Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Náplní oslav konce války musí být boj za svobodu, míní premiér Nečas

Náplní oslav výročí Pražského povstání proti nacistické okupaci a konce druhé světové války musí být boj za svobodu, řekl ve čtvrtek před budovou Českého rozhlasu v Praze premiér Petr Nečas. Zápas o stejné hodnoty jako před 66 lety podle něj trvá i v současnosti. Počátek povstání, které začalo 5. května 1945, je podle premiéra nutné neustále připomínat. "Je to datum, kdy více než 1700 našich občanů položilo život za svobodu, ve které potom po jistou dobu žili občané této země," řekl Petr Nečas po skončení pietního aktu k uctění památky obětí povstání proti nacismu. "Připomínat si, že svoboda není samozřejmá a že za určitých okolností je nutné za ni prolít i krev a nasadit lidské životy, je pro nás mladší, kteří jsme tu dobu nezažili, velmi poučné a podnětné," dodal Petr Nečas. Předseda vlády v projevu označil za symbolické, že se před 66 lety podařilo na budově rozhlasu vedle vlajky někdejšího Československa vyvěsit i vlajku Spojených států amerických. Podle něj je vlajka s hvězdami a pruhy symbolem opravdové svobody. Na rozdíl od rudé vlajky Sovětského svazu, "která nám byla po pár letech na dalších 41 let vnucována", uvedl Petr Nečas.

Premiér se před budovou rozhlasu sešel s předsedou Senátu Milanem Štěchem či předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. S projevem vystoupil také pražský primátor Bohuslav Svoboda. Akce se zúčastnilo i několik desítek pamětníků povstání a bojů o budovu rozhlasu. Vzpomínkové akce se uskutečnily i na jiných místech v Praze, například u pamětní desky na radnici, v kapli Staroměstské radnice, u památníku padlých pod mostem Barikádníků či u pamětní desky budovy Vrchního soudu.

U Kramolína byla odhalen památník parašutistům skupiny Spelter

V lese u Kramolína na Třebíčsku byl ve čtrvtek odhalen památník československým parašutistům, kteří tam byli jako členové skupiny Spelter vysazeni ke konci druhé světové války. Kamenný pomník s pamětní deskou se jmény parašutistů vznikl z iniciativy příslušníků letecké základny v Náměšti nad Oslavou. ČTK to řekla mluvčí základny Štěpánka Skřipská. Čtyřčlenná skupina byla poblíž Kramolína vysazena v noci ze 4. na 5. května 1944. Úkolem skupiny bylo zmapovat situaci domácího odboje a navázat spojení s ústředím v Londýně. Jeden z členů se při přesunu ztratil a unikl na Slovensko, další byl při pronásledování gestapem zabit. Zbývajícím členům Spelteru se podařilo ukrýt v Šašovicích a poté v Želetavě na Třebíčsku. Oba výsadkáři dokázali sjednotit 12 různých odbojových skupin s přibližně 200 členy. Vznikla odbojová organizace, která po válce dostala název Lenka - Jih. Skupina se zaměřovala zejména na zpravodajskou a sabotážní činnost. Zničila například vlak na mostě za Jihlavou a způsobila tím smrt několika stovek německých vojáků. Činnost výsadkové skupiny byla oficiálně ukončena 31. května 1945.

Petr Nečas: Rádio Svobodná Evropa zbořila informační zdi komunistického režimu

Československé vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE) podle českého premiéra Petra Nečase sehrálo roli beranidla, které zbořilo informační zdi komunistického režimu. Podle slovenské premiérky Ivety Radičové by bylo potřebné i nyní v boji proti korupci. Uvedli to v Praze na konferenci k 60. výročí zahájení vysílání RFE do Československa. "V atmosféře informační otevřenosti se nikdy nedaří lžím, ideologické zaslepenosti, pokoře vůči vrchnosti. Nejúčinnějším lékem proti zabedněnosti a největším povzbuzením pro demokratické tužby obyvatelstva bývá protržení informační blokády," uvedl Petr Nečas. Rádio Svobodná Evropa podle něj nebylo vnímáno jako zdroj úředně schválených informací, vzniklo z iniciativy americké administrativy. Podle něj obnovovalo vědomí civilizační sounáležitosti Čechů a Slováků se Západem navzdory komunistické propagandě, která zemi řadila k východnímu bloku. Připomenul, že i pouhý poslech stanice, kterou komunisté označovali za štvavou vysílačku, protože je opravdu štvala", byl přirovnáván k vlastizradě.

Slovenská premiérka Iveta Radičová krom vzpomínek na poslech RFE uvedla, že svůj význam by její vysílání v Česku i Slovensko mělo i dnes, kdy postkomunistickou část Evropy ohrožují korupce a skandály. "Možná bychom Rádio Svobodná Evropa opět potřebovali. Možná by umělo rychleji, pravdivěji, přesněji a objektivněji pojmenovat příčiny, a ne plavat po povrchu skandálních titulků. Jsem si jistá, že redaktoři "Svobodky" by v odkrývání korupce udělali kus dobré práce, jako to dokázali v časech svého působení," řekla premiérka Radičová.

Rumunsko prý bude přemýšlet o soupeření s ČR o místo v radě OSN

Předseda rumunského Senátu Mircea Geoana v Praze nevyloučil, že by jeho země mohla ustoupit Česku v soupeření o místo v Radě OSN pro lidská práva, pokud by takový návrh zazněl na nejvyšší úrovni. "Známe téma a po návratu do Rumunska o tom budeme přemýšlet," uvedl po setkání se svým českým protějškem Milanem Štěchem. Geoana podotkl, že členství v radě je záležitost ministerstev zahraničí. "Ale jistě mezi zeměmi našeho regionu existuje solidarita. Věřím, že je třeba, aby existoval silnější hlas zemí našeho společenství," dodal na dotaz ČTK. Česko mělo o místo ve východoevropské skupině v radě zájem už před třemi lety. Tehdy pomohlo ke zvolení Slovensku tím, že stáhlo svoji kandidaturu a podporovalo ho v kampani. Letos ČR o členství soutěží nejen s Rumunskem, ale i s Gruzií. Česku už podle neoficiálních informací ČTK přislíbila písemně podporu více než stovka ze 192 členů OSN. Rozhodne se 20. května.

ČR podepsala dohodu k vytvoření jednotného evropského nebe

Česká republika, Slovensko a pět dalších zemí střední a východní Evropy podepsaly dohodu, která by měla vést k dosažení jednotného evropského nebe. To je dlouhodobý unijní projekt, který by měl přispět ke zkrácení letů v Evropě či omezení zpoždění v letecké dopravě. Dohodu o vytvoření "funkčního bloku vzdušného prostoru střední Evropy (FAB CE)" podepsaly kromě ČR a Slovenska ještě Chorvatsko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko a Bosna a Hercegovina. Jde o čtvrtý vzdušný blok v Evropě, přičemž se předpokládá, že další státy EU podobné dohody podepíší v příštím roce. "Dohoda o FAB CE je významným úspěchem sdružujícím pět členských států EU a dva sousední státy, které se zavázaly k strukturované spolupráci směrem k lepšímu řízení vzdušného prostoru a k optimalizaci poskytování letových navigačních služeb, tak aby byla dosažena výkonnost, kterou požadují uživatelé vzdušného prostoru," prohlásil eurokomisař pro dopravu Siim Kallas v reakci na podpis.

Brusel chce standardizovat data železnic o jízdném a řádech

Evropská komise chce v Evropské unii standardizovat data železnic o jízdném a jízdních řádech. Mělo by to zjednodušit plánování cest po železnici napříč Evropou i vystavování jízdenek na takové cesty, uvedla komise. Kvůli tomu Evropská komise přijala nařízení, podle nějž má být mezi evropskými železničními společnostmi možné sdílet zásadní informace k rezervování a pořizování jízdenek. Příští rok pak Brusel přijde s nařízením železničním operátorům, aby své informační systémy upravili tak, aby bylo možné je mezi operátory navzájem propojit. Konkrétně se změny týkají například údajů o tom, kolik míst zatím není na daných spojích rezervováno, kdy a kde vlak zastavuje nebo jaký druh vlaku na trati jezdí. Přístup by k nim měly mít nejen další železniční společnosti, ale i další prodejci jízdenek.

Dopravní odboráři žádají osobní setkání s premiérem

Koalice dopravních odborových svazů žádá o osobní setkání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Odboráři s ním chtějí diskutovat o zastavení reforem, které považují za asociální. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení Koalice odborových svazů. Na podporu svých požadavků jsou odbory připraveny zahájit razantní protesty včetně stávek. "Pro nás nebude překvapením, když s námi jednat nebude," řekl ČTK předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Podle něj svazy premiéra o schůzku žádaly opakovaně, nicméně se nikdy neuskutečnila. Pokud se ale bude vláda chovat i nadále arogantně, dopravní odbory jsou na to schopny zareagovat adekvátním způsobem, což znamená razantní dlouhodobé akce včetně stávek, dodal. Odborům zejména vadí, že jsou reformy dělané diletantsky a vláda na odborové svazy jako na sociálního partnera nebere ohled. Za důkaz špatné práce na reformách Luboš Pomajbík uvedl například zamítnutí retroaktivního daňového zatížení stavebního spoření Ústavním soudem.

Ministr Besser: Restituce by se měly co nejmíň dotknout rozpočtu

Stát by měl církvím vrátit hlavně nemovitý majetek, bez finančních kompenzací se však restituce zřejmě neobejdou, uvedl ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Podle něj by se vyrovnání státu s církvemi mělo co nejméně dotknout státního rozpočtu. Ministr Besser očekává, že vydávání majetku by mělo být připraveno do roku 2012. Řekl to po druhém jednání vládní komise pro narovnání vztahů mezi státem a církvemi. "My se budeme snažit dohodnout takové podmínky, aby skutečně křivda byla napravena a státní rozpočty České republiky utrpěly do budoucna co nejméně," sdělil ministr Besser.

ČNB zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos centrální banka čeká růst hrubého domácího produktu o 1,5 procenta proti únorovým 1,6 procenta. Pro příští rok ČNB zhoršila odhad na 2,8 procenta z předchozích tří procent. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Ministerstvo financí před několika dny rovněž zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos by HDP měl stoupnout podle úřadu o 1,9 procenta a v roce 2012 zrychlit růst na 2,3 procenta. Z průzkumu prognóz 19 tuzemských odborných institucí pak vyplývá, že česká ekonomika v letošním roce poroste v průměru o dvě procenta a příští rok o 2,8 procenta. Růst ekonomiky letos podle guvernéra Singera zpomalí kvůli rozpočtovým úsporám, odeznění investic do zásob a zpomalení růstu zahraničních ekonomik. "K obnově robustnějšího růstu dojde v roce příštím," uvedl Miroslav Singer.

Radek John chce posuzovat kupčení jako trestný čin

Sobotní komunální volby v Krupce na Teplicku by měly hlídat desítky policistů i úředníci ze státní volební komise. Při své návštěvě ve městě to řekl vicepremiér a předseda Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Radek John (VV). Volby v šestnáctitisícovém městě se opakují kvůli hromadnému kupčení s hlasy sociálně slabých. Radek John si prohlédl problémové sídliště Maršov, ale příliš nových zpráv pro krupské politiky neměl. "Před 14 dny jsem se domluvil s lidmi ze státní volební komise, kteří budou na volby dohlížet, stejně tak budou přítomny desítky policistů. Jsem domluvený i s policejním prezidentem, že proti případnému kupčení s hlasy tvrdě zakročí," prohlásil. Počet strážníků nechtěl prozrazovat, starosta Milan Puchar (ODS) ho ale předběhl. I s městskou policií jich prý bude asi 40. Své občanské hlídky zároveň organizují i některé opoziční politické strany, které chtějí monitorovat veškeré náznaky kupčení s hlasy.

Poslanecká sněmovna odročila schůzi k Promopru na červen

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) odročila mimořádnou schůzi k údajně předražené zakázce pro firmu Promopro za českého předsednictví Evropské unii na červen. Konkrétní termín zatím není znám. Poslanci nehlasovali ani o schválení programu zasedání. Posunutí schůze chtěla kvůli absenci ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) i opoziční ČSSD, která ji iniciovala. Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se léčí s nemocnými zády. Miroslava Němcová schůzi odročila do řádné schůze, která začne 7. června. Při jejím konání se podle dohody politického grémia komory rozhodne o konkrétním termínu mimořádného zasedání, uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny. ČSSD chce od Vondry vysvětlení. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl zase hovořit o zjištěních ministerstva financí. Podle Kalouskova úřadu není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti PROMOPRO spol. s.r.o. z celkových zhruba 550 milionů korun. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie.

Sněmovna navrhuje zrušit 11 stran a 73 stranám pozastavit činnost

Sněmovna požádala vládu, aby podala Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení 11 politických stran a na pozastavení činnosti dalších 73 uskupení. Důvodem je to, že nedodaly úplné výroční finanční zprávy za loňský rok, případně je nedoručily vůbec. Parlamentní strany mezi nimi nejsou. Na pozastavení činnosti je navržena mimo jiné krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Vláda by měla žádost dolní komory projednat do konce září. Ústavní soud ale již dříve rozhodl, že potrestat tímto způsobem politické uskupení je možné pouze v případě, že se provinilo chybami ve výročních zprávách opakovaně. Úplné zprávy předložilo 68 seskupení. Jsou mezi nimi parlamentní ČSSD, ODS, TOP 09, Starostové a nezávislí, KSČM, Věci veřejné, KDU-ČSL a Severočeši.cz. Starostové a nezávislí doplnili také zprávu za rok 2009. Kvůli chybám nedostali dříve státní příspěvek za senátory, nyní jim tedy bude moci být doplacen.

Za zpochybňování holokaustu uložil soud muži podmíněný trest

Okresní soud pro Prahu - západ uznal Čechokanaďana Vladimíra Stworu vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a uložil mu za to šestiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Podle obžaloby muž na svůj web umístil český překlad článku zpochybňujícího holokaust. Stwora trvá na své nevině, zveřejněním článku prý chtěl pouze vyvolat diskusi. Rozhodnutí není pravomocné. Prvoinstanční soud Stworu již dvakrát osvobodil, odvolací soud však vždy verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. V kauze jde o český překlad článku pod názvem "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", u něhož byl jako autor uveden D. Cassidy. Stwora text podle spisu umístil na své internetové stránky v červenci 2007. Článek podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.

Hnutí Duha: Jan Stráský na Šumavě bez povolení používá chemii

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení. Hlídky ekologů zjistily podél lesních cest rozmístěné stovky otrávených lapáků a trojnožek. Organizace proto podala podnět k vyšetřování České inspekci životního prostředí, sdělil ČTK Jan Bláha z Hnutí Duha. Vedení parku odjelo do sousedního Německa. Mluvčí parku se odmítla ke zprávě vyjádřit. Lesníci parku informace ekologů potvrdili. Jan Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy, uvedlo v tiskové zprávě Hnutí Duha. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos už podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimka udělena nebyla. Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, napsali ekologové.

Vydavatelé knih protestovali proti zvýšení DPH na knihy

Vydavatelé knih v Praze protestovali proti zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy, která by podle vládního plánu měla do dvou let vzrůst z deseti na 17,5 procenta. V pravé poledne zahradili na 30 minut oblouk Malostranské mostecké věže u Karlova mostu, kde vystavěli knižní DPHráz. Barikádou z knih symbolicky připomněli počátek Pražského povstání před 66 lety. Vláda původně plánovala sjednocení DPH na 20 procentech, proti tomu se vzedmula vlna nesouhlasu různých profesních skupin. Koalice se pak dohodla, že od roku 2012 se zvýší spodní sazba DPH z deseti na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby - snížená a základní - sjednotí na 17,5 procenta. Politici to zdůvodňují nutností financovat důchodovou reformu. Několik desítek protestujících, z nich někteří oblékli trička s nápisem DPHráz - Stop vládním barbarům, zcela přehradilo vstup na most, takže především zahraniční turisté museli věž obcházet. Mezi protestujícími byli například biskup Václav Malý, mim Boris Hybner, herec Jiří Ornest, režisérka Olga Sommerová, socioložka Jiřina Šiklová a předseda českého centra mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček.

Dvořákova Olomouc nabídne klasiku, veselou show i muzikálové árie

Koncerty klasické hudby, árie z muzikálů i filmovou grotesku s hudebním doprovodem nabídne posluchačům jubilejní desátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, který začíná v pondělí. Kromě tuzemských umělců se na něm představí i hudebníci z Ukrajiny, Polska, Japonska či USA, řekl ředitel pořádající Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil. Už tradičně se vždy v úvodu či závěru programu objevuje koncert s dílem Antonína Dvořáka, od jehož narození letos uplyne 170 let. Letos festival zahájí slavná Dvořákova kantáta Stabat mater. Odlehčením programu může být pro některé posluchače vystoupení polského tria MozART Group. Festival potrvá do 27. května.

V Praze byla zahájena multimediální výstava o skupině ABBA

Příznivci legendární švédské hudební čtveřice si mohou od pátku v pražské expozici ABBAWorld originálním interaktivním způsobem připomenout její úspěšnou kariéru. Pásku multimediální výstavy o skupině ABBA ve Slovanském domě přestřihla zpěvačka Helena Vondráčková. Při zahájení zazpívala slavnou píseň The Winner Takes It All s českým textem A ty se ptáš co já. "Je to asi moje nejoblíbenější píseň skupiny ABBA, je v ní strašná síla a povedl se i český text," řekla ČTK Helena Vondráčková. Otevření výstavy se zúčastnila také velvyslankyně Švédska Inger Ultvedtová, která ve svém projevu připomněla fenomén slavné čtveřice v kontextu světové populární hudby i její význam pro ni osobně. Rozsáhlá expozice ve dvou podlažích představuje zvukem i obrazem všechny zásadní momenty v kariéře kapely. Návštěvníci si mohou vyslechnout dvě hodiny zvukových ukázek, vidět nikdy neodvysílaný obrazový materiál, pódiové kostýmy i repliku nahrávacího studia či šatny skupiny. Výstava končí 7. srpna.

V Praze začal třídenní běžecký veletrh Marathon Sport Expo

Nejmodernější speciální běžeckou obuv i prádlo, ledvinky a batůžky, energetické drinky i poháry a další dárkové předměty pro vítěze sportovních klání mohou ode dneška do soboty nakupovat sportovní či amatérští běžci na veletrhu Marathon Sport Expo, který ve čtvrtek začal na Výstavišti v pražských Holešovicích. Již v okamžiku pomyslného úvodního výstřelu zaplnily Průmyslový palác stovky běžců všech věkových kategorií. Veletrh předznamenává mezinárodní maraton, který se ulicemi Prahy poběží v neděli. Jeho loňský 16. ročník přilákal rekordní počet startujících. Počet přihlášených se vyšplhal na 7900, což je o 30 procent více běžců než v roce 2009. Loni pořadatelé pro Pražský mezinárodní maraton získali ocenění nejvyšší kvality Mezinárodní atletické federace zvané IAAF Gold Label. "Letos na veletrhu své výrobky představuje 80 vystavovatelů," řekla ČTK mluvčí organizátorů Markéta Holatová.

Čeští běžci uspořádali sbírku sportovních bot pro chudé Keňany

Sbírku běžeckých bot pro africké běžce, kteří si kvůli chudobě takovou koupi nemohou dovolit, uspořádali jejich čeští kolegové. Lidé mohou své běžecké boty, s nimiž se ještě dá běhat, ale už je nepotřebují, přinést do neděle na veletrh sportovních potřeb Marathon Sport Expo na pražském Výstavišti. ČTK to řekl Radek Narovec z běžeckého serveru Běhej.com, který sbírku ve spolupráci s organizátory veletrhu a Pražského mezinárodního maratonu uspořádal. "Hlavně Keňané sice běhají bosi a mají pro běh perfektní chodidla, takže by se to mohlo zdát nesmyslné. Oni je ale potřebují na závody," vysvětlil Radek Narovec. O nedostatku běžeckých bot pro africké běžce tvůrce serveru informovala jejich spolupracovnice, která v Africe dlouhodobě pobývala.

Fanoušci Slavie obsadili hřiště, protest zpozdil zápas s Olomoucí

Fanoušci fotbalové Slavie před semifinálovým zápasem Ondrášovka Cupu s Olomoucí obsadili hřiště a vyzvali vedení klubu, aby vysvětlilo současnou nepřehlednou ekonomickou situaci. Po debatě s několika hráči trávník opustili a utkání začalo o 25 minut později oproti plánu. Slavii hrozí, že kvůli velkým dluhům nedostane profesionální licenci nutnou pro start v příštím ročníku nejvyšší soutěže. Fanouškům také vadí, že neznají skutečného majitele klubu. Protestem před zápasem a obsazením hřiště chtěli přimět vedení, aby jim nastínilo další postup při záchraně klubu. Krátce po půl sedmé, kdy se mělo začít hráč, mezi fanoušky přišli i nejzkušenější hráči Slavie Karol Kisel, Martin Vaniak a Stanislav Vlček. Kapitán Kisel jako mluvčí týmu příznivcům poděkoval za podporu a oznámil, že zástupci společnosti Natland ve čtvrtek hráčům uhradili třicet procent z dlužné částky. "Jste skvělí. Pojďme dnes hrát a vyhrát za Slavii. Za hráče vás prosíme, abyste nám dovolili hrát," řekl Karol Kisel do mikrofonu a požádal diváky, ať opustí hřiště ještě před tím, než vyprší povinná čekací doba na zahájení utkání.

Další informace ze sportu:

První zápas, ve kterém nebudou mít výhodu velké podpory hlediště, sehrají v pátek čeští hokejisté na mistrovství světa v Bratislavě. Úřadující šampioni, kteří zatím jako jediní na turnaji neztratili ani bod, se utkají s domácí reprezentací. Vyprodané tribuny Orange arény poženou vpřed slovenský výběr, který se na šampionátu dosud trápil. Oba celky jsou před prestižním soubojem bývalých federálních partnerů v rozdílné situaci. Slovensko si do osmifinálové části nepřeneslo ani bod a hrozí mu, že nepostoupí do čtvrtfinále. Českému týmu by naopak mělo k postupu do bojů o medaile stačit vyhrát jeden ze tří zápasů ve druhé fázi turnaje.

Oštěpařka Barbora Špotáková a halový mistr Evropy v překážkovém běhu Petr Svoboda budou největšími hvězdami osmnáctého ročníku Memoriálu Josefa Odložila, který se uskuteční na pražské Julisce v pondělí 13. června. Hlavním závodem bude tradičně běh na 1500 metrů na počest Josefa Odložila, který na této trati získal stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty 14 až 18 stupňů Celsia.