Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Koaliční špičky jednají o zdravotnictví i o Vondrovi

Lídři tří stran vládní koalice zasedli na úřadu vlády k jednání ve formátu K9. Schůzka se má oficiálně zabývat přípravou reformy zdravotnictví, očekávána je ale především ostrá debata o posledním vývoji v kauze zakázek pro společnost Promopro za českého předsednictví EU, a tedy o ministru obrany Alexandru Vondrovi. Menší koaliční strany podle některých informací mohou žádat i jeho odchod z funkce. Koaliční jednání ve formátu K9 dnes předchází mimořádnou schůzi sněmovny, o kterou požádala opoziční ČSSD. Ta proběhne ve čtvrtek. Poslanci by měli diskutovat právě o případu předražených smluv, které s firmou PROMOPRO spol. s.r.o. byly uzavřeny v souvislosti s českým předsednictvím EU. Vicepremiérem pro evropskou problematiku byl v době předsednictví právě nynější ministr Vondra, který ale odpovědnost odmítá.

Nečas: Česko se zatím nepřipojí k paktu pro euro

Česká republika se zatím nepřipojí k paktu pro euro, který má být "dluhovou brzdou". Podle premiéra Petra Nečase (ODS) pakt otevírá dveře daňové harmonizaci, která by unii neprospěla. Vládě také vadí, že návrh dohodly země eurozóny bez účasti Česka a předložily ho na poslední chvíli. Premiér to řekl ve středu ráno na jednání sněmovního evropského výboru a odpoledne zopakoval před celou dolní komorou. O paktu se má debatovat na evropském summitu, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu. Za zbytečně zdrženlivý označil postoj vlády místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Harmonizace daňových pravidel usnadní podnikání a obchod, daňové sazby zůstávají v rukou jednotlivých států, uvedl. Princip ekonomické integrace je podle něho správný. Na summitu špiček členských zemí sedmadvacítky se bude debatovat také o situaci v Japonsku v souvislosti s problémy tamní atomové elektrárny Fukušima. Podle Nečase to nejhorší, co by mohlo Evropu postihnout, je protijaderná hysterie. Česko podle něj chápe jadernou energetiku jako nízkoemisní bezuhlíkový zdroj stimulující výzkum a vývoj a posilující konkurenceschopnost.

ČR by měla z EU získat 266 milionů korun na záplavy

Evropská komise oznámila, že Česko by z fondu Evropské unie mělo dostat 10,9 milionu eur (266 milionů korun) na pomoc po záplavách, které loni v srpnu zasáhly sever republiky. Peníze podle českého ministerstva financí obdrží Liberecký a Ústecký kraj. Peníze z EU uhradí prvotní výdaje určené na obnovení zasažených území. Jde například o náklady na odčerpávání vody, sbory dobrovolných hasičů nebo na nákup dezinfekce. Prostředky půjdou z Fondu solidarity EU, který vznikl po ničivých záplavách, které v roce 2002 postihly i Prahu. Nedávno komise rozhodla, že by Česko ze stejného zdroje mělo získat i dalších 5,1 milionu eur (přibližně 125 milionů korun) na řešení problémů po záplavách, které postihly ČR loni v květnu. "Tato pohroma následovala po záplavách, které zemi zasáhly již v květnu 2010, podpora od EU je tak dvojnásob potřebná. Poskytnutá pomoc pomůže zlepšit životní podmínky obyvatel těžce postižených touto živelní událostí," řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Bavorský premiér by mohl letos opět přijet do ČR

Bavorský premiér Horst Seehofer by mohl letos podruhé navštívit Českou republiku. Český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák řekl, že dlouhodobě připravovaná Seehoferova cesta by měla navázat na loňskou historicky první oficiální návštěvu bavorského ministerského předsedy v Praze a podpořit rozvoj ekonomické a vědecké spolupráce ČR s největší německou spolkovou zemí. Žádný termín ale podle Jindráka ještě dohodnut nebyl. Chystanou cestu jako první v německých médiích oznámil nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Seehofer podle něj chce do Česka přijet ještě před letošním sudetoněmeckým srazem, který se uskuteční 11. a 12. června v bavorském Augsburgu. Podle Posselta má být cesta svým způsobem "druhou částí první návštěvy", která se loni konala 19. a 20. prosince. "Chtěli jsme udělat tu první návštěvu ve skutečnosti čtyřdenní a vyjet i mimo Prahu, na historická místa, vzpomínková místa, do kulturních center," uvedl Posselt. Z termínových důvodů ale podle něj nakonec první Seehoferova cesta trvala jen dva dny.

Exministr Pecina nastoupí ve společnosti Vítkovice Holding

Poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra Martin Pecina nastoupí jako manažer ve strojírenské skupině Vítkovice Holding. Potvrdila to mluvčí holdingu Eva Kijonková. Pecina o víkendu prohlásil, že kvůli nesouhlasu se současnou politikou strany vůči koaliční vládě ODS, TOP 09 a VV složí v dubnu poslanecký mandát. Vadí mu také, že s ním nový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka údajně nechce spolupracovat. Sobotka v reakci na Pecinovo rozhodnutí Pecinu označil za člověka, jemuž bytostně vyhovuje exekutiva. Ve sněmovně se prý trápil. Pecina dříve také vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Do Fischerovy vlády ho nominovala ČSSD, byl nestraníkem. Do sociální demokracie vstoupil před sněmovními volbami. V roce 2008 začal pracovat ve společnosti Vítkovice Holding také bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS), který svůj post neobhájil v krajských volbách. V polovině roku 2009 byl Tošenovský zvolen europoslancem.

Lhůty pro doplatky sociálního a zdravotního pojištění se sjednotí

Termíny pro doplacení zdravotního a sociálního pojištění by se měly sloučit. Novelu zákona, která to má umožnit, schválila Poslanecká sněmovna. Pro placení obou doplatků by se měl používat termín, který doposud platil pro splatnost sociálního pojištění. Změna zákona má pomoci především živnostníkům. Novelou by se měl nyní zabývat Senát. Autoři návrhu jej odůvodňují tím, že jde především o organizační změnu, která má pomoci podnikatelům. Instituce, kterých se změna týká, tedy ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny, s novelou souhlasily. Jednadvacetidenní zpoždění plateb pro zdravotní pojišťovny prý představuje v celkovém objemu peněz z pojistného zanedbatelnou částku.

Sněmovna odmítla návrh ČSSD o firemních odměnách zastupitelů

Poslanecká sněmovna hlasy vládní koalice v závěrečném kole schvalování odmítla návrh ČSSD, který měl zamezit obcházení zákona o střetu zájmů při výplatě odměn placeným zastupitelům za působení v obecních a krajských firmách. Vládním poslancům vadilo mimo jiné to, že by se nevztahoval na neplacené zastupitele. Místopředsedkyně poslanců Věcí veřejných Karolína Peake slíbila předložit vlastní úpravu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil postoj koaličních poslanců za "velmi pokrytecké hlasování". Vytkl jim, že mohli své námitky uplatnit během sněmovního projednávání novely. Nárok na odměny za zastupování kraje či obce v jejich firmách nemají radní a další placení členové zastupitelstev ani nyní, zákon je však možné obcházet. Předloha měla zamezit situaci, kdy odměny dostává placený zastupitel ve firmě ovládané krajem, městem nebo obcí například prostřednictvím mateřské společnosti.

Poslanci se k Humlově vydání nedostali

Sněmovna se nedostala k jednání o tom, zda vydá poslance VV Stanislava Humla k trestnímu stíhání. Zasedání skončilo kvůli jednání vlády dříve, než je obvyklé. Poslanci by měli o jeho vydání rozhodnout ve čtvrtek nebo v pátek. Policie Humla podezřívá ze zmanipulování posudku k dopravní nehodě. Posudek vypracovala společnost V.V.V. Expert, jejímž ředitelem Huml byl. Humlův tým se tehdy domníval, že nehoda se mohla stát jinak, než zachycoval policejní plánek, fotodokumentace a skutečné stopy. Trestní oznámení na Humla podal soudce Jiří Říha pro podezření z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Poslanec ale trvá na tom, že se ničeho nedopustil, a trestního stíhání se nebojí. Kroky policie označuje za podivné. Poukazuje například na to, že policie nevyslechla jeho spolupracovníky, kteří se na vypracování posudku podíleli. Dříve chtěl, aby ho sněmovna ke stíhání vydala, teď už si to ale nepřeje.

Benešová se za výroky o justiční mafii zatím neomluví

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se zatím neomluví své nástupkyni Renatě Vesecké a dalším představitelům justice za své výroky o justiční mafii. Požádá Nejvyšší soud (NS) o odklad rozhodnutí, dokud se neprojedná její plánované dovolání. Podle rozhodnutí pražského vrchního soudu se bývalá šéfka žalobců měla za svá tvrzení omluvit do tří dnů po obdržení verdiktu - tedy do čtvrtka. Benešová justiční představitele obvinila z toho, že ovlivňovali například vyšetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Odvolací senát letos v únoru po více než třech letech po podání žaloby rozhodl, že její tvrzení nemají reálný základ. Zrušil tak předchozí opačný rozsudek Krajského soudu v Praze. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně také zaplatí téměř 400.000 korun, které jí soud vyměřil jako náklady řízení. Proti této části rozhodnutí však podá ústavní stížnost.

Nadace ocenila muže, kteří upozornili na korupci

Ceny ve výši půl milionu a sto tisíc korun dostali od Nadačního fondu proti korupci první dva muži, kteří upozornili na možnou korupci ve státní správě. K zakladatelům fondu patří například majitel pivovaru Stanislav Bernard, Herec Jan Kraus, ekonom Tomáš Sedláček a někdejší rozvědčík Karel Randák. Nadace ve středu ocenila Libora Michálka, bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí, a Ondřeje Závodského, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Nový americký velvyslanec v Praze Norman Eisen snahy fondu otevřeně podpořil. "Jsem rád, že jsem v Praze v době, kdy česká občanská společnost začíná proti korupci vystupovat," prohlásil. Českým politikům doporučil, aby využili této možnosti a prosadili takové pojistky, aby "systém zůstal čestný". Korupce podle něj ohrožuje ekonomickou spolupráci, protože odrazuje zahraniční investory, snižuje produktivitu práce i růst pracovních míst. K cílům nově vzniklé nadace patří podpora odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu, podpora projektů odhalujících korupci a maximální snaha o dotahování zveřejněných případů do konce.

Šéf Sazky Hušák se rozhodne o podání insolvenčního návrhu v pátek

Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák se až v pátek u soudu rozhodne, zda podá na loterijní společnost insolvenční návrh. Hušák to řekl na tiskové konferenci s tím, že záležet bude na tom, zda soud schválí přijetí úvěru od společnosti Gladiolus. Sám přitom očekává, že soud pošle loterijní společnost do úpadku, ale nechá současné vedení Sazky, aby ji reorganizovalo. Hušák zároveň dodal, že v tuto chvíli z právního hlediska je již návrh na insolvenci za Sazku na soudu podán, a to od místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka. Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. Městský soud v Praze měl o insolvenci Sazky rozhodovat 21. dubna. Pokud by Hušák návrh na insolvenci podal, nebo se přidal k Ječmínkovu návrhu, soud by dle mluvčí Martiny Lhotákové o úpadku Sazky mohl rozhodnout dříve.

Malé svazy dostanou od ministerstva dalších 10 milionů

Ministerstvo financí uvolní do fondu pro sport dalších deset milionů korun na podporu menších svazů. Oznámil to na ministr Miroslav Kalousek spolu s ministrem školství Josefem Dobešem po setkání se zástupci českých sportovních svazů z iniciativy Český sport 2011. Dobeš s Kalouskem zároveň oznámili, že partnery pro jednání o financování sportu jsou pro ně právě členové platformy Český sport 2011 a nikoli Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Iniciativa Český sport 2011 vznikla před čtrnácti dny a jejími členy jsou zástupci 54 sportovních svazů nespokojených s fungováním ČSTV.

Policie odpečetila kanceláře v Radě soudržnosti Severozápad

Policie již uvolnila kanceláře v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, který rozhoduje o evropských dotacích v Ústeckém a Karlovarském kraji. V úterý je prohledávali kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Co zde hledali, zatím není známé. Podle mluvčí úřadu Marcely Klíchové úřad už normálně funguje. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes ČTK řekla, že s ohledem na vyšetřování k případu nelze zveřejnit žádné podrobnosti. Policisté v úterý prohledali i sídlo úřadu v Karlových Varech. Rada regionu soudržnosti Severozápad se zabývala například dotacemi na přístroje v ústecké Krajské zdravotní (KZ), které jsou podle auditu ministerstva financí předražené. Ministerstvo financí podalo už loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky. Nechalo si také zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů Kč a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení.

Muž obviněný z vraždy devítileté Anny Janatkové zemřel

Otakar T., který byl minulý týden obviněn z vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové, dnes zemřel. ČTK to potvrdila mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Příčinou smrti byla zřejmě zranění, která si muž způsobil při pondělním pokusu o sebevraždu. "Z prvotních šetření lze cizí zavinění vyloučit," řekla ČTK mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová k tomu, zda skutečně spáchal sebevraždu. Vyšetřování okolností případu však dále pokračuje. Prunerová doplnila, že muž zemřel po 08:00. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové pro policii vyšetřování případu vraždy Anny Janatkové také ještě nekončí. Stále se totiž čeká na výsledky expertíz, které by měly ukázat, zda bylo obvinění Otakara T. pravdivé či nikoli. Od toho se také bude odvíjet další postup ve vyšetřování. Podle trestního řádu nelze vést řízení proti zemřelému, vysvětlila.

Odsouzený podnikatel Vaškůj byl vzat v Rakousku do vazby

Odsouzený podnikatel Roman Vaškůj byl vzat v Rakousku do vazby, jeho vydání do Česka tak již nic nebrání. ČTK to řekla mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková s tím, že úřad o tom informovalo rakouské ministerstvo spravedlnosti a vídeňské státní zastupitelství. Podnikatel ze Zlína byl ve vlasti odsouzen k 7,5 roku vězení. Po převozu do Česka ho navíc čeká proces za zcela nový případ krácení daní. Rakouská policie zadržela Vaškůje loni v červnu na základě mezinárodního zatykače vydaného brněnským krajským soudem. Počátkem prosince jej však musela propustit z vazební věznice a český občan čekal na svobodě, zda rakouské úřady vyhoví žádosti české justice o jeho vydání. Konečné rozhodnutí padlo 22. února u vrchního zemského soudu ve Vídni. Začátkem března pak vydání potvrdilo rakouské ministerstvo spravedlnosti. Vaškůj podle obžaloby dovážel v letech 1994 a 1995 ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní. Podle obžaloby tak poškodil stát o více než půl miliardy korun, a právě za to byl odsouzen k 7,5 letům vězení. Vaškůj figuroval i v aféře někdejšího předsedy lidovců Jiřího Čunka, obviňovaného z korupce.

Českým pivovarům loni klesla výroba piva o osm procent

Členské pivovary Českého svazu pivovarů a sladoven vyrobily v loňském roce 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procenta méně než v roce 2009. Nejvíce klesla produkce výčepních piv, která byla bezmála o 13 procent meziročně nižší. Pokles poptávky po pivu výrobci přisuzují zvýšení spotřební daně z piva na začátku loňského roku. Loňský rok byl třetím po sobě, kdy se produkce pivovarů snižovala. Pivovarníci naopak loni uvařili o čtyřicet procent více speciálních piv, které se mezi českými pivaři těší stále větší oblibě. Pivní speciály či ochucená piva do své nabídky proto zařazuje stále více pivovarů. Podíl speciálních piv na celkové výrobě zůstává však přes strmý růst výroby v posledních letech zanedbatelný a nedosahuje ani jednoho procenta.

Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy na světě

Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC) na světě. Ten se navíc každoročně snižuje, a to zhruba o sedm procent. Loni touto chorobou onemocnělo 662 osob. Při příležitosti Světového dne tuberkulózy to řekl předseda pneumologické a ftizeologické společnosti Vítězslav Kolek. Postupně podle něj ale přibývá nemocných, u nichž léky nezabírají a je potřeba delší a náročnější léčba. Téměř pětinu nemocných tvoří cizinci. Deset pacientů pak mělo rezistentní formu choroby, tedy odolnou vůči lékům. Ta se vyskytla už v 58 zemích. Podle odhadů vysoce rezistentní kmeny viru vyvolaly na světě až 440.000 případů tuberkulózy. V evropském regionu jich bylo přes 80.000. V Česku funguje centrální pracoviště, kde se všichni takoví pacienti léčí. Je ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Jeho vybudování umožnil šestnáctimilionový grant ze zahraničních fondů. Zakoupily se mimo jiné přístroje, a to třeba digitální pojízdný rentgen či speciální laser. Od roku 2009 tu lékaři na TBC vyšetřili přes 3500 pacientů, u 258 z nich se nemoc prokázala.

Václav Havel se zúčastnil premiéry svého filmu Odcházení

Exprezident Václav Havel se v úterý večer v pražském kině Lucerna osobně zúčastnil slavnostní premiéry filmu Odcházení, který natočil podle své stejnojmenné divadelní hry. Projektu, ve kterém jako režisér debutoval, dal však zcela jinou atmosféru. Další projekce se uskutečnily v multikině ve Slovanském domě. Diváci tleskali do závěrečných titulků i dlouho po skončení promítání. Havlovi, který si při chůzi pomáhal hůlkou, připravili ovace vestoje. Světové agentury si ale všímají zdrženlivých ohlasů českých kritiků na film, přinášejí komentáře o průměrnosti Havlova snímku a názory, že film měl zůstat spíše u původní formy divadelní hry. Agentura AFP konstatovala, že i přes značné nadšení veřejnosti před premiérou nezískal film v českém tisku příliš pozitivní ohlasy. Rovněž si povšimla výběru místa pro premiéru Odcházení. Sál v Lucerně má velkou symboliku, vzhledem k tomu, že se nachází v paláci postaveném z iniciativy Havlova dědečka. Premiéra se konala v předvečer 150. výročí jeho narození (23. března 1861).

Mahlerova Osmá bude největší akcí v historii Pražského jara

Největší a nejdražší akcí v dosavadní historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude podle jeho pořadatelů megakoncert se Symfonií č. 8 Gustava Mahlera, který se 18. května uskuteční v pražské multifunkční O2 areně. Náklady se zatím odhadují zhruba na 9,5 milionu korun, řekl ČTK produkční Ondřej Zelenka. Na pódiu vystoupí na 500 účinkujících. Koncert se bude konat přímo v den 100. výročí Mahlerova úmrtí.V tzv. Symfonii tisíců vystoupí před pražským publikem dva orchestry, šest sborů a osm předních sólistů z Česka a Německa pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha. Arena bude upravena do tvaru takzvané U-rampy. Na projektu se podílí Česká filharmonie se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu. V pořadí 66. ročník Pražského jara začne 12. května a potrvá do 4. června.

Do Prahy přijíždí pianista Chick Corea

Legendární jazzový pianista Chick Corea a vibrafonista Gary Burton představí 26. března v pražském Kongresovém centru své album The New Crystal Silence, za které před dvěma lety získali prestižní cenu Grammy v kategorii nejlepší jazzové instrumentální album. Corea v Česku naposledy vystupoval v roce 2007 s banjistou Bélou Fleckem, v devadesátých letech pak se slavným Electric bandem. Corea má za sebou úspěšný rok, kdy získal i čtyřnásobné vítězství v anketě předního jazzového časopisu Downbeat. Zvítězil v kategoriích jazzový umělec, elektrické klávesy, album a navíc byl uveden do Síně slávy. Letos sedmdesátiletý Corea je považován za jednoho z největších pianistů a hudebních skladatelů druhé poloviny 20. století. Osmašedesátiletý Burton se na hudební scéně objevil počátkem 60. let. V roce 1967 sestavil Gary Burton Quartet, který se stal jednou z prvních jazzrockových skupin. Je také uznávaným pedagogem.

Moravský knižní salon v Olomouci naváže na tradici knižních výstav

V Olomouci bude obnovena tradice knižních přehlídek. Regionální centrum Olomouc (RCO) na červen připravuje první ročník Moravského knižního salonu s expozicemi vydavatelů, nakladatelů a knihkupců. V minulosti knižní veletrh a literární festival pořádalo Výstaviště Flora Olomouc pod názvem Libri, loni od něj ale z ekonomických důvodů upustilo. Mottem Moravského knižního salonu, který se uskuteční od 9. do 11. června, bude Od Gutenberga k internetu. Návštěvníci se mohou těšit na besedy se spisovateli, například Ivankou Devátou či Václavem Větvičkou, na autorská čtení, autogramiády i na výstavy. V programu bude i připomenutí 100. výročí narození nositele Nobelovy ceny, polského spisovatele Czeslawa Milosze. Nebudou chybět ani koncerty nebo kavárna Hyde park, kde bude každý moci představit svou literární tvorbu.

V Rozvadově vzniká muzeum železné opony

Nadace Železná opona otevře 14. května v Rozvadově na Tachovsku Muzeum železné opony, v Evropě údajně unikátní. Rozvadov je nejznámější hraniční přechod mezi Východem a Západem. Nadace tu převzala od státu zchátralou budovu přímo na hraniční linii. V přízemí bude dokumentační středisko, depozitář a místnost pro školy k besedám a promítání dokumentů. V podzemních prostorách nabídne 800 fotografií a stovky exponátů. Raritou je originál osobního telefonu komunistického prezidenta Gustava Husáka i originál přístroje VČ ("věrnaja čistota"), který ho spojoval s Kremlem. Dále tam budou ukázky zbraňové, spojovací i zabezpečovací techniky ze železných opon, ale také například policejní uniforma s pendrekem ze zásahu z listopadu 1989, kterou muzeu daroval příslušník pohotovostního pluku. Nadace Železné opony funguje od roku 1994. V roce 2002 položila na šumavské Kvildě základní kámen muzea železné opony, kam přišlo 1500 lidí ze světa.

Ze sportu:

Hokejisté Slavie vyhráli ve druhém extraligovém semifinále na ledě Třince 3:2 po samostatných nájezdech a vyrovnali stav série na 1:1 na zápasy. Slavia sice ztratila 25 vteřin před koncem třetí třetiny vedení po gólu Josefa Hrabala, ale v rozstřelu rozhodl jediný úspěšný exekutor Tomáš Pospíšil. Další zápas se hraje zítra v pražské O2 areně. Zatímco v úvodním utkání patřil začátek Třinci, dnes navázala Slavia na podařenou třetí třetinu a už ve 44. vteřině se radovala z vedení.

Český hokejista Milan Hejduk zařídil v penaltovém rozstřelu Coloradu ve svém 900. utkání NHL vítězství 5:4 nad Columbusem. Pětatřicetiletý útočník, který dosavadní kariéru v NHL spojil pouze s Avalanche, se prosadil hned v první sérii nájezdů, když i s pomocí levé tyčky překonal brankáře Stevea Masona střelou zápěstím. Trefa rodáka z Ústí nad Labem byla nakonec vítězná, neboť žádný z dalších pěti aktérů rozstřelu už na brankáře nevyzrál.

Do Prahy přiletí na několikadenní návštěvu legendární americký boxer Mike Tyson. Někdejší profesionální mistr světa těžké váhy se jako čestný host zúčastní galavečera bojových sportů Heroes Gate v Tesla Areně a předá cenu vítězi hlavního titulového zápasu. Čtyřiačtyřicetiletý bouřlivák a nejmladší mistr světa těžké váhy všech dob opustí Česko v neděli. Původně měl Tyson do Prahy dorazit už v říjnu, ale s pompou ohlašovaná akce tehdy skončila fiaskem.

Fotbalový trenér František Straka po návratu z Austrálie povede polský tým Arka Gdyně, kterému patří v nejvyšší soutěži předposlední místo. Ve funkci vystřídá Dariusze Pasieka, jenž byl odvolán po páteční domácí remíze 1:1 se Zaglebie Lubin. Polský klub to oznámil na svém webu.

Počasí:

Přes den bude jasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 14 až 18 st.