Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Škárkovy výroky bude řešit klub Věcí veřejných, zabývat se tím bude i policie

Výroky poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky o penězích, které údajně v obálce dostával za mlčení o stranickém financování, bude ve čtvrtek řešit poslanecký klub strany. Předseda strany a ministr vnitra Radek John ČTK řekl, že Škárka stranu poškozuje opakovaně. Ministr vnitra také kvůli Škárkově aféře podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle týdeníku Respekt Škárka v rozhovoru s redaktory prý řekl, že dostává od lidí kolem ministra dopravy Víta Bárty (VV) peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Škárkovi údajně nosili peníze v obálce poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil. Poté, co se informace objevila v médiích, Škárka, který je nyní v Kazachstánu, tvrzení popřel. Z novinářky si prý "vystřelil", když zjistil, že si jej tajně nahrává. V první reakci podle Johna došli lidé z VV k přesvědčení, že se poslanec "zbláznil". Babák s Vysloužilem Škárkovo tvrzení jednoznačně popřeli.

Premiér Petr Nečas žádá od VV vysvětlení Škárkových slov o uplácení. "Pokud by se tvrzení, která přednesl místopředseda VV, ukázala jako pravdivá, tak by situace samozřejmě byla velmi vážná. Vyjádření představitelů VV se ale od sebe odlišují a i pan Škárka teď mluví o mystifikaci, což já považuji za mimořádně hloupý a nešťastný způsob komunikace s médii," řekl Nečas novinářům v Hradci Králové. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že pokud se informace týdeníku Respekt potvrdí, bude to nejvážnější korupční skandál v české Poslanecké sněmovně.

Podle poslanců strany VV může být za Škárkovými výroky plzeňská ODS. Ministr spravedlnosti a předseda plzeňské krajské ODS Jiří Pospíšil takové spekulace odmítl. "VV místo, aby vysvětlovaly věci uvedené v článku, tak zjistily, že nejlepší obrana je útok, a snaží se převést pozornost někam jinam," řekl. Šéf městské organizace ODS v Plzni Jiří Šneberger ČTK řekl, že se Škárkou se osobně setkal jen jednou, a to když se na oficiálním setkání bavili o podpoře pro Šnebergera pro druhé kolo senátních voleb. Připomněl, že Škárka nepochází z Plzně, dřív tu nebyl nijak politicky aktivní a ani v Plzni nemá žádné dlouhodobější vztahy.

Petici za odvolání ministra Johna podepsalo na 26.000 zaměstnanců policie

Petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) podepsalo 35.182 lidí, z toho více než 26 tisíc policistů, dále hasičů a občanských zaměstnanců. Sdělil to předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOSP) Milan Štěpánek. Policejní sbor tvořilo k 1. březnu podle údajů policejního prezidia 40.877 lidí, profesionálních hasičů je přes 9000. Odbory ministru Johnovi vytýkají, že nezajistil pro resort dostatečné množství peněz, a větší pokles platů, než bylo avizováno. Organizátorům petice vadí i způsob, jakým se ministr John vyjadřuje o policistech a hasičích.

Ministr vnitra Radek John (VV) opět odmítl kritiku ze strany policejních a hasičských odborářů. Novinářům řekl, že dostal mandát od voličů a vlády, nikoli od odborů. Podle Johna není petice adresována pouze jemu, ale celé vládě, "protože ta jednotně trvala na razantních úsporách a nezbytných omezeních." Z finanční situace v resortu viní ministr i svého předchůdce Ivana Langra, který podle něj zatížil úřad řadou dluhů, nehospodárně nakupoval a uzavíral nevýhodné smlouvy. John zároveň označil některé argumenty odborářů za lživé, opětovně je vyzval k dalšímu dialogu.

ŠumavaPro žádá ministra Chalupu, aby nedovolil kácet v 1. zónách parku

Nepřipustit těžbu dřeva v bezzásahových zónách Národního parku Šumava a zajistit ochranu vzácných druhů fauny a flory žádá ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS) nově vzniklá platforma ŠumavaPro. Založilo ji 45 občanských sdružení, odborníci a osobnosti v reakci na připravované kroky ředitele parku Jana Stráského proti kůrovci, řekli novinářům v Prachaticích zakladatelé sdružení a zároveň signatáři Výzvy k záchraně Národního parku Šumava. Hlavním posláním národního parku je zachovat na významné ploše nerušený vývoj přírody, píšou ve výzvě. Chalupu proto vyzvali, aby nepřipustil porušování českých zákonů a mezinárodních dohod. Žádají ho též, aby zabránil převodům pozemků v majetku státu na soukromé osoby a nepřipustil výstavbu ve volné krajině. Měl by se také zasadit o obnovení vědecké sekce rady parku, kterou Stráský po svém nástupu zrušil.

Stráský žádá na ministerstvu životního prostředí vyhlášení kalamitního stavu, aby mohl proti kůrovci zasáhnout i v dosud bezzásahových zónách parku. Ministerstvo by mělo rozhodnout tento týden. Vědci se obávají rozsáhlých holin. Po obdobných asanačních těžbách v minulosti se otevřel les orkánu Kyrill. Naopak tvrdý zásah proti kůrovci má podporu ze strany představitelů obcí v národním parku.

Ministr Chalupa uvedl akční plán na zlepšení ekologie na Ostravsku

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) představil v Ostravě akční plán na zlepšení životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Týká se průmyslu, lokálních topenišť, dopravy i znečištění ze zahraničí. Ministr Chalupa řekl, že plán obsahuje všechna opatření dohromady, protože je nutné řešit je komplexně. Za jeho uskutečňování bude zodpovídat speciální tříčlenný tým. Ministr chce například ve spolupráci s Poláky řešit jak omezit emise, které do Česka přicházejí z Polska. "V Moravskoslezském kraji máme osm základních průmyslových zdrojů znečištění, na polské straně je jich 22," řekl ministr Chalupa. Uvedl, že limity, které jsou stanoveny v České republice, jsou dnes zhruba o polovinu přísnější než v Polsku a od příštího roku pro některé zdroje znečištění dokonce pětkrát tvrdší než pro polskou stranu.

PPF a KKCG slíbila zaplatit dluhy Sazky hned po odchodu Hušáka

Jedni z největších věřitelů loterijní společnosti Sazka, skupina PPF a KKCG Structured Finance, jsou připraveni poskytnout peníze na výplatu všech výher, včetně dlužných částek u provozovatelů loterijních a mobilních terminálů, okamžitě po odchodu Aleše Hušáka z vedení Sazky. Řekl to akcionář PPF Jiří Šmejc při setkání s ministrem školství Josefem Dobešem (VV). Podle Šmejce současné vedení Sazky cílenými kroky vede společnost do faktické likvidace a snaží se tak poškodit práva věřitelů.

Šmejc dále uvedl, že PPF a KKCG jsou připraveny k jednání o řešení krizové situace Sazky s jejími akcionáři, zejména s majoritním Českým svazem tělesné výchovy (ČSTV). Jedinou podmínkou pro takové jednání je podle Šmejce ustavení nového vedení ČSTV, které nebude ovládáno nynějším managementem Sazky. Při zachování současné legislativy a provozu Sazky jsou PPF a KKCG připraveny garantovat vládě, například formou společného memoranda, jakou část příjmů Sazky budou odvádět ve prospěch českého sportu, dodal Šmejc. Dobeš při setkání řekl, že stát v minulých letech poskytl Sazce exkluzivní postavení na českém loterijním trhu, neboť její zisky měly financovat český sport. Podle ministra Sazka ale tuto roli již několik let neplní, což pociťují zejména sportovní svazy a tělovýchovné jednoty. Ministr dodal, že se sejde i s dalšími klíčovými hráči kolem Sazky.

Podle serveru iDnes.cz na mostě poblíž sídla Sazky visely figuríny sportovců. Cyklista, tenista či plavec symbolizovali sporty, které kvůli problémům Sazky přijdou o peníze. Nad sebou měli nápis Hušák + Kořan = Hrobaři sportu. Sazka akci odsoudila a podává trestní oznámení.

Heider Heydrich se nebude podílet na opravě zámku v Panenských Břežanech

Syn někdejšího zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se nebude podílet na opravě zámku v Panenských Břežanech, který za války obývala jeho rodina. Je prý zklamán tím, co psala média. Chtěl údajně pouze poradit a pomoci, nikoliv přímo shánět peníze na rekonstrukci. ČTK to řekl starosta Panenských Břežan Libor Holík, kterého o tom Heider Heydrich informoval v dopise. Proti možnému Heydrichovu zapojení do obnovy zámku se postavili zástupci Svazu bojovníků za svobodu. Za vhodné ho nepovažuje ani vedení středočeského hejtmanství, který celý nápad označilo za "krajně bizarní".

Médea Reserch: Češi si nepřejí své vojáky v Libyi

Více než dvě třetiny Čechů jsou proti nasazení českých vojáků v Libyi. Vyplývá to z výzkumu společnosti Médea Research. V Libyi původně mírové demonstrace přerostly v ozbrojený konflikt mezi příznivci a odpůrci zdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Celkově Češi nemají k situaci v Libyi jasný názor, shodnou se ale na odmítavém postoji k vojenskému zapojení České republiky. Jen asi 16 procent dotázaných odpovědělo, že by se čeští vojáci měli aktivně zapojit do bojů, proti je drtivá většina, 70 procent dotázaných. Česká veřejnost rovněž vnímá negativně aktuální řešení situace v Libyi. Proti bezletové zóně a leteckým útokům na vládní jednotky se vyjádřilo 40 procent dotázaných, naopak 29 procent s kroky NATO souhlasí. Poměrně vysoký je podíl těch, kteří se k tématu nedokázali jednoznačně vyjádřit, činí 31 procent. Průzkum Médea Research se konal na konci března a zúčastnilo se jej 515 obyvatel ČR starších 18 let.

Netanjahu bude v ČR jednat o ekonomice i situaci v severní Africe

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijede do České republiky ve čtvrtek 7. dubna. S předsedou vlády Petrem Nečasem bude jednat mimo jiné o situaci v severní Africe a mírovém procesu na Blízkém východě. Řešit by měli také ekonomickou a vědeckou spolupráci mezi ČR a Izraelem. Od vzniku židovského státu bude Netanjahu prvním izraelským premiérem, který Prahu navštíví. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

CVVM: Politická kultura v zemi je špatná, nejhorší u poslanců

Češi nejsou spokojeni s politickou kulturou v zemi. Podle březnového průzkumu společnosti CVVM mají lidé nejkritičtější postoj vůči poslancům. Jejich chování považují za špatné čtyři pětiny dotázaných. Oproti loňsku se výrazně zhoršilo hodnocení vlády, mezi stranami má zase nejhorší pověst ODS. Nejvíc důvěry chovají Češi už několik let v představitele obecních samospráv. Pouze u nich převažuje kladné hodnocení nad negativním, uvedl průzkum.

Bátora bude jako poradce Dobešovi pomáhat s hospodařením úřadu

Ministr školství Josef Dobeš (VV) jmenoval Ladislava Bátoru svým ekonomickým poradcem. Bátora byl kandidátem nacionalistické Národní strany ve volbách do sněmovny. Média o jeho angažmá na ministerstvu školství spekulují víc než měsíc, potom co kritizovala některé jeho názory, se Bátory zastal prezident Václav Klaus. Bátora má Dobešovi pomoct s optimalizací ekonomického fungování úřadu. "Je to člověk, který nemá extremistické názory, a je to člověk, který mně pomůže snižovat byrokratickou a ekonomickou zátěž úřadu, a pro to má odvahu," řekl Dobeš novinářům. Prověřoval si prý jak Bátorovo působení v Národní straně, tak i na Vyšší odborné škole publicistiky, která se po Bátorově odchodu potýkala s velkými ekonomickými problémy.

ČSÚ: Maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 6,5 procenta

Maloobchodní tržby bez sezonního očistění v únoru meziročně vzrostly o 6,5 procenta po lednovém revidovaném růstu o 6,9 procenta. Růst tržeb byl ovlivněn zejména prodejem motorových vozidel a nepotravinářského zboží. Uvedl to Český statistický úřad. "Únorový vývoj maloobchodních tržeb výrazným způsobem překonal tržní očekávání, stalo se tak již druhý měsíc v řadě. Je to o to překvapivější, že začátek roku byl poznamenán rozpočtovou restrikcí," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Švagrová exprezidenta Havla uspěla ve sporu o půlku Lucerny

Městský soud v Praze vyhověl nároku švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar na polovinu pražského paláce Lucerna. Soud nepravomocně rozhodl, že tato část nemovitosti nepatří do konkurzu po společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Spor se již dvakrát objevil před pražským vrchním soudem, který ho pokaždé vrátil k novému projednání. Naposledy také rozhodl, že se jím musí zabývat jiný soudce.

Společnosti Chemapol Reality v roce 1997 odkoupila od exprezidenta polovinu Lucerny za 200 milionů korun a o dva roky později ji prodala Dagmar Havlové za 145 milionů. Podle konkurzního správce však byla sleva 55 milionů nepochopitelná. Řekl, že C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat. Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Dagmar Havlové.

Z výrobny drog v Českém Těšíně zásobovali obchody v celém světě

Z údajné výrobny syntetických drog, kterou policisté odhalili minulé pondělí v Českém Těšíně na Karvinsku, se nezásobovaly obchody pouze v České republice, ale i v celém světě. Kriminalisté v objektu v centru města zajistili plný kamion chemických látek. Nyní čekají na jejich expertizy, které mají potvrdit, jestli jsou mezi nimi i látky, z nichž se syntetické drogy vyrábějí. Zatím nikoho neobvinili. Sdělili to v Karviné kriminalisté. Ve výrobně mohly být látky za stovky milionů korun. Firmu, která v objektu chemické látky používala a zřejmě z nich vyráběla syntetické drogy, vlastní dva Poláci, třicetiletá žena a muž. Obchody Amsterdam shop pak firma zásobovala zřejmě upravenými narkotiky, jež nejsou dosud zakázané, přes dceřiné společnosti.

Insolvenčních návrhů ve čtvrtletí meziročně o 62 procent víc

V prvním čtvrtletí 2011 bylo v Česku podáno 5421 insolvenčních návrhů, což je o 62 procent více než ve stejném období loni. Výrazný meziroční nárůst způsobilo hlavně zvýšení počtu návrhů na osobní bankroty. Počet insolvenčních návrhů na fyzické osoby stoupl o 88 procent na 3848. U firem se počet insolvenčních návrhů zvýšil o 22 procent na 1573. ČTK o tom informovala společnost Creditreform. Z hlediska odvětví byly v prvním čtvrtletí roku insolvencemi nejvíce postiženy obory velkoobchodu, stavebnictví a pohostinství. Těsně následoval maloobchod s převahou potravin a nákladní doprava.

Insolvenčních návrhů fyzických osob - spotřebitelů trvale přibývá. V březnu bylo podáno 1554 insolvenčních návrhů, což je proti stejnému období 2010 nárůst o 70 procent. Tento vývoj je důsledkem stavu ekonomiky, nedostatku pracovních míst, poklesu reálných mezd a hlavně neuváženého zadlužování fyzických osob. Fyzické osoby potom nemohou dostát svým závazkům a ocitají se v dluhové pasti.

Na lázně si lidé asi připlatí, změní se i seznam nemocí

Na lázně si lidé podle plánu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) připlatí a zřejmě se také změní seznam nemocí, se kterými budou do lázní jezdit. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by se měly indikace doplnit o časnou rehabilitaci po operacích srdce, ortopedických operacích s kloubní náhradou, cévní mozkové příhodě a transplantacích orgánů. ČTK to sdělil mluvčí VZP Jiří Rod. VZP má uzavřené smlouvy s 51 lázeňskými zařízeními v ČR a s dalšími deseti na Slovensku. V těchto zařízeních platí léčbu svým pojištěncům. Komplexní lázeňskou péči, kdy pojišťovna hradí léčení, stravu i ubytování, využilo v roce 2009 celkem 108.025 pacientů.

Václav Havel se bude na venkově zotavovat celý duben, má rehabilitace

Exprezident Václav Havel zůstane po zánětu dýchacích cest v rekonvalescenci do konce dubna, protože je stále velmi unavený. Havel ležel od 8. do 20. března na interní klinice střešovické nemocnice, bral antibiotika. Od minulého týdne je na venkově, kde se zotavuje. Předtím se zúčastnil premiéry svého filmu Odcházení, kterou natočil jako režisér podle vlastní divadelní hry. Havel se měl dnes setkat soukromě s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou a převzít medaili na hradecké univerzitě, ale lékař mu doporučil tyto akce zrušit a odpočívat. Za Albrightovou pojede místo Havla jeho manželka Dagmar.

Na Aviatickou pouť poprvé přiletí do Pardubic britská letka

Na jednadvacátou Aviatickou pouť zavítá začátkem června do Pardubic historická letka Královského letectva (Battle of Britain Memorial Flight. Půjde o českou premiéru těchto legendárních strojů z druhé světové války. ČTK to řekl jeden z organizátorů Jan Rudzinsky. "Jedná se pro české fanoušky letectví o jedinečnou příležitost. Zatím nejdále se stroje BBMF vypravily v červnu 2008 do Polska. Hlavní pole působnosti jednotky představuje území Británie," uvedl Jan Rudzinsky. Britská strana potvrdila účast stíhacích letounů Hawker Hurricane, Spitfire a výsadkové Dakoty. Historická letka vznikla v Británii v roce 1957. Piloti jsou v aktivní službě a ve volném čase se účastní významných událostí královské rodiny nebo vzpomínkových akcí a leteckých dnů zejména na britských ostrovech. Zařazení do této letky je velmi prestižní.

České národní budově v New Yorku bude přehlídka evropských filmů

V České národní budově v New Yorku se od středy bude konat devítidenní přehlídka současných evropských filmů. Akce se koná již potřetí. Letos se na ní představí 19 snímků ze 17 zemí a její součástí bude i diskuse o problémech distribuce zahraničních filmů ve Spojených státech. ČTK o tom informovala kurátorka akce Irena Kovářová. Přehlídka nese název Disappearing Act, což je anglické označení pro trik, při němž iluzionista nechá někoho zmizet. Kovářová na něm představuje filmy, které si vydobyly pozici na mezinárodních festivalech, u odborné kritiky a v některých případech se dostaly do americké distribuce, ale zůstaly převážně utajeny americkému publiku. Akci ve středu otevře český dokument Český mír z loňského roku o chystané stavbě radarové základny. Projekce se zúčastní jeden z jeho autorů, režisér Filip Remunda.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou chystá výstavu o výchově šlechticů

Výstava Výchova šlechticů na Moravě bude první akcí letošní sezony na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Začne 16. dubna, potrvá do konce září. Povšimne si výchovy a osudů dětí vyrůstajících v minulosti na jaroměřickém zámku. Návštěvníci uvidí hračky a další předměty, které patřily malým aristokratům. Výstava bude zároveň ve druhé polovině června součástí třetího ročníku programu rozšířených školních výletů. ČTK to řekl kastelán Radim Petr. Program pro školní výlety, které podle Petra v dnešní době na hrady a zámky už běžně nesměřují, přiláká na jaroměřický zámek každoročně kolem 1500 školáků. Na přelomu dubna a května bude jaroměřický zámek hostit 17. ročník mezinárodního festivalu Svátek keltské kultury Beltine 2011.

Ve skleníku Fata Morgana začíná výstava tropických motýlů

Od úterý do 1. května bude ve skleníku botanické zahrady v pražské Troji Fata Morgana možné opět vidět tropické motýly. Během čtyř týdnů se přímo ve skleníku vylíhne z kukel dovezených z farmy v anglickém Stratfordu nad Avonou na 5000 jedinců 50 druhů. I letos budou velkou atrakcí živé expozice ptakokřídelci, kteří patří mezi největší denní motýly světa. Ozdobou budou podle mluvčí zahrady Marcely Uhlíkové také vzácné druhy otakárků, které se v Troji představí úplně poprvé. Ve skleníku návštěvníci uvidí drobné druhy velikosti odpovídající našim druhům otakárků a obry s rozpětím křídel kolem 15 centimetrů.

Zoo Praha podpoří módní přehlídkou africké gorily

Módní přehlídku a internetovou aukci originálních šatů navržených libereckými studenty z afrických látek uspořádá v květnu pražská zoologická zahrada ve spolupráci s občanským sdružením Kedjom-Keku. Výtěžek přispěje k ochraně ohrožených goril nížinných a rovněž na stavbu české školy v Kamerunu. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová. Studenti oděvního návrhářství Technické univerzity v Liberci šaty představí v neděli 22. května od 14:00 hodin v pražské zoo, a budou se dražit v internetové aukci.

Soutěž Jak chutná Praha objevila staropražské morkové řezy

Recept na morkové řezy zvítězil v první části soutěže Jak chutná Praha, kterou letos v lednu vyhlásila Pražská informační služba (PIS) ve spolupráci s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a Pražským kulinářským institutem. Dvacet nejlepších receptů zaslaných Pražany vyhodnotila odborná porota. Dalšího výherce vybere veřejnost prostřednictvím hlasování na stránkách www.jakchutnapraha.cz. Konečné výsledky budou vyhlášeny 9. června.

Cílem soutěže je podle pořadatelů přispět k obrození gurmánského a gastronomického věhlasu, kterému se Praha těšila v minulosti. Autorka receptu na morkové řezy Libuše Klokočová bude odměněna zájezdem do Itálie pro dvě osoby. Morkové řezy si prý porotce získaly jedinečnou chutí. "Vůbec se nepozná, že je to pokrm z morku. Jde o máslovo-mandlovo-cukrovo-morkový krém, který se prokládá osmaženou houskou na másle. Je v tom i trochu třešňovice. Chutná dokonale," uvedl Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu. Upozornil, že v nabídce se objevily i recepty z počátku minulého století.

Slavný horolezec Rakoncaj slaví šedesátku i lezením po skalách

Platí za jednoho z nejlepších českých horolezců historie a ani v šedesáti letech, které Josef Rakoncaj oslaví ve středu, na lezení nezanevřel. Byť na ty vysoké kopce se zejména vinou fyzické kondice už nedostane. Jeho šálkem kávy jsou nyní skály. Dvakrát třikrát týdně si totiž chodí zalézt do přírody nebo v zimě na umělou stěnu. "Ale také se snažím ještě absolvovat tak trochu průkopnické cesty," uvedl Rakoncaj. Celý život inklinoval k prvovýstupům, jako jediný na světě vylezl na obávanou K2 ze severní i jižní strany. Také proto se i v pokročilejším věku snaží objevovat skály, kde dosud nikdo nelezl.Dnes jeho volný čas vyplňuje nejen firma na výrobu péřových bund, spacáků a horolezeckého vybavení, ale i letadla. Rakoncaj postavil tři ultralighty.

Ze sportu:

Česká tenistka Sandra Záhlavová se probojovala do 2. kola turnaje ve španělské Marbelle. Antukovou sezonu odstartovala výhrou nad sedmou nasazenou Robertou Vinciovou z Itálie 7:5 a 6:3 a ukončila sérii pěti porážek.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, na Moravě a ve Slezsku místy přeháňky, jinde jen vyjímečně. Nejvyšší teploty od 12ti do 16ti stupňů Celsia, na horách šest.