Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Klaus je ve čtvrtek připraven přijmout změny ve vládě

Prezident Václav Klaus je ve čtvrtek připraven přijmout personální změny ve vládě, pokud mu to umožní program. Chce prý o věci rozhodnout rychle, včetně jmenování nových ministrů. Klaus to řekl při návštěvě Libereckého kraje, ze které se do Prahy vrátí ve středu večer. Uvítal, že koaliční strany dospěly k dohodě. Klaus dostal minulé pondělí od Nečase návrh na odvolání ministrů Johna a Dobeše a demisi Bárty. Podle ústavy prezident musí premiérovi v odvolání ministrů vyhovět. Klaus ale rozhodnutí o personálních změnách v kabinetu podmínil tím, že se nejprve koaliční strany dohodnou na řešení krize a premiér přijde s plánem dalšího vládnutí.

Novým ministrem vnitra bude Kubice, John je antikorupční vicepremiér

Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice se stane novým nestranickým ministrem vnitra. Dosavadní ministr a předseda Věcí veřejných Radek John zůstává vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Své křeslo ve vládě uhájil ministr školství Josef Dobeš (VV). Ministerstvo dopravy povede místo Víta Bárty (VV), který podal demisi, jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda. Podle premiéra Nečase tyto změny nejsou poslední. Další hodlá uskutečnit do konce června, kdy obnovená vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Obsazení křesla ministra vnitra nestraníkem žádala ODS v reakci na informace o údajné snaze někdejší Bártovy společnosti, bezpečnostní agentury ABL, proniknout do státní správy. Setrvání kritizovaného Dobeše v křesle ministra školství premiér vysvětloval nutností zdárně dokončit přípravu státních maturit i "politickým kompromisem".

Paroubek: nominace Kubiceho na post ministra vnitra je skandální

Nominace někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho na ministra vnitra je podle někdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka skandální a neuvěřitelná. Kubice je podle něho člověk, který pohrdá zákonností. "Myslím si, že to republiku přibližuje někam k Zimbabwe," řekl Paroubek. Soudí, že Kubice je spojen s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastnil neformální lídr Věcí veřejných a odcházející ministr dopravy Vít Bárta, i předsedou VV Radkem Johnem. "Myslím, že bychom se mohli teď už začít směle ptát, kde začínaly investigativní pořady pana Johna," poukázal Paroubek na někdejší Johnům televizní pořad Na vlastní oči.

John slibuje, že úřad vicepremiéra pro boj s korupcí bude štíhlý

Vicepremiér a končící ministr vnitra Radek John (VV), který bude mít nově na starosti boj s korupcí, slibuje, že jeho úřad bude štíhlý. Chce v záležitosti potírání úplatků dál spolupracovat s některými velvyslanectvími, jezdit do krajů a starat se o naplňování vládní protikorupční strategie. V nové funkci se chce John obklopit svými spolupracovníky z vnitra, kteří tam mají boj s korupcí na starosti. John zdůraznil, že pokud by zjistil, že by se jeho funkce stala formální, opustí ji. Opozice ji pokládá za trafiku.

Budoucí ministr dopravy Šmerda chce dál usilovat o slevy

Radek Šmerda, nominovaný lídry vládní koalice do čela ministerstva dopravy, v resortu velké změny nechystá. Na rozdíl od svého předchůdce Víta Bárty (VV) nehodlá prý k prosazování cílů ve velké míře používat média. Například poklesu nákladů na silniční výstavbu se bude snažit docílit především jednáním se stavebními firmami. Podle něj ale budou tato jednání stejně nekompromisní. Své působení na ministerstvu považuje za dočasné a počítá, že v úřadu zůstane pravděpodobně do podzimu letošního roku.

Premié Nečas: Koalice dosáhla kompromisu, vláda má smysl jen s reformami

Koaliční dohoda o personálních změnách ve vládě je přijatelný kompromis stabilizující vládu. Všechny tři koaliční strany při něm musely ustoupit. Novinářům to řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas. ODS, TOP 09 a VV by se podle něj nyní měly soustředit na reformy, které slíbily ve svém programu. Bez nich podle Nečase nemá další existence vlády smysl. Premiér také zopakoval, že v v následujících týdnech zhodnotí práci všech ministrů a mohou přijít další personální změny.

Sněmovní klub Věcí veřejných dal kabinetu pouze podmínečnou podporu. Podle poslanců VV je nutná další shoda na reformách a premiér Petr Nečas (ODS) má naplnit slib výrazné rekonstrukce vlády, řekla novinářům jejich předsedkyně Karolína Peake. Také poslanci TOP 09 a Starostů pokládají dohodu o dalším pokračování vládní koalice za kompromis, ale podporují ji.

Schůze k hlasování o nedůvěře vládě bude příští úterý

Poslanecká sněmovna by měla o vyslovení nedůvěry vládě jednat v úterý 26. dubna. Předsedkyně komory Miroslava Němcová (ODS) svolala na tento den mimořádnou schůzi. Požádala o ni opoziční ČSSD. Důvodem je vládní krize a nespokojenost ČSSD s tím, jak ji koalice vyřešila. Straně vadí i aféry, které jsou spojeny s jednotlivými členy vlády. Ke svržení kabinetu je třeba nejméně 101 hlasů, opozice má dohromady 82 poslanců. K tomu, aby byl pokus o svržení vlády úspěšný, musela by se k opozici přidat alespoň jedna vládní strana.

Dohodnuté personální změny podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky jen zhorší pověst kabinetu. Bývalý elitní policista Jan Kubice není zárukou nestrannosti ministerstva vnitra, dosavadní ministr vnitra Radek John (VV) dostal v pozici vicepremiéra pro boj s korupcí trafiku a premiér Petr Nečas (ODS) nesplnil slib, že odstřihne vládní funkce od bezpečnostní agentury ABL, řekl novinářům Sobotka. Ve vládě nadále zůstává někdejší kmenový pracovník ABL, ministr školství Josef Dobeš (VV), a kabinet se stále opírá o podnikatelský projekt Věci veřejné, které mají navíc problém s vysvětlováním svého financování, uvedl Sobotka.

Obrana chce zrušit vojenský prostor v Brdech, zmenšit ty ostatní

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) potvrdil záměr do roku 2015 zrušit nejstarší vojenský újezd Brdy. Vojáci přitom zdůrazňují, že dělostřelecká posádka v Jincích, která v Brdech cvičí, je perspektivní a zůstane zachována. Ostatní vojenské prostory se podle plánu ministerstva obrany zmenší, většinou o přibližně čtvrtinu své rozlohy. Vojáky k tomuto postupu vede snaha ušetřit, vojenské prostory v jejich nynějším rozsahu armáda ke svému výcviku nepotřebuje. Ušetřit by ročně obrana mohla okolo 200 milionů korun, otevírané pozemky ale musí například zbavit případné munice.

Oznámení o zrušení vojenského újezdu v Brdech už u samosprávy i vojáků vyvolalo většinou odmítavé reakce. Obce čekají na podrobnější informace, některé se obávají například nedostatečné ochrany v podstatě nedotčených kusů přírody či znečištění zdrojů pitné vody.

ČR nabízí Iráku vedle L-159 i renovaci tanků, letišť a zbraně

Vedle podzvukových bitevníků L-159 a modernizace sovětských vrtulníků Mi nabízí Česká republika Iráku radarové systémy, renovaci tanků či vylepšení letišť a modernizaci jejich vybavení. Jednali o tom irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Do Iráku se v květnu chystá premiér Petr Nečas. Česká a irácká strana nyní o možnosti prodeje nevyužívaných L-159 intenzivně jednají.

Sedm bývalých ministrů varovalo Chalupu před zásahy na Šumavě

Sedm bývalých ministrů životního prostředí v čele s Ladislavem Mikem poradili ministrovi Tomáši Chalupovi (ODS) v otevřeném dopise, aby o případném kácení v nejcennějších místech Šumavy rozhodl na základě odborných názorů, nikoli politicky. Recepty ředitele parku Jana Stráského podle nich nesou velká rizika. Ministr má na základě analýz rozhodnout o kácení v nejvzácnějších partiích národního parku v nejbližších dnech. Kácení stromů napadených kůrovcem v podmínkách horských smrčin podle bývalých ministrů vedou ke vzniku holin, což se jasně potvrdilo v devadesátých letech. Za mimořádně nebezpečné považují exministři použití insekticidů k hubení kůrovce.

STEM: Skoro polovina míní, že se situace v ČR vyvíjí nesprávně

Téměř polovina lidí se podle dubnového průzkumu agentury STEM domnívá, že se situace v ČR vyvíjí nesprávným směrem. Myslí si to 48 procent občanů, opačný názor má 16 procent a zbylá zhruba třetina míní, že situace "nesměřuje nikam". Srovnatelně silné rozčarování dávala veřejnost najevo v minulosti jen výjimečně, uvádí STEM k průzkumu. Průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici, se konal počátkem dubna, v prvním týdnu vládní krize, kterou odstartovaly informace o údajném uplácení některých poslanců Věcí veřejných a o tom, že ministr dopravy a neformální šéf VV Vít Bárta prý vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc.

EK: ČR má jeden z nejnižších podílů lidí s nedokončeným vzděláním

Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy, jež mají nejmenší podíl osob s nedokončeným vzděláním mezi mladými lidmi a naopak nejvyšší podíl těch, kteří dokončili vyšší střední vzdělání. Ukázala to zpráva Evropské komise, která hodnotila naplňování unijních cílů v oblasti vzdělávání.

V případě lidí s nedokončeným vzděláním nebo nedokončenou odbornou přípravou by měl být podle cílů EU jejich podíl do roku 2020 nižší než deset procent. Průměr v EU ale zatím dosahuje 14,4 procenta (údaj za 2009). Česko však toto kritérium už bez potíží plní, neboť dosahuje jen 5,4 procenta. Komise tak ČR vyzdvihla do trojice zemí (kromě ČR ještě Polsko a Slovensko) s nejlepšími výsledky v tomto směru. Na stranu druhou má ale Česko podle zprávy například ve věkové skupině 30 až 34 let jeden z nejnižších podílů lidí s dosaženým vysokoškolským vzděláním v celé EU. Zatímco průměr EU přesahuje 32 procent a v Irsku dokonce 49 procent, tak v ČR to bylo v roce 2009 jen 17,5 procenta.

CVVM: Většina je proti tomu, aby se v ČR mohl usadil každý cizinec

Mírná většina lidí (54 procent) nesouhlasí s tím, aby se v Česku mohl usadit každý cizinec, který o to projeví zájem, zjistil březnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Skoro dvě třetiny občanů (64 procent) se domnívají, že ČR by měla přijímat jen některé uprchlíky, podle asi pětiny lidí by neměla přijímat žádné. Zhruba polovina se domnívá, že v ČR žije příliš mnoho cizinců, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky CVVM zveřejnilo na svém webu.

Českým potápěčům hrozí v Chorvatsku za údajnou krádež pokuta

Pětici českých potápěčů, kteří podle chorvatské policie vykrádali cenné předměty z potopeného parníku Dubrovnik nedaleko ostrova Hvar, hrozí pokuta až 15.000 kun (asi 49.000 korun). V telefonickém rozhovoru to řekl český konzul v Záhřebu Pavel Bednář. Loď byla potopena za první světové války v květnu 1916. Čechy, kteří do Chorvatska přicestovali jako turisté, policisté zadrželi v neděli a po vyslechnutí je propustili. Skupina měla potápěčské oprávnění, které jim vydala firma z chorvatského pobřežního města Tučepi.

V Ostravě se srazily dvě tramvaje, sedm lidí se zranilo

V Ostravě se srazily dvě tramvaje. Sedm lidí je zraněných. Nehoda se stala na tramvajových linkách 6 a 13 v Místecké ulici. Podle mluvčího ostravského dopravního podniku Miroslava Albrechta jsou zranění lehká, především od pádu. Čtyři lidé byli odvezeni do nemocnice a tři byli ošetřeni na místě. Tramvaje, které se srazily, jely za sebou. V době srážky cestovalo v obou soupravách 95 lidí.

Na trati z Loun se za jízdy rozpojily vagony

Kvůli rozpojení vagonů spěšného osobního vlaku, který jel z Loun do Prahy, byla na trati v úterý ráno hodinu výluka. Nikdo se nezranil. Vagony se rozpojily v úseku mezi stanicemi Olovnice a Kralupy nad Vltavou. Mechanismus brzdového systému vlaku je nastaven tak, že při "roztržení" vlaku samostatný vagon automaticky zabrzdí. I strojvůdce v lokomotivě okamžitě zjistí, že se vagon odpojil.

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesa na Náchodsku

Čeští a polští hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesa u Ruprechtického Špičáku na Náchodsku. Oheň zasáhl asi hektar lesa na české i polské straně v okolí rozhledny. Hasiči nasadili kromě cisteren i vrtulníky a letadlo. Nikdo nebyl zraněn. Požár se rozšířil z polské strany na české území k rozhledně. Hašení ztěžoval silný vítr a těžko přístupný kopcovitý terén s převýšením až 880 metrů.

Nový internetový magazín má spojit země střední Evropy

Nový internetový magazín Mycentrope.com má spojit země střední Evropy. Jeho redakce sídlí v Rakousku, České republice, Maďarsku a na Slovensku. Články, které od sebe redakce v jednotlivých státech přebírají, mají informovat čtenáře o dění v ostatních třech zemích.

Historickým městem roku 2010 je Znojmo

Historickým městem roku 2010 bylo na Pražském hradě vyhlášeno jihomoravské Znojmo. Ocenění je odměnou za péči o památky, vítěz dostane milion korun. Titul Historické město roku se udílí od roku 1994. Tentokrát se přihlásilo téměř 50 historických měst z České republiky. Pořadatelé vybrali vítěze ze tří finalistů, kromě Znojma o titul usilovaly východočeská Polička a jihočeské Prachatice. Vedení Znojma investuje milion do památek.

Znojmo se pyšní hradním areálem s barokním zámkem, románskou rotundou Panny Marie a sv. Kateřiny, gotickým děkanským chrámem sv. Mikuláše a půltuctem středověkých kostelů a klášterů. Dochovaly se také mnohé renesanční měšťanské domy.

Václav Klaus si z Jablonce odvezl medaili se svým portrétem

Ražbu zlaté investiční medaile o hmotnosti jednoho kilogramu si vyzkoušel Václav Klaus při své návštěvě v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Prezident spolu s manželkou Livií dostali na památku každý stříbrnou medaili s vlastním portrétem. Prezidenta v mincovně obdarovali stříbrnou medailí, kterou tu razili v roce 2008 u příležitosti 15. výročí vzniku České republiky. Na medaili je portrét prezidenta Václava Klause i s jeho podpisem. Emise 1000 kusů byla tehdy rozebraná a mincovna ji už dnes neprodává.

Možná ještě zajímavější byla ale medaile, kterou věnovala mincovna prezidentově manželce Livii. Jde totiž o unikát, který zatím nikdo nemá. Medaile nese z jedné strany znamení zvěrokruhu - v tomto případě štíra, a z druhé strany byl diamantovými hroty vytlačen portrét prezidentovy manželky podle fotografie.

Národní zemědělské muzeum nabídne největší výstavu své historie

Nejrozsáhlejší výstavní projekt ve své stodvacetileté historii představí v Praze na Letné od 29. dubna Národní zemědělské muzeum Praha. Až do 30. října se zde bude konat výstava Co pamatuje strom a lidé zapomněli?. Výstava se koná v rámci Mezinárodního roku lesů. Návštěvníci zde uvidí rozřezaný kmen stotřicetiletého smrku, v němž se můžou pohybovat na časové ose. Na každém z třinácti odřezků si mohou prohlédnout obrázek panovníka z příslušné doby, seznámit se s tehdejší měnou a dalšími zajímavostmi, uvedl jeden z autorů expozice Petr Fencl. Jedna z doprovodných výstav Vůně dýmu a jehličí seznámí návštěvníky s historií a kouzlem lesních železnic. Další informace se nacházejí na www.nzm.cz.

Botanici šlechtí náhradu za škůdcem ohrožené kaučukovníky

Pracovníci Botanického ústavu Akademie věd šlechtí náhradu za škůdcem ohrožené kaučukovníky. Má jí být kříženec pampelišky obsahující kaučuk. Tato pampeliška v pondělí v Průhonicích rozkvetla, oznámil ČTK marketingový manažer Botanického ústavu Tomáš Matušinský. Asijská pampeliška koksaghyz je však příliš malá, kaučuku neobsahuje dost a obtížně se množí. Vznikl proto evropský projekt EU-PEARLS. Úkolem českých botaniků je vypěstovat novou pampelišku, která rychle poroste, bude se snadno rozmnožovat, bude dostatečně velká a bude obsahovat hodně kaučuku.

Krumlovská expozice s Muchovou epopejí je opět otevřena

V Moravském Krumlově je po zimní přestávce opět otevřená expozice se slavným dílem malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Nyní lidé v krumlovském zámku uvidí 15 z 20 obrazů této kolekce. V říjnu epopej čeká stěhování do Prahy. Krumlov počítá s tím, že by se dílo mělo vrátit na Moravu v roce 2014, řekl starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Radnice zaslala vedení Prahy návrh smlouvy o smlouvě budoucí na opětovné zapůjčení díla.

Pražské quadriennale začne ve Veletržním paláci 16. června

Dvanáctý ročník Pražského quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ) přivede od 16. do 26. června do metropole tisíce divadelníků z celého světa. Podle odhadu má přilákat na 40.000 návštěvníků a množstvím akcí ovlivnit život v centru města. Jedním z cílů je upozornit na expanzi scénografie, která má rostoucí úlohu i ve vizuálním umění, architektuře, módě a video artu. Další informace jsou na www.pq.cz.

V Moskvě se představí současné české filmy

V Moskvě se od 21. do 25. dubna uskuteční první ročník festivalu současného českého filmu Czech In - nový český film. Cílem pětidenního festivalu je představit ruskému publiku to nejlepší z českého hraného filmu, ale i z animované a dokumentární tvorby posledních let. Promítnuty budou mimo jiné filmy Pouta a Kawasakiho růže, které letos obdržely ocenění Český lev a Ceny české filmové kritiky, film Protektor jako šestinásobný držitel Českého lva za rok 2009 a snímek Jana Svěráka Kuky se vrací. V programu se objeví rovněž absolventský generační film Jitky Rudolfové Zoufalci či dokumentární film úspěšné režisérky Eriky Hníkové Nesvadbov.

Román pro muže získal v USA cenu za nejlepší mužský herecký výkon

Komedie režiséra Tomáše Bařiny Román pro muže získala na mezinárodním filmovém festivalu v americkém městě Tiburon cenu Golden Reel (Zlatý kotouč) za nejlepší mužský herecký výkon. Oceněn byl Miroslav Donutil, který ve filmu ztvárnil jednu z hlavních postav. Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců, kteří mají kvůli předčasné smrti rodičů mnohem pevnější pouto, než bývá obvyklé.

Anifilm v Třeboni nabídne tři mezinárodní soutěže

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm, který se koná od 3. do 8. května v Třeboni, nabídne tři mezinárodní soutěže, retrospektivu Jana Švankmajera, filmy nominované na Oscara i distribuční novinky. Součástí doprovodného programu budou koncerty, animační dílny i výstava koláží k Švankmajerově filmu Přežít svůj život, řekli novinářům organizátoři.

Ošetřovatelé v Ostravě spojili slonice s mláďaty do jedné skupiny

Ošetřovatelům z ostravské zoo se podařil další krok v cestě za úspěšných odchovem dvou nedávno narozených slůňat. Obě matky Johti a Vishesh i jejich mláďata pustili k sobě, a spojili je tak do jedné skupiny. "Po několika hodinách se situace uklidnila natolik, že se obě mláďata začala kontaktovat a navzájem očichávat chobotky, a dokonce se několikrát uložila k odpočinku," popsala situaci ve sloninci mluvčí ostravské zoologické zahrady Šárka Kalousková.

Ze sportu:

Ruska Maria Abakumovová bude největší soupeřkou světové rekordmanky Barbory Špotákové na mezinárodním atletickém mítinku Zlatá tretra, jejíž padesátý ročník se uskuteční v úterý 31. května. Do Ostravy přijede za českou oštěpařkou stříbrná žena v památném závodu na olympijských hrách v Pekingu podruhé. Do startovní listiny přibyl také Keňan Paul Kipsiele Koech, který si přiveze své vlastní vodiče a bude se pokoušet na trati 3000 metrů překážek překonat rekord mítinku Wilsona Boita Kipketera z roku 2002. Největší hvězdou mítinku ale bude jamajský sprinter Usain Bolt, který ještě neoznámil, jakou trať poběží.

Tenista Tomáš Berdych se odhlásil z turnaje v Barceloně, neboť jej trápí střevní chřipka. Sedmý hráč světa měl letos plnit roli nasazené pětky a v prvním kole měl volný los.

Slavný tenista Ivan Lendl se radoval z další exhibiční výhry. Někdejší první hráč světa porazil v pondělí ve Stuttgartu Matse Wilandera 6:4, 3:6 a 10:8 a Švéda tak porazil poprvé po návratu k tenisu. Letos se na Lendla opět mohou těšit čeští fanoušci. Bude hostem 50. ročníku atletické Zlaté tretry 31. května a ve stejném týdnu si zahraje exhibici na challengeru Czech Open v Prostějově.

Český horolezec Radek Jaroš netrpělivě čeká, až vyrazí do stěny a začne se zdoláváním čtvrté nejvyšší hory světa Lhoce (8516 metrů). Jaroš sice už minulý čtvrtek dorazil do základního tábora, odkud horolezci vycházejí vstříc vrcholu, ale jeho situaci v Himálaji komplikuje skutečnost, že mu zatím na místo nebylo doručeno jeho kompletní vybavení. Šestačtyřicetiletý horolezec z Nového Města na Moravě už zlezl 11 osmitisícových vrcholů.

Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa hráčů do 18 let v přímém souboji o postup do čtvrtfinále s Finskem 3:5, přestože ještě na začátku 55. minuty vedli 3:2 a jediný bod jim stačil k postupu do bojů o medaile. Český tým tak bude hrát pouze ve skupině o udržení, kam půjde s třemi body za výhru nad Norskem (3:2), ale čekají ho nelehké zápasy se Švýcary a Slováky.

Počasí

Bude jasno, teploty vyšplhají na 19 až 23 stupňů Celsia, na horách bude kolem 12ti.