Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Prezident Klaus pozval na čtvrtek na Hrad šéfy všech tří koaličních stran

Prezident Václav Klaus pozval na čtvrteční dopoledne na Pražský Hrad předsedy ODS, TOP 09 a VV. Je podle něj nutné jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet je podle něj vážně narušena. Události přesáhly podle jeho slov míru tolerance hlavy státu i veřejnosti.

Týden.cz: Kristýna Kočí připravovala puč ve VV společně s ODS měsíce

Poslankyně Kristýna Kočí se pokusila o puč uvnitř Věcí veřejných ve spolupráci s ODS. Akce byla připravována tři čtvrtě roku. Napsal to server Týden.cz s odvoláním na tajně pořízenou nahrávku z restaurace v centru Prahy, kde Kočí údajně jednala se dvěma dnes již bývalými kolegy z VV. Personál restaurace Týdnu potvrdil, že Kristýna Kočí v inkriminovaný den skutečně v kavárně byla. Kristýna Kočí prý nahrávku odmítla komentovat, dokud si ji neposlechne. Podle Týdne na nahrávce hovoří například o svém spojení se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem. "Tahle akce je projekt společný, tři čtvrtě roku chystaný," uvádí Kristýna Kočí na záznamu. Předseda VV Radek John řekl, že nahrávka potvrzuje domněnky jeho strany, že je rozkol uvnitř VV řízen zvenčí. Kristýna Kočí tvrdí, že na tajné nahrávce záměrně šířila lerhce doložitelné spekulace. Premiér Petr Nečas (ODS) odmítl spekulace, že se ODS podílela na vnitrostranickém převratu ve straně Věci veřejné. Jde podle něj o vnitřní problém nejmenšího vládního partnera. Podíl na takovém jednání odmítl na tiskové konferenci také předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

ČSSD opět vyzvala prezidenta, aby přijal odvolání ministrů Johna a Dobeše

Opoziční ČSSD opět vyzvala prezidenta Václava Klause, aby přijal návrhy premiéra Petra Nečase (ODS) na odvolání ministrů vnitra a školství Radka Johna a Josefa Dobeše (oba VV). Tím, že to dosud neudělal, přispívá k tomu, že bude vládní krize pokračovat a prohlubovat se, řekl novinářům předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Po obměnách v kabinetu by měl Nečas podle ČSSD opět předstoupit před sněmovnu a požádat o důvěru vládě. Bohuslav Sobotka zdůraznil, že personální odpovědnost za vládu nese premiér Nečas, a nikoli prezident.

Jiří Paroubek navrhuje menšinovou vládu ODS a TOP 09 s podporou ČSSD

Bývalý předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek (ČSSD) vidí jako možné východisko ze současné vládní krize menšinovou vládu ODS a TOP 09 bez Věcí veřejných s podporou sociálních demokratů. Na tiskové konferenci se vyslovil proti konání předčasných voleb a uvedl, že řešení nynější situace prostřednictvím menšinové vlády bude navrhovat vedení ČSSD a doporučuje je i ODS a TOP 09. Česká republika by podle Paroubka vykročila z krize a sociální demokracie by mohla kontrolovat další vývoj. "Dvě koaliční strany by musely jednat o podobě reforem a hledat kompromis," podotkl Paroubek.

Vít Bárta předal ministerské povinnosti prvnímu náměstkovi Šmerdovi

Neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta, jehož rezignace na vládní funkci čeká na Hradě na podpis prezidenta, pověřil řízením ministerstva dopravy prvního náměstka Radka Šmerdu. Nechce již ovlivňovat chod ministerstva, nepřišel ani na zasedání vlády, řekl ČTK Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva. Vít Bárta podle něj nechce ohrozit pokračování vládních reforem a zároveň nechce být osočován, že ovlivňuje chod ministerstva.

SANEP: V krizi se zvýšil zájem voličů o Věci veřejné, lidovce a extremisty

Za nynější vládní krize se podle internetového průzkumu společnosti SANEP zvyšuje zájem voličů o koaliční stranu Věci veřejné (VV), o KDU-ČSL a v krajích s nejvyšší nezaměstnaností rovněž o extremistické strany. Za vyšším zájmem voličů o VV může být přesvědčení, že se stranu někdo snaží účelově poškodit. Voličská podpora ODS, TOP 09 a ČSSD naopak klesla, zjistil dále průzkum, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Většina lidí podle něj podporuje předčasné volby. Průzkum SANEP dále zjistil, že ČSSD by volby vyhrála ve všech krajích, pouze v Praze by byla třetí za TOP 09 a ODS.

Václav Klaus: Schengen byla chyba, imigrace z Afriky se s ním nedá řešit

Evropská unie neměla zavést schengenský systém volného pohybu, aniž vyřešila jeho dlouhodobé důsledky. Nynější imigrace z neklidné severní Afriky není kvůli zavedení Schengenu řešitelná. Prezident Václav Klaus to řekl po středečním jednání se svým italským protějškem Giorgiem Napolitanem v Praze. Italský prezident zdůraznil, že situace především kolem tuniských imigrantů připlouvajících do Itálie je naléhavá. Problému by se podle něho měla věnovat celá EU. "Tento problém není řešitelný při dnešní situaci, dnešním institucionálním uspořádání," prohlásil Václav Klaus. Evropská unie podle něj neměla vytvořit tak jednoduše schengenský systém, "aniž by vyřešila krok B, to je dnešní situace". Prezident Klaus poznamenal, že situaci kolem imigrace z Afriky Itálii nezávidí. "Situace je skutečně velmi naléhavá, musíme čelit masivnímu přílivu uprchlíků, zejména z Tunisu, uprchlíků velmi často nelegálních, kteří přicházejí na území Itálie, které je ovšem i územím evropským. Proto si myslím, že to je problém, kterému by se měla věnovat celá Evropa, a který, myslím, Evropě leží na srdci," řekl prezident Napolitano.

Evropské osobnosti včetně Václava Havla žádají ctění lidských práv v Číně

Významné středoevropské osobnosti, včetně dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla, podepsaly otevřený dopis čínskému premiérovi Wen Ťia-paovi, kterým ho žádají o dodržování lidských práv a o propuštění zadržených aktivistů. Dokument sepsal čínský exilový spisovatel Pej Ling. Umělci připomínají, že v zemi jsou opakovaně zatýkáni lidé, kteří chtějí vyjádřit své názory, a že čínské úřady omezují práci zahraničních novinářů. V dopise je mimo jiné zmíněno zatčení známého kritika režimu Aj Wej-weje na pekingském letišti počátkem dubna. Vedle Havla se k otevřenému dokumentu přidali také prozaik Ivan Klíma, spisovatel Jáchym Topol, polský žurnalista a někdejší disident Adam Michnik nebo rakouská nositelka Nobelovy ceny za literatura Elfriede Jelineková. K výzvě se připojili také čeští architekti.

Kontroloři Rady Evropy sledují nyní v ČR dodržování práv menšin

Kontroloři Rady Evropy (RE) přijeli do Česka na "monitorovací návštěvu". Celý týden zjišťují, jak se v ČR dodržují práva národnostních menšin. ČTK to potvrdila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a pracovníci sekretariátu rady vlády pro národnostní menšiny. Komisař RE pro lidská práva Thomas Hammarberg před několika týdny Česko ostře kritizoval za přístup k Romům a vyzval k větší snaze o jejich zapojení do společnosti. Kontroloři zůstanou v Česku do pátku. Jednají tu se zástupci různých menšin, vládních institucí i radnic. Zajímá je mimo jiné také činnost vládní agentury pro sociální začleňování Romů. Sledují, zda a jak Česko dodržuje a naplňuje úmluvu o ochraně národnostních menšin. Tento dokument v ČR platí od února 1998. Ukládá třeba ochranu před diskriminací a výpady, zajištění rovného přístupu ke vzdělání či upuštění od asimilace.

Vláda schválila novelu trestního řádu, která má urychlit řízení

Vláda schválila návrh novely trestního řádu, na jejímž základě by vazebně stíhaní lidé měli mít možnost osobně se účastnit veškerých jednání o svém setrvání ve vazbě. Návrh, který ještě čeká posouzení sněmovnou a Senátem, však zároveň počítá s tím, že se soudům prodlouží lhůta, za kterou musí o dalším pobytu obviněného ve vazbě rozhodnout. Součástí novely je také rozšíření okruhu trestných činů, při jejichž vyšetřování lze nasadit odposlechy a agenta. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) po jednání kabinetu řekl, že novela urychlí trestní řízení, zmenší počet lidí ve vazbě a sníží počet eskort k soudům, protože jednání se budou moct uskutečnit na půdě věznice. Novela také ruší možnost ministra spravedlnosti propustit z výkonu trestu. Cílem návrhu je posílení práv vazebně stíhaných lidí a zjednodušení vazebních řízení.

Ministři rozhodli, že osnovy pro základních školy nebudou povinné

Žáci základních škol se i nadále budou moci hlásit až na tři střední školy a osnovy základních škol pro ně nebudou povinné, rozhodla vláda, když přijala návrh novely školského zákona, předložený ministrem školství Josefem Dobešem (VV). O změnách v návrhu informoval novináře premiér Petr Nečas (ODS). Premiér Nečas přitom minulý pátek v rámci krize uvnitř vládní koalice navrhl Dobešovo odvolání z funkce. Rozhodnutí vlády zřejmě přivítají učitelé, kteří záměr ministerstva na znovuzavedení povinných školních osnov označovali za krok zpět. Školy nyní učí podle vlastního plánu, který si připravily na základě rámcového vzdělávacího programu.

Vláda se seznámila s energetickou koncepcí, o limitech nerozhodla

Vláda se seznámila se zprávou o aktualizaci Státní energetické koncepce, usnesení kabinetu ale nepředjímá, zda budou nebo nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Klíčovým bodem energetické koncepce je řešení problematiky teplárenství, které se potýká s klesajícími dodávkami uhlí. Kocourek navrhuje, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků. "Je potřeba zdůraznit, že bez souhlasu vlastníků pozemků se těžit nebude," sdělil zdroj z jednání vlády. Aktualizace Státní energetické koncepce navazuje na závěry pracovní komise pro teplárenství sestavené ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Podle ní v příštích třech letech kvůli nedostatku hnědého uhlí výrazně vzrostou ceny tepla. Vláda by tak měla včas rozhodnout, jak tento problém bude řešit.

Kabinet schválil zahájení protipovodňových opatření na Bečvě

Kabinet schválil zahájení příprav protipovodňových opatření podél řeky Bečvy. Zároveň vzal na vědomí informativní materiál, který jí předložilo ministerstvo zemědělství. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková. Hlavní protipovodňovou stavbou v oblasti má být suchý poldr u Teplic nad Bečvou na Přerovsku. Miliardový projekt brzdí problémy s pozemky, kvůli kterým se stavba dlouhodobě odkládá. "Suchá nádrž Teplice v povodí Bečvy k soutoku s Moravou ochrání území o rozloze 5800 hektarů. Stavba by měla být hotová do deseti let a stát 2,5 miliardy korun," uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Ještě do konce letošního roku má vzniknout studie, která posoudí protipovodňový efekt navrhovaných opatření, a to jak těch již v minulosti navržených, tak nově plánovaných.

Vláda schválila novelu k výstavě kremelských sbírek v Praze

Vláda Petr Nečase schválila novelu památkového zákona, která má zamezit možnému zabavení exponátů z připravované výstavy kremelských sbírek v Praze. Výstava se má uskutečnit ještě letos, proto ministerstvo kultury požádalo o zrychlené projednání návrhu sněmovnou. Rusko má problém s pořádáním výstav ze státních uměleckých sbírek ve více zemích světa, například ve Spojených státech. Exponátům totiž hrozí zabavení na základě žalob původních majitelů či jejich potomků. Novela by zajistila tzv. imunitu vůči zabavení, to znamená, že Rusko by mělo jistotu, že se mu exponáty zapůjčené na výstavu do Česka vrátí. O přijetí návrhu informoval ČTK tiskový odbor Strakovy akademie. Na uspořádání výstavy z kremelských sbírek se dohodli prezidenti Česka a Ruska Václav Klaus a Dmitrij Medveděv.

Václav Klaus se dostal do britských listů kvůli epizodě s perem

Česká republika po nějaké době zaujala britské listy kvůli manévru prezidenta Václava Klause s perem v Chile. Český prezident chycen, když sbalil pero chilského vůdce, nadepsal svůj článek deník The Times, zatímco The Guardian píše v titulku o tom, že "Václav Klaus byl chycen, když ukradl pero na cestě v Chile". Oba listy píší, že video zachycující Václava Klause při tiskové konferenci s jeho chilským protějškem Sebastiánem Pinerou, se stalo na YouTube nečekanou senzací. Známý excentrický politik byl natočen, jak si kradmo strčí protokolární pero do kapsy svého saka, uvádějí The Times. Podrobně popisují "ne až tak utajený manévr", během něhož pero skončilo v levé kapse saka. Britský list zaujal zejména Klausův "spokojený úsměv", když zavírá prázdné pouzdro od pera. The Guardian cituje Václava Klause, když vysvětluje, že lidé si berou při takovýchto příležitostech běžně pera a bloky a že on sám má pero z říjnového summitu NATO a blok z lotyšského parlamentu. Ale v České republice záběry inspirovaly facebookovou kampaň vyzývající veřejnost, aby přispěla na zvláštní sbírku per pro prezidenta, uzavřel The Guardian.

iHNed.cz: Aero bude dodávat díly pro brazilská letadla

Výrobce letecké techniky Aero Vodochody uzavřel smlouvu na dodávky dílů pro brazilská letadla společnosti Embraer. Výroba a vývoj dílů pro nový vojenský dopravní letoun KC 390 navýší obrat firmy zhruba o miliardu korun ročně, a to po dobu několika let. Informoval o tom server iHNed.cz. Podpis oznámil prezident Aera Ladislav Šimek na zbrojařském veletrhu LAAD v brazilském Rio de Janeiru. Podle serveru jde o nejvýznamnější zahraniční kontrakt v posledních 20 letech. Podle tiskového mluvčí Aera Richarda Musila vytvoří zakázka jen ve firmě 200 nových pracovních míst a stejný počet u jejích dodavatelů. Projekt nového letadla je vyvíjen ve spolupráci čtyř zemí. Vedle brazilské společnosti Embraer a Aera Vodochody se do vývoje stroje zapojí ještě firmy z Portugalska a Chile.

Policejní zákrok v Krupce byl dle ministerstva v pořádku

Sobotní zákrok policie proti lidem včetně modlících se kněží v Krupce na Teplicku byl podle ministerstva vnitra v pořádku. Lidé zde blokovali přístup na sídliště obývané Romy, kam nechtěli pustit pochod svolaný Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Pořadatelé to odmítají, kvůli zásahu proti bohoslužbě připravují právní kroky a ústavní stížnost. Podle ministerstva byl zásah maximálně korektní a v souladu se zákonem. Jeden z účastníků se prý proti zasahujícím policistům choval agresivně. Policisté podle ministerské zprávy nezasáhli proti náboženskému shromáždění, ale proti protidemonstraci, která blokovala nahlášený pochod DSSS. "Pokud je však údajně náboženské shromáždění protidemonstrací proti určitým politickým názorům, nejde o výkon náboženské svobody. Uvedené shromáždění církve je jen běžným shromážděním bez oznámení, a je tak třeba s ním nakládat," tvrdí ministerstvo v tiskové zprávě.

Do babyboxu v Praze někdo odložil chlapečka

V babyboxu na klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně našli zdravotníci chlapečka. Na počest lékaře Jana Karhana, který měl službu, dítě dostalo jméno Jeník, sdělil ČTK zakladatel babyboxů v ČR Ludvík Hess. "Jmenuje se Jeník, je zcela čerstvě narozený, ještě s pupečníkem," uvedl primář GynCentra Petr Pícha. Jeník je sedmnácté děťátko, jemuž hloubětínský babybox pomohl zachránit život. Celkově bylo dosud odloženo do některého z babyboxů v Česku 46 dětí.

Zemřel kyjovský fotograf Miroslav Tichý

Ve věku 84 let zemřel v úterý kyjovský fotograf Miroslav Tichý. Informovaly o tom webové stránky o Tichém provozované jeho přáteli www.tichyfotograf.cz i web nadace Tichy Ocean, která propaguje jeho dílo v zahraničí. Miroslav Tichý byl označován za podivína a fotografa proti své vůli, uznávaný je hlavně v cizině. Galerie hlavního města Prahy mu nedávno uspořádala velkou výstavu na Staroměstské radnici. Na úmrtí Tichého upozornil server Lidovky.cz. ČTK zprávu potvrdila také mluvčí pražské galerie Michaela Moučková. Miroslav Tichý si fotoaparáty vyráběl sám doma. Fotil často potají, s přístrojem schovaným pod kabátem. Místní ho často považovali za blázna a podivína. Jeho fotografie jsou nezaostřené, přeexponované či podexponované, negativy bývají poškrábané. Na snímcích mnohdy chybí část fotografovaného těla. Miroslav Tichý se soustředil především na ženy, kolemjdoucí, koupající se a opalující se, obyčejné kyjovské dívky a ženy z domácnosti i prostitutky a divoké tanečnice. Loni byly jeho snímky vystaveny mimo jiné v Haagu, New Yorku a San Francisku, předloni v Galerii Jiřího Švestky v Berlíně a v galeriích v Rakousku, Německu a Španělsku. V roce 2008 Miroslavu Tichému uspořádalo výstavu Centre Pompidou v Paříži.

Hrad vybral nájemce do rekonstruované Zlaté uličky

Nová podoba Zlaté uličky na Pražském hradě už je téměř známa. Po dokončení stavebních prací Správa Pražského hradu vybrala i nájemce, kteří budou provozovat sedm prodejen v uličce. V ostatních devíti domcích bude nově umístěna expozice, která má návštěvníkům představit život v uličce v různých epochách. ČTK a Českému rozhlasu to řekl ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Zlatá ulička by se turistům měla po roční rekonstrukci otevřít 1. června. Lidé v uličce najdou prodejnu dřevěných hraček a loutek či obchod s keramikou a malbou na sklo. Prodávat by se tam měly také cínové figurky a šperky. V jednom z domečků bude obchod s knihami, které se vážou k nejslavnějšímu obyvateli uličky - Franzi Kafkovi. V uličce zůstane i kavárna, měla by ale mít novou podobu. Řemeslné obchody mají nabízet originální ručně vyráběné suvenýry a předměty.

V soutěži nejkrásnějších knih bodoval katalog ke Škrétovi

Katalog k výstavě Karel Škréta: Doba a dílo bodoval v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2010. Zvítězil ve své kategorii. Mezi knihami o výtvarném umění se na první příčce umístila monografie designérky Libuše Niklové. V kategorii Krásná literatura porota vedená fotografem Václavem Jiráskem vybrala básnickou sbírku Perverše knižního grafika a příležitostného básníka Martina Peciny. Oceněné knihy představili ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben a tajemnice soutěže Vladimíra Hoštová. Ceny se budou předávat ve čtvrtek odpoledne v klášteře premonstrátů v Praze na Strahově. Do soutěže tentokrát nakladatelé a autoři přihlásili rekordní počet 252 titulů.

Příbramské muzeum ukazuje, jak trávila Velikonoce hornická rodina

Pletení pomlázek, zdobení kraslic, pečení jidášů, zdobení perníčků cukrovou polevou, drátování vajec nebo výrobu textilních a korálkových ozdob - to vše a mnoho dalšího v těchto dnech představuje Hornické muzeum Příbram prostřednictvím pořadu Velikonoce v hornickém domku. Tradiční akce letos začala s větším předstihem, aby ji mohlo navštívit více zájemců, řekl ČTK ředitel muzea Josef Velfl. "Návštěvníci si mohou prohlédnout interiér hornické chaloupky ze 17. století, který je vyzdoben velikonočně tak, jak havíři v minulosti interiéry zdobili. Uvidí historické velikonoční ozdoby, vajíčka, ale i různé plastiky včetně plastik hornických patronů," přiblížil výstavu Velf.

V brněnském Rondu zazní v květnu zpívaný životopis Jana Pavla II.

V brněnské sportovní hale Rondo zazní 14. května písňový životopis bývalého papeže Jana Pavla II. S výpravným symfonickým dílem nazvaným Santo Subito přijede polský skladatel a dirigent Piotr Rubik. V koncertním programu vystupuje stodvacetičlenný orchestr plus šest sólistů, oznámil ČTK pořadatel Martin Ližičiar. Rubik spojuje prvky klasické a populární hudby a v Polsku patří k nejprodávanějším autorům. Symfonické dílo Santo Subito je pojmenováno podle hesla, které provolávaly tisíce lidí na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu při pohřbu Jana Pavla II. v roce 2005. Heslo, které v překladu znamená "svatý hned", vyjadřovalo touhu věřících po svatořečení oblíbeného papeže. Přání obdivovatelů Jana Pavla II. se částečně splní 1. května, kdy bude blahořečen.

Ze sportu:

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik povolal do přípravy týmu před blížícím se mistrovstvím světa čtyři finalisty české extraligy. Z mistrovského Třince dostali pozvánku obránce Lukáš Krajíček a útočník Martin Růžička, poražené Vítkovice budou zastupovat útočníci Petr Vrána a Lukáš Klimek.

Hokejisté Ústí nad Labem zvítězili v pátém utkání baráže o extraligu na ledě Mladé Boleslavi 4:1, snížili stav série na 2:3 na zápasy a udrželi si naději na posun do nejvyšší soutěže. Domácí, kteří hájí účast v extralize potřetí za sebou, sice vedli už v první minutě díky trefě Lukáše Pabišky, ale ve druhé třetině otočili skóre Miloslav Gureň, Robin Hanzl a Jaroslav Roubík. V závěru potvrdil výhru hostů opět Hanzl. Šestý zápas se hraje v Ústí nad Labem v pátek.

Martin Podhráský vyhrál podruhé za sebou ve Světovém poháru soutěž ve střelbě z rychlopalné pistole. Dva týdny po triumfu na olympijské střelnici v Sydney nenašel přemožitele ani v korejském Čchangwonu. Sedmadvacetiletý plzeňský střelec opět dominoval novému formátu finálové střelby, do níž postoupil ze třetího místa.

České tenistky budou ve víkendovém semifinále Fed Cupu proti Belgii mírnými favoritkami, přestože kvůli zranění odstoupila jejich dvojka Lucie Šafářová. Sdělili to v dějišti zápasu v Charleroi kapitán Petr Pála a česká jednička Petra Kvitová. Semifinálové utkání ovšem nebude pro českou jedničku jednoduché, s belgickou nejlepší hráčkou Yaninou Wickmayerovou má zápornou bilanci 2:3 a s dvojkou Kirsten Flipkensovou prohrála poslední vzájemný zápas. Češky do role favoritek postavilo zranění belgické tenisové legendy a současné světové dvojky Kim Clijstersové.

Český tenista Radek Štěpánek neprošel na turnaji série Masters v Monte Carlu ani na osmý pokus přes druhé kolo. Tentokrát ho zastavil Andy Murray, s kterým prohrál 1:6, 4:6. Jediným českým zástupcem ve dvouhře zůstal Tomáš Berdych. Pátého nasazeného čeká ve čtvrtek zápas 3. kola s Chorvatem Ivanem Ljubičičem, s kterým má vyrovnanou bilanci 2:2 na zápasy.

Fotbalisté Olomouce zvítězili v úvodním utkání čtvrtfinále Ondrášovka Cupu nad Jabloncem 2:0. Sigma porazila finalistu loňského ročníku po zlepšeném výkonu, o góly se podělili Hořava a Šultes. Odveta se bude hrát za dva týdny na půdě severočeského klubu.

Brněnští fotbalisté prohráli v úvodním utkání čtvrtfinále Ondrášovka Cupu doma s Kroměříží 1:2. Třetiligový klub rozhodl o svém úspěchu v průběhu pouhých dvou minut na přelomu poločasů - vedoucí gól vstřelil Janča a hned po přestávce skóroval Hromek. Předposlední celek nejvyšší soutěže navázal na špatné jarní výkony. Ve druhém poločase sice měl výraznou územní převahu, ale až dvě minuty před koncem pouze snížil Simerský.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, na většině území přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.