Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Premiér Nečas převzal od odborů petici za odvolání ministra Johna

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) v úterý převzal od předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) Milana Štěpánka arch s peticí za odvolání ministra vnitra a vicepremiéra Radka Johna (VV). Zdůraznil přitom, že o tom, kdo bude ministrem vnitra, nerozhodují odborářská hlasování. Sám nicméně počet podpisů pod peticí považuje za vážný signál, který nelze bagatelizovat. Petici odborů bezpečnostních složek za odvolání ministra Johna podepsalo více než 35.000 policistů, hasičů a zaměstnanců hasičského sboru. radek John ale v pondělí jejich kritiku odmítl. Premiér Nečas uvedl, že se chce v nejbližší době s ministrem Johnem setkat. Vše totiž podle něj nasvědčuje tomu, že mezi ministrem vnitra a policisty není dobrá komunikace a existuje zde "velký prostor pro nápravu". Odbory ministrovi mimo jiné vytýkají, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz. Nelíbí se jim ani pokles platů, prý je navíc vyšší, než bylo avizováno. Organizátorům petice vadí i způsob, jakým se ministr John vyjadřuje o policistech a hasičích. Vedle toho kritizují také propouštění občanských zaměstnanců.

Poslanec Škárka chce vystoupit z klubu VV i rezignovat na funkce ve straně

Poslanec Jaroslav Škárka chce vystoupit z poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných a rezignovat na všechny stranické funkce. Vystoupí i ze strany. Řekl to ČTK ve chvíli, kdy o jeho případu začal jednat poslanecký klub strany. V minulých dnech uváděl, že za loajalitu a mlčení o stranickém financování dostával od lídrů VV peníze. Ministr dopravy a neformální lídr strany Vít Bárta před začátkem mimořádného jednání klubu situaci odmítl komentovat. Jaroslav Škárka ČTK řekl, že jeho rozhodnutí je definitivní. "Mně se moc nelíbily výroky mých kolegů," uvedl důvod svého kroku. Jaroslav Škárka se ocitl pod palbou kritiky spolustraníků poté, co týdeník Respekt zveřejnil jeho slova o tom, že dostával peníze za loajalitu straně. Dosavadní výkonný místopředseda Věcí veřejných v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes uvedl, že od září pobíral měsíčně 55.000 korun za loajalitu. Minulý týden prý také dostal 170.000 přímo od Víta Bárty.

ČSSD vyvolá další schůzi sněmovny k Promopru

Opoziční ČSSD vyvolá další mimořádnou schůzi k případu údajně předražené zakázky při českém předsednictví Evropské unii pro firmu Promopro. Kauza, v níž se skloňuje jméno ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), způsobila v minulých týdnech spory v koalici. Sociální demokraté se budou snažit ve sněmovně prosadit výzvu premiérovi Petru Nečasovi (ODS), aby nechal Alexandra Vondru odvolat, řekl po úterním zasedání poslanců ČSSD předseda Bohuslav Sobotka. Podezření kolem kontraktu si zaslouží podle něho to, aby o nich jednala sněmovna. Sociálním demokratům se v minulosti nepodařilo kauzu prosadit jako bod na řádnou schůzi sněmovny a koalice zamítla i program mimořádné schůze. Zejména představitelé TOP 09 a Starostů však vyzývali Alexandra Vondru otevřeně k rezignaci. Podle koaličních partnerů byly Vondrova omluva a vysvětlování nedostatečné. Sociální demokraté z toho vyvozují, že vládní poslanci mají informace, které je k výzvám k Vondrově odstoupení vedly. Zástupci TOP 09 ale později rétoriku zmírnili a poukazovali na to, že jde o věc ODS. Výkonná rada občanských demokratů Alexandra Vondru podržela.

Europoslanci schválili peníze pro ČR z globalizačního fondu

Evropský parlament schválil 323.820 eur (zhruba osm milionů korun) pro Českou republiku. Prostředky by měly zpětně pokrýt program podpory s hledáním práce pro několik stovek bývalých pracovníků společnosti Unilever ČR z uzavřené továrny v Nelahozevsi na Mělnicku. Jde o vůbec první peníze, které Česko získá z takzvaného globalizačního fondu EU (EFG). Nelahozeves... je do značné míry závislá na výrobě potravin a více než 25 procent těch, kteří v této oblasti hledají práci, mají pouze základní vzdělání. Bez dodatečné podpory těmto pracovníkům hrozí, že sklouznou do dlouhodobé nezaměstnanosti," uvedl už před časem eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor, jehož úřad čerpání peněz navrhl. Unilever ještě nedávno v Česku vyráběl rostlinné tuky a majonézy. Jejich výrobu v továrně s více než 600 zaměstnanci v Nelahozevsi ale loni ukončil.

Poslanci TOP 09 chtějí zachovat daňové zvýhodnění hypoték

Někteří poslanci TOP 09 chtějí ponechat daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení. Požádali proto ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), aby zvýhodnění hypoték a úvěrů ze stavebního spoření v rámci daňové reformy zůstalo zachováno v omezené výši. Poslanci o tom informovali na úterní tiskové konferenci. Ministr Kalousek podle poslanců přijal návrh jako opodstatněný a bude se jím zabývat. Ministerstvo financí chce daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení v rámci reformy postupně zrušit. Odpočet by se měl snížit na 150.000 korun ročně ze současných 300.000 korun. Pro nové smlouvy uzavřené od roku 2012 by pak nebyl odpočet vůbec možný. "V době, kdy dojde ke zvýšení DPH u stavby bytů a bude kráceno stavební spoření, by se rodiny s dětmi měly podporovat," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Dodal, že je samozřejmě možná diskuse o výši zvýhodnění.

Na 1000 lidí protestovalo v Liberci proti snaze odvolat primátora

Tisícovka lidí přišla v úterý k liberecké radnici podpořit primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) a vyjádřit nesouhlas se snahami bývalých koaličních partnerů ho odvolat. Nad hlavami davu se objevila hesla na jeho podporu jako "neberte nám statečného primátora" nebo "pravdu nelze dlouho umlčet". Jinými transparenty se lidé snažili přesvědčit koaliční partnery, aby zapomněli na neshody a vrátili se k jednacímu stolu. Krátce po zahájení se na náměstí objevila i celá městská rada v čele s Korytářem, která kvůli demonstraci přerušila jednání. Ne všichni radní ale sklidili od publika stejné ovace. Projev primátora provázel radostný jásot, souhlasné výkřiky a potlesk. Korytář ujišťoval, že bez ohledu na rozpory je Změna pro Liberec ochotna znovu s koaličními partnery zasednout k jednomu stolu. Sliboval, že zlepší komunikaci s nimi. Jeho náměstkyni za ČSSD Martinu Rosenbergovou, když chtěla vysvětlit důvody rozkolu, ale dav vypískal a ke slovu ji vůbec nepustil.

Madeleine Albrightová v Praze dostala kopie dokumentů svého otce

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová při současné návštěvě Prahy obdržela darem kopie historických dokumentů spojených s jejím otcem, československým diplomatem Josefem Korbelem, například jeho korespondenci. Dary pro ni připravilo české ministerstvo zahraničí, sdělil ČTK mluvčí úřadu Vít Kolář. Madeleine Albrightová je v České republice na soukromé návštěvě. V úterý zavítala do archivu ministerstva zahraničí, aby si prohlédla diplomatické depeše svého otce. Seznámila se také s reprezentačními prostorami ministerstva, včetně bytu Jana Masaryka. Již v pondělí se setkala s bývalou českou první dámou Dagmar Havlovou. Madeleine Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Německou přehlásku z příjmení rodina vypustila po válce. Po vyhlášení protektorátu emigrovali do Británie, kde přestoupili ke katolicismu. Po válce bydlela rodina krátce v Praze, než otec začal pracovat na velvyslanectví v Bělehradě. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl Josef Korbel jako nepřítel státu odsouzen k smrti a rodina požádala o politický azyl v USA.

Soud zrušil verdikt nad vedením Dělnické strany za údajné extremistické výroky

Brněnský krajský soud zrušil v odvolacím řízení rozsudek nad vedením někdejší Dělnické strany (DS) za údajné extremistické výroky pronesené na prvomájové demonstraci v roce 2009 v Brně. Kauzu vrátil brněnskému městskému soudu k opětovnému projednání. V kauze bylo odsouzeno šest členů vedení DS v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem. Odvolací soud dospěl k závěru, že vedení DS bylo při procesu znemožněno jejich právo na obhajobu a spravedlivý proces. Obžaloba je postavena na znaleckém posudku Michala Mazela, který analyzoval výroky z demonstrace. Městský soud se podle odvolacího nevypořádal s námitkami proti Mazelovým závěrům. V opětovném řízení bude nutné vyslechnout znalce, jenž se bude muset vypořádat se všemi výhradami obžalovaných. Vandas s ostatními členy vedení někdejší DS tvrdí, že je nevinný. Po prvomájové brněnské demonstraci Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu zrušil. Odůvodnil to tím, že podněcuje k extremismu.

Podle úřadu jaderné bezpečnosti byl rok 2010 v ČR bezproblémový

Rok 2010 byl z hlediska jaderné bezpečnosti pro Českou republiku bezproblémový, uvádí zpráva o činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) za loňský rok. ČTK to sdělila předsedkyně SÚJB Dana Drábová, jejíž úřad zprávu předložil na středeční jednání vlády. Kabinet podle Dany Drábové bude zároveň očekávat od SÚJB aktuální informace o únicích radiace v Japonsku. "Z pohledu jaderné bezpečnosti a radiační ochrany byly v loňském roce všechny požadavky dodrženy. Nedošlo k žádné vážné události," sdělila ČTK Dana Drábová. Ve zprávě SÚJB popisuje také například svůj dozor nad nešířením zbraní hromadného ničení či havarijní připravenost v ČR. Vláda ve středu podle Dany Drábové bude zároveň očekávat od SÚJB aktuální informace o jaderné havárii elektrárny Fukušima 1 v Japonsku. Technici v Japonsku se téměř měsíc po havárii elektrárny stále potýkají s vážnými úniky radiace. Podle SÚJB ale Česku v současnosti žádné potíže s jadernou energií nehrozí.

Loni čekalo na kůrovce na Šumavě 35.000 lapáků, letos jen 3200

Kůrovec na Šumavě podle šéfa zoologického oddělení správy národního parku Miloše Juhy pravděpodobně vylétne koncem dubna, anebo první týden v květnu. Záležet bude na počasí. Loni na lýkožrouty správa parku nastražila na 35.000 kusů lapáků a lapačů, letos je jich podle pondělního hlášení v lese pouhých 3200 kusů. Expertní komise ředitele Jana Stráského totiž považuje "použití obranných opatření za zcela marginální." Stráského experti to píší ve zprávě, kterou ředitel poslal ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS). Prevenci přitom považují za důležitou nejen vědci, ale i lesáci z Lesů ČR. Na správě národního parku teď čekají, jak rozhodne ministr Chalupa. Zda povolí kácení a další kroky v dosud přísně chráněných oblastech ponechaných přírodnímu vývoji, kde pod soušemi roste nový les. Použití chemických prostředků kritizují vědci - společně s kůrovcem by zničily vzácné druhy motýlů a brouků, ohrozily by kvalitu vody.

ČSÚ: Počet studentů soukromých VŠ za deset let raketově vzrostl

Počet studentů soukromých vysokých škol za posledních deset let raketově vzrostl. Jestliže v roce 2000 navštěvovaly tato zařízení 2000 lidí, což představovalo jedno procento z celkového počtu vysokoškoláků, loni to už bylo přes 57.000 studentů, tedy asi 14 procent všech vysokoškoláků. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání. První soukromé školy začaly v ČR vznikat po roce 1989, zájem o privátní školky a základní školy je ale stále minimální. Zatímco veřejných a státních vysokých škol je dohromady 28, soukromých bylo k loňskému roku 44. Ministerstvo školství dlouhodobě upozorňuje, že tento počet je příliš velký a že vznik nových škol už nebude dále podporovat.

ČSÚ: Výdaje domácností na vzdělávání se zdvojnásobily

Výdaje domácností na vzdělávání se od roku 2000 více než zdvojnásobily. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že nejvíc se utratí za mimoškolní vzdělávání a studium na vysokých a vyšších odborných školách. Zatímco v roce 2000 utratily české domácnosti za vzdělávání 6,2 miliardy korun, o devět let později už to bylo 13,7 miliardy. Téměř polovinu této částky tvoří výdaje na mimoškolní vzdělávání. Jaroslav Novák z ČSÚ uvedl, že jde hlavně o poplatky za vzdělávací kroužky, hudební školy nebo družinu. Oproti minulým letům také výrazně narostly výdaje za vysokoškolské a vyšší odborné vzdělání, na něž v roce 2009 daly domácnosti skoro 3,7 miliardy. V roce 2000 to bylo jen 548 milionů. Souvisí to s rostoucím počtem studentů na soukromých vysokých školách, podle statistik studuje na tomto typu škol 14 procent všech vysokoškoláků. Výrazně méně peněz pak stojí rodiny vzdělávání v mateřských, základních a středních školách, na něž v roce 2009 vydávaly asi 1,7 až 1,8 miliardy. Naprostá většina dětí totiž chodí na veřejné školy. Privátní školky navštěvuje jen 1,5 procenta dětí, do soukromých základních škol pak dochází 0,8 procenta žáků a na soukromé střední školy 13,6 procenta.

Školy vytvořily kampaně proti kyberšikaně

Týmy 14 základních škol z celé republiky vytvořily kampaně proti kyberšikaně, cílem je zviditelnit problematiku obtěžování přes internet nebo mobil. Součástí projektu jsou také vzdělávací semináře pro učitele a osvěta pro rodiče. Novinářům to řekla Jana Udatná, která za podpory sdružení Aisis a nadace mobilního operátora akci organizuje. "Mnohým připadá zasílání zesměšňujících SMS nebo mailů jako dobrá zábava. Chtěli jsme, aby si děti uvědomily, že i takto mohou ublížit. Výsledkem snahy každého z týmů je audio- a videospot a plakát, které společně tvoří ucelenou kampaň. Z některých z nich běhá mráz po zádech," uvedla Ivana Šatrová z nadace mobilního operátora. Tři nejúspěšnější dostanou mobilní telefony.

Průzkum: Polovina domácností se snaží šetřit, 38 pct nemá z čeho

Polovina českých domácností bedlivě sleduje, za co utrácí, a snaží se šetřit. Na 38 procent jich ale přiznává, že neušetří ani korunu. Dalších 16 procent nemá o svém hospodaření s penězi přehled. Vyplývá to z telefonického průzkumu, který mezi třemi stovkami svých klientů provedla úvěrová společnost Home Credit. "Lidé nejčastěji uvádějí, že musí své peníze hlídat a dávat si pozor, za co utrácejí. Jsou připraveni šetřit, ale kvůli vysokým cenám bydlení, energií, potravin a oblečení i přesto vydají veškeré své příjmy," komentoval výsledky analytik Home Creditu Michal Kozub. Jen asi šestina oslovených lidí svoje výdaje nesleduje a utrácí bez rozmyslu. V případě, že české domácnosti ušetří, nebývá to žádná závratná suma. Téměř 14 procent zvládne dát si stranou měsíčně do 2500 Kč. Naopak nad 7500 korun uspoří pouze něco málo přes sedm procent rodin. V průměru odloží česká domácnost 2600 Kč měsíčně, což je přibližně stejná částka jako na Slovensku, kde uspoří zhruba 100 eur (2500 Kč).

V Praze našli hrob muže z eneolitu s odlišnou sexuální orientací

Kostrový hrob muže z pozdní doby kamenné s odlišnou sexuální orientací - homosexuála nebo transsexuála - odkryli archeologové při záchranném výzkumu v šestém pražském obvodu. Patřil ke kultuře se šňůrovou keramikou, která na českém území existovala mezi léty 2800 až 2500 před naším letopočtem. Archeologické naleziště bude tento čtvrtek otevřeno pro veřejnost. "Z historie i etnologie víme, že když má nějaká kultura přesná pravidla pohřbívání, tak neudělá nikdy chybu," řekla vedoucí výzkumu Kamila Remišová Věšínová z České společnosti archeologické. Zemřelí kultury se šňůrovou keramikou byli ukládáni do hrobu ve skrčené poloze, muži na pravém boku s hlavou směřující k západu a ženy na levém boku s hlavou směřující k východu. Genderově odlišné byly i milodary v hrobech. Ženy měly náhrdelníky z provrtaných zubů domácích zvířat nebo šelem, měděné korále či spirálové záušnice a další ozdoby. Specificky ženskou výbavou byl vejčitý hrnec a menší nádobky umístěné v blízkosti hlavy, ale i pazourkové nože. Muži byli vybaveni zbraněmi, sekeromlaty či pazourkovými noži, ale i několika nádobami s jídlem a nápoji na cestu do světa mrtvých. Muž, u kterého Kamila Remišová Věšínová předpokládá odlišnou sexuální orientaci, byl uložen do hrobu jako žena na levém boku. Neměl sice ozdoby, ale v nohou mu ležela typicky ženská vejčitá nádoba.

Finský režisér Aki Kaurismäki bude hvězdou Letní filmové školy

Legenda finského i skandinávského filmu Aki Kaurismäki je jedním z potvrzených hostů Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ), jejíž 37. ročník se koná od 22. do 31. července. Na úterní tiskové konferenci organizátoři z Asociace českých filmových klubů (AČFK) upozornili, že mistr minimalistických tragikomedií plných melancholie, černé kávy, pohnutých osudů a rockúnúrollu uvede kompletní retrospektivu svých filmů, včetně novinky Le Havre. Podle uměleckého ředitele LFŠ Pavla Bednaříka budou dalšími hosty tohoto setkání milovníků filmu například režisér a scenárista Robert Sedláček, rumunští filmaři Dan Pita a Andrei Ujica a také bosenský filmař a muzikant Emir Kusturica. Program je opět složen z šesti sekcí - Fokus, Inventura, Spektrum, Visegradský horizont, Zvláštní uvedení, AČFK uvádí. Jeho součástí budou přednášky hlavních hostů, z nichž někteří obdrží Výroční cenu asociace.

Festival divadelních škol v Brně představí mladé asijské divadlo

Vzácnou příležitost seznámit se s mladým asijským divadlem poskytuje zájemcům 21. ročník festivalu divadelních škol Setkání/Encounter. Zatímco v minulých ročnících přijela jediná asijská škola, letos pořadatelé pozvali hned tři - z Jižní Koreje, Íránu a Filipín. Přehlídka začala průvodem masek v centru Brna. Celkem se představí 12 škol. Oproti původním plánům nepřijede škola z Kolumbie, informovali pořadatelé na webu přehlídky. Festival začínal původně jako setkání tří československých škol. Postupem let se rozrostl do mezinárodní podoby a stal se jednou z největších podobných akcí na světě. Pro pořádající Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění jde o jeden z vrcholů každého akademického roku. Hlavní podíl na mnohaměsíčních přípravách mají studenti fakulty. "Díky festivalu jsme navázali řadu úzkých kontaktů, spolupráce škol se promítá i do výuky," řekl na festivalové tiskové konferenci děkan fakulty Zbyněk Srba. Zájem zahraničních škol obvykle převyšuje možnosti organizátorů, ti proto počet účastníků omezují. Letos chtělo do Brna přijet 30 škol.

V katedrále sv. Víta zazpíval sbor winchesterské katedrály

V katedrále sv. Víta v Praze v rámci cyklu Hudba Pražského hradu zazpíval sbor winchesterské katedrály ukázky britské korunovační a církevní hudby. Tělesu složenému z chlapců a mužů udržujících pěveckou tradici, která přetrvává ve Winchesteru přes tisíc let, aplaudovaly v téměř zaplněných prostorách jedné z nejnavštěvovanějších tuzemských gotických památek stovky lidí. Na koncertu se střídaly sborové s instrumentálními skladbami, které provedl varhaník Simon Bell. Jeden z předních katedrálních sborů v Británii se v tuzemsku představil již v sobotu, kdy ve starobrněnském klášteře nabídl melodie od Sebastiana Bacha, Williama Bryda a Henryho Purcella. Pražský koncert byl připomínkou a oslavou blížícího se sňatku britského prince Williama a Kate Middletonové, který se uskuteční 29. dubna.

Téměř dvě stovky účinkujících nacvičují v Ostravě pašijové hry

Téměř dvě stovky účinkujících nacvičují v katedrále Božského Spasitele v Ostravě pašijové hry. Velikonoční koncertní dílo Pavla Helebranda Evangelium podle houslí předvedou jen jediný den v roce, a to ve středu 13. dubna. Za organizátory o tom ČTK informovala Eva Kijonková. Uvedla, že mezi 180 účinkujícími budou členové opery a Operního studia Národního divadla moravskoslezského v Ostravě nebo Vysokoškolského pěveckého sboru Ostravské univerzity. Sóla budou mít Jiří Pavlica s Hradišťanem nebo držitel Thálie Norbert Lichý. "Nejmladší účinkující je šestiletá houslistka z dětské hudecké muziky Iskérka a nejstarším účinkujícím 76letý představitel Člověka mizerného," uvedla Eva Kijonková.

Ze sportu:

Hokejisté Třince vyhráli ve finále extraligy i druhý zápas, Vítkovice porazili 2:0 brankami Václava Varadi z 59. minuty a Martina Adamského z 60. minuty. Třetí utkání hostí v pátek Vítkovice.

Čeští fotbalisté do 17 let si na květnovém mistrovství Evropy v Srbsku zahrají ve skupině B proti předloňským mistrům z Německa, Nizozemsku a Rumunsku. Druhou skupinu tvoří domácí Srbsko, Dánsko, Francie a Anglie. Tři nejlepší celky z každé skupiny se probojují na mistrovství světa v Mexiku. První dva týmy ve skupinách postoupí do semifinále. O složení skupin v úterý rozhodl los na radnici v Bělehradu. Češi v této kategorii hráli s Nizozemskem naposledy v březnu 2010, kdy doma zvítězili 1:0. Němce v roce 2008 porazili 2:1 a připsali si jediné vítězství ze sedmi vzájemných zápasů. S Rumunskem mají lehce negativní bilanci, když ze sedmi duelů dva vyhráli a tři prohráli.

Český hokejový obránce Adam Polášek podepsal v zámořské NHL tříletý nováčkovský kontrakt s Vancouverem. Vítěz základní části této sezony prestižní soutěže si devatenáctiletého ostravského rodáka vybral v loňském vstupním draftu jako celkově 145. hráče v pořadí. Polášek odehrál poslední dva ročníky v juniorské soutěži QMJHL za tým Prince Edward Island Rocket. V základní části si v celkem 127 zápasech připsal 80 bodů za 20 branek a 60 nahrávek, v play off přidal dohromady deset startů.

Belgičankám bude v semifinále Fed Cupu proti českým tenistkám chybět hvězda Kim Clijstersová. Druhá hráčka světového žebříčku a čtyřnásobná grandslamová vítězka má zraněné rameno i zápěstí, které ji vyřadí ze hry na měsíc. O postup do finále budou Belgičanky a Češky hrát 16. a 17. dubna v Charleroi.

Česká tenisová jednička Tomáš Berdych bude nakonec startovat na turnaji série Masters v Monte Carlu, který začne v neděli 10. dubna. Původně ho v plánu neměl, ale nakonec se rozhodl jinak a od pořadatelů obdržel divokou kartu. Berdych, sedmý hráč světového žebříčku, zahájí v Monte Carlu antukovou sezonu o týden dříve, než původně plánoval. Druhou divokou kartu dostal Brit Andy Murray. Na turnaji se představí kompletní světová špička v čele se Španělem Rafaelem Nadalem, Srbem Novakem Djokovičem a Švýcarem Rogerem Federerem.

Na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava bude 31. května startovat světový rekordman na 800 metrů Keňan David Rudisha, který se ve Vítkovicích představí v netradičním běhu na 1000 metrů. Dalšími novými účastníky jsou také nejlepší současný výškař světa Ivan Uchov z Ruska a známý handicapovaný atlet Oscar Pistorius, jenž nastoupí do závodu na 400 metrů. Africký šampion Rudisha má být po výjimečném jamajském sprinterovi Usainu Boltovi druhou hlavní hvězdou jubilejního 50. ročníku ostravského mítinku.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy slabý déšť. Teploty 15 až 19 stupňů Celsia.