsuje mimo jiné v tom, že Finanční analytický útvar ministerstva financí, který se v minulých měsících angažoval v kauzách vládních politiků, by zůstal součástí úřadu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Jeho šéfa by ale nově jmenovala vláda a kontrolovala sněmovna. Vyplynulo to z vyjádření předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury. Podle předsedkyně poslanců VV Karolíny Peake se koaliční lídři shodli také na tom, že jedním z klíčových úkolů vlády je prosadit zdanění hazardu. Právě tento bod patřil mezi hlavní požadavky, které chtěly VV doplnit do koaliční smlouvy.

Vláda schválila přímou volbu prezidenta

Vláda schválila návrh na zavedení přímé volby prezidenta. Vybrala variantu většinové dvoukolové volby, podobné jako při volbách do Senátu. V tiskové zprávě to oznámily Věci veřejné. Rozšiřují se podle nich důvody pro odvolání prezidenta pro hrubé porušení ústavy. Nově by o něm mohla hlasovat sněmovna. Diskuse ve sněmovně se má ještě vést o pravomocích prezidenta a prodloužení jeho mandátu z pěti na šest let.

USA nebudou mít v ČR systém varování proti raketám

V Praze nebude středisko včasného varování, které mělo vyhodnocovat data z protiraketového "deštníku" USA. Rozhodli o tom společně zástupci českého a amerického ministerstva obrany. Češi budou se svými americkými partnery hledat jiný způsob zapojení do projektu. Ministr obrany Alexandr Vondra to řekl po středečním jednání s náměstkem ministra obrany USA Williamem Lynnem. Záměr vybudovat v České republice středisko včasného varování oznámila administrativa prezidenta Baracka Obamy poté, co nový prezident zrušil původní plán svého předchůdce ve funkci George Bushe, který chtěl do Česka umístit radar zapojený do systému protiraketové obrany. Podle ministra Vondry USA po listopadovém summitu NATO v Lisabonu své záměry opět přehodnotily a systém bude zapojen do struktury NATO. "Budeme hledat jiné možnosti, jak se Česká republika může do aliančního systému v budoucnosti zapojit," dodal ministr Vondra. Zapojení amerického systému ochrany proti dalekonosným raketám do struktur NATO je podle českého ministra obrany směrem, který Češi vždy žádali.

V Afghánistánu se při výcviku zranil český voják

Nadrotmistr české armády se ve středu lehce zranil při přistávacím manévru afghánského vrtulníku Mi-17 ve východoafghánské provincii Kunar. Podle zprávy generálního štábu české armády se nehoda stala během výcviku příslušníků afghánských vzdušných sil. Voják byl přepraven k ošetření do vojenské nemocnice. Na palubě afghánského vrtulníku byl v době nehody kromě afghánských vojáků chorvatský pilot a dva příslušníci českých ozbrojených sil z kábulského výcvikového a poradního týmu, který se podílí na výcviku leteckého a pozemního personálu afghánské armády. Český palubní operátor v hodnosti nadrotmistra, který byl při přistání zraněn, byl přepraven na vojenskou základnu v Bagramu k ošetření. Nehodu na místě prošetřuje americký vyšetřovací tým.

Sněmovna schválila zákon o protikomunistickém odboji

Sněmovna schválila zákon o protikomunistickém odboji. Opoziční KSČM neprosadila návrh na jeho zamítnutí. Účastníci odboje dostanou podle předlohy peněžité ocenění 100.000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim dorovnán na průměrný. Návrh zákona míří do Senátu. Zatímco při předchozím projednávání v dolní komoře zákon ostře kritizovali komunisté, dnešní závěrečné schvalování bylo bez diskuse. Pro předlohu hlasovalo 132 ze 175 přítomných poslanců. Vedle koalice ji podpořila i řada sociálních demokratů. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, začne platit symbolicky 17. listopadu. Předloha popisuje formy odboje a odporu a vymezuje lidi, na které by se nevztahoval. Překážkou by bylo například jejich zaměstnání u bezpečnostních složek, členství v komunistické straně, v Lidových milicích, akčním výboru Národní fronty a za normalizace také ve Svazu československo-sovětského přátelství.

Policie vtrhla na státní zastupitelství kvůli úniku informací

Policie hledá důkazy na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) v Brně i Vrchním státní zastupitelství (VSZ) v Praze v souvislosti s únikem informací z trestního řízení ve věci nákupu obrněných transportérů Pandur. Uvedl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a potvrdily to i mluvčí obou zastupitelství. Řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s podezřením ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Redaktoři Mladé fronty Dnes a Práva 11. května zveřejnili výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, utajeného svědka v kauze údajně předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněných vozů Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Szücs uvedl, že si přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík na sklonku roku 2007 řekl o úplatek ve výši půl miliardy korun jako provizi za uskutečnění obchodu. Podle týdeníku Respekt vyvolalo zveřejnění Szücsova jména v médiích v Rakousku zděšení tamních policejních a justičních institucí. Svědek se prý ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví zopakuje před případným soudem. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků, kteří prý odmítají svou výpověď opakovat.

Státní dluh ke konci března stoupl na 1,4 bilionu korun

Státní dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o více než 60 miliard korun na 1,404 bilionu korun. Údaje z počátku dubna potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přes 133.000 korun. V letošním roce si chce ministerstvo financí půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si hodlá půjčit 207 miliard korun. Na zahraničních trzích si chce letos ministerstvo financí půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011. Ministerstvo rovněž plánuje letos vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun.

U státních maturit propadlo 19,5 procenta studentů

U státních maturit propadlo 19,5 procenta studentů, každý desátý k ní navíc nebyl připuštěn. Celkem tak neuspělo 29,2 procenta maturitního ročníku. Nejhůře dopadli studenti odborných škol, hlavně učilišť a nástavbových oborů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr školství Josef Dobeš (VV). Opravné zkoušky se budou konat do konce září. "Předpokládaný počet žáků pro podzimní termín je 27 až 28 tisíc," řekl Dobeš. Nejčastěji propadali studenti z matematiky, neuspělo 14,4 procenta. Z cizího jazyka pak propadlo devět procent studentů, z češtiny 7,6 procenta. "Nejvyšší neúspěšnost je podle předpokladů u oborů středních odborných učilišť a v nástavbovém studiu," oznámilo ministerstvo. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta. Maturitní vysvědčení dostanou studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků.

V Olomouci připomene 31 kamenů Židy zavražděné za 2. sv. války

Celkem 31 kamenů zmizelých - stolpersteine - najdou do pátku na 17 místech lidé v Olomouci. Za Židy, kteří byli během druhé světové války zavražděni v koncentračních táborech, je položí jejich příbuzní. Text vyrytý do destiček na povrchu dlažebních kostek připomene, kdo v domě žil a jaký byl jeho osud. Na kladení kamenů přijeli příbuzní například z Izraele, Austrálie či Nového Zélandu. "Celkem 31 kamenů, které připomenou zemřelé Židy, je jen zlomek z celkového počtu obětí. Další nemají příbuzné, kteří by se o to postarali," řekl Miloš Dobrý, který přežil pobyt v koncentračních táborech. Zatímco před druhou světovou válkou čítala Židovská obec v Olomouci zhruba 2500 členů, po válce jich bylo jen 200.

Praha je pro turisty bezpečnější než Vídeň

Praha je bezpečnější metropolí než její hlavní turistický konkurent Vídeň. V přepočtu na deset tisíc obyvatel v Praze v roce 2009 došlo ke spáchání 682 trestných činů, zatímco ve Vídni za stejné období bylo zaznamenáno 1032 trestných činů. Uvedl to Mojmír Mikula, šéf Odboru výzkumů a statistik agentury CzechTourism. Praha tak v bezpečnosti porazila například i Paříž, Londýn a Brusel. Přesto Česká republika nemá v zahraničí příliš dobrou pověst. Podle Mikuly si turisté destinaci pro dovolené vybírají nejen podle přitažlivosti a infrastruktury, ale i podle přívětivosti, bezpečnosti a mediálního obrazu. Kromě kriminality jsou pro pocit bezpečí turistů významným faktorem hygienické podmínky, přírodní podmínky a v neposlední řadě přívětivost k menšinám. Turistická centrála poznatků o bezpečnosti ČR hodlá využít v propagaci Česka v zahraničí. V konkurenčním boji o zákazníky obzvláště v době zotavování turistického ruchu je otázka bezpečnosti prioritní.

Šumavě prý hrozí kůrovcová kalamita tisíciletí

Na šumavské lesy letos podle vedení národního parku udeří kůrovcová kalamita tisíciletí. Sdělila to asistentka náměstka Národního parku Šumava Jiřího Mánka Jana Sýsová. Kalamita podle ní už začala. "Politika totální bezzásahovosti uplatňovaná ředitelem Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího zejména po úderu "hurikánu" Kyrill (v lednu 2007) vytvořila obrovský zdroj kůrovce v bezzásahových zónách," uvedla Sýsová. Krejčí byl v čele parku od března 2007. Spolu s exministrem Martinem Bursíkem připravili plán, že namísto zpracování kalamitního dřeva bude vše ponecháno bez ošetření na místě. Vznikla tak na tři roky chráněná kůrovcová líheň o rozloze 16.000 hektarů. Nové vedení parku hledalo letos před prvním rojením kůrovce netradiční obranná opatření. Zatímco loni bylo v parku před rojením umístěno na 35.000 lapáků, lapačů a trojnožek, letos v dubnu ve stejném období jich bylo jen 11.300. Některá opatření by však podle ředitele parku Jana Stránského měla být pětinásobně účinná. Situaci vedení Národního parku Šumava představilo prezidentu Václavu Klausovi. Ten v průběhu odpoledního pobytu na Šumavě vyjádřil Správě národního parku jednoznačnou podporu pro zastavení kůrovcové kalamity.

Začíná Pražské Quadriennale 2011

Začíná další ročník tradiční mezinárodní přehlídky scénografie a divadelní tvorby - Pražské Quadriennale 2011. Účast potvrdily stovky divadelních souborů, kostýmních návrhářů, designérů a scénografů z více než šedesáti zemí světa. V následujících jedenácti dnech nabídnou asi čtyři stovky nejrůznějších akcí. Slavnostní zahájení proběhne na prostranství před pražským Veletržním palácem, které je letos centrem programu. Představí se v něm například soutěžní studentské projekty nebo tvorba patřící do sekce Zemí a regionů. Bude zde také expozice Extrémních kostýmů ze skla, odpadků, nábojů nebo ledu. Kromě Veletržního paláce se zahraniční i tuzemské projekty představí také v pražských ulicích. Netradiční kulturní vyžití nabídne také piazzeta Národního divadla, kde vyrostlo bludiště z 30 bílých boxů. Ty slouží jako improvizované divadelní scény. V programu je také řada doprovodných akcí - výstavy, divadelní představení, semináře nebo bohatý program pro děti.

Hosty karlovarského festivalu budou Malkovich a Turturro

Američtí herci a režiséři John Malkovich a John Turturro budou hosty letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Malkovich se do Česka vrátí jen několik dní po svém vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro, tentokrát v roli módního návrháře. Představí svou kolekci pánského oblečení Technobohemian, modely budou přední čeští herci. V Praze to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Herec John Turturro od Bartošky převezme Cenu prezidenta MFF a uvede světovou premiéru svého snímku Někde dnes večer. Na premiéru digitalizované kopie Markety Lazarové přijede představitelka titulní role slavného snímku Františka Vláčila Magda Vášáryová. Letošní 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července. Prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský filmař světové pověsti István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto.

V katedrále sv. Víta zaznělo Dvořákovo Requiem

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě v úterý večer zaznělo Requiem od Antonína Dvořáka. Provedla je Severočeská filharmonie Teplice a Pražský katedrální sbor pod vedením ředitele kúru a hlavního varhaníka katedrály sv. Víta Josefa Kšici. Jako sólisté vystoupili sopranistka Dagmar Vaňkátová, altistka Edita Adlerová, tenorista Václav Lemberk a basista Tomáš Jindra. Katedrálu zaplnily davy lidí. "Koncert se koná v předvečer svátku patrona tohoto chrámu a requiem je vhodnou připomínkou červnového výročí obětí z vypálených obcí Lidice a Ležáky," připomněl v úvodním slově pražský arcibiskup Dominik Duka. Dvořákova skladba byla uvedena jako součást cyklu Hudba Pražského hradu. V rámci jeho programu už na stejném místě na začátku dubna zazpíval sbor winchesterské katedrály ukázky britské korunovační a církevní hudby.

Ze sportu:

Fotbalová reprezentace do 21 let prohrála ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy v Dánsku se Španělskem 0:2. Po předchozí výhře nad Ukrajinou má tým trenéra Jakuba Dovalila na kontě tři body a o postup do semifinále ze skupiny B bude bojovat v závěrečném utkání v neděli s Anglií.

Společnost Viscontia patřící pod finanční skupinu Natland Group, která je majoritním akcionářem fotbalové Slavie, uhradila kompletní, přibližně stomilionový dluh pražského klubu vůči bývalému majiteli britské firmě ENIC. Zároveň odkoupila všechny její akcie. ČTK o tom informoval mluvčí Natlandu Rostislav Starý. Nynější dohodou fakticky končí všechny soudní spory mezi Slavií a ENIC ohledně vlastnictví klubu. Po uzavření několikatýdenních jednání s Natlandem však ENIC pražský celek opouští.

Útočník fotbalové reprezentace Jan Rezek odchází z Viktorie Plzeň na hostování s opcí na pozdější přestup do Anorthosisu Famagusta. Kyperský klub ho v úterý představil třem tisícovkám fanouškům na prvním oficiálním tréninku před startem sezony.

Český tenista Tomáš Berdych bude loňskou finálovou účast ve Wimbledonu obhajovat z pozice turnajové šestky. V ženské dvouhře třetího grandslamu sezony je Petra Kvitová nasazená jako devátá a Lucie Šafářová dvaatřicátá.

Čeští tenisté Radek Štěpánek a Petra Kvitová si zahrají ve wimbledonské generálce na trávě v Eastbourne ve čtvrtfinále. Štěpánek se ve druhém kole blýskl vítězstvím nad nasazenou jedničkou Jo-Wilfriedem Tsongou z Francie po setech 6:2, 6:3. Turnajová pětka Kvitová porazila obhájkyni titulu Rusku Jekatěrinu Makarovovou dvakrát 7:6. Soupeřkou jednadvacetileté Kvitové v jejím šestém letošním čtvrtfinále bude bude Polka Agnieszka Radwaňská, která vyřadila čtvrtou nasazenou Francesku Schiavoneovou z Itálie.

Čeští házenkáři se na lednovém mistrovství Evropy v Srbsku utkají v základní skupině s Německem, favorizovaným Švédskem a s outsiderem Makedonií. Středeční los v Bělehradu je zařadil do skupiny B hrané ve městě Niš. Šampionát zahájí Češi 15. ledna s Německem, o dva dny později se utkají se Švédy a po dalším dni volna s Makedonií. Do druhé fáze postoupí ze čtyř skupin vždy tři týmy.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.