Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Petr Gazdík: Bude-li Vondra dál ministrem, nechceme ho v K9

Pokud Alexandr Vondra zůstane ministrem obrany, bude koaliční TOP 09 patrně žádat, aby se neúčastnil koaličních jednání K9 a rozhodování o vládních reformách, řekl dnes v České televizi šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Ministr Vondra čelí tlaku kvůli údajně předražené zakázce během českého předsednictví v EU. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř zdůraznil, že ODS se s problémem vypořádá, a požádal Gazdíka, aby do ODS "nekopal". Odchod místopředsedy ODS Vondry z vlády žádal ve sněmovně ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, v rozhovorech pro sobotní noviny však svůj postoj zmírnil. Nejmenší vládní strana Věci veřejné chce, aby ODS situaci kolem zakázky pro firmu Promopro vyřešila. Záležitostí se bude v pondělí zabývat širší vedení ODS a v úterý koaliční lídři. Petr Tluchoř uvedl, že občanští demokraté mají "nepochybně dost sil" a "jsou zodpovědnou stranou", aby se s jakýmkoli svým vnitřním problémem vypořádali. Neřekl, zda by ministr Vondra měl z pozice ministra odejít nebo zda by měl zůstat. Podle předsedkyně klubu Věcí veřejných Kristýny Kočí musí Alexandr Vondra přijmout osobní zodpovědnost. Dodala, že na jeho místě by rezignovala.

Zdravotnictví prý na růst DPH a platů bude potřebovat 10,5 mld

Zdravotnictví bude pro příští rok kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) a slíbenému růstu platů zdravotníků potřebovat dalších 10,5 miliardy korun. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) minulý týden přišel na jednání špiček koalice s návrhem na zvýšení poplatků pacientů. O zdravotnické reformě bude takzvaná K9 - tedy lídři vládních stran - jednat v úterý. Podle Petra Gazdíka předložil ministr Heger špičkám koalice "řadu možností", jak by se daly peníze pro zdravotnictví získat. Jednou z nich bylo zvednutí poplatků. Podle návrhu by se za návštěvu u lékaře mohlo platit 50 místo 30 korun, za den v nemocnici 150 až 200 místo 60 korun, za návštěvu specialisty bez doporučení praktika 200 místo 30 korun. Při přepravě sanitou v případě, kdy by to nebylo nutné, by se mohlo dávat pět korun za kilometr. K9 to odmítla. V koaliční smlouvě je zvýšení plateb za den v nemocnici a zpoplatnění návštěvy specialisty bez doporučení praktika. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře poplatky reformu zdravotnictví nepředstavují. Podstatné je prý stanovení toho, co by měl pacient dostat ze zdravotního pojištění a za co by si měl připlácet. Stanovení standardu a nadstandardu by podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky mohlo ohrozit dostupnost péče. Nárok na něco lepšího by byl "od určité úrovně", řekl.

Podle šéfa ČSSD by si lidé mohli spořit na penze ve státním fondu

Alternativou k soukromým fondům, v nichž by si mohli lidé podle vládního návrhu důchodové reformy spořit na penzi, by měl být podle šéfa opoziční ČSSD státní fond. Lidé by tak prý měli jistotu, že své peníze dostanou. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se o státním fondu zmínil v nedělním diskusním pořadu České televize. V chystané důchodové reformě vláda počítá s tím, že by lidé mohli část odvodů převést do fondů. Do státního systému by tak místo 28 procent z hrubé mzdy odváděli 25 procent. Tři procenta by si ukládali na vlastní účet. K nim by museli ale ještě přidat částku ve výši dvou procent. ČSSD s převodem části odvodů nesouhlasí. Podle ní budou ve státním systému chybět peníze na vyplácení nynějších důchodů. Kabinet chce výpadek dorovnat zvýšením DPH. Podle Bohuslava Sobotky to ale všechny výdaje nepokryje. Řekl, že spoléhání na fondy nemůže být "absolutní". Uvedl, že zhodnocování peněz v nich je nízké. Je také prý otázka, jestli budou za pár desetiletí vůbec ještě existovat. Bohuslav Sobotka dodal, že jeho strana předloží své alternativní návrhy důchodové reformy a s koalicí chce hledat kompromis. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře se koalici povedlo dohodnout, "že se část peněz přestane aktuálně projídat v současném systému a posune se na pilíř, fond, který je svázán s člověkem".

Expert: S příjmem do 36.000 se spoření odvodů na penzi nevyplatí

Lidem s příjmem pod 1,5 násobek průměrné mzdy v Česku by se prý převedení části odvodů do vlastního spoření na důchod, jak s ním počítá vládní návrh důchodové reformy, nevyplatilo. Tvrdí to expert odborů na problematiku penzí Vít Samek. Podle něj by si lidé s platem jen o něco vyšším než 30.000 korun po přesměrování části odvodů do fondů dostatečně na důchod nenašetřili. Vít Samek to uvedl v Senátu na semináři o důchodové reformě. Loni dosáhla průměrná mzda v Česku podle statistického úřadu 23.951 korun. Její 1,5 násobek tedy činí zhruba 36.000 korun. Českomoravská konfederace odborových svazů, jejímž je Vít Samek odborníkem, navrhovanou podobu důchodové reformy kritizuje. Podle záměru kabinetu by se lidé mohli do svých 35 let rozhodnout, jestli odvody budou posílat jen do státního systému či jestli jejich část přesunou na vlastní účet a budou si na penzi šetřit. Důchod od státu by pak byl nižší. Vláda podle Víta Samka cílí na špatnou generaci. Lidé by se o penzi neměli rozhodovat do 35 let, ale už ve dvaceti, míní eypert. Nyní se odvádí do státního systému 28 procent. Podle návrhu by se tři procenta mohla přesměrovat. K nim by si ale lidé museli do spoření na důchod doložit ještě částku, která by odpovídala dvěma procentům.

Aktuálně.cz: NERV zpochybnil propouštění ve státní správě

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zpochybnila propouštění úředníků stání správy. Podle zprávy odborného týmu Lubomíra Lízala by tyto kroky mohly uškodit české konkurenceschopnosti. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle členů NERV Česko ve výkonnosti veřejných institucí patří k světovému podprůměru, příčinou je zejména nízké ohodnocení úředníků. Ze 139 zemí, které hodnotila analýza Světového ekonomického fóra, je Česko dvaasedmdesáté, v Evropské unii zaznamenaly horší výsledek jen Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Itálie a Bulharsko. Experti se však obávají, že by se situace mohla ještě zhoršit. "Zejména v případě, kdy v důsledku plošného propouštění odejdou zaměstnanci, kteří jsou schopní, produktivní, zkušení nebo disponují nějakou klíčovou dovedností," píše se v Lízalově zprávě. Česko vydalo před dvěma lety podle Eurostatu na zaměstnance veřejné správy částku na úrovni 8,1 procenta hrubého domácího produktu. Pouze tři evropské země platily méně. NERV připomíná, že nejlepší instituce mají severské státy, které také nejvíc platí svým zaměstnancům. Odborníci rovněž upozornili, že problémem je především struktura veřejných výdajů, nikoliv jejich výše. Češi dávají méně zaměstnancům, ale o to více z veřejných zdrojů investují. V roce 2009 zaplatili za veřejné investice víc jenom Poláci a Rumuni.

Aleš Hušák: V Sazce se hraje o to, kdo z věřitelů prodělá

Generální ředitel a předseda představenstva loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák podal v pátek vlastní insolvenční návrh na Sazku, protože už nemohl udělat jiný krok. Boj o Sazku podle něj pokračuje, hraje se o to, jak se změní její vlastnická struktura a kdo z věřitelů prodělá. Hušák dál preferuje reorganizaci firmy. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize (ČT). Hušákův páteční insolvenční návrh byl druhý za Sazku, první podal místopředseda představenstva Roman Ječmínek. Soud tak může o insolvenci firmy rozhodnout kdykoliv, podle zákona na to má 15 dnů. Další insolvenční návrhy na Sazku podali už dříve podnikatel Radovan Vítek prostřednictvím společností Moranda a Siderius a skupina KKCG podnikatele Karla Komárka. "Z logiky věci vyplývalo, že jsme nemohli udělat jiný krok než tento, ale budeme dál bojovat," řekl Aleš Hušák v ČT. V boji o Sazku se nyní mimo jiné hraje o to, v jakém poměru a rozsahu se změní její vlastnická struktura. Představenstvo a vedení firmy bude podle Aleše Hušáka usilovat o to, aby sportovním svazům, kteří jsou akcionáři firmy, zůstal ve firmě co největší podíl.

Statistici mají asi pětinu formulářů, co měly přijít po internetu

Statistici už v letošním sčítání lidu dostali zpátky skoro pětinu vyplněných formulářů, které se jim lidé chystali poslat přes internet. Do nedělních 18:00 obdrželi přes počítač 806.000 sčítacích listů. ČTK to řekl mluvčí sčítání Ondřej Kubala. Sčítání začalo o půlnoci z pátku na sobotu. Skončí 14. dubna. Do sčítacích archů lidé zapisují údaje tak, jak platily o půlnoci z 25. na 26. března. To je takzvaný rozhodný okamžik. Odeslaný počet internetových formulářů představuje ale zatím asi jen pět procent z celkového množství sčítacích archů. Podle statistik České pošty chtělo původně formuláře na internetu vyplnit 30 procent lidí. Další téměř tři pětiny je hodlají odeslat poštou. K formulářům se vydává obálka s předtištěnou adresou. Zbývajících 12 procent osob se dohodlo se sčítacím komisařem, že si k nim má listy přijít vyzvednout.

Nedořešené církevní restituce komplikují obcím život

Nedořešené církevní restituce komplikují i více než dvě desetiletí po pádu komunismu rozvoj mnoha českých obcí. S blokovanými pozemky nemohou nakládat a přicházejí o příjmy z jejich možného prodeje. Situace trápí i římskokatolickou církev. Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Dominik Duka několikrát zdůraznil, že církev je připravena podílet se na řešení situace s cílem nalézt spravedlivé a oboustranně výhodné řešení. Stát dosud nedokázal ve věci majetkoprávního vyrovnání s církvemi nalézt shodu napříč politickým spektrem. Nečinnost politiků kritizoval loni v červenci Ústavní soud, označil ji za protiústavní. Soud uvedl, že zákonodárci neschválením církevních restitucí ani 19 let poté, co tento záměr deklarovali v zákoně, porušili princip právní jistoty a důvěry v právo. "Komplikace s nedořešenými restitucemi v obcích a krajích s časem rostou," uvedl pro ČTK hlavní ekonom pražské arcidiecéze Karel Štícha. Vláda 17. března jmenovala sedmičlennou komisi pro jednání s církvemi. Zasednou v ní mimo jiné ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), kancléř prezidenta Jiří Weigl nebo ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Partnerem této komise bude delegace tvořená z předních zástupců římskokatolické církve a Ekumenické rady církví, která zatím nebyla podle Karla Štíchy formálně ustavena. Ministr Besser letos v lednu uvedl, že první jednání s církvemi lze očekávat na jaře. Přesný harmonogram ale není známý.

V Prachaticích začaly oslavy rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna

V Prachaticích si v neděli slavnostní mší připomněli 200. výročí narození rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna, amerického misionáře, biskupa ve Filadelfii. Přišlo na ni téměř 400 věřících z Prachatic a okolních farností. Vpodvečer pak v kostele sv. Jakuba zazněla premiéra jeho kantáty v podání Pošumavské komorní filharmonie. Ještě před ní byly žehnány předměty vyrobené k tomuto výročí, například Průvodce kostelem pro děti nebo kniha o Janu Nepomuku Neumannovi, řekl ČTK správce farnosti Josef Sláčík. Prachatického rodáka si v těchto dnech připomínají i katolíci ve Spojených státech, dnes například slavnostní mší v Baltimoru. V pondělí, v den výročí, se uskuteční modlitební setkání ve Filadelfii. Po USA také cestuje Neumannova relikvie. Oslavy v Prachaticích budou pokračovat v dubnu otevřením nové expozice v muzeu. Návštěvníci uvidí třeba biskupův kabát, jeho učebnici matematiky z dob, kdy studoval na Piaristickém gymnáziu v Českých Budějovicích, a také relikviář - kříž s úlomky Neumannových ostatků. V květnu se uskuteční v někdejším piaristickém klášteře v Českých Budějovicích výstava o biskupově životě. Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity zase chystají konferenci, která připomene jeho dílo. Na počest Jana Nepomuka Neumanna se bude také konat konference a Festival duchovní hudby. Oslavy vyvrcholí v červnu celonárodní poutí, které bude ve městě předcházet zasedání České biskupské konference.

Radovan Krejčíř prý v JAR uplácel policii, aby měl přehled o svém případu

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který se v pátek vydal policii v Jihoafrické republice, měl k dispozici nahrávky vyšetřovatelů zabývajících se jeho případem. Díky těmto odposlechům byl Krejčíř o krok před policisty, napsal nedělní jihoafrický list Sunday Times. Zmíněné nahrávky obsahovaly mimo jiné rozhovory mezi vyšetřujícím soudcem Paulem O'Sullivanem a šéfem zvláštní policejní jednotky, takzvaných Jestřábů, generálporučíkem Shadrackem Sibiyou. Odposlechy prý Krejčířovi dodávali vysocí činitelé zvláštního analytického útvaru jihoafrické policie. "Pokaždé, když Jestřábi hovořili o strategii proti Krejčířovi a o klíčových informacích týkajících se jeho případu, chlapci z analytického útvaru to odposlouchávali," citoval list nejmenovaný policejní zdroj. Soudce O'Sullivan již v pátek řekl, že si tohoto počínání byl vědom, připomněl zpravodajský web iafrica.com. Radovan Krejčíř podplácel příslušníky Jestřábů i další představitele policie, potvrdil mluvčí zvláštních jednotek McIntosh Polela. Podle jeho slov měl český uprchlík bezedný pytel peněz, které používal na uplácení.

Ve věku 88 let zemřela výtvarnice Jitka Válová

Ve věku 88 let v neděli zemřela malířka Jitka Válová. ČTK to sdělila režisérka Jana Chytilová z České televize. Jitka Válová spolu se sestrou Květou patřily k nejvýznamnějším českým výtvarníkům své generace. V tvorbě se nikdy neřídily módními trendy a jako jedny z mála umělkyň se s úspěchem věnovaly monumentální malbě. Jitka Válová se při své tvorbě inspirovala například prehistorickými figurami, které se v poslední době objevovaly v jejích litých kresbách. Motivem byly dvojice figur, kompozice někdy působí skoro jako motivy jeskynních pouštních kreseb. V 60. letech také začala výtvarně zaznamenávat hudební rytmické záznamy skladeb Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů a jazzových hudebníků. Také tyto kresebné záznamy se později promítly do jejích litých kreseb. Obě malířky zůstaly svobodné a až do roku 1998, kdy Květa zemřela, žily a tvořily společně v rodném Kladně. V roce 2003 obdržela Jitka Válová jako první cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury, kterou symbolicky převzala rovněž jako ocenění za dílo své sestry. V roce 2007 dostala medaili za podporu české kultury. V posledních letech se Jitka Válová pohybovala na vozíku.

Dětská kniha Strašibraši se dostala do prestižního katalogu

Mezi 250 nejvýznamnějšími dětskými knihami, které v různých zemích světa vyšly v loňském roce, jsou i čeští Strašibraši. Publikace Miloše Kratochvíla s ilustracemi Markéty Vyndrové se totiž stala součástí prestižního mezinárodního katalogu knih pro děti Bílé vrány 2011 (White Ravens), který každoročně sestavuje Mezinárodní knihovna pro mládež. ČTK o tom informoval Ondřej Vohnický z nakladatelství Mladá fronta. "Výběr čítá 250 nejvýjimečnějších knih pro děti a mládež z celého světa. Vybrané publikace budou také vystaveny na stánku Mezinárodní knihovny pro mládež v italské Boloni," doplnil Ondřej Vohnický. Kniha, která vypráví o dobrodružstvích strašidel jménem Baf a Bubu, je určena dětem od pěti let. Strašibraši s podtitulem Tajemství věže v Kamsehrabech budou dokonce spolu s dalším dílem téhož autora, sérií Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři, Duchaři, Kouzláci), hlavními tituly letoší pohádkové Noci s Andersenem, která bude v pátek 1. dubna. Akce, při níž děti tráví s četbou a knihami celou noc v knihovně, každoročně pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR v den výročí narození slavného dánského spisovatele a autora pohádek, Hanse Christiana Andersena. Letos bude 11. ročník.

Ceny Thálie převzali Bohdalová, Kout, Štěpnička a Fialová

Za celoživotní mistrovství byly v sobotu večer cenami Thálie odměněny herečka Jiřina Bohdalová, někdejší baletka a pedagožka Věra Ždichyncová a světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, která však ocenění odmítla převzít. Zvláštní cenu kolegia dostal dirigent Jiří Kout. Prestižní Thálie vyhlásila Herecká asociace a udělila je v přímém přenosu České televize v předvečer Mezinárodního dne divadla. Za mimořádný jevištní výkon v činohře byla oceněna jedenaosmdesátiletá Květa Fialová za roli Maude, v níž hostuje v Higginsově známé hře Harold a Maude ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Jiří Štěpnička dostal Thálii za vrcholnou hereckou kreaci v roli Raymonda ve hře Blackbird v pražském ND. Z operních umělců doplnili řady držitelů Thálie podruhé nominovaná sopranistka Christina Vasileva, která právě dlí v rodné Sofii, za titulní roli v inscenaci Káti Kabanové v Národním divadle v Praze, a barytonista Richard Haan za roli Sebastiana v opeře Nížina v brněnském Národním divadle. Z šestice nominovaných v baletu se laureáty stali počtvrté nominovaná Zuzana Pokorná za výkon v roli Esmeraldy ve Zvoníkovi od Matky Boží v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla (Thálii získala už v roce 1994) a Richard Kročil. Porota ocenila jeho výkon v titulní roli Othella v pražském ND; proměnil tak svou pátou nominaci. Za výkony v muzikálu byli oceněni zpěvačka Dasha za ztvárnění Máří Magdaleny v obnovené inscenaci rockové opery Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín a Marian Vojtko. Odborná komise tak ocenila jeho diváky nadšeně přijatý humorně-romantický styl a přesvědčivou figuru Barona Prášila ve stejnojmenném muzikálu v pražském Divadle Hybernia.

Muzeum v Mikulově představí lidem popravčí meč z 16. století

Unikátní popravčí meč z 16. století nabídne návštěvníkům v letošní výstavní sezoně Regionální muzeum v Mikulově na Břeclavsku. Restaurátoři jej našli ve sbírkách muzea, veřejnost ani odborníci o něm zatím nevědí. Meč byl dosud evidován mylně jako jezdecký. ČTK to řekl ředitel muzea Petr Kubín. Muzeum meč představí veřejnosti v projektu Proti času. "Jedná se o dlouhodobý projekt restaurování chladných a střelných zbraní. Zhruba 99 procent z nich je dnes zrestaurovaná a v rámci toho se výzkumem zjistilo, že jeden meč byl špatně identifikován," uvedl Petr Kubín. Meč podle něj zaujme specifickým tvarem a především výzdobou. Na jedné straně má vyrytou drobnou šibenici, na druhé straně čepele je lámací kolo. Odborná veřejnost podle Kubína o meči dosud nevěděla. Jako popravčí meč byl dosud prezentován úplně jiný exponát. Výstavu Proti času II chystá Regionální muzeum v Mikulově na léto. Začne v červenci a potrvá do konce října.

Ze sportu:

Čeští cyklisté Martin Bláha a Jiří Hochmann získali na mistrovství světa dráhařů v nizozemském Apeldoornu stříbrné medaile v bodovacím závodu dvojic. Úřadující mistři Evropy v této neolympijské disciplíně nestačili pouze na australské obhájce titulu Leigha Howarda a Camerona Meyera. Bláha s Hochmannem si tak ve své parádní disciplíně připsali medaili na velké akci třetí rok po sobě. Předloni byli v madisonu třetí na MS v polském Pruszkówě, loni v listopadu na stejné dráze vyhráli kontinentální šampionát. Bláha s Hochmannem se postarali o druhou českou medaili na mistrovství světa, jež dnes končí. Stříbro získala už Jarmila Machačová v bodovacím závodu jednotlivkyň.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický se rozhodl pomoct Japonsku postiženému přírodní katastrofou. Záložník Arsenalu vydraží kopačky, v kterých odehrál páteční kvalifikační zápas proti mistrům světa Španělům v Granadě, a získané peníze věnuje organizaci Charita Česká republika. Dražba kopaček s japonskými motivy začne na portálu aukro.cz v pondělí 28. března dopoledne a potrvá týden. Vyvolávací cena bude 1500 korun. "Rozhodli jsme se s Pumou, že dáme kopačky PowerCat Tokyo do dražby a výtěžek poputuje na Japonsko zasažené zemětřesením a vlnou cunami," uvedl Tomáš Rosický v tiskové zprávě. Charita ČR vybrala na Japonsko podle svého webu do pátku 25. března dosud 2,8 milionu korun.

Nejlepší český sjezdař Ondřej Bank na závěr domácího šampionátu ve Špindlerově Mlýně další medaili nezískal. Obhájce titulu z loňska, kdy vyhrál všechny čtyři disciplíny, v neděli vypadl ve druhém kole. Tituly vybojovali jeho reprezentační kolega Kryštof Krýzl a Eva Kurfürstová.

Michal Šlesingr vyhrál na domácím šampionátu v Jablonci nad Nisou po sobotním sprintu i nedělní supersprint, který vzhledem ke špatným sněhovým podmínkám nahradil na kratším okruhu původně avizovaný stíhací závod. V dramatickém doběhu porazil o jedinou sekundu Jaroslava Soukupa, jenž stejně jako česká jednička udělal jednu chybu na střelnici. Třetí skončil stejně jako v sobotu Tomáš Holubec. Ženský titul získala Gabriela Soukalová, ačkoliv na střelnici třikrát chybovala. I tak měla mezi všemi soupeřkami nejpřesnější mušku. Stříbrná Veronika Zvařičová i bronzová Zdenka Vejnarová, jež v sobotu vyhrála sprint, minuly terč šestkrát.

Loňský finalista Tomáš Berdych zvládl svůj vstupní zápas do tenisového turnaje Masters v Miami a ve druhém kole porazil španělského soupeře Rubena Ramireze Hidalga 6:1, 6:7 a 6:0. Jeho příštím protivníkem bude Argentinec Carlos Berlocq. Se soutěží žen se ve třetím kole rozloučila Iveta Benešová, nad jejíž síly byla Němka Andrea Petkovicová. Osmadvacetiletá Benešová nejprve inkasovala od o pět let mladší soupeřky "kanára", druhý set prohrála 3:6 a neuspěla ani ve čtvrtém vzájemném duelu.

Motocyklový závodník Jakub Smrž těsně přišel v britském Donington Parku o své první vítězství v mistrovství světa superbiků. V nedělní úvodní jízdě ho v předposledním kole předjel Ital Marco Melandri, Jakub Smrž i tak druhým místem zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře. Brzy osmadvacetiletý rodák z Českých Budějovic byl dosud v MS superbiků nejlépe třetí před dvěma lety v nizozemském Assenu. Jakub Smrž na Ducati v závodě využil výhodné startovní postavení v první řadě a potvrdil svůj čtvrtý kvalifikační čas.

Pondělní počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy slabé přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.