Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Končící vicepremiér John se sejde s premiérem Nečasem a předá mu demisi

Další krok na cestě z vlády učiní v úterý předseda Věcí veřejných a dosavadní vicepremiér Radek John. Po necelém týdnu od chvíle, kdy minulou středu oznámil svou rezignaci na funkci ve vládě, by ji měl předat do rukou premiéra Petra Nečase (ODS). John ale vládu opustí až ve chvíli, kdy demisi podepíše prezident Václav Klaus, který je do čtvrtka na zahraniční cestě. John své rozhodnutí minulou středu zdůvodňoval mimo jiné tím, že z vlády necítí dostatečnou podporu pro boj proti korupci, tedy předvolebnímu lákadlu své strany. S Nečasem se ale především neshodl na personálním složení týmu svých spolupracovníků.

Ministr Heger zahájil představování reformy v nemocnicích

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde dříve působil jako ředitel, zahájil představování zdravotnické reformy v nemocnicích. Heger novinářům řekl, že by rád navštívil pět či šest fakultních nemocnic. "Slibuji si od toho, že prostřednictvím velké koncentrace zdravotníků se ta reforma trošku zpropaguje do odborné veřejnosti a jejím prostřednictvím i do laické veřejnosti," řekl Heger. Podle něj by ministerstvo chtělo představit především radikální změnu, která by měla umožnit příplatky za nadstandrard. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň odmítl na jednání ministra se zaměstnanci pustit novináře.

Rath: ČSSD zásadně nesouhlasí se zdražením za pobyt v nemocnici

Opoziční ČSSD zásadně nesouhlasí se zdražením pobytu v nemocnici ze 60 na 100 korun, řekl na tiskové konferenci stínový ministr zdravotnictví David Rath. Sociální demokraté podle něj odmítají také rozdělení zdravotní péče na levnou a dražší, tedy o vymezení nadstandardů, na které by si pacienti připláceli. Schvalování zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09) budou podle Ratha zdržovat i obstrukcemi. Zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun označil Rath za "drastické zdražení". "Poplatek se nepočítá do sociálního ochranného limitu. Musí ho zaplatit každý bez rozdílu. I ten, kdo nemá žádné peníze a žádný majetek," řekl Rath novinářům. Pacienti s potvrzením o nemajetnosti jsou ale od poplatku osvobozeni.

STEM: Levice by získala ústavní většinu, VV se dále propadly

ČSSD by nyní ve sněmovně získala 94 mandátů, komunisté 32. Levicové strany by tak v dolní komoře měly se 126 poslanci pohodlnou ústavní většinu. Do sněmovny by se dostala ještě ODS se 46 mandáty a TOP 09 s 28 křesly. Věci veřejné zaznamenaly další propad preferencí a dostaly se hluboko pod práh volitelnosti. Vyplynulo to z květnového průzkumu agentury STEM. Ústavní většina v praxi znamená, že by ČSSD a KSČM mohly měnit ústavu a jiné ústavní zákony.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s 27,8 procenta, ODS má 13,8 procenta, KSČM 10,9 a TOP 09 10,3. Následují KDU-ČSL s 3,1 procenta a VV s 2,3 procenta. Suverenitu - blok Jany Bobošíkové by volilo 1,5 procenta lidí a zelené, 1,4 procenta. Data agentury STEM ani po vládní krizi neukazují rezignaci voličů. Voleb by se zúčastnilo 57 procent občanů. Výrazně ale narostl počet lidí, kteří by se sice voleb účastnili, ale nevědí, komu dát svůj hlas.

Poslanec Babák předal své účty auditorské firmě

Poslanec a sponzor Věcí veřejných Michal Babák předal veškeré své účty nezávislé auditorské firmě. Důvodem jsou pochybnosti médií o jeho majetku. Babák měl v nedávné době problém vysvětlit původ přibližně šesti milionů korun, které věnoval straně. Na nahrávce z porady vrcholných představitelů VV, zveřejněné minulý týden, jeden z členů strany uvádí, že Babák se stranickými financemi "čaruje". Poslanec zvažuje i právní kroky kvůli údajnému poškození svého jména. Babák je ekonomickým expertem strany.

Ukrajina se ohradila proti chystané odvetě českého MZV

Ukrajina dál vyhrotila diplomatickou přestřelku s Prahou, když se důrazně ohradila proti záměru českého ministerstva zahraničí vyhostit z Česka ukrajinské diplomaty v reakci za nedávný obdobný krok Kyjeva. Ukrajinská diplomacie označila připravované vyhoštění svých pracovníků z Prahy za "absolutně neadekvátní". České ministerstvo zahraničí známilo, že chystá vyhoštění ukrajinských diplomatů v reakci na nedávné vyhoštění dvou českých diplomatů z Kyjeva. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že Česko tento krok učiní diskrétně, bez zbytečné publicity. Ukrajinské ministerstvo zahraničí ale připravovaný krok českých úřadů veřejně odsoudilo. Kyjevské úřady mají prý "vyčerpávající důkazy" o "absolutně nepřijatelném jednání" dvou českých důstojníků, kteří pod krytím diplomatické imunity prováděli špionáž.

Roznětkou nynější česko-ukrajinské roztržky byla kauza dvou pracovníků vojenské sekce české ambasády v Kyjevě, které ukrajinská kontrarozvědka obvinila ze shromažďování utajovaných informací o ukrajinské zbrojní výrobě a vyhostila ze země. Česká strana ale incident chápe jako odvetu za politický azyl, který v Praze letos v lednu získal oponent nynější ukrajinské vlády, bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. Kyjevské ministerstvo zahraničí jakoukoli souvislost s Danylyšynovou kauzou odmítá. Komentáře ukrajinského tisku opírající se o názory místních diplomatů a právníků nicméně souvislost vyhoštění s azylem pro Danylyšyna jednoznačně potvrzují.

ČR kritizuje běloruský režim za odsouzení opozičního předáka

Českou diplomacii znepokojilo odsouzení jednoho z běloruských opozičních vůdců Andreje Sannikava. V Minsku byl v sobotu Sannikav odsouzen na pět let do vězení za účast na demonstraci. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že tento postup poškozuje ambice Běloruska přiblížit se k Evropské unii. Praha současně opakovaně vyzvala k ukončení represí vůči zástupcům opozice a k respektování lidských práv. Evropská unie nyní připravuje další sankce vůči Lukašenkovu režimu.

Nečas: Rozhodnutí o přijetí eura bude ekonomické, ne politické

Česká republika přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny. Na Evropském ekonomickém kongresu v Katovicích to řekl český premiér Petr Nečas. "Pro nás je přijetí eura bytostně ekonomické rozhodnutí, nikoliv rozhodnutí politicko-ideologické," uvedl Nečas. Pro Českou republiku nyní není přijetí eura aktuální, vláda proto nebude stanovovat žádné konkrétní datum, kdy by Češi měli vyměnit koruny na eurobankovky a euromince. "Zaprvé nesplňujeme kritéria pro vstup do eurozóny, zadruhé v tuto chvíli považujeme za výhodnější mít nezávislou měnu s volným kurzem," dodal Nečas. Pro Česko podle Nečase stále platí, že jednotnou evropskou měnu přijme.

V České republice za poslední rok výrazně vzrostl nesouhlas s přijetím eura. Proti přijetí evropské měny se v letošním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyslovily tři čtvrtiny občanů, zatímco ještě před rokem zavedení eura v ČR odmítala lehce nadpoloviční většina populace (55 procent). Naopak pro přijetí eura se letos vyslovila jen pětina (21 procent) občanů, zatímco ještě před rokem to bylo 38 procent lidí. Údaje z časového srovnání ukazují, že přijetí eura je mezi Čechy stále méně populární. Průzkumu CVVM se letos v dubnu zúčastnilo 979 respondentů starších 15 let.

Ministr Kocourek: Nová strategie výrazně zvýší konkurenceschopnost ČR

Nová strategie konkurenceschopnosti na roky 2012 až 2020, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, pomůže zařadit Česko do elitní dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Novinářům to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Hlavními pilíři nové strategie jsou efektivní instituce, kvalitní infrastruktura a ekonomika poháněná inovacemi. V předchozích letech se pozice Česka zhoršovala a loni se na světovém žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra propadlo o pět pozic na 36. místo.

Součástí strategie je například novela zákona o investičních pobídkách, díky které by tuto podporu v budoucnu mohly čerpat také projekty zaměřené na výzkum, vývoj a strategické obchodní služby. MPO také plánuje spustit společný fond státního a soukromého kapitálu, který by měl podporovat perspektivní projekty tuzemských firem, jejichž standardní financování je obtížné. Předchozí analýzy podle Kocourka ukázaly, že navzdory dílčím zlepšením je česká ekonomika stále z velké části založena na levné pracovní síle. Podnikatelům vadí zejména neefektivní veřejné instituce, nadměrná regulace a korupce.

TOP 09: Kvůli Key Investments by měli politici odejít z funkcí

Pražská TOP 09 vyzvala k odchodu z politiky představitele městských částí, které svěřily stamiliony společnosti Key Investments (KI). Nyní hrozí, že radnice o peníze přijde. Podle opoziční TOP 09 nesou za situaci politickou odpovědnost, měli by proto skončit ve všech svých funkcích. Mezi kritizovanými politiky je například bývalý starosta Prahy 6 a nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Firmě Key Investments Praha 6, 10 a 13 dohromady svěřily více než 600 milionů korun. Společnost ale nedávno změnila předmět podnikání a ukončila činnost obchodníka s cennými papíry. Radnice se tak obávají o své investice. Od Key Investments by měly údajně dostat zpět především cenné papíry, které nejsou obchodovatelné na burze. Městské části již podnikají proti KI právní kroky, aby své investice získaly zpět.

Společnost Key Investments míří k likvidaci. Její klienti, kterých je zhruba stovka, zřejmě nedostanou peníze, ale neprodejné dluhopisy. Napsal to server iHNed.cz s odvoláním na největšího akcionáře a ředitele Key Investments Daniela Brzkovského.

PwC: Pouze 13 procent šéfů firem v ČR si je opravdu jisto růstem

Pouze 13 procent tuzemských firem si je "velmi jisto", že jim letos porostou tržby. Celosvětově si je "velmi jisto" růstem své společnosti naopak plných 48 procent firem. Firmy zároveň již neplánují masivní propouštění. Vyplývá to z globálního a tuzemského průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers ČR mezi řediteli 70 významných podniků. Průzkum se uskutečnil v únoru a březnu a navazuje na globální průzkum názorů generálních ředitelů.

Ceny v průmyslu v dubnu rostly nejrychleji od března 2005

Ceny průmyslových výrobců v dubnu nepatrně zrychlily meziroční tempo růstu na 6,4 procenta z březnových 6,3 procenta. Stouply tak nejrychleji od března 2005. Oznámil to Český statistický úřad. Proti březnu ceny v průmyslu vzrostly o 0,8 procenta. Ceny zemědělských výrobců byly v dubnu meziročně vyšší o 31,8 procenta po březnovém růstu o 31 procent, ve čtvrtém měsíci tak rostly nejrychleji v historii. U tržních služeb se ceny meziročně zvýšily o 1,1 procenta, u stavebních prací naopak klesly o 0,4 procenta.

Růst cen průmyslových výrobců v meziročním srovnání ovlivnily zejména vyšší ceny koksu a rafinovaných ropných produktů o 26,5 procenta, obecných kovů a kovodělných výrobků o 13,2 procenta a potravinářských výrobků, nápojů, tabáku o 8,1 procenta. Výraznější pokles cen vykázaly PC, elektronické a optické přístroje, a to o 2,8 procenta. Ceny dopravních prostředků klesly o 2,7 procenta.

Šéf Sazky Hušák navrhuje restrukturalizaci dluhů a prodej majetku

Reorganizace Sazky by měla podle návrhu jejího šéfa Aleše Hušáka spočívat především v restrukturalizaci dluhů, prominutí jejich části a odkladu jejich splatnosti. Dále by Sazka měla prodat část svého majetku nebo podniku, zajistit financování provozu a provést provozní restrukturalizaci. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Sazka je od konce března v úpadku.

Investiční skupina Penta, tedy možný investor, ke kterému se kloní Hušák, minulý týden uvedla, že by podle ní měli věřitelé odepsat zhruba 60 procent z nominální hodnoty dluhů Sazky. Hušák už dříve řekl, že na reorganizačním plánu s Pentou nespolupracuje, že ho připravuje sám.

K maturitám nebylo připuštěno 15 pct studentů, 7 pct propadlo

Ke státním maturitám nebylo po prvních dvou týdnech konání připuštěno 15 procent studentů, z těch, kteří maturovali, pak sedm procent propadlo. Novinářům to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Úředníci odhadují, že nové zkoušky dospělosti bude celkem opakovat pětina ročníku. Ministr Dobeš spojil se zdárným spuštěním státních maturit své setrvání ve funkci. V prvním roce se jednotných maturit zúčastní téměř 99.000 studentů. Ti skládají zkoušku z češtiny, jako druhý předmět si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Od příštího roku by se mělo začínat písemnými testy a zkoušky by měly začít už v dubnu. Dobeš také chce, aby za tři roky patřila matematika mezi povinné předměty.

Za práva homosexuálů začíná v Česku bojovat nová platforma PROUD

V Česku začíná fungovat nová platforma PROUD, která se chystá bojovat za zrovnoprávnění homosexuálů, transsexuálů a dalších menšin s ostatními. Chce dosáhnout mimo jiné toho, aby lesbické ženy a gayové mohli adoptovat děti či uzavírat manželství. Sdružení svou činnost oficiálně odstartuje 17. května, na který připadá mezinárodní den proti homofobii. Novinářům to řekli členové PROUDu. Zájmy homosexuálů v Česku prosazovala dříve Gay Iniciativa, která ukončila svou činnost po přijetí zákona o registrovaném partnerství.

V čele Národní galerie stane ekonom Rösel, rozhodl ministr

V čele Národní galerie stane ekonom Vladimír Rösel, rozhodl o tom ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Rösela doporučila Besserovi odborná komise. Části odborníků ale vadí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti. Sám Rösel říká, že jeho funkce bude především manažerská.

Učená společnost udělila medaile

Medailemi za zásluhy o vědu ocenila Učená společnost České republiky na pondělním valném shromáždění v Karolinu celoživotní práci klasické filoložky, papyroložky a literární historičky Růženy Dostálové a fyzika a zakladatele Slezské univerzity Martina Černohorského. Profesorka Dostálová stála na Univerzitě Karlově u zrodu novořeckých studií. Během své vědecké kariéry se věnovala řeckému a byzantskému románu a literatuře raného křesťanství. V helénistické řecké kultuře a byzantologii se stala světové uznávanou badatelkou.

Profesor Černohorský se zabýval vlastnostmi kovů. V roce 1992 se stal první rektorem Slezské univerzity, na jejímž založení se rozhodující měrou podílel. Zasloužil se také o vznik České konference rektorů a byl jejím prvním kancléřem. Učená společnost vznikla v roce 1994. Jejími členy se mohou stát významní domácí i zahraniční vědci zabývající se přírodními i humanitními vědami.

Raketoplán Endeavour odstartoval k poslednímu letu do vesmíru

Americký raketoplán Endeavour úspěšně odstartoval ke svému poslednímu letu do vesmíru a během devíti minut dosáhl oběžné dráhy. Na palubě je i postava Krtečka z legendárního českého dětského animovaného seriálu. Vzal ji s sebou astronaut Andrew Feustel, který má české příbuzné. Při jednom ze svých předchozích letů do vesmíru s sebou Feustel měl na oběžné dráze i výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy.

V Cannes bude šest českých filmů, včetně Havlova Odcházení

Šestice českých filmů a snímků s českou účastí se představí na letošním mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes. Vedle studentského Cagey Tigers režiséra s uměleckým jménem Aramisova nebo Osmdesát dopisů Václava Kadrnky tu bude uveden i filmový režijní debut Václava Havla Odcházení. Informovala o tom Lenka Šindelářová z Českého filmového centra. V oficiální části programu 64. ročníku filmové přehlídky zastupují ČR dva tituly - studentský krátký film Cagey Tigers a koprodukční Les bien-aimés (Milovaní) francouzského režiséra Christopha Honoré, v němž jednu z rolí hraje Miloš Forman. Snímek, na jehož vzniku se podílela česká společnost Negativ, celý festival zakončí.

Irglová představila v Praze sólové album

Písně z první sólové desky Anar představila v neděli na koncertě v břevnovském klubu Kaštan zpěvačka Markéta Irglová. Album obsahuje tucet písní, z toho deset autorských, a vyjde v srpnu u amerického vydavatelství Anti. Irglová, která žije v USA, se proslavila spoluprací s Irem Glenem Hansardem, s nímž natočila tři úspěšné desky, film Once a získala Oscara za píseň Falling Slowly. Turné třiadvacetiletá zpěvačka zahájila 9. května v Brně, pokračovala v Olomouci, Valašském Meziříčí, Českých Budějovicích, Milevsku, Trutnově a Praze, kde pořádá dva koncerty.

Městské divadlo se rozloučilo s hercem Erikem Pardusem

Zcela zaplněné Městské divadlo Brno se rozloučilo s hercem Erikem Pardusem, který minulý týden v 54 letech podlehl těžké nemoci. Držitel cen Thálie i Alfréda Radoka spojil celou hereckou kariéru právě s brněnským divadlem. Jeho filmová a televizní dráha začala už na sklonku 60. let, kdy se objevoval v dětských rolích, například ve dvoudílném filmu Babička. Později hrál v televizních pohádkách a seriálech z brněnského studia České televize. Objevil se například v roli strážmistra Zahálky v Četnických humoreskách. Kromě toho účinkoval třeba v seriálech Černí baroni, Konec velkých prázdnin a naposledy Okno do hřbitova.

Zaplněný kostel sv. Jakuba se modlitbou rozloučil s Ivem Pešákem

Zcela zaplněný kostel sv. Jakuba na zámku Zbraslav v Praze se společnou modlitbou rozloučil s hudebníkem Ivem Pešákem. Klarinetista a zpěvák Banjo Bandu Ivana Mládka zemřel 9. května v Praze ve věku 66 let. Pešáka přišli na poslední cestu doprovodit členové rodiny, přátelé z hudebního světa, ostatní kamarádi i příznivci jeho osobitého humoru. Tělesné pozůstatky hlavní postavy slavného klipu Jožin z bažin budou podle informací od rodiny rozptýleny. Obřad v kostele vyvolal slzy při emotivním vystoupení Pešákovy dcery Lucie i úsměvy, když se slova ujal Mládek. "Často žertoval o tom, že nejlepší smrt je mít v hospodě v okamžiku, kdy už je dopito, ale ještě není zaplaceno," uvedl Mládek, který s Pešákem vystupoval několik desítek let.

Z mosteckého dolu Šverma převezli do Lešan padesátitunový bunkr

V mosteckém dole Šverma dva těžké jeřáby vyzvedly ze země padesátitunový vojenský bunkr. Nákladní auto ho poté odvezlo do Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Zatím se prvorepublikové opevnění vzoru 36 nikdy nepřeváželo na takovou vzdálenost, jde také o nejtěžší převážený vojenský bunkr. Podle Oldřicha Obermajera z Regionálního úřadu vojenské dopravy dělala největší problém váha vojenského opevnění. První návštěvníci bunkr uvidí v sobotu, kdy v Lešanech zahajují sezonu takzvaným Ženijním dnem.

V sobotu začne sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu

Ukázky plavení dříví jsou připraveny na sobotní zahájení nové plavební sezony na Schwarzenberském kanálu v Jeleních Vrších na Šumavě; zazní i české a německé pohádky ze Šumavy a lidové písničky. Jak se dříví plavilo z Čech do Rakous, mohou turisté v sezoně uvidět celkem osmkrát; v srpnu je pak v plánu i ukázka pálení dřevěného uhlí v milíři, řekl ČTK hlavní organizátor tradiční akce a plavební ředitel Hynek Hladík. Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, projelo kanálem skoro osm milionů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892, doprava po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, později v Nové Peci, trvala až do roku 1961. Od 70. let minulého století je Schwarzenberský plavební kanál zapsán v seznamu nemovitých technických památek.

V jeskyních v Teplicích začne série koncertů hráčů na didgeridoo

Z útrob českých a moravských jeskyní budou během letošní sezony znít zvuky nástroje australských domorodců didgeridoo. První ročník netradiční benefiční koncertní pouti začíná tuto sobotu ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Hráči na didgeridoo postupně objedou devět jeskyní. Představí se na dvě desítky muzikantů, ale i zpěváků či hráčů na další netradiční hudební nástroje. ČTK to řekl pořadatel akce Zdeněk Vilímek. "Nejstarší hudební nástroj na světě, který vznikl ještě před kostěnou píšťalou, do takového prostoru podle mne přirozeně patří. Zkusil jsem oslovit Správu jeskyní ČR a chtěl jsem se domluvit na pouze pár pilotních koncertech. Nakonec se z toho vyklubalo devět koncertů, kde vystoupí amatérští i profesionální hráči z České republiky i Slovenska. Jedna třetina ze zisku z koncertního vstupné bude věnována na asistenční a terapeutické služby pro děti s vývojovým postižením, o které se starají kojenecké ústavy v Olomouci a v Praze.

Kulinářské akce na jihu Moravy se soustředí na místní potraviny

Na jihu Moravy se během května a června bude konat několik kulinářských akcí, které návštěvníkům nabídnou především speciality připravené z regionálních surovin. Akce začínají o víkendu chřestovými slavnostmi v Ivančicích, pokračují v červnu brněnskými gastronomickými slavnostmi Jídlo z blízka nebo Gourmet festivalem v Mikulově. ČTK o tom informovali pořadatelé akcí. Již 17. ročník slavností chřestu v pátek a sobotu nabídne labužníkům přes čtyři tuny čerstvého chřestu, ale i 15 chřestových specialit, které připraví místní restaurace. Ivančice jsou s pěstováním chřestu spojeny už od 19. století, takzvaný ivančický špargl byl údajně kdysi v Evropě známější než plzeňské pivo. Chřest se ale ve větším množství v Ivančicích nepěstuje, organizátoři přiznávají, že většinu čerstvého chřestu dovážejí na akci ze Slovenska.

Počasí

Bude oblačno, místy přeháňky. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.