Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Miroslav Kalousek v tisku: TOP 09 nevypoví kvůli Vondrovi koaliční dohodu

TOP 09 podle jejího místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska nevypoví koaliční dohodu kvůli kauze ministra obrany a místopředsedy ODS Alexandra Vondry spjaté s údajně předraženou zakázkou pro firmu PROMOPRO s.r.o. z doby českého předsednictví EU. Miroslav Kalousek v rozhovoru pro deník Právo, Mladou frontu Dnes a Lidové noviny řekl, že hodnota koaličního projektu a vládního programu je vyšší než "ostuda jednoho místopředsedy ODS". Pokud by Alexandr Vondra neodstoupil, byla by to ostuda ODS, ne koalice, poznamenal ministr financí. Ve středu Miroslav Kalousek a další politici TOP 09 ministra Vondru vyzvali, aby v krátké době rezignoval. TOP 09 i třetí z vládních stran, Věci veřejné, požadují, aby ODS problém kolem Alexandra Vondry vyřešila. Premiér a předseda ODS Petr Nečas, jehož postoj teď patrně bude rozhodující, ve čtvrtek řekl, že Miroslav Kalousek není v pozici, aby navrhoval demisi jiného člena vlády. Miroslav Kalousek deníkům vysvětlil, že Alexandra Vondru nevyzval k rezignaci kvůli kauze údajně předražené zakázky, ale protože prý nedodržel dohody koaličních politiků.

Senátorem se stal Dienstbier, ČSSD má opět v Senátu většinu

Novým senátorem za Kladensko byl zvolen místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Ve finále doplňovacích voleb porazil kladenského primátora Dana Jiránka (ODS). Dienstbierovým vítězstvím získala sociální demokracie v Senátu opět nadpoloviční většinu. Podle serveru www.volby.cz získal 65,14 procenta hlasů, Jiránek dostal 34,85 procenta. Advokát a pražský zastupitel nastoupí do Senátu na místo po svém otci, někdejším ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi, který v lednu zemřel. Senátorem bude po zbytek jeho mandátu, tedy do podzimu 2014. Místopředseda ČSSD vyhrál před týdnem první volební kolo, v němž mu hlas dalo 12.088 voličů. Nyní pro něj hlasovalo 13.505 lidí. Jiránek v prvním kole dostal 7422 hlasů, ve druhém 7227. Finále senátních voleb na Kladensku se zúčastnilo 17,63 procenta voličů, což je výrazně méně než při minulém závěrečném duelu v roce 2008, kdy přišlo konečný souboj rozhodnout 31,21 procenta voličů. Tehdy se ve finále utkali zesnulý Dienstbier s Jiránkem, který za ním v prvním kole zaostal o pouhých 231 hlasů.

Deník Právo: Bývalá šéfka olomouckých žalobců se chce vrátit do funkce

Bývalá šéfka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Milena Hojovcová si stěžuje u ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Hojovcová, která na funkci rezignovala v lednu, tvrdí, že ji k tomu Zeman nevybíravým způsobem dotlačil. Po Pospíšilovi chce, aby ji vrátil do čela olomouckého státního zastupitelství, v opačném případě je připravená se soudit. Zeman jakýkoli nátlak na Hojovcovou popřel, Pospíšil se bude stížností zabývat. Píše to deník Právo. "K rezignaci jsem byla dotlačena uvedením nepravdivých skutečností ze strany nejvyššího státního zástupce. Prostřednictvím své právní zástupkyně jsem poslala panu ministrovi počátkem března dopis, ve kterém ho žádám, aby svůj postoj k přijetí mé rezignace přehodnotil," řekla Milena Hojovcová listu. Pavel Zeman jí prý měl hrozit, že bude odvolána, pokud rezignaci nepodepíše. "Uvedl, že by byla vyvolána obnova řízení dle správního řádu o mém jmenování, a to už nebylo možné, protože uplynula tříletá promlčecí lhůta. To jsem si v tom okamžiku neuvědomila, takže jsem rezignaci podepsala," vysvětlila Milena Hojovcová. Pokud jí ministr Pospíšil nevyhoví, je připravena se bránit soudní cestou.

V Česku začalo sčítání lidu, domů a bytů

V Česku začalo o půlnoci na sobotu sčítání lidu, domů a bytů. Od té doby je možné vyplňovat údaje do papírových formulářů či do formulářů na internetu. Do těchto sčítacích listů se zapisuje právě to, jak situace vypadala o půlnoci z pátku na sobotu. Případný návod a odpovědi na nejčastější otázky jsou na stránkách www.scitani.cz. Formuláře roznášeli sčítací komisaři. Pokud obyvatele domácnosti napoprvé nezastihli, měli přijít v náhradním termínu. Pokud se ani podruhé nepodařilo listy doručit, měli si je lidé vyzvednout na příslušné poště. Na těch se ale někde tvořily dlouhé fronty. Pro formuláře je možné si na vybrané pošty dojít až do 14. dubna. Od 5. dubna pak budou k dispozici i na radnicích a v pobočkách statistického úřadu. Každý člověk by měl vyplnit osobní list. Za děti ho vypíšou jejich rodiče. Bytový list pak vyplní jen jedna osoba za celou domácnost a domovní list pouze majitel domu. Údaje je možné od půlnoci posílat i přes internet. Potřeba je k tomu ale stejně i papírový formulář. Je na něm totiž kód, který se musí zadat. Sčítání skončí 14. dubna. Těm, kteří formuláře nevyplní a neodevzdají, hrozí pokuta až 10.000 korun.

Evropa zavádí letní čas. V neděli ráno se posune o hodinu dopředu

V neděli zavádí Evropa letní čas. Ručičky hodin se ve 02:00 posouvají dopředu na 03:00. Kdo nechce v neděli zmeškat schůzku či ranní mši, měl by si budík či hodinky posunout už v sobotu večer. Změna prodlouží odpoledne o hodinu. Leckdo ale bude ráno vstávat ještě za tmy, protože se bude o hodinu později rozednívat. Zpět k astronomickému času se Evropa opět vrátí v neděli 30. října ve stejnou hodinu. V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války. Trvale se uchytil až po ropné a energetické krizi v roce 1979. Evropě se přizpůsobil po vstupu republiky do Evropské unie. Přestože odborníci tvrdí, že původní důvod jeho zavedení, šetření energií, je jen zanedbatelné, jeho odpůrcům, kteří poukazují naopak na jeho záporné stránky, se jeho zrušení nedaří prosadit.

Kvůli změně času nabere zpoždění 15 vlaků Českých drah

Změna na letní čas zpozdí v noci ze soboty na neděli o hodinu 15 nočních dálkových spojů Českých drah. Regionální vlaky úprava času neovlivní, na zpožděné rychlíky totiž v neděli čekat nebudou. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ČD. Zpoždění naberou dvojice rychlíků Chopin mezi Vídní a Varšavou, Excelsior mezi Chebem a Košicemi a Šírava mezi Prahou a Humenným. S hodinovým zpožděním proti jízdnímu řádu pojedou i tři dvojice vlaků EuroNight, a to Slovakia mezi Prahou a Košicemi, Phoenix mezi Prahou a Amsterdamem a Metropol mezi Berlínem a Budapeští přes Prahu. Z Bohumína vyjedou o 60 minut později rychlíky Silesia do Krakova a Vltava do Moskvy. Do Prahy přijede o hodinu později EuroNight Canopus z Curychu.

Prahou prošlo asi 1000 lidí, protestovali proti umělým potratům

Asi tisíc lidí se zúčastnilo sobotního pochodu centrem Prahy, kterým protestovali proti provádění umělých potratů. Počet demonstrantů shodně odhadli organizátoři akce i policisté. Z Husovy ulice šel průvod na Václavské náměstí. Akce nazvaná Pochod pro život se letos konala pojedenácté. V Česku v poslední době počet umělých přerušení těhotenství klesá. V průvodu byli mladí i starší lidé a děti. Část z nich nesla bílé dřevěné kříže. Jiní drželi fotografie novorozenců, obrázky svatých či transparenty s nápisy jako "Gynekologové, nebuďte nájemnými vrahy" či "Toleranci od početí". "Nesouhlasíme s interrupcemi, proto jsme přišli," uvedla jedna z účastnic demonstrace. Pochod pro život se konal u příležitosti pátečního dne nenarozených dětí. Předcházela mu mše v kostele sv. Jiljí, kterou sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. Podle organizátorů byla určena nenarozeným dětem a zacílena byla též na "uzdravení a obrácení rodičů a lékařů". Sdružení Stop genocidě současně zorganizovalo petici za zákaz umělých potratů. Podpořilo ji dosud 10.000 lidí.

V dukovanské elektrárně začala odstávka druhého bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku v sobotu začala plánovaná odstávka druhého bloku. Energetici odpojili obě turbíny, aby mohli vyměnit část paliva a udělat revizi zařízení. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Výkon reaktoru v elektrárně technici snižovali od rána. Odstávka potrvá 21 dní. V pátek v elektrárně skončila letošní první odstávka atomového bloku, která začala 19. února. Jako první byl odstaven blok číslo tři. Energetici v něm vyměnili pětinu jaderného paliva za nové, zároveň prověřili výrobní a bezpečnostní zařízení. Energetici také provedli další část modernizace systémů kontroly a řízení. Každý dukovanský blok se podle plánu zastavuje jednou za rok kvůli výměně části paliva a revizím. Dukovanská elektrárna byla i loni největším domácím zdrojem elektřiny. Do sítě dodala 14,176 terawatthodin (TWh) proudu, zatímco mladší atomová elektrárna v Temelíně vyprodukovala 13,82 TWh. V tomto roce se v Dukovanech plánuje výroba 14,322 TWh elektřiny.

Festival loutek v Třebíč láká diváky

Festival amatérských loutkářských souborů Třebíčské loutkářské jaro, který začal v Třebíči, se setkal s mimořádným zájmem diváků. Všechna představení jsou vyprodána, řekla ČTK Miroslava Čermáková z pořádajícího městského kulturního střediska. Festival se koná už popětačtyřicáté. Dvoudenní festival zahájila klasická pohádka Kašpárek a hradní strašidlo v podání souboru Bedruňka brněnského Salesiánského střediska. Během přehlídky se představí osm souborů. Většina jich je z jižní Moravy, přijely i soubory ze Zlínského a Olomouckého kraje. Přehlídka je soutěžní, porota všechna představení sleduje a hodnotí jejich úroveň, uvedla Čermáková. S divadelníky je potom rozebírá při seminářích. Porota pak může doporučit nebo přímo nominovat vybraný soubor na celostátní přehlídku Loutkářská Chrudim. Představení byla určena zejména nejmenším divákům. V Česku existuje přibližně 200 amatérských loutkářských souborů. Neexistuje ale databáze, soubory nemají povinnost se někde registrovat. V Česku se koná ročně deset regionálních amatérských loutkářských přehlídek. Na Moravě jsou pouze v Třebíči a Opavě. Vrcholem je pro všechny soubory celostátní přehlídka Loutkářská Chrudim.

V pražské zoo začala jubilejní 80. sezona

Tisíce lidí v sobotu i přes nepříliš příznivé počasí dorazily do pražské zoologické zahrady, aby se zúčastnily slavnostního zahájení jubilejní 80. sezony. Hlavní atrakcí dopoledního programu Zoo Praha se stal pár vzácných leguánů modravých, který spolu s ředitelem zahrady Miroslavem Bobkem pokřtil pražský primátor Bohuslav Svoboda. Návštěvníci si mohli prohlédnout také nově zrekonstruované Gočárovy domky. Zoo Praha se snažila získat téměř vyhynulé leguány více než deset let. Nyní je podle kurátora Petra Velenského jedinou zahradou v Evropě, která je vystavuje. Kromě české metropole je mohou lidé zhlédnout v Americe, která má na chov plazů téměř monopol. Přemístěné a zrekonstruované Gočárovy domy se mají podle ředitele zoo stát jedním z lákadel v letošním roce. Budovy slouží jako galerie a restaurace. Domky postavené v takzvaném národním stylu vznikly na počátku 20. let minulého století. Jejich autor se inspiroval lidovou architekturou. Domy byly vyzdobeny v barvách trikolory. Původně byly tři a stály na prvním pražském letišti ve Kbelích. Sloužily jako restaurace, technická a administrativní budova. V 60. letech byly demontovány a přemístěny do areálu trojské zoologické zahrady. Na konci 70. let se dočkaly opět sestavení. V srpnu 2002 je poškodila povodeň. Rekonstrukce stála více než 42 milionů korun.

Vodáci už po dvaatřicáté odemkli Lužnici

Poprvé v této sezoně se vodáci vydali na plavbu po řece Lužnici. Lodě se na vodu spustily po tradičním rituálu odemykání řeky. Na osmikilometrovou plavbu ke známému jezu Pilař nebo až do 13 kilometrů vzdálené Majdaleny se pak ze Suchdola nad Lužnicí pustilo 170 lodí a raftů. Loni jich bylo o 40 méně. Sezona byla na Lužnici, považované za ráj vodáků, oficiálně zahájena už po dvaatřicáté. Lužnici mohli vodáci splout poprvé od Vánoc. Vody je podle Josefa Franty ze suchdolského vodáckého klubu letos tak akorát. Rituál odemykání řeky, který sledovalo přes 400 lidí, začal tradičně zvoněním zvonu. Poté, co vodáci otočili v řece velkým klíčem, odrazily lodě od břehu. Nechyběl ani tradiční vodácký pozdrav "ahoj!". Většina vodáků podle Josefa Franty jede až na Majdalenu, kde je tábořiště a dobrý přístup na břeh. Lužnice je poklidná nížinná řeka, od pramene k soutoku s Vltavou měří kolem 200 kilometrů.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté dlouho sahali v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy po senzaci, nakonec ale se Španělskem prohráli 1:2. Češi vedli po střele Jaroslava Plašila, mistři světa a Evropy však v 69. minutě srovnali gólem Davida Villy a stejný hráč o čtyři minuty později rozhodl proměněnou penaltou za faul Jana Rezka na Andrése Iniestu. Stal se tak se 46 góly španělským rekordmanem. Češi na lídra skupiny I ztrácejí už šest bodů.

Konflikt s trenérem Raimem Summanenem by mohl ukončit působení Jaromíra Jágra v Omsku. Hvězdný český útočník podle ruského listu Sport Express na schůzce s vedením Avangardu žádal záruku, že se finský kouč na střídačku v příští sezoně nevrátí. Tuto garanci prý nedostal a uvažuje o odchodu. Sport Express tvrdí, že by měl Jágr vybírat z nabídek Petrohradu, Kazaně a Ufy. V Omsku odehrál nejproduktivnější Evropan v historii NHL třetí sezonu a jeho tým navzdory vítězství v základní části opět nepřešel přes druhé kolo play off.

Lyžař Ondřej Bank potvrdil své výsadní postavení mezi domácími sjezdaři a v obřím slalomu získal ve Špindlerově Mlýně letošní druhý titul. Mistrem republiky se stal už potřinácté v kariéře. Třicetiletý Bank vyhrál suverénně o vteřinu a půl před reprezentačním kolegou Kryštofem Krýzlem. Bronz získal Martin Vráblík. Loni Bank vyhrál na šampionátu všechny čtyři disciplíny, letos se radoval z titulu v superkombinaci a obřím slalomu. V super-G ho porazil Petr Záhrobský. Potřetí by Bank mohl vyhrát v neděli, kdy pojedou muži i ženy slalom.

Reprezentanti Michal Šlesingr a Zdenka Vejnarová vybojovali tituly mistrů České republiky ve sprintu při dnešním šampionátu biatlonistů v Jablonci nad Nisou. Šlesingr, který minul v každé položce jeden z pěti terčů, zvítězil s více než půlminutovým náskokem před Vítem Jánovem. Devátý muž celkové klasifikace Světového poháru Šlesingr tak potvrdil roli favorita. Třetí Tomáš Holubec ztratil na vítěze 50 sekund. Až čtvrtý skončil druhý nejlepší český biatlonista ve Světovém poháru Jaroslav Soukup, který čtyřmi chybami potvrdil, že závěr sezony jej nezastihl v dobré střelecké formě. Mezi ženami byl souboj o titul mnohem vyrovnanější. Vejnarová minula jeden terč. Druhá Gabriela Soukalová po třech chybách vstoje ztratila na vítězku osm sekund. Na bronz dosáhla Barbora Tomešová, které ke zlatu scházelo jen 14 sekund.

Tomáš Kraus a Nikol Kučerová splnili role domácích jedniček a vyhráli na rozbředlém sněhu ve Špindlerově Mlýně mistrovství České republiky ve skikrosu. Kraus udržel domácí neporazitelnost, na českém území prohrál jen ve Světovém poháru, Kučerová získala druhý titul. Kraus ve finále porazil Slovince Sašu Fariče, třetí dojel Petr Takáč, a získal tak v hodnocení českého šampionátu stříbro, bronz bral Jakub Kopřiva. Kučerová, jež v této sezoně vybojovala jedno třetí místo v závodu Světového poháru, vyhrála jistě před Polkou Karolinou Riemenovou a Štěpánkou Lučanovou.

Česká tenisová jednička Petra Kvitová se po šesti týdnech dočkala na kurtu vítězství. Po třech prohrách za sebou se šampionka letošních turnajů v Paříži a Brisbane radovala na Masters v Miami, kde postoupila po výhře nad Varvarou Lepchenkovou z USA 6:1, 6:2 do třetího kola. Skončila naopak Barbora Záhlavová-Strýcová, jež dostala lekci od deváté nasazené Polky Agnieszky Radwaňské 1:6, 0:6. Přes dvě a půl hodiny vzdorovala tenistka Lucie Hradecká ve druhém kole turnaje v Miami osmé nasazené Bělorusce Viktorii Azarenkové. Soupeřce, která je ve světovém žebříčku o 63 míst výše, nakonec česká kvalifikantka v prvním vzájemném utkání podlehla 5:7, 6:4 a 0:6.

Dráhový cyklista Milan Kadlec neobhájil na mistrovství světa bronzovou medaili v bodovacím závodu na 40 kilometrů, v nizozemském Apeldoornu skončil pátý. Vyhrál překvapivě Kolumbijec Avila Edwin Alcibiades. Kadlec se loni v Kodani dočkal v 35 letech první medaile na vrcholné světové akci, ale v Nizozemsku svou sbírku nerozšířil.

Nedělní počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 6 až 10 stupňů Celsi