Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Ministerstvo zahraničí zváží, jaké ambasády v Evropě může zrušit

Česká diplomacie bude zvažovat, jaká velvyslanectví v Evropě by mohla zrušit. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga "nastává čas udělat probírku". Šéf diplomacie to řekl na úterním zasedání sněmovního zahraničního výboru při projednávání návrhu nové koncepce české zahraniční politiky. O rušení zastupitelských úřadů se hovořilo již loni. S názorem, že by některá velvyslanectví v EU Česko mohlo postrádat, přišel prezident Václav Klaus. "Asi se bez toho neobejdeme," řekl ministr Schwarzenberg k možnému rušení diplomatických misí. Ministr zahraničí ovšem nechtěl prozradit, jakých zemí by se chystaný krok mohl týkat. Uvedl pouze, že takové vyjádření by bylo předčasné. "Nemohu říct, dokud to nebudou vědět dotyčné státy. To by bylo vysoce nezdvořilé," dodal. Podle českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče pokračující integrace EU úplně proměnila roli zastupitelských úřadů v Evropě. Důležité jsou jen jako místo pro sladění pozic se spojenci v EU před klíčovými jednáními sedmadvacítky.

Václav Klaus: V dohledné budoucnosti euro nepřijmeme

Česká republika v dohlédnutelné budoucnosti nepřijme euro. V Bruselu to dnes po schůzce s belgickým premiérem Yvesem Letermem řekl český prezident Václav Klaus. Eurozóna, tedy společenství unijních zemí platících eurem, nyní prochází vážnou krizí. Některé její země se dostaly do vážných dluhových problémů. Eurozóna jim kvůli tomu musela společně s dalšími partnery přijít na pomoc. O ní zažádaly už tři země eurozóny - Řecko, Irsko a jako poslední také nedávno Portugalsko. Václav Klaus rovněž podotkl, že on po dvě desítky let varoval před možnými riziky, které může přinést zavedení společné evropské měny pro velmi heterogenní seskupení zemí.

Češi letos oslaví den daňové svobody o tři dny dříve než loni

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 15. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 165 dní, což je o tři dny méně než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 2. srpna. Následují je Francouzi a Finové 23. července. Naopak nejdříve, již 14. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Švýcaři přestali vydělávat na stát 2. května a Australané 7. května. Slováci oslavili daňovou svobodu 22. května, USA ji oslaví 1. června. Průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) připadá na 10. června. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích. Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 20. června, tedy stejně jako loni.

ČR a Slovensko podle TI málo bojují s korupcí svých firem

Česko ani Slovensko dostatečně nebojují proti korupci, které se dopouštějí jejich firmy v zahraničí. Stejně na tom je dalších 16 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvádí výroční zpráva mezinárodní organizace Transparency International (TI). V sedmi zemích OECD je podle zprávy boj s korupcí na dobré úrovni, v osmi na střední. Dokument uvádí, že proti loňsku žádná země nevykázala výrazný pokrok. Zpráva TI kritizuje, že Česko v uplynulém roce nevyšetřovalo žádný případ korupce českých firem v zahraničí. Organizace Praze vyčítá, že v trestním zákoníku není korupce spáchaná v zahraničí uvedena jako samostatný trestný čin. Transparency International rovněž uvádí, že v Česku není dostatečná ochrana lidí, kteří na případy možné korupce upozorní. Podle TI by také měla být zavedena trestněprávní odpovědnost právnických osob. Organizace dále vybízí Česko k omezení politických vlivů na nejvyšší státní zastupitelství a k posílení koordinace mezi policií a prokuraturou.

Ústavní experti doporučili v Senátu zpřesnit pravomoci prezidenta

Ústavní experti doporučili zpřesnit pravomoci a odpovědnost prezidenta, pokud by ho měli místo parlamentu volit všichni občané. Ze čtveřice expertů na úterní senátní konferenci otevřeně vyjádřil pochybnosti o vhodnosti zavedení přímé volby hlavy státu jen prorektor Západočeské univerzity Karel Klíma. Přímá volba prezidenta by podle něj z hlavy státu učinila konkurenční exekutivu a zavedla by "kvazipoloprezidentský" systém. Role prezidenta by ve spojení s jeho rolí vrchního velitele ozbrojených sil zesílila v případě krizí, podotkl Karel Klíma. Podle něj je otázkou, zda by právě to politici chtěli. Děkan právnické fakulty Karlovy univerzity Aleš Gerloch podotkl, že v zemích EU systém přímé volby prezidenta převažuje v poměru 12:8, přičemž zbývajících sedm států jsou konstituční monarchie. Podle Gerlocha by bylo bez ohledu na způsob volby vhodné upravit kompetence hlavy státu, který má už nyní relativně silné postavení. Gerloch navrhl například svěřit jmenování části ústavních soudců dalším ústavním instuticím nebo možnost odvolat prezidenta za porušení svrchovanosti a celistvosti republiky a demokratického řádu země.

Třídenní mezinárodní konference se zabývá problémy exilu

V Praze v úterý začala třídenní mezinárodní konference Vědci v exilu a diktátorské režimy 20. století. Pořádá ji Kabinet dějin vědy Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, podle kterého je i dnes mnoho totalitních režimů, které vyhánějí vědce do cizích zemí, a je proto potřeba, aby se tímto problémem systematicky zabývali historikové i sociologové. Na tiskové konferenci to řekla členka organizačního týmu Soňa Štrbáňová. Konference se účastní kolem stovky vědců z celého světa, mezi nimi i čelní světoví odborníci na exil. Zaměří se na neblahý vliv nacistického a komunistického režimu na vědu a výzkum nejen v někdejším Československu, ale v celé Evropě v letech 1918 až 1989. Ještě před zahájením konference účastníci pokřtili knihu Sto českých vědců v exilu, kterou vydalo nakladatelství Academia. Je to podle autorů Štrbáňové a Antonína Kostlána výběr těch nejúspěšnějších, kteří před emigrací pracovali v Akademii věd. Autoři uvedli, že disponují databází 720 vědců, kteří pracovali v akademii a za komunistického režimu se rozhodli Československo opustit.

Soud ve Vídni provedl na návrh Diag Human exekuci obrazů ČR

Vídeňský soud na návrh společnosti Diag Human provedl exekuci tří významných uměleckých děl zapůjčených Českou republikou na výstavu v rakouské metropoli. ČTK to sdělil právní zástupce firmy Jan Kalvoda a potvrdil kurátor vídeňské galerie Belvedere Alfred Weidinger. Společnost souhlasila s pokračováním expozice až do 29. května. Poté budou dva obrazy a plastika převezeny do depozitního skladu soudu ve Vídni. Diag Human se už mnoho let soudí s ČR o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou. Ve sporu jde o deset miliard korun. Exekuce se týká obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podle své mluvčí Jany Rennerové zatím nemá informace o zastavení uměleckých děl, nechce proto předjímat další postup České republiky. Podle právního poradce ministerstva zdravotnictví Tomáše Sokola však bude odvolání proti rozhodnutí o exekuci téměř povinností. "Jde o správu státního majetku," uvedl Tomáš Sokol. Dodal, že ČR k získání děl zpět nemá žádnou jinou možnost než obrátit se na vídeňský soud. Jan Kalvoda týdeníku Ekonom.cz sdělil, ČR má na podání námitek čtyři týdny.

Barbara Stammová: Obavy z otevření pracovního trhu pro ČR se nepotvrdily

Obavy mnoha Bavorů z prvomájového otevření německého pracovního trhu i pro Čechy se nepotvrdily. Uvedla to v úterý v Praze předsedkyně bavorského zemského sněmu Barbara Stammová po setkání s místopředsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem. Česko-bavorské vztahy jsou podle obou politiků plnohodnotné a minulost už je nezatěžuje tak jako dříve, což dokazuje nynější vůbec první setkání zástupců vedení zákonodárných sborů obou zemí. "Co se týká volného pohybu, musela jsem připustit, že některé obavy z bavorské strany nebyly opodstatněné," řekla Barbara Stammová necelý měsíc poté, co Německo východním sousedům zcela otevřelo svůj pracovní trh. Obě strany naopak neshodly v otázce budoucnosti jaderné energetiky. Čeští zákonodárci svým německým kolegům naznačili, že plán Berlína uzavřít jaderné elektrárny po nynějších zkušenostech z japonské Fukušimy už za deset let se jim zdá být unáhlený. Německo má 17 jaderných reaktorů, z nichž pět se nachází na území Bavorska.

V ČR neklesá objem odpadu na skládkách, v Evropě ano

Objem komunálního odpadu, který skončil na skládkách v Česku, od roku 2003 do roku 2009 neklesl. Stále jde zhruba o 70 procent odpadu. V západní Evropě ho přitom ze skládek ubývá, z větší části jej spalují. Na mezinárodním vodohospodářském a ekologickém veletrhu Watenvi, který začal v Brně, to uvedl Jaromír Manhart z odboru odpadů ministerstva životního prostředí. V Česku je podle něj v současnosti 179 skládek, v minulých letech jich bylo o něco méně, protože některé byly uzavřeny. "Objem odpadu, který končí na skládkách, je ovšem stabilní," dodal Jaromír Manhart. Zhruba 30 procent odpadu, který neskončí na skládkách, je podle něj materiálově nebo energeticky využit. Podle něj není pravděpodobné, že by se poměr odpadu, který skončí na skládkách, v roce 2010 změnil. Statistiky za loňských rok se ale zatím ještě zpracovávají.

Zetor podepsal v Iráku kontrakt v hodnotě 800 mil. korun

Brněnský výrobce traktorů Zetor dnes podepsal v Bagdádu kontrakt na dodání celkem 1500 komponentů, ze kterých budou v Iráku smontovány traktory. Hodnota kontraktu činí 800 milionů korun. Zetor obchod podepsal se State company for mechanical industry. Traktory dodá během jednoho roku. ČTK to v Bagdádu sdělil obchodní manažer pro nové trhy brněnské firmy David Pipal. Zetor se v poslední době snaží obnovit kontakty s Irákem. V prvním čtvrtletí do země dodal celkem 50 nových traktorů. Firma pro tento region vyvinula nový model značky Antar ve tří výkonových řadách. Novinkou v této řadě bude i atmosférický motor. Jeho výhodou je podle předchozích vyjádření firmy spolehlivost v náročných, prašných podmínkách pouště. V Iráku je značka Zetor poměrně dobře známá. Firma zde v minulosti měla svou montovnu. Celkem v zemi podle odhadů firmy jezdí dnes kolem 60.000 traktorů Zetor.

Češky a Češi vydají na zdraví měsíčně v průměru 463 korun

Češky a Češi vydají na zdraví v průměru měsíčně 463 korun. Každý desátý pak podle výsledků Evropského výběrového šetření o zdraví v ČR (EHIS) zaplatil víc než 1000 korun měsíčně, malé procento nad 5000 korun, informují statistici. Výsledky nejnovějšího průzkumu z roku 2008 zveřejnili nyní na svém webu. Zda je to víc, či míň než v minulosti, neuvedli. Celkové měsíční náklady na zdraví se pohybují od nuly do 29.000 korun. Nejčastěji platili pacienti za léky, za které také dali v průměru nejvíc. Naopak nejméně platili u praktika a specialisty. Lékařem předepsané či doporučené léky užívalo 42 procent mužů a 62 procent žen, ty včetně antikoncepce. Nejvyšší výdaje za léky mají ženy od 15 do 34 let, podstatnou část tvoří platba za antikoncepci. Naopak ve věku nad 65 let mají vyšší výdaje muži. Průměrná výše výdajů byla 408 korun, u žen 433, u mužů 367. Nejmladší ženy měly nejvyšší průměrné náklady, nejmladší muži nejnižší. Maximální částka za léky byla 15.500 korun.

V Dobroníně byly odkryty ostatky zřejmě další oběti z roku 1945

Na Jihlavsku v dobronínské lokalitě U Viaduktu byly zřejmě nalezeny ostatky další oběti poválečných událostí. Práce byly zastaveny, ostatky budou vyzvednuty ve středu. ČTK to oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Archeologický průzkum dalšího místa, kde by prý mohly být německé oběti údajného českého poválečného násilí z května 1945, začal v pondělí ráno. "Narazilo se na předměty, které mohou souviset s poválečnou tragédií. Archeologové našli úlomky kosti a pozůstatky boty," uvedla Dana Čírtková. Další informace o nálezu sdělí policie ve středu. Kosterní pozůstatky budou stejně jako v případě loňských nálezů v jiné dobronínské lokalitě Budínka převezeny do Antropologického ústavu do Brna na znalecká zkoumání, případné genetické analýzy opět provede Kriminalistický ústav v Praze.

V Hradci Králové zemřel ve věku 91 let arcibiskup Karel Otčenášek

V Hradci Králové v pondělí večer zemřel arcibiskup a emeritní biskup královéhradecký Karel Otčenášek. Bylo mu 91 let. Zemřel v biskupské rezidenci. Arcibiskup Dominik Duka na stránkách arcibiskupství uvedl, že Otčenášek patřil mezi poslední velké osobnosti umlčované církve a na jeho osudech se dá dobře popsat dlouholetý boj katolické církve s komunistickým režimem. Prezident České republiky Václav Klaus ve svém kondolenčním dopise uvedl, že úmrtí Otčenáška je velkou ztrátou nejen pro katolickou církev, ale i pro celou naši zemi. "Pan arcibiskup patřil k výrazným postavám veřejného života, jeho hlas jako kněze i jako občana byl vždy silně slyšet," uvedl Klaus. Dodal také, že životní příběh, občanské postoje a bohaté zkušenosti Karla Otčenáška byly a zůstávají jistě nejen pro něj velkou inspirací.

Unikátní kolekce skla ze sklářských sympozií je na prodej

Unikátní kolekce moderního skla, která vznikala od roku 1982 při devíti Mezinárodních sklářských sympoziích v Novém Boru na Českolipsku, je na prodej. Sbírku, která patřila zkrachovalé sklářské společnosti Crystalex, nabídla insolvenční správkyně. Zájemci jsou dva, za kolekci více než 1500 děl nabízejí 8,5 a devět milionů korun. O prodeji zatím věřitelský výbor nerozhodl, čeká na znalecký posudek. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku na www.justice.cz. Cech novoborských sklářů se snažil sbírku před prodejem uchránit, obává se totiž, že soubor bude rozprodán. Už před dvěma lety proto požádal ministerstvo kultury, aby kolekci prohlásilo za kulturní památku. "Nepodařilo se nám to, z ministerstva nám odpověděli, že spousta těch autorů ještě žije, a že by byl problém s autorskými právy," řekla ČTK Daniela Prokešová z novoborského Ajeto Art Glass Museum. Tradici sklářských sympozií založil Crystalex v roce 1982, kdy pozval poprvé do svých sklářských provozů v Novém Boru výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců nejen z Česka a Slovenska, ale také ze zahraničí. V současné době je sbírka na zámku Lemberk na Liberecku a podle seznamu zveřejněného v insolvenčním řízení čítá 1515 položek.

V Praze zemřel významný český malíř Jaroslav Sůra

Ve věku 82 let v úterý v Praze zemřel významný český tvůrce, akademický malíř a grafik Jaroslav Sůra. ČTK o tom informoval přítel rodiny Miroslav Khol. Známé jsou například jeho ilustrace a plakáty. "Za svou uměleckou činnost obdržel mnoho českých i zahraničních vyznamenání. Významná byla jeho ilustrační a grafická práce," připomněl Miroslav Khol. Sůra v roce 1954 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde byl žákem malíře a grafika Karla Svolinského. Dětství a mládí prožil v rodině venkovského učitele na Podblanicku, odkud čerpal své motivy. Vytvářel volnou i užitou grafiku, malby, ilustrace, plakáty, grafický design a typografie. Jeho dílo je zastoupeno ve veřejných a soukromých sbírkách v tuzemsku i v zahraničí. Nechybí ani v Muzeu moderního umění v New Yorku, kde malíř v roce 1995 získal prestižní americkou Národní cenu za grafickou úpravu nejlepší knihy roku na téma holokaustu. Velké úspěchy sklízela jeho díla v Japonsku. Používal grafickou techniku sítotisk, která se ve výtvarném umění prosadila zásluhou japonských grafiků na začátku 60. let minulého století.

V soutěži dětských knih uspěly tituly Albatrosu a Knižního klubu

V 19. ročníku soutěže autorů, překladatelů a ilustrátorů dětských knih Zlatá stuha 2010 uspěly zejména knihy od Albatrosu a Knižního klubu. Obě nakladatelství oslavila hned dva vítězné tituly. Zlatou stuhu za celoživotní přínos získaly spisovatelky Vladimíra Gebhartová (bývalá šéfredaktorka dětského časopisu Sluníčko) a Olga Hejná, oceněn byl i ilustrátor Lumír Ševčík. Porota ve výtvarné kategorii od Albatrosu ocenila knihu pro nejmenší čtenáře A pak se to stalo!. "Této ceny si nesmírně vážím, obzvláště proto, že je to vlastně zahraniční ocenění," zavtipkovala při přebírání ceny slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Zlatou stuhu získala i další publikace tohoto nakladatelství - Bílá paní na hlídání - a to naopak za literární zpracování. Dvě vítězství si odnesl i Knižní klub. Publikace Jezdíme, plujeme, létáme - Ilustrované dějiny dopravy zvítězila v literární kategorii faktu pro děti a mládež. Za vydařený překlad byla oceněna naučná kniha Víš, jak věci fungují?, kterou taktéž vydal Knižní klub.

Začíná unikátní výstava současné módní fotografie Now & Wow

O prostory pražské Langhans Galerie se dělí pestré snímky módních bloggerů a až hororové lékařské fotografie deformovaných lidských těl. Kontroverzní výstavy představí celkem více než tři tisíce snímků, ve formě starých měditisků nebo v digitální podobě na plochách televizních obrazovek a tabletů. Současný svět módních bloggerů a mladých fotografů, kteří fotí nejen takzvanou "pouliční módu", ale také zákulisí přehlídek nebo stylizované fotografie bizarních účastníků večírků v kostýmech, představí expozice Wow & Now - Znovuzrození módní fotografie. "Magazíny už progresivní módní fotografy netáhnou. Nudí nejen je, ale často i čtenáře. Současná móda a snímky ryzí konzumní kultury jsou dnes hlavně na internetu," uvedl kurátor výstavy Walter Keller. Letní sezona v Langhans Galerii má ale i svou druhou stránku, a to v podobě expozice lékařských fotografií, které vznikly počátkem 19. století v Japonsku. Zobrazují deformovaná lidská těla, včetně dětí, pacienty trpící elefantiázou nebo syfilidou ve finálním stádiu. Expozice Now & Wow bude veřejnosti ve všech patrech pražské Langhans Galerie ve Vodičkově ulici přístupná od 25. května do 9. července.

Slavný let Jana Kašpara do Prahy možná pilot zopakuje v červnu

Rekordní let repliky letounu Jana Kašpara z Pardubic do Prahy se možná uskuteční první červnový víkend v rámci Aviatické pouti. ČTK to řekl organizátor letu Martin Kindernay. Pilot Petr Mára chtěl let zopakovat přesně po 100 letech 13. května, ale povětrnostní podmínky mu v tom zabránily. Pilot měl ve výroční den startovat z louky v Kuněticích u Pardubic, kde první český aviatik trénoval létání. Před 100 lety letěl z Pardubic do Velké Chuchle v Praze z místa, kde je teď kolejiště. Kašpar měl ideální počasí. Sté výročí letu průkopníka české aviatiky Jana Kašpara oslaví v pátek a v sobotu velkým leteckým dnem také Kroměříž. Do města se slétnou historická i současná letadla, jimž bude pomyslně kralovat létající replika Kašparova Blériota, řekl ČTK mluvčí radnice Pavel Zrna.

U Hrutova rozkvétají tisíce orchidejí, lidé je uvidí v neděli

Na louce u Hrutova na Jihlavsku právě rozkvétají tisíce vzácných orchidejí - prstnatců májových. Velké fialově růžové květy v přírodní rezervaci Na Podlesích mohou lidé obdivovat v doprovodu odborníků tuto neděli. Do nitra rezervace se dostanou po provizorním povalovém chodníčku, řekla ČTK Kateřina Feikusová z pořádající organizace Českého svazu ochránců přírody v Kněžicích. Na louce bude pro veřejnost připraven bohatý program zaměřený na botaniku a entomologii. Kněžičtí ochránci přírody se starají dohromady přibližně o 40 hektarů přírodně cenných území. Mokřadů se pravidelně sečou asi čtyři hektary.

Ze sportu:

Fotbalová Slavia uspěla s odvoláním proti neudělení profesionální licence pro příští ročník první ligy. Licenční tribunál ČMFS v čele s předsedou svazu Ivanem Haškem Pražanům licenci dodatečně udělil, klub z Edenu tak bude moci i v další sezoně hrát nejvyšší soutěž. Úspěch s odvoláním slaví i Ústí nad Labem, které po sestupu z nejvyšší soutěže usilovalo o start ve druhé lize. Severočeši nemají vyhovující stadion a v končícím ročníku museli hrát v azylu v Teplicích.

Čeští fotbalisté do 19 let se probojovali na červencové mistrovství Evropy v Rumunsku. Postup si zajistili úterní výhrou 2:1 nad Izraelem v Břeclavi v závěrečném utkání kvalifikace. Dostali se tak na první místo skupiny před Rusko, které jen remizovalo s Nizozemskem 1:1. Češi otočili skóre po gólech Láchy a Sladkého. Devatenáctka je letos již třetím českým mládežnickým výběrem, který se probojoval na mistrovství Evropy. V červnu čeká šampionát jednadvacítku, sedmnáctka už má turnaj za sebou a vybojovala tam účast na mistrovství světa.

Bídnou bilanci čtrnácti českých tenistů, kteří se představili v prvním kole na Roland Garros, vylepšili Lucie Hradecká s Lukášem Rosolem. Hradecká na úvod pařížského grandslamu porazila Lotyšku Anastasiku Sevastovovou 6:3, 5:7, 6:1, Rosol si poradil domácím Edouardem Rogerem-Vasselinem v pěti setech. Postupem do druhého kola napodobili Petru Kvitovou a Lucii Šafářovou. S turnajem se naopak rozloučily Barbora Záhlavová-Strýcová, Zuzana Ondrášková a Andrea Hlaváčková. Záhlavová-Strýcová potrápila favorizovanou Číňanku Li Na, ale nakonec turnajové šestce podlehla 3:6, 7:6 a 3:6. Ondráškovou nečekaně vyřadila domácí Caroline Garciaová po výhře 6:3, 6:4 a Hlaváčková nestačila na čtvrtou hráčku světa Viktorii Azarenkovou, které podlehla dvakrát 3:6.

Český cyklista Roman Kreuziger skončil v horské časovce v 16. etapě Gira d'Italia na šestém místě. Na trati dlouhé 12,7 kilometru zaostal o 49 sekund za vítězným Španělem Albertem Contadorem, který si upevnil pozici lídra závodu. Roman Kreuziger zůstal celkově osmý, jeho ztráta na Alberta Contadora vzrostla na 9:47 minuty.

Futsalisté Chrudimi se popáté za sebou a posedmé v historii stali českými mistry. Ve čtvrtém ligovém finále zvítězili v Teplicích 8:3 a vyhráli 3:1 na zápasy. Nejlepším hráčem finále byl zvolen Michal Mareš a nejlepším střelcem celé ligy se stal jeho chrudimský spoluhráč Dentinho s 39 góly. Chrudim si triumfem zajistila účast v UEFA Futsal Cupu.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.