Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ODS a Věci veřejné se stále neshodnou na vedení vnitra

ODS a Věci veřejné se při nynější vládní krizi stále neshodnou na tom, koho dosadit do čela ministerstva vnitra. Občanští demokraté chtějí nestraníka kvůli 'odstřižení' vnitra od bezpečnostní agentury ABL, VV trvají na svém kandidátovi. Vyplynulo z debaty poslance ODS Marka Bendy a neformálního šéfa VV a ministra dopravy v demisi Víta Bárty v Partii televize Prima. Podle předsedkyně poslanců VV Karolíny Peake je jednou z možností krize vláda ODS a TOP 09 podporovaná VV, obsazení vnitra je podle ní klíčová otázka. "O odchodu z vlády uvažujeme velmi vážně. Velmi vážně právě o této variantě případné podpory menšinové vládě," řekla Peake v diskusním pořadu České televize. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uvedl, že dává přednost trojkoaliční vládě. "Já mám radši celkovou koalici než tuto variantu, ale v nouzi je přijatelná," řekl šéf TOP 09.

Věci veřejné chtějí podle Bárty záruky, že bude pokračovat boj proti korupci. Ačkoli poslanecký klub VV se již dříve usnesl na tom, že v čele vnitra musí pokračovat předseda strany Radek John, nyní už Bárta takový požadavek výslovně nevznesl. Z jeho vyjádření ale vyplynulo, že John v čele ministerstva by byl pro VV největší zárukou. Podle poslance ODS Bendy je nezbytné roztrhnout bezpečnostní firmu ABL, která dříve patřila Bártovi, a VV. "Není možné, aby vysocí manažeři z ABL seděli ve vládě a aby ABL měla vliv na vnitro prostřednictvím pana ministra Johna," uvedl Benda. Proto chce ODS nestraníka, které by navrhoval premiér se souhlasem všech koaličních stran.

Premiér Nečas navrhl prezidentu Václavu Klausovi Johnovo odvolání. Stejně postupoval v případě ministra školství Josefa Dobeše (VV), který dříve v ABL pracoval. Stalo se tak potom, co byl zveřejněn údajný Bártův plán získat prostřednictvím politiky ekonomickou moc. Bárta to zpochybňuje a tvrdí, že za vládní krizí je neúspěšná snaha o puč ve VV, který měl vést k vládě ODS, TOP 09 a odpadlíků. Klaus zatím Nečasovy návrhy nepřijal. Benda připustil, že pokud se Bárta očistí, mohl by se do politiky vrátit. Možná rozhodující jednání o dalším pokračování koalice bude v pondělí večer. Ještě před večerním koaliční schůzkou se sejde poslanecký klub VV a výkonná rada ODS. Všechny koaliční strany naposledy deklarovaly vůli ve vládním projektu pokračovat.

SC&C pro ČT: Vládní krize v lidech vyvolává stud a zklamání

Stud a zklamání jsou nejčastější pocity, které zažívá veřejnost při sledování současné vládní krize. Uvedly to více než dvě pětiny účastníků bleskového průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi. Více než třetina dotázaných uvedla, že cítí zlost, desetinu současná politická situace vůbec nezajímá, nebo ji považuje za normální. Výsledky průzkumu ČT zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce. Současná vládní krize trvá už dva týdny, vyvolal ji skandál kolem údajného uplácení poslanců VV neformálním lídrem této strany Vítem Bártou a informace o Bártově plánu získat díky politice ekonomickou moc. Dále gradovala například zveřejněním nahrávky bývalé předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí o tom, že se měla část ODS podílet na vyvolání rozkolu u VV.

Na otázku, co lidé pociťují při sledování vládní krize, 42 procent dotázaných uvedlo, že se stydí, 41 procent cítí zklamání. Celkem 35 procent odpovědělo, že jsou naštvaní, 23 procent se cítí být podvedeno a stejný poměr účastníků průzkumu na současnou situaci rezignoval. Vládní krizí se baví 18 procent lidí, tato skupina nynější rozpory politiků považuje za směšné. Celkem 13 procent označilo současný stav české politiky za normální, 11 procent uvedlo, že je tyto problémy vůbec nezajímají. Obviněním, která byla na různé politiky v posledních dvou týdnech vznesena, nevěří šest procent lidí. Pět procent má z nynější politické situace radost. Průzkum se uskutečnil tento týden, zúčastnilo se jej 600 respondentů.

SC&C ve středu v ČT zveřejnila také výsledky jiného dotazování, z něhož vyplývá, že většina Čechů nechce, aby dál vládl současný vládní kabinet Petra Nečase (ODS). V souvislosti s koaliční krizí si konec vlády přeje 67 procent lidí. Průzkum také ukázal, že Češi nemají úplně jasno, jestli by správným řešením byly předčasné volby. K urnám by šla jen polovina dotázaných, uvedla ČT.

Exministři vnitra Bublan a Langer proti změnám ve vedení policie

Bývalí ministři vnitra František Bublan (za ČSSD) a Ivan Langer (ODS) se shodli na tom, že by změny ve vedení české policie po nástupu nového ministra vedly jen k jejímu dalšímu rozkladu. Týká se to i policejního prezidenta Petra Lessyho, jehož jmenování Langer dlouhodobě zpochybňuje. Bublan s Langrem to uvedli v pořadu České televize. Právě boj o to, kdo ovládne ministerstvo vnitra, je hlavním tématem nynější vládní krize. Nečas chce navrhnout nestraníka, kterého by akceptovaly všechny strany koalice. Podle Bublana by ale takový ministr byl jen loutkou. Lessy má podle Langra slabší mandát ve srovnání s jeho předchůdci. Podle něj ho jmenovali lidé, které na ministerstvo vnitra dosadil Vít Bárta (VV), i podřízení, které Lessy vzápětí odměnil funkcemi. Je na něm, aby prokázal, že jeho kmotrem není Vít Bárta, přestože veškeré okolností, které provázely jeho nastoupení do funkce, tomu nasvědčují, uzavřel. Jmenování Lessyho provázely spory Nečase a a Johna, předseda VV ale nakonec prosadil svou.

Personální otřesy by policii podle Bublana naprosto destabilizovaly. Čas ukáže, zda je tento management schopen policii vést, dodal. Bublan, který je předsedou bezpečnostního výboru sněmovny, by naopak co nejvíce oddělil činnost policie od ministerstva vnitra. Měla by být samostatná a odpovídat za to, co dělá, protože je to její kompetence a odpovědnost, ne ministra, řekl. Langer i Bublan rovněž hovořili o potřebě větší regulace bezpečnostních služeb.

Respekt: Některé sponzorské smlouvy VV nesou asi falešný podpis

Na některých loňských sponzorských smlouvách Věcí veřejných je podle týdeníku Respekt za stranu falešný podpis. Smlouvy směl podepisovat z titulu funkce prvního místopředsedy jen vyloučený poslanec Jaroslav Škárka. Podpisy na mnoha ujednáních jako Škárkovy vypadají, ale je zřejmé, že je někdo zfalšoval, napsal týdeník Respekt. Pravost části podpisů zpochybnila rovněž soudní znalkyně a inspektorka v oboru grafologie Anna Grabowská. "Skutečně jde o jinou ruku, je tam zřetelná jiná dynamika, sklon, chybí zúžení a je vidět, že tužka někde uměle navazovala," citoval ji Respekt. Stranický mluvčí odkázal podle týdeníku na Škárkovu odpovědnost, který balík smluv stvrdil ve výroční zprávě souhrnným podpisem, že je v dokumentech VV vše v pořádku.

Ministr Kocourek s českými podnikateli míří na návštěvu Ruska

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a sedmdesátičlenná skupina českých podnikatelů zamířili na třídenní pracovní návštěvu Tatarstánu a Sverdlovské oblasti, které patří k ekonomicky nejsilnějším regionům Ruska. Jedním z hlavních cílů cesty je posílení vzájemného obchodu. Informoval o tom mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Jiří Sochor. "Rusko bylo vloni našim osmým největším obchodním partnerem. Obrat našeho vzájemného obchodu narostl o třetinu a ještě výrazněji se zvýšil náš vývoz směrem do Ruska," uvedl Kocourek.

Iniciativa svazů Český sport 2011 vyzývá vedení ČTSV k odstoupení

Iniciativa sportovních svazů Český sport 2011 vyzývá vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) k odstoupení a požaduje svolání valné hromady. Výzva přišla den po valné hromadě ČSTV v prohlášení podepsaném zástupci pěti svazů, kteří byli pověřeni vyjednáváním. V iniciativě Český sport 2011, která vznikla z nespokojenosti s ČSTV před měsícem a půl, je zastoupeno přes 50 svazů ze 72 sdružených v ČSTV. Výsledek valné hromady označuje iniciativa za první drtivé vítězství českého sportu nad úřednickým aparátem ČSTV, respektive za jasný důkaz selhání jeho současného vedení v čele s Pavlem Kořanem.

Zájemci o Sazku, kteří jednají ve shodě, finanční skupiny PPF a KKCG, reagovali na výsledky jednání sobotní valné hromady ČSTV, největšího akcionáře Sazky. Podle PPF delegáti nepochopili naléhavost situace Sazky a odmítli rychlé rozhodnutí. KKCG vyzvala šéfa Sazky Aleše Hušáka k odstoupení z funkce. Valná hromada ČSTV v sobotu nerozhodla o řešení situace Sazky. Jediným výstupem sobotního jednání bylo zadání výkonnému výboru ČSTV, aby předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. Ty by byly projednány na nejbližší mimořádné valné hromadě.

SANEP: S hejtmanem jsou nejspokojenější v Karlovarském kraji

Se svým hejtmanem jsou nejspokojenější lidé v Karlovarském kraji, na Josefa Novotného (ČSSD) mají kladný názor téměř tři pětiny tamních obyvatel. Naopak nejhůře hodnoceným krajským představitelem je pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Vyplývá to z aktuálního internetového průzkumu společnosti SANEP, který má ČTK k dispozici. Nespokojenost s vedením panuje také ve Středočeském kraji, hejtman David Rath (ČSSD) si však od loňska o místo polepšil a skončil předposlední.

Průzkum SANEP se v březnu zaměřil na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. První místo obsadil hejtman Karlovarského kraje Novotný, s jehož činností je spokojeno 56,1 procenta obyvatel regionu. Novotný si od loňského zářijového průzkumu polepšil o 14,4 procentních bodů a poskočil o sedm příček. V hodnocení si polepšil také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), svou spokojenost mu vyjádřilo 55,6 procenta dotázaných, což je oproti září o 8,5 procentních bodů více a posun z pátého na druhé místo. Padesátiprocentní hranici překročil ještě hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, kterému přibylo 8,3 procentního bodu a obsadil třetí místo, vloni byl šestý. Největší propad oblíbenosti zaznamenal od září jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Ztratil 17,9 procentního bodu a klesl z prvního na osmé místo. Podle SANEP se na tomto propadu zřejmě projevila kauza podezřelého přerozdělování evropských dotací. Internetového průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 1. až 31. března, se zúčastnilo 30.493 dotázaných ve věku od 18 do 69 let. Statistická chyba činí plus minus 1,5 procentního bodu.

Náměstek hejtmana Pardubického kreje navrhne desatero na obnovu silniční sítě

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý (ČSSD) chce prosadit deset kroků, aby kraj měl kvalitní silniční síť. Jde například o mýtné na silnicích nižších tříd, miliardovou půjčku, změnu rozpočtového určení daní nebo zapojení nezaměstnaných lidí do údržby silnic. ČTK to řekl Tichý. Jen silnice druhé třídy jsou z poloviny v havarijním a nevyhovujícím stavu. "Pardubický kraj má nejnižší příspěvek na kilometr silnic, dlouhodobě jsou silnice podfinancované. Pořizovací hodnota našich silnic je 32 miliard korun, což je 60 procent majetku kraje," řekl Tichý. Náměstek navrhuje půjčit si půl miliardy od Evropské investiční banky a půl miliardy vydat v obligacích. To je první krok z desatera, který se prý dá učinit poměrně rychle. V anketě se zeptá lidí, jestli s tím budou souhlasit, zároveň jeho návrh musí podpořit rada a zastupitelé. Kraj si už v minulosti otevřel úvěr 2,1 miliardy korun a hejtman Radko Martínek řekl, že by se už kraj dál zadlužovat neměl.

Továrnu Škoda Auto navštívil rekordní počet 75.000 lidí

Mladoboleslavskou továrnu největší české automobilky Škoda Auto, která v sobotu dnem otevřených dveří připomněla 20. výročí spojení s německým Volkswagenem, navštívil rekordní počet 75.000 lidí. ČTK to oznámil mluvčí společnosti Rudolf Dreithaler. Návštěvníci si na prohlídkových trasách prohlédli výrobu agregátů, nářaďovnu, hutě, lisovnu, svařovnu, montáž aut a logistické centrum. Zároveň se přímo v továrně konal na čtyřech pódiích doprovodný program. Oslavy spojení Škody s německým Volkswagenem začaly v pátek. Automobilka za účasti významných osobností politiky i byznysu zahájila výstavbu nové haly, kde se bude od příštího roku vyrábět model Octavia.

Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti klesla na 5476 Kč

Průměrná výše podpory v nezaměstnanosti v Česku již druhým rokem klesá. Ke konci března dosahovala 5476 korun, což je meziročně o 153 korun méně a o 263 korun méně než předloni. Vyplývá to ze čtvrtletních statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Změny mohou být způsobeny legislativními úpravami v podporách z počátku roku. Na podporu v nezaměstnanosti od té doby mají nově nárok lidé až poté, co uplyne doba, která odpovídá výši odstupného. Pokud navíc člověk nově ukončí zaměstnání vlastní výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, pobírá podporu pět až 11 měsíců ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Jinak začíná výše podpory na 65 procentech. To mělo podle analytiků trhu práce mimo jiné za následek, že se na konci minulého roku evidovalo na ÚP neobvykle velké množství lidí. Nezaměstnanost na konci března dosahovala míry 9,2 procenta, což znamená, že bylo bez práce 547.762 lidí. Podporu v nezaměstnanosti z nich pobíralo 163.419.

Po pádu laviny v Nízkých Tatrách se zranil český turista

Po pádu laviny v Nízkých Tatrách se zranil jeden český turista. Muž měl otevřenou zlomeninu nohy a poraněnou tvář, do nemocnice jej převezli vrtulníkem. Lavina se uvolnila ve Školském žlabu, ale podle slovenských horských záchranářů není možné určit, zda ji uvolnil někdo z turistů, anebo se sesunula sama. Pád laviny nahlásil horské službě další Čech, který viděl, jak sníh strhl jednoho muže. Ten padal asi sto metrů, nacházel se však na povrchu laviny. Ve Školském žlabu se podle záchranářů obvykle neuvolňují velké laviny, v jeho horní části se však mohou tvořit převisy zejména při větrném počasí.

Pochod dobré vůle v centru Prahy podpořil Izrael

S palmovými listy, izraelskými vlajkami a transparenty proti antisemitismu centrem Prahy prošli účastníci Pochodu dobré vůle. Za zpěvu hebrejského textu písně Proste o pokoj pro Jeruzalém se od Staroměstského náměstí vydali do Valdštejnské zahrady. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo asi 800 lidí. Mojmír Kallus, předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) upozornil, že v posledních letech narůstají antisemitské předsudky a násilné činy, které se odehrávají také v Evropě. Na programu ve Valdštejnské zahradě se podíleli politici i umělci, mezi nimiž byli houslový virtuos Václav Hudeček, herci Tomáš Töpfer a Jan Potměšil či kantor liberecké židovské obce Michal Foršt. Podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky Praha touto akcí jasně vyjádřila, že odmítá antisemitismus.

Počet čínských turistů v ČR za pět let pětinásobně stoupl

Mezi turisty, kteří přijíždějí do Česka z asijských zemí, nejrychleji roste počet Číňanů, ačkoliv v absolutních číslech stále vedou Japonci. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mag Consulting. Čínští turisté hodně utrácí a bydlí v luxusních hotelech, upozorňuje průzkum. Loni do Česka podle ČSÚ přijelo 79.049 čínských turistů. Ve srovnání s rokem 2005 se jejich počet zvýšil téměř pětkrát. Česko navštívilo také 132.000 Japonců a 77.000 turistů z Jižní Koreje. Zájem o čínskou klientelu projevili i pražští zastupitelé, kteří na začátku týdne do hlavního města pozvali zástupce největších čínských cestovních kanceláří a leteckých společností.

Nejlepšími snímky AFO jsou Zachraňte Edwardse a Plug & Pray

Snímek české režisérky Dagmar Smržové Zachraňte Edwardse a německý dokument Plug & Pray: O počítačích a jiných lidských bytostech, který režíroval Jens Schanze, zvítězily v letošní české a světové soutěži mezinárodního festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). V soutěži AFO se sešlo celkem 234 snímků. Dramaturgická rada festivalu do české části soutěže vybrala 14 filmů, do zahraniční 16. Vítězný snímek ve světové části soutěže AFO řeší otázku, zda lidé potřebují všechno. Na to samé se ptal jeden z průkopníků počítačového rozvoje a umělé inteligence Joseph Weizenbaum, který se nakonec stal kritikem budoucnosti ve znamení technologické všemohoucnosti. Obracel se na vědce a inženýry po celém světě s argumenty, že stroje nebudou nikdy schopny lidského soucitu nebo moudrosti.

Dokument Zachraňte Edwardse, který dostal také cenu diváků, líčí zápas manželů Sladkowských o postižené dítě. Pár se během těhotenství dozví, že očekávaný potomek má příznaky genetické vady označované jako Edwardsův syndrom spočívající ve ztrojení chromozomů u plodu, jež s sebou přináší těžké tělesné i mentální vady. Šance na přežití dětí s touto diagnózou je minimální. Manželé však odmítnou doporučený potrat. "Ceny si moc vážím. Ani jsem si nemyslela, že je to populárně-vědecký film. Je to příběh dvou lidí, kteří se rozhodli přijmout svůj osud, ať je jakkoliv těžký.

V Brně začala největší přehlídka duchovní hudby v Česku

V brněnské katedrále svatých Petra a Pavla začala největší přehlídka duchovní hudby v ČR. Velikonoční festival duchovní hudby zahájilo Stabat Mater Gioacchina Rossiniho. Zaznělo v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů a Českého filharmonického sboru Brno. Festival letos slaví 20. ročník. Pořadatelé proto do programu zařadili to nejlepší, co na přehlídce dosud bylo. Festival každý rok začíná Květnou nedělí a končí Bílou nedělí, tedy týden po Velikonocích.

Otevřené sklepy pod Pálavou přilákaly 2000 lidí

Ochutnávat víno, které dozrálo na svazích pod Pálavou, přijelo o tomto víkendu na Břeclavsko 2000 lidí. Pavlov, Dolní a Horní Věstonice a další obce vítaly milovníky vína Festivalem otevřených sklepů. Akce tentokrát nabídla možnost porovnávat víno, které zraje v nerezových tancích renomovaných vinařství, od toho připraveného tradiční cestou u malých vinařů. Sklepy tentokrát účastníkům otevřelo 28 vinařů. V doprovodném programu hrály cimbálové muziky i se četla poezie.

Ze sportu:

České tenistky porazily v semifinále Fed Cupu Belgii 3:2 a po 23 letech si zahrají finále, v němž se v listopadu utkají s Ruskem. O postupu v Charleroi rozhodla dvojice Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová, která v závěrečné čtyřhře zdolala domácí duo Yanina Wickmayerová, Kirsten Flipkensová dvakrát 6:4. Dva důležité české body zajistila ve dvouhrách Petra Kvitová. Světová osmnáctka nejdříve v sobotu porazila Flipkensovou a v nedělní třísetové bitvě otočila duel s Wickmayerovou. Dvakrát ve dvouhrách naopak neuspěla Záhlavová-Strýcová. Češky využily absenci světové dvojky Kim Clijstersové, která se kvůli zranění omluvila. Kapitán Petr Pála nemohl počítat s rovněž zraněnou Lucií Šafářovou (31. hráčkou pořadí WTA). Ve finále Fed Cupu byly české tenistky naposledy v roce 1988. Tehdy Jana Novotná s Helenou Sukovou v barvách Československa soutěž vyhrály.

Jiří Orság získal pro české vzpírání první medaile z mistrovství Evropy po jedenácti letech. V Kazani byl v supertěžké kategorii nad 105 kilogramů druhý v nadhozu a třetí ve dvojboji. Zvítězil Rus Dmitrij Lapikov. Teprve dvaadvacetiletý Orság sbíral pravidelně cenné kovy na dorosteneckých i juniorských šampionátech a nyní se prosadil i mezi dospělými. V trhu zvedl nad hlavu 184 kilogramů, což znamenalo páté místo s nevelkým odstupem na medaili. Díky 226 kilogramům v nadhozu, což byl druhý nejlepší výkon dne, se celkově posunul ve dvojboji na bronzovou příčku. Bělorus Jevgenij Žarnasek měl sice stejný součet 410 kg, ale v jeho neprospěch hovořila mnohem vyšší tělesná hmotnost. Lapikov vyhrál dvojboj výkonem 419 kg, za druhým Ukrajincem Igorem Šimečkem zaostal Orság o dva kilogramy.

Dvanáct dní před startem hokejového mistrovství světa přiletěla do Prahy hlavní hvězda české reprezentace Jaromír Jágr. Elitní útočník národního týmu se v minulých týdnech připravoval individuálně v Omsku, v pondělí se v Brně připojí k národnímu týmu a před šampionátem odehraje tři přípravné zápasy.

Čeští hokejisté zdolali na mistrovství světa hráčů do 18 let Norsko 3:2, když rozhodl trefou v přesilovce v 59. minutě Dmitrij Jaškin. Svěřenci trenérů Jiřího Šolce a Martina Hostáka s outsiderem skupiny B dvakrát prohrávali, ale důležité body pro boj o čtvrtfinále neztratili. O postup do play off budou hrát Češi v úterý proti Finsku.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil druhé místo v Rallye Kanárské ostrovy. Český pilot vyhrál první etapu, ale nakonec jej dělila od obhajoby loňského prvenství sekunda a půl, o kterou byl lepší jeho týmový kolega Juho Hänninen. Fin se ujal vedení v celkové klasifikaci seriálu Intercontinental Rallye Challenge, Kopecký je po dvou závodech pátý.

Počasí

Bude slunečný den, teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia, na horách naměříme kolem 1