Zprávy

0:00
/
0:00

Sněmovna podpořila v prvním čtení nový občanský zákoník

Sněmovna podpořila v prvním čtení nový občanský zákoník, který nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Opoziční KSČM neuspěla s návrhem na zamítnutí kodexu ani s návrhem na jeho vrácení k přepracování. Předlohu kritizovali i sociální demokraté, na jejichž žádost bude mít ústavně-právní výbor na projednání návrhu tři měsíce. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) si Česká republika nový liberální kodex zaslouží. V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Ministr podotkl, že navzdory tomu špatně upravuje dědictví, náhradu škod nebo nezpůsobilost k právním úkonům.

Nový kodex připravovali odborníci deset let. Pospíšil zdůraznil, že vláda je připravena debatovat o případných úpravách předlohy, obává se ale nepromyšlených návrhů poslanců. Návrh nejvíce kritizovali komunisté. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče přinese právní nestabilitu. Poukázal také na to, že předloha podle něho straní vlastníkům bytů a bohatším lidem obecně. Námitky k jednotlivým ustanovením zákoníku měli i někteří koaliční poslanci. Zákoník čítá více než 3000 paragrafů a má platit od roku 2013. Klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran.

Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii. Bude možné si osvojit i zletilou osobu. U náhradního mateřství zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit. Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu byl měla zůstat v podstatě stejná jako současnosti.

ČR nechce rozšíření výčtu situací pro obnovení hraničních kontrol

Česká vláda odmítá návrhy na rozšíření výčtu situací, během nichž může členský stát EU jednostranně zavést kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru, například kvůli nelegální migraci. V Senátu to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), když informoval o pozicích vlády na červnový summit sedmadvacítky. Ministr řekl, že jedním z hlavních témat má být nelegální migrace mimo jiné ze zemí neklidné severní Afriky. V některých členských státech unie se v té souvislosti začalo hovořit o tom, zda nedat širší možnosti členským zemím podílejícím se na schengenském prostoru k obnovení dočasných hraničních kontrol. Schwarzenberg s tím nesouhlasí. "Mohlo by to vést k nadužívání institutů k znovuzavedení kontrol a postupné demontáži základního principu volného pohybu osob přes vnitřní hranici," varoval ministr, podle něhož je žádoucí spíš lepší využívání současných mechanismů. Lidé v schengenském prostoru, kam patří i ČR, nyní přecházejí vnitřní hranice bez nutnosti kontrol.

Nasazení vojáků v zahraničí loni stálo asi 2,1 miliardy korun

Nasazení českých vojáků v zahraničních misích v minulém roce stálo státní rozpočet asi 2,1 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy ministerstva obrany. Nejvíce vojáků působilo v Afghánistánu, kde schválený mandát dovoluje nasadit až 535 lidí. Do 390 vojáků bylo loni nasazeno v mírové misi KFOR v Kosovu.

V Afghánistánu se Češi soustředí na rekonstrukci a obnovu země, výstavbu afghánských bezpečnostních sil a podporu nasazených jednotek. Vojáci operovali na mezinárodním letišti v Kábulu, provinciích Lógar, Paktika a Vardak. Hlavní jednotkou spojenecké mírové mise v Kosovu byla mechanizovaná rota na základně Šajkovac. K jejím úkolům patřilo střežení a monitorování kosovsko-srbské hranice, zajištění bezpečnosti, ochrana menšin a kulturních památek.

Senát odmítl oddalování důchodového věku, změnit to může sněmovna

Senát hlasy opozice odmítl automatické oddalování důchodového věku, se kterým přišla vláda v rámci takzvané malé penzijní reformy. ČSSD také prosadila úpravy nového výpočtu důchodů ve prospěch seniorů ze středně příjmových vrstev. O senátních úpravách důchodové novely rozhodne sněmovna, v níž má na rozdíl od horní komory zatím většinu vládní koalice. Sociální demokraté vládě během čtyřhodinové debaty vyčítali, že s nimi zvyšování věku odchodu do penze neprojednala a že nestanovila nejzazší hranici. "To, co se navrhuje, je lidově řečeno na oprátku," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). ČSSD také volala po zlepšení politiky zaměstnanosti pro starší ročníky a po prorodinné politice.

Novela počítá z ekonomických důvodů a v návaznosti na prodlužující se průměrnou délku života se zvyšováním věku odchodu do důchodu pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041. Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085.

Sněmovna podpořila změny ve vyplácení sociálních dávek

Poslanecká sněmovna podpořila změny v systému sociálních dávek. Nová pravidla se týkají například čerpání rodičovského příspěvku či příspěvku na péči. Opozice navrhla zamítnutí předlohy, pro návrh nezískala dost hlasů. Do druhého čtení novela prošla díky hlasům koaličních poslanců. Opozici vadí především reorganizační změny ve vyplácení dávek. Toho by se měl nově ujmout výhradně úřad práce. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) to však způsobí jenom chaos.

Novela počítá například s tím, že se sjednotí celková výše vyplácená na rodičovském příspěvku během dvouleté, tříleté a čtyřleté varianty. Rodič bude mít nárok celkem na 220.000 korun. Měsíční dávka se odvodí od toho, kolik let rodič zůstane s potomkem doma. Změní se i podmínky pro vyplácení příspěvků na péči. Jejich příjemci by totiž nově měli na požádání úřadu prokázat, že peníze od státu vydali za pečovatelské služby. Ti, kteří se o postižené budou starat, by měli podepisovat doklady o tom, že peníze přijali.

Poslanci VV podpoří první fázi zdravotní reformy

Poslanci Věcí veřejných (VV) podpoří ve sněmovně první fázi zdravotní reformy. Po jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) to ČTK řekl zdravotnický expert VV Jiří Štětina. Podle něj se oběma stranám podařilo vyjasnit všechny sporné body, které se minulý týden objevily na jednání špiček vládní koalice ve formátu K9.

První fáze zdravotní reformy počítá s růstem spoluúčasti pacientů, do roku 2014 by měla stoupnout o pět procent. Pacienti ale zatím nebudou platit za levnější amalgámové plomby.

Žáci si stěžují Dobešovi na maturity, dopis podepsalo 3600 lidí

Maturanti napsali ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) otevřený dopis, stěžují si na nesmyslné otázky státních maturit a utajování testů. Pokud se prý nové zkoušky dospělosti nezmění, dojde ke zhoršení kvality výuky. Dopis zatím podepsalo přes 3600 lidí. Maturity připravované 14 let skončily v úterý, i přes hladký průběh se na ně snesla vlna kritiky. Očekává se, že u maturit propadne pětina studentů. "Mrzí nás, že naše úspěšnost/neúspěšnost u maturity nebude vypovídat nic o našich znalostech a schopnostech, jako tomu bylo alespoň na většině škol doposud," stojí v dopise, který iniciovali studenti z Brna a zveřejnili jej v sobotu 4. června. "Například počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury na základní úrovni nelze přehlížet," uvedli.

V testu z češtiny se objevily například otázky, zda byl rabi Löw žid nebo muslim, dále měli ze zadaných informací vydedukovat, kdy porodí vlčice. Testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie unikly po dopsání na internet, centrum pro přípravu maturit Cermat je ale nechce oficiálně zveřejnit, prý kvůli autorským právům. To kritizuje i spolek Eduin, podle nějž se úředníci bojí otevřené diskuze nad kvalitou testů.

Podmíněné přijímání neúspěšných maturantů se univerzitám nelíbí

Plán ministra školství Josefa Dobeše (VV) na podmíněné přijímání neúspěšných maturantů se vysokým školám příliš nezamlouvá. Kvůli pozdějšímu termínu opravných maturit totiž hrozí, že se studenti ani po úspěšném podzimním reparátu nedostanou na vysokou školu. Na dotaz ČTK ale zástupci univerzit odpověděli, že podmínky přijetí jsou předem dané a měnit je nechtějí. K opravným maturitám přitom podle odhadů půjde až pětina maturantů.

ČSÚ: Průměrná mzda v 1.čtvr. meziročně stoupla o 471 Kč na 23.144

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 471 korun na 23.144 Kč. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 2,1 procenta. Reálně po odečtení inflace se mzda zvýšila o 0,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad, podle kterého ale pokračoval propad platů v nepodnikatelské sféře. V nepodnikatelské oblasti průměrná mzda klesla o 1,7 procenta, reálně dokonce o 3,3 procenta, snížila se tak již čtvrté čtvrtletí po sobě. Vývoj průměrné mzdy v ČR táhla tedy výlučně podnikatelská oblast, v níž se průměrný výdělek zvýšil o tři procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta, uvedli statistici s tím, že na vývoji reálné mzdy se podepsala zvyšující se inflace.

Zlepšení ekonomiky a sezonní práce dále snížily nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti v květnu proti předchozímu měsíci dále klesla a je nejníže od června 2009. Podíl lidí bez práce se snížil o 0,4 procentního bodu na 8,2 procenta, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokles odpovídal očekávání analytiků. Hlavní zásluhu na zlepšování situace mají sezonní práce, zvýšená poptávka po nových zaměstnancích v průmyslu a nepochybně také větší zájem o odchod do předčasného důchodu, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Oživení ekonomiky začíná být podle něj stále více vidět i na trhu práce. Pro Svaz průmyslu a dopravy ale nejsou čísla květnové nezaměstnanosti důvodem k přílišnému optimismu. Průmysl, zaměstnávající 40 procent ekonomicky aktivních lidí, nechystá v příštích měsících výrazný nábor pracovníků.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) znamená snížení nezaměstnanosti také nižší tlak na veřejné rozpočty. "Co ale považuji neméně potěšitelné je, že také o téměř pět procent vzrostl počet volných pracovních míst. To je v mnoha ohledech mnohem důležitější indikátor, než pouze pokles evidovaných nezaměstnaných," řekl ČTK Nečas. Lídr opozice Bohuslav Sobotka (ČSSD) podotkl, že za poklesem jsou sezónní práce a spuštění projektu veřejně prospěšných prací. "Nezaměstnanost je v řadě regionů stále ještě vysoká," dodal. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 43 okresů.

Podmínky k získání podpory v nezaměstnanosti mají přitvrdit

Poslanecká sněmovna podpořila v prvním čtení novelu zákona o zaměstnanosti, která mění mimo jiné pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Proti se postavila opozice. Vadí jí především, že lidé si budou hradit část rekvalifikace. "To je velmi nepříjemné. Nezaměstnaní mají malé finanční možnosti a toto může být překážkou, aby se nezaměstnaný kurzu zúčastnil," uvedl poslanec ČSSD Ivan Ohlídal. Jeho stranický kolega Jiří Zemánek kritizoval zapojení agentur práce do systému zprostředkování zaměstnání. "Je to pouze plíživá privatizace úřadů práce," zdůraznil. Novela počítá například s úpravou odpracované doby, která je podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti. Doposud museli mít lidé odpracováno 12 měsíců za poslední tři roky, nově budou muset odpracovat stejný počet měsíců za roky dva. Kritici ze strany opozice i odborů však poukazují na to, že v regionech s vyšší mírou nezaměstnanosti budou mít lidé problém tuto podmínku splnit.

Velká změna čeká studenty denního studia, kteří současně pracují. Od příštího roku by totiž měli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podmínkou však bude, že předtím pracovali a přispívali na sociální pojištění. Novela dále zpřísňuje postih za nelegální zaměstnávání, a to z 10.000 na 100.000 korun.

Senát schválil změkčení takzvaného náhubkového zákona

Senát podle očekávání hladce schválil změkčení takzvaného náhubkového zákona. Média díky tomu zřejmě budou moci zanedlouho zveřejňovat informace z odposlechů, pokud to bude ve veřejném zájmu. Vztahovalo by se to například na údaje, které se týkají korupce politiků či jiných státních funkcionářů. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

Heger: Zahraniční soudy neprověřovaly nález ohledně Diag Human

Zahraniční soudy podle ministerstva zdravotnictví neprověřovaly rozhodčí nález, který jim předložila společnost Diag Human ohledně uznání více než desetimiliardového odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou. Jednaly v dobré víře, že arbitráž je již pravomocně ukončena, řekl novinářům ministr Leoš Heger (TOP 09). Česko podle něj ve svých odvoláních prokáže opak.

Nároky firmy Diag Human před nedávnem nepravomocně uznaly vídeňský a pařížský soud. Podle právního zástupce společnosti Jana Kalvody postupovaly na základě newyorské úmluvy o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů. Rakouský soud nechal na základě svého nepravomocného rozhodnutí zabavit tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu ve Vídni. Heger řekl, že si ministerstvo najalo advokáta, který je schopen "zasahovat" u rakouských soudů.

Czech Coal chce nabízet teplárnám nové smlouvy, uhlí ale zdraží

Těžařská skupina Czech Coal nabídne teplárnám smlouvy na dodávky hnědého uhlí od roku 2013 do roku 2022, zároveň ale komoditu zdraží asi o 50 procent. ČTK to potvrdila mluvčí firmy Gabriela Benešová. Teplárnám postupně končí současné smlouvy na dodávky uhlí, kterého je podle nich nyní na trhu nedostatek. Podle místopředsedy Teplárenského sdružení Tomáše Drápely je ale cena nabízená mosteckým těžařem příliš vysoká. Podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka navíc dodávky do roku 2022 nezaručí teplárnám dlouhodobou existenci na další období. Zdražení uhlí by se dle něj promítlo do cen tepla.

Policisté byli v Sazce, podle Hušáka je to diskreditační kampaň

Pražští policisté byli v budově loterijní společnosti Sazka, kam je povolal insolvenční správce firmy Josef Cupka. "Mělo dojít ke stěhování některých věcí ze společnosti, se kterými nesouhlasil," řekla policejní mluvčí. Když policie na místo dorazila, spor byl již vyřešen. Podle Aleše Hušáka, kterého Cupka odvolal v úterý z funkce generálního ředitele Sazky, byly předmětem sporu jeho soukromé věci a tyto události jsou součástí diskreditační kampaně proti jeho osobě.

Sazka je od minulého pondělí v konkurzu. Do insolvence a následně do konkurzu se loterijní firma dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor Sazky minulý čtvrtek schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Ministerstvo spravedlnosti chce více příslušníků vězeňské služby

Vězeňská služba potřebuje podle ministerstva spravedlnosti kvůli narůstajícímu počtu odsouzených dalších 345 příslušníků. Protože počet vězňů v květnu převýšil 23.000, v některých nápravných zařízeních připadají až čtyři na jednoho dozorce. Chybí také přes 515 milionů korun na platy, potraviny pro vězně, vodu či paliva, uvedl úřad ve zprávě. Úřad si stěžuje také na zastaralé bezpečnostní technologie.

Bavorští policisté na české hranici bez práce, kriminalita klesla

Bavorští policisté na hranici s Českem zápolí s nečekaným problémem: nemají co na práci, protože kriminalita v regionu po otevření schengenských hranic v rozporu s očekáváním výrazně klesla, a to až o deset procent. V bavorském zemském sněmu to prohlásil zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Problém prý hodlá řešit tím, že část policistů stáhne na inspektoráty hlouběji do vnitrozemí.

Moravský Krumlov ochromil nález stokilogramové letecké pumy

Policie musela uzavřít a zcela vyklidit centrum Moravského Krumlova na Znojemsku, protože se v něm při výkopových pracích našla téměř sto kilogramů vážící nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Dlouhá desetiletí ležela pod frekventovanou silnicí. Na místo pak byl přivolán pyrotechnik. Opatrně pumu naložil a převezl asi šest kilometrů od města do lomu, ke byla odpálena. Na přilehlých průjezdných trasách byl na nejnutnější dobu uzavřen silniční, železniční i letecký provoz.

Průzkum: Menším obcím v Česku chybějí nájemní a sociální byty

Menší české obce a města do 20.000 obyvatel mají nedostatek obecních bytů k pronájmu, stejně jako startovacích bytů pro mladé či sociálních bytů. Nová bytová výstavba je přitom ale pro radnice bez pomoci státu nepředstavitelná. Výsledky svého průzkumu ČTK poskytl Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Výstavbu nájemního bydlení za vlastní peníze plánuje pouze desetina z obcí, které se zapojily do průzkumu. Většinou ale budou byty k pronájmu stavět jen větší města. Problémem je také struktura obecních nájemních bytů. Nejvíce scházejí malé byty do 40 metrů čtverečních, naopak bytů o 90 čtverečních metrech a větších mají radnice přebytek. Obce mají i nedostatek domů s pečovatelskou službou pro seniory.

Generální ředitel České televizi Jiří Janeček odstoupí z funkce

Generální ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček k 31. srpnu odstoupí z funkce. K tomuto kroku se rozhodl ze zdravotních důvodů, oznámil radě České televize. Po své rezignaci se Janeček hodlá věnovat léčení. Až poté, co se uzdraví, bude zvažovat, čemu se bude věnovat nadále. Janeček byl zvolen stálým generálním ředitelem České televize v červenci 2003, předtím byl pověřen řízením zpravodajství ČT, léta působil také jako moderátor.

Český autor komplexní metodiky hradů obdrží prestižní ocenění

Český znalec hradů Tomáš Durdík se tento pátek stane prvním evropským archeologem, který obdrží cenu Europa Nostra 2011 za mimořádné úsilí. Autor první komplexní metodiky výzkumu hradů se po čtyřiceti letech vědecké práce dočkal ocenění, které je v odborných kruzích označováno jako Oscar ochrany evropského kulturního dědictví.

Nová kniha popisuje pozdější osudy Němců odsunutých po válce

Pozdější osudy a problémy Němců odsunutých po 2. světové válce z Československa a dalších zemí popisuje nová publikace vydaná brněnským nakladatelstvím Host. Německý historik Andreas Kossert v monografii Chladná vlast píše nejen o tom, jaké následky měl odsun pro vyhnance samotné, ale také o tom, jak se s touto historickou skutečností vyrovnává současná německá společnost. Kniha otřásá mýtem úspěšné integrace vyhnanců, informovala ČTK Dana Blatná z Hostu.

"Je na čase pohřbít ideologické spory a věnovat se příchodu vyhnanců jako historickému zlomu, který Německo ovlivnil mnohem trvaleji než cokoliv předtím. Je načase konečně začít chápat odsunuté Němce jako oběti, které netrpěly jen útěkem a vyhnáním, ale také bezcitností svých vlastních krajanů," napsal autor Chladné vlasti. Odsunutí Němci se podle autora v nové vlasti potýkali s pohrdáním a přezíravostí. V očích mnoha lidí v poválečném Německu měli status nevítaných cizinců. Přestože mají vyhnanci velký podíl na obnově Německa a jeho hospodářské prosperitě, se svými traumaty zůstávali sami, napsal Kossert.

Festival Devět bran nabídne francouzskou židovskou kulturu

Česko-německo-židovský festival Devět bran se letos zaměří na francouzskou židovskou kulturu a uctí památku bývalého prezidenta přehlídky, spisovatele Arnošta Lustiga. V pořadí už 12. ročník festivalu nabídne od 13. června návštěvníkům dva týdny plné hudebních vystoupení klezmerových kapel, divadelních představení, seminářů a filmových projekcí. I tentokrát bude vstupné na všechny akce zcela zdarma.

První týden festivalu bude věnován divadlu. Představení se budou konat na prknech Divadla pod Palmovkou. Účast potvrdily například soubory z USA nebo Izraele. Hlavní slovo budou mít čeští divadelníci. Divákům zahrají například adaptaci terezínského kabaretu s písněmi, tancem i dramatickými scénami nebo hru Mefisto s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Promítat se bude francouzský snímek Ester z roku 1985, který byl oceněn i na festivalu v Cannes, a také film Stažení (2008) s Juliette Binocheovou v hlavní roli. Českou kinematografii pak 21. června v kině MAT zastoupí dokument novináře Stanislava Motla Ozvěny lidické noci o nacisty vypálené středočeské vesnici. Druhá část festivalu bude patřit především hudební produkci.

Paroubek pokřtil knihu o setkáních se zahraničními politiky

Poslanec ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek pokřtil svou knihu nazvanou Ve službě republice. Popsal v ní setkání se zhruba 40 zahraničními politiky, s nimiž jednal v době, kdy zastával funkci předsedy vlády. Nejlépe si prý rozuměl s předsedou německých sociálních demokratů a bývalým spolkovým kancléřem Gerhardem Schröderem, někdejším britským premiérem Tony Blairem a expremiérem Slovenska Robertem Ficem, řekl ČTK Paroubek.

Začalo stěhování českého a slovenského muzea v Cedar Rapids

V americkém městě Cedar Rapids začalo stěhování budovy českého a slovenského muzea mimo záplavové území. Přesun budovy, která váží 1500 tun, potrvá dva dny. Muzeum se přestěhuje o 150 metrů a dostane se o 3,3 metru výš, než dosud stálo, a zhruba o metr nad úroveň povodně, která ho poničila v roce 2008. Technici zvedli budovu do výšky dvou metrů a usadili ji na kola. Objekt ještě zpevnili ocelovými vzpěrami, takže celá konstrukce váží přes 1700 tun. Během dvou dnů by se budova měla přemístit na svou novou adresu. Záběry ze stěhování je možné sledovat i na internetových stránkách muzea.

V centru Prahy se otevřela výstava potmě, přiblíží život slepců

V centru Prahy na Ovocném trhu se otevřela výstava potmě, lidé si tam na vystavené fotografie svítí baterkami. Akce nazvaná Jsme stejní? se koná na podporu nevidomých, fotografie zachycují jejich běžný život. Slepci obsluhují také v sousedící Kavárně potmě. Výtěžek ze vstupného půjde na sbírku Světluška, která pomáhá lidem se zrakovým handicapem. Expozice potrvá do 22. června, slavnostně ji zahájil fotograf Jindřich Štreit a zpěvačka Aneta Langerová.

Muzeum umění Olomouc představuje slavné vily i nábytek

Slavné tuzemské rodinné vily od 19. století i nejvýznamnější exponáty ze sbírek užitého umění představí od čtvrtka Muzeum umění v Olomouci. Výstava nazvaná Pro tentokrát nesedat nabízí zhruba 120 exponátů, z nichž hlavní část představuje sedací nábytek z 19. až 21. století. Autory židlí, křesel, lehátek či skříní jsou významní architekti a umělci jako například Adolf Loos, Ludwig Mies van der Rohe, Dušan Jurkovič, Michael Thonet, Yves Klein či Milan Knížák.

Spolek plavců a vorařů Vltavan oslaví 140. výročí založení

Výročí 140. let od svého založení si v pátek a sobotu připomenou členové spolku plavců a vorařů Vltavan v pražském Podskalí. Oslavy začnou v pátek bohoslužbou v podskalském kostele Nejsvětější Trojice, kterou odslouží pražský arcibiskup Dominik Duka. V sobotu slavnost pokračuje průvodem městem, zasedáním v klášteře v Emauzích a veselicí na náplavce u Palackého náměstí. "Jsme nestarším nepřetržitě fungujícím spolkem. Starší měli jen kominíci, ale jejich činnost byla v době normalizace přerušena," řekl ČTK předseda Vltavanu Jaroslav Červený.

Operu Národního divadla Brno povede Slovenka Blahová

Novou uměleckou šéfkou opery Národního divadla Brno (NDB) bude slovenská profesorka operního zpěvu Eva Blahová. Po letošní sezoně nastoupí na místo Slovince Roka Rappla, jenž má namířeno do čela opery pražského Národního divadla. Výběr Blahové ČTK potvrdil ředitel NDB Daniel Dvořák. S dosavadním šéfem souboru se NDB rozloučí 12. června slavnostním představením opery Nabucco od Giuseppe Verdiho v Janáčkově divadle. Rappl oficiálně končí 30. června.

Kmochův Kolín letos osloví širší publikum, nabídne muzikálové melodie i bleší trh

Letošní ročník mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín bude zaměřen na širší publikum. Organizátoři chtějí přilákat i mladé lidi, jimž dechovka mnoho neříká. Sázejí proto na muzikálové a filmové melodie nebo na modernější žánry. Bohatý doprovodný program nabídne divadlo, gastronomické speciality nebo třeba bleší trh, řekl ředitel pořádajícího sdružení Prostor Petr Steklý. Osmačtyřicátý ročník přehlídky se koná od pátku do neděle. V hlavním programu vystoupí 19 českých a šest zahraničních dechových souborů. Kapely zahrají svůj nejlepší repertoár a na závěr vystoupí společně na takzvaném "monstrkoncertě". Představí se na něm 1200 hudebníků, což je nejvíce v historii festivalu.

Jesenické hory poskytnou návštěvníkům gastronomické hody

Na Pradědově huse s jablky, Rýmařovské roštěné nebo na hovězím masu s rejvízským křenem si budou moci v létě pochutnat návštěvníci jesenických hor. Pochutiny turistům nabídnou více než dvě desítky restaurací v Olomouckém i Moravskoslezském kraji, které se zapojily do gastronomického festivalu Chuť Jeseníků. Tradiční jesenická jídla restaurace připraví z receptů, které byly nalezeny v archivech, soukromých sbírkách i na půdách babiček. Více lze najít na webových stránkách festivalu www.chutjeseniku.cz.

Sport

Český tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále turnaje v Halle. Ve druhém kole porazil krajana Jana Hernycha 6:3, 7:6 a jeho příštím soupeřem bude srbský hráč Viktor Troicki. Turnaj v Halle je již tradiční Berdychovou přípravou na Wimbledon, kde bude letos obhajovat finálovou účast.

Česká republika bude v příštím roce hostit mistrovství světa hokejistů do 18 let. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) se stane pořadatelem akce místo Švýcarska, které se organizace turnaje kvůli problémům s výstavbou národního hokejového centra vzdalo. Český svaz již určil termín turnaje, hrát by se mělo od 13. do 22. dubna.

Čeští házenkáři prohráli nečekaně v Soluni v kvalifikaci mistrovství Evropy s Řeckem 24:26 a o postup na evropský šampionát do Srbska 2012 tak musejí ještě bojovat. Závěrečné utkání 6. skupiny odehrají v sobotu 11. června s Nizozemskem v Praze.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 17 až 21stupňů Celsia.