Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

NATO se zapojí do akcí vůči Libyi, zatím do prosazování embarga

Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Dohodla se na tom Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO. ČTK to potvrdil český velvyslanec při alianci Martin Povejšil. Zapojení NATO do akcí znamená, že se, byť zřejmě jen nepřímo, zapojí i Česká republika, která je členem tohoto 28členného bloku. Aliance kromě prosazování zbrojního embarga uvažuje i o tom, že by se zapojila do prosazování bezletové zóny nad Libyí. To je ale citlivější, a tudíž i problematičtější věc, nad kterou zatím v alianci nepanuje shoda. Hlavní odpor zazníval v této věci v minulých dnech od Turecka. Vůči Libyi už vojensky zasahuje koalice několika zemí, mezi nimiž jsou i někteří členové NATO, třeba Spojené státy či Francie. V minulých hodinách a dnech se hodně hovořilo o tom, zda by nemělo dozor či vedení nad operacemi převzít právě NATO.

Ministr Vondra: Dohled NATO v Libyi je výhodou, ČR se do akcí nezapojí

Česká republika se vojenských operací NATO vůči Libyi zatím nezúčastní. Považuje ale za výhodu, že Severoatlantická aliance bude mít nad akcemi dohled a operace bude mít díky NATO jasné velení. ČTK to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Severoatlantická aliance se dohodla na tom, že se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne zhruba do 24 hodin. "Platí nadále náš zdrženlivější postoj. My se vojensky této fáze rozhodně neúčastníme, ale jsme rádi, že je to pod dohledem NATO a pod jeho velením, protože koneckonců budeme předpokládám mít více informací," řekl ČTK ministr Vondra. Podle něj je dobře, že operace bude mít konečně jasné velení. "Aliance má k tomu zkušenosti, schopnosti, kapacity. Doufám, že zmizí takový ten rozpačitý dojem z těch předchozích dnů, kdy se skutečně nevědělo, kdo v kterou hodinu zrovna velí," řekl Alexandr Vondra.

STEM: Situace v arabských zemích ohrožuje mezinárodní bezpečnost

Téměř tři čtvrtiny lidí si myslí, že situace v některých arabských zemích, třeba v Libyi nebo Egyptě, představuje vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti. O bezpečnost České republiky se obává 38 procent dotázaných, vyplývá z březnového průzkumu agentury STEM, který vznikl ještě před vojenským zásahem mezinárodních sil proti Libyi. Na otázku, zda hrozí vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti, odpověděla skoro čtvrtina lidí "určitě ano", 46 procent "spíše ano". Obavy nemá 30 procent obyvatel. O bezpečnost Česka se podle průzkumu strachují hlavně starší lidé, občané s nižším vzděláním a levicově orientovaní Češi. Větší ohrožení vnímají ženy. Ve věkové kategorii od 45 do 59 let se bojí 43 procent lidí, ve věku od 60 let 45 procent. Pocit ohrožení slábne s rostoucí úrovní vzdělání. Největší strach tudíž pociťují lidé se základním vzděláním (46 procent), nejmenší naopak vysokoškoláci (31 procent). Obavy má 56 procent voličů KSČM, ale jen 31 procent příznivců ODS nebo TOP 09.

Proti sociální reformě demonstrovali v Praze postižení

Stovky handicapovaných, seniorů, jejich blízkých a příznivců se sešlo u ministerstva práce, aby tu protestovali proti návrhu sociální reformy. Podle pořadatelů se akce účastnilo asi 3000 lidí. Demonstraci svolala Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP), která záměry ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) kritizuje. Podle vedení rady by měly na lidi s handicapem "katastrofální dopad". Podle ministerstva mají ale chystaná opatření zajistit, aby byla pomoc postiženým účinnější a systém jednodušší. Rada postižených chystané změny zákonů, které sociální reforma obsahuje, kritizuje. Podle ní nemají zlepšit postavení handicapovaných, ale mají hlavně ušetřit. Rada nesouhlasí třeba s plánovanými změnami v posuzování toho, jak je člověk na pomoci závislý. To je totiž podstatné při rozhodování o poskytnutí příspěvku na péči a o jeho výši. Za tyto peníze od státu si mají potřební zaplatit vhodné opatrování. Podobná demonstrace se konala i v Brně.

ODS a VV mají výhrady k návrhu sociální reformy

Koaliční strany ODS a VV mají výhrady k sociální reformě, proti níž před Ministerstvem práce a sociálních věcí demonstrovali handicapovaní občané. ODS vadí například změna v posuzování stupně závislosti u postižených. Navržená kritéria jsou podle ní plytká a obecná. VV zase vadí rušení průkazů zdravotně tělesně postižených (ZTP) nebo rušení chráněných dílen. VV požadují vytvoření vyjednávacího týmu mezi koalicí a veřejností, kde by se podmínky reformy projednávaly. "Podporuji okamžité vytvoření vyjednávacího týmu mezi koalicí a veřejností. Podporuji okamžité předkládání schválených koaličních návrhů opozici k získání jejich stanoviska a vyžaduji nastavení modelu přímé a efektivní komunikace, protože informace veřejnosti zatím připomínají tichou poštu a koalice mění vstupy podle toho, co se ozývá na výstupu, to také není v pořádku," řekl poslanec VV Petr Skokan. Doplnil, že odmítá testování názorů veřejnosti na polotovaru, za který materiál ministerstva práce považuje. Občanským demokratům na reformě vadí to, že prý nezaručuje zásadní systémové změny. Konkrétní legislativní návrhy považují za příliš obecné a požadují jejich doplnění a upřesnění.

Ministr Drábek chce odložit část sociální reformy

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ČTK řekl, že plánuje odložit část sociální reformy. Konkrétně jde o tu pasáž, která počítala s převodem povinnosti zajišťovat dotace na sociální služby na kraje. Podle ministra Drábka se ukázalo, že na to kraje nejsou připraveny. Uvedl to v reakci na kritiku návrhu sociální reformy, a to jak od opozičních stran, tak i od koaličních partnerů a veřejnosti. Handicapovaní lidé v úterý proti reformě protestovali v Praze a v Brně. Nesouhlasí s tím, že by mohli přijít o některé výhody, na něž mají nárok kvůli svému postižení, tak i o některé dávky. "Musím říci, že v dotačním řízení na letošní rok jsme respektovali požadavky krajů na rozdělení dotací v sociálních službách. A naprosto jednoznačně se ukázalo, že kraje nejsou připraveny mírou své odpovědnosti převzít rozhodování o dotacích. Já budu proto navrhovat, abychom odložili ten termín převodu rozhodování o dotacích na kraje," řekl ČTK Drábek.

V sídle úřadu, který rozděluje dotace z EU, zasahovala policie

V sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem zasahovala policie, některé kanceláře zapečetila. Zásah možná souvisí s dotacemi na přístroje pro Krajskou zdravotní. Mluvčí policie v Ústeckém kraji Šárka Poláčková ČTK řekla, že krajská policie o akci nemá žádné informace, v sídle rady zřejmě zasahoval některý z celorepublikových útvarů policie. V sídle rady zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, sdělil ČTK jeho mluvčí Pavel Hanták. Rada regionu soudržnosti Severozápad se zabývala například dotacemi na přístroje v Krajské zdravotní (KZ), které jsou podle auditu ministerstva financí předražené. Ministerstvo podalo už loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky. nechalo si také zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů Kč a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení. Serveru Aktuálně.cz uvedl, že o případ se zajímá také protikorupční služba OLAF při Evropské komisi. Veřejné soutěže měly podle Aktuálně.cz shodný průběh. Přihlásil se vždy pouze jediný zájemce, kterým byla firma Hospimed.

Václav Klaus uctil památku obětí japonského zemětřesení

Prezident Václav Klaus na japonském velvyslanectví v Praze zápisem do kondolenční knihy uctil památku obětí ničivého zemětřesení v Japonsku. Zdůraznil přitom, že je obdivuhodné to, jak se Japonci s katastrofou vypořádávají. Klaus dodal, že česká pomoc Japonsku není důležitá, protože Japonci situaci umí zvládat sami. "Já jsem byl mnohokrát v minulosti rozpačitý z takových těch našich pomocí, které měly vždycky velmi sporné efekty," poznamenal. Přípravu a zaslání materiální pomoci bude koordinovat EU. Japonsko od počátku požaduje, aby státy poskytující humanitární pomoc dokázaly přivezený materiál také samy předat lidem, kteří ho potřebují.

Rakousko po Fukušimě přitvrdí proti jádru, dozvěděl se premiér Nečas

Po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 má Rakousko větší šance prosazovat vůči ČR, ostatním zemím i Evropské unii svůj negativní názor na atomovou energii. Po setkání s premiérem Petrem Nečasem to uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Petr Nečas ve Vídni zopakoval, že bezpečnost jaderných elektráren je pro českou vládu prioritou. ČR i Rakousko ale podle něj musí respektovat své odlišné postoje v této otázce, řekl český premiér po jednání s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem. Faymannova ostrá slova na odpolední tiskové konferenci pak ale nechal český premiér bez komentáře. Český diplomat přítomný schůzce obou politiků označil v neformálním rozhovoru jednání za "ostré". Podle Faymanna vzájemné sousedství přináší i kontroverzní témata. Jadernou energii by podle něj měla Evropa i celý svět opustit co nejdříve. "Atomová energie není a nemůže být bezpečná pro nás a pro životy našich dětí," prohlásil rakouský kancléř, jehož země tradičně jádro odmítá.

TOP 09 a VV chtějí jednání koaličních špiček k Promopru

Poslanci TOP 09 a Starostů a Věcí veřejných chtějí jednání koaličních špiček kvůli novým informacím k případu sporné zakázky při českém předsednictví Evropské unii uzavřené s firmou PROMOPRO spol. s.r.o. ČTK to řekly členka klubu TOP 09 Helena Langšádlová a šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. Server Euro.cz zveřejnil údaje, z nichž údajně vyplývá, že tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti a nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) o zakázce věděl. Poslanci TOP 09 by podle Langšádlové měli problém hlasovat ve čtvrtek proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by na ní měli hovořit o "podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím". Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu. "Žádáme, aby se - pokud možno - změnila agenda středečního zasedání K9," řekla Kočí. Koaliční špičky mají debatovat o reformě zdravotnictví.

iHNed: Podle představenstva Sazky je firma v úpadku

Představenstvo Sazky konstatovalo, že loterijní firma je v úpadku a pověřilo svého šéfa Aleše Hušáka, aby podal vlastní insolvenční návrh, nebo aby se k připojil k návrhu místopředsedy představenstva Roman Ječmínka. Napsal to server iHNed.cz. "Situace Sazky se za poslední dva týdny natolik zhoršila, že představenstvo po předložení informací o jejím hospodaření konstatovalo úpadek firmy," řekl serveru šéf hokejového svazu a zástupce majoritního vlastníka ČSTV ve vedení Sazky, Tomáš Král, který se zúčastnil schůze představenstva firmy. Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací v insolvenčním rejstříku k 10. březnu dlužila 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. Společnost nyní čelí třem návrhům na insolvenční řízení.

Téměř tři pětiny Čechů hodnotí ekonomickou situaci ČR negativně

Téměř tři pětiny Čechů hodnotí tuzemskou ekonomickou situaci negativně; podle 44 procent Čechů je špatná a podle 14 procent velmi špatná. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s lednem počet pesimistů vzrostl. Jako dobrou označila současnou ekonomickou situaci Česka necelá desetina respondentů. Necelá třetina občanů nepovažuje nynější ekonomickou situaci za dobrou ani špatnou.

ITAR-TASS: České banky poskytnou miliardu eur na uralskou dráhu

České banky se chystají do konce roku poskytnout úvěr ve výši jedné miliardy eur (asi 24,5 miliardy Kč) na stavbu železnice na Urale. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na korporaci Ural průmyslový - Ural polární, která je spolu s plynárenským koncernem Gazprom a státními železnicemi RŽD jedním z účastníků projektu. Šlo by o největší transakci mezi českými bankami a ruským průmyslem v poslední době. Výstavba železnice o celkové délce 711 kilometrů má začít do konce letošního roku. České banky podle českých diplomatů v Moskvě projevovaly o projekt veliký zájem.

Lékaři opravili pacientovi srdce bez otevření hrudníku

Bez otevření hrudníku opravili lékaři srdce pacientovi, který trpěl nedomykavostí dvojcípé chlopně. Až do bijícího srdce se dostali cévním systémem, a to vpichem přes tříselnou žílu. Tenkou hadičkou dopravili na místo speciální "kolíček", kterým k sobě okraje obou cípů chlopně přitáhli. Postup operace popsal ČTK primář kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí Marian Branny. Podle něj byla provedena podobná operace v Česku poprvé. "Metoda dává naději všem nemocným, pro které je klasická operace příliš riziková," ocenil. Pacienti s nedomykavostí chlopně, kteří nemohli být operování, se dosud léčili jen užíváním léků. Ty jim sice ulevily, nedokázaly ale zabránit postupnému zhoršování obtíže. Dosud bylo ve specializovaných světových centrech pomocí tohoto systému léčeno zhruba 1300 nemocných. Čtyřčlenný tým kardiocentra se vyškolil v Nizozemsku.

Václav Havel se zúčastnil premiéry svého filmu Odcházení

Exprezident Václav Havel se v úterý večer v Praze osobně zúčastnil slavnostní premiéry filmu Odcházení, který natočil podle své stejnojmenné divadelní hry. Projektu, ve kterém jako režisér debutoval, dal však zcela jinou atmosféru. Další projekce se uskutečnily v multikině ve Slovanském domě. Do neděle byl Václav Havel kvůli zánětu dýchacích cest v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Hospitalizován byl 8. března a stále je v domácím ošetřování. Do kina Lucerna přišel exprezident krátce před šestou hodinou a v sále zhlédl část projekce. Pak v přímém vstupu odpověděl na otázky pro zpravodajskou relaci Události České televize, která je koproducentem snímku. "Jednak je to (natočení filmu) jakousi satisfakcí a jednak jsem rád, že se to koná tady, protože jsme v paláci Lucerna, který vystavěl můj dědeček před sto lety. Jakýmsi záhadným obloukem se sem vracím, respektive skrze mne se sem vrací film," řekl Václav Havel a vzpomněl i svého strýce Miloše Havla, který patřil k zakladatelům české kinematografie.

Ostrava hostí velkou výstavu mapující dílo Alfonse Muchy

Ostrava hostí velkou výstavu mapující dílo malíře Alfonse Muchy, který by loni oslavil 150. výročí svých narozenin. Ve výstavních síních Galerie výtvarného umění v Ostravě je k vidění 170 děl - obrazů, grafik i užitného umění, například talířů. Návštěvníci mohou poznat i to, jaký byl umělec zdatný fotograf. Výstavu zahájil malířův vnuk a předseda správní rady Muchovy nadace John Mucha. "Je to úplně poprvé, co je v Ostravě takto rozsáhlá retrospektivní výstava dědečkových děl," řekl ČTK John Mucha. Ačkoli jde o putovní výstavu nazvanou Alfons Mucha 150 let, návštěvníci ostravské zastávky uvidí několik exponátů, které v předchozích místech vystaveny nebyly. Jedno dílo má v Ostravě svou světovou výstavní premiéru. "Jde o přípravnou skicu k obrazu Schůzka na Křížkách. To je obraz číslo 11 z cyklu Slovanská epopej. Pro tuto skicu o rozměrech téměř tři krát tři metry jsme museli nechat vyrobit speciální rám," uvedla mluvčí galerie Jana Šrubařová. John Mucha dodal, že dalším velkým dílem je i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění. Je dlouhé přes čtyři metry a kvůli svým rozměrům byl v Česku za posledních 20 let vystaven jen jednou. K vidění byl dosud jen v obřadní síni radnice v Ivančicích.

Mahlerova Osmá bude největší akcí v historii Pražského jara

Největší a nejdražší akcí v dosavadní historii mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro bude podle jeho pořadatelů megakoncert se Symfonií č. 8 Gustava Mahlera, který se 18. května uskuteční v pražské multifunkční O2 areně. Náklady se zatím odhadují zhruba na 9,5 milionu korun, řekl ČTK produkční Ondřej Zelenka. Na pódiu vystoupí na 500 účinkujících. Koncert se bude konat přímo v den 100. výročí Mahlerova úmrtí. V pořadí 66. ročník Pražského jara začne 12. května a potrvá do 4. června. V tzv. Symfonii tisíců vystoupí před pražským publikem dva orchestry, šest sborů a osm předních sólistů z Česka a Německa pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha. Arena bude upravena do tvaru takzvané U-rampy. Na projektu se podílí Česká filharmonie se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu.

Česko bude mít nového "astronauta" Krtečka, poletí raketoplánem

Česko bude mít dalšího "astronauta", bude jím dnes už legendární postava dětských televizních seriálů Krteček. Postava od animátora a ilustrátora Zdeňka Milera se zúčastní poslední mise raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na start, který se má uskutečnit 20. dubna středoevropského letního času, už vyčkává v osobním balíčku astronauta Andrewa Feustela. Čechům astronaut prostřednictvím videopozdravu připomněl, že ho s jejich zemí pojí úzké vztahy. Má totiž příbuzné ve Znojmě, Brně, Praze a Plzni. Jakmile se Krteček dostane na oběžnou dráhu, pak se podle Feustela připojí k vesmírným cestovatelům, českému astronautovi Vladimíru Remkovi a americkým astronautům českého původu Eugenu Cernanovi, Jimu Lovellovi a Johnu Blahovi. Astronaut Feustel už s sebou na minulou misi k Hubbleovu vesmírnému teleskopu vezl sbírku básní Jana Nerudy Písně kosmické. Po návratu s nimi přijel do Prahy, věnoval je Astronomickému ústavu Akademie věd a podnikl přednáškové turné po českých městech.

Pražané podpořili charitativní akci ve prospěch chudých zemí

Pražané už podruhé podpořili symbolickou frontou na záchod charitativní akci Dětského fondu OSN (UNICEF), která upozorňuje na problémy se zásobováním pitnou vodou a na chybějící hygienické zázemí v chudých zemích. Na Václavském náměstí se v úterý do symbolické fronty postavilo 111 lidí, o 20 více než loni. Projekt se konal při příležitosti Světového dne vody, řekla ČTK ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba. Projektu se i letos zúčastnila řada známých osobností včetně například moderátora Jana Rosáka a režiséra Jiřího Adamce. Loni se charitativní akce nazvaná Nejdelší fronta na WC odehrála na pražské Kampě a organizátorům se tehdy podařilo vybrat přes 8000 korun. "Příspěvky byly letos opět dobrovolné, snad bude výtěžek o něco vyšší než loni," uvedla Pavla Gomba. Mimopražští zájemci mohli poprvé ve dvouleté historii projektu přispět pomocí dárcovské SMS zprávy. Vybrané peníze UNICEF využije na výstavbu studní a toalet v oblasti subsaharské Afriky, například ve Rwandě.

Ze sportu:

Ministerstvo školství uvolní sto milionů korun na mistrovství světa v biatlonu, které v roce 2013 bude hostit Nové Městě na Moravě. Dalšími 60 miliony korun podpoří šampionát Kraj Vysočina a 30 milionů přidá Nové Město na Moravě. Šampionát se uskuteční od 7. do 17. února 2013. "Projekt nepovažujeme za megalomanský. Vysočina je známá střídmostí a skromností. Projekt vidíme jako smysluplný a promyšlený na rozdíl od jiného historického projektu světového šampionátu a má garanci, že budou dodrženy podmínky, které si ministerstvo nastavilo," uvedl na tiskové konferenci v Jihlavě ministr školství Josef Dobeš v evidentní narážce na šampionát v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009.

Český hokejista Karel Rachůnek z Jaroslavle byl vyhlášen nejlepším obráncem osmifinále KHL, v němž přispěl k postupu přes Dinamo Riga čtyřmi góly a třemi asistencemi v pěti zápasech. Úřadující mistr světa získal v ruské soutěži druhé ocenění v krátké době, nejlepším zadákem byl vyhlášen i za měsíc únor. V play off se Rachůnkovi nadmíru daří. V bojích o Gagarinův pohár dosud nasbíral osm branek a tři přihrávky, což ho řadí po osmifinále na šesté místo kanadského bodování. Mezi střelci je dokonce druhý.

Hokejový trenér Václav Sýkora po vyřazení Petrohradu ve čtvrtfinále Kontinentální ligy u týmu skončil. Vedení ho podle oficiálních internetových stánek klubu odvolalo i s asistentem Janem Votrubou. Osmapadesátiletý Sýkora, který loni dovedl Pardubice k extraligovému titulu, doplatil na to, že s ambiciózním týmem nestačil v play off na Atlant Mytišči.

Hokejisty Mladé Boleslavi povede v závěru skupiny o udržení v extralize a případné baráži trenér Vladimír Jeřábek, který u posledního týmu nahradil odvolaného Miloše Holaně. Vladimír Jeřábek podepsal s klubem smlouvu do 30. dubna letošního roku s opcí.

Basketbalisté Nymburka pro příští sezonu opustí Jadranskou ligu, v které startovali v aktuálním ročníku, a znovu se vrátí do české nejvyšší soutěže. Sedminásobní domácí šampioni ale chtějí nově naskočit do VTB ligy, v níž startují kluby z východní, střední a severní Evropy. Středočeši mají dál zájem hrát i Evropský pohár ULEB, kde už odehráli čtyři sezony. O tom, jestli se Nymburk opravdu zapojí i do VTB ligy, by se mělo rozhodnout příští úterý na valné hromadě soutěže. "Myslím, že naše vyhlídky jsou slušné. Hlavně díky našim dobrým výsledkům z posledních sezon na evropské scéně," řekl Jiří Zídek z vedení nymburského klubu, který jednání s představiteli VTB ligy vede společně s ředitelem klubu Rudolfem Šimečkem.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se vedle titulů z vrcholných sportovních soutěží stane i držitelkou nezvyklého titulu Rytíř vína. Do šlechtického stavu ji i jejího trenéra Petra Nováka v sobotu v Břeclavi povýší Řád rytířů vína za přínos českému sportu. Akce, již zaštítila břeclavská radnice, se bude konat v místní synagoze. Podle Antonína Vojtka ze spolupořadatelské Galerie 66 bude akce spojena s kulturním programem pro veřejnost.

Legendární americký boxer Mike Tyson přiletí ve středu na několikadenní návštěvu Prahy. Někdejší profesionální mistr světa těžké váhy měl původně do české metropole přiletět už v říjnu, ale s pompou ohlašovaná akce tehdy skončila fiaskem. To by se tentokrát nemělo opakovat, za Tysonovým pozváním do Prahy stojí zcela jiní organizátoři. Čtyřiačtyřicetiletá někdejší hvězda světového boxu a nejmladší mistr světa těžké váhy v historii bude mít v Praze omezený oficiální program.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Terploty 12 až 16 stupňů Celsia.