Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Výkonný výbor ČSSD potvrdil záměr vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Výkonný výbor ČSSD potvrdil záměr poslaneckého klubu vyvolat po Velikonocích hlasování o nedůvěře vládě. Po jednání to řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. ČSSD také uvedla, že chce zahájit s ostatními stranami jednání o omezení výdajů na kampaně. Navrhuje například číslovat předvolební billboardy. Vláda podle Sobotky slibovala zlepšení politické kultury a místo toho ji provází smršť skandálů. O své politice není schopná přesvědčit občany a ani se o to nesnaží. Neřeší katastrofální vývoj čerpání peněz z Bruselu, které je ohroženo v řádu stovek miliard korun. Tato vláda, která je plná nekompetentních ministrů trvale poškodila českou politiku a ztratila morální právo vládnout, dodal Sobotka. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že věří, že by ČSSD volby vyhrála, mohla by obdržet přes 30 procent hlasů.

Záměr vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu kvůli koaliční krizi už v pátek poslaneckému klubu jednomyslně schválilo stranické předsednictvo. Krizi vyvolal skandál kolem údajného uplácení poslanců VV neformálním lídrem strany Vítem Bártou, který vedl k jeho demisi na funkci ministra dopravy. Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl prezidentovi Václavu Klausovi navíc odvolání ministrů vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše (oba VV). Jako důvod uvedl jejich spojení s bezpečnostní firmou ABL, kterou vlastní rodina ministra Bárty. Skandál gradoval dalšími prohlášeními některých poslanců VV a neochotou prezidenta přijmout Bártovu demisi a návrhy na odvolání ministrů. Vyvrcholil zveřejněním nahrávky poslankyně a bývalé předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí, podle něhož se měla alespoň část ODS podílet na vyvolání vládní krize. Koaliční lídři se stále snaží rozkol urovnat.

Premiér Nečas v LN: Nového ministra vnitra by měl vybrat premiér

Předseda vlády Petr Nečas chce nominovat příštího ministra vnitra, konkrétní představu Johnova nestranického nástupce už má. Vyplývá to z premiérova rozhovoru pro Lidové noviny. "V takhle komplikované situaci si dovedu představit mechanismus, kdy by byl ministr vnitra nominován na základě premiérova návrhu, ale samozřejmě se souhlasem všech tří koaličních stran. Čili každá z koaličních stran by měla právo veta. Musel by to být šířeji akceptovatelný člověk, navíc by muselo platit, že to není ODS, kdo teď natahuje ruku po vnitru. Myslím, že gesto, které navrhuji, je dostatečně výmluvné," řekl Lidovým novinám Nečas. Podívat se bude potřeba i na to, jaké bezpečnostní agentury zajišťují ochranu ministerstev. Podle Nečase je totiž jen minimum státních úřadů chráněno státními orgány, zbytek hlídají soukromé ochranky. "Je naprosto legitimní, aby měl stát přehled o tom, kde a v jakých složkách státní správy nebo podniků se státní účastí se pohybuje ta či ona soukromá bezpečnostní služba. Ta služba má totiž přístup k obrovskému množství informací, kdo a kdy kam chodí, v noci má přístup do kanceláří, teoreticky i k datům v počítačích," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny premiér. Podotkl, že státními orgány je chráněn jen Úřad vlády a ministerstva vnitra, obrany a financí.

Ministr John takovou hrůzu v politice nečekal

Předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John si dokáže představit, že VV nebudou mít žádného ministra ve vládě. Ale nebylo by mu to jedno. Vyplývá to z jeho rozhovoru pro deník Právo. "Nám jde ne o posty, ale o naplňování programu. Ale je pravda, že bez místa v exekutivě VV program naplňovat nemohou. To znamená, pokud bychom mluvili o takových kompetencích, které umožní boj proti korupci koordinovat a pomáhat v něm, tak si to umím představit," odpověděl John na dotaz Práva, zda by přijal post vicepremiéra proti korupci. Zdůraznil, že VV lpějí na vnitru proto, aby se na úřadu důsledně a nezávisle vyšetřovalo. John v rozhovoru také mj. řekl, že takovou hrůzu v politice nečekal. "Kdybych to věděl, tak bych to rozhodně nepodstupoval. A do politiky bych nešel,..." řekl. "Všichni, kdo něco ukradli z veřejných peněz, jsou nepřátelé, protože se bojí, že by se něco vyšetřilo. Nevěděl jsem, že síla bude tak veliká, ale právě proto, že jsme to začali, tak se to pokusíme dokončit," řekl John v rozhovoru pro Právo.

Poslanec Babák už má podklady ke sponzorování Věcí veřejných

Poslanec Věcí veřejných /VV/ Michal Babák už shromáždil podklady ke sponzorování strany, na něž si půjčil. VV dal celkem asi šest milionů korun. Z půjček nakupoval i nemovitosti a automobil. Babák ČTK řekl, že všechno splatí z prodeje akcií auditorské a účetní společnosti Bene Factum, které dříve nakoupil za cenu základního kapitálu. Dostane za ně prý 30 až 35 milionů korun ve dvou splátkách na konci letošního a příštího roku, částka je vázána i na hospodářské výsledky firmy.

Podle bankovních výpisů, které předložil deníku Právo, vyplývá, že během let 2009 a 2010 poslal na účty véček 5,75 milionu. Z toho 650 tisíc korun zaslal z vlastních úspor, 1,6 milionu korun si půjčil od vlastní účetní firmy MxB a 3,5 milionu korun od firmy WCM CZ. Společnost WCM CZ vykazovala podle obchodního rejstříku ještě před dvěma lety ztrátu, napsal Respekt. Podle Babáka přišla do WCM CZ půjčka od "nejmenované fyzické osoby". Za ni měla společnost v developerském projektu postavit domy v Blansku, pak je prodala. Někde v tomto procesu si prý Babák od firmy půjčil, aby mohl sponzorovat VV. Podklady je Babák připraven poskytnout i dalším novinářům. Již dříve zdůraznil, že platby straně byly v souladu se zákony, a vyloučil, že by si peníze půjčoval od ministra dopravy v demisi a neformálního šéfa VV Víta Bárty. Bárta nyní čelí trestním oznámením nyní již bývalých poslanců VV Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí kvůli podezření z uplácení. Škárkovi dal 170.000 a Kočí 500.000 korun. Bárta ovšem tvrdí, že jim peníze půjčil.

Lékaři kritizují návrh reformy, prý nahrává pojišťovnám

Lékaři odmítají, aby jim mohly zdravotní pojišťovny bezdůvodně vypovědět smlouvu. Počítá s tím přitom návrh zdravotnické reformy, kterou České lékařské komoře (ČLK) představil na konferenci v Průhonicích u Prahy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09). Lékařům se také nelíbí, že by poplatky vybrané od pacientů připadly zdravotním pojišťovnám, reformu označili za nespravedlivou. Jak řekl prezident komory Milan Kubek, pokud by mohly pojišťovny bezdůvodně vypovědět lékařům smlouvu, ocitli by se soukromí lékaři v obrovské existenční nejistotě a báli by se jakkoliv vystoupit proti pojišťovně. Lékaři odmítli i návrh, podle nějž by si mohly pojišťovny zřizovat vlastní zdravotnická zařízení.

Reforma by měla platit od příštího roku. Počítá třeba se stanovením toho, na co má pacient nárok z pojištění a co už by si měl platit sám. Poplatek za návštěvu specialisty bez doporučení praktika by se měl navíc zvednout z 30 na 200 korun. U jiného než svého praktického doktora by pak pacient měl místo 30 platit 90 korun.

Právo: České penzijní fondy mají nejhorší výkonnost ve střední Evropě

České penzijní fondy mají nejhorší finanční výkonnost ve střední Evropě. S odvoláním na analýzu ekonomů z výzkumného centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR to píše Právo. Podle deníku analýza porovnávala výkonnost penzijních fondů v posledním desetiletí v ČR, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Podle výsledků studie reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech za posledních 15 let nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, ve většině let se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné, píše Právo. Ekonomové z centra IDEA doporučují, aby součástí jakékoliv budoucí reformy důchodového systému v ČR byla zásadní revize podmínek pro fungování penzijních fondů. Fondy se podle nich především budou muset zaměřit na dlouhodobé investice, dalším nutným krokem bude i oddělení majetku akcionářů penzijních fondů a klientů," píše Právo.

Členové ČSTV nerozhodli o řešení situace Sazky

Členové českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě nerozhodli o řešení situace zadlužené Sazky. Zadali výkonnému výboru, aby předložil návrhy na zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. Ty by chtěli projednat na nejbližší mimořádné valné hromadě. ČSTV je největším akcionářem Sazky. Obě komory ČSTV - sportovní svazy a jednoty - se po několikahodinovém jednání shodly na usnesení, aby výkonný výbor učinil veškeré kroky k obnovení činnosti a dobrému jménu Sazky a předložil v co nejkratší době opatření k optimálnímu zhodnocení akciového podílu ČSTV v Sazce. "Je to geniální rozhodnutí, umožňuje představenstvu a výkonnému výboru dělat v podstatě všechno, co potřebuje a co chce," řekl šéf Sazky Aleš Hušák po zasedání. Předseda veslařů Jiří Kejval, který je zároveň místopředsedou Českého olympijského výboru pro ekonomiku, si myslí, že usnesení ČSTV o Sazce nic neřeší. "Na další valné hromadě už Sazka nebude existovat. Pokud něco chceme řešit, tak jsme měli odblokovat neprodejnost podílů, jak jsem navrhoval, ale na to nikdo nereagoval a než se znovu sejdeme, tak ta věc bude dávno vyřešená. Nerozjeli jsme nic," řekl.

Předseda ČSTV Pavel Kořan se domnívá, že ČSTV stále má z pozice majoritního akcionáře šanci ovlivnit situaci kolem Sazky, i když usnesení z valné hromady půjde těžko naplnit. Na jednání dlouho panovala patová situace, protože obě komory ČSTV si vzájemně odmítaly návrhy. Neuspěla ani snaha učinit kroky k odvolání šéfa Sazky Hušáka. Šéf ragbyové unie Pavel Telička se během jednání zlobil, že zpráva o řešení další činnosti Sazky je sice objemná, ale restrukturalizaci představuje jen na stránce a půl. Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena.

Zastupitelé Liberce rozhodli o odvolání primátora Jana Korytáře

Zastupitelé Liberce rozhodli o odvolání primátora Jana Korytáře ze sdružení Změna pro Liberec. Společně s ním v radě města končí i jeho dva spolustraníci. Zastupitelé o jejich odvolání jednali v bouřlivé atmosféře čtyři hodiny, rozhodovali v tajném hlasování. Podle Korytáře je důvodem jeho odvolání to, že odmítl podepsat smlouvy na dvě sporné zakázky, a to na revitalizaci městských lázní a dostavbu bazénu.

Protiislamistická organizace za svobodu projevu má pobočku i v ČR

Bránit svobodu projevu včetně kritiky islámu před omezováním politickou korektností chce Mezinárodní společnost pro svobodu tisku (IFPS), která má od minulého týdne svou českou pobočku. ČTK o tom informoval její zakládající člen, předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). IFPS podle něj pokládá svobodu projevu za jeden ze základních prvků a obranných prostředků západní civilizace. Organizace má mezi svými poradci například spisovatele a konzervativního filozofa Rogera Scrutona nebo kritiky islamismu, například autora knihy Islám bez závoje Roberta Spencera a nizozemského krajněpravicového populistického politika Geerta Wilderse, který je znám tažením proti muslimským přistěhovalcům a ostrými výroky na adresu koránu a islámu. Byl obviněn z podněcování nenávisti k muslimům. Předsedkyní české pobočky se stala právnička Michaela Jorgensen. Mezi zakládající členy patří publicisté Benjamin Kuras, Alexander Tomský a kontroverzní poradce premiéra pro lidská práva Roman Joch. Společnost podle senátora vznikla předloni a působí v 16 zemích západní Evropy, Severní Ameriky a Austrálie.

Do sněmovny bylo loni doručeno celkem 39 petic

Do Poslanecké sněmovny loni dorazilo celkem 39 petic. Nejvíce podpisů, a to 25.132, bylo pod požadavkem na záchranu populace kamzíka horského v Hrubém Jeseníku. Další petice se týkaly především sociální oblasti a dopravy. Celkem je pod nimi podepsáno na 110.000 lidí. Počet doručených petic je naprosto stejný jako v roce 2009. Druhý nejvyšší počet podpisů stojí pod peticí Národní rady osob se zdravotním postižením. Zhruba 20.000 podepsaných nesouhlasilo se zrušením sociálního příplatku v takzvaném úsporném balíčku. Ten sněmovnou prošel během legislativní nouze. Způsob jeho přijetí ovšem kritizoval Ústavní soud a platnost k poslednímu dni letošního roku zrušil. Vláda už zákon v původním znění předložila do sněmovny znovu.

Zřejmě největší ohlas vzbudila takzvaná Kmetiněvská výzva, která do parlamentu nebyla podána jako petice, ale jako výzva ke změně zákona. Za osm měsíců ji podepsalo téměř půl milionu lidí. Žádali zpřísnění trestů pro mladistvé vrahy, kteří po svém propuštění nemají žádný záznam v trestním rejstříku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) už slíbil adekvátní změnu zákona. Právě u obce Kmetiněves na Kladensku zavraždil v roce 2004 tehdy třináctiletý mladík svou spolužačku. Letos v lednu byl propuštěn. Zda bude docházet na léčení, záleží pouze na něm.

Továrnu Škoda Auto navštívilo rekordních 50.000 lidí

Mladoboleslavskou továrnu největší české automobilky Škoda Auto, která si dnem otevřených dveří připomíná 20. výročí spojení s německým Volkswagenem, podle prvních odhadů navštívilo rekordních více než 50.000 lidí. Lidé si mohli přísně střežené prostory továrny naposledy prohlédnout před pěti lety, kdy automobilka slavila 100. výročí vyrobení prvního vozidla a 110. výročí od založení firmy. Návštěvníci si na prohlídkových trasách, které v součtu měřily několik kilometrů, prohlédli výrobu agregátů, nářaďovnu, hutě, lisovnu, svařovnu, montáž aut a logistické centrum. Podle Dreithalera byl mezi lidmi největší zájem o prohlídku montážních linek, z nichž sjíždějí modely Octavia a Fabia. Pro návštěvníky byl na čtyřech pódiích připraven i doprovodný program. Odvážnější návštěvníci se mohli svézt s profesionálními řidiči ve škodovkách na místním polygonu.

Lidé si připomněli zavraždění mužů ze Zákřova z konce války

Pamětníci, příslušníci armády, ale i obyčejní lidé se sešli u památníku v tršické místní části Zákřov na Olomoucku, aby si připomněli 66. výročí zákřovské tragédie z konce druhé světové války. Nacisté 20. dubna 1945 zavraždili nedaleko v lese celkem 19 mužů z obce. Gestapo do ní vtrhlo pod záminkou, že Zákřov je střediskem partyzánů a obyvatelstvo je podporuje. Muže v lese zavřeli do dřevěné boudy, polili ji benzínem a dehtem a zapálili. V květnu 1945 byly ostatky mrtvých uloženy do jediné rakve, která je na tršickém hřbitově.

Rodáci ze zaniklé Zahrádky pomáhají zachránit kostelní malby

Rodáci ze zaniklého městečka Zahrádka pomáhají zachránit unikátní nástěnné malby v kostele sv. Víta. Ve veřejné sbírce, kterou jejich sdružení vyhlásilo loni v červnu, se na opravy jediné zachované stavby v Zahrádce sešlo přes 80.000 korun, dalších 100.000 korun slíbila obec Horní Paseka. Na zahájení stavebních prací je potřeba částku ještě zdvojnásobit, řekl ČTK Jan Čihák z občanského sdružení Přátelé Zahrádky. Kostel je jednou z mála upomínek na městečko u řeky Želivky, které bylo zbouráno kvůli stavbě vodárenské nádrže Švihov.

Roger Waters v Praze postavil a zboural svou proslulou Zeď

Zakladatel legendární britské rockové kapely Pink Floyd Roger Waters v pražské O2 areně symbolicky postavil a zase zboural svou proslulou Zeď. Beznadějně vyprodaná hala aplaudovala koncertu v rámci turné The Wall Live, jehož název odkazuje na slavné dvojalbum The Wall z roku 1979 a stejnojmenný film. Waters zahrál většinu skladeb z legendární nahrávky, která je jednou z nejprodávanějších desek všech dob. Nad hlavami nadšených diváků v druhé polovině koncertu létalo nafukovací prase odkazující na starší album Pink Floyd Animals, jiné hudby než z The Wall však zaznělo minimum. Waters hrál a zpíval před zvolna se tvořící zdí, jejíž poslední část byla zhruba po hodině koncertu dokončena s písní Goodbye Blue Sky. Její plocha potom sloužila pro efektní videoprojekci. Fanoušci si mohou přijít poslechnout Waterse i 16. dubna. Důvodem k přidání nového termínu byl velký zájem o vstupenky. Oba koncerty byly dlouho dopředu vyprodané.

V Prachaticích začala výstava k jubileu Jaroslava Ježka

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích začala výstava Život je jen náhoda. Představuje život a dílo hudebního skladatele Jaroslava Ježka, od jehož narození letos uplyne 105 let. Autoři se nechali inspirovat názvem zájezdového představení Osvobozeného divadla V+W+Ježek v kostce a výstavu charakterizuje právě motiv kostky. A protože se výstava jmenuje Život je jen náhoda, zvolili autoři expozice kostku herní, řekla ČTK Radka Schusterová, mluvčí Národního muzea, které je zřizovatelem muzea loutek a cirkusu. Výstava je rozdělena do čtyř tamatických sekcí: Ježkovo dětství a mládí, působení v oblasti vážné hudby, aktivity v Osvobozeném divadle, pobyt v USA. K vidění jsou například karikatury Adolfa Hoffmeistera a Františka Bidla.

Jaroslav Ježek (1906 - 1942) je jedním z nejvýraznějších skladatelů české moderní hudby mezi dvěma světovými válkami. Vedle klavírní tvorby je vysoce ceněná i jeho tvorba v oblasti komorní a symfonické hudby. Zvláště umělecky svébytná je jeho tvorba v oblasti užitých žánrů, kde byl zakladatelem tradice české moderní taneční písně a spolu s E. F. Burianem i písně politické.

Na Vltavu se sjely dvě stovky vodáků, poprvé tam odemykali řeku

U Vltavy se sešly kvůli premiérovému odemykání řeky asi dvě stovky vodáků. Ceremoniály se konaly na jihu Čech téměř současně na dvou místech. Ve Vyšším Brodě vodákům i řece požehnal opat vyšebrodského kláštera. Níž na toku, v Českém Krumlově, křtili vodácké nováčky. U vody nechyběli maskoti v podobě vodníků, otevíraly se půjčovny, kiosky a hospůdky. Vltava má přes léto velkou návštěvnost díky stálému průtoku, který je dán lipenskou přehradou. Vodáci většinou vyplouvají z Vyššího Brodu, dostanou se skoro až do Českých Budějovic. Plavba jim trvá čtyři až pět dní.

V Dačicích otevřeli nové zámecké expozice

Na zámku v Dačicích na Jindřichohradecku začala turistická sezona. Návštěvníci si tak vůbec poprvé mohli prohlédnout pánské apartmá hraběte Friedricha Dalberga. Památkáři je zrekonstruovali podle starých fotografií. Novou podobu získal předpokoj, pracovna, ložnice a pokoj Dalbergova komorníka. Friedrich Dalberg byl především vědcem, jeho ornitologická sbírka obsahuje více než 400 vycpaných ptáků a díky své ucelenosti a kvalitní dokumentaci patří k nejcennějším sbírkám ptáků v České republice.

Kláštery zvou na velikonoční pobyty

Kláštery otevírají na Velikonoce své brány, zvou lidi na bohoslužby i velikonoční pobyty. Pravidelně nabízí duchovní program s ubytováním Želivský klášter premonstrátů na Vysočině. Letos se přihlásilo 80 hostů, z toho 13 rodin s dětmi, pět manželských párů a 25 jednotlivců, někteří se opakovaně vracejí, jiní přijíždějí na doporučení, řekla ČTK Lenka Vacková z Opatství Želiv. Na velikonoční svátky v tichu kláštera zvou také kapucíni na pražských Hradčanech. Trend otevírání klášterů veřejnosti do Česka přichází z ciziny, častější je například v sousedním Německu. Některé německé kláštery nabízejí třeba relaxační kurzy pro manažery.

V centru Brna vztyčili kříž připomínající papežovu návštěvu

V centru Brna se tyčí kříž připomínající předloňskou návštěvu papeže Benedikta XVI. Dvanáctimetrový monument vrtulník přenesl do Denisových sadů, kde ho technici upevnili do připraveného základu. Kříž v září 2009 označoval pláň u letiště v Brně-Tuřanech, kde papež sloužil mši pro 120.000 poutníků. Brněnští radní, kteří peníze na přepravu a ukotvení kříže uvolnili, si přáli instalaci stihnout ještě před Velikonocemi, největšími svátky křesťanského kalendáře. Podařilo se to před zahájením takzvaného Pašijového týdne. V něm křesťané v příštích dnech oslaví Květnou neděli, Zelený čtvrtek, Velký pátek i Bílou sobotu.

První slavnosti českého chřestu nalákaly davy lidí

Jak chutná chřestová pěna nebo grilovaný norský losos s chřestem a s maltézskou omáčkou, mohli okusit návštěvníci prvního ročníku slavností českého chřestu v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku. Přímo na poli vařilo několik vyhlášených kuchařů ze Svazu československých kuchařů i další pokrmy ze šparglu, jak se také někdy tradičně chřestu říká. Akce přilákala do malé středočeské vesnice stovky návštěvníků. uchaři rozdávali rádi své rady, lidé se zajímali o přípravu zeleniny, která bývala oblíbenou pochoutkou za první republiky.

Krasobruslařské hvězdy představily v Tesla Areně brilantní show

Brilantní krasobruslařská show Nebeské hrany nadchla diváky v Tesla Areně v pražských Holešovicích. V zaplněné hale sledovali exhibiční vystoupení světových sportovních hvězd, které v Praze hostil několikanásobný mistr Evropy Tomáš Verner. Velký potlesk sklidil ruský olympijský vítěz Jevgenij Pljuščenko, trojnásobní mistři světa Süe Šen a Čao Chung-po z Číny, Američanka Sasha Cohenová či slovenská sportovní legenda Jozef Sabovčík. Program nabídl propojení krasobruslařského umění s živou hudbou. Krasobruslaře doprovázela naživo kapela Charlie Band. Verner v úvodu zatančil skladbu, kterou si prý připravuje jako volnou jízdu pro nadcházející mistrovství světa v Moskvě. Část výtěžku z akce získá Nadace Terezy Maxové dětem a určitá částka bude věnována také přírodními katastrofami postiženému Japonsku, kde se mělo konat letošní mistrovství světa v krasobruslení.

Ze sportu:

České tenistky hrají v semifinále Fed Cupu v Charleroi s Belgií po prvním dnu nerozhodně 1:1. Po úvodní výhře Petry Kvitové nad Kirsten Flipkensovou prohrála Barbora Záhlavová-Strýcová s domácí jedničkou Yaninou Wickmayerovou dvakrát 4:6. "Je to škoda, chtěla jsem do šatny přinést bod, ale aspoň jsem ji hodinu a půl na kurtu potrápila," uvedla Záhlavová-Strýcová před nedělním soubojem týmových jedniček mezi Wickmayerovou a Kvitovou. Do druhé dvouhry je pak nahlášena Flipkensová se Záhlavovou-Strýcovou, nominaci však kapitáni můžou změnit.

Plánovaná brankářská jednička české hokejové reprezentace na mistrovství světa na Slovensku Tomáš Vokoun se na turnaji neobjeví. Dvojnásobný světový šampion se trenérovi Aloisi Hadamczikovi z osobních důvodů omluvil. "Tomáš Vokoun nepřijede. Zdůvodnil to tím, že nemá smlouvu a neví, kde bude hrát. Musí to s rodinou na Floridě řešit," řekl Hadamczik. Vokounův telefonát pro něj nebyl šokem, protože o situaci s brankářem jednal již tři čtyři dny. Na post gólmana číslo jedna se tak posunul Ondřej Pavelec z Atlanty, dvojkou bude Jakub Štěpánek z Petrohradu.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil druhé místo v Rallye Kanárské ostrovy. Český pilot vyhrál první etapu, ale nakonec jej dělila od obhajoby loňského prvenství sekunda a půl, o kterou byl lepší jeho týmový kolega Juho Hänninen. Fin se ujal vedení v celkové klasifikaci seriálu Intercontinental Rallye Challenge, Kopecký je po dvou závodech pátý.

Čeští hokejisté prohráli v přípravném zápase v Litvínově se Švýcarskem 2:3, když rozhodující gól inkasovali v poslední sekundě při vlastní power play. Trenér Alois Hadamczik se totiž v závěru utkání rozhodl riskovat, neboť případná výhra v normální hrací době by Česku zajistila vítězství v premiérovém ročníku seriálu Euro Hockey Challenge, do kterého se duel započítával.

Počasí

Bude polojasno, postupně až oblačno, s nejvyššími teplotami od 12 do 16 stupňů Celsia, na horách naměříme kolem 7 stupňů.