Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Koalice hledá cestu z krize: obsazení vnitra má sedm variant

Zástupci tří stran vládní koalice ani ve čtvrtek nedospěli k řešení největší krize, kterou vláda od svého vzniku prochází. Na dopolední schůzce na Pražském hradě ujistili předsedové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prezidenta Václava Klause, že mají zájem pokračovat v koaličním projektu. Podle prezidenta schůzka skončila pozitivně, lídři si uvědomují, že každý z nich musí ustoupit. V Kramářově vile pak vyjednavači K12 došli k sedmi variantám dalšího postupu. V nich se hraje především o ministerstvo vnitra. ODS trvá na obsazení tohoto postu nestraníkem a v jedné z variant dosavadnímu ministru vnitra Radku Johnovi z Věcí veřejných jako náhradní křeslo nabízí funkci vicepremiéra pro boj s korupcí. VV by také údajně mohly získat místo šéfa legislativní rady vlády. Zřejmě se uvažuje o odchodu ministra školství Josefa Dobeše a VV a ODS svedou ještě boj o ministerstvo dopravy. Mezi probíranými možnostmi řešení je zřejmě i zvýšení počtu členů vlády. Varianty musí nyní projednat širší grémia ODS a VV. Lídři koalice se také dohodli, že obnovená vláda požádá sněmovnu o potvrzení důvěry. K dalšímu jednání se trojice stran sejde v pondělí večer.

Poslanci ČSSD chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Poslanci ČSSD chtějí ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Definitivně o tom v pátek rozhodne předsednictvo strany. Po výjezdním zasedání poslaneckého klubu ČSSD to novinářům řekl předseda strany Bohuslav Sobotka. Při hlasování o návrhu se dva poslanci zdrželi, ostatní ho podpořili. Pokud předsednictvo strany návrh schválí, podá ho ČSSD vedení sněmovny v pondělí. Sobotka předpokládá, že mimořádná schůze sněmovny s hlasováním o nedůvěře vládě by se pak konala po Velikonocích.

Exprezidenta Havla šokuje, jak o něm mluví Kočí

Exprezident Václav Havel je znechucen současným politickým děním v zemi. Šokuje ho, že ho do něj zapletla někdejší šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) Kristýna Kočí. Na Havlovu adresu na nahrávce zveřejněné serverem Týden.cz řekla, že by se za ni mohl postavit. "Václav Havel Kristýnu Kočí osobně nezná a nikdy se s ní nesetkal," řekla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Havel se po zánětu dýchacích cest zotavuje na venkově, rekonvalescenci má plánovanou na celý duben. Na nahrávce hovoří Kristýna Kočí o plánu vytvořit vládu bez VV, založenou na poslancích, kteří nejmenší parlamentní stranu opustí. Vnitrostranický puč měla prý připravovat společně s předsedou sněmovního klubu ODS Petrem Tluchořem. Kočí na nahrávce říká, že za její skupinou stojí justice a podporu jí zřejmě vyjádří i bývalý prezident Havel. Zmiňuje se o něm v souvislosti s tím, že by se proti jejímu plánu na vytvoření kabinetu bez VV postavil prezident Václav Klaus.

SC&C pro ČT: Lidé si nepřejí další pokračování současné vlády

Většina Čechů nechce, aby dál vládl současný vládní kabinet Petra Nečase. V souvislosti s koaliční krizí si konec vlády přeje 67 procent lidí. Z průzkumu, který agentura SC&C vypracovala pro Českou televizi (ČT), vyplynulo, že Češi nemají úplně jasno, jestli by správným řešením byly předčasné volby. K urnám by šla jen polovina dotázaných, uvedla ČT. Více než polovina dotázaných v průzkumu odpověděla, že se prezident Václav Klaus při řešení vládní krize chová rozumně a zodpovědně. Nesouhlas vyjádřila zhruba třetina obyvatel. Naopak důvěryhodnost některých politiků výrazně klesla. Nejvíce lidí (78 procent) nevěří odstupujícímu ministru dopravy a faktickému šéfovi VV Vítu Bártovi. Na další příčce nelichotivého žebříčku se umístil ministr obrany Alexandr Vondra, jehož jméno je zmiňováno v souvislosti se spornou vládní zakázkou pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. Skoro 70 procent lidí nevěří poslankyni Kristýně Kočí, která je hlavním aktérem nynější vnitrostranické krize Věcí veřejných. Premiér Nečas je nedůvěryhodný pro tři pětiny obyvatel. Zhruba dvě pětiny lidí jsou z vývoje na politické scéně zklamaní, stejný počet lidí se za politiky stydí, více než třetina je naštvaná, skoro pětina se vládní krizí baví, uvedla ČT.

Pan Ki-mun hodlá v Česku mluvit o krizích současného světa

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun hodlá v Česku mluvit o krizích, které sužují současný svět. Kromě nynějších bojů v Libyi chce hovořit například i o potřebě pracovat na řešení změny klimatu či na odstraňování chudoby. Šéf OSN, který do ČR přijede v pátek, to uvedl v rozhovoru pro ČTK. "Chtěl bych mluvit o tom, jak můžeme lépe koordinovat spolupráci při řešení současných vícerých krizí. Viděli jsme to na Blízkém východě a v severní Africe," řekl šestašedesátiletý jihokorejský diplomat. V Česku se setká s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Petrem Nečasem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Generální tajemník OSN podotkl, že organizace pro řešení krizí potřebuje plnou podporu svých členů. Česko přitom označil za velmi důležitý stát. Česká republika se podle něj v minulosti aktivně účastnila jednání v radě lidských práv a při přípravě komise pro budování míru. "Opravdu musím ocenit vaši roli, nejen jako jednoho z členských států Evropské unie. Česká republika prostě byla velmi aktivní," uvedl Pan Ki-mun.

VV chystají trestní oznámení na ministra financí Kalouska

Věci veřejné se chystají podat trestní oznámení na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Vadí jim údajné podvody v rozhodování Kalouskova ministerstva ohledně chybně využitých státních dotacích. Sdělil to poslanec VV Josef Novotný, který oznámení připravuje se stranickým kolegou Michalem Babákem. Rozhodování ministerstva financí o chybně využitých státních dotacích bylo již v prosinci jedním z důvodů, proč Novotný hrozil, že při závěrečném hlasování nepodpoří státní rozpočet pro letošní rok. Poslanci VV nechtěli prozradit, jakého případu se trestní oznámení na Kalouska týká. Novotný nicméně na konci loňského roku upozornil na případ firmy Yossarian Investments, která prý porušila pravidla pro státní dotace. Finanční úřad jí nařídil dotaci vrátit a zaplatit penále, ale ministerstvo financí následně pokutu odpustilo a z dotací uhradilo podnikatelovi dlužné daně a zbytek dotace vrátilo firmě zpět. Novotný tehdy rovněž upozornil na to, že celý proces odpouštění zneužitých dotací a daňových prohřešků je na ministerstvu financí veden v tajném režimu.

Novým šéfem pražské policie bude jmenován náměstek Vondrášek

Novým šéfem pražské policie bude podle důvěryhodných zdrojů jmenován současný náměstek pro vnější službu Martin Vondrášek. Stane se tak zřejmě už v pátek. Vondrášek byl řízením krajské policejní správy Prahy pověřen po odchodu Martina Červíčka, který se stal náměstkem policejního prezidenta. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan informaci nepotvrdil, pražská policie ale na pátek připravuje setkání novinářů s novým ředitelem. Vondrášek už dříve v deníku Mladá fronta Dnes připustil, že by měl o funkci ředitele zájem. Že by mohl Červíčka nahradit jeden z jeho náměstků, připustil dříve i policejní prezident Petr Lessy. Vondrášek přišel na ředitelství krajské policejní správy Prahy po nástupu Červíčka.

MF zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu ekonomiky

Ministerstvo financí zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos by hrubý domácí produkt (HDP) měl stoupnout o 1,9 procenta a v roce 2012 o 2,3 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce MF. V lednu úřad odhadoval letošní růst ekonomiky na 2,2 procenta a růst v roce 2012 na 2,7 procenta. "Oživení světové ekonomiky zůstává i nadále zatíženo mnoha nejistotami. Hlavní zdroje rizik pro ČR jsou spojeny se stavem veřejných rozpočtů a situací v bankovním sektoru v některých zemích eurozóny," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ministerstvem odhadované zpomalení letošního ekonomického růstu zapříčiní hlavně úsporná politika vlády. Česká národní banka ve své únorové prognóze odhaduje letošní růst HDP na 1,6 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika podle centrální banky stoupnout o tři procenta. Podle odhadů České bankovní asociace, které vytvořily bankovní analytici, by letos měla ekonomika stoupnout o 1,9 procenta a příští rok o tři procenta.

Ministr Drábek navrhuje, aby si rodič pružně volil dobu a výši rodičovské

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) navrhuje, aby si rodiče mohli od příštího roku volit pružně délku rodičovské i výši rodičovského příspěvku. Vyčerpat by mohli celkem 220.000 korun. Novou úpravu rodičovské obsahuje první část sociální reformy, kterou ministr poslal vládě. Pokud bude kabinet dál fungovat, mohl by příslušné zákony projednat do měsíce. V současnosti si mohou rodiče vybrat, zda chtějí být se svým potomkem doma dva, tři či čtyři roky. Nově si dobu budou moci stanovit. Rozhodnout se tak budou moci třeba pro rok a půl či tři a půl roku, a to podle potřeby. Podle toho se jim také upraví příspěvek. Bude moci dosahovat až 70 procent předchozího příjmu, maximálně ale 11.500 korun. Celkem by měli mít otcové a matky možnost vyčerpat 220.000 korun, navrhuje ministr Drábek. Dodal, že suma není zatím konečná, politici o ní budou ještě jednat. Podle ministra má opatření přispět ke snadnějšímu zapojení rodičů s malými dětmi zpět do práce. O rodičovský příspěvek by totiž neměli přijít ani tehdy, pokud svou dvouletou či starší dceru nebo syna dají do jeslí či školky.

NS: Odškodnění za průtahy má být 15.000 až 20.000 Kč za rok

Nejvyšší soud (NS) novým stanoviskem určil přiměřenou výši odškodného za průtahy v justici a na úřadech. Za jeden rok průtahů v řízení stanovil částku v rozmezí 15.000 až 20.000 Kč. Cílem stanoviska je to, aby české soudy při rozhodování o nárocích na odškodnění nevycházely "z nereálných abstraktních částek". ČTK to oznámil mluvčí soudu Petr Knötig. Nejvyšší soud zdůraznil, že při rozhodování o odškodnění za průtahy nebo nepřiměřenou délku řízení je vždy nutné zohlednit individuální okolnosti případu. Neexistuje žádná předem daná přiměřená doba, po jejímž překročení lze automaticky hovořit o průtazích. "Jinak je vždy nutno přihlédnout ke složitosti případu, chování poškozeného, postupu příslušných orgánů a k významu předmětu řízení pro poškozeného," stojí ve stanovisku. Rozmezí pro výši odškodnění určilo ve středu občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu. Vztahuje se na průtahy v soudních i správních řízeních. Soudy podle NS musejí nadále přesně vysvětlovat, jak ke konkrétní výši odškodného dospěly.

V Česku oficiálně končí letošní sčítání lidu, domů a bytů

V Česku ve čtvrtek oficiálně končí sčítání lidu. Nedoručené nebo nevyzvednuté formuláře lze také naposledy získat, a to na příslušné poště, radnici či v pobočce statistického úřadu. Do sčítacích archů se zapisují údaje tak, jak platily o půlnoci z 25. na 26. března. Tehdy sčítání oficiálně začalo. Přípravy ale provázely potíže. Formuláře měli do zahájení akce roznést sčítací komisaři. Mnozí lidé si stěžovali na to, že je vůbec nenavštívili nebo nepřišli v ohlášeném termínu. Na poštách, kam se pak muselo pro archy jít, se tvořily fronty. Lidé, kteří se ke sčítacím listům dostali až po 5. dubnu, mají proto na vyplnění údajů a odeslání čas až do 19. dubna. Bez problémů nebylo ani sčítání přes internet. Komisaři do listů často nezanesli technické údaje, bez nichž nebylo možné vyplněný formulář odeslat. Lidé si tato data museli dohledávat na webu sami. Poslat list po síti bude možné také až do půlnoci z 19. na 20. dubna. Přes internet do středečního rána lidé zaslali skoro 3,8 milionu formulářů.

Nespokojené svazy chtějí změnu vedení ČSTV i odvolání Hušáka

Zástupci 47 sportovních svazů volají po změně vedení Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), ale neočekávají, že k tomu dojde již na sobotní valné hromadě ČSTV. Na společné schůzce se členové iniciativy Český sport 2011 dohodli na společném postupu pro valnou hromadu a zároveň vyzývají zástupce svazů ve výkonném výboru ČSTV, aby odvolali ředitele Sazky Aleše Hušáka. "ČSTV je v současné podobě nefunkční a neplní úlohu, kterou od něj sportovní prostředí očekává a kterou potřebuje," stojí v prohlášení iniciativy. "Je nutné dále pracovat na reformě ČSTV. Svazy se přiklánějí k variantě přeměny na jednokomorovou strukturu s nezbytným posílením transparence rozhodovacích procesů, kontroly odpovědnosti vedení a k výměně současného vedení."

Sazka kvůli finančním problémů výrazně snížila výdaje na reklamu

Loterijní společnost Sazka, která dlouhodobě patřila mezi největší inzerenty v Česku, kvůli finanční problémům výrazně snížila výdaje na reklamu. Reklamní investice firmy v 1. čtvrtletí meziročně klesly o 84 procent na 13 milionů korun z 82,4 milionu korun. Méně peněz do reklamy Sazka vložila i loni. Sdělila to společnost Kantar Media, která reklamní výdaje v ČR monitoruje. Sazka je od 29. března v úpadku.

V dukovanské elektrárně byl neplánovaně odstaven čtvrtý blok

V dukovanské jaderné elektrárně na Třebíčsku byl znovu neplánovaně odstaven čtvrtý blok. Způsobila to netěsnost v systému hlavní uzavírací armatury na páté smyčce primárního okruhu, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Stejný blok byl kvůli poruše na týden odstaven už 1. dubna. Nyní opravy potrvají několik dní. Elektrárna má čtyři jaderné bloky. U bloku číslo dvě by měla tento týden skončit plánovaná odstávka. U čtvrtého bloku teď správně netěsní ucpávkový systém hřídele jedné z hlavních uzavíracích armatur. "Propouští větší množství vody, než odpovídá normálnímu organizovanému odvodu vody, a je potřeba jej opravit," uvedl mluvčí v tiskové zprávě. Systém s netěsností se nachází v takové části primárního okruhu, kde se kvůli provedení opravy musí odstavit reaktor. Primární okruh bude nutné vychladit.

Na pražském Hlavním nádraží skončily opravy hlavní haly

Odbavovací hala pražského hlavního nádraží se po více než čtyřleté rekonstrukci oficiálně otevřela. Oprava nádraží vyšla italskou společnost Grandi Stazioni zatím na zhruba 1,15 miliardy korun. K završení rekonstrukce zbývá ještě dokončit renovaci historické Fantovy budovy, která by podle původních odhadů měla být hotová přibližně do dvou let. Odbavovací hala největšího nádraží v Česku byla rekonstruována za provozu. Její provoz spustil přestřihnutím pásky prezident Václav Klaus a jeho italský protějšek Giorgio Napolitano. Rekonstrukce budovy hlavního nádraží je reálný a hmatatelný důkaz hospodářské spolupráce mezi Českou republikou a Itálií, uvedl Klaus. Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy obnova odbavovací haly přiblížila hlavní nádraží evropským standardům. Její současný stav tak odpovídá úrovni evropských letišť, poznamenal.

Kriminalisté obvinili pražského policistu za vynášení informací

Kriminalisté obvinili pražského policistu, který údajně za peníze nebo drogy poskytoval z policejních evidencí informace týkající se majitelů aut. Údaje prý předával buď osobně, nebo je posílal prostřednictvím SMS zpráv. Policista je podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku, informovala mluvčí policejní inspekce Radka Sandorová. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan sdělil, že policista byl ve čtvrtek propuštěn. Policista z místního oddělení na Proseku si podle Sandorové nechal úplatek slíbit opakovaně. První poznatek o možném páchání trestného činu přišla podle Hulana od pražské policie. Díky tomu se inspekci podařilo několik případů zdokumentovat a podat návrh na zahájení trestního stíhání státnímu zastupitelství.

Soud uložil podmínku za týrání dětí

Za týrání svěřených dětí uložil kroměřížský soud bývalé pěstounce v SOS dětské vesničce ve Chvalčově na Kroměřížsku 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na 3,5 roku. Podle obžaloby sedmačtyřicetiletá Lenka Kupcová z Chomutovska zle nakládala se třemi nezletilými sourozenci. Hrozilo jí až osm let vězení. Rozsudek není pravomocný. Žena připustila, že ve své roli selhala. Podle rozsudku děti od podzimu 2009 až do loňského května urážela a ponižovala. Psala jim prý například vulgární vzkazy, zesměšňovala je i jejich biologické rodiče a za trest jim odpírala jídlo. Sourozence údajně také opakovaně fyzicky nepřiměřeně trestala, když například dívku kopala na zemi a tloukla jí hlavou o zeď, jejího bratra uhodila po hlavě pekáčem a sestru při hře na klavír zbila. Děti navíc měly zakázáno o chování své pěstounky mluvit, jedno z nich se však svěřilo řediteli SOS vesničky.

Kolem třicítky vinařů na Břeclavsku otevře o víkendu své sklepy

Celkem 28 vinařů na Břeclavsku otevře o víkendu své sklepy návštěvníkům. Stane se tak díky třetímu ročníku Festivalu otevřených sklepů. O víkendu se uskuteční pod Pálavskými vrchy. Milovníkům vína se představí produkce vinařů z Pavlova, Popic, Strachotína, Dolních a Horních Věstonic. ČTK to řekli organizátoři z Nadace Partnerství. Pořadatelé hlásí už dopředu, že je vyprodáno. Přihlásilo se 1600 lidí. Festivaly otevřených sklepů mapují obce jednotlivých vinařských podoblastí na jižní Moravě. Letos se uskuteční třikrát. "Zájem nás mile překvapil. Vyšší počet návštěvníků by sklepy jednoduše neunesly. Návštěvníci by neměli dostatek prostoru ve sklepech a navíc by ztratili možnost se s vinařem skutečně seznámit," uvedl ředitel Festivalu otevřených sklepů Juraj Flamik z Nadace Partnerství. Od roku 2009, kdy se Festival otevřených sklepů uskutečnil poprvé, představil celkem 25 vinařských obcí a více než 160 vinařů ve čtyřech vinařských podoblastech jižní Moravy.

V Praze začínají Dny evropského filmu

Dny evropského filmu zahájí dnes večer v pražském kině Světozor milostný příběh ze života čtyřicátníků německého režiséra Toma Tykwera nazvaný 3. Hostem premiéry bude představitelka hlavní role, rakouská herečka Sophie Roisová. Osmnáctý ročník přehlídky současné evropské kinematografie se uskuteční i v kině Lucerna a v Praze potrvá do 21. dubna, kdy bude promítnut film Tomáše Řehořka Czech Made Man. Pak se přestěhují do Brna a regionů; konkrétně do Boskovic, Jablonce nad Nisou, Olomouce, Uherského Hradiště a Veselí nad Moravou. Doprovodnou akcí Dnů evropského filmu bude v sobotu 16. dubna pozdě večer v kině Světozor projekce legendárního dramatu prvorepublikové kinematografie Erotikon režiséra Gustava Machatého. Vznikl v roce 1929 a doprovodí ho živá hudba v podání elektro-akustického uskupení Forma Live.

Obludárium bratří Formanů uvidí od konce května i Pařížané

Úspešný projekt Obludárium Divadla bratří Formanů uvidí od konce května i Pařížané na Champs Elysées. Ještě do 17. dubna hostuje divadlo na náměstí v Jičíně. První tři květnové týdny budou jeho členové hrát v lotrinském městě Metz, kde vzniká nový festival, a od 24. května do 2. července rozloží svůj dvoupatrový stan s kovovou konstrukcí obloženou dřevem pro 146 diváků právě na Champs Elysées. "V Čechách jsme prakticky po roce. V polovině července vystoupíme v Plané a na přelomu srpna a září se na dva týdny objevíme už podruhé na Ovocném trhu v Praze," řekl ČTK režisér a spoluautor projektu Petr Forman. Ve druhé polovině září bude Obludárium hostovat v Charleville-Mézieres a v listopadu je v cestovním plánu dánské město Silkeborg. Od premiéry koncem roku 2007 mělo přes tři stovky repríz. Účinkování v Paříži považuje Petr Forman za výjimečnou událost. "Navíc se nám podařilo i v centru umístit stan přímo na ulici, celkem tam odehrajeme tři desítky představení," dodal Petr Forman. Před pařížským publikem hráli už několikrát, ale vždycky na předměstí.

Ze sportu:

Kapitán fotbalistů pražské Sparty Tomáš Řepka dostal dvouzápasový trest od disciplinární komise za vulgární gesta při utkání v Jablonci. Řepka si už polovinu trestu odpykal, když vynechal pondělní utkání se Slavií. V neděli tak ještě nemůže nastoupit proti Mladé Boleslavi. Řepka se proti trestu odvolávat nebude.

Třetí přípravný dvojzápas čeká v pátek a sobotu českou hokejovou reprezentaci připravující se na mistrovství světa. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika se poprvé představí v domácím prostředí, v Litvínově se utkají se Švýcarskem. Národní tým má za sebou zápasy v Norsku a Bělorusku, ve kterých si připsal tři výhry a jednu prohru po samostatných nájezdech. "Švýcaři budou těžší soupeř než Bělorusko. Budeme muset překonávat jejich organizovanou obranu a budou lepší v osobních soubojích," řekl trenér Hadamczik ČTK. Hokejisté ze země Helvétského kříže dokázali své kvality minulý týden, kdy doma dvakrát porazili ruský výběr.

Tomáš Berdych vypadl na tenisovém turnaji v Monte Carlu ve 3. kole. Nestačil na Chorvata Ivana Ljubičiče, kterému podlehl hladce 4:6 a 2:6. Pro českého davisupového reprezentanta to bylo teprve druhé letošní utkání na antuce, v tom prvním přehrál v úterý Oliviera Rochuse. Pětadvacetiletý sedmý hráč světa Berdych teprve podruhé v letošní sezoně nepostoupil do čtvrtfinále, v šesti případech se mu to povedlo.

V pátek a v sobotu zažije Praha krasobruslařskou show Nebeské hrany, která v české metropoli představí zřejmě nejlepší obsazení v historii. V Tesla Areně se objeví Tomáš Verner, pro kterého půjde zároveň o generálku před mistrovstvím světa, ruská hvězda Jevgenij Pljuščenko, trojnásobní mistři světa Süe Šen a Čao Chung-po z Číny či Američanka Sasha Cohenová. Krasobruslaře bude netradičně doprovázet naživo kapela Charlie Band složená z 23 muzikantů.

Krátce o počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.