Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Nečas v Radiožurnálu: ČR neplánuje odstavit jaderné elektrárny

Česko se nechystá odstavovat jaderné elektrárny. V souvislosti s událostmi v Japonsku a rozhodnutím Německa pozastavit provoz sedmi nejstarších reaktorů a přezkoumat jejich bezpečnost to ve středu Českému rozhlasu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl premiér Petr Nečas (ODS). "Já si nedovedu představit, že bychom zastavovali jaderné elektrárny. To by u nás vedlo k ekonomickým problémům na hranici ekonomické katastrofy. Či-li my to rozhodně neuděláme," řekl rádiu Nečas. Dodal, že celá řada jiných vyspělých zemí, například Francie, o omezování jaderné energetiky vůbec neuvažuje. Odstavení sedmi německých jaderných reaktorů se týká sedmi nejstarších bloků postavených před rokem 1980. Trvat by mělo tři měsíce, během nichž chce německá vláda přezkoumat bezpečnost všech 17 jaderných elektráren.

Ministři životního prostředí dotčených spolkových zemí se shodli, že o bezpečnosti jaderných elektráren musí Německo jednat i s úřady v sousední České republice a Francii. Z úterní mimořádné schůzky ministrů energetiky Evropské unie vyplynulo, že jaderné elektrárny v EU zřejmě projdou testy odolnosti. Jakou budou testy mít podobu a kdy se odehrají se ukáže po dalších jednáních. V souvislosti s úvahami o omezení jádra v Evropě ve středu varovali před populismem a šířením paniky i prezident Václav Klaus a jeho slovinský protějšek Danilo Türk. Situace v Japonsku, kde po zemětřesení a následné ničivé vlně cunami má velmi vážné problémy několik jaderných reaktorů, je podle prezidentů ČR a Slovinska zcela mimořádná. Měla by prý být podnětem k odborné debatě o větší bezpečnosti jaderných elektráren, ale nikoliv k populistickým politickým rozhodnutím.

Pasažéři vojenských speciálů z Japonska projdou ve Kbelích kontrolou radiace

Pasažéři dvou českých vojenských speciálů, kteří přiletí nad ránem z Japonska do pražských Kbel, projdou kontrolou radiace. Na místě bude 16 vojáků chemické brigády z Liberce, kteří provedou dozimetrickou kontrolu a v případě potřeby i deaktivaci. Armáda ale nepředpokládá, že by zjistila zvýšenou radiaci. Opatření je pouze preventivní, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Japonsko po zemětřesení čelí havárii jaderné elektrárny Fukušima 1, radiace hrozí podle dosavadních informací pouze v jejím bezprostředním okolí. Červený kříž oznámil, že hlavní město Tokio, odkud se česká letadla vznesla ve 14:00 středoevropského času, je z hlediska radiace zcela bezpečné a turisté ho mohou navštěvovat bez obav. Specialisté přesto podle Růžičkové vybudují k případnému zákroku na letišti ve Kbelích jednu dekontaminační soupravu. Nemá informace o tom, že by spolu s chemiky na 106 cestujících čekali i lékaři. Do zemětřesením postižené země vyslala letouny armáda v úterý večer potom, co se premiér Petr Nečas dohodl s ministry, že speciály odvezou ženy a děti a také část výpravy České filharmonie. Zájem o odlet z ostrovního státu byl podle ministerstva zahraničí velký, řada lidí ale nakonec cestu odřekla nebo na letiště nepřišla.

SZPI začne kontrolovat potraviny mířící z Japonska do ČR

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) začne společně s celníky odebírat a testovat vzorky potravin u zásilek mířících do Česka z Japonska. Chce tak zamezit případnému dovozu potravinových výrobků, které by mohly být kontaminovány radiací uniklou z poškozené jaderné elektrárny na severovýchodě Japonska. SZPI také zkontroluje japonské potraviny, které už jsou na českém na trhu; u nich ale žádné problémy nečeká. ČTK o tom ve středu informovala mluvčí SZPI Romana Kadaňková. Podle ní se na český trh dováží z Japonska málo potravin. Inspekce, coby jedna ze složek radiační monitorovací sítě Česka, podle ní situaci na českém trhu bedlivě sleduje. "V nejbližších dnech budou inspektoři SZPI ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel odebírat vzorky potravin u zásilek původem z Japonska, u kterých bude dovozci požádáno o jejich uvolnění do volného oběhu na území ČR," poznamenala. Inspektoři se v následujících dnech zaměří i na kontrolu japonských potravinových výrobků, které už jsou k mání v českých obchodech. "Potraviny vyrobené v Japonsku, které se nyní vyskytují v tržní síti, nemohou být s velkou pravděpodobností vzhledem k době své výroby, přepravy a skladování radioaktivitou kontaminované. Přesto se SZPI v dalších dnech zaměří i na kontrolu obchodu, aby prověřila potraviny, které by se mohly do ČR aktuálně dostat prostřednictvím jiných členských zemí Evropské unie," dodala Kadaňková.

Senát nesouhlasí s tím, aby ČR ukládala jaderný odpad jen v EU

Senát nesouhlasí s tím, že by Česko v budoucnu nemohlo ukládat vyhořelý radioaktivní odpad jinde než na svém území či v EU. S tím počítá navrhovaná evropská směrnice, kterou se ve středu horní komora zabývala. Stejný názor jako senátoři má i vláda. Zákonodárci ji požádali, aby jejich stanovisko zohlednila při svých jednáních v EU. Evropská směrnice o bezpečném nakládání s vyhořelým palivem a s radioaktivním odpadem podle místopředsedy senátního výboru pro územní rozvoj Pavla Eyberta (ODS) z části vznikla pod vedením Česka v době jeho předsednictví. České předpisy se do návrhu promítly, takže ČR všechny body už splňuje. Výhradu senátoři mají k ustanovení, že by ČR nemohla vyhořelé palivo a jaderný odpad vyvážet. "Dovedu si dobře představit, že vznikne úložiště v Rusku nebo v některé postsovětské zemi, a my bychom tímto byli vyloučeni. Stejně by tomu bylo se Švýcarskem, které má také dobré geologické podmínky pro tuto záležitost," řekl Eybert. Víc než polovina členských zemí provozuje jaderné elektrárny. Jen několik států má ale programy k ukládání radioaktivního odpadu. Přes 85 procent z jeho objemu je nízko a středně radioaktivní s krátkým poločasem rozpadu, pět procent množství má dlouhý poločas rozpadu, zbytek je vysoce radioaktivní.

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na obnovení daňové progrese

Sociální demokraté ve středu ve sněmovně neuspěli s návrhem na obnovení daňové progrese. Navrhovali, aby lidé s platem nad 100.000 korun měsíčně, tedy 1,2 milionu ročně, platili daň 30 procent. Sněmovna jejich návrh po dlouhé debatě zamítla hlasy poslanců vládní koalice. Poslanci se přeli o nastavení daní i o to, zda je daňová progrese prospěšná nebo škodlivá. V současné době se u zaměstnanců odvádí daň 15 procent z tzv. superhrubé mzdy, která zahrnuje i odvody na zdravotní a sociální pojištění. S návrhem již loni v listopadu nesouhlasila vláda. Premiér Petr Nečas ji tehdy označil za nesystémovou a připomněl, že není v souladu s programovým prohlášením vlády. Návrh měl podle propočtů státu přinést asi 1,5 miliardy korun. Obdobný návrh předložila ČSSD už v minulém volebním období. Poslanci o něm dvakrát debatovali, ale nehlasovali o něm ani v prvním čtení. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu před poslanci argumentoval také tím, že mnoho zemí s vyšší životní úrovní než je v ČR uplatňuje daňovou progresi, tedy vyšší daňovou sazbu pro vyšší příjmy. Uvedl také, že v řadě zemí se nejvyšší daňová sazba pohybuje v rozmezí 40 až 60 procent, zatímco ČSSD navrhuje pouze 30 procent. Na daňové reformě z roku 2008, kdy se zavedla 15procentní daň, podle něj vydělaly jen nejvyšší příjmové skupiny a naopak prodělal státní rozpočet.

Sněmovna podpořila návrh na častější střídavou péči o děti

Sněmovna ve středu podpořila poslanecký návrh, podle kterého by soudy měly častěji ukládat střídavou péči o děti po rozchodu rodičů. Kritici předlohy poukazovali na to, že nařídí soudům, jak mají za splnění podmínek rozhodovat. Děti by zase případně museli střídat školy a kolektivy. Zastánci úpravy argumentovali například příklady z jiných zemí. Novelu sepsanou Pavlem Staňkem (ODS) nyní putuje k posouzením ústavně právnímu výboru a stálé komisi pro rodinu. Soudy by podle novely ukládaly střídavou péči, když jsou oba rodiče k výchově dítěte způsobilí, mají o ni zájem a byla by i v zájmu dítěte. Podle současné právní úpravy soudy za takových podmínek ve prospěch střídavé péče rozhodnout mohou. "K masivnějšímu využívání střídavé péče se přiklonil i Ústavní soud," uvedl Staněk. Pro návrh argumentoval také zkušenostmi ze skandinávských zemí, ke kterým se přidaly Belgie a Slovensko. Staněk podotkl, že nyní je dítě v 90 procentech případů svěřováno do péče matky, do střídavé péče je to kolem pěti procent. "Děti vyrůstající bez otce jsou více ohroženy poruchami chování," dodal poslanec.

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na zavedení korunního svědka

Sněmovna zamítla hlasy koalice a KSČM návrh ČSSD na zavedení institutu korunního svědka. Kritici se obávali například možného zneužívání. Vláda chystá vlastní úpravu. Nepůjde o korunního svědka, ale o zpřesnění institutu spolupracujícího obviněného. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ji hodlá předložit na jaře. Institut korunního svědka měl zavést možnost beztrestnosti pro pachatele, který by pomohl rozbít zločineckou strukturu, byť se na její činnosti podílel. O přerušení stíhání měl podle předlohy rozhodovat státní zástupce s písemným souhlasem nejvyššího státního zástupce. Podmínkou by bylo to, že korunní svědek by objasnil zločin s nejnižší sazbou osm let vězení. Podle Martina Peciny (ČSSD) by institut měl odstrašující význam pro mafiánské skupiny. "Institut nelze zatratit, problémem je konkrétní legislativní podoba," řekl Pospíšil, který se obává jeho zneužívání. Vláda podle něho počítá se zpřesněním institutu spolupracujícího obviněného. Spolupachatel, který by přispěl k objasnění trestné činnosti, by byl beztrestný, nebo dostal nízkou sazbu. "O vyloučení z trestu nemůže rozhodovat nejvyšší státní zástupce, ale pouze soud. Musí být vždy vyslovena vina dotyčného," zdůraznil Pospíšil. V opačném případě by podle něho měla oběť trestného činu ztíženou možnost vymáhat materiální i nemateriální škodu. Návrh na zamítnutí podal Marek Benda (ODS). "To, co je nám předkládáno, není korunní svědek, ale beztrestný práskač," řekl. Pro zamítnutí hlasovalo 110 poslanců, proti jich bylo 42.

Sněmovna zamítla návrh KSČM na plošnou regulaci nájemného

Sněmovna podle očekávání zamítla už v prvním čtení návrh KSČM na zavedení plošné regulace nájemného v bytech. Podle předlohy by nezáleželo na tom, zda v bytě předtím bylo regulované nájemné či nikoliv, zda byt patří městu, družstvu nebo soukromému vlastníkovi. Podle koalice jde návrh zákona proti nynější deregulaci nájmů. Nájemce by mohl podle předlohy jednostranně zvyšovat nájemné každoročně o desetinu. Zákon by ale stanovil limit 50 korun za metr čtvereční a měsíc. Potom by nájemné rostlo jen o inflaci stavebních prací. V bytech s vyšším nájemným než 50 korun za metr čtvereční a měsíc by se zvyšovalo o inflaci mnohem později. "Bydlení je jedno ze základních lidských práv. Schází průhledná pravidla pro sjednávání nájemného," uvedla jedna z autorek předlohy Milada Halíková. Stát by v případě přijetí zákona podle ní ušetřil na doplatku na bydlení. Koalice ale podala návrh na zamítnutí. Pro bylo 82 poslanců, proti jich hlasovalo 62.

Parlament dal vládě souhlas s vyjednáním krizového mechanismu EU

Senát a sněmovna daly vládě předběžný souhlas s vyjednáním změny dodatku lisabonské smlouvy. Cílem změny je vytvoření stálého krizového mechanismu pro zajištění finanční stability eurozóny (ESM), který by umožnil lépe reagovat na potíže jejích členů, jakými byly finanční krize v Řecku či Irsku. Vznik ESM má řešit summitu EU v příštím týdnu. Souhlas má zároveň umožnit českým zástupcům na summitu přistoupit na kompromis, který se nebude podstatně odchylovat od původního záměru. Zároveň by ale nesměli souhlasit s přesunem dalších pravomocí ve prospěch unie. Tyto mantinely si stanovila v návrhu rozhodnutí sama vláda. "Nedojde k rozšíření pravomocí Evropské unie danými zakládajícími smlouvami," ujistil poslance premiér Petr Nečas (ODS). Nepředpokládá, že by se na Evropské radě návrh změnil. Podobně hovořil v Senátu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Přijetím rozhodnutí nedojde k rozšíření pravomocí EU," řekl. Zárukou, že vláda mantinely nepřekročí, bude mimo jiné i to, že parlament bude schvalovat vlastní vznik ESM, pro které bude třeba souhlas ústavní, tedy třípětinové většiny, jak uvedl předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS). Změnu bude muset ratifikovat také prezident.

Vondra: Podmínky EU pro intervenci k ochraně Libyjců zatím nenastaly

Podmínky pro intervenci EU k zajištění ochrany civilního obyvatelstva v Libyi, které minulý týden stanovil summit EU, podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) stále splněny nebyly. Ministr to ve středu řekl senátorům v rámci informace o posledním setkání lídrů EU. Připomněl, že summit jako podmínky pro zásah definoval jeho jasnou potřebu, jasný právní základ a podporu v regionu. "Nic takového, podotýkám, se od té doby nenastalo," uvedl Vondra. Nejnaléhavější otázkou je podle něj řešení humanitární krize v Libyi, kde se od poloviny února vedou boje jednotek dosavadního vůdce Muammara Kaddáfího s povstaleckou opozicí. EU v pátek vyzvala Kaddáfího k odchodu a zároveň přivítala vytvoření opoziční národní rady; za legitimní vládu Libye ji ovšem neoznačila na rozdíl od Francie. Většina lídrů EU ale odmítla i britsko-francouzský návrh na zřízení bezletové zóny nad Libyí, která by zabránila Kaddáfímu v bombardování.

STEM: Spokojenost s domácí politickou situací výrazně klesá

S politickou situací v České republice je spokojeno jen 14 procent lidí, takřka výhradně stoupenců stran vládní koalice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, který zároveň ukázal, že zhruba třetina Čechů se domnívá, že se orientuje v současném politickém dění. Tato hodnota je stabilní a závisí především na vzdělání a celkovém rozhledu dotázaných. Spokojenost s politickou situací klesá, v lednu bylo spokojeno 22 procent lidí. Nejméně obyvatel, osm procent, bylo s domácí politickou situací spokojeno v květnu loňského roku. Podle STEM byl tento stav způsoben především odkládanými volbami do Poslanecké sněmovny, které se konaly na konci května 2010. Nejvíce spokojených lidí s vnitropolitickou situaci pak bylo v září loňského roku, celkem 30 procent. Naopak se zvyšuje podíl "určitě nespokojených" - tvoří 44 procent, zatímco v lednu jich bylo 32 procent.

Šéf VP dočasně zprostil služby velitele zásahu v ČT

Pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer v úterý dočasně zprostil služby velitele pátečního zásahu v České televizi (ČT) Pavla Marečka. Na středečním briefingu uznal, že policisté při prohlídce budovy chybovali. Pochybení v postupu Vojenské policie nalezl již dříve také státní zástupce, na základě jeho příkazu ve středu policisté vrátili většinu zabavených materiálů. Ozbrojení policisté na konci minulého týdne prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce, zajistila Vojenská policie i dokumenty nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Policisté podle Neubauera vrátili veškeré věci Richarda Samka a Luboše Rosího, aniž by je zkoumali. Ponechali si pouze část materiálů zabavených Rožánkovi. Podle právního zástupce ČT Martin Elgera se jedná o kazety do televizních kamer. I věci, které mohou souvislost s vyšetřováním, mají však podle pokynů státního zástupce nechat policisté neprodleně prozkoumat znalci a poté také vrátit.

Právo: Bátora na ministerstvo školství nastoupí, bude poradcem

Kontroverzní Ladislav Bátora, který v minulosti kandidoval za extremistickou Národní stranu, bude od dubna poradcem ministra školství Josefa Dobeše (VV). Píše to středeční Právo s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Bátora měl původně být Dobešovým prvním náměstkem, ministrovi ho doporučili lidé z okolí prezidenta Václava Klause. Premiér Petr Nečas (ODS) již dříve označil Bátorovo angažmá na post náměstka za nepřijatelné. Nejen Bátorova minulost spojená s Národní stranou, ale i řada jeho názorů je označována za kontroverzní. Bátora se ostře vymezuje kromě jiného proti evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která stejně jako Klaus odmítala lisabonskou smlouvu a staví se proti Evropské unii. Prezident se v tisku Bátory zastal, kauzu jeho zaměstnání na ministerstvu školství označil za "diktaturu politické korektnosti". Nečas naopak uvedl, že člověk, který kandidoval za Národní stranu, nemá v jeho administrativě místo.

Průzkum: Muži v Česku vydělávají o 13 procent více než ženy

Rozdíl mezi platy mužů a žen, kteří pracují na stejných pozicích, činí v Česku 13 procent ve prospěch mužů. Vyplývá to z průzkumu Platy.cz, který má ČTK k dispozici. Podle výsledků zkoumání se platy mužů a žen na stejných pozicích liší o tisíce korun, ve věku od 35 do 44 let vydělávají muži až o pětinu více. Na výši mzdy má největší vliv věk zaměstnanců, rozdíly v platech ovlivňuje délka praxe a vzdělání. Na velký rozdíl mezi platy žen a mužů v ČR dlouhodobě poukazují různé instituce. Průzkum Platy.cz ukázal, že výrazný nárůst rozdílů mezi platy mužů a žen se stoupajícím věkem je viditelný od chvíle, kdy lidé přicházejí v 18 letech na trh práce. V nejnižší věkové kategorii od 17 do 24 let je rozdíl v platech 11 procent, za dalších devět let se zvýší o jedno procento. Rozdíl v platu muže ve věku 35 až 44 let je však oproti ženě v tomto věku až 19 procent. "Jedním z důvodů, který ovlivňuje rozdíly v platech, je skutečnost, že v tomto věku se do pracovního procesu vracejí často ženy po mateřské či rodičovské dovolené, během níž jejich plat stagnoval," řekl projektový manažer průzkumu Platy.cz Miroslav Dravecký.

MF poslalo do Sazky kontrolu, zda plní podmínky loterijní licence

Ministerstvo financí poslalo do loterijní společnosti Sazka kontrolu. Kontrola má zjistit, zda firma plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence. Informoval o tom server iDNES.cz a ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení a tento týden přiznala, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce. Finanční úřad zjistí podle Jakoba v Sazce stav věci a následně MF rozhodne o dalším postupu. "Odebrání licence předpokládá řízení, které má své lhůty. Rozhodně to není tak, že ji druhý den můžeme odebrat. Určitě není zájmem regulátora firmu zničit. Jeho zájmem je ochrana spotřebitele," řekl serveru iDNES.cz ministr financí Miroslav Kalousek. Sazka přiznala na počátku týdne, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh. Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

KKCG chce, aby vedení Sazky složilo u soudu peníze na dluhy

Společnost KKCG podnikatele Karla Komárka požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Ta chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Právníci Sazky podání podle mluvčího Jana Tuny studují a vyjádří se k němu insolvenčnímu soudu. "Sazka ho vnímá jako součást tlaku proti ní a zároveň si dovoluje připomenout, že již před časem požádala společnost KKCG jako majitele pohledávky, aby jí sdělila číslo svého korunového účtu. Dosud jí číslo svého účtu KKCG nesdělila," uvedl Tuna. Pohledávka KKCG činí 408,8 milionu korun.

ESA přijala dva české projekty na budoucí využívání ISS

Evropská vesmírná agentura (ESA) přijala dva české návrhy na budoucí využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). ČTK to řekl Michal Václavík z České kosmické kanceláře (CSO). Měření fluorescence chlorofylu navrhla Jana Kvíderová z Botanického ústavu Akademie věd. Jaroslav Sýkora ze společnosti QED Group navrhl monitorování soudržnosti posádky při dlouhodobých kosmických letech. ESA podle Václavíka přijetí podaných návrhů potvrdila.

Policie našla tělo pohřešované Aničky

Policie ve středu odpoledne našla v pražské Troji tělesné ostatky, které patří s největší pravděpodobností Aničce Janatkové. Potvrdila to expertiza, řekla ČTK pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Dívka se ztratila před pěti měsíci nedaleko místa nálezu. Policisté v souvislosti s případem stíhají jedenačtyřicetiletého Otakara T., kterého nyní vyslýchají. Devítiletá Anna Janatková se vracela v říjnu ze školy ulicí Pod Písečnou. Od té doby po ní pátraly každý den desítky policistů, městských strážníků, vojáků, hasičů a psovodů. V Troji se ale našel jen její batoh a láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily. Ostatky ve středu policie nalezla nedaleko ulice Pod Havránkou. Podle redaktora ČTK, který bydlí v Troji, policie v minulosti oblast nálezu prohledávala. Zoulová ovšem uvedla, že ostatky byly hluboko pod povrchem, a proto je neobjevili policejní psi. Půdu prý nyní rozryla divoká zvěř.

Zoulová novinářům řekla, že policie v oblasti testovala novou 3D technologii. Podle serveru byly prvotní stopou údajně otisky prstů na pracovním nářadí, které leželo u domu blízko nálezu těla. Analýza prý ukázala, že otisky patří hlavnímu podezřelému ze zmizení Anny. Z dívčina zmizení je podezřelý jedenačtyřicetiletý Otakar T. Nejprve policii tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. Podle serveru Aktuálně.cz však v částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení, neprošel detektorem lži. Testy DNA pak také prokázaly, že držel v ruce její batoh.

Neznámý pachatel podřezal kříž na louce Budínka u Dobronína

Neznámý pachatel ve středu pokácel kříž na louce Budínka u Dobronína. Byl vztyčen loni v místě nálezu údajně ubitých Němců z konce druhé světové války. Policisté získali oznámení o činu ve středu po 17:00. Na místě teď vyšetřují okolnosti případu. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. "Podle zatím nepotvrzených informací se na pokáceném kříži objevila samolepka s nápisem antifa.cz," uvedla Čírtková. Během uplynulého víkendu se na kříži objevily dva protiněmecké vzkazy na dřevěných tabulkách. Na jedné tabulce stálo: "Vemte si zbytky těch fašounů do Německa a nezasviňujte nám s něma český hřbitov." Druhá tabulka obsahuje názor, že je to slabá odplata za Lidice, Ležáky, Ploštinu, Velké Meziříčí, Třešť a jiné. Vzkazy jsou zřejmě výsledkem sporů o umístění památníku zabitým Němcům na dobronínském hřbitově. V masovém hrobě na louce Budínka byla podle antropologů zakopána těla nejméně 13 lidí. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je dál nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Ve Zlaté uličce končí stavební práce, Hrad chystá expozici

Stavební práce ve Zlaté uličce na Pražském hradě, která je kvůli rekonstrukci od loňského května uzavřena, tento týden skončí. Ulička by se měla návštěvníkům znovu otevřít 1. června. Do té doby chce Hrad připravit stálou expozici, která v jednotlivých domcích představí historii známého místa. V části uličky zůstanou prodejny, jejichž nájemce nyní Hrad vybírá. ČTK to řekli zástupci Správy Pražského hradu. "Stavební práce končí tento týden, v současné době probíhají přejímky, kolaudace a odstraňování závad. Do konce týdne by to mělo být všechno uzavřeno," řekl ČTK Zdeněk Procházka, který má stavby v areálu Hradu na starosti. Hlavním důvodem rozsáhlé rekonstrukce, která uličku na rok uzavřela, byla oprava zastaralé kanalizace. Podle Hradu představovala riziko pro statiku uličky. Turisty oblíbené místo na severním parkánu Hradu dostalo nové inženýrské sítě, kanalizaci, vodovod a elektrické rozvody. Stavbaři opravovali i nosné konstrukce některých domků, staticky je zabezpečili, instalovali podlahy s vytápěním a restaurovali stropy. Skončit by měli opravou fasád domků. Stavební práce v uličce stály podle Hradu asi 34 milionů korun. Historicky největší rekonstrukci uličky chce Hrad využít i k tomu, aby změnil charakter této turistické atrakce. Zatímco dosud většinu Zlaté uličky zabíraly obchody se suvenýry, nově by v ní návštěvníci měli najít také historickou expozici. "Do devíti domečků ve Zlaté uličce bude nainstalována expozice evokující život v uličce na modelových situacích v jednotlivých staletích," řekl ČTK ředitel odboru turistického ruchu Hradu František Kadlec.

O post šéfa NG budou bojovat opět Pokorný, Rösel a možná i Fajt

O místo šéfa Národní galerie budou podle informací ČTK bojovat celkem čtyři kandidáti. Mezi nimi je opět ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný a ekonom Vladimír Rösel. O přihlášce do konkurzu uvažoval i historik umění Jiří Fajt, který vyhrál minulý konkurz na šéfa NG, později zrušený. Jestli se nakonec znovu přihlásil, není jisté. Uzávěrka přihlášek byla minulý pátek, ministerstvo obálky otevře zřejmě ve čtvrtek, kdy by měla zasednout výběrová komise a v prvním kole posoudit náležitosti přihlášek. Úřad zatím nechce zveřejnit ani počet přihlášek ani jména kandidátů a členů výběrové komise. Rösel již při vyhlášení výběrového řízení uvedl, že se chce přihlásit, to ČTK znovu potvrdil. Pokorný svou přihlášku naopak velmi dlouho zvažoval, podal ji nakonec na poslední chvíli, minulý pátek, řekl ČTK. Jméno čtvrtého kandidáta ČTK nezná.

Mezi čtveřicí kandidátů není dosavadní ředitel galerie Milan Knížák, který instituci vede od roku 1999. "Výběrového řízení na post generálního ředitele Národní galerie jsem se nezúčastnil," řekl ČTK Knížák. Se svým působením v čele instituce je ale spokojen. Do NG prý přivedl nové, dříve opomíjené umělce, udržel vyrovnaný rozpočet a přispěl k její celkové stabilitě.

Národní divadlo Brno chystá Shakespearovu komedii v nové úpravě

Komedii Williama Shakespeara Konec dobrý, všechno dobré, která se v brněnských kamenných divadlech dosud nikdy nehrála, nastudovala činohra Národního divadla Brno. Hostující režisér Vlastimil Peška přišel s novou úpravou, jež se snaží přiblížit hru dnešnímu divákovi. Významnou roli v inscenaci dostala Peškova nově zkomponovaná hudba - herci zpívají a hrají na hudební nástroje, řekli novinářům divadelníci. Peška, jinak principál brněnského divadla Radost, pojal Shakespeara v duchu lidového divadla. "Domnívám se, že Shakespeare chtěl své publikum touto komedií pobavit. Já chci to stejné, jenom je to dnešní publikum ve svém vývoji a vnímání poněkud jinde, proto jsem se rozhodl pro výraznou úpravu scénáře. Znovu tvrdím, že v mé úpravě není nic, co by Shakespeare ve své komedii nenapsal nebo aspoň nenaznačil," uvedl Peška.

Křtem knihy začal v Brně měsíční festival francouzské kultury

Lidé v Brně mají od nynějška do půli dubna příležitost k bližšímu poznání francouzské kultury. Křtem knihy spisovatelky Catherine Cussetové začal festival Bonjour Brno. "Návštěvníci se mohou již posedmnácté těšit na širokou nabídku kulturních akcí z různých oblastí, především koncerty, divadlo, filmové projekce, přednášky, výstavy, gastronomické večery, ale i tradiční turnaj v pétanque," sdělila novinářům Dita Friáková z pořádající Francouzské aliance v Brně. Cussetová je na návštěvě České republiky u příležitosti vydání překladu jejího románu Skvělá budoucnost. Autorka za dílo získala prestižní ocenění - Goncourtovu cenu za rok 2008, uvedla Lucie Horská z nakladatelství Jota, které překlad vydává. Cussetová má k Česku vztah. V 90. letech strávila dva roky v Praze.

Češi skončili ve Stockoholmu v kvalifikaci

Švéd Emil Jönsson a Slovinka Petra Majdičová vyhráli středeční sprint klasickou technikou Světového poháru běžců na lyžích ve Stockholmu. Čeští reprezentanti Martin Jakš, Lukáš Bauer a Eva Nývltová skončili v kvalifikaci. Majdičová porazila v závěrečném sprintu sezony norskou dvojici Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallaová. Díky triumfu dvaatřicetiletá Slovinka potřetí v kariéře ovládla konečné pořadí disciplíny a navázala na triumfy z let 2008 a 2009. Také již jistý vítěz sprinterského SP Jönsson zdolal ve finále norské duo. Po vítězství nad Petterem Northugem a Olou Vigenem Hattestadem si domácí favorit připsal desáté vítězství v kariéře. Nejlepším z Čechů byl Jakš na 36. místě, Bauer obsadil 41. pozici a mezi ženami Nývltová skončila na 46. příčce.

Chovanec může podmíněně na lavičku, pokuta pro Spartu zůstává

Trenér fotbalistů Sparty Praha Jozef Chovanec může od nadcházejícího 21. kola první ligy opět na lavičku. Odvolací a revizní komise ČMFS (ORK) změnila jeho trest v kauze "omluvenek" útočníků Václava Kadlece a Tomáše Pekharta z přípravného duelu reprezentační jednadvacítky v Nizozemsku na podmíněný s platností do 31. prosince. Odvolání letenského klubu proti pokutě ve výši 750 tisíc korun komise zamítla. Disciplinární komise potrestala před třemi týdny Spartu za to, že její útočníci zasáhli v dresech s cizími jmény do přípravného duelu ve Španělsku proti Petrohradu v době, kdy byli omluveni z reprezentačního srazu. Mistrovský klub dostal pokutu 750 tisíc korun, generální sportovní manažer Chovanec desetitýdenní zákaz vstupu na lavičku a Kadlec s Pekhartem nesměli nastoupit v úvodních dvou jarních kolech první ligy v Ostravě a proti Příbrami. Dvouzápasový distanc si již odpykali, Sparta se tak nakonec odvolala jen proti prvním dvěma postihům. Zatímco pokutu ORK potvrdila, Chovancův trest změnila na podmíněný.

Vlastimil Bubník 80. narozeniny slavit nebude

Fotbalový a hokejový obojživelník Vlastimil Bubník se nechystá nijak slavit páteční osmdesáté narozeniny. Raději dá přednost posezení v úzkém rodinném kruhu s manželkou a dcerou. Rád se podívá na televizní sportovní přenos a vyluští si oblíbenou osmisměrku. "Na oslavy nejsem. Narozeniny jsem nikdy příliš neslavil," uvedl Bubník, kterého ale potěšily gratulace k jubileu. Vzpomněla si na něj vedle Komety Brno i hokejová Sparta Praha, Dukla Jihlava či slovinská Jesenice, kde působil po skončení kariéry v trenérské roli. A také dostal gratulaci od starosty z rodného Kelče.

Počasí ve čtvrtek

Zataženo až oblačno, místy déšť, teploty vystoupí na 9° až 13° Celsia.